Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,293 εγγεγραμμένα μέλη και 3,040,305 μηνύματα σε 92,446 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 758 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Οι υπολογιστές κάνουν κακό στα παιδιά;

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xanp
H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε στις 13:31, 24-09-08:

Με αφορμή συζήτηση που είχαμε στο τσατ προ ημερών θα ήθελα να εκφέρουμε γνώμη σχετικά με το πότε πρέπει να έρθουν σε επαφή τα παιδιά με τους υπολογιστές;

Ποια είναι η ορθή χρήση του υπολογιστή από τα παιδιά κατά την γνώμη σας;

Αντικαθιστά την ανθρώπινη επαφή και κοινωνικοποιεί εξίσου το άτομο ο υπολογιστής;

Τα παιδιά και οι έφηβοι που περνούν πολλές ώρες μπροστά από τον ηλεκτρονικό υπολογιστή είναι δυνατόν να έχουν μακροχρόνια προβλήματα υγείας π.χ. οράσεως;

Υπάρχουν ψυχολογικές επιπτώσεις;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 13:42, 24-09-08:

Το πότε θα έρθουν σε επαφή δεν πιστεύω ότι αποτελεί πρόβλημα.Όσο πιο νωρίς μάθουν να το χρησιμοποιούν σωστά,τόσο το καλύτερο γι αυτά.
Το σημαντικό είναι να μάθουν να το χρησιμοποιούν σωστά κι όχι να ξημεροβραδιάζονται παίζοντας παιχνίδια.

Σε μικρή ηλικία μπορεί να μάθει να γράφει κείμενα και να χειρίζεται αυτά τα προγράμματα.Είναι σημαντικό πλεονέκτημα να μπορεί να κάνει αυτά τα πράγματα από νωρίς καθώς και να μάθει να ψάχνει στο internet για ότι χρειάζεται να μάθει.

Για την αντικατάσταση της ανθρώπινης επαφής είμαι κάθετος στις μικρές ηλικίες καθώς μπορεί να δημιουργήσει αρκετά προβλήματα στο θέμα κοινωνικοποίησης του παιδιού.Η ανθρώπινη επαφή σε μικρές ηλικίες πιστεύω ότι είναι απαραίτητη.

Για προβλήματα που μπορούν να προκύψουν υπάρχουν αρκετά ,από μυωπία μέχρι πρόβλημα στον καρπό.

Σε κάθε περίπτωση παν μέτρον άριστον που έλεγαν κι οι προγόνοι μας.Και στο θέμα της χρήσης και στις ώρες που θα περνάει μπροστά του ο καθένας μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:48, 24-09-08:

Ο υπολογιστής είναι πολύ καλό κι ευχάριστο εργαλείο για τα παιδιά. Εγώ το χρησιμοποιώ και στην δουλειά μου, καθώς είναι διασκεδαστικό και υπάρχουν κάποιες δραστηριότητες που βοηθάν τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες. Και 6 χρονών ή και μικρότερο να είναι το παιδί μπορεί να έρθει σε επαφή χρησιμοποιώντας προγράμματα κατάλληλα για το αναπτυξιακό του στάδιο.

Ιδιαίτερα προσεκτική θα ήμουν με το internet. Θα περίμενα να φτάσουν 8 χρονών, θα ήμουν από πάνω τους όταν θα το χρησιμοποιούσαν και θα έβαζα τα κατάλληλα φίλτρα. Το διαδίκτυο δεν είναι ασφαλές για τα παιδάκια! Αυτονομία, με την χρήση φίλτρων, από 10 χρονών και πάνω χοντρικά.

Κι επίσης πολύς περιορισμός στην ώρα που θα περάσουν. Το παιδί καλό είναι να κοινωνικοποιείται, οπότε, ναι, να μάθει να χειρίζεται τις νέες τεχνολογίες, αλλά και να κάνει σπορ, να μπει σε κάποια ομάδα καλλιτεχνική και κυρίως ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε στις 18:44, 24-09-08:

Συμφωνώ ότι η σωστή και επιβλεπόμενη χρήση του υπολογιστή βοηθά τα παιδιά να μάθουν σωστά την χρήση υπολογιστή αλλά αμέσως σκέφτομαι και το αντίθετο...
Ο υπολογιστής είναι εθιστικός ακόμα και για ένα παιδί φαντάζομαι, πως δίνοντας δικαίωμα στο παιδί να έχει υπολογιστή από τα 6 το πείθει ο γονέας να τον χρησιμοποιεί μόνο για εκπαιδευτικά προγράμματα και όχι για παιχνίδια; Ειδικά από την στιγμή που τα συνομήλικα τους μπορεί η μόνη χρήση που ξέρουν για τον υπολογιστή να είναι παιχνίδια;

Πιστεύω πως ο καλύτερος τρόπος διασκέδασης για το παιδί είναι το παιχνίδι με άλλα παιδιά, η συναναστροφή μαζί τους μιας και έτσι θα μάθει να ανταπεξέρχεται μέσα σε ομάδες και διάφορες καταστάσεις και όχι ο υπολογιστής...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:52, 24-09-08:

Εγω ειχα την πρβτη μου επαφαφη απο μερικων μηνων (απο οτι μου λενε... δεν θυμαμε..). Μου αρεσε να καθομαι να παρακολουθω ενω ο ξαδερφος μου επαιζε στο amiga. Στα 4 αρχισα να παιζω ο ιδιος, και εκ τοτε παντα amiga και υπολογιστες ητανε ενα μερος τις ζωης μου. Καπια εποχη το παρακανα, δεν λεω, αλλα νομιζω οτι μου εκανε περισσοτερο καλο παρα κακο. Καταρχην δεν κολισα χωρις λογο, ητανε αυτο που με εκανε να ξεφευγω, και εκτος αυτου με κρατισε μακρια απο διαφορα αλλα που θα μπορουσα να ειχα κανει αν δεν ειχα το pc αλλα και με εκανε να καταλαβω νωρις οτι δεν αξιζει να γυρναει η ζωη μου γυο απο το pc. Πιστευω ειναι καλητερα λοιπον απο μικρα τα παιδια να εχουν επαφη με το pc, ετσι και στην υπερβολη να φτασουν θα το καταλαβουν καπια στηγμη, ενω αν κολισουν αργα, ειναι αργα για να ξεκολησουν...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:04, 24-09-08:

Κάπου ακούστηκε ότι το Internet πρέπει να χρησιμοποιείται με επιτήρηση από γονέα, ωστόσο έχω μια απορία. Άραγε όσοι είναι υπερ στην παραπάνω άποψη θα ελέγχετε και τι βιβλία διαβάζει; Πιστεύετε ότι μπορείτε να ελέγχετε και τις συζητήσεις που θα έχει με τους φίλους του;

Μήπως το να ελέγχουμε το Internet είναι μια τρύπα στο νερό και το καλύτερο είναι η προσπάθεια για δημιουργία μιας τέτοιας σχέσης με το παίδι όπου το ίδιο θα λέει τι διάβασε ή άκουσε;

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 14:13, 25-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από xanp
Συμφωνώ ότι η σωστή και επιβλεπόμενη χρήση του υπολογιστή βοηθά τα παιδιά να μάθουν σωστά την χρήση υπολογιστή αλλά αμέσως σκέφτομαι και το αντίθετο...
Ο υπολογιστής είναι εθιστικός ακόμα και για ένα παιδί φαντάζομαι, πως δίνοντας δικαίωμα στο παιδί να έχει υπολογιστή από τα 6 το πείθει ο γονέας να τον χρησιμοποιεί μόνο για εκπαιδευτικά προγράμματα και όχι για παιχνίδια; Ειδικά από την στιγμή που τα συνομήλικα τους μπορεί η μόνη χρήση που ξέρουν για τον υπολογιστή να είναι παιχνίδια;
Αυτό που εννοούσα δεν ήταν να έχει το παιδί δικό του υπολογιστή, αλλά να χρησιμοποιεί τον οικογενειακό με προγράμματα που θα του δίνουν οι γονείς και επίβλεψη. Θα υπάρχουν όρια, ας πούμε ''σε 30' έλα να παίξουμε''!

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Κάπου ακούστηκε ότι το Internet πρέπει να χρησιμοποιείται με επιτήρηση από γονέα, ωστόσο έχω μια απορία. Άραγε όσοι είναι υπερ στην παραπάνω άποψη θα ελέγχετε και τι βιβλία διαβάζει; Πιστεύετε ότι μπορείτε να ελέγχετε και τις συζητήσεις που θα έχει με τους φίλους του;

Μήπως το να ελέγχουμε το Internet είναι μια τρύπα στο νερό και το καλύτερο είναι η προσπάθεια για δημιουργία μιας τέτοιας σχέσης με το παίδι όπου το ίδιο θα λέει τι διάβασε ή άκουσε;
Το 6χρονο και 8χρονο δεν θα πάει στο βιβλιοπωλείο να αγοράσει μόνο του βιβλία και σίγουρα θα θέλω να έχω έλεγχο. Και πες ότι πηγαίνει στο περίπτερο και ζητάει πορνοπεριοδικό, πιστεύεις θα του το δώσει ο περιπτεράς? Εγώ νομίζω όχι.

Πέρα από αυτό συμφωνώ ότι η καλλιέργεια σχέσης εμπιστοσύνης με το παιδί είναι το πιο σημαντικό, αλλά τα αποτελέσματα θα φανούν σε μεγαλύτερες ηλικίες. Επειδή στον έφηβο δεν ασκείς τον ίδιο έλεγχο όπως στο 7χρονο. Ο έφηβος θα ψωνίσει τα βιβλία και τα cds που επιθυμεί, θα βγει και θα ξενυχτίσει, θα πιει και θα κάνει σεξ. Το 7χρονο δεν το αφήνουμε να γυρίσει μόνο σπίτι επειδή δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στους κινδύνους και όλη η προστατευτικότητα πρέπει να γενικεύεται σε όλους τους τομείς διαπαιδαγώγησης. Έχω ακούσει και τρελά που γίνονται από κυκλώματα παιδεραστών σε 1 συνέδριο με θέμα την σεξουαλική κακοποίηση και έχω φοβηθεί για τους κινδύνους του διαδικτύου για παιδιά!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:04, 25-09-08:

«Η κατάχρηση του Ιντερνετ φέρνει εθισμό»
Της ΛΙΑΝΑΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ

Είπε ότι πάει στο δωμάτιό του να κοιμηθεί. Δεν το έκανε. Για αρκετά εικοσιτετράωρα. Ντύθηκε για να πάει στο σχολείο. Πήγε σε Ιντερνετ καφέ. Την Κυριακή φορούσε τα ίδια ρούχα με αυτά της περασμένης Παρασκευής. Μύριζαν έντονα. Δεν τα 'χε βγάλει από πάνω του και δεν είχε κάνει μπάνιο. Ενα ακόμη ναρκωτικό έχει παρεισφρήσει στους νέους. Σύμφωνα με τους γιατρούς, το ίδιο επικίνδυνο όπως και οι ουσίες.
Πάνω από το 18% των Ελληνόπουλων παρουσιάζουν περιοδικά ή συχνά προβλήματα σχετικά με την κατάχρηση του Διαδικτύου (κατάσταση πριν από τον εθισμό), ενώ διαπιστώθηκε ότι 1% έχει ήδη εθιστεί στη χρήση του. Οι επιστήμονες της Μονάδας Εφηβικής Υγείας της Πανεπιστημιακής Παιδιατρικής Κλινικής του Παίδων «Αγλαΐα Κυριακού» -που διεξήγαγαν και την έρευνα- παρακολουθούν ήδη 18 εφήβους με εθισμό.

Τι φταίει

Σύμφωνα με την έρευνα, το 8% χρησιμοποιούν το Ιντερνετ περισσότερες από 20 ώρες την εβδομάδα, τη στιγμή που το όριο ανέρχεται το πολύ σε 10 ώρες. Οπως τόνισε χαρακτηριστικά η επιστημονική υπεύθυνος, παιδίατρος Αρτεμις Κ. Τσίτσικα, το φαινόμενο είναι συχνότερο στα αγόρια, σε μονογονεϊκές ή δυσλειτουργικές οικογένειες, σε παιδιά με καταθλιπτικό συναίσθημα ή υπερκινητικότητα. «Οι νέες κοινωνικές δομές (αύξηση της επίπτωσης του διαζυγίου, μικρές οικογένειες σε μεγάλες κοινωνίες, μοναξιά, απουσία επίβλεψης από τους γονείς λόγω εργασίας έξω από το σπίτι), φαίνεται να συμβάλλουν στην ανάπτυξη του φαινομένου».

Η πρώτη περίπτωση είδε το φως της δημοσιότητας το 1997, στις ΗΠΑ. Το πρώτο Κέντρο Απεξάρτησης λειτούργησε το 1995, στην Πενσιλβάνια, ενώ την ίδια χρονιά ο Νεοϋορκέζος ψυχίατρος Ιβαν Γκόλντμπεργκ, υιοθέτησε πρώτος τον όρο Internet addiction (εθισμός στο ίντερνετ). Οι πρώτες περιπτώσεις αφορούσαν ενήλικες, ωστόσο τα επόμενα χρόνια το φαινόμενο επεκτάθηκε ραγδαία σε εφήβους και νέους.

Το φαινόμενο μπορεί να εμφανιστεί σε εφήβους κατά την πρώιμη εφηβεία (10-14 ετών) ή και σε μικρότερη ακόμη ηλικία. Είναι πιο συχνό κατά τη μέση εφηβεία (15-17 ετών), κατά την οποία οι έφηβοι πειραματίζονται και σταδιακά αυτονομούνται, καθώς και κατά την όψιμη εφηβεία (> 17 ετών). Οι περισσότεροι εξαρτημένοι έφηβοι ασχολούνται με «παιχνίδια», στο σπίτι ή τα internet cafe.

Τα όσα αντιμετωπίζει καθημερινά η παιδίατρος της ΜΕΥ σοκάρουν... «Μπορεί να σταματήσουν το σχολείο, να απομονωθούν από την οικογένεια και τους φίλους, να είναι επιθετικοί με τους γονείς, να κλέβουν χρήματα από την οικογένεια για να "παίζουν", να ζουν σε ένα δωμάτιο, να μην τρώνε ή το αντίθετο (να παχύνουν πολύ), να μη γυμνάζονται και να μην κοιμούνται για 24ωρα. Μπορεί ακόμη να μην αλλάζουν ρούχα, να παραμελούν την υγιεινή τους και την καθαριότητα».

Οπως επισημαίνει η κ. Τσίτσικα, ενώ σε πρώιμα στάδια το φαινόμενο αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα με γνωσιακή εκπαίδευση, μετά την πλήρη εγκατάστασή του και οργάνωσή του με τα περισσότερα κριτήρια, ο έφηβος δεν αναγνωρίζει ότι υπάρχει πρόβλημα, δεν συνεργάζεται, δεν θέλει καν να επισκεφθεί τη ΜΕΥ, μπορεί να λέει ψέματα, να χειρίζεται και να εξαπατά γονείς και θεραπευτές και γενικά έχει συμπεριφορά ατόμου εξαρτημένου από ουσίες (ναρκωτικά). «Το καλύτερο μέτρο αντιμετώπισης του φαινομένου είναι η πρόληψη».

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 18/01/2008
Με προβληματιζει παρα πολυ το ολο θεμα....
Εχω την εντυπωση πως ναι μεν θα ηθελα το παιδι μου να αποκτησει μια "αλφα" εξοικειωση με τους υπολογιστες σε μικρη ηλικια, αλλα με εποπτεια, αυστηροτατη μαλιστα και σε μια ηλικια μετα τα 14-15...
Σαν παιδι επαιξα πολυ..δεν ασχοληθηκα με τα λεγομενα "ηλεκτρονικα" που ανθιζαν στην εποχη μου, αλλα ουτε και στηνομουν μπροστα στο βιντεο, που επισης ειναι της μοδος τοτε...
Και κατι πολυ σημαντικο που παρατηρησε η Xanp ειναι το θεμα της κοινωνικοποιησης του παιδιου μεσα απο τη συναναστροφη του με αλλα παιδια...Μαθαινει την εννοια της ομαδας και πως λειτουργει κανεις μεσα σε αυτη...κ.ο.κ....
Δηλαδη ναι μεν....αλλα με προσοχη....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 55 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,579 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 18:34, 25-09-08:

Κι εμείς όταν είμασταν μικροί παίζαμε μπάλα με τις ώρες. Δεν πήγαμε σε κεντρο απεξάρτησης απο τη μπαλα. Βαριόμασταν όλες τις υπόλοιπες ώρες. Δεν υπήρχε όμως κέντρο απεξάρτησης απο τη βαρεμάρα. Οι υπολογιστές τουλάχιστον δεν είναι βαρετοί. Περναει η ώρα ευχάριστα του παιδιου. Νομίζω ότι ειναι ενα πολύ χρήσιμο εργαλείο για την εκπαίδευση του παιδιού αν χρησιμοποιηθεί σωστά. Επιλέγοντας προγράμματα, παιχνίδια πολυποίκιλα και αναζήτηση γνώσης.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:44, 25-09-08:

Για να μη βαριεται ενα παιδι, υπαρχουν ενα σωρο αλλες δραστηριοτητες...
Οι δικοι μου γονεις φροντισαν γι αυτο...και εγω εχω τον ιδιο σκοπο, οταν με το καλο αποκτησω τα δικα μου παιδια...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

H xanp έγραψε στις 18:46, 25-09-08:

Θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί έπαιζες μπάλα μαζί με άλλα παιδιά και μάθαινες ομαδικότητα, συνεργασία, αλληλοκάλυψη και πάνω από όλα είχες συναναστροφή με έμψυχα όντα.Δεν κινδύνευες να απομονωθείς, να πάθεις κατάθλιψη και προβλήματα που τα παιδιά δύναται να πάθουν από τους υπολογιστές δες και το άρθρο της Νεράιδας ένα από τα χιλιάδες που έχουν γραφτεί για να κρούσουν τον κώδωνα του κινδύνου...
Πως ακριβώς θα κοινωνικοποιηθεί το παιδί αν είναι όλο τον ελεύθερο χρόνο του μπροστά σε έναν υπολογιστή;Έχουν που έχουν πλέον τα παιδιά αυξημένες υποχρεώσεις αν ασχολούνται και με τον υπολογιστή τις ελεύθερες ώρες από μόνοι μας τα στρέφουμε στην απομόνωση με ότι αυτό συνεπάγεται.
Για να μην παρεξηγηθώ δεν πιστεύω ότι σήμερα δεν πρέπει τα παιδιά να μάθουν να χειρίζονται υπολογιστές απλά θεωρώ σωστό πρώτα να αισθανθούν παιδιά με τις ελευθερίες που αυτό τους δίνει και αργότερα κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα μάθουν και υπολογιστή.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 20:00, 25-09-08:

Για να μην παρεξηγηθώ δεν πιστεύω ότι σήμερα δεν πρέπει τα παιδιά να μάθουν να χειρίζονται υπολογιστές απλά θεωρώ σωστό πρώτα να αισθανθούν παιδιά με τις ελευθερίες που αυτό τους δίνει
Πώς ακριβώς θα γίνει αυτό;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:13, 25-09-08:

Καθε πραγμα στον καιρο του και ο κολιος τον Αυγουστο, λενε...
Δε χρειαζεται απο τα 6,7 και 8 του το παιδι να μυηθει στους ηλεκτρονικους υπολογιστες...
Ας παιξει με τα αλλα παιδια, ας ασχοληθει με τον αθλητισμο, με τη μουσικη, τις τεχνες γενικοτερα...
Σε πιο ωριμη ηλικια και ενω εχει τα σωστα "εφοδια", ας ασχοληθει και με τους υπολογιστες και παντα με μετρο....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 20:36, 25-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Δε χρειαζεται απο τα 6,7 και 8 του το παιδι να μυηθει στους ηλεκτρονικους υπολογιστες...
Ας παιξει με τα αλλα παιδια, ας ασχοληθει με τον αθλητισμο, με τη μουσικη, τις τεχνες γενικοτερα...
Σε πιο ωριμη ηλικια και ενω εχει τα σωστα "εφοδια", ας ασχοληθει και με τους υπολογιστες και παντα με μετρο....
Έχω βιβλία με δραστηριότητες για παιδιά 9-10 ετών που τους ''αναθέτουν'' να βρουν πληροφορίες στο internet και έχω δει και δασκάλους να βάζουν τέτοιες εργασίες σε παιδιά του δημοτικού. Νομίζω πως αυτά έχουν μπει και στο αναλυτικό πρόγραμμα. Οπότε δεν θεωρείται αντιπαιδαγωγικός ο υπολογιστής, αλλά το άκρως αντίθετο. Δε νομίζω πως χρειάζεται να γίνει έφηβος κάποιος για να μυηθεί στους υπολογιστές αλλά χρειάζεται μέτρο! Το να ασχοληθεί με τις νέες τεχνολογίες αν γίνει με σωστό και δημιουργικό τρόπο δεν θα του στερήσει την ευκαιρία να κάνει σπορ και να παίξει!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 55 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,579 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 04:59, 26-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Το να ασχοληθεί με τις νέες τεχνολογίες αν γίνει με σωστό και δημιουργικό τρόπο δεν θα του στερήσει την ευκαιρία να κάνει σπορ και να παίξει!
Πιστεύω ότι ο υπολογιστής είναι η καλύτερη διέξοδος για ένα παιδί κλεισμένο στο διαμέρισμα. Για παιδιά φτωχων οικογενειών που δεν έχουν δυνατότητες να πανε τα παιδια τους σε δραστηριοτητες όπως η μουσική ή ο αθλητισμός. Που δεν έχουν δικο τους δωμάτιο και αναλογα χρήματα για να στήσουν τραινάκι, για να αγοράζουν και να φτιάχνουν συναρμολογούμενα, για να αγοράσουν πιάνο ή κιθάρα κλπ. Εκτός και άν το παιδί είναι ζωγράφος γεννημένος η απόλυτη βαρεμάρα θα ήταν γεγονός χωρίς τον υπολογιστή και την τηλεόραση.

Η συνήθεια το παιδί να μην έχει ενδιαφέροντα νομίζω ότι ειναι πιο βλαβερή απο το να ασχολείται, όταν επικρατούν οι παραπάνω συνθήκες, με τον υπολογιστή ή την τηλεόραση. Πιστεύω ότι το γενικο πλαίσιο ειναι αυτο που κάνει τη σημαντική διαφορά απο παιδί σε παιδί. Δηλαδή αν το παιδί έχει κήπο, αν έχει κοντά του αθλητικό κέντρο, άν ο γονέας μπορει και είναι πρ'οθυμος να το πάει σε δραστηριότητες απογευματινές, αν υπάρχουν τα χρήματα γι'αυτές, πιστεύω ακράδαντα ότι τα παιδιά θα προτιμήσουν αυτές τις δραστηριότητες απο τον υπολογιστή.

Αυτή η φοβία για τον υπολογιστή και την τηλεόραση πιστεύω ότι εκφράζει την απόγνωση των γονέων που δεν μπορούν, για τους όποιους λόγους, να τα παρέχουν αυτά. Ετσι η ΜΗ κοινωνικοποίηση, μπορει να ειναι ενας μονόδρομος στον οποίο εκβιάζει τα παιδιά η ζωή στο διαμερισμα και η οικονομική αδυναμία, και οι υπολογιστές να ειναι η μοναδική διέξοδος ασφαλείας για δρατηριότητες που,αν την κλείσουμε κι αυτή, θα επέλθει η απόλυτη νοθρώτητα.

Θα ήταν πολύ χρήσιμο λοιπόν η Νεράιδα ή όποιος άλλος ξέρει κάτι σχετικό, να μας πεί τις ενδεχόμενες δυνατότητες που έχει μια οικογένεια υπο τέτοιες συνθήκες. Γιατί πραγματικά θεωρώ απίθανο για την συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών που έχουν διαθέσιμες τέτοιες διασκεδάσεις, μπάλα, γήπεδο, παιδική χαρά, παιχνίδια, σχολες καλών τεχνών, αθλητικό κέντρο, να επιλέξουν να κάθονται μονα τους μπροστα σε εναν υπολογιστή ή μια τηλεόραση.

Ίσως, όταν μιλάμε, να πρέπει να υπολογίζουμε ότι το 20% του ελληνικου πληθυσμού αυτή τη στιγμή ζεί κάτω απο τα όρια της φτώχιας, και πάνω απο το 80% στα μεγάλα αστικά κέντρα υπο συνθήκες αποπνικτικές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 26-09-08 στις 05:12.
Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

H xanp έγραψε στις 06:59, 26-09-08:

Έχω βιβλία με δραστηριότητες για παιδιά 9-10 ετών που τους ''αναθέτουν'' να βρουν πληροφορίες στο internet και έχω δει και δασκάλους να βάζουν τέτοιες εργασίες σε παιδιά του δημοτικού. Νομίζω πως αυτά έχουν μπει και στο αναλυτικό πρόγραμμα. Οπότε δεν θεωρείται αντιπαιδαγωγικός ο υπολογιστής, αλλά το άκρως αντίθετο. Δε νομίζω πως χρειάζεται να γίνει έφηβος κάποιος για να μυηθεί στους υπολογιστές αλλά χρειάζεται μέτρο! Το να ασχοληθεί με τις νέες τεχνολογίες αν γίνει με σωστό και δημιουργικό τρόπο δεν θα του στερήσει την ευκαιρία να κάνει σπορ και να παίξει!
Πρώτα από όλα συμφωνώ μαζί σου με τον τρόπο που λες ότι πρέπει να χρησιμοποιείται ο υπολογιστής. Επίσης έχω δουλέψει και σε ολοήμερο δημοτικό και ξέρω ότι κάνουν πληροφορική στα παιδιά μιας και εγώ αυτό τους έκανα.
Αλλά άλλο αυτό και άλλο να έχει το παιδί από τα 3,4,5 δικό του υπολογιστή. Στο σχολείο ο εκπαιδευτικός χρησιμοποιεί τον υπολογιστή ακριβώς σαν παιδαγωγικό μέσο και μόνο , στο σπίτι γίνεται το ίδιο;Εκεί έγκειται και όλο το θέμα.

Αρχική Δημοσίευση από Buggs

Πιστεύω ότι ο υπολογιστής είναι η καλύτερη διέξοδος για ένα παιδί κλεισμένο στο διαμέρισμα. Για παιδιά φτωχών οικογενειών που δεν έχουν δυνατότητες να πάνε τα παιδιά τους σε δραστηριότητες όπως η μουσική ή ο αθλητισμός. Που δεν έχουν δικό τους δωμάτιο και ανάλογα χρήματα για να στήσουν τραινάκι, για να αγοράζουν και να φτιάχνουν συναρμολογούμενα, για να αγοράσουν πιάνο ή κιθάρα κλπ.

Συγνώμη αλλά οι φτωχές οικογένειες έχουν για υπολογιστή και δεν έχουν για δραστηριότητες;

Η συνήθεια το παιδί να μην έχει ενδιαφέροντα νομίζω ότι ειναι πιο βλαβερή απο το να ασχολείται, όταν επικρατούν οι παραπάνω συνθήκες, με τον υπολογιστή ή την τηλεόραση. Πιστεύω ότι το γενικο πλαίσιο ειναι αυτο που κάνει τη σημαντική διαφορά απο παιδί σε παιδί. Δηλαδή αν το παιδί έχει κήπο, αν έχει κοντά του αθλητικό κέντρο, άν ο γονέας μπορει και είναι πρ'οθυμος να το πάει σε δραστηριότητες απογευματινές, αν υπάρχουν τα χρήματα γι'αυτές, πιστεύω ακράδαντα ότι τα παιδιά θα προτιμήσουν αυτές τις δραστηριότητες απο τον υπολογιστή.

Δεν νομίζω ότι υποστηρίξαμε να μην έχει ενδιαφέροντα τα παιδιά, από που το έβγαλες ακριβώς αυτό το συμπέρασμα; 'Όσο για τον κήπο και το αθλητικό κέντρο πάω πάσο αν δεν έχεις δεν πας, αλλά γιατί ο γονέας δεν μπορεί να πάει μια βόλτα το παιδί του σε ένα πάρκο ή κάπου και μπορεί και είναι πρόθυμος να τον αφήσει να είναι στον υπολογιστή; μήπως γιατί δεν πρέπει ο ίδιος να ασχολείται μαζί του; Επίσης τα πάρκα και γενικά οι κούνιες τουλάχιστον όσα έχω πάει και είναι πολλά είναι όλα δωρεάν αρκεί μόνο να πάρω τον μικρό να τον πάω...

Αυτή η φοβία για τον υπολογιστή και την τηλεόραση πιστεύω ότι εκφράζει την απόγνωση των γονέων που δεν μπορούν, για τους όποιους λόγους, να τα παρέχουν αυτά. Ετσι η ΜΗ κοινωνικοποίηση, μπορει να ειναι ενας μονόδρομος στον οποίο εκβιάζει τα παιδιά η ζωή στο διαμερισμα και η οικονομική αδυναμία, και οι υπολογιστές να ειναι η μοναδική διέξοδος ασφαλείας για δρατηριότητες που,αν την κλείσουμε κι αυτή, θα επέλθει η απόλυτη νοθρώτητα.

Ξέρεις πολλούς γονείς που δεν έχουν τηλεόραση να παρέχουν στο παιδί τους; γιατί ακόμα και στα όρια φτώχειας να είναι τηλεόραση έχουν στο σπίτι...μπορεί φαγητό να μην έχουν αλλά τηλεόραση έχουν στανταρ...

Θα ήταν πολύ χρήσιμο λοιπόν η Νεράιδα ή όποιος άλλος ξέρει κάτι σχετικό, να μας πεί τις ενδεχόμενες δυνατότητες που έχει μια οικογένεια υπο τέτοιες συνθήκες. Γιατί πραγματικά θεωρώ απίθανο για την συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών που έχουν διαθέσιμες τέτοιες διασκεδάσεις, μπάλα, γήπεδο, παιδική χαρά, παιχνίδια, σχολες καλών τεχνών, αθλητικό κέντρο, να επιλέξουν να κάθονται μονα τους μπροστα σε εναν υπολογιστή ή μια τηλεόραση.

• Παιδική χαρά έχει σε όλες τις γειτονιές εκτός και αν ζω σε προνομιούχο περιοχή (δεν το πιστεύω το Μενίδι να είναι πιο ανεπτυγμένο από τις άλλες περιοχές) Μπορεί να πρέπει να περπατήσουμε και 10-15 λεπτά αλλά πάντως έχει.
  • Τα πάρκα ειδικά στο λεκανοπέδιο είναι πολλά και το μόνο που χρειάζεται είναι ένας πρόθυμος γονέας να πάει το παιδί
  • Τα βιβλία είναι ανεξάντλητη πηγή για δραστηριότητες και καλύπτουν όλα τα γούστα αρκεί κάποιος να έχει όρεξη να ασχοληθεί...
  • Ζωγραφική η χειροτεχνίες με πλαστελίνη ή οτιδήποτε ο καθένας μας μπορέι να σκεφτεί π.χ. να φτιάξουμε κουλουράκια για παιχνίδι
  • Παιχνίδια όχι αγοραστά αλλά χειροπιαστά π.χ. μια κάλτσα ζωγραφισμένη σαν πρόσωπο με εναν μαρκαδόρο και έτοιμη η μαριονέτα για κουκλοθέατρο
  • Να κατεβαίνουν τα παιδιά στην είσοδο της πολυκατοικίας και να παίζουν όπως κάνουν στη δική μας με μπάλα ή οτιδήποτε άλλο
  • Αθλητικό κέντρο του δήμου επίσης είναι μια χαρά για άθληση και είναι και δωρεάν...
Μερικά από αυτά που μπορείς να κάνεις για να έχουν ενδιαφέροντα τα παιδιά..
Τα περισσότερα από αυτά να μη πω όλα δεν έχουν κανένα οικονομικό κόστος, οπότε και ο φτωχός μπορεί να τα παρέχει στο παιδί του..

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 08:01, 26-09-08:

.....πραγματικά θεωρώ απίθανο για την συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών που έχουν διαθέσιμες τέτοιες διασκεδάσεις, μπάλα, γήπεδο, παιδική χαρά, παιχνίδια, σχολες καλών τεχνών, αθλητικό κέντρο, να επιλέξουν να κάθονται μονα τους μπροστα σε εναν υπολογιστή ή μια τηλεόραση.

Νομιζω ότι είναι σαφές.

Θέλω να επισημάνω λοιπόν, σε συνέχεια της άνω σκέψης, ότι καλό είναι να επικεντρώσουμε στην αιτία και όχι τα συμπτώματα. Αν, για τους οποιους λόγους, ενα παιδί ειναι αποκλεισμένο απο διεξόδους, και εχει ενα υπολογιστή ή τηλεόραση διαθέσιμους, θα τα προτιμήσει αντι να βαριέται. Αναφέρθηκαν άρθρα όπου ειδήμονες λένε πώς τα παιδιά αυτά γίνονται ψυχωσικά με τάσεις αυτοκτονίας. Από τον αποκλεισμό όμως συμβαίνει αυτό, όχι απο την τηλεόραση ή τον υπολογιστή στα οποία καταφεύγουν. Αν δεν υπήρχαν και αυτά, σίγουρα οι τάσεις θα γίνονταν αυτοκτονία, απο πλήξη.

Φυσικα υπάρχουν τα πάρκα, και μια οικογένεια πρέπει με κάποιο τρόπο να βρεί διαθέσιμο το χρόνο, 1,5-2 ώρες τουλάχιστον, απο κάποιον γονέα, ώστε τα παιδιά να πάνε. Το ίδιο και τα αθλητικά κέντρα του Δήμου. Εκεί ειναι η κουβέντα μας, αν τα παιδιά θα το προτιμήσουν; Δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει η παραμικρή ανησυχία γι'αυτό, ας βρεί ο γονέας το χρόνο και θα το προτιμήσουν.

Όμως πολλοί γονείς, και ειδικά αυτοί που ειναι απλά φτωχοί, και όχι κάτω απο το όριο της φτώχιας, δουλεύουν δυο δουλειές, ή ατέλειωτες, απλήρωτες υπερωρίες, και σε παμπολλές περιπτώσεις εργάζονται και οι δυο. Αυτοί οι γονείς, επι τη ευκαιρία, διαθέτουν συχνότατα εναν υπολογιστή στο σπίτι, όμως δεν διαθέτουν χρόνο.

Για δραστηριότητες όπως ζωγραφική και πλαστελίνες, οποιος έχει κάνει παιδιά ξέρει ότι με αυτά περνάει πολύ λίγη ώρα σχετικά με τις διαθέσιμες ώρες που το παιδί δεν τρώει και δεν κοιμαται που είναι τουλάχιστον 12. Το παιχνίδι στην είσοδο της πολυκατοικίας εξαρτάται αν θα ειναι ωφέλιμο, με τις συνθήκες στην είσοδο της πολυκατοικίας. Αν εκεί αρχίζει μια αλανα, ένας πεζόδρομος, μια πλατεία ή ενας αυτοκινητόδρομος δεν είναι το ίδιο.

Γενικά πιστεύω ότι όλοι οι γονείς θα εκμεταλλευτούν στο έπακρο κάθε δυνατότητα τους ώστε τα παιδια τους να μήν βαριούνται. Τα παιδιά τους επίσης. Οπότε το πρόβλημα μάλλον πρέπει να προσεγγιστεί ώς πρός την αιτία, και όχι ως πρός το αποτέλεσμα, δηλαδή το αποκούμπι του υπολογιστή και της τηλεόρασης προς το οποίο πολλές κοινωνικές αιτίες εκβιάζουν.

Κι επειδη η κοινωνία όπως πάντα θα τα φορτώνει στον τράγο, δια μέσου ειδημόνων, τις εκβιαστικές συνθήκες πρέπει κάθε ένας γονέας μόνος του να δεί πώς θα τις αντιμετωπίσει. Να δεί ώστε να μήν μένει ει δυνατόν σε πολυκατοικία, ειδικά σε μία που βγάζει στο δρόμο. Να διαμορφώσει έτσι την οικογενειακή ζωή που να υπάρχει ο χρόνος, το απόγευμα, ωστε ο ένας απο τους δυο γονείς τουλάχιστον να ειναι διαθέσιμος για να παει τα παιδιά στις υπάρχουσες δωρεάν υποδομές, που, γι'αυτές τουλάχιστον, η κοινωνία σε αρκετές περιπτώσεις εχει φροντίσει. Απαξ και αυτά τα δυο ρυθμιστούν πιστεύω ότι τα παιδιά απο μόνα τους δεν θα κολήσουν παθολογικά με τους υπολογιστές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 26-09-08 στις 08:13. Αιτία: μορφοποίηση, δακτυλογραφικά
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:52, 26-09-08:

Κατά βάση συμφωνώ με το κουνέλι κρίνοντας από την οικογενειακή ζωή μου. Κανένα παιδί μου (δεν είναι έφηβοι) δεν καθεται πολύ στον υπολογιστή αν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική. Επίσης τους αρέσουν και τα εκπαιδευτικά παιχνίδια (σαν τον Πέρη και Κάτια) όταν είναι μικρά.
Κι επίσης πολύς περιορισμός στην ώρα που θα περάσουν. Το παιδί καλό είναι να κοινωνικοποιείται, οπότε, ναι, να μάθει να χειρίζεται τις νέες τεχνολογίες, αλλά και να κάνει σπορ, να μπει σε κάποια ομάδα καλλιτεχνική και κυρίως ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ.
Έχω παρατηρήσει ότι αυτά είναι φάσεις. Όταν κάτι τους κάνει κλικ θα περάσουν περισσότερη ώρα για κάποιο καιρό. Συνήθως φεύγει από μόνο του όταν λύσουν το μυστήριο του συγκεκριμένου παιχνιδιού.
Για παιδιά μέχρι 8 χρονών δεν υπάρχουν πολλές άλλες χρήσεις. Άλλωστε παιχνίδι είναι για αυτά και η ζωγραφική στο paint. Επίσης δεν βλέπω αναφορά στο ότι τα παιχνίδια δεν έχουν διαφορά από τα gameboy, x-box, playstation, wii που όλα πια είναι μέρος της ζωής των παιδιών. Σε αυτές τις ηλικίες αλλά και σε μεγαλύτερες.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Πάντα καλύτερη είναι η σχέση αλλά από την άλλη δεν αμολάς το παιδί σου μόνο στην Ομόνοια βράδυ επειδη μετά θα σου εξομολογηθεί τι έζησε. Στο internet όλα βρίσκονται ένα κλικ μακριά από τα πολύ καλά έως τα πολύ κακά, ότι ώρα να'ναι, όπου και να'σαι. Για το βιβλίο πρέπει να ψάξεις, πολλά άλλωστε απαγορεύονται: δεν θα βρεις στο περίπτερο αυτά που μπορείς να βρεις στο internet. Και πολλά παιδιά μπορεί να βαρεθούν να διαβάσουν αλλά εύκολα θα πέσει το μάτι τους στην εικόνα.
Δεν ξέρετε πόσο υλικό έχω αναγκαστεί να βρώ στη δουλειά γιατί δεν έχω internet σπίτι... και πρέπει να βάλω γιατί έτσι ακυρώνεται και το γεγονός της εκπαιδευτικής διαδικασίας που δεν είναι να ψάξει η μάνα!
Συγνώμη αλλά οι φτωχές οικογένειες έχουν για υπολογιστή και δεν έχουν για δραστηριότητες; .......
.....αλλά γιατί ο γονέας δεν μπορεί να πάει μια βόλτα το παιδί του σε ένα πάρκο ή κάπου και μπορεί και είναι πρόθυμος να τον αφήσει να είναι στον υπολογιστή; μήπως γιατί δεν πρέπει ο ίδιος να ασχολείται μαζί του; ......
.....Ξέρεις πολλούς γονείς που δεν έχουν τηλεόραση να παρέχουν στο παιδί τους; γιατί ακόμα και στα όρια φτώχειας να είναι τηλεόραση έχουν στο σπίτι...μπορεί φαγητό να μην έχουν αλλά τηλεόραση έχουν στανταρ...
  • Τα πάρκα ειδικά στο λεκανοπέδιο είναι πολλά και το μόνο που χρειάζεται είναι ένας πρόθυμος γονέας να πάει το παιδί
  • Τα βιβλία είναι ανεξάντλητη πηγή για δραστηριότητες και καλύπτουν όλα τα γούστα αρκεί κάποιος να έχει όρεξη να ασχοληθεί...
  • Ζωγραφική η χειροτεχνίες με πλαστελίνη ή οτιδήποτε ο καθένας μας μπορέι να σκεφτεί π.χ. να φτιάξουμε κουλουράκια για παιχνίδι
  • Παιχνίδια όχι αγοραστά αλλά χειροπιαστά π.χ. μια κάλτσα ζωγραφισμένη σαν πρόσωπο με εναν μαρκαδόρο και έτοιμη η μαριονέτα για κουκλοθέατρο
  • Να κατεβαίνουν τα παιδιά στην είσοδο της πολυκατοικίας και να παίζουν όπως κάνουν στη δική μας με μπάλα ή οτιδήποτε άλλο
  • Αθλητικό κέντρο του δήμου επίσης είναι μια χαρά για άθληση και είναι και δωρεάν...
Μερικά από αυτά που μπορείς να κάνεις για να έχουν ενδιαφέροντα τα παιδιά..
Τα περισσότερα από αυτά να μη πω όλα δεν έχουν κανένα οικονομικό κόστος, οπότε και ο φτωχός μπορεί να τα παρέχει στο παιδί του..
Κατ'αρχήν θα'θελα με κάποιο τρόπο να διαχωριστεί στη συζήτηση η χρήση του δικτύου από την χρήση του υπολογιστή.
Η χρήση του υπολογιστή ακόμα και η κακή είναι στο επίπεδο των ηλεκτρονικών παιχνιδιών ενώ παράλληλα μπορεί να προσφέρει δεξιότητες και δυνατότητες γνώσης πέρα από τα παιχνίδια. Επίσης όπως και όλα τα άλλα παιχνίδια καμμιά φορά αποτελεί και μέσο κοινωνικοποίησης (έχετε δει φίλους να διεκδικούν τον ίδιο υπολογιστή ή να μαλώνουν για το πως συμφέρει να κινηθείς σε ένα παιχνίδι, από την μπάλα καμμιά διαφορά εκτός από την κίνηση (σημαντικότατη μεν αλλά όχι το θέμα μας).
Το θέμα με εμάς τους γονείς νομίζω ότι είναι ο χρόνος και το ποιός χρόνος. Τις καθημερινές εγώ τουλάχιστον ίσα ίσα που καταφέρνω να κάνω τα πρέποντα ξυπνώντας στις 5:30 και κοιμώμενη λίγο μετά τα παιδιά. Δεν έχω κανένα κόλλημα με την καθαριότητα, ούτε με την τάξη οπότε αυτά που λέω είναι τα απολύτως απαραίτητα.... φαϊ, διαβάσματα, αγγλικά, να'χουμε ρούχα να φορέσουμε. 'Οταν θα τελειώσουμε θα είναι νύχτα έξω και μόνο οι οργανωμένες αθλητικές δραστηριότητες θα μπορούσαν να γίνουν, που δεν ενδιαφέρουν για την ώρα τα παιδιά μου (ο ένας μου χει πει "δεν θέλω και στο παιχνίδι να μου λέει ο άλλος τι θα κάνω" και τον καταλαβαίνω). Αυτή την άποψη μπορώ να την μεταφέρω και στις τέχνες: η οργανωμένη εκμάθηση πολλές φορές καταστρέφει την δημιουργικότητα μέσα τους.
Τελικά βλέποντας τα παιδιά μου θα έλεγα ότι τους αρέσουν όλα και να τρέξουν, και να γεμίζει παιδιά το σπίτι, και να ζωγραφίζουν, και να παίζουν μπιμπλίκια και ο μεγάλος πια (11) και να διαβάζει βιβλία. Όλα τους αρέσουν περισσότερο όταν έχουμε το χρόνο και ασχολούμαστε και οι γονείς. Και δεν κολλάνε με τον υπολογιστή παρά μόνο σε περίπτωση "καινούργιο κοσκινάκι μου" όπου κι εγώ στο κάτω κάτω κολλάω.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:35, 26-09-08:

Συμφωνω σε πλείστα σημεία με την Lugar κι απο την δική μου εμπειρια. Συμφωνώ επίσης οτι αλλο οι υπολογιστές άλλο το διαδίκτυο. Οι γονείς πιστεύω φοβούνται το διαδίκτυο γιατί οι ίδιοι δεν έχουν εμπειρία οι περισσότεροι απο διαδίκτυο, και έτσι δεν ξέρουν να πουν που είναι η μάντρα η γκρεμισμένη με το ρεμα απο πίσω.

Πολλά τσάτ ρουμ και φορουμς ειναι γεμάτα άτομα που ψαρευουν διαφορα. Άν ο γονέας έχει ασχοληθεί μπορει να μάθει και το παιδί του να διακρίνει τόσο αυτούς, όσο και το ενδεχόμενο να υπάρχουν ολόκληρες ομάδες τέτοιων να προσηλυτίζουν "αόρατα" στη μία ή την άλλη ροπή. Μπορεί να το μάθει να διακρίνει τις προθέσεις και να εκτιμάει τν σοβαρότητα του κινδύνου ακριβώς όπως του κάνει και κυκλοφοριακή αγωγή. Δεν περιμένει δηλαδή να το κτυπήσει πρώτα το αυτοκίνητο για να του πεί γιατί και πώς πρέπει να τα προσέχει και να κινειται στο δρόμο.

Τίποτα δεν είναι τόσο αόρατο στο διαδίκτυο, αόρατο το βλέπουν οι ασχετοι γονείς. Καλύτερη συμβουλή γι'αυτούς λοιπόν είναι να απόκτήσουν λίγη εμπειρία αντί απλά να τρομοκρατούνται, γιατί αλλιώς επιτρέποντας το Ιντγερνετ χωρίς εκπαίδευση είναι σαν να ξαμολάς ένα πεντάχρονο μόνο του στους δρόμους.

Ο υπολογιστής αντιθετα ειναι κατι που το παιδί μπορει να μάθει μόνο του. Ειδικά σε μια μουλτιμεντια εποχή πλέον, είναι ενα θαυμάσιο εργαλειο απασχόλησης, πόσο μάλλοντώρα που οι ΤΦΤ οθόνες δεν έχουν του κερατά το φλίκερ, που δημιουργούσε μυωπία, όσο και η ακτινοβολία. Είναι ενα εργαλειο που το πάς, δεν σε πάει. Προσωπικά μου αρέσει πολύ που οι γιοι μου προτιμούν σαφέστατα τον υπολογιστή απο την τηλεόραση. Από τότε που γνώρισαν τον υπολογιστή, μόνο τον σπόρτακους βλέπουν, αν τύχει, στην τηλεόραση. Πρίν αμάν αυτοί οι παουερ ρειντζερσ, αυτή η ατέλειωτη βλακεία.

Θα τους αγοράσω λοιπόν λαπτοπ, όπως τους έχω υποσχεθεί (νομίζω ότι με βάση αυτή τη συζήτηση στο τσατ ξεκίνησε το θεμα η ξανπ) και ΔΕΝ θα τους αγοράσω Πλει στεισιον χΜΠΟΞ κλπ . Γιατί μαθαίνοντας μέσω τωνπαιχνιδιών αρχικά και των εκπαιδευτικών στη συνέχεια, το παιδί εξοικειώνεται πληρως με τον υπολογιστή. Επειτα, είναι έτοιμο να μαθει ακόμη και το 3ντι στουντιο μόνο του . (ενω αντιθετα με την εξοικείωση στο πλευστεισιον τί θα μάθει; )

Υ.Γ. Θα σας φανηκε φυσικά αστείο αυτό τώρα, όμως ο μικρός 5 ετών, είχε ανοίξει το λαπτοπ τις προάλλες βρήκε το πρόγραμμα, το ξεκίνησε και έφτιαχνε τσαγιέρες ψάχνοντας το μενού για το μπι πεντ. Και οι δυο φτιάχνουν καθε τόσο ολόκληρα σενάρια για το τί θα κάνουν και πώς θα είναι τα πλάσματα στο "δικό τους" παιχνίδι. Πιστεύω ότι όλα αυτά ειναι αποτελέσματα της εξοικείωσης τους και της τροφής, στην φαντασία τους, που τους δίνουν τα παιχνίδια που δεν κουράζομαι όχι μόνο να αγοράζω αλλα και να παίζουμε μαζί τους και εγώ και η σύζυγος.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:58, 26-09-08:

Για να καταλαβω κατι...
Ποσο πια ελευθερο χρονο εχει το παιδι μετα που θα γυρισει απο το σχολειο του που θα προλαβει να βαρεθει, οταν θα εχει το μαθημα του στα αγγλικα, θα παει μπαλετο ή κατι τελος παντων και θα εχει και το διαβασμα του και θα πρεπει να κατσει και μπροστα απο εναν υπολογιστη...?! (ρητορικη)
Και ναι προτιμω, η 6ονη κορη μου να παρει ενα μπλοκ ζωγραφικης και μαρκαδορους και να ζωγραφισει, παρα να χρησιμοποιησει το οποιο προγραμμα ενος υπολογιστη για κατι αντιστοιχο...Και οχι δεν εχω καποιο φοβο απεναντι στους υπολογιστες, απλα δεν τους θεωρω απαραιτητους σε τοσο μικρες ηλικιες για την ψυχαγωγια και διαπαιδαγωγηση των παιδιων...
Και δεν υπαρχει λογος καμμιας παρεξηγησης με κανεναν..απλα ετσι νοιωθω και δε θα ηθελα κατι διαφορετικο μελλοντικα..
Επισης, αυτα που ανεφερε η Xanp, με καλυπτουν αρκετα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 14:05, 26-09-08:

Για να καταλαβω κατι...
Ποσο πια ελευθερο χρονο εχει το παιδι μετα που θα γυρισει απο το σχολειο του που θα προλαβει να βαρεθει, οταν θα εχει το μαθημα του στα αγγλικα, θα παει μπαλετο ή κατι τελος παντων και θα εχει και το διαβασμα του και θα πρεπει να κατσει και μπροστα απο εναν υπολογιστη...?! (ρητορικη)
Και ναι προτιμω, η 6ονη κορη μου να παρει ενα μπλοκ ζωγραφικης και μαρκαδορους και να ζωγραφισει, παρα να χρησιμοποιησει το οποιο προγραμμα ενος υπολογιστη για κατι αντιστοιχο...Και οχι δεν εχω καποιο φοβο απεναντι στους υπολογιστες, απλα δεν τους θεωρω απαραιτητους σε τοσο μικρες ηλικιες για την ψυχαγωγια και διαπαιδαγωγηση των παιδιων...
Και δεν υπαρχει λογος καμμιας παρεξηγησης με κανεναν..απλα ετσι νοιωθω και δε θα ηθελα κατι διαφορετικο μελλοντικα..
Επισης, αυτα που ανεφερε η Xanp, με καλυπτουν αρκετα...
Οποτε ξερεις τι θα κάνεις. Αυτό ειναι σημαντικό για εναν γονέα,να ξέρει τί θα κάνει και γιατί. Επίσης τα αγγλικά το μπαλέτο και το κάτι τελος παντων, είναι συνήθειες όσων μπορούν να τα πληρώσουν και επίσης διαθέτουν, όπως είπαμε, εναν τουλάχιστον γονέα διαθέσιμο το απόγευμα για να τρεχαλάει. Η μια γκουβερνάντα... Χαίρομαι που εσύ φαίνεσαι σίγουρη πως θα τα διαθέτεις όταν με το καλό έρθει η ώρα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:13, 26-09-08:

Οποτε ξερεις τι θα κάνεις. Αυτό ειναι σημαντικό για εναν γονέα,να ξέρει τί θα κάνει και γιατί. Επίσης τα αγγλικά το μπαλέτο και το κάτι τελος παντων, είναι συνήθειες όσων μπορούν να τα πληρώσουν και επίσης διαθέτουν, όπως είπαμε, εναν τουλάχιστον γονέα διαθέσιμο το απόγευμα για να τρεχαλάει. Η μια γκουβερνάντα... Χαίρομαι που εσύ φαίνεσαι σίγουρη πως θα τα διαθέτεις όταν με το καλό έρθει η ώρα
Αν μη τι αλλο αυτο το "κατι τελος παντων", δυνανται οι περισσοτεροι να το προσφερουν στα παιδια τους, ακομα και εαν πρεπει εκεινοι να στερηθουν αλλα πραγματα..
Δε μεγαλωσα σε πλουσια οικογενεια, ουτε πιστευω οτι η δικη μου μετεπειτα θα ειναι...
Εκτος πια εαν μεσος Ελληνας ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο αυτο που εγω θεωρω, και ζω προφανως σε εναν ονειρεμενο και διαφορετικο κοσμο απο το δικο σου....Γιατι νοιωθω οτι αναφερεσαι στις εξαιρεσεις και οχι στον κανονα..

Και περι γονεα διαθεσιμο που ανεφερες...Ο καθενας μας κανει τις επιλογες του...Θα φροντισω να εχω τλχ εγω μια τετοια δουλεια, ωστε να μπορω απο το μεσημερι και μετα να ειμαι με τα παιδια μου, οπως εχουν κανει πολλοι αλλοι...Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα, δε χρειαζεται να αναλυθει εδω...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:33, 26-09-08:

xmmmm... προσπαθώ να θυμηθώ πότε απέκτησα τον πρώτο μου υπολογιστή... έναν 386 οlivetti [υπάρχουν ακόμα Olivetti υπολογιστές???? ] με δίσκο μικρότερο από τη χωρητικότητα ενος dvd , όταν ήμουν... χμμμ 12? Τα χριστούγεννα της 6ης δημοτικού τέσπα (και είχα εγκαταστήσει όοοολα τα παιχνίδια που έδινε στις 5' 1/4 δισκέτες το RAM---ax τι μου θυμήσατε τώρα!!!).

Κρίνοντας από τον εαυτό μου [βέβαια εγώ κατέληξα να τους... σπουδάζω ], τείνω να συμφωνήσω με τη Lugar ότι όντως, όταν είχα κάτι καλύτερο να κάνω (πχ. να βγω έξω να παίξω) ο υπολογιστής έμενε κλειστός. Δεν στερήθηκα το παιχνίδι για να κάτσω μπροστά στο μηχάνημα. Βεβαια, όπως συνέβη και με την τηλεόραση, ουδέποτε οι γονείς μου με άφηναν χωρίς έλεγχο στο πόσες ώρες θα καθόμουν, μέχρι την 3η γυμνασίου τουλάχιστον.

Στην ίδια λογική, και ειδικά δεδομένου ότι λόγω δουλειάς το πλέον πιθανό είναι να έχω λάπτοπ/πισι στο σπίτι από ... γεννησιμιού τους, δεν πρόκειται να απαγορεύσω στο παιδί μου να έρθει σε επαφή με υπολογιστές από μικρή ηλικία, το αντίθετο μάλιστα και ίσως και κάτω από τα 10. Απλώς θα φροντίσω να υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας. πχ. password για να μπεις στο λογαριασμό [το οποίον δεν θα ξέρουν μέχρι να μεγαλώσουν λίγο] ώστε να μπορώ να ελέγχω πόσες ώρες κάθονται.

Αναφορικά με το Internet πάλι επίσης δεν θα τους το στερήσω και -τουναντίον- θα τους υποδείξω σωστούς τρόπους χρήσης [εκπαιδευτικούς κοκ] αλλά είναι σίγουρο ότι ο router θα ρυθμιστεί να κόβει ΠΟΛΛΑ site .

Bασικά θεωρώ ότι στο θέμα υπολογιστής-παιδιά ισχύει ότι ισχύει και για την τηλεόραση. ΔΕΝ σκοπεύω να κάνω τον υπολογιστή "νταντά" για τα παιδιά μου, αλλά από την άλλη υπάρχουν δυνατότητες που θα ήθελα να της ξέρει και να έχει ευχέρεια με τον εν λόγω μηχάνημα από μικρό. Όπως η τηλεόραση έχει τα ... xxx κανάλια και τις κουτσομπολίστικες εκπομπές αλλά έχει και κάτι καταπληκτικά ντοκυμανταίρ, έτσι και ο υπολογιστής/το Internet έχει πολλές παγίδες αλλά και πολλά ωφέλη.

Όσο μπορώ και όσο περνάει από το χέρι μου θα προσπαθήσω να εξοικειώσω τα παιδιά μου με τα 2α, "επιτρέποντας" τους σε μεγαλύτερες ηλικίες να ... αναγνωρίζουν από μόνα τους τις παγίδες και να τις αποφεύγουν

imo

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:48, 26-09-08:

Λέω ΝΑΙ στην έμμετρη χρήση υπολογιστή και μόνο κατόπιν επιτήρησης αυτής από τους γονείς (για μικρές ηλικίες).
Για μένα όσο γρηγορότερα ένα παιδί μάθει να χειρίζεται τον υπολογιστή τόσο ευκολότερη θα κάνει τη ζωή του.

Και ναι προτιμω, η 6ονη κορη μου να παρει ενα μπλοκ ζωγραφικης και μαρκαδορους και να ζωγραφισει, παρα να χρησιμοποιησει το οποιο προγραμμα ενος υπολογιστη για κατι αντιστοιχο...
Μα δε μιλάμε για αντικατάσταση.
Και ένα παιδί του δημοτικού βρίσκω ότι έχει αρκετό ελεύθερο χρόνο. Δεν έχει καθημερινά τις δραστηριότητες τις οποίες ανέφερες.

Από τη μικρή μου ξαδέρφη, η οποία πηγαίνει τετάρτη δημοτικού ακούω συχνά, ότι ο δάσκαλός τους πολύ τακτικά τους αναθέτει να συλλέξουν πληροφορίες για κάτι και τους συστήνει το internet ως το καταλληλότερο μέσο για κάτι τέτοιο.
Σε ανάλογη περίπτωση, θα ασχοληθείς εσύ με αυτό;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:57, 26-09-08:

Τα παιδιά και οι έφηβοι που περνούν πολλές ώρες μπροστά από τον ηλεκτρονικό υπολογιστή είναι δυνατόν να έχουν μακροχρόνια προβλήματα υγείας π.χ. οράσεως;
επειδή (όπως ξέρετε αρκετοί) είχα μεγάλη μυωπία [και εσωτερικώς στο μάτι εξακολουθώ να έχω] είχα ρωτήσει σχετικά και το γιατρό μου στην κέρκυρα, καθώς και το γιατρό που μου έκανε την εγχείρηση laser και αυτό που μου είχαν πει και οι 2 είναι ότι κατηγορηματικά οχι, δεν έφταιγε ο υπολογιστής και ότι τον χρησιμοποιούσα από μικρή ηλικία αλλά το...ζαβό μου το μάτι. Ο υπολογιστής κουράζει το μάτι πχ αλλά δεν του "γεννάει" προβλήματα όπως η μυωπία

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 14:57, 26-09-08:

Η πλευρά που έδωσε ο Βασίλης ήταν η ιδεατή αλλά όχι υπαρκτή προς το παρών. Γιατί οι σημερινοί γονείς είτε αδιαφορούν για τα παιδιά τους είτε έχουν τεχνολογικές φοβίες εξ αιτίας του δικού τους ηλεκτρονικού αναλφαβητισμού. Για αυτό θα πρέπει τα παιδιά να παίρνουν γνώσεις στοιχειώδεις και οι γονείς να επιβλέπουν και αν δεν ξέρουν το πως να ανοίξουν κάνα βιβλίο ή να ρωτήσουν κάποιον ειδικό.Είναι απλό μην φέρνουμε την καταστροφή χωρίς λόγο ούτε να αναπτύσσουμε θεωρίες. Το θέμα έπρεπε να είναι ξέρουν οι γονείς να διδάξουν στα παιδιά τους τη σωστή χρήση του Η/Υ?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 08:11, 27-09-08:

Αρχική δημοσίευση από xanp:
Πρώτα από όλα συμφωνώ μαζί σου με τον τρόπο που λες ότι πρέπει να χρησιμοποιείται ο υπολογιστής. Επίσης έχω δουλέψει και σε ολοήμερο δημοτικό και ξέρω ότι κάνουν πληροφορική στα παιδιά μιας και εγώ αυτό τους έκανα.
Αλλά άλλο αυτό και άλλο να έχει το παιδί από τα 3,4,5 δικό του υπολογιστή. Στο σχολείο ο εκπαιδευτικός χρησιμοποιεί τον υπολογιστή ακριβώς σαν παιδαγωγικό μέσο και μόνο , στο σπίτι γίνεται το ίδιο;Εκεί έγκειται και όλο το θέμα.

Βρε xanp, αν δεις αυτά που γράφω δεν βγαίνει το συμπέρασμα να έχουν τα παιδιά δικό τους υπολογιστή, αλλά να χρησιμοποιούν με μέτρο τον ήδη υπάρχοντα σπίτι (προσωπικά δεν θα περιορίσω την χρήση του υπολογιστή στο γραφείο για να μην βλέπει το παιδί).

Κάνω κι 1 copy-paste από προηγούμενο post μου ''
Αυτό που εννοούσα δεν ήταν να έχει το παιδί δικό του υπολογιστή, αλλά να χρησιμοποιεί τον οικογενειακό με προγράμματα που θα του δίνουν οι γονείς και επίβλεψη. Θα υπάρχουν όρια, ας πούμε ''σε 30' έλα να παίξουμε''!''

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 11:43, 27-09-08:

Για να καταλαβω κατι...
Αν μου επιτρεπεις θα απαντισω στην ερωτιση σου και ας ητανε ρητωρικη.

Εστω ενα παιδακι του δημοτικου
Εχουμε δυο περιπτωσης... Το παιδακι που θα σχολασει κανονικα στο 6ωρο (1 και μιση οταν ειμουν εγω δημοτικο) και το παιδακι του ολοημερου, που θα σχολασει 4παρα.
Στην πρωτη περιπτωση θα εχει να διαβασει, που δεν νομιζω να του περνει πανω απο δυο ωρες, και πολυ λεω... Δημοτικο ειπαμε..
Στην δευτερη θα γυρισει σπιτι και θα εχει τελιωσει το διαβασμα..
ΠΟση ωρα να του φαει το να γυρισει απο το σχολειο και το να φαει; Θα εχει καθε μερα αγγλικα και κατι αλλο; Και ποσο διαβασμα να θελει για αυτα πια...
Σιγα, ουτε τριτη λυκειου να ητανε το παιδακι ωστε να μην προλαβενει τιποτα...
Εγω τουλαχιστων απο οτιο θυμαμε οταν ειμουν στο δημοτικο ειχα σουηδικα, αγγλικα, μια εποχη και καρατε και ομως ειχα αρκετο χρονο για να παιξω μπαλα με τους φιλους μου, για να παιξω μονος μου, να παιξω με το video game που ειχα, αργοτερα με το pc, και για να βαρεθω...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:22, 27-09-08:

Αυτο που εγω δεν κρινω απαραιτητο ειναι να στησω το παιδι μπροστα απο εναν υπολογιστη ή μια τηλεοραση για να παιξει και να ψυχαγωγηθει οταν υπαρχουν αλλες εναλλακτικες...Υπαρχουν παιχνιδια πασης φυσεως..απο κουκλες και αυτοκινητα μεχρι επιτραπεζια και παζλ...

Μπορει απο πολλους να θεωρηθει οτι εχω εν προκειμενω συντηρητικες αντιληψεις ή οτι ειμαι ρομαντικη, αλλα αυτη ειναι η αποψη μου...Ο καθε ενας κανει τις επιλογες του..

Θα μπορουσα και εγω να σου περιγραψω τι εκανα ή πως θα μπορουσε ενα παιδι να γεμιζει τον ελευθερο χρονο του, αλλα θεωρω οτι ειναι περιττο, διοτι γνωριζουμε πολυ καλα οτι υπαρχουν πολλα ειδη παιχνιδιων και ασχολιων...απο κουκλες και αυτοκινητακια μεχρι επιτραπεζια, παραμυθια και παζλ...χωρις να παραλειψω το να παιξεις μπαλα, κρυφτο, σχοινακι, ακομα και σε μια πιλοτη, εαν δεν υπαρχει η δυνατοτητα μιας πλατειας ή προαυλιου...

Ενιγουει...περι ορεξεως ουδεις λογος...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:35, 27-09-08:

Όπως όλα στη ζωή, έτσι και η χρήση του υπολογιστή πρέπει να έχει ένα μέτρο και αυτό το λέει ένας καμένος υπολογιστάκιας

Επειδή ακριβώς έχω ζήσει πως είναι να είναι κάποιος, αν όχι εθισμένος, υπερβολικός χρήστης του υπολογιστή σίγουρα θα κάνω ότι μπορώ ώστε ακόμα και αν το παιδί μου είναι γραφτό να γίνει τέτοιος χρήστης, να το καθυστερήσω όσο περισσότερο γίνεται, ώστε να ξέρω ότι τουλάχιστον είχε μια παιδική ζωή σαν τη δική μου. Το ξέρω θα πείτε έχουν αλλάξει οι εποχές και αυτό δεν γίνεται, οπότε θα πω ότι τουλάχιστον θα προσπαθήσω η χρήση του υπολογιστή να περιορίζεται, ειδικά στις μικρές ηλικίες σε εκπαιδευτικούς σκοπούς και όχι τόσο στο παιχνίδι.

Πάντα, το να αφήσεις ένα παιδί, σε οποιαδήποτε ηλικία, να έχει απεριόριστο χρόνο στον υπολογιστή είναι αρνητικό. Μπορεί να μην κάνει ο υπολογιστής κακό στα μάτια, κάνει όμως στο υπόλοιπο σώμα, από την στιγμή που για να τον χρησιμοποιείς κάθεσαι σε μία καρέκλα. Αφού λοιπόν το παιδί μέχρι τα 18 τουλάχιστον, βρίσκεται σε ανάπτυξη, σίγουρα το να κάθεται αρκετές ώρες δεν θα του κάνει καλό.

Ο υπολογιστής σαν εργαλείο, με την κατάλληλη καθοδήγηση δεν μπορεί να κάνει κακό. Ακόμα και ένα 5χρονο μπορεί να μάθει πολλά μέσω αυτού. Υπάρχουν άπειροι τρόποι αλληλεπίδρασης, ώστε ο υπολογιστής να είναι το συμπλήρωμα του στην εκπαίδευση. Σαν συμπλήρωμα όμως πρέπει να έχει περιορισμένο ρόλο.

Η πιο άμεση απάντηση λοιπόν στο ερώτημα του τίτλου, είναι ότι "Η ανεξέλεγκτη χρήση του υπολογιστή, ΝΑΙ κάνει κακό στα παιδιά".

Ακούστηκε η άποψη ότι τα ίδια τα παιδιά δεν ήθελαν να ασχολούνται με τον υπολογιστή όσο υπάρχουν εναλλακτικές. Αυτό φυσικά ισχύει για κοινωνικά παιδιά που μάλιστα ΔΕΝ έχουν βρει κάτι να τα ενθουσιάζει στον υπολογιστή. Οπότε ναι αν τα παιδιά έχουν άγνοια των ενθουσιαστικών ασχολιών που μπορεί να προσφέρει ο υπολογιστής, φυσικά και δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν μαζί του. Αν όμως ακούν τους φίλους τους να παίζουν τα τάδε παιχνίδια ή έχουν δει τα ίδια παιχνίδια που τους ενθουσιάζουν (και πάντα έχουν κάτι καινούριο) δε νομίζω ότι θα ασχολούνταν με κάτι άλλο. Πόσο μάλλον αν και οι φίλοι τους δεν είναι έξω στην γειτονιά αλλά κάθονται στον υπολογιστή τους.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:52, 27-09-08:

Ποια είναι η ορθή χρήση του υπολογιστή από τα παιδιά κατά την γνώμη σας;
Uhmmmm....porn ?

Αντικαθιστά την ανθρώπινη επαφή και κοινωνικοποιεί εξίσου το άτομο ο υπολογιστής;
Οχι. Μπορει να κοινωνικοποιησει αρκετά, αλλά κυριως στην μορφη της κουβεντας,ανταλλαγης αποψεων. Η εστω στο να κανει νεες γνωριμιες που θα συνεχισουν και εκτος ίντερνετ.

Τσου. Με προλαβε η Resident.

Υπάρχουν ψυχολογικές επιπτώσεις;
Αν και υπαρχει μια ταση δαιμονισμου των βιντεοπαιχνιδιων και των υπολογιστων και ίντερνετ, οι ψυχολογικες επιπτωσεις αν υπαρξουν μαλλον θα ειναι απο την μη απασχοληση με άλλα ενδιαφεροντα, παρα με κατι που εχει να κανει με το ίντερνετ ή τους υπολογιστες τους ιδιους.

Το βασικο ειναι να μαθει απο την αρχη το παιδι, οτι ο υπολογιστης και το ίντερνετ ειναι ενα εργαλειο. Και γνωσης, και διασκεδασης. Ενα μεταξυ άλλων ομως. Φυσικα το παιδι μεγαλωνοντας σε ενα περιβαλλον με τοσα εφε ,ηχους, φωτα,παιχνιδια κλπ, να θελησει να παρει υπολογιστη ή παιχνιδομηχανη. Και το να του αποτραπουν αυτα, δεν θα ειναι απαραιτητα η καλυτερη λυση. Ας τα εχει, αρκει να μαθει πως και ποσο να τα χρησημοποιει. Και να μην τα χρησημοποιει ως αντικαταστατο απο κατι άλλο (πχ παιχνιδι με αλλα παιδια), αλλά ως συμπληρωμα.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:34, 02-10-08:

Αν μη τι αλλο αυτο το "κατι τελος παντων", δυνανται οι περισσοτεροι να το προσφερουν στα παιδια τους, ακομα και εαν πρεπει εκεινοι να στερηθουν αλλα πραγματα..
Δε μεγαλωσα σε πλουσια οικογενεια, ουτε πιστευω οτι η δικη μου μετεπειτα θα ειναι...
Εκτος πια εαν μεσος Ελληνας ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο αυτο που εγω θεωρω, και ζω προφανως σε εναν ονειρεμενο και διαφορετικο κοσμο απο το δικο σου....Γιατι νοιωθω οτι αναφερεσαι στις εξαιρεσεις και οχι στον κανονα..

Και περι γονεα διαθεσιμο που ανεφερες...Ο καθενας μας κανει τις επιλογες του...Θα φροντισω να εχω τλχ εγω μια τετοια δουλεια, ωστε να μπορω απο το μεσημερι και μετα να ειμαι με τα παιδια μου, οπως εχουν κανει πολλοι αλλοι...Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα, δε χρειαζεται να αναλυθει εδω...
Η μόνιμη δουλειά που σου επιτρέπει να είσαι πίσω μαζί με τα παιδιά σου είναι να είσαι δασκάλα ή ελεύθερη επαγγελματίας με λίγες ώρες δουλειάς. 8:30-1:30 είναι 5 ώρες δουλειας αν η δουλειά είναι δίπλα στο σχολείο, 8:30 με 4:00 είναι 7,5 με την ίδια προϋπόθεση. Κι επειδή εγώ αυτά δεν τα σκέφτηκα όταν διάλεγα ειδικότητα και δουλειά στα λέω αν χρειάζεται να προγραμματίσεις παιδί και θες να είσαι δίπλα τις ώρες που λες. Σου έυχομαι με όλη μου την καρδιά να το πετύχεις και σου υπόσχομαι να σε ζηλεύω μετά .
Εγώ δεν δίδαξα τα παιδιά μου υπολογιστές. Ο μεγάλος μου γυιός ήρθε μια μέρα στο σπίτι και ήξερε να δουλεύει το ποντίκι, να ανοίγει τους φακέλους και να γράφει στο word. Το είχε μάθει στο ολοήμερο. Τα μικρότερα έμαθαν κοιτάζοντας τον πριν πάνε δημοτικό.
Τα παιδιά έχουν γούστα και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει. Αν σε ένα παιδί δεν αρέσει η ζωγραφική ή το ποδοσφαιρο γιατί ακριβώς να το καταπιέσω στα 6 του να το κάνει. Όλα τα εξωσχολικά (εκτός από τα αγγλικά κατά την άποψη μου) πρέπει να στοχεύουν κατ'αρχάς στην χαρά του παιδιού. Κι αυτό έχει σχέση και με τα γούστα του και με την ποιότητα διδασκαλίας που μπορείς να βρεις στην περιοχή σου (καθαρά τυχαία παράμετρος) και με το χρόνο σου και με τα λεφτά και με το πόσα παιδιά έχεις και πόσα κομμάτια μπορείς να γίνεις.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 20:28, 15-10-08:

Αν και η έρευνα έγινε σε μεσήλικες, θεωρώ ότι το συμπέρασμα μπορεί να μεταφερθεί και για τα παιδιά:

To Ίντερνετ “γυμνάζει” το μυαλό
Έρευνα από το πανεπιστήμιο της California έδειξε ότι το «σερφάρισμα» στο ίντερνετ ενεργοποιεί περισσότερες περιοχές του εγκεφάλου, ακόμη και από το διάβασμα.
[...]
Το εύρημα της έρευνας που προκαλεί μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι διαπιστώθηκε πως το «σερφάρισμα» είναι πιο διανοητικά «προκλητικό» από ό,τι το διάβασμα. Τα άτομα που πήραν μέρος στην έρευνα εξετάστηκαν με ηλεκτρόδια ως προς την εγκεφαλική τους δραστηριότητα κατά τη διάρκεια των δύο δραστηριοτήτων.
Διάβασμα και Ίντερνετ έδειξαν ότι προκαλούν ενεργοποίηση πολλών περιοχών του εγκεφάλου που αφορούν τον έλεγχο του λόγου, την ανάγνωση, τη μνήμη και τις οπτικές δυνατότητες. Όμως εκείνοι που «σέρφαραν» στο Ίντερνετ παρουσίασαν επιπλέον δραστηριότητα στις περιοχές του εγκεφάλου που ελέγχουν τη λήψη αποφάσεων και την πολύπλοκή σκέψη.
Αυτό οφείλεται στο γεγονός πως σε αντίθεση με το διάβασμα οι χρήστες του Ίντερνετ πρέπει να παίρνουν αποφάσεις ως προς το που θα μπουν για να πάρουν περισσότερες πληροφορίες για το θέμα που τους ενδιαφέρει.

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 12:14, 16-10-08:

Δε με εκπλήσσει καθόλου αυτό, fandago. Το συνειδητοποιώ κάθε φορά που προσπαθώ να εξηγήσω στον πατέρα μου πώς να ψάχνει πληροφορίες. Αυτή η διαδικασία ενέχει μία πολυπλοκότητα που δεν μπορούμε να συνειδητοποιήσουμε εμείς που για χρόνια λιώνουμε μπροστά στις οθόνες και θεωρούμε όλα αυτά αυτονόητα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:19, 16-10-08:

Μα αυτο δε συμβαινει και με οτιδηποτε ειναι πολυ ξενο προς εμας..?!
Και εμενα εαν προσπαθησει η Λια να μου πει τι κανει για να φτιαξει ενα φορουμ θα το βρω πολυπλοκο και βουνο, διοτι απλα ειναι κατι τελειως εξω απο εμενα και δεν εχω ασχοληθει ποτε...
(και ουτε θελω βεβαια..για να λεμε του στραβου το δικιο)

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:45, 16-10-08:

Μα αυτο δε συμβαινει και με οτιδηποτε ειναι πολυ ξενο προς εμας..?!
Και εμενα εαν προσπαθησει η Λια να μου πει τι κανει για να φτιαξει ενα φορουμ θα το βρω πολυπλοκο και βουνο, διοτι απλα ειναι κατι τελειως εξω απο εμενα και δεν εχω ασχοληθει ποτε...
(και ουτε θελω βεβαια..για να λεμε του στραβου το δικιο)
Το θέμα είναι ότι το σερφάρισμα στο διαδίκτυο ακόμα και αν ξέρεις να το κάνεις, ενεργοποιεί αυτές τις περιοχές του εγκεφάλου, όχι μόνο όταν το μαθαίνεις. Και σε εσένα που ΔΕΝ είναι ξένο το διαδίκτυο, πάλι "γυμνάζεται" περισσότερο το μυαλό σου

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:49, 16-10-08:

Και το σκακι φανταζομαι τις ιδιες περιοχες του εγκεφαλου θα ενεργοποιει...μη σου πω και ενα σωρο αλλα επιτραπεζια παιχνιδια.....
Οπως και να εχει, pas mal...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 17:01, 16-10-08:

Και το σκακι φανταζομαι τις ιδιες περιοχες του εγκεφαλου θα ενεργοποιει...μη σου πω και ενα σωρο αλλα επιτραπεζια παιχνιδια.....
Οπως και να εχει, pas mal...
Μόνο που εδώ μιλάμε για την επίδραση των υπολογιστών και όχι την σύγκριση τους με άλλες δραστηριότητες

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:07, 16-10-08:

ε γι αυτο συμπληρωσα απο κατω.."Οπως και να εχει, pas mal"...
(πειραζει δλδ που εκανα και μια συγκριση?! τς τς τς)

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:29, 16-10-08:

Το να λιωνεις τα εγκεφαλικα σου κυτταρα στο ιντερνετ ή τα ηλ.παιχνιδια είναι χειροτερο απο το να διαβασεις ένα καλο βιβλιο...Όπως λενε μερικοι ότι είναι καλο να διαβαζεις βιβλια...Το βιβλιο και ο υπλογιστης είναι εργαλεια και θελουν σωστη χρηση και ωφελουν ή όχι αναλογα με το περιεχομενο τους...Απο μονα τους δε λενε τιποτα...Αν βλεπεις μονο τσοντες στο νετ ή λες βλακεις ανουσιες στα φορουμ ή chat σε κανει πο βλακα,,, πχ..

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:43, 17-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Το να λιωνεις τα εγκεφαλικα σου κυτταρα στο ιντερνετ ή τα ηλ.παιχνιδια είναι χειροτερο απο το να διαβασεις ένα καλο βιβλιο...Όπως λενε μερικοι ότι είναι καλο να διαβαζεις βιβλια...Το βιβλιο και ο υπλογιστης είναι εργαλεια και θελουν σωστη χρηση και ωφελουν ή όχι αναλογα με το περιεχομενο τους...Απο μονα τους δε λενε τιποτα...Αν βλεπεις μονο τσοντες στο νετ ή λες βλακεις ανουσιες στα φορουμ ή chat σε κανει πο βλακα,,, πχ..
παντού ισχύει το μέτρον άριστον Άγγελε, καθώς και το θέμα της ποιότητας
Βιβλία είναι και τα άρλεκιν...
σαφώς και δεν μπαίνει θέμα σύγκρισης Καλό βιβλίο vs κάψιμο στο pc
είναι δύο διαφορετικά πράγματα που κάθε άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του οφείλει να τα κάνει και τα δύο
Προσωπικά θέλω πολύ το παιδί μου μεγαλώνοντας να διαβάζει βιβλία αλλά και να μου δείχνει "πόσο πίσω έχω μείνει" με την τεχνολογία
Θέλω να παίζει και με το ποδήλατο του, θέλω να μπορεί να ξεχωρίζει τον Θεοδωράκη απ την Θεοδωρίδου, αλλά θέλω να μπορεί να ακούει ΚΑΙ Θεοδωρίδου ΚΑΙ Θεοδωράκη
Θέλω και κλαρίνο και κονσέρτο για βιολιά...
όλα στις σωστές δόσεις!
Μέτρον, άριστον!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:20, 17-10-08:

όλα στις σωστές δόσεις!
Μέτρον, άριστον!
Συμφωνω απολυτως...
"Μηδεν Άγαν"!

Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

H xanp έγραψε στις 13:17, 25-10-08:

Η τηλεόραση, το ίντερνετ και τα διάφορα άλλα ηλεκτρονικά μέσα, βρίσκονται ήδη στην καθημερινότητα των παιδιών.
Τι είναι σημαντικό να γνωρίζουν οι γονείς
Σύμφωνα με το άρθρο του Spiegel, (Ν.20, 14.5.07) με τίτλο «Πόσο πολύ μπορούν να αντέξουν τα παιδιά την τηλεόραση/ τον ηλεκτρονικό υπολογιστή?» υπάρχουν πολλά στοιχεία τα οποία επιτάσσουν μια προσεκτική και καλά ζυγισμένη επαφή των παιδιών με αυτά τα μέσα.
Η τηλεόραση και ο υπολογιστής είναι αναμφισβήτητα μία εξαιρετική πηγή γνώσεων και μάθησης.
Κατά πόσο όμως οι γονείς τα χρησιμοποιούν για αυτές τους τις ιδιότητες, με επίβλεψη και περιορισμούς? Ποιοί θα έπρεπε να είναι αυτοί οι περιορισμοί και ποιός ο λόγος για να υπάρχουν περιορισμοί στην χρήση τους?
Το Ομοσπονδιακό Κέντρο για την Ενημέρωση της Υγείας της Γερμανίας (BZGA στην Κολονία)
συνιστά τους εξής χρονικούς περιορισμούς για την παρακολούθηση προγραμμάτων στην τηλεόραση και τον υπολογιστή, ανά ημέρα:
• παιδιά 3-5 ετών: μισή ώρα
• παιδιά 6 – 9 ετών: μία ώρα
• παιδιά 10 – 13 ετών: μιάμιση ώρα
Δυστυχώς στο εμπόριο αλλά και στο ίντερνετ κυκλοφορούν παιχνίδια τα οποία δεν διευκρινίζουν πολλές φορές το όριο της ηλικίας των παιδιών στα οποία απευθύνονται.
Αν και το άρθρο της BZGA δεν αποσαφηνίζει τα κριτήρια σύμφωνα με τα οποία τίθενται αυτοί οι χρονικοί περιορισμοί, η πλειοψηφία των μελετών αναδεικνύει τη σημασία του ελέγχου από τη πλευρά των γονέων, όχι μόνο του χρόνου έκθεσης αλλά και της ποιοτητας του υλικού, έτσι ώστε να αξιοποιείται ο εκπαιδευτικός χαρακτήρας αυτών των μέσων:
Στόχος είναι μέσω των νέων μέσων (τηλεόραση και υπολογιστής) να προωθείται η περιέργεια και η ανάγκη για μάθηση, αλλά και οι γονείς να λειτουργήσουν ως "φίλτρο" των πληροφοριών, συζητώντας με τα παιδιά τους και απαντώντας σε οποιαδήποτε απορία τους για τι τι βλέπουν.
Ένα σημαντικό αρνητικό στοιχείο είναι το ότι πολλές φορές χρησιμοποιούνται τα μέσα αυτά από τους γονείς ως "ηλεκτρονική baby-sitter" και όχι ως μια ακόμα ευκαιρία συνάθροισης και συναλλαγής της οικογένειας.
Οι γονείς τα χρησιμοποιούν αρκετά για την απασχόληση του παιδιού τους, ή και έτσι ώστε τα παιδιά τους να αποκτήσουν ευχέρεια στην χρήση του Η/Υ, ακόμα και όταν αυτά είναι κάτω των 3 ετών.
Όμως στην ευαίσθητη αυτή ηλικία, όπου ακόμα η λεπτή και αδρή κινητικότητα εξελίσσεται και η κοινωνικοποίησή του παιδιού βρίσκεται στην πρώτη θέση όσον αφορά τους επιθυμητούς στόχους των διεθνώς αναγνωρισμένων παιδαγωγικών μεθόδων, η χρήση του Η/Υ ή της τηλεόρασης μπορεί να «κλέβει» χρόνο απο άλλες πολύ σημαντικές δραστηριότητες – οι οποίες ενδεχομένως και να μήν αποτελούν μια τόσο εύκολη λύση όσο ένα παιχνίδι στον υπολογιστή.
Δραστηριότητες όπως:
  • παιχνίδι με ομάδες άλλων παιδιών – για την κοινωνικοποίηση τους
αλλά και δραστηριότητες που θα εξασκήσουν την φαντασία και την δημιουργικότητά τους, όπως:

• γλυπτική και παιχνίδια με πλαστελίνη και ζυμάρια - για την εξάσκηση και συχρονισμό λεπτής κινητικότητας και όρασης στις τρείς διαστάσεις
  • λέγκο, τουβλάκια, παιδικό παιχνίδι καρφώματος, πειράματα κτλ - που θεωρούνται σημαντικά λόγω των επανειλλημένων προσπαθειών τις οποίες το παιδί θα κληθεί να πραγματοποιήσει για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα, χωρίς αυτό να είναι συγκεκριμένο, ούτε και απαραίτητο, (έτσι μαθαίνει να μήν περιμένει πάντα άμεσο αποτέλεσμα και να μην τα παρατάει εύκολα)
είναι ανεκτίμητες για την ψυχική υγεία και ανάπτυξη του παιδιού και πέρα απο τις σωματικές ανάγκες που καλείται να καλύψει ο γονέας ανήκουν στα βασικά δικαιώματα του παιδιού και πρέπει να βρίσκονται πρώτες στην καθημερινή λίστα δραστηριοτήτων με τις οποίες ασχολείται ένα παιδί.
Παράδειγμα στην πράξη: o H/Y στον παιδικό σταθμό φέρνει θετικά αποτελέσματα
Έρευνα με 132 παιδιά 3-6 ετών που διενεργήθηκε σε παιδικούς σταθμούς στην Γερμανία για δύο χρόνια, έδειξε ότι η χρησιμοποίηση του Η/Υ έφερε μόνο θετικά αποτελέσματα.
Τα παιδιά όταν υπήρχε καλός καιρός προτιμούσαν να παίξουν έξω, παρά με τον υπολογιστή. Έδειξαν διάθεση συνεργασίας (ποιός θα έχει το ποντίκι για πόση ώρα) και απέκτησαν νέες υπευθυνότητες (να ανοίγουν και να κλείνουν τον υπολογιστή).
Η χρήση του υπολογιστή είχε ενταχθεί στο πρόγραμμα του παιδικού σταθμού με τις εξής μορφές:
Παιδιά 5-6 ετών (σε μια ομάδα 10 παιδιών) μάθαιναν την γραμματοσειρά του αλφάβητου μέσα απο τον υπολογιστή και έπαιζαν «γραφείο» όπου δούλευαν γράφοντας προτάσεις.
Μικρότερα παιδιά παρατηρούσαν φωτογραφίες απο έντομα και φυτά σε μεγάλη ανάλυση στον υπολογιστή (περασμένα απο σαρωτή) και με την βοήθεια της παιδαγωγού αναζητούσαν πληροφορίες για αυτά τα έντομα και φυτά. Επίσης πατούσαν τα κουμπιά που τους υποδείκνυαν τα μεγαλύτερα παιδιά και τα υποστήριζαν.
Οι παιδαγωγοί και ειδικοί συμπέραναν ότι ιδιαίτερα στην αρχή, τα παιδιά έδειξαν πολύ συχνά επιθυμία να περάσουν μεγάλο χρονικό διάστημα μπροστά απο τον υπολογιστή αλλά μετά απο λίγο καιρό, έχασαν ένα μεγάλο ποσοστό του ενδιαφέροντός τους.
Ένα μεγάλο κριτήριο της έρευνας ήταν το αποτέλεσμα που θα είχε η χρήση του Η/Υ όσον αφορά την συμπεριφορά των παιδιών: εάν θα συνενοούνταν και θα συνεργάζονταν και πόσο θα βοηθούσε το ένα το άλλο στους διάφορους προβληματισμούς σε σχέση με τον Η/Υ.
Μετά το τέλος της έρευνας επιβεβαιώθηκε ότι δεν σημειώθηκε καμία αρνητική συμπεριφορά στα παιδιά ενώ αντιθέτως παρατηρήθηκε αύξηση της συνεργασίας των παιδιών μεταξύ τους.
Στο παράδειγμα της έρευνας στην Γερμανία, τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με τον Η/Υ σε έναν χώρο όπου ήδη είχαν σε μεγάλο βαθμό κατακτήσει αρκετές κοινωνικές δεξιότητες (συνεργασία, συνεννόηση κτλ.) και ο στόχος ήταν να εμπλουτίσουν τις γνωστικές τους δεξιότητες με το να γνωρίσουν τον Η/Υ και να μάθουν σιγά σιγά να τον χρησιμοποιούν - όχι όμως με την μορφή παιχνιδιών.
Η έρευνα έδειξε ότι σε αυτό το περιβάλλον η επαφή των παιδιών με τον Η/Υ ήταν χρήσιμη και εμπλούτισε την καθημερινότητα των παιδιών δίνοντάς τους επιπλέον εργαλεία για την κατανόηση των νέων μέσων.
Δυστυχώς όμως η επαφή αυτής της μορφής με τα νέα μέσα – ελεγχόμενη ποιοτικά και χρονικά – δεν είναι κάτι εύκολα υλοποιήσιμο, μιας και απαιτεί την ενεργή εμπλοκή του παιδαγωγού ή γονιού κάτω απο συγκεκριμένες προυποθέσεις: μικρός αριθμός παιδιών, ποιοτικός έλεγχος, επιλεγμένες δραστηριότητες.
Αυτό το γεγονός έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τα βασικά κριτήρια για το οποία οι γονείς πολλές φορές επιλέγουν τα νέα μέσα για την απασχόληση των παιδιών τους – είναι εύκολα, γρήγορα και δεν απαιτούν την ενεργή ενασχόληση των γονέων.
Τα νέα μέσα επιστρατεύονται στην αντιμετώπιση προβλημάτων και δυσκολιών
Ειδικά προγράμματα τα οποία είναι εκπαιδευμένοι να χρησιμοποιούν παιδοψυχολόγοι, παιδοψυχίατροι και λογοθεραπευτές, επιτρέπουν πλέον μία νέα δυναμική προσσέγγιση για την αντιμετώπιση δυσκολιών όπως η δυσλεξία, η διαταραχή ελλειματικής προσοχής, ή θεμάτων που σχετίζονται με τον προφορικό λόγο αλλά και άλλων προβλημάτων που αντιμετωπίζουν τα παιδιά προσχολικής και σχολική ηλικίας.
Έτσι ο υπολογιστής, γίνεται μέρος συγκεκριμένων θεραπευτικών συνεδριών λόγω των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών του.
Ασκήσεις γίνονται αντί βαρετές, ιδιαίτερα ευχάριστες μιάς και αποτελούν μέρος ενός παιχνιδιού το οποίο ερεθίζει με ευκολία τον εγκέφαλο του θεραπευόμενου, αποσπώντας άμεσα την προσοχή του.
Παράλληλα μειώνεται σε πολύ μεγάλο βαθμό ένα απο τα σημαντικά εμπόδια που υπάρχουν στην θεραπεία ενός παιδιού – το χαμηλό κίνητρο για συνεργασία και συμμετοχή στην συνεδρία – αυξάνοντας κατά πολύ την αποτελεσματικότητα κάθε συνεδρίας αλλά και συντομεύοντας και σημαντικά τη συνολική χρονική διάρκεια της θεραπείας.
Τα νέα μέσα και οι δυσάρεστες παρενέργειες:
Η πραγματικότητα στην καθημερινότητα των παιδιών, Παιχνίδια, Εγκληματικότητα, Συναισθήματα, Συγκέντρωση.

Πρόσφατες μελέτες δείχνουν ότι το 90% των ηλεκτρονικών παιχνιδιών περιέχουν καποιας μορφής βίαιο περιεχόμενο και δεν διευκρινίζουν πολλές φορές το όριο της ηλικίας στα παιδιά που απευθύνονται.
Έρευνα απο το Εγκληματολογικό Ερευνητικό Κέντρο του Niedersachsen, στην Γερμανία δείχνει ότι απο τους ανήλικους που προέβησαν σε εγκληματικές πράξεις, το 44% δήλωσαν ότι έπαιζαν πολύ συχνά παιχνίδια με θέματα τον πόλεμο, έναντι του 14% που δήλωσε ότι δεν έπαιζε καθόλου.
Όσο η συχνότητα ενασχόλησης με παιχνίδια πολέμου αυξανόταν, τόσο αυξανόταν και το ποσοστό των ανηλίκων που προέβησαν σε εγκληματικές πράξεις.
Η συχνή έκθεση σε βίαια ερεθίσματα τόσο μέσα από τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, όσο και μέσα από την τηλεόραση έχει ως συνέπεια την απευαισθητοποίηση στη βία με αποτέλεσμα την έλλειψη αντίδρασης στη πραγματική βία και τη βιαιοπραγία. Το πιο ανησυχητικό αποτέλεσμα αυτού, είναι η μείωση της ικανότητας για ενσυναίσθηση, δηλαδή για νοητική και συναισθηματική ικανότητα για επαφή και κατανόηση της ψυχικής κατάστασης του άλλου, που θεωρείται βασικός μηχανισμός αναστολής της επιθετικότητας και της αντικοινωνικής συμπεριφοράς.
Με έναν ανάλογο τρόπο επιδρά και η τηλεόραση στην αντίληψη που διαμορφώνουν τα παιδιά σε σχέση με το πραγματικό κόσμο και τη φυσιολογική κοινωνική συμπεριφορά.
Αμφίσημη είναι η επίδραση των ηλεκτρονικών παιχνιδιών και της τηλεόρασης στην ανάπτυξη της φαντασίας και την ικανότητα διάκρισης της από την πραγματικότητα.

Τα σχέδια παιδιών που βλέπουν καθημερινά μέχρι μία ώρα τηλεόραση, έχουν αρκετή διαφορά με αυτά των παιδιών που βλέπουν καθημερινά τουλάχιστον τρεις ώρες τηλεόραση :

Έρευνα σε σχολείο του Freiburg έδειξε ότι παιδιά 11-15 ετών που βλέπουν αρκετή τηλεόραση, έχουν δυσκολίες στην συγκέντρωση: ο εγκέφαλος συνηθίζει στις πολύ γρήγορες εναλλαγές εικόνων και ήχων και δυσκολεύεται να παρακολουθήσει την ομιλία του καθηγητή, ή ακόμα και συνομιλίες με άλλους μαθητές.
Επίσης τα παιδιά που έβλεπαν πολύ τηλεόραση δεν είχαν καμία αντίδραση σε εικόνες στις οποίες άλλα παιδιά που δεν έβλεπαν τηλεόραση, αιθανόντουσαν μεγάλη συγκίνηση.
Έρευνα στον Καναδά με πάνω απο 2.600 παιδιά έδειξε ότι παιδιά 2 ετών έβλεπαν πάνω απο 2 ώρες καθημερινά τηλεόραση, ενώ παιδιά 3-4 ετών έβλεπαν 3,6 ώρες την ημέρα τηλεόραση.
Ένα στα δέκα απο τα παιδιά που έβλεπαν 3,6 ώρες τηλεόραση την ημέρα, βίωσε στην ηλικία των 7 ετών διαταραχές ελλειματικής προσοχής.
Εθισμός ακόμα και απο χαρούμενα παιχνίδια για μικρά παιδιά
Δύο ξεχωριστές έρευνες, η μία απο το Stanford University στις Η.Π.Α. και η άλλη απο το Tohoku University στην Σιγκαπούρη είχαν το ίδιο αποτέλεσμα: απέδειξαν ότι η ενασχόληση με απλά και χαρούμενα παιχνίδια στον Η/Υ σε μικρές ηλικίες συνηθίζει τα παιδιά στις γρήγορες εναλλαγές/κινήσεις και πολύχρωμα γραφικά - με αποτέλεσμα να εθιστούν πολύ πιό εύκολα και σε αντίστοιχα παιχνίδια όταν μεγαλώσουν (που σε μεγαλύτερες ηλικίες είναι και παιχνίδια τα οποία περιλαμβάνουν σκηνές έντονης δράσης και βίας).
Τα ηλεκτρονικά παιχνίδια αλλάζουν μέρος του εγκεφάλου
Άλλη έρευνα, πάλι στο Tohoku University που είχε αρχικά στόχο να δείξει την δραστηριότητα του εγκεφάλου σε έφηβους την ώρα που παίζουν Nintendo, απέδειξε ότι η ενασχόληση με ηλεκτρονικά παιχνίδια εξασκεί και αλλάζει το μέγεθος του μέρους του εγκεφάλου το οποίο ευθύνεται για την όραση και την κίνηση – το ίδιο μέρος που απαιτείται να λειτουργήσει για την κατακράτηση βίαιων ή λανθασμένων κοινωνικά προθέσεων.
Η έρευνα αυτή έδειξε ότι δεν είναι μόνο οι εικόνες βίας του παιχνιδιού που θα προκαλέσουν μια πιό βίαιη γενιά στο μέλλον, αλλά ο ριζικός τρόπος με τον οποίο επιδρά αυτή η δραστηριότητα στον εγκέφαλο.
Υπολογιστής και τα μάτια των παιδιών
Η χρήση του Η/Υ έχει ελαττώσει επιπλέον τις ώρες που τα παιδιά χρησιμοποιούν την ικανότητα τους να βλέπουν μακριά – η καθημερινότητα των παιδιών αποτελείται απο ολοένα και περισσότερες δραστηριότητες οι οποίες απαιτούν όραση σε κοντινές αποστάσεις και όχι πιά μακρινές.
Έτσι δεν είναι περίεργο το ότι οι έρευνες δείχνουν ότι το ποσοστό παιδιών με μυωπία έχει αυξηθεί απο 12,1% σε 20,4% απο το 1995 εώς σήμερα (με βάση έρευνα που έγινε στην Taiwan), ενώ με βάση άλλη έρευνα που έγινε στην Σιγκαπούρη, το ποσοστό διπλασιάστηκε απο 17% σε 34%.
Επίσης έχει σημειωθεί το Computer Vision Syndrome το οποίο συνδέεται με την πολύωρη χρήση του Η/Υ ακόμα και σε παιδιά.
Τι μπορούν οι γονείς να κάνουν για να αποφύγουν την εμφάνιση του CVS:

• να παρατηρούν τις αντιδράσεις του παιδιού τους – τρίψιμο των ματιών σημαίνει ότι ο μυς του ματιού έχει κουραστεί, (ή επίσης κόκκινα μάτια και στρίψιμο του κεφαλιού).
  • να ρυθμίζουν την οθόνη έτσι ώστε το παιδί να μήν χρειάζεται να αλλάξει στάση, να καμπουριάζει ή να κοιτάει με κλίση του κεφαλιού την οθόνη
  • να ρυθμίζουν τον φωτισμό έτσι ώστε να μήν υπάρχουν γυαλάδες στην οθόνη,
  • να μήν είναι έντονη η διαφορά της φωτεινότητας της οθόνης του υπολογιστή και του δωματίου,
  • λόγω του ότι τα παιδιά δεν καταλαβαίνουν απο μόνα τους συνήθως εάν έχουν κάποιο πρόβλημα όρασης, είναι απαραίτητο οι γονείς να ελέγχουν την όραση του παιδιού τους συχνά.
Τηλεόραση, Η/Υ και επιδόσεις

Υπάρχουν άραγε και θετικά ευρήματα σε σχέση με τη χρήση Η/Υ και ηλεκτρονικών παιχνιδιών; Στις θετικές κριτικές αναφέρεται ότι τα ηλεκτρονικά παιχνίδια συμβάλλουν στην ανάπτυξη και βελτίωση των γνωστικών δεξιοτήτων και ειδικότερα στη συγκέντρωση, τη παρατηρητικότητα, τον οπτικοκινητικό συντονισμό, την επιδεξιότητα, την ικανότητα επίλυσης προβλημάτων και την αύξηση των γενικών γνώσεων.
Προσφέρουν εξοικίωση με τη τεχνολογία και τη χρήση της στη καθημερινή ζωή και βελτιώνουν τις γνωστικές δεξιότητες των μαθητών, ιδιαίτερα εκείνων που έχουν κάποιες μαθησιακές δυσκολίες - χρησιμοποιούνται μάλιστα και απο τους ειδικούς κατά την διάρκεια συνεδριών.
Υπάρχουν περιπτώσεις που όπως τα ίδια τα παιδιά μαρτυρούν, ο Η/Υ τα βοηθά στην εύρεση στρατηγικών επίλυσης προβλημάτων, στην συνεργασία αλλά και στον προγραμματισμό δραστηριοτήτων μέσα στο πλαίσιο ενός παιχνιδιού όπως πχ Sims ή ακόμα και Counterstrike.
Ο Λάζλο (15 ετών) όπως αναφέρει στην Angela Gattenburg, δημοσιογράφο του περιοδικού Spiegel, δεν έχει απαραίτητα όρεξη να παίζει όλη την ημέρα Counterstrike, αλλά εκτός απο αυτό το παιχνίδι του αρέσει και να πηγαίνει σινεμά, στο Judo ή στο τέννις, πιστεύει ότι μέσα απο το Counterstrike αποκτά την ικανότητα στρατηγικής σκέψης αλλά και πιό γρήγορα αντανακλαστικά.
Η Jana, έχει επιδόσεις της τάξεως του 19-20 στο σχολείο, κάνει πατινάζ, τζόγκινγκ, παίζει κλαρίνο και κάνει ιππασία. Χρησιμοποιεί τον υπολογιστή για να κάνει έρευνα για το σχολείο, να μιλάει με φίλες της στο εξωτερικό μέσω του προγράμματος skype και προπαντώς για να παίζει το αγαπημένο της παιχνίδι το Sims με το οποίο όπως λέει, μαθαίνει έννοιες όπως υπευθυνότητα και οργάνωση.
Χρησιμοποιούν τα παιδιά αυτές τις ικανότητες στην μετέπειτα τους ζωή ή αυτές ισχύουν μόνο στον φανταστικό κυβερνοχώρο? Δεν υπάρχει ακόμα κάποια έρευνα για αυτό.
Υπάρχει όμως, έρευνα στη Νέα Ζηλανδία που έγινε με 1.000 παιδιά στην ηλικία 5 -15 ετών, που είχε καταγράψει πόσες ώρες έβλεπαν τηλεόραση. Τριάντα χρόνια αργότερα, η έρευνα δείχνει τα εξής: το μεγαλύτερο ποσοστό όσων έβλεπαν στην παιδική τους ηλικία περισσότερο απο 3 ώρες τηλεόραση καθημερινά, δεν είχε καταφέρει να τελειώσει την υποχρεωτική εκπαίδευση – σε αντίθεση με το μεγαλύτερο ποσοστό όσων έβλεπαν λίγη τηλεόραση, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν πτυχίο ΑΕΙ.
Επίσης στην έρευνα απο το Εγκληματολογικό Ερευνητικό Κέντρο του Niedersachsen οι σχολικές επιδόσεις παιδιών 10 ετών, που είχαν μέτρια ή μεγάλη ενασχόληση με παιχνίδια πολέμου τα οποία είναι ακατάλληλα για ανηλίκους (κατάλληλα απο 18 ετών δηλαδή), ήταν αρκετούς βαθμούς κατώτερες του μέσου όρου, σε αντίθεση με τις σχολικές επιδόσεις παιδιών που δεν είχαν ξαναπαίξει ποτέ τέτοια παιχνίδια, οι οποίες ήταν αρκετούς βαθμούς ανώτερες απο την βαθμολογία του μέσου όρου.
Ποιό θα είναι το μέλλον της εκπαίδευσης?
Υπάρχουν γονείς, όπως ο Gerhard Florin μέλος του διοικητικού συμβουλίου της Αμερικανικής εταιρείας Electronic Arts, που πιστεύουν ότι η εκπαίδευση θα έπρεπε να αλλάξει και να ακολουθήσει τα γρήγορα βήματα των υπολογιστών – με την χρήση των οποίων τα παιδιά δεν έχουν ποτέ πρόβλημα συγκέντρωσης για ώρες – σε σύγκριση με την παραδοσιακή διδακτική ώρα κατά την διάρκεια της οποίας δεν αντέχουν να συγκεντρωθούν.
Τα παιδιά του έμαθαν να διαβάζουν με το παιχνίδι Pokemon στο οποίο υπάρχουν πολλές λέξεις και τώρα πλέον κανονίζουν μόνα τους μετά το καθημερινό διάβασμα και τις εξωσχολικές τους δραστηριότητες την ώρα του παιχνιδιού, στο ειδικό δωμάτιο με τους υπολογιστές.
Όμως παρόλο που είναι υπέρμαχος της ενασχόλησης των παιδιών με τον υπολογιστή, η τηλεόραση είναι για εκείνον ένα μέσο το οποίο τα παιδιά του (που τώρα είναι 12 ετών) δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιούν ελεύθερα.
Πιστεύει ότι όπως οι γονείς διαλέγουν τα βιβλία που δίνουν στα παιδιά τους να διαβάσουν έτσι θα έπρεπε να διαλέγουν και τα παιχνίδια που τους επιτρέπουν να παίζουν στον υπολογιστή ή να βλέπουν στην τηλεόραση.
Συμπέρασμα?
Είναι αποδεδειγμένο ότι η τηλεόραση καθώς και ο Η/Υ, έχουν αρκετές επιπτώσεις στην διαμόρφωση του χαρακτήρα αλλά και των ικανοτήτων των παιδιών, σε προσχολική και σχολική ηλικία.
Κοινωνικοί λόγοι αλλά και πρακτικοί (χρήση του Η/Υ για έρευνα σε σχολικές εργασίες, εύκολη λύση απασχόλησης των παιδιών για τους γονείς) έχουν τοποθετήσει τον Η/Υ και την τηλεόραση στην οικογενειακή καθημερινότητα.
Αυτή η πραγματικότητα κάνει επιτακτική την ελεγχόμενη και επιλεκτική γνωριμία των παιδιών με τα μέσα αυτά, με στόχο να αποφευχθεί μια αλόγιστη χρήση της τηλεόρασης ή του Η/Υ σαν μέσο πολύωρης απασχόλησης των παιδιών.
Οι γονείς καλούνται λοιπόν όχι να απαγορέψουν και να αποκλείσουν με δραστικά μέτρα και τιμωρίες, αλλά αντιθέτως να συνεργαστούν και να πάρουν μέρος στην ενασχόληση των παιδιών τους με τα νέα μέσα, εκμεταλλευόμενοι αυτή την ευκαιρία για μάθηση και ψυχαγωγία για όλη την οικογένεια – φυσικά πάντα λαμβάνοντας υπόψη κριτήρια που ισχύουν για την ηλικία του παιδιού τους σε θέματα χρονικά και θεματικά.
Συμβουλές για γονείς:

• Όταν βλέπουν τα παιδιά σας τηλεόραση, διαλέξτε τις εκπομπές και δείτε τις εκπομπές όσο γίνεται μαζί τους
  • Ενημερωθείτε περισσότερο και οι ίδιοι για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια έτσι ώστε να έχετε έγκυρη γνώμη και σωστή επίβλεψη στην επιλογή του είδους των παιχνιδιών από τα παιδιά σας
  • Μοιραστείτε το ενδιαφέρον και τον ενθουσιασμό των παιδιών σας για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια που με προσοχή έχετε επιλέξει, δημιουργήστε μια ευκαιρία να περάσετε χρόνο μαζί τους, με χαλαρό τρόπο, αλλά και να λειτουργήσετε ως φίλτρο συζητώντας μαζί τους για το περιεχόμενο
  • Συζητήστε μαζί τους για το τι τους έκανε εντύπωση και εντάξτε αυτές τις καταστάσεις σε συμβολικά παιχνίδια και παραμύθια (για παιδιά προσχολικής ηλικίας).
  • Διερευνήστε αν η υπερβολική ενασχόληση του παιδιού σας με τον Η/Υ ή την τηλεόραση υποδηλώνει κάποια συναισθηματική δυσκολία.
  • Μην απαγορεύετε στα παιδιά να έχουν συναισθηματικές αντιδράσεις σε αυτά που βλέπουν.
  • Mην τα τιμωρείτε ή τα χλευάζετε που ενθουσιάζονται με τα νέα μέσα.
  • Μην επιτρέπετε την τηλεόραση πρίν τον παιδικό σταθμό, το σχολείο, ή το πρωινό.
πηγή

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη drteddy
Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O drteddy έγραψε στις 17:32, 07-11-08:

Τα μικρά παιδιά πρέπει πρώτα να μάθουν να παίζουν, να... μαλώνουν, να γελούν και να κλαίνε. Οφείλουν να χαίρονται την αθωότητά και τη ξεγνοιασιά τους. Να αντιληφθούν τα οφέλη του αθλητισμού, της λογοτεχνίας, της μουσικής και ό,τι άλλο διαμορφώνει το απαίδευτο μυαλό τους.
Σαφώς και ο υπολογιστής είναι ένα θαυμαστό εργαλείο και στις μέρες μας η γνώση του είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητη. Αλλά όλα με μέτρο. Γιατί να μην αποτελεί κι αυτός ένα κομμάτι όπως όλα όσα ανέφερα παραπάνω;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:17, 07-11-08:

τα μικρά παιδιά...

"Πρέπει να μάθουν"
"Οφείλουν"

λολ βρε δρ
εσύ τα αντιμετωπίζεις σαν "μικρούς ενήλικες"

Παράθεση

wizardcia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη wizardcia
Ο wizardcia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O wizardcia έγραψε στις 14:15, 06-12-08:

Αν τα παιχνίδια, και κατ' επέκταση οι υπολογιστές, επιδρούσαν στην ψυχολογία του ανθρώπου, τότε θα τρέχαμε σε ένα δωμάτιο και θα τρώγαμε χάπια σαν τον PacMan.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:03, 15-01-09:

Έρευνα για τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν τα παιδιά στο Internet
Η ομάδα Internet Safety Technical Task Force συγκροτήθηκε πρόσφατα με στόχο να μελετήσει, μεταξύ άλλων, τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν οι ανήλικοι κατά την πλοήγησή τους στο Διαδίκτυο. Σύμφωνα με τα έως τώρα ευρήματα, και αντίθετα με ό,τι πιστεύουν πολλοί, ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τα παιδιά δεν προέρχεται από τους ενηλίκους, αλλά από τα ίδια τα παιδιά.

Ειδικότερα, οι αναλυτές έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν εκτίθενται όλοι οι ανήλικοι στους ίδιους κινδύνους, ακόμη κι αν επισκέπτονται τις ίδιες ακριβώς ιστοσελίδες. Το πόρισμα αναφέρει ότι τα παιδιά που αντιμετωπίζουν προβλήματα στο Διαδίκτυο έχουν αντίστοιχα ζητήματα και στην καθημερινή τους ζωή. Με άλλα λόγια, οι ερευνητές συσχετίζουν την προβληματική πλοήγηση στο Internet με προσωπικά, οικογενειακά ή άλλα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζουν οι ανήλικοι εκτός Διαδικτύου.

Σύμφωνα με την ίδια έρευνα, ο κίνδυνος σεξουαλικής εκμετάλλευσης από ενηλίκους είναι μεν υπαρκτός, ωστόσο φαίνεται ότι είναι υπερεκτιμημένος, με δεδομένο ότι αυτές οι περιπτώσεις λαμβάνουν έκταση στα ΜΜΕ κι επομένως εντυπώνονται πολύ εύκολα στη συνείδηση του κοινού.
Χαίρομαι που οι έρευνες επιβεβαιώνουν τα όσα έχω πει

Παράθεση

korineto9487 (Κορίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη korineto9487
H Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H korineto9487 Καλαμπόκι έγραψε στις 03:57, 19-08-09:

Γεια,

Δεν ξέρω αν υπάρχει και καμία άλλη άποψη στο topic από παιδί 14-15 ετών για αυτό καλά είναι οι γονείς να κοιτάξουν και την άποψη ενός παιδιού.

Λοιπόν, προσωπικά δεν παίζω καθόλου στον υπολογιστή. Δεν με βοηθάει σε τίποτα. Με τα παιχνίδια τρως χρόνο ενώ θα μπορούσες να κάνεις κάτι παραγωγικό. Αυτό που λένε ότι σε κρατάει σε εγρήγορση δε ξέρουν αν ισχύουν αλλά σίγουρα θα υπάρχουν καλύτεροι τρόποι.

Το πόσες ώρες θα κάθεται στον υπολογιστή πρέπει να το ορίσει ο ίδιος ο γονιός αφού δει τι ακριβώς κάνει το παιδί στον υπολογιστή.
Π.χ κάποια παιδιά απολαμβάνουν να διαβάζουν ανέκδοτα στο internet. Ε πιστεύω πως θα ήταν κάπως ανιαρό να ξοδεύει 3-4 ώρες από την ημέρα του και να την τρώει στα ανέκδοτα.
Υπάρχουν παιδιά που διαβάζουν e-books, μπαίνουν σε εγκυκλοπαίδιες (wikipedia), παρακολουθούν σεμινάρια μέσω internet, διαβάζουν βοηθήματα για το σχολείο κ.ο.κ Ε τότε σαν γονιός από τη στιγμή που βλέπεις πως το παιδί μαθαίνει και δεν χαζεύει δώσε του χρόνο στο ίντερνετ και 7 και 8 ώρες. Είναι προτιμότερο να τρώει το χρόνο του στην τηλεόραση παρακολουθώντας χαζές σαπουνόπερες και τις ειδήσεις του σταρ;
Πολλά παιδιά μαθαίνουν προγραμματισμό μέσω του internet. Άλλα ασχολούνται με την κοινωνική τους εφυια. Όλα τα παιδιά πλέον ασχολούνται με το ίντερνετ, μην λέμε ψέματα. Και δεν είναι καθόλου ακοινώνητα, ίσα ίσα. Απλά να ελέγχετε τι κάνουν τα παιδιά σας στο ίντερνετ
Συζητήστε με τα παιδιά σας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

beni4life

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη beni4life
Ο beni4life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O beni4life έγραψε στις 15:15, 01-10-09:

Είναι δύσκολο το ερώτημα αυτό, ειδικά από την στιγμή που από την μία τα video games είναι αγαπημένη ενασχόληση και για τους γονείς πλέον (παρότι γαλουχήθηκαν με pacman κι οχι με 3-D γραφικά) ενω υπάρχει ολόκληρη βιομηχανία εκατομυρίων από τις πλεον επικερδείς και συνεχώς αναπτυσσόμενες από πίσω.

Ψυχολογικές επιδράσεις νομίζω είναι πασιφανείς κι έχουν περισσότερο εφήμερη διάρκεια.
Αυτό το κόλλημα να περάσω την πίστα, να νικήσω το τέρας, να τερματίσω το παιχνίδι είναι διαχρονικό από δεκαετία 70-80 ως σήμερα και η ήττα ή η ανάγκη για πρόωρη παραίτηση από τις διευθετήσεις στον εικονικό κόσμο προκαλεί εκνευρισμό και στην προσωπική ζωή.
(ειδικά αν η μητέρα φωναζει "Γιώργο έλα παιδί μου για πρωινό")

Τα παιδιά έχον ευαίσθητη ψυχολογία και ειδικά ως τα 7 νομίζω πρέπει να απέχουν από τέτοιες ηλεκτρονικές διασκεδασεις.
Καλύτερα να παίζουν τα παραδοσιακά παίχνίδια που αναπτύσουν κοινωνικές δεξιότητες και τα μαθάινουν τους ρόλους στην κοινωνία.

Τα videogames ειδικά για έναν ανήλικο παιδι νηπιαγωγίου δεν μπορούν να του δημιουργήσουν ούτε καν ηλεκτρονικούς φίλους, το απομονώνουν μπροστα από μία οθόνη και το κάνουν να συμβιώνει και να ανταλλασει "αισθήματα" με αυτήν.
Δυστυχώς το κοιννικό περιβάλλον και οι συνθήκες εργασίας των γονέων δημιουργούν ανάγκες να ασχολείται με κάτι το παιδί για να τους αφήνει λίγο ξέγνοιαστους μετά την κούραση της δουλειάς και να μην τους "πρήζει".

Από την αλλη όμως έχουν έρευνες δείξει ότι τα ηλεκτρονικά παιχνίδια αναπτύσοουν δεξιότητες στα παιδιά και τους ενήλικους και μάλιστα σχετικές με την όραση, την παρατηρητικότητα και την αντίληψη του χώρου(!) Ειδικά παίχνίδια που έχουν να κάνουν με ανταλλαγή πυροβολισμων με άλλους διαδικτυακούς παίχτες ή αντιπάλους της κονσόλας.
Από την άλλη υπάρχουν μη βίαια παιχνίδια (η πλειοψηφία) πολλά από τα οποία με σπαζοκεφαλιές και γρίφους ακονίζουν το μυαλό και τις νοητικές ικανότητες.

Σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει μονολεκτική απάντηση : ΝΑΙ ή ΟΧΙ.
Βασικό ρόλο παίζει ο βαθμός χρήσης και ψυχολογικής εξάρτησης από τα παιχνίδια αυτά.
Το πρόβλημα αρχίζει όταν το παιδί προτιμάει τα ηλεκτρονικά παιχνίδια από τους πραγματικους φίλους και απομονώνεται στο σπίτι. Υπάρχουν όμως δύο γενιές παιδιών που τώρα είναι ενήλικοι και ζήσαν όλο αυτό το πράγμα.

Νομίζω πως αν ένα παιδί έχει μέσα του βίαια ένστικτα απλά ένα βίαιο game πορεί να του τα εκδηλώσει. Τα παιχνίδια με βίαιες σκηνές (δλδ σε όσα σκοτώνεις τέρατα, άλλους παίχτες, "κακούς" του παιχνιδιού, κλπ ) δεν δημιούργησαν τέρατα ανθρώπους. Αντιθέτως εκτονώνουν την ενδεχόμενα βίαια απωθημένα κάποιων μέσα στο παιχνίδι.
Εγώ αυτά που θα αποδοκίμαζα σε κάθε περίπτωση για αγορά ως δώρο στο παιδί τους είναι τα MMORG που πραγματικά δημιουργούν κολλημένους ανθρώπους. Εχω δει συμφοιτητή μου να κάθεται σε ένα ιντερνετ καφέ με τις μέρες...
Οποτε πήγαινα με παρέα για lan εκεινος καθόταν σχεδόν πάντα στην ίδια θέση, άλλωτε έπαιζε, άλλοτε έτρωγε άλλοτε κοιμόταν . Πάντα εκεί. Το παιχνίδι WOW (World Of Warcraft) είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα τέτοιου εθισμου (αυτο κι ο φυσιογνωμικά γνωστός μου έπαιζε). Μακρυά τέτοια παιχνίδια από μικρά παιδιά (κι από ενήλικοιυς θα έλεγα) για΄τι προκαλούν εθισμό.

Τέλος να θυμίσω ότι σε όλα τα παιχνίδια υπάρχει ένδειξη για την καταλληλότητα της ηλικίας. Πάντοτε οι γονείς αγοράσουν τα παιχνίδια, οπότε αν ΔΕΝ θέλουν βίαια παιχνίδια μπορούν να το αποτρέψουν απλα βλέποντας την πίσω όψη της συσκευασίας. Τόσο απλά. Από κει και πέρ ζυγίζουν αυτοί αν θα ακολουθήσουνβ το ένστικτο του ή τις επιθυίες του παιδιού.

Άποψη μου:
Μετά τα 10 δεν υπάρχει πρόβλημα νομίζω με τα videogames (για λίγες ώρες την μέρα).
Μετά τα 14 ούτε με τα βίαια από αυτά. Ειδικά στα αγόρια η αφηβεία τα κάνει να ζητάνε δράση ιδίως όταν ζουνε στα αστικά τσιμεντένια κελιά των πόλεων. Οσοι έχουν την προδιάθεση να κάνουν κάτι βίαιο στον πραγματικό κόσμο, δεν θα τους δώσει κινητρο ούτε θα τους εμποδισει η ενασχόληση ή μη με ένα ηλεκτρονικό μέσο.
Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψη μου, ενός ενήλικου πλέον και μη φανατικού gamer.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,522 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 12:23, 02-10-09:

Από προσωπική εμπειρία όχι. Από την τρίτη δημοτικού που πήρα το πρώτο μου πισί ως τώρα, θεωρώ ότι πιο πολύ μου άνοιξαν ορίζοντες παρά έκλεισαν.

Βιντεοπαιχνίδια, μόνο πόκεμον από δευτέρα ως τρίτη. Από τότε παίζω κάποια στρατηγικής που νομίζω θα σας είναι άγνωστα, θα τα αναφέρω όμως.

Όλα τα ιστορικά παιχνίδια της paradox. (victoria, hearts of iron, europa universalis etc.), όλα αυτά έπειτα από ένα χρόνο εθισμού με το age of empires 3. Δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για τα ηλίθια παιχνίδια τύπου "καλοςαμερικανοςπαρειοπλοσκοτωσεικακοαραβακαισωσεικοσμο". Επίσης σιχαίνομαι τα φανταστικά και όσα ασχολούνται με εξωγήινους / σκανδιναβικές μυθολογίες / μαγείες και λοιπά.

(άσχετα τα τελευταία, αλλά νταξ, τα ανέφερα)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Imagine01, mcheapmobile, nbuckwaltenelso

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους