Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Χαος καλύτερα να αφήσουμε τα ψυχολογικά τραύματα. Η συστηματική διαστρέβλωση της πραγματικότητας, και ειδικά της φυσιολογικότητας, είναι διανοητικό τράυμα. Ριζική διανοητική βλάβη. Κι αναρωτιέμαι το να τρελάνεις εντελώς ενα παιδί γαλουχόντας το ότι ο ήλιος βγαίνει απο τη δύση, είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο τραύμα, απο το να το κάνεις πόρνη ή να το βγάλεις στα φανάρια να πουλάει χαρτομάντηλα ή να πλένει παρμπρίτζ; Αν υποθέσουμε δηλαδή την χειρότερη πιθανή μοίρα ενός ορφανού ύστερα απο το ορφανοτροφείο.
Εγώ κι εσύ παρατηρούμε την ίδια πραγματικότητα, όμως την αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά, καθώς οι ήδη παγιωμένες πεποιθήσεις μας, οι ορισμοί που ήδη έχουμε αποδεχτεί, έστω οι διαφορετικές εμπειρίες μας, μάς οδηγούν στο να προκρίνουμε ως σημαντικά διαφορετικά στοιχεία της και να υφαίνουμε μια εικόνα που διαφέρει από αυτήν που σχηματίζει ο άλλος. Ποιος από τους δύο έχει διαστρεβλωμένη εικόνα της πραγματικότητας όμως; Πιθανώς κανένας, ίσως ο ένας απ' τους δύο, πιθανότερα και οι δύο, μιας και οι πραγματικότητες που αντιλαμβανόμαστε αποτελούν απλά πεπερασμένα υποσύνολα ενός απειροσυνόλου. Άραγε το ότι οι γονείς μου με μεγάλωσαν δίνοντάς μου διαφορετικές κατευθύνσεις απ' ό,τι οι δικοί σου έδωσαν σ' εσένα, με καθιστά κατά τη γνώμη σου θύμα κακοποίησης; Γιατί έχω τέτοιες αντιλήψεις; Ήταν gay οι γονείς μου; :hmm:

Ίσως λοιπόν και να πάσχω από διανοητικά τραύματα, παρά το γεγονός ότι εξίσου εύκολα κι αβασάνιστα θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ακριβώς το ίδιο και για εσένα. Η ομοφυλοφιλία δεν αποτελεί στις περισσότερες των περιπτώσεων συνειδητή επιλογή, ωστόσο η ανεκτικότητα και η ηπιότητα έναντι του διαφορετικού, όπως και η σθεναρή στάση ενάντια σε κάθε είδους μισαλλοδοξία, αποτελούν και προσωπικά αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη για τις επιλογές μου αυτές. Τελικά είναι θέμα γούστου ίσως, καθώς μάλλον προτιμώ τα δικά μου διανοητικά τραύματα από τα δικά σου. Αν μη τι άλλο, ο πλασματικός κατά τη γνώμη σου κόσμος μέσα στον οποίο ζω διαθέτει ηρεμία, ισορροπία και κατανόηση...

Ως προς το φυσιολογικό ή μη, η άποψη ότι το φυσιολογικό είναι απλά θέμα πλειοψηφίας, ενώ αυτό που σε κάποιο δεδομένο εξελικτικό χρόνο αποτελεί ανωμαλία, σε άλλη χρονική περίοδο μπορεί να θεωρηθεί ως το φυσιολογικό, αποτελεί κοινό τόπο στην επιστήμη της Γενετικής και της Εξέλιξης, με κλασικό παράδειγμα τα γονίδια της α αλυσίδας της ανθρώπινης αιμοσφαιρίνης. Οι αποκλίσεις από τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά αποτελούν επίσης φυσιολογική κατάσταση, ενώ η εξάλειψή τους θεωρείται αρνητική για τον πληθυσμό, αφού έτσι μειώνεται η γενετική ποικιλότητα και συνεπώς το εξελικτικό του δυναμικό, δηλαδή η πιθανότητα να επιβιώσει ως πληθυσμός σε μεγαλύτερη ποικιλία συνθηκών του περιβάλλοντος.

Αυτό που εγώ γνωρίζω, γυρίζοντας ξανά στο κοινωνικό φαινόμενο το οποίο εξετάζουμε εδώ, αφού υπογραμμίσω την ευθεία αναλογία των διδαγμάτων των πληθυσμιακών κλάδων της βιολογίας με την επιστήμη της κοινωνιολογίας, είναι πως στις ανθρώπινες κοινωνίες, σε όλες τις εποχές και σε όλους τους τόπους, μια μικρή όμως σημαντική μειοψηφία ανθρώπων, ανδρών και γυναικών, είναι ομοφυλόφιλοι, παρά τις στυγνές απαγορεύσεις, τις διώξεις και την κοινωνική περιθωριοποίηση που συχνά επιλέχτηκαν ως μέσα για την εξάλειψη του φαινομένου. Τα μέσα αυτά έχουν αποτύχει οικτρά, καθώς δεν κατάφεραν ν' αποθαρρύνουν τους ανθρώπους ν' απαρνηθούν τη βαθύτερη φύση τους. Κάτι τέτοιο δείχνει κατά τη γνώμη μου, ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι πολύ περισσότερο, πολύ πιο θεμελιώδες για την ψυχοσύνθεση των ανθρώπων αυτών, από μια απλή επιλογή. Όταν οι άνθρωποι σε πείσμα της απόρριψης, της απομόνωσης, του εξευτελισμού ή του θανάτου κάνουν επί χιλιάδες χρόνια τούτη την επιλογή -ας το δεχτώ χάριν της συζήτησης- αυτό δείχνει κατά την ταπεινή μου αντίληψη ότι πρόκειται για κάτι πιο εσωτερικό, πιο δυνατό, πιο αδυσώπητο που τους καθοδηγεί. Κάτι που πηγάζει βαθιά απ' την ψυχή τους.

Προσωπικά τις επιλογές ψυχής, εκείνες που δεν διστάζουν να σταθούν μπροστά σε όλα τα ικριώματα του κόσμου, έχω μάθει να τις σέβομαι ευλαβικά και δεν θεωρώ ότι είμαι εγώ ο άσπιλος κι αθώος, που θα επιβάλει στους γύρω του το πως ΠΡΕΠΕΙ να αισθάνονται. Ωστόσο, ποτέ δεν αναφέρθηκα στην ομοφυλοφιλία ως κάτι το "φυσιολογικό", αφού διατηρώ κι εγώ τις επιφυλάξεις μου επ' αυτού. Ακόμη όμως κι αν δεν πρόκειται ακριβώς για το "φυσιολογικό", σίγουρα είναι κάτι το αποδεκτό. Είναι πολύ κοινό φίλε μου για νά 'ναι τραγικό.

Χαθήκαν άραγε, εξαντλήθηκαν όλα τα φυσιολογικά ζευγάρια της γής που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά και αποφάσισαν να επιστρατεύσουν και τους γκέυ προκειμένου να φύγουν τα ορφανά παιδιά απο τα ορφανοτροφεία; Και αλήθεια, μπροστά στην παντελή διαστρέβλωση των εννοιών, που θα υποστούν στο γκέυ σπίτι, ακόμη και άν είναι ζάμπλουτο, η ζωη στα ορφανοτροφεία είναι σίγουρα χειρότερη;

Κατά μεγάλη ειρωνεία, έχω διαβάσει ότι το να μεγαλώνουν τα παιδιά σε ιδρύματα, με ελλείμματα αγάπης και περισσεύματα κανόνων, με συγχρωτισμό κυρίως με άτομα του ίδιου φύλου, αυξάνει κατά πολύ την πιθανότητα κατά την εφηβεία τους ν' αναπτύξουν ομοφυλοφιλικές τάσεις, για τον ίδιο ακριβώς λόγο που τις ανέπτυσσαν οι νέοι της Αρχαίας Σπάρτης. :D:P

Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι σχόλια σαν το παραπάνω παίρνουν 10 θετικές ψήφους ! Κάτι που αποδεικνύει σε μένα τουλάχιστον, ότι τζάμπα όσο κοπιάσαμε, τζάμπα όσα γράψαμε, ολοι εμείς οι υπόλοιποι. Απο το ένα αυτί μπήκαν απο το άλλο βγήκαν. Ζήτω η πόλωση, ζήτω η κλωτσοπατινάδα ! Η αυτοί ή εμείς !
Ίσως επειδή ο ισορροπημένος λόγος και τα εμπεριστατωμένα επιχειρήματα είναι κατά παράδοση της κοινότητάς μας θελκτικότερα από τα κηρύγματα μίσους, διχοτόμησης και κοινωνικής αγριότητας...:/: Δεν νομίζω πως το ύφος της γραφής μου στο παρόν θέμα καταλήγει σε κλωτσοπατινάδα, ούτε έχει ποτέ αυτό κλειδωθεί εξαιτίας των απόψεών μου. Με λίγα λόγια, θεωρώ ότι το παρόν ποστ σου με αδικεί κατάφωρα και απρόκλητα. Αλήθεια αγαπητέ μου, όταν κάποιος σου απευθύνεται με τόσο φιλικό τόνο, για να εισπράξει ως αντάλλαγμα τόση οργή, μήπως τούτο είναι σημάδι μισαλλοδοξίας από τη δική σου τη μεριά κι όχι από τη δική του;:hmm:

Αυτό βλέπω. Οτι η λογική δεν έχει την παραμικρή θέση ή αξία σε όλη αυτή τη συζήτηση.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την ευγένειά σου. Ίσως το ότι συνεχίζω να σου απαντάω αποδεικνύει περίτρανα τον παραλογισμό μου...:/:

Η μόνη επιδίωξη είναι η επικράτηση της άποψης που επιχειρείται "με κάθε μέσο". Κάθε αντιθετη άποψη βαφτίζεται αυτόματα "ομοφοβία" ή "ρατσισμός".
Παραδόξως, έχω υπάρξει πολύ προσεκτικός στη χρήση του όρου αυτού και μάλιστα σε άλλο σχετικό θέμα έχω επισημάνει στους συνομιλητές ότι ο όρος αυτός θα μπορούσε να θεωρηθεί ιδιαίτερα προσβλητικός. Στο ποστ μου μάλιστα το οποίο παραθέτεις, έχω επιλέξει να χρησιμοποιήσω έναν μάλλον αδόκιμο όρο ("αντιομοφυλόφιλοι"), προκειμένου ν' αποφύγω τούτο τον σκόπελο. Άλλη μια κατάφωρα άδικη επίθεση...

Την ίδια στιγμή αρκεί να είναι κάποιος γκέυ, τουλάχιστον σ'αυτή τη συζήτηση, για να θεωρηθεί αυτόματα προχωρημένος, (εως διαννοούμενος), ανοικτόμυαλος και δημοκράτης!
Εφόσον έχεις παραθέσει το δικό μου ποστ, προκειμένου να καταλήξεις σε τούτα τα βαθυστόχαστα συμπεράσματα, θα θεωρήσω δικαιωματικά ότι και αυτό απευθύνεται σε μένα. Θα μπορούσα κι εγώ να προχωρήσω σε διάφορα υπονοούμενα για τη δική σου σεξουαλική ταυτότητα, ωστόσο δεν το έχω κάνει. Παραφέρεσαι κι αυτό δυστυχώς δεν σε τιμά καθόλου φίλτατε...:/:

Λυπάμαι για λογαριασμό σου...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ως προς το φυσιολογικό ή μη...... Οι αποκλίσεις από τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά αποτελούν επίσης φυσιολογική κατάσταση, ενώ η εξάλειψή τους θεωρείται αρνητική για τον πληθυσμό....

Αν δεν υπήρχε το φυσιολογικό δεν θα μπορούσαν να οριστούν οι αποκλίσεις. Πόσο μάλλον τα αφύσικα. Οσο για το άν σε δυο χιλιάδες χρόνια το γκέυ θα είναι η πλειοψηφία οπότε αυτό που συμβαίνει σήμερα είναι απλά "μια φάση της εξέλιξης του είδους" όπως το παρουσιάζεις, είναι μια εφιαλτική προοπτική για το ανθρώπινο είδος που δεν θέλω ούτε να την φανταστώ :)

Λυπάμαι για λογαριασμό σου...:(
Επειδή είμαι στρέιτ !!;;;; Μη λυπάσαι βρέ Οττο, για το Θεό. Αν δεν μου άρεσε θα ήμουνα γκέυ. Δεν θα δίσταζα στιγμή στο υπογράφω απέναντι στο κοινωνικό ρατσισμό κλπ κλπ τρομερά που γράφεις μεταξύ άλλων και εσύ εδώ. Δεν βλέπω κανέναν κοινωνικό ρατσισμό. Θα έκανα το κέφι μου το κρεβάτι μου και δεν θα έδινα λογαριασμό, (όπως άλλωστε δεν δίνω ούτε σαν στρέιτ) σε κανέναν. Θεωρώ τις περισσότερες εκφράσεις που παρουσιάζουν τους γκέυ καημένους και θυματα άκρως υπερβολικές όσο και υποκριτικές. Οσο και η υιοθεσία για την "αγάπη". Η υιοθεσία επιχειρείται για την μελλοντική πλειοψηφία που ανέφερες προηγουμενως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
@Μπαγκς:

Ο περήφανος (στρέητ) εξοργίζεται ακόόόόμη και μ'εκείνους
που τον τραβούν μπροστά: κοιτάει με κακό βλέμμα τα άλογα
που σέρνουν το αμάξι του.

Από το περίσσευμα της περηφάνιας, ράβεις πουκαμισάκι
στη μισή τιμή.


Επίσης, ο "ανοιχτόκαρδος" μπορεί να ενεργεί σύμφωνα με ανομολόγητους
λόγους: γιατί πάντα φροντίζει να έχει ανακοινώσιμους λόγους τόσο στα χείλη του
όσο και στα ανοιχτά χέρια του (και δεν εννοώ ούτε στοματικό ούτε κωλοδάχτυλα :)).

Δε θέλει κανείς μια κοινωνία που οι άνθρωποι να τρέχουν μακρυά από τους ανθρώπους
ούτε βέβαια κάποιοι να ακολουθούν, επειδή αυτοί τρέχουν μπροστά τους: τόσο που να
τους λες "ρε για κοίτα μια αγέλη"...

Και έχω μια ένσταση στον όρο στρεητ (και γκει):
Δηλ δεν είναι ευθύς όποιος είναι άντρας και πάει με άντρες,
όποια γυναίκα έχει γκ@υλίτσες για γυναίκα.

Άρα ΛΟΞΟΔΡΟΜΕΙ.

Μάλιστα (μαλλί).

Κι αν δηλ πιστέψουμε αυτό το "άχαρο" ζουζουνιάρικο παιχνίδι
περι αναζήτησης μιας πινελιάς ευτυχίας,
μόνο η ευθεία ενώνει δύο σημεία ευτυχίας?

Κι αν είναι συντομότερο μονοπάτι η ευθεία (μαθηματικό μοντέλο ευτυχίας)
κάποιοι (εν αγνοία?) καθυστερούν για τον εαυτό τους κι όχι χαιρέκακα
ούτε για να μετουσιώσουν το σύμπαν σε γκει κομιούνιτυ.


@ Χάος: Τα όρια της όρασης μας (και ακοής μας)
έχουν το ζουμί και το καλαμαράκι σε ο,τι λέμε.

Λέμε, καμιά φορά, τα πιο ισχυρά πράγματα με απλό τρόπο,
αρκεί να περιτριγυριζόμαστε από ανθρώπους που συγκλίνουν τα όρια μας:
ένα τέτοιο περιβάλλον σου μαθαίνει την "απλότητα του ύφους".
Οι δύσπιστοι μιλούν εμφατικά. Οι δύσπιστοι κάνουν τους ακροατές τους εμφατικούς.

Κι ας μη ξεχνάμε ότι ο πιο δόλιος τρόπος για να βλάψεις μια υπόθεση
(πχ διεκδικήσεις ομοφ. στις κοινωνικούλες παροχουλίτσες)
είναι να την υπερασπιστείς σκόπιμα με ανακριβή επιχειρήματα. :hmm:


υγ. Καλύτερα ν'αφήνεις να σε κλέβουν παρά να'σαι περικυκλωμένος από φόβητρα.
Αυτό είναι το γούστο μου.
Κι αυτό είναι πάντα θέμα γούστου, τίποτα παραπάνω!


Είπα κλέβουν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν είναι δυνατόν να γίνει εποικοδομητική συζήτηση έτσι !
Πώς να γίνει εποικοδομητική συζήτηση όταν προσπερνάς τις ανταπαντήσεις που δίνονται στα ποστ σου και συνεχίζεις να μονολογείς...
Στο ποστ μου με αριθμό 1348, σχολίασα πολλούς από τους φόβους σου, αλλά απάντηση δεν πήρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
@ Χάος:
Κι ας μη ξεχνάμε ότι ο πιο δόλιος τρόπος για να βλάψεις μια υπόθεση
(πχ διεκδικήσεις ομοφ. στις κοινωνικούλες παροχουλίτσες)...

Το έχω πεί με τόσους τρόπους μέχρι τώρα, τώρα που το είπε και ο Δεσμώτης ίσως το προσέξετε. Αλλο η αναγνώριση των γκέυ, η ελευθερία τους να κυκλοφορούν, να κάνουν ότι θελουν με το κορμί τους και τις σεξουαλικές τους επιλογές και άλλο η υιοθεσία ξένων πρός εκείνους παιδιών. Χανουνε τα δικαιώματα που έχουν κατακτήσει, στην πυρά μιας επιδίωξης που δεν θα περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πώς να γίνει εποικοδομητική συζήτηση όταν προσπερνάς τις ανταπαντήσεις που δίνονται στα ποστ σου και συνεχίζεις να μονολογείς... Στο ποστ μου με αριθμό 1348, σχολίασα πολλούς από τους φόβους σου, αλλά απάντηση δεν πήρα.

Ισι, σε ενδιαφέρει να παρατείνεις το θέμα για να το διαβάζουν τυχόν καινούργιοι χρήστες και το καταλαβαίνω. Όμως εγώ εχω απαντήσει στα ερωτήματα σου, ειπωμένα απο σένα και άλλους, υπομονετικά, ξοδεύοντας πολύ κόπο και χρόνο, πολλές φορές μέσα σε 1300+ πόστ.

Εχω πεί λοιπόν ότι δεν με φοβίζει οτιδήποτε κάνουν οι γκέυ μεταξύ τους, αφού δεν με αφορά και δεν υπάρχει ο παραμικρός τρόπος να με βλάψουν. Ομως θα πολεμήσω με όλα τα μέσα την επιδίωξη τους να υιοθετήσουν κάποια άμοιρα παιδιά, ίσα για να τα κάνουν αιχμή του δόρατος των κοινωνικών τους επιδιώξεων επιβολής και τίποτε άλλο.

Είχανε το βήμα και το έχουνε, οι γκέυ, σ'αυτο το φόρουμ και παντού στην σημερινή κοινωνία που εσύ λές ρατσιστική και ομοφοβική, όμως δεν είναι καθόλου τέτοια. Οι γκέυ αδικούν παράφορα τους πάντες να παριστάνουν τους καημένους όταν έχει πήξει όλος ο κόσμος να ακούει τις απόψεις τους. Παντού όπου σταθείς και όπου βρεθείς, εδώ και χρόνια, στα ΜΜΕ υπάρχουν γκέυ να μιλάνε και να διατυμπανίζουν τις προτιμήσεις τους. Εχει γεμίσει ο τόπος, πώς δεν το είδες εσύ απορώ.

Απόρησα ακομη περισσότερο με το Μπροουκμπακ μάουντεν όταν σκότωσαν στο ξύλο εκείνον το γκέυ υποτίθεται. Στην ελληνική κοινωνία που οι συνομιλητές εδώ ειρωνεύονται φορές επι φορών ότι θα περάσουν "χρόοοοοοοοοοοοοοοοοονια" για να εξελιχθεί και να γίνει "τόσο ανοικτόμυαλη" δεν έχω ακούσε ποτέ στα πενήντα χρόνια ζωής μου κάτι τέτοιο.

Είχανε και έχουνε κάθε ευκαιρία οι γκέυ για να αναπτύξουν τα επιχειρήματα τους για την υιοθεσία. Και όλοι εμείς οι απέναντι μέχρι κάπόιο σημείο ίσως τους άκουγαμε προσεκτικά. Ομως όπως τους λέει και ο Δεσμώτης τώρα ποιούς θα πείσουν με τέτοια επιχειρήματα; Για να κερδίσουν την συμπάθεια πρός τις προτιμήσεις τους χρησιμοποιούν διαρκώς το επιχείρημα ότι "δεν είναι επιλογή". Μα αν αυτοί παρουσιάζουν ότι τους συνέβη κατα λάθος, τότε γιατί να δεχτεί η κοινωνία να περάσουν αυτό το λάθος, μέσω της κουλτούρας τους, σε ένα αθώο παιδί; Λένε ύστερα φορές επι φορών ότι νοιώθουν να αντιμετωπίζουν διωγμούς και ρατσισμό. Τότε για πές μου εσύ ένα λόγο γιατί να πάρουν ένα αθώο παιδί και να το εκβιάσουν να ζήσει στο ίδιο τρομερό κλίμα, σαν αποτέλεσμα των δικών τους επιλογών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ως προς το φυσιολογικό ή μη, η άποψη ότι το φυσιολογικό είναι απλά θέμα πλειοψηφίας, ενώ αυτό που σε κάποιο δεδομένο εξελικτικό χρόνο αποτελεί ανωμαλία, σε άλλη χρονική περίοδο μπορεί να θεωρηθεί ως το φυσιολογικό, αποτελεί κοινό τόπο στην επιστήμη της Γενετικής και της Εξέλιξης, με κλασικό παράδειγμα τα γονίδια της α αλυσίδας της ανθρώπινης αιμοσφαιρίνης. Οι αποκλίσεις από τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά αποτελούν επίσης φυσιολογική κατάσταση, ενώ η εξάλειψή τους θεωρείται αρνητική για τον πληθυσμό, αφού έτσι μειώνεται η γενετική ποικιλότητα και συνεπώς το εξελικτικό του δυναμικό, δηλαδή η πιθανότητα να επιβιώσει ως πληθυσμός σε μεγαλύτερη ποικιλία συνθηκών του περιβάλλοντος.
πες το αυτο στα παιδια με ειδικες αναγκες..ειδκμα σε αυτα με συνδρομο down..

η ανωμαλια-ψυχικη ασθενεια κρινεται απο τα αποτελεσματα..και εγω πιστευω και βλεπω οτι οι ομοφυλοφιλοι βλαπτονται απο αυτην...

τα στοιχεια..οσα επιτρεπεται να φανουν προς τα εξω.. δειχνουν ακριβως αυτο...ψυχοσωματικες ασθενειες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση πως το τελευταιο πραγμα που τους ενδιαφερει αυτη τη στιγμη ειναι τα περι υιοθεσιας. Που και παλι αφορα κυριως στα ζευγαρια μεταξυ ανδρων, παρα γυναικων, διοτι για τα τελευταια δεν τους ειναι διολου δυσκολο το να αποκτησουν και να μεγαλωσουν ενα παιδι. Ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι.

Αυτο που προεχει ειναι η υπαρξη μιας νομοθετικης ρυθμισης που θα αναγνωριζει στα ομοφυλοφιλα ζευγαρια ολα οσα αναγνωριζονται και στα ετεροφυλοφιλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Αυτο που προεχει ειναι η υπαρξη μιας νομοθετικης ρυθμισης που θα αναγνωριζει στα ομοφυλοφιλα ζευγαρια ολα οσα αναγνωριζονται και στα ετεροφυλοφιλα.

...και δικαιώματα και ευθύνες, φυσικά!

Υγ: Πάντως όλοι οι νόμοι προστατεύουν συνήθως τους δικαιωμένους του παρελθόντος, από τους αδικημένους τους παρόντος και τους μέλλοντος:redface:, νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση πως το τελευταιο πραγμα που τους ενδιαφερει αυτη τη στιγμη ειναι τα περι υιοθεσιας.
Μακάρι να ηταν έτσι όμως μάλλον το αντίθετο φαίνεται. Το γάμο τους τον έχουν χαρίσει όλοι εξ αρχής κι εκείνοι, 1300 και, ποστ, αγωνίζονται για την υιοθεσία

Που και παλι αφορα κυριως στα ζευγαρια μεταξυ ανδρων, παρα γυναικων, διοτι για τα τελευταια δεν τους ειναι διολου δυσκολο το να αποκτησουν και να μεγαλωσουν ενα παιδι. Ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι.
Αυτό τώρα απο που ξεφύτρωσε; Πάω στοίχημα ότι είναι αλλη μια απο τις γνωστές θεωρίες σου που τις παρουσιάζεις με τόσο ύφος λές και είναι άποψη όλων των υπολοίπων ενώ είναι μόνο η δική σου :)

Αυτο που προεχει ειναι η υπαρξη μιας νομοθετικης ρυθμισης που θα αναγνωριζει στα ομοφυλοφιλα ζευγαρια ολα οσα αναγνωριζονται και στα ετεροφυλοφιλα.
Στην αρχή λές ότι η υιοθεσία είναι το τελευταίο που τους ενδιαφέρει, τώρα προέχει.... !! Μια στο καρφί και μια στο πέταλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτο που προεχει ειναι η υπαρξη μιας νομοθετικης ρυθμισης που θα αναγνωριζει στα ομοφυλοφιλα ζευγαρια ολα οσα αναγνωριζονται και στα ετεροφυλοφιλα.
εκει ειναι ακριβως που διαφωνουμε..εμεις και πολλες κυβερνησεις παγκοσμιως ακομα..

εκει ειναι ο τοιχος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όμως εγώ εχω απαντήσει στα ερωτήματα σου, ειπωμένα απο σένα και άλλους, υπομονετικά, ξοδεύοντας πολύ κόπο και χρόνο, πολλές φορές μέσα σε 1300+ πόστ.
Σε ποια ερωτήματα; Είδες που δε με διάβασες; Εγώ δεν έθεσα ερωτήματα. Έδωσα "απαντήσεις" σε δικές σου ανησυχίες.. :P
Μάλιστα ήμουν μάλλον η πρώτη που ισχυρίστηκε ότι:
Το θέμα της υιοθεσίας, για μένα θα έπρεπε να συζητηθεί σε ένα χωριστό thread.
Η ειρωνεία είναι που μπαίνοντας στο θέμα είχα δηλώσει αρκετές φορές πως διατηρώ επιφυλάξεις ως προς την υιοθεσία, τις οποίες με τα δικά σου ποστ κοντεύεις να εξαλείψεις... :P

Ομως θα πολεμήσω με όλα τα μέσα την επιδίωξη τους να υιοθετήσουν κάποια άμοιρα παιδιά, ίσα για να τα κάνουν αιχμή του δόρατος των κοινωνικών τους επιδιώξεων επιβολής και τίποτε άλλο.
Εξήγησα στο ποστ μου, γιατί κατά τη γνώμη μου αυτό δεν ισχύει.

Είχανε το βήμα και το έχουνε, οι γκέυ, σ'αυτο το φόρουμ και παντού στην σημερινή κοινωνία που εσύ λές ρατσιστική και ομοφοβική, όμως δεν είναι καθόλου τέτοια.
Αντιθέτως έγραψα:
Ομοφυλόφιλος δεν σημαίνει απαραίτητα ετεροφοβικός, όπως και ετεροφυλόφιλος δεν σημαίνει απαραίτητα ομοφοβικός, παρόλο που και οι δύο αυτές φοβίες είναι προφανώς υπαρκτές σε κάποιους εκατέρωθεν.
Μην τσουβαλιάζεις, ίνα μην τσουβαλιασθείς. :P
Απόρησα ακομη περισσότερο με το Μπροουκμπακ μάουντεν όταν σκότωσαν στο ξύλο εκείνον το γκέυ υποτίθεται.
Το Brokeback Mountain δεν είναι ένας ύμνος προς την ομοφυλοφιλία όπως ίσως πίστεψαν μερικοί. Οι συμβολισμοί του είναι πολύ βαθύτεροι και αφορούν και άλλα κομμάτια της ανθρώπινης και κυρίως της ανδρικής (και όχι ομοφυλοφιλικής) ψυχοσύνθεσης. Ανήκει σε μια σειρά διηγημάτων που δεν αφορούν καθόλου την ανδρική ομοφυλοφιλία.

Λένε ύστερα φορές επι φορών ότι νοιώθουν να αντιμετωπίζουν διωγμούς και ρατσισμό. Τότε για πές μου εσύ ένα λόγο γιατί να πάρουν ένα αθώο παιδί και να το εκβιάσουν να ζήσει στο ίδιο τρομερό κλίμα, σαν αποτέλεσμα των δικών τους επιλογών;
Εξήγησα στο ποστ μου, γιατί κατά τη γνώμη μου αυτό δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
όπως και ετεροφυλόφιλος δεν σημαίνει απαραίτητα ομοφοβικός
να ορισουμε..
τι σημαινει ομοφοβικος?

φοβαται τους ομοφυλοφιλους ή την ομοφυλοφιλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:redface::devil::hmm:: Η ειρωνεία των καιρών μας, στο μεταξύ, είναι που γενικότερα οι λεγόμενες "κοινωνικές παροχές" πάνε κατά διαόλου! Από την άλλη, ενόψει της προβλεπόμενης δυνατότητας βιομηχανικής αξιοποίησης των σχετικών με τη "γέννηση" ανθρώπινων νεογνών επιτευγμάτων της βιοτεχνολογίας, καθένας θα μπορεί να παραγγέλνει, ίσως(;) ακόμη και απογόνους με τις δικές του "ιδιαιτερότητες" ... Και το καίριο ζήτημα πάντα θα παραμένει στις διάφορες απαντήσεις, για το ερώτημα "Τι είναι άνθρωπος;":redface:


Εκτιμώ ότι ο ως άνω ορισμός για την ομοφοβία είναι περιορισμένης εμβέλειας, καθότι μάλλον παραβλέπεται, ότι αυτή προέκυψε στα ανθρώπινα ψυχοδιανοητικά σύνδρομα από τον καιρό ακόμη που έγινε αντιληπτό το βάθος επικινδυνότητας του ανθρώπου προς τους υπόλοιπους ανθρώπους. Ας μη ξεχνιέται, ότι η αρχαιότατη συνήθεια της ανθρώπινης ομοφαγίας εξαλήφθηκε, μόλις πριν από λίγους αιώνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.

Αντιγράφω από το άρθρο της wikipedia:

Η 17η Μαΐου έχει καθιερωθεί ως διεθνής ημέρα κατά της ομοφοβίας. Ο λόγος που επιλέχθηκε η συγκεκριμένη ημερομηνία, οφείλεται στο γεγονός ότι στις 17 Μαΐου 1990, η ομοφυλοφιλία έπαψε να θεωρείται ασθένεια από την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας. Στις 19 Ιανουαρίου 2006 το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο με συντριπτική πλειοψηφία αναγνώρισε το συμβολισμό της ημέρας αυτής και με ψήφισμά του κάλεσε τα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης να αναλάβουν δράσεις για την εξάλειψη των διακρίσεων λόγω ομοερωτικού προσανατολισμού. [4]
Είναι σαφές ότι το γεγονός ότι έπαψε η ομοφυλοφιλία να θεωρείται ψυχιατρική διαταραχή από τον Π.Ο.Υ. έγινε καθαρά για πολιτικούς λόγους και υπό το βάρος των πιέσεων ομοφυλοφίλων και όχι εξαιτίας κάποιας επιστημονικής ανακάλυψης όπως είχα δείξει στο άρθρο το οποίο είχα παραθέσει παλιότερα:

Η ομοφυλοφιλία συμπεριλήφθηκε ως ψυχιατρική διαταραχή (κοινωνιοπαθητική διαταραχή προσωπικότητας) στην πρώτη έκδοση του Διαγνωστικού και Στατιστικού Εγχειριδίου των Ψυχιατρικών Διαταραχών (DSM-I) της Αμερικανικής Ψυχιατρικής Εταιρείας, το 1952. Στην δεύτερη έκδοση (DSM-II) το 1968, η ομοφυλοφιλία συμπεριλήφθηκε στις σεξουαλικές αποκλίσεις (που δεν είναι δυνατόν να υποκαταστήσουν την φυσιολογική συμπεριφορά). Το 1973 , μετά από μεγάλες πιέσεις από το κίνημα των ομοφυλοφίλων, αποφασίστηκε με ψηφοφορία στην Αμερικανική Ψυχιατρική Εταιρεία και 58% πλειοψηφία (περίπου 10.000 ψήφοι) να μην θεωρείται πλέον η ομοφυλοφιλία ψυχιατρική διαταραχή. Έτσι, η τρίτη έκδοση του Διαγνωστικού και Στατιστικού εγχειριδίου των Ψυχιατρικών Διαταραχών (DSM-III) το 1980 περιελάμβανε μόνο τον όρο «εγω-δυστονική» ομοφυλοφιλία, στην γενική κατηγορία των ʽψυχοσεξουαλικών διαταραχών΄ʼ, εννοώντας ότι εφʼ όσον το άτομο δεν ενοχλείται από την ομοφυλοφιλία του, δεν συνιστά αυτή ψυχιατρική διαταραχή. Στην επόμενη αναθεωρημένη έκδοση (DSM-III-R) τo 1987 και ο όρος «εγω-δυστονική ομοφυλοφιλία» παύει να υφίσταται. Γίνεται μόνο μία αναφορά σε «σημαντική και επίμονη δυσφορία ως προς τον σεξουαλικό προσανατολισμό». To 1992 η κατηγορία «ομοφυλοφιλία» αφαιρείται και από την Διεθνή Ταξινόμηση των Ασθενειών (ICD-10) ,του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (WHO) (. Το 1997 η Αμερικανική Ψυχολογική Εταιρεία υποστήριξε το δικαίωμα των ομόφυλων γάμων (που όμως δεν έχουν νομοθετηθεί μέχρι σήμερα). Το 1998 και το 2000, η Αμερικανική Ψυχιατρική Εταιρεία, μετά από πρόταση των ομοφυλοφίλων και αμφισεξουαλικών ψυχιάτρων της εταιρείας, δημοσίευσε την αντίθεσή της σε θεραπείες που έχουν στόχο να αλλάξουν τις σεξουαλικές προτιμήσεις των ομοφυλοφίλων, αποδεχόμενη όμως ότι σε ορισμένες περιπτώσεις αυτό είναι απαραίτητο. Ορισμένοι ψυχίατροι φθάνουν στο σημείο νʼ αρνούνται την θεραπεία ακόμη και όταν τους ζητείται . Αντίθετα, μεγάλη μερίδα ψυχιάτρων θεωρεί την άρνηση αυτή ανήθικη και αντιδεοντολογική

Πρόσφατη έκδοση (10) του γνωστού βιβλίου Ψυχιατρικής των Kaplan &Sadock, αφιερώνει διπλάσιο χώρο από προηγούμενες εκδόσεις στην ομοφυλοφιλία (παρά το ότι δεν κατατάσσεται πλέον στις ψυχιατρικές διαταραχές), αναπτύσσοντας την άποψη περί ʽφυσιολογικότηταςʼ της ομοφυλοφιλίας . Χαρακτηριστικά αναφέρει: «οι περισσότερες θεωρίες κατά το πρώτο μισό του 20ου αιώνα αντιμετώπισαν την ομοφυλοφιλία σαν μία μορφή ψυχοπαθολογίας, ή ένα σταμάτημα της ανάπτυξης. Κατά το δεύτερο μισό, θεωρίες έξω από την Ιατρική και την Ψυχιατρική, διαμόρφωσαν την ʽμοντέρναʼ άποψη περί της ομοφυλοφιλίας, ως φυσιολογικής παραλλαγής της σεξουαλικότητας». Η άποψη αυτή βασίστηκε σε ʽφιλοσοφικά, κοινωνιολογικά και πολιτικά δεδομένα ʼ.Υποστηρίχτηκε από τα κινήματα για τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων μέσα σε ένα κλίμα έντονης συναισθηματικής φόρτισης. Οι πολιτικές και ηθικές διαμάχες γύρω από το θέμα αυτό έφθασαν σε άκρα, εμποδίζοντας και συσκοτίζοντας κάθε προσπάθεια αντικειμενικής επιστημονικής διερεύνησης. Από την μία πλευρά, οι ομοφυλόφιλοι συχνά αντιμετωπίστηκαν σαν πολίτες δεύτερης κατηγορίας, που άξιζαν το μίσος, την απομόνωση και την περιφρόνηση. Από την άλλη πλευρά, οι υποστηρικτές της ομοφυλοφιλίας θεωρούν τους εαυτούς τους σύγχρονους διαφωτιστές και αποκλειστικούς εκπροσώπους των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και χαρακτηρίζουν κάθε ένα με διαφορετική άποψη ως καταπιεστή, καταπατητή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, οπισθοδρομικό, ʽομοφοβικόʼ. Στο βιβλίο που προαναφέραμε συνιστάται στους γιατρούς να μην δείχνουν με κανένα τρόπο ότι θεωρούν φυσιολογικές τις σχέσεις μόνο μεταξύ ανδρών-γυναικών, να επιβεβαιώνουν τις σεξουαλικές προτιμήσεις των ασθενών τους, καθώς επίσης, να έχουν στην αίθουσα αναμονής περιοδικά φιλικά προς την ομοφυλοφιλία!

πηγή
Είναι σαφές ότι υπήρξε μια απόφαση του Π.Ο.Υ. η οποία κινείται καθαρά σε πολιτικό επίπεδο και από μια τέτοια απόφαση η οποία καμία σχέση δεν έχει με επιστήμη, ορίσθηκε η έννοια του «ομοφοβικού». Με λίγα λόγια, «Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει» που λέει και η παροιμία. Δημιουργούνται «επιστημονικά» θέσφατα τα οποία όμως ουδεμία σχέση έχουν με την επιστήμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για να ενταχθεί η ομοφυλοφιλία στις ασθένειες, θα έπρεπε επίσης να υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα.
Υπάρχουν; :hmm:Nop!

The American Psychological Association, the American Psychiatric Association, and the National Association of Social Workers state:

“ In 1952, when the American Psychiatric Association published its first Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, homosexuality was included as a disorder. Almost immediately, however, that classification began to be subjected to critical scrutiny in research funded by the National Institute of Mental Health. That study and subsequent research consistently failed to produce any empirical or scientific basis for regarding homosexuality as a disorder or abnormality, rather than a normal and healthy sexual orientation. As results from such research accumulated, professionals in medicine, mental health, and the behavioral and social sciences reached the conclusion that it was inaccurate to classify homosexuality as a mental disorder and that the DSM classification reflected untested assumptions based on once-prevalent social norms and clinical impressions from unrepresentative samples comprising patients seeking therapy and individuals whose conduct brought them into the criminal justice system. In recognition of the scientific evidence, the American Psychiatric Association removed homosexuality from the DSM in 1973, stating that “homosexuality per se implies no impairment in judgment, stability, reliability, or general social or vocational capabilities.” After thoroughly reviewing the scientific data, the American Psychological Association adopted the same position in 1975, and urged all mental health professionals “to take the lead in removing the stigma of mental illness that has long been associated with homosexual orientations.” The National Association of Social Workers has adopted a similar policy.
Thus, mental health professionals and researchers have long recognized that being homosexual poses no inherent obstacle to leading a happy, healthy, and productive life, and that the vast majority of gay and lesbian people function well in the full array of social institutions and interpersonal relationships.

wiki
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ουσιαστικά εδώ μου παραθέτεις το σκεπτικό βάσει του οποίου αιτιολόγησε η Αμερικανική ψυχιατρική εταιρεία αιτιολόγησε την απόφασή της. Αυτό όμως το οποίο δεν αναφέρεται σε αυτό το κείμενο είναι ότι αυτή η απόφαση ελήφθη με ποσοστό μόλις 58%. Προφανώς υπήρχε ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό επιστημόνων οι οποίοι διαφωνούσαν με αυτές τις θέσεις. Άρα παγκοσμίως υιοθετείται μια αντίληψη μιας μερίδας επιστημόνων και όχι σύσσωμης της επιστημονικής κοινότητας. Επομένως, έχουμε κάθε δικαίωμα να θεωρούμε το θέμα ανοιχτό και υπό διαπραγμάτευσιν και σε καμία περίπτωση κάτι το αποδεδειγμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επομένως, έχουμε κάθε δικαίωμα να θεωρούμε το θέμα ανοιχτό και υπό διαπραγμάτευσιν και σε καμία περίπτωση κάτι το αποδεδειγμένο.
Αγαπητέ μου ποιος σου είπε ότι μεγάλη μερίδα όσων γράφουν σε αυτό το θέμα δεν θεωρούν το θέμα ανοιχτό και υπό διαπραγμάτευση, σε ό,τι αφορά τις επιστημονικές έρευνες και αποδείξεις; :confused:
Πόσες φορές πρέπει να λέω τα ίδια πράγματα; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top