Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Όταν τελειώσει αυτή η ιστορία θα λογαριαστούμε όλοι με όλους, είτε έχει θετική κατάληξη είτε αρνητική...
Προσεχε τι ευχεσαι. Η ιστορια εχει δειξει οτι τους γερμανοτσολιαδες τους βρισκει η αρνητικη καταληξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καλημέρα. Ποίος μπορεί να εγγυηθεί ότι το Όχι-που για εμένα ισοδυναμεί με υποτιμημένη δραχμή- θα οδηγήσει τη χώρα σε παλιγγενεσία, ναι το άκουσα και αυτό, και όχι σε διεθνή απομόνωση της χώρας, απόλυτη φτωχοποίηση, χρόνια ύφεση, και κατ' επέκταση αδυναμία πλήρους εξασφάλισης των συνόρων-ναι ξέρω θα παραμείνουμε ακόμη στο ΝΑΤΟ-. Πως θα πορευτούμε επί δραχμών με αυτή τη κυβέρνηση η οποία δε τολμά καν να αποκαλύψει τις προθέσεις αλλά και το περίβλημα των επιλογών του δημοψηφίσματος αλλά και τις συνέπειες, κυρίως του Όχι, υπέρ του οποίου συμβαίνει η κυβερνητική προπαγάνδα?! Εγώ προτίθεμαι να ψηφίσω Όχι, αλλά έχουν υποχρέωση να με ενημερώσουν υπέρ τίνος πρόκειται να γίνω Ιφιγένεια !
Κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι με τη δραχμή θα είναι καλύτερα. Αντιθέτως η εκτίμηση των οικονομικών αναλυτών είναι πως η δραχμή θα φέρει τα χειρότερα. Πριν λίγο διάβαζα αυτό το άρθρο, που μου φάνηκε λογικό:

Οι συνέπειες της επιστροφής στη δραχμή θα είναι οι εξής:

1. Ραγδαία υποτίμηση της δραχμής έναντι των άλλων νομισμάτων (η ισοτιμία ενδέχεται να ξεπεράσει τις 1000 ΔΡΧ/ 1€). Ενδεχόμενη προσπάθεια πρόσδεσης της δραχμής στο Ευρώ και κλείδωμα της ισοτιμίας είναι καταδικασμένη να αποτύχει (όπως απέτυχε και στην περίπτωση της Αργεντινής), λόγω της τεράστιας φυγής κεφαλαίων και της εξάντλησης των συναλλαγματικών αποθεμάτων.

2. Η υποτίμηση θα επιφέρει εκτίναξη του πληθωρισμού σε επίπεδα ίσα και μεγαλύτερα του 40%, συρρικνώνοντας με αυτό τον τρόπο την αγοραστική δύναμη των πολιτών.

3. Η φυγή κεφαλαίων και η κατακόρυφη αύξηση των μη εξυπηρετούμενων δανείων θα είναι η χαριστική βολή για το αδύναμο χρηματοπιστωτικό σύστημα της χώρας, το οποίο θα καταρρεύσει «στεγνώνοντας» την πραγματική οικονομία από ρευστό.

4. Σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο το πάγωμα πληρωμής μισθών και συντάξεων θα είναι αναπόφευκτο για ένα διάστημα μέχρι τη μερική αποκατάσταση της ρευστότητας. Οι συνέπειες επίσης από μια πολύ πιθανή κοινωνική αναταραχή που θα επακολουθήσει είναι απρόβλεπτες.

5. Το Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν θα συρρικνωθεί περίπου στα 2/3 του σημερινού επιπέδου.

6. Το δημόσιο χρέος της Ελλάδος, ύψους 322 δις ευρώ, θα αυξηθεί αυτόματα ανάλογα με το ύψος της υποτίμησης της δραχμής, πολλαπλασιάζοντας τις δανειακές μας υποχρεώσεις.

7. Ακόμη κι αν επακολουθήσει μια μερική αναδιάρθρωση του χρέους μετά τη χρεοκοπία, αυτή δε θα είναι αναίμακτη: θα συνοδεύεται από ένα νέο πακέτο διάσωσης (μόνο από το ΔΝΤ πλέον) και πολύ επαχθή μέτρα δημοσιονομικής προσαρμογής.

8. Αύξηση εξίσου και του ιδιωτικού χρέους μέσω της εκτόξευσης των επιτοκίων δανεισμού και καταθέσεων, σε μια προσπάθεια τιθάσευσης του καλπάζοντος πληθωρισμού. Η αύξηση των επιτοκίων θα καταστήσει επίσης απαγορευτική την άντληση κεφαλαίων από τις επιχειρήσεις.

9. Ασφυξία των εισαγωγικών επιχειρήσεων λόγω της αδυναμίας αγορών, ελέω της υποτίμησης της δραχμής και της προφανής έλλειψης πιστοληπτικής ικανότητας.

10. Η αδυναμία εισαγωγών θα φέρει έλλειψη σε βασικά είδη στην αγορά, καθώς ως γνωστόν η Ελλάδα δεν είναι αυτάρκης σε πρώτες ύλες και καλύπτει τις ανάγκες της (πχ σε σιτάρι, γάλα, κρέας) μέσω εισαγωγών από ξένες χώρες.

11. Εισβολή ξένων επενδυτών-αρπαχτικών, οι οποίοι θα αποκτήσουν σε εξευτελιστικές τιμές επιχειρήσεις, ακίνητα, κομμάτια δημόσιας περιουσίας κτλ. Θα λάβει χώρα δηλαδή το ξεπούλημα της χώρας, που σήμερα επικαλούνται οι θιασώτες της δραχμής.

12. Διπλωματική και οικονομική απομόνωση της Ελλάδας, η οποία όντας σε πολύ δυσχερή θέση δε θα μπορεί να παρακολουθήσει τις γεωπολιτικές εξελίξεις στην ευρύτερη περιοχή, καθώς και τυχόν προκλήσεις από άσπονδους γείτονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Φουκαράδες μπαχαλάκηδες στα πρόθυρα της αυτοκτονίας που σου λέει "δε γαμιέστε αν μπορώ θα σας πάρω όλους μαζί μου στην καταστροφή, τι έχω να χάσω, αφού δε μπορώ να έχω κατσίκα ας ψοφήσει κι η δικιά σου"!
Όταν τελειώσει αυτή η ιστορία θα λογαριαστούμε όλοι με όλους, είτε έχει θετική κατάληξη είτε αρνητική...

Δημοκρατικά πάντα, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
13. Τα κουνουπια θα μεγαλωσουν και θα μας ρουφανε το αιμα με τα καλαμακια
14. Τα μυρμηγκια θα μεταλαχθουν και θα εκτοξευουν φωτια
15. ...

Τα περισσοτερα ειναι αστηριχτες εικασιες, τα αλλα μπορουν να αποφευχουν με καταλληλες μονομερεις ενεργειες, που ομως δε νομιζω πως ειναι διατεθειμενος ο συριζα η αλλη κυβερνηση της πεπατημενης να κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τα περισσοτερα ειναι αστηριχτες εικασιες, τα αλλα μπορουν να αποφευχουν με καταλληλες μονομερεις ενεργειες, που ομως δε νομιζω πως ειναι διατεθειμενος ο συριζα η αλλη κυβερνηση της πεπατημενης να κανει.
Άρα ας τα δεχτούμε ως απειλές, ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Άρα ας τα δεχτούμε ως απειλές, ε?
Μηπως υπάρχει και κπ πλευρα (κυβερνητικη, πρωην κυβερνητικη, απο εε κλπ) που δεν εκτοξευει διαφορων ειδων απειλες κ διλημματα τωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Δημοκρατικά πάντα, έτσι;

Δημοκρατικότατα οι υπάλληλοι και επιχειρήσεις του Ιδιωτικού τομέα που έχουμε απομείνει θα σηκωθούμε να φύγουμε (αγανακτισμένοι πλέον από την επιπολαιότητα και την ανωριμότητα των συμπατριωτών μας), θα διαχωρίσουμε τη θέση μας από αυτούς (γιατί βαρεθήκαμε να μας ντροπιάζουν κάθε τόσο στα μάτια όλου του πλανήτη) και θα βρούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την ησυχία και την αξιοπρέπεια μας...
Μετά όμως θα συνιστώ και στους συμπατριώτες μας δημοσίους υπαλλήλους, συνταξιούχους, πολιτικάντηδες και πάσης φύσεως τσανακογλύφτες αυτών να μη ψάχνουν τους φόρους μας, τις εισφορές μας, τα χαράτσια μας κ.λπ. αλλά να πάνε στον ξυρισμένο κώλο του Τσίπρα να χέσει τσιπροδραχμές και ραχηλιάρικα για να φάνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ειναι τουλαχιστον λυπηρο να βλεπεις πολλους να ευχονται για χρεοκοπια. Εσεις φωστηρες μου που ειστε υπερ του οχι, νομιζετε οτι θα ερθει η λυτρωση μαζι του; Ειστε πολυ γελασμενοι αν νομιζετε οτι θα ανακαμψει τοσο απλα η οικονομια με μια ενδεχομενη χρεοκοπια. Αν δεν γινουν μεταρρυθμισεις για να συμμαζευτουν οι δαπανες του κρατους, δεν θα εχετε και αλλες περικοπες σε μισθους και συνταξεις, αλλα σταση πληρωμων. Αν γινουν μεταρρυθμισεις ουσιαστικα επιστρεφουμε σε εσωτερικα μνημονια. Αν δε, επιστρεψουμε και στην δραχμη, θα παρακαλατε τους Ευρωπαιους να σας δανεισουν και να σας βαλουν ξανα στο ευρω. Προτιματε λοιπον μνημονια χωρις λεφτα ή μνημονια με περικοπες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Μετά όμως θα συνιστώ και στους συμπατριώτες μας δημοσίους υπαλλήλους, συνταξιούχους, πολιτικάντηδες και πάσης φύσεως τσανακογλύφτες αυτών να μη ψάχνουν τους φόρους μας, τις εισφορές μας, τα χαράτσια μας κ.λπ. αλλά να πάνε στον ξυρισμένο κώλο του Τσίπρα να χέσει τσιπροδραχμές και ραχηλιάρικα για να φάνε!
Εγω ειμαι μεσα. Οσοι, ομως, ψηφισετε ναι, να παρετε πανω σας και το χρεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Απλά πράγματα που πρέπει να γίνουν για να ορθοποδήσουμε:

https://www.forbes.com/sites/steveforbes/2015/03/03/greece-can-teach-the-world-a-needed-lesson/

Εγω ειμαι μεσα. Οσοι, ομως, ψηφισετε ναι, να παρετε πανω σας και το χρεος.
Το χρέος υπάρχει ανεξάρτητα του ναι ή του όχι. Και δεν θα διαγραφτεί αν βγούμε από την ΕΕ / αλλάξουμε νόμισμα / αρχίσουμε να σφυρίζουμε αδιάφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Εγω ειμαι μεσα. Οσοι, ομως, ψηφισετε ναι, να παρετε πανω σας και το χρεος.

Πολύ ευχαρίστως!Όσοι ψηφίσατε ΣΥΡΙΖΑ θα πάρετε το αναλογούν χρέος της Ελλάδας σε τσιπροδραχμή και οι υπόλοιποι σε €!Πως σου φαίνεται;

Εύκολο να πουλάς πνεύμα όταν πάντα οι άλλοι πληρώνουν για σένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Το χρέος υπάρχει ανεξάρτητα του ναι ή του όχι. Και δεν θα διαγραφτεί αν βγούμε από την ΕΕ / αλλάξουμε νόμισμα / αρχίσουμε να σφυρίζουμε αδιάφορα.
Διαβασες ας πουμε το ειρωνικο μνμ στο οποιο απαντησα και μ το λες μεταα αυτο; Το χρεος υπάρχει, στο χερι μας ηταν αν θα προχωρουσαμε σε μονομερη ενεργεια πριν αρχισουμε να το αντικαθιστουμε με δανεια από τροικα υπο το καθεστως του αγγλικου δικαιου. Τωρα ειναι μικροτερο μερος του χρεους που μπορει να διαγραφει μονομερως με νομιμες ενεργειες, αλλα ποιος νοιαζεται και για τους νομους αλλων κρατων ειναι ενα θεμα αν εχουμε μια αποφασιστικη εξουσια. Το θεμα ειναι οτι δεν εχουμε τετοια.

Πολύ ευχαρίστως!Όσοι ψηφίσατε ΣΥΡΙΖΑ θα πάρετε το αναλογούν χρέος της Ελλάδας σε τσιπροδραχμή και οι υπόλοιποι σε €!Πως σου φαίνεται;

Εύκολο να πουλάς πνεύμα όταν πάντα οι άλλοι πληρώνουν για σένα...
Μεσα. Με μια μονομερη διαγραφη εμεις καθαρισαμε. Εσεις;
Ευκολο να πουλας πνευμα οταν εχεις φραγκα και οσα μετρα και να μπουν αντεχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Μεσα. Με μια μονομερη διαγραφη εμεις καθαρισαμε. Εσεις;

Κούνια που σε κούναγε στου καραβιού την πλώρη, τίποτ' άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μεσα. Με μια μονομερη διαγραφη εμεις καθαρισαμε. Εσεις;
Το ανεκδοτο της ημερας. Οταν χρωστας και δεν πληρωνεις σε βουταει ο αλλος απο το μαλλι και τρως αρκετες φαπες. Αυτο γινεται και στην πολιτική. Αμα αρνηθεις να πληρωσεις θα παραχωρησεις ολα τα οικοπεδα της ελληνικης ΑΟΖ που εχουν κοιτασματα τρισεκατομυριων δολλαριων αντι πινακιου φακης. Καθως και άλλο δημοσιο πλουτο και ακομα και πολυετεις εκμεταλλευσεις σε νησια, λιμανια, μεταφορες και ό,τι μπορεις να φανταστεις με τους χειροτερους όρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Το ανεκδοτο της ημερας. Οταν χρωστας και δεν πληρωνεις σε βουταει ο αλλος απο το μαλλι και τρως αρκετες φαπες. Αυτο γινεται και στην πολιτική. Αμα αρνηθεις να πληρωσεις θα παραχωρησεις ολα τα οικοπεδα της ελληνικης ΑΟΖ που εχουν κοιτασματα τρισεκατομυριων δολλαριων αντι πινακιου φακης. Καθως και άλλο δημοσιο πλουτο και ακομα και πολυετεις εκμεταλλευσεις σε νησια, λιμανια, μεταφορες και ό,τι μπορεις να φανταστεις με τους χειροτερους όρους.
Μαλλον δεν αντιλαμβανεστε τι σημαινει μονο-μερης και τι σημαινει αποφασιστικη εξουσια που ανεφερα στο προηγουμενο μνμ.
...

Παντως εχει πλακα οτι οι γνωμες των υποστηρικτων του ναι δεν εκφραζουν ουτε στο ελαχιστον τις γνωμες δεκαδων μικρων και μεσαιων επιχειρηματιων που εξυπηρετω καθημερινα (και για τους οποιους υποτιθεται κοπτονται), οι οποιοι εχοιυν πολυ διαφορετικη αποψη για τα μνημονια. Ξερετε, τους βολευει η φθηνοτερη εργασια, τους βολευει οτι δεν ειχαν επιπτωσεις σε αμεσους φορους, αλλα δυσανασχετουν οταν ο κοσμος δεν εχει λεφτα να αγορασει τα προιοντα τους και πηγαινει σε φθηνοτερες επιλογες μεγαλυτερων ψαριων στην αγορα και κλεινουν. Πραγμα το οποιο αυξανει την ανεργια και μειωνει τις κρατικες εισφορες, το οποιο με τη σειρα του δημιουργει εναν φαυλο κυκλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φουκαράδες μπαχαλάκηδες στα πρόθυρα της αυτοκτονίας που σου λέει "δε γαμιέστε αν μπορώ θα σας πάρω όλους μαζί μου στην καταστροφή, τι έχω να χάσω, αφού δε μπορώ να έχω κατσίκα ας ψοφήσει κι η δικιά σου"!
Όταν τελειώσει αυτή η ιστορία θα λογαριαστούμε όλοι με όλους, είτε έχει θετική κατάληξη είτε αρνητική...

ενώ οι άλλοι, λένε όποιος δεν έχει κατσίκα, ας πεθάνει, λες και δεν ευθύνονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να είσαι οικονομικός αναλυτής για να καταλάβεις κάποια βασικά πράγματα στο πώς θα είναι/ήταν τα πράγματα με εθνικό νόμισμα. Το πιο εύκολο θα ήταν να παραθέσω αναλύσεις που κανείς δεν θα διαβάσει. Θα μείνω σε 2-3 απλά πράγματα.

Χρέος

Το χρέος παραμένει στο ίδιο νόμισμα, το EUR (Ευρώ) ή τη GBP (Στερλίνες), ανάλογα με τις συμβάσεις που έχουν υπογράψει η προηγούμενες κυβερνήσεις. As far as I know, κάποιες πρόσφατες συμβάσεις υπάγονται στο Βρετανικό Δίκαιο, συνεπώς είναι ανεξάρτητες από το νόμισμα της χώρας.

Ναι, σε περίπτωση που η 4η Δραχμή υποτιμηθεί, ακόμα και 1 EUR = 1000 GRD, το χρέος σε EUR θα είναι το ίδιο, αλλά δεν είναι αυτό το ζήτημα. Το ζήτημα είναι ότι το χρέος ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να αποπληρωθεί ΠΟΤΕ αν συνεχίσουμε έτσι. Οι δανειστές προφανώς και θέλουν τα λεφτά τους, δικαίως τα ζητάνε και γι' αυτό δεν θα δώσουν «χάρη» στην Ελλάδα με νέο κούρεμα, τουλάχιστον στα επίπεδα που θα θελήσουμε. Αργά ή γρήγορα θα πρέπει να κάνουμε μονομερή ενέργεια, δεχόμενοι τις όποιες συνέπειες.

Τα πράγματα με την Δραχμή δεν θα είναι σε καμία περίπτωση παραδεισένια. Αλλά υπάρχει ένας απλός κανόνας: όταν ΧΡΩΣΤΑΣ, ΔΕΝ δανείζεσαι για να ξεχρεώσεις. Διογκώνεις το χρέος σου και μετακυλείς το πρόβλημα αργότερα / στον επόμενο.

Γιατί Δραχμή;

Για να ζήσει ο κόσμος. Τόσο απλό. Για να μπορέσει το κράτος να πληρώσει μισθούς/συντάξεις χωρίς να εξαρτάται από τρίτους. Το Ευρώ είναι σκληρό νόμισμα: αντίθετα, η Τράπεζα της Ελλάδος μπορεί να τυπώσει ελεύθερα Δραχμές.

Εισαγωγές / Εξαγωγές

Το concept είναι απλό: υποτιμάς το νέο σου νόμισμα και αυξάνεις την ανταγωνιστικότητά σου με φθηνές εξαγωγές. Ωστόσο, είναι επόμενο ότι οτιδήποτε εισαγόμενο θα γίνει ακριβότερο. Εδώ θα γκρινιάξει ο βολεμένος νεοέλληνας γιατί θα ακριβύνει το Wii του. Το μόνο μεγάλο πρόβλημα που βλέπω εδώ, είναι τα φάρμακα, που αναγκαστικά θα ακριβύνουν. Βέβαια, αν τυπώνεις δικό σου νόμισμα, μπορείς απλά να αυξήσεις τις συντάξεις.

Το μεγάλο πρόβλημα που θα προκύψει από τις ακριβές εξαγωγές είναι το εξής: για να ανεξαρτητοποιηθεί η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει το focus της σε αγροτο-κεντρική οικονομία, για να παράξει κάτι. Με τριτογενείς υπηρεσίες μόνο δεν πας πουθενά. Άντε τώρα σήκωσε τον νεοέλληνα απ' τον καναπέ του και πες του ν' αφήσει την πόλη και να πάει στο χωράφι...

Πληθωρισμός

Για μένα, η μεγαλύτερη παγίδα της Δραχμής. Για να πληρώσεις μισθούς και συντάξεις πρέπει να τυπώσεις νόμισμα. Για να αντιμετωπίσεις την ραγδαία αύξηση των εισαγόμενων προϊόντων, ειδικά στα φάρματα, θα αυξήσεις τις συντάξεις, άρα θα αναγκαστείς και να τυπώσεις κι άλλο νόμισμα. Ωστόσο, ρίχνοντας άρδην λεφτά στην αγορά, υποτιμάς την αξία του νομίσματός σου: αν όλοι έχουν λεφτά για να αγοράσουν ένα προϊόν, ανεβάζεις την αξία του. Δεν «βλέπω» υπερπληθωρισμό, αλλά λέω πως ναι θα πάρουν οι τιμές την ανηφόρα...

Τα μέτρα

Δεν έχω διαβάσει όλα τα μέτρα αναλυτικά. Μου αρκεί που διάβασα το 23% ΦΠΑ σε ξενοδοχεία. Η Ελλάδα έχει μόνο έναν fraking τομέα που εξάγει, τον Τουρισμό. Με 23% ΦΠΑ σκοτώνεις την οικονομία της Ελλάδας και κάθε ευκαιρία να ορθοποδήσει. Δεν θα σταθώ στα κλασικά περί περικοπών μισθών/συντάξεων, τα έχουν πει άλλοι.

----
Εγώ δεν θα ψηφίσω, γιατί δεν μπορώ. Η Ελληνική Δημοκρατία με έχει αποκλεισμένο ως μετανάστη. Παρ' όλο που το Άρθρο 51, παρ. 4, του Συντάγματος προβλέπει την δυνατότητα επιστολικής ψήφου, η Ελλάδα μοιάζει σαν να μην μας θέλει. Είναι αστείο να υπάρχουν κωλύματα απόστασης εν έτει 2015. Ακόμα και οι συνάδελφοί μου από την Ρουμανία πήγαν, στις Ρουμάνικες Προεδρικές εκλογές, σε ένα προξενείο στην Γαλλία για να ψηφίσουν. Πρώτα η Ελληνική Δημοκρατία με ανάγκασε να ξενιτευτώ για να κάνω την δουλειά που μου αρέσει και έπειτα δεν με αφήνει να εκφράσω την γνώμη μου εξ' αποστάσεως, όπως κάθε προηγμένο κράτος.

Εάν ψήφιζα, έχοντας σκεφτεί πολύ προσεκτικά και τα υπέρ και τα κατά, θα ψήφιζα κατά των μέτρων και, συνάμα, κατά του Ευρώ. Ας μην κρυβόμαστε, η ψηφοφορία είναι για το Ευρώ. Έχω σταματήσει να πιστεύω στην «Ευρώπη των λαών». Ίσως κάποτε, στην αρχή, να υπήρχε όντως αυτή η σκέψη. Πλέον όμως, η Ευρωπαϊκή Ένωση είναι η Φάρμα των Ζώων του G. Orwell: όλοι οι λαοί είναι ίσοι, αλλά κάποιοι λαοί είναι πιο ίσοι από τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Εδωσε την δυνατοτητα στον λαο να παρει την αποφαση.Το θελετε;Αν το θελει ο λαος,εγω θα το δεχτω.Δεν το θελετε;Δεν θα το δεχτω.
[Μα ειναι δυνατον να μιλαμε για φασισμο,οταν η εξουσια δινει την δυνατοτητα στον λαο να αποφασισει;
Ποσο στρεβλωμενα καποιοι παρουσιαζουν τα πραγματα;

Το ότι επεσπευσε το δημοψηφισμα μεσα σε μια βδομαδα χωρις να προλαβει ο κοσμος να καταλαβει τι του γινεται δεν σε υποψιαζει; Γιατι την τελευταια στιγμη κι οχι πιο μπροστα που υπηρχαν περισσοτερα περιθωρια χρονου;

Ποια δημοκρατικότητα, εδω πιανει όμηρο το λαο. Και το ναι και το όχι ειναι υπερ του μνημονιου. Αν ψηφισεις ΝΑΙ εξυπηρετεις τους δανειστες, αν ψηφισεις ΟΧΙ εξυπηρετεις την κυβερνηση. Διοτι με το ΟΧΙ αρχιζουν οι ταλαιπωριες, σκιαζεται ο κοσμος βλεποντας τι τον περιμενει και μετα κανει την κωλοτουμπα ο Συριζα και το υπογραφει με λυμενα τα χερια. Ενω αν το υπεγραφε πριν που ο κοσμος δεν ειχε ιδεα του επερχομενου χαους κι εκανε τον παλικαρα (οπως κανουν καπιοιοι στο νημα που δεν εχουν εικονες τριτοκοσμικου κρατους και νομιζουν οτι δεν εχουν να χασουν τιποτα) θα ειχε ολο τον κοσμο να του γκρινιαζει.

Εκτος αν νομιζεις οτι ο Συριζα εχει την προθεση να το τραβηξει μεχρι τελους και να κανει τη ρηξη. Σε αυτην την περιπτωση πραγματι δεν εχουν συναισθηση της κρισιμοτητας της καταστασης που θα ειναι διεθνης οικονομικη απομονωση, τριτοκοσμικες καταστασεις και ενοχλησεις απο τα διπλανα κρατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Τα 7 ψέματα του ΣΥΡΙΖΑ, από πρώην υποψήφιο βουλευτή του: https://www.huffingtonpost.gr/2015/06/29/politiki-proin-ypopsifios-_n_7685778.html?utm_hp_ref=greece
Δε θα ασχοληθω με τα ψεμματα του συριζα τα οποια ειναι παραπανω και χειροτερα.
Εχω πιο δυσκολο εγχειρημα, βρειτε μονο 7 αληθειες που ειπαν οι κυβερνησεις Παπανδρεου-Παπαδημου-Σαμαρά. Και οι τρεις μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top