Τι να μην λες σε κάποιον που αντιμετωπίζει αγχώδη διαταραχή ή κατάθλιψη !!!

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Τι να μην λες σε κάποιον που αντιμετωπίζει αγχώδη διαταραχή ή κατάθλιψη
  1. Πάψε να αισθάνεσαι άσχημα.
  2. Προσπάθησε περισσότερο.
  3. Πήγαινε να διασκεδάσεις.
  4. Κανείς δεν σου φταίει για ότι αισθάνεσαι.
  5. Αφού δεν είσαι ευχαριστημένος γιατί δεν αλλάζεις τον εαυτό σου?
  6. Δεν σου χρειάζεται βοήθεια από τον ψυχολόγο.
  7. Μην πάρεις φάρμακα γιατί θα εξαρτηθείς από αυτά.
  8. Σκέψου πιο ώριμα και πιο λογικά.
  9. Δεν αντέχω άλλο να σε βλέπω σε αυτή την κατάσταση.
  10. Έτσι που το πας θα μας τρελλάνεις όλους.
  11. Δεν το περίμενα να είσαι τόσο αδύνατος-η.
  12. Έλα.....χαμογέλασε λίγο.
  13. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να βλάπτεις τον εαυτό σου.
  14. Τζάμπα βασανίζεσαι, δεν έχεις τίποτα.
  15. Προσπάθησε να βρεις μια δουλειά ή κάποιο χόμπι.
  16. Μια ζωή σε θυμάμαι να δημιουργείς προβλήματα.
  17. Μπορεί να μην το κάνεις επίτηδες αλλά δεν αντέχω άλλο.
Τι θα ήθελε ν'ακούει κάποιος που αντιμετωπίζει αγχώδη
διαταραχή ή κατάθλιψη
  1. Είμαι δίπλα σου και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω με κάθε τρόπο.
  2. Σ' αγαπώ.
  3. Ενδιαφέρομαι πολύ για σένα και θέλω να καταλάβω αυτό που αισθάνεσαι.
  4. Σε αυτή τη φάση της ζωής σου είναι απόλυτα φυσικό να νοιώθεις άσχημα. Είναι βέβαιο ότι σε λίγο καιρό θα νοιώθεις πολύ καλύτερα.
  5. Μαζί θα το αντιμετωπίσουμε.
  6. Είσαι πολύ σημαντικός-η για μένα.
  7. Άν μου ζητήσεις κάτι θα το κάνω με χαρά.
  8. 'Εχω εμπιστοσύνη σ' εσένα! Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τι να μην λες σε κάποιον που αντιμετωπίζει αγχώδη διαταραχή ή κατάθλιψη



Πήγαινε να διασκεδάσεις.
Δεν αντέχω άλλο να σε βλέπω σε αυτή την κατάσταση.
Έλα.....χαμογέλασε λίγο.

Γιατί όχι αυτά; όταν παροτρίνεις τον άλλο να αμογελάσει ή του πέίς δεν μπορώ να σε βλέπω σε αυτή την κατάσταση θέλω να κάνω κάτι για σένα δεν είναι βοήθεια; ή το πήγαινε να διασκεδάσεις δεν είναι παροτριση να ξεχαστεί; Δεν ξέρω λέω:) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί όχι αυτά; όταν παροτρίνεις τον άλλο να αμογελάσει ή του πέίς δεν μπορώ να σε βλέπω σε αυτή την κατάσταση θέλω να κάνω κάτι για σένα δεν είναι βοήθεια; ή το πήγαινε να διασκεδάσεις δεν είναι παροτριση να ξεχαστεί; Δεν ξέρω λέω:) :hmm:
Όντως..:hmm:
Σιγουρα μερικα απο τα πραγματα που δεν πρεπει να λες εχουν μια "λογικη".
Αλλα το "χαμογελασε" , η διαθεση να κανω κατι για σενα , δεν δειχνουν ενδιαφερον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Νομίζω ότι σκέφτεστε πολύ λογικά.
Όταν λέμε για κάποιον με διαταραχή... ε, τι να το κάνει το χαμογέλασε; Με μία κατατόνια στη θέληση και την όρεξη, ή μία θύελλα σκέψεων και αναλύσεων μέσα του, το "χαμογέλασε" ακούγεται χαζό, αφελές, έως και υπεροπτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Νομίζω ότι σκέφτεστε πολύ λογικά.
Όταν λέμε για κάποιον με διαταραχή... ε, τι να το κάνει το χαμογέλασε; Με μία κατατόνια στη θέληση και την όρεξη, ή μία θύελλα σκέψεων και αναλύσεων μέσα του, το "χαμογέλασε" ακούγεται χαζό, αφελές, έως και υπεροπτικό.

Μα λένε ότι το χαμόγελο μπορεί να σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω. Αλλά σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, αν είσαι ψυχικά υγιής και απλά πεσμένος.
Το να πεις στον άλλον "χαμογέλασε" σκέτο, δε βοηθάει.
Αν το πεις, σε συνδυασμό με κάτι άλλο πιο βαθύ (βλ τη δεύτερη λίστα), πλησιάζεις πιο πολύ μία μαγκωμένη ψυχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μα λένε ότι το χαμόγελο μπορεί να σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα:hmm:

Δεν μπορεί δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Καλημέρα σ' όλους !!! Ίσως θα' πρεπε να είχα διευκρυνίσει ( απλά για να είμαι σίγουρη ) πώς αυτά πού έγραψα προέρχονται από επιστημονική πηγή .

Θα προσπαθήσω να δώσω μιαν απάντηση σ' όλους.
Όταν βιώνεις τέτοιες καταστάσεις και σε "παρακολουθεί" κάποιος ειδικός , πράγμα που κατά την άποψή μου είναι απαραίτητο , τότε ό,τι κι αν ( καλοπροαίρετα ) σου πει ο άλλος , δεν σε βοηθάει , γιατί " πολύ απλά " δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να το κάνεις !!!
Θα ήθελες , αλλά δεν μπορείς κι αυτό σε κάνει χειρότερα γιατί σου "υπενθυμίζει" το πρόβλημά σου , σε κάνει να νοιώθεις ίσως και "μειονεκτικά" απέναντι στον άλλον , και γιατί δεν μπορείς να του δώσεις την χαρά να σε "δει καλά" αλλά και γιατί σε οδηγεί σε σκέψεις : " Αυτός...πώς τα καταφέρνει....κι είναι έτσι...;;; "
Αν θέλεις πραγματικά να "του σταθείς" μην τον "πιέζεις" να κάνει ή να νοιώσει πράγματα πού θα' πρεπε "φυσιολογικα"
βγαίνουν από μέσα του !!! Η Ευτυχία και η Δυστυχία ( μου είπε κάποιος πολύ αγαπητός φίλος κι ειδικός ) δεν Μπαίνουν Μέσα μας Αλλά Βγαίνουν Από Μέσα μας....!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Α γεια σου, αυτό ήθελα να πω... είναι επιστημονικά όσα λέει η Πύλη μας, όχι η άποψή της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Α γεια σου, αυτό ήθελα να πω... είναι επιστημονικά όσα λέει η Πύλη μας, όχι η άποψή της...
Έπρεπε να το είχα διευκρινίσει απ' την αρχή!!! :redface:

Το θεώρησα αυτονόητο , :redface: γιατί άλλωστε πώς θα μπορούσα να "δώσω" τέτοιου είδους συμβουλές , για ένα τόσο σοβαρό θέμα ? Απ' το μυαλό μου...???

Ζητώ συγγνώμη αν προβλημάτισα κάποιους , άνευ λόγου !!!:worry: :confused:

Τίποτα δεν είναι αυτονόητο !:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
καλέ καλά κάνεις εσύ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μα λένε ότι το χαμόγελο μπορεί να σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα:hmm:
Αυτό είναι σίγουρο. Το ζήτημα δεν είναι να του πεις «χαμογέλασε» αλλά να τον κάνεις να χαμογελάσει από μόνο του αν μπορείς.
Αν δεν μπορείς…μην το αναφέρεις καν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν αντέχω άλλο να σε βλέπω σε αυτή την κατάσταση.
Αυτο δε το λες, επειδη καταρχην ειναι αρνητικη σκεψη γενικα, και 2ον, αντι να βοηθαει καπως τον αλλον, του προσθετει και το βαρος οτι κανει και εσενα να νιωθεις ασχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haramiat

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τι να μην λες σε κάποιον που αντιμετωπίζει αγχώδη διαταραχή ή κατάθλιψη

  1. Πάψε να αισθάνεσαι άσχημα.
  2. Προσπάθησε περισσότερο.
  3. Πήγαινε να διασκεδάσεις.
  4. Κανείς δεν σου φταίει για ότι αισθάνεσαι.
  5. Αφού δεν είσαι ευχαριστημένος γιατί δεν αλλάζεις τον εαυτό σου?
  6. Δεν σου χρειάζεται βοήθεια από τον ψυχολόγο.
  7. Μην πάρεις φάρμακα γιατί θα εξαρτηθείς από αυτά.
  8. Σκέψου πιο ώριμα και πιο λογικά.
  9. Δεν αντέχω άλλο να σε βλέπω σε αυτή την κατάσταση.
  10. Έτσι που το πας θα μας τρελλάνεις όλους.
  11. Δεν το περίμενα να είσαι τόσο αδύνατος-η.
  12. Έλα.....χαμογέλασε λίγο.
  13. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να βλάπτεις τον εαυτό σου.
  14. Τζάμπα βασανίζεσαι, δεν έχεις τίποτα.
  15. Προσπάθησε να βρεις μια δουλειά ή κάποιο χόμπι.
  16. Μια ζωή σε θυμάμαι να δημιουργείς προβλήματα.
  17. Μπορεί να μην το κάνεις επίτηδες αλλά δεν αντέχω άλλο.
Τι θα ήθελε ν'ακούει κάποιος που αντιμετωπίζει αγχώδη


διαταραχή ή κατάθλιψη
  1. Είμαι δίπλα σου και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω με κάθε τρόπο.
  2. Σ' αγαπώ.
  3. Ενδιαφέρομαι πολύ για σένα και θέλω να καταλάβω αυτό που αισθάνεσαι.
  4. Σε αυτή τη φάση της ζωής σου είναι απόλυτα φυσικό να νοιώθεις άσχημα. Είναι βέβαιο ότι σε λίγο καιρό θα νοιώθεις πολύ καλύτερα.
  5. Μαζί θα το αντιμετωπίσουμε.
  6. Είσαι πολύ σημαντικός-η για μένα.
  7. Άν μου ζητήσεις κάτι θα το κάνω με χαρά.
  8. 'Εχω εμπιστοσύνη σ' εσένα! Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις.
Πηγή
Τέλειο. Πραγματικά! Δεν έχω να συμπληρώσω τίποτα. Μόνο ότι τα παραπάνω είναι καλύτερα να τα δείξεις με έμμεσο τρόπο. Αλλά και με άμεσο κάνουν τη δουλειά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Νοιωθω άσχημα που νοιώθω άσχημα. Νοιώθω οτι οι άλλοι εκνευρίζονται μαζί μου και ενοχλούνται επειδή νοιώθω άσχημα. Νοιώθω ότι γινομαι δυσάρεστος, και γι'αυτό θα με αφήσουν μόνο. Νοιώθω ακόμη πιο άσχημα επειδη θα με αφήσουν μόνο. Αν προσπαθησω να χαμογελάσω για να δειξω στους άλλους ότι το αντιμετωπίζω και ετσι να μή με εγκαταλειψουν, το κάνω τοσο στημένα, αφου νοιώθω άσχγημα, που φαίνεται. Τότε νοιώθω ότι οι άλλοι μουρμουράνε ότι ποτέ δνε θα τα καταφέρω, τον καημενο τι τραβάει κλπ, και τότε νοιώθω πιο άσχημα. Κι ύστερα οι άλλοι δεν θα με θέλουν λίγο ακόμη, κι εγώ θα νοιώθω αποτυχημένος λίγο ακομη περισσότερο και θα νοιώθω λίγο ακόμη πιο άσχημα...


Αν προσαρμόσετε ενα άτομο ποιυ βρισκεται στην παραπάνω ψυχική διαδικασία με την λίστα των "ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ" ίσως γίνει πιο ευκολα αντιληπτο γιατί πρέπει να μήν τα κάνουμε αυτά σε τέτοια άτομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πολύ καλό θέμα, μακάρι περισσότεροι άνθρωποι να ήταν ενήμεροι και πιο ευαίσθητοι ως προς τους χειρισμούς τους. Δυστυχώς μία μεγάλη μερίδα αδυνατεί να συναισθανθεί και προβαίνει στις αφελείς δηλώσεις που αναφέρθηκαν ενισχύοντας το ήδη οδυνηρό αίσθημα της ενοχής. Μία από τις χειρότερες φράσεις που πρώτη φορά άκουσα στο νηπιαγωγείο και έκτοτε δεκάδες φορές από ανθρώπους, που προφανώς δεν ξεπέρασαν τα νηπιακά τους βιώματα και διάβασαν πολύ κοέλο στην πορεία, είναι η περιβόητη: "δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δε θέλω."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τι δεν πρέπει να λες:
"Δεν υπάρχει λόγος να αισθάνεσαι άσχημα, υπάρχουν πολύ πιο λαλάκες από εσένα που χαμογελάνε διαρκώς ως ηλίθιοι. Πάρε λοιπόν επάνω σου!" :hehe:

Τι πρέπει να λες:
"Ξέρω έναν καλό ψυχίατρο, που γράφει κάτι ωραία χάπια, μμμ μούρλια. Τα παίρνεις και χαμογελάς, ακόμη κι αν έχει πεθάνει η μάνα σου. Θα σου δώσω το νούμερό του". :lol:
ή
"Ξέρω ένα καλό μέντιουμ, που μιλάει με τους νεκρούς. Θα σε κάνει να επικοινωνήσεις με την ψόφια σου διάθεση.":loltooth:
ή
"Ξέρω έναν ομοιοπαθητικό που φτιάχνει κάτι μαντζούνια, τα οποία σε κάνουν να βλέπεις το Χριστό φαντάρο".:sick:
ή
"Ξέρω έναν pusher που έχει καλό πράμα, σε καλές τιμές, απευθύνσου σ' αυτόν και θα σε φτιάξει καινούριο". :hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Τι να μη λες:
……
Τόσο η γίδα κακοπέφτει, όσο πιο βαθιά σκαλίζει.
Όσο σίδερο πυρώσεις, τόσο κόκκινο θα γίνει.
Όσο πιο πολύ χτυπάς το, τόσο πιο πολύ λυγίζει.
Όσο πιο μίζερος είσαι, τόσο ο κόσμος σε μανίζει.
Όσο πιο πολύ αλαργεύεις, τόσο κι οι άλλοι σε ξεχνούνε.
Όσο ένας εχτιμιέται, τόσο και μονάχ' αξίζει.
…..
Φρανσουά Βιγιόν
Η Μπαλάντα Των Παροιμιών (μικρό απόσπασμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εννοείται πως αποφεύγουμε τα κηρύγματα και το δεικτικό ύφος και παρέχουμε συναισθηματική στήριξη επί της ουσίας δείχνοντας αγάπη, αποδοχή και κυρίως ενσυναίσθηση. Για να μας ανοίξουν την ψυχή τους οι φίλοι/ες μας που έχουν κατάθλιψη, καθίσταται ιδιαίτερα σημαντικό να τους εμπνεύσουμε το αίσθημα της εμπιστοσύνης και να τους ακούσουμε χωρίς να τους κρίνουμε. Ταυτόχρονα πολύ σημαντικό ρόλο έχει η ενθάρρυνση και η τόνωση του αυτοσυναισθήματος του ατόμου που πάσχει από κατάθλιψη. Οι όποιες συμβουλές πρέπει να δίνονται περιορισμένα και με τακτ, δεδομένου ότι οι πιο πολλοί από εμάς δεν είμαστε ειδικοί. Δυστυχώς πολλές φορές ακόμα και τα πολύ αγαπημένα μας πρόσωπα -όσο κι αν έχουν την καλή διάθεση να μας στηρίξουν- μας βοηθούν με λάθος τρόπο, κυρίως διότι εμπλέκεται το συναίσθημα. Δεν πρέπει -λοιπόν- να υπάρχει ταμπού με τους ειδικούς ψυχικής υγείας. Εγώ βοηθήθηκα πάρα πολύ από τον ειδικό και ξεπέρασα την κατάθλιψη. (Δεν ντρέπομαι να το πω). Αλλιώς δεν θα τα κατάφερνα μόνη, αν και έχω δυνατό χαρακτήρα. Η απώλεια του γονέα δεν παλεύεται εύκολα όσο δυνατός και να είναι κάποιος και χρειάζεται πρόσθετη στήριξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Η απώλεια του γονέα δεν παλεύεται εύκολα όσο δυνατός και να είναι κάποιος και χρειάζεται πρόσθετη στήριξη.

ποσο χρονων ησουν οταν εχασες γονιο?

μετα απο θανατους το πενθος δεν χαρακτηριζεται σαν κλινικη καταθλιψη, εχεις λογο να πενθεις, ειναι υγειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top