Απόλυση: Δικαιώματα - Αποζημίωση.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Με αρκετή μεγάλη σιγουριά σας λέω δεν ισχύει αυτο. Νομίζω ότι για να δικαιούσαι αποζημίωση 1 μήνα πρέπει να έχεις δουλέψει τουλάχιστον 10 μήνες. Αν βρω χρόνο θα μάθω.
Πρέπει να έχεις δουλέψει τουλάχιστον 2 μήνες, όχι 10.
Λάθος δοκιμαστικά 2 μήνες ειναι χωρίς ένσημα, με ένσημα και ένα μήνα τα πέρνεις, έχω απολυθεί πολές φορές και ξέρω τι σου λέω, δούλεβα σε αντιπρωσοπία και το λοξό αφεντικό μου δεν με πολυπήγενε δούλεψα ακριβός ένα μήνα και πήρα τα πάντα.:)
Χωρίς ένσημα εργασία δεν υπάρχει (όσον αφορά την εργατική νομοθεσία). Δοκιμαστικό δίμηνο ΧΩΡΙΣ ενσημα επίσης δεν υπάρχει. Είναι παράνομο εξ ορισμού. Τώρα το ότι σου έδωσε αποζημείωση ενώ δεν είχες κλείσει 2μηνο...μπράβο του, πάντως δεν ήταν υποχρεωμένος.

Ακούστε κι εναν εργοδοτη...:) απο την πρώτη βδομάδα (τωρα πια) δικαιούσαι αποζημίωση!
Τέρμα τα "δοκιμαστικά" δίμηνα!
Αυτό από πότε? Και βάση ποιας απόφασης, εγκυκλίου, νόμου κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Αυτό από πότε? Και βάση ποιας απόφασης, εγκυκλίου, νόμου κλπ?

Δεν είμαι επιθεωρητής του Υπ. Εργασίας (σορρυ Απασχολήσεως τώρα πια)..αλλά πολύ ευχχαρίστως να σου πω αύριο αφού ρωτήσω τον λογιστή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Δεν είμαι επιθεωρητής του Υπ. Εργασίας (σορρυ Απασχολήσεως τώρα πια)..αλλά πολύ ευχχαρίστως να σου πω αύριο αφού ρωτήσω τον λογιστή μου...
Θα το εκτιμούσα...Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top