Ποιο είναι το χειρότερο ελάττωμα του ανθρώπου;

Ποιό είναι το χειρότερο ελάττωμα που κάποιος μπορεί να έχει ;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 70)
  • Τσιγκουνιά-φιλαργυρία

    Ψήφοι: 17 24.3%
  • Εγωισμός

    Ψήφοι: 25 35.7%
  • Απληστία

    Ψήφοι: 17 24.3%
  • Πονηριά

    Ψήφοι: 22 31.4%
  • Παρορμητικότητα

    Ψήφοι: 3 4.3%
  • Να παριστάνει ότι τα ξέρει όλα

    Ψήφοι: 12 17.1%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
εγω θα προσθεσω, αν και εχει ειπωθει και πιο πανω, το ελαττωμα της τσιγκουνιας. μακρυα απο τσιγκουνηδες παιδια, ειδικα απο αυτους που εχουν και κανουν τους κακομοιρους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ειδικα απο αυτους που εχουν και κανουν τους κακομοιρους :P

Αυτή την κατηγορία ανθρώπων δεν μπορώ αλήθεια να την καταλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
εγω θα προσθεσω, αν και εχει ειπωθει και πιο πανω, το ελαττωμα της τσιγκουνιας. μακρυα απο τσιγκουνηδες παιδια, ειδικα απο αυτους που εχουν και κανουν τους κακομοιρους :P
Ε ναι προς Θεου. Δεν θα κατηγορησει καποιος ενα ανθρωπο επειδη δεν ξοδευει οταν ξερει οτι δεν κρατα. Αλλα οταν ξερεις καποιον πολυ καλα και ξερεις οτι οχι μονο δεν εχει οικονομικο προβλημα αλλα ειναι και πλουσιος και ειναι τοσο κακομοιρης τι να πεις!
Ισως τελικα γι αυτο να ειναι πλουσιοι. Καποιος που δεν ειναι τσιγκουνης ισως ειναι και δυσκολο να γινει πλουσιος μαλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk:
εγω θα προσθεσω, αν και εχει ειπωθει και πιο πανω, το ελαττωμα της τσιγκουνιας. μακρυα απο τσιγκουνηδες παιδια, ειδικα απο αυτους που εχουν και κανουν τους κακομοιρους
:P

Θέλουν να μαζέψουν λεφτά για τα παιδιά τους υποθέτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Con_Boo

Νεοφερμένος

Η Con_Boo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καταδικάζω την γκρίνια από όπου και αν προέρχεται - ακόμα και από μένα!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
διπρόσωπος, υποκριτής, καμία αίσθηση λογικής και ρεαλισμού, κρίνει χωρίς να ξέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγωισμος, ψεμα, υποκρισια, επιθετικοτητα, τσιγκουνια βεβαια..
Τα χετε γραψει ολα τα χειροτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Η αδιαφορία και η έλλειψη αγάπης προς τους ανθρώπους, τα ζώα και τη φύση γιατί... :

Οι άνθρωποι είμαστε όλοι ίσοι ανεξαρτήτως φύλου, χρώματος, απόψεων, προτιμήσεων κλπ! Όταν αδιαφορείς για τους υπόλοιπους ανθρώπους, για τη φύση που σου δίνει οξυγόνο για να ζήσεις, για τα ζώα που είναι αθώες ψυχούλες και νιώθουν ΑΚΡΙΒΩΣ ο,τι νιώθεις και εσύ, τότε δεν χρειάζεται να σε αποκαλείς τον εαυτό σου άνθρωπο... :) Θα κοιτάς πάντα το δικό σου συμφέρον και θα αδιαφορείς για το κοινό καλό..

Επίσης, θεωρώ το ''δήθεν'' και την υποκρισία μεγάλες βρομιές... είσαι αυτό που είσαι και δεν χρειάζεται να το παίζεις καλός στον άλλον.. να είσαι ο αληθινός εαυτός σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι άνθρωποι είμαστε όλοι ίσοι ανεξαρτήτως φύλου, χρώματος, απόψεων, προτιμήσεων κλπ! Όταν αδιαφορείς για τους υπόλοιπους ανθρώπους, για τη φύση που σου δίνει οξυγόνο για να ζήσεις, για τα ζώα που είναι αθώες ψυχούλες και νιώθουν ΑΚΡΙΒΩΣ ο,τι νιώθεις και εσύ, τότε δεν χρειάζεται να σε αποκαλείς τον εαυτό σου άνθρωπο... :) Θα κοιτάς πάντα το δικό σου συμφέρον και θα αδιαφορείς για το κοινό καλό..

Εσύ δηλαδή δεν κοιτάς το δικό σου συμφέρον αλλά το κοινό καλό? Αν ναι πως το το κάνεις αυτό στην πράξη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή δεν κοιτάς το δικό σου συμφέρον αλλά το κοινό καλό? Αν ναι πως το το κάνεις αυτό στην πράξη?
Εγώ είμαι 14 χρονών και δυστυχώς δε μου έχει δοθεί (ακόμα) η ευκαιρία να κάνω κάτι που θα βοηθήσει όλους τους ανθρώπους και τον πλανήτη μας..

Λοιπόν, προσπαθώ όσο μπορώ να κοιτάω το τι θα είναι καλό για όλους και όχι για εμένα.. Και μάλιστα αν έμενες για 2 μέρες μαζί μου, ίσως να θύμωνες με το πόσο συμβιβαστικός και υποχωρητικός είμαι, όσον αφορά τα θέλω μου για τους άλλους... :redface:

Στην πράξη όπως προανέφερα δεν έχω μπορέσει ακόμα να κάνω κάτι, αλλά όταν είμαι π.χ. σε μία συζήτηση για τον ρατσισμό και όλα τα συναφή θέματα, ΠΑΝΤΑ προσπαθώ να υπερασπίζομαι τη διαφορετικότητα και την αγάπη πάνω απ'όλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logica

Νεοφερμένος

Η logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Το μεγάλο "εγώ" που δε θέλει να δει περα από τον εαυτό του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Α! Το πιο σημαντικο δεν εχουμε πει!! Οχι οχι ειναι χειροτερο απολα!!

Η γκρινια ρε παιδια!! Η μουρμουρα ολη την ωρα!!! Δεν την αντεχω με τιποτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Η ματαιοδοξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Δεν έχω γράψει κάτι εγώ, ας γράψω.
Χειρότερα απ' όλα θεωρώ πρώτη πρώτη την μιζέρια που βγάζουν κάποιοι άνθρωποι χωρίς λόγο και αιτία, αλλά ακόμα και όταν έχουν αιτία. Δυστυχώς χωρίς κέφι και αισιοδοξία η ζωή δεν βγαίνει, τέτοια που είναι.
Επίσης τους ξερόλες και τους ισχυρογνώμονες ανθρώπους.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
H ζήλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου ο εγωισμός! "Τυφλώνει"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα το θράσος.. Η ελευθερία ενός ανθρώπου σταματά εκεί όπου ξεκινά η ελευθερία του άλλου λένε.. Ο θρασύς άνθρωπος δεν ενδιαφέρεται για όρια. Τα απαξιώνει και νομίζει ότι παίζει και όλος ο κόσμος να είναι δικός του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Το χειρότερο πράγμα για εμένα σε έναν άνθρωπο, είναι αναμφισβήτητα ο εγωισμός που δρα εις βάρος του άλλου. Με ενοχλούν, με θυμώνουν, με αδικούν, πάρα πολλοί οι άνθρωποι που εξαιτίας του εγωισμού τους, των δικών τους κόμπλεξ, της δική τους ανεπάρκειας, των δικών τους απωθημένων, της δικής τους ζωής, και εγώ δεν ξέρω πόσα ακόμα θα βρω, να καταπατούν, να μην αποδέχονται, και να μην σέβονται τα δικαιώματα των άλλων για να μην πληγωθεί ο εγωισμός τους, ώστε να καλύψουν τις δικές τους ανασφάλειες και να θεωρούν μάλιστα φυσιολογικό και αυτονόητο ότι αυτό που κάνουν είναι και το σωστό και όταν πας να διεκδικήσεις το δίκιο σου, μπορούν να σου καταστρέψουν την δική σου ψυχολογία και με τις πράξεις τους, να αισθάνεσαι ότι δεν έχει δικαιώματα, να σε ακυρώνουν και να πιστεύεις ότι δεν έχεις λόγο !! Δεν ξέρω για εσάς, αλλά για εμένα όταν δεν σέβονται έστω και το μικρό πράγμα που θέλω, αισθάνομαι προδομένη, προσεβεβλημενη, στεναχωρημένη, ακυρωμένη και θυμωμένη με τον εαυτό μου, συναισθήματα που ΔΕΝ μπορώ να τα διαχειριστώ! Πόσο μάλλον όταν ξέρουν οι άλλοι ότι μία συμπεριφορά τους σε εσένα, σε κάνει να αισθάνεσαι άσχημα αλλά πατώντας πάνω σε αυτό, ακυρώνουν τα συναισθήματά σου, εσένα ως οντότητα ή απλά σε κάνουν να αμφιβάλλεις αν πρέπει να νιώθεις έτσι , θεωρώντας σωστή και φυσιολογική την δική τους στάση!

Αυτά :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 1,599 μηνύματα.
Ωραίο θέμα.

Νομίζω ο εγωισμός και η πονηριά είναι τα χειρότερα που μαζί με αυτά ακολουθούν κι άλλα πολλά από πίσω.
Και δεν μιλάμε για τον εγωισμό του τύπου: προσέχω τον εαυτό μου βάζω τα όρια μου κτλ κτλ
Μιλάμε για άλλο πράγμα.. τον εγωισμό που σε τυφλώνει, που δε σε κάνει να βλέπεις πέρα από το εγώ σου, που από εκεί μετά βγαίνει και η ζήλια, η απληστία και όλα τα συναφή.

Οι άνθρωποι που πληγώνουν άλλους ανθρώπους και κοιμούνται ήσυχα το βράδυ, για εμένα λοιπόν είναι οι χειρότεροι άνθρωποι, και έχουν το χειρότερο ελάττωμα.
Ο γκρινιάρης, ο ξερόλας και ο τσιγκούνης στη τελική μπορεί να έχουν καλή καρδιά, μέσα από τα τραυματα τους, και να βελτιωθούν.

Αλλά οι αναίσθητοι, οχι.
 

Luke87

Δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Να είσαι προκατειλημένος είναι μεγάλο πρόβλημα. Οπως και το να σε διακατέχει φανατισμός.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top