Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
πάντως δεν είναι μόνο μερικοί άντρες που δεν θέλουν να πληρωνει η γυναίκα , όπως ο παππούς μου, αλλά να ξέρετε πως δεν τον παρεξηγώ καθόλου τον δημήτρη , γιατί αυτό το βλέπω από τον παππού μου ο οποίος δεν αφήνει ποτέ κάποιον να πληρώσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Απάντησε μου στο εξής: Πως θα ένιωθες αν η γυναίκα σου έβγαζε περισσότερα χρήματα απο εσένα;

Mια χαρούλα θα έννιωθα. Σε τι έχει να κάνει το ένα με το άλλο? Εχεις καμμιά υπ' όψην σου να την γνωρίσω? Αλλά θα κεράσω εγώ αν βγούμε....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μαρεσει πολυυυυυυυ οταν καποιος κανει την κινηση να πληρωσει.
και οταν πληρωνει τελικα.
μου φαινεται πολυ ομορφο.


το αντιθετο με εκνευριζει πολυ και τις περισσοτερες φορες το δειχνω:P
(οχι σε αυτον, εννοειται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
πάντως δεν είναι μόνο μερικοί άντρες που δεν θέλουν να πληρωνει η γυναίκα , όπως ο παππούς μου, αλλά να ξέρετε πως δεν τον παρεξηγώ καθόλου τον δημήτρη , γιατί αυτό το βλέπω από τον παππού μου ο οποίος δεν αφήνει ποτέ κάποιον να πληρώσει....

Άλλο να μην αφήνει κανέναν να πληρώσει και άλλο να μην αφήνει μόνο τις γυναίκες να πληρώσουν, σαν να τους λέει "είστε πιο αδύναμες απο μένα". :mad:

μαρεσει πολυυυυυυυ οταν καποιος κανει την κινηση να πληρωσει.
και οταν πληρωνει τελικα.
μου φαινεται πολυ ομορφο.

Κι εμένα, αλλά όχι όταν γίνεται ως "προσωπική αρχή", όταν δλδ νιώθει ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να το κάνει επειδή κατά βάθος θεωρεί οτι το έχω ανάγκη. :mad:

Mια χαρούλα θα έννιωθα. Σε τι έχει να κάνει το ένα με το άλλο? Εχεις καμμιά υπ' όψην σου να την γνωρίσω? Αλλά θα κεράσω εγώ αν βγούμε....:D

Πάλι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως το μισά μισά είναι χάλια σε ραντεβού. Καλά με τις φίλες μου, αλλά όταν μου έτυχε σε ραντεβού ξενέρωσα οικτρά. Άσε θα πληρώσω εγώ καλύτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως το μισά μισά είναι χάλια σε ραντεβού. Καλά με τις φίλες μου, αλλά όταν μου έτυχε σε ραντεβού ξενέρωσα οικτρά. Άσε θα πληρώσω εγώ καλύτερα..

Σε αυτό συμφωνώ, είναι γυφτιά. Και όχι μόνο σε ραντεβού, και με φίλο σου να βγεις (έναν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
οχι ρε μισελ, αυτο με την κατωτεροτητα και την αναγκη οχι...
καμια σχεση... αλλο να χει ο αλλος αυτη τη νοοτροπια και αλλο να λεει "α την κακομοιρα μπλα μπλα", ..εννοειται!

απλα, να τονισω οτι εχω γνωρισει ανθρωπο... που παντα παντα παντα κερναγε το οτιδηποτε...(φιλος συγγενικου μου προσωπου) και δεν ηταν οτι ειχε καμια φοβερη οικονομικη κατασταση, νορμαλ ανθρωπος...

αισθανομουν πολυ ανετα και μου αρεσε η νοοτροπια του.

στο τελος εκνευριστηκα που δε με αφηνε ποτε (επι ενα χρονο ισως?) να κερασω, οποτε του εκανα ενα πολυ πολυ ακριβο δωρο...:)
ενα αεροπορικο εισητηριο μετ επιστροφης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Σε αυτό συμφωνώ, είναι γυφτιά. Και όχι μόνο σε ραντεβού, και με φίλο σου να βγεις (έναν).


εγω δε το θεωρω γυφτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Άλλο να μην αφήνει κανέναν να πληρώσει και άλλο να μην αφήνει μόνο τις γυναίκες να πληρώσουν, σαν να τους λέει "είστε πιο αδύναμες απο μένα". :mad:



Κι εμένα, αλλά όχι όταν γίνεται ως "προσωπική αρχή", όταν δλδ νιώθει ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να το κάνει επειδή κατά βάθος θεωρεί οτι το έχω ανάγκη. :mad:



Πάλι καλά!

Δεν είναι θέμα υποχρέωσης ,ούτε θέμα αδυναμίας της άλλης καρντιά μου , μια μικρή ένδειξη σεβασμού στο πρόσωπο που συνοδεύεις είναι. Γιατί ντε και καλά προσπαθείτε να βγάλετε από την....μύγα ,φαλοκρατισμό?
Δες το αλλιώς. Αν σε καλέσω σπίτι μου για φαγητό δηλαδή θα πρέπει μετά να μου πληρώσεις το μισό λογαριασμό του ...ΑΒ?
Είναι πολύ απλό το ζήτημα. Δεν θέλω να πληρώνει η άλλη γιατί δεν μου αρέσει. Ούτε συμβολισμούς κρύβει ,ούτε τίποτα.
Τον "άλλο" δεν τον συνοδεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
βρε μισελ, σου πε κανεις ποτε κατι του στυλ "καημενο κοριτσακι ελα να σε κερασω" και παρεξηγηθηκες?
γιατι το λες με ενα τροπο... λες και στο ειπαν και σε εθιξαν ξερω γω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
βρε μισελ, σου πε κανεις ποτε κατι του στυλ "καημενο κοριτσακι ελα να σε κερασω" και παρεξηγηθηκες?
γιατι το λες με ενα τροπο... λες και στο ειπαν και σε εθιξαν ξερω γω...:P

Έχουν μαλλιάσει τα χέρια μου να γράφω οτι δεν με ενοχλεί να με κεράσουν μερικές φορές, απεναντίας. Αυτό το "πάντα" με ενοχλεί, διότι δεν μπορεί, κάπου έχει τις ρίζες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γυφτια το μισα μισα ; Και σε παρεα/φιλια κιολας ; Σιγα ρε παιδια, υπερβολες.

Σε αλλες χωρες το μισα μισα θεωρειται αυτονοητο και αν θελει καποιος να κερασει τοτε αυτο εκτιμαται δεοντως.

Δηλαδη τι διαφορα εχει το μισα-μισα απο το να κερναει μια ο ενας μια ο αλλος ; (ουσιαστικη διαφορα μιλαμε, οχι στο μυαλο μας πως μας "φαινεται" ).

Και εννοειται οτι καποιες φορες θα κερασει ο ενας, ή αυτος που καλεσε, ή λογω καποιας περιπτωσης κλπ. Αλλα αυτα θα ειναι οι ευχαριστες εξαιρεσεις (και συχνες , δε χρειαζεται νε ειναι σπανιες).Οχι ομως και ο κανονας. Το "ποτε" που ελεγε η Μισελ.

Και καπου εδω , αξιζει να σκεφτουμε, αν αυτες οι αρχες και η "αισθητικη" οπως την λενε καποιοι, ειναι κατι που αγκαλιασαμε μονοι σας, ή ηταν απλα οπως μας εμαθαν και συνηθισαμε, οι παλαιοτεροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Έχουν μαλλιάσει τα χέρια μου να γράφω οτι δεν με ενοχλεί να με κεράσουν μερικές φορές, απεναντίας. Αυτό το "πάντα" με ενοχλεί, διότι δεν μπορεί, κάπου έχει τις ρίζες του.


Γιατί ντε και καλά πρέπει να έχει κάπου τις ρίζες του? Και τα ανοιχτά πράσινα πουκάμισα δεν μου αρέσουν. Πρέπει ντε και καλά να βρω την ρίζα του κακού? Γούστα είναι αυτά ρε Michelle ,σιγά τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εννοείτε ότι μ’αρέσει να με κερνάνε είναι ωραίο...

αυτό που δεν μ’αρέσει είναι που πολλές γυναίκες μιλάνε για ισότητα θέλουν να είναι ίσοι με τον άντρα, δεν γουστάρουν αν δεν τοις βοηθάνε με της δουλειές του σπιτιού δεν ….. δεν …. Αλλά εκεί θέλουν τα πληρώνουν αφού θέλουν ισότητα να μην θέλουν κ να πληρώνει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού
εννοείτε ότι δεν μιλάω για καμιά από εδώ συγκεκριμένα μια γενική διαπίστωση κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί ντε και καλά πρέπει να έχει κάπου τις ρίζες του? Και τα ανοιχτά πράσινα πουκάμισα δεν μου αρέσουν. Πρέπει ντε και καλά να βρω την ρίζα του κακού? Γούστα είναι αυτά ρε Michelle ,σιγά τώρα.
Δες το τρίτο quote αυτού του μηνύματος.
Γυφτια το μισα μισα ; Και σε παρεα/φιλια κιολας ; Σιγα ρε παιδια, υπερβολες.

Σε αλλες χωρες το μισα μισα θεωρειται αυτονοητο και αν θελει καποιος να κερασει τοτε αυτο εκτιμαται δεοντως.

Δηλαδη τι διαφορα εχει το μισα-μισα απο το να κερναει μια ο ενας μια ο αλλος ; (ουσιαστικη διαφορα μιλαμε, οχι στο μυαλο μας πως μας "φαινεται" ).

Και εννοειται οτι καποιες φορες θα κερασει ο ενας, ή αυτος που καλεσε, ή λογω καποιας περιπτωσης κλπ. Αλλα αυτα θα ειναι οι ευχαριστες εξαιρεσεις (και συχνες , δε χρειαζεται νε ειναι σπανιες).Οχι ομως και ο κανονας. Το "ποτε" που ελεγε η Μισελ.
Το "μισά μισά" μου φαίνεται οτι ασχολούνται υπερβολικά με κάτι ασήμαντο, γι'αυτό μου φαίνεται γυφτιά. Δεν μιλάμε βέβαια για την περίπτωση που θα πάνε σε κάποιο πολύυ ακριβό εστιατόριο ή που θα είναι παραπάνω απο 2 άτομα στην παρέα. Αλλά για έναν καφέ, μου φαίνεται ψιλογυφτιά.
Και καπου εδω , αξιζει να σκεφτουμε, αν αυτες οι αρχες και η "αισθητικη" οπως την λενε καποιοι, ειναι κατι που αγκαλιασαμε μονοι σας, ή ηταν απλα οπως μας εμαθαν και συνηθισαμε, οι παλαιοτεροι...
Συμφωνώ απόλυτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εννοείτε ότι μʼαρέσει να με κερνάνε είναι ωραίο...

αυτό που δεν μʼαρέσει είναι που πολλές γυναίκες μιλάνε για ισότητα θέλουν να είναι ίσοι με τον άντρα, δεν γουστάρουν αν δεν τοις βοηθάνε με της δουλειές του σπιτιού δεν ….. δεν …. Αλλά εκεί θέλουν τα πληρώνουν αφού θέλουν ισότητα να μην θέλουν κ να πληρώνει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού

Συμφωνώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αμα ειναι λογαριασμος 100 ευρω+ πληρωνω εγω. Αμα ειναι καφες θελω μισα μισα :P

Νταξει εγω το ελεγα γενικα, αμα ειναι για ενα καφε, συμφωνουμε, δεν τιθεται θεμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
γιατι να πληρωσεις εσυ βρε λοριεν αν εσυ περνεις πχ 1100 ευρω το μηνα κ αυτη 1000 ευρω το μηνα ενα παραδειγμα λεω....εσυ εχεις λιγοτερα εξοδα..

βλεπω κ απο τον αδερφο μου που ειναι 15 χρ. που πολλες φορες δεν κανει σχεση επειδη δεν εχει λεφτα να πληρωσει... η σκαρφιζετε την καθε δικαιολογια για να μην βγει με το κοριτσι επειδη δεν εχει να την κερασει...

φρικαρωωωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
γιατι να πληρωσεις εσυ βρε λοριεν αν εσυ περνεις πχ 1100 ευρω το μηνα κ αυτη 1000 ευρω το μηνα ενα παραδειγμα λεω....εσυ εχεις λιγοτερα εξοδα..
Συγνωμη επειδη δε καταλαβα...γιατι ρωτας εμενα ; (στο προηγουμενο ποστ, πλακα εκανα). Και δε καταλαβα και τι ρωτας ακριβως.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Eν πάσει περιπτώσει πάντως δεν το θεωρώ και κανένα σπουδαίο ζήτημα το όλο θέμα ,υπάρχουν χίλια δυο άλλα πράγματα που θα κριθεί ένας άνθρωπος.
Εξ άλλου στις πρώτες εξόδους με κάποιο πρόσωπο δεν μπορείς παρά ελάχιστα πράγματα να συμπεράνεις και κανονικά δεν μπορείς να έχεις και ιδιαίτερες απαιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top