Εθνική Υπερηφάνεια

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Νιωθετε περηφανοι για την εθνικοτητα σας;
Ποια χαρακτηριστικα πιστευετε κατατασσουν τους ανθρωπους βασει εθνους: ο τοπος γεννησης, η καταγωγη των γονιων, η γλωσσα, κατι αλλο;

Ειναι ο Γιαννης Αντετοκουνμπο ελληνας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω οτι νιώθω υπερηφάνεια για την εθνικότητά μου. Για τους αρχαίους Έλληνες και για τους Έλληνες που κατάφεραν κάποια πράγματα στη ζωή τους ανά τους αιώνες νιώθω υπερήφανη αλλά όχι γιατί ήταν Έλληνες αλλά για αυτά που πέτυχαν. Δε θεωρώ οτι η ίδια μου καταγωγή με αυτούς μού προσδίδει κάποιο επιπλέον καλό ή κακό χαρακτηριστικό. Είναι τελείως τυχαίο το πού γεννηθήκαμε και δε νομίζω οτι έχει να κάνει κάτι αυτός ο τυχαίος τόπος με αυτό που είμαστε. Για την ακρίβεια θεωρώ οτι οι Νεοέλληνες περισσότερα αρνητικά έχουν αλλά αυτό είναι και θέμα χαρακτήρα.

Πιστεύω οτι τα κοινά στοιχεία όπως η γλώσσα, η θρησκεία, ο τόπος γέννησης κλπ ενώνουν τους ανθρώπους αλλά για μένα δε σημαίνει αυτό τίποτα παραπάνω. Είμαι ένας άνθρωπος που μού αρέσει να βλέπω και να μαθαίνω νέες νοοτροπίες, ήθη, έθιμα, γλώσσες, εξωτερικά χαρακτηριστικά, τρόπους συμπεριφοράς ανθρώπων μη Ελλήνων. Το βρίσκω συναρπαστικό και σίγουρα είναι κάτι που ξαφνιάζει αυτούς που με θεωρούν κλειστό χαρακτήρα. Η αλήθεια είναι οτι θα είχα 100% περισσότερες πιθανότητες να πιάσω κουβέντα με έναν αλλοδαπό παρά με έναν Έλληνα. Κατά καιρούς έχω κάνει παρέα με αλλοδαπούς και έχω μάθει για αυτούς πολλά ενδιαφέροντα πράγματα.

Έλληνας είναι όποιος νιώθει Έλληνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Νιώθω περήφανος για αυτό που ήταν κάποτε οι Έλληνες. Νιώθω ντροπή για αυτό που είναι τώρα οι νεοέλληνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ἕλληνας καλεῖσθαι τοὺς τῆς παιδεύσεως τῆς ἡμετέρας μετέχοντας.

Αν αξίζει να είσαι υπερήφανος για κάτι σήμερα, είναι για κάτι τέτοιο. Για τη γλώσσα, τον τόπο που μεγαλώνεις, τον πολιτισμό που σε διαμορφώνει, χωρίς να θέτει σύνορα και τείχη. Για όλους τους λαούς πρέπει αυτό.

Εμείς είμαστε πολύ μακριά όμως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα ότι νιώθω περηφάνεια για την εθνικότητά μου, ούτε βέβαια ότι ντρέπομαι για αυτήν. Περισσότερο είμαι ουδέτερος, γιατί δεν βλέπω το λόγο να είμαι περήφανος για κάτι που δεν έχω προσπαθήσει. Το ότι γεννηθήκαμε στην Ελλάδα, όπως και το ότι γεννηθήκαμε, είναι ένα εντελώς τυχαίο γεγονός που δεν έχουμε προσπαθήσει. Χαίρομαι ωστόσο για άλλα χαρακτηριστικά της Ελλάδας που ζω καθημερινά, την γλώσσα, την φύση, την ιστορία, τις παραδόσεις κ.τ.λ.

Τυπικά, Έλληνας είναι όποιος γεννιέται στην Ελλάδα ή έχει ελληνική υπηκοότητα. Πραγματικά Έλληνας όμως (και κάθε εθνικότητα αντίστοιχα), πιστεύω, είναι αυτός που έχει λάβει ελληνική παιδεία ανεξαρτήτως συνόρων και χρώματος. Και φυσικά αυτός που δεν διατυμπανίζει την εθνικότητά του ως τρόπο να καλύψει την ανασφάλειά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Νιωθω περηφανη, γιατι ακομα και αν εχουν εκφυλιστει αρκετες απο τις αξιες μας που μας κανουν Ελληνες, δεν εχει χαθει ακομα το φιλοτιμο και η ανθρωπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Νιωθω περηφανη, γιατι ακομα και αν εχουν εκφυλιστει αρκετες απο τις αξιες μας που μας κανουν Ελληνες, δεν εχει χαθει ακομα το φιλοτιμο και η ανθρωπια.

Το φιλότιμο και η ανθρωπιά είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα μόνο των Ελλήνων; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Πραγματικά Έλληνας όμως (και κάθε εθνικότητα αντίστοιχα), πιστεύω, είναι αυτός που έχει λάβει ελληνική παιδεία ανεξαρτήτως συνόρων και χρώματος.

Νιωθω περηφανη, γιατι ακομα και αν εχουν εκφυλιστει αρκετες απο τις αξιες μας που μας κανουν Ελληνες, δεν εχει χαθει ακομα το φιλοτιμο και η ανθρωπια.
Ποιες ειναι αυτες οι ''αξιες που μας κανουν Ελληνες'' και τι σημαινει ''ελληνικη παιδεια'';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Ποιες ειναι αυτες οι ''αξιες που μας κανουν Ελληνες'' και τι σημαινει ''ελληνικη παιδεια'';

Ελληνική παιδεία είναι η γλώσσα, η ιστορία και η επαφή με τον ελληνικό πολιτισμό (μουσική, λογοτεχνία κ.τ.λ.). Αν κάποιος έχει έρθει σε τέτοια επαφή με την Ελλάδα, δεν μπορεί να θεωρηθεί Έλληνας; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το φιλότιμο και η ανθρωπιά είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα μόνο των Ελλήνων; :hmm:

Και αν δεν είναι μόνο των Ελλήνων, δεν μπορεί να είναι των Ελλήνων;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Και αν δεν είναι μόνο των Ελλήνων, δεν μπορεί να είναι των Ελλήνων;:hmm:

Δε θεωρώ ότι είναι χαρακτηριστικό μιας φυλής ή μιας χώρας αλλά ενός ανθρώπου όπως όλα τα χαρακτηριστικά. Καλοσύνη - κακία, τιμιότητα - ατιμία, ευγένεια - αγένεια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δε θεωρώ ότι είναι χαρακτηριστικό μιας φυλής ή μιας χώρας αλλά ενός ανθρώπου όπως όλα τα χαρακτηριστικά. Καλοσύνη - κακία, τιμιότητα - ατιμία, ευγένεια - αγένεια κλπ.

Το φιλότιμο και η ανθρωπιά είναι χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου, όμως όταν αυτά μεταλαμπαδεύονται από έναν πολιτισμό, μια παιδεία ή μια θρησκεία, μπορούν να περάσουν από το επίπεδο του ανθρώπου σε αυτό του λαού. Γι αυτό λέμε πχ ότι οι βόρειοι-δυτικοί λαοί είναι πειθαρχημένοι, προφανώς κάποιος τους πέρασε αυτό το χαρακτηριστικό ώστε να γίνει στοιχείο ολόκληρου του λαού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,835 μηνύματα.
Εγώ θα πω ότι ούτε ντρέπομαι ούτε υπερηφανεύομαι για την εθνικότητά μου.
Πράγματα που έχει νόημα να υπερηφανεύεσαι είναι αυτά που πετυχαίνεις σαν άνθρωπος για σένα και για τους συνανθρώπους σου. Ένα τυχαίο χαρακτηριστικό, δηλαδή κάτι που ούτε το επέλεξες εσύ αλλά ούτε το κατέκτησες με προσπάθεια, όπως η εθνικότητα, τι νόημα έχει να σε κάνει υπερήφανο; Μάλλον κάτι ουδέτερο θα έλεγα είναι.

Όσον αφορά τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, σίγουρα ήταν σπουδαίος και είναι κάτι θετικό που αναπτύχθηκε σε αυτό τον τόπο χιλιάδες χρόνια πριν, αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω τι μας συνδέει τους νεοέλληνες με εκείνη την κατάσταση. :hmm: Και δεν το λέω αυτό ούτε με κακία ούτε με διάθεση υποβίβασης των Ελλήνων.
Όποιον τον ενδιαφέρει να υπερηφανευτεί για ιδανικά και λοιπά έργα πολιτισμού, ακόμα και των ανθρώπων που έζησαν στον ίδιο τόπο χρόνια πριν, τα υποστηρίζει με το να τα εφαρμόζει πρωτίστως στη ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Το φιλότιμο και η ανθρωπιά είναι χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου, όμως όταν αυτά μεταλαμπαδεύονται από έναν πολιτισμό, μια παιδεία ή μια θρησκεία, μπορούν να περάσουν από το επίπεδο του ανθρώπου σε αυτό του λαού. Γι αυτό λέμε πχ ότι οι βόρειοι-δυτικοί λαοί είναι πειθαρχημένοι, προφανώς κάποιος τους πέρασε αυτό το χαρακτηριστικό ώστε να γίνει στοιχείο ολόκληρου του λαού.

Λες λοιπόν οτι δεν υπάρχει κανείς Έλληνας που δεν έχει ανθρωπιά και φιλότιμο; Κι όλοι αυτοί οι Έλληνες που είναι στις φυλακές επειδή εγκλημάτισαν;

Ο πολιτισμός των Ελλήνων είναι το φιλότιμο και η ανθρωπιά; Από πού προκύπτει αυτό;

Όλες οι θρησκείες του κόσμου έχουν ως σκοπό το καλό, άσχετα με το πώς το προσεγγίζουν ή το ερμηνεύουν.

Η παιδεία δε νομίζω οτι έχει σχέση με καλοσύνη και ανθρωπιά. Υπάρχουν πολλοί μορφωμένοι άνθρωποι που είναι ας πούμε δολοφόνοι, φασίστες ή τύραννοι ή οτιδήποτε άλλο που δε φανερώνει καλοσύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το φιλότιμο και η ανθρωπιά είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα μόνο των Ελλήνων; :hmm:
Σε μεγαλο τμημα του ελληνικου πληθυσμου, ναι. Σαφεστατα θα βρεις και ξενους με τετοια γνωρισματα, αλλα οχι στον ιδιο βαθμο με τους Ελληνες. Θα αναφερω ενα παραδειγμα που βιωσα προσφατα (εξωτερικο). Χειρουργος ακυρωνει ολα τα χειρουργεια του και ολα τα ιατρεια του γιατι εχει ατυχημα και μπαινει εσπευσμενα χειρουργειο. Παιρνει τηλεφωνο η γραμματεας του να ενημερωσει τους ασθενεις του οτι ακυρωνονται ολες οι επεμβασεις και τα ιατρεια λογω της καταστασης της υγειας του χειρουργου και η πλειοψηφεια των ασθενων πως αντιδρα; Βαζει τις φωνες και διαμαρτυρεται για τις ακυρωσεις. Προσωπικα δεν γνωριζω πολλους Ελληνες που θα αντιδρουσαν ετσι. Οι περισσοτεροι θα του ευχονταν καλη αναρρωση αντι να τον βριζουν που τολμησε(!) να ακυρωσει τα χειρουργεια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Λες λοιπόν οτι δεν υπάρχει κανείς Έλληνας που δεν έχει ανθρωπιά και φιλότιμο; Κι όλοι αυτοί οι Έλληνες που είναι στις φυλακές επειδή εγκλημάτισαν;

Ο πολιτισμός των Ελλήνων είναι το φιλότιμο και η ανθρωπιά; Από πού προκύπτει αυτό;

Όλες οι θρησκείες του κόσμου έχουν ως σκοπό το καλό, άσχετα με το πώς το προσεγγίζουν ή το ερμηνεύουν.

Η παιδεία δε νομίζω οτι έχει σχέση με καλοσύνη και ανθρωπιά. Υπάρχουν πολλοί μορφωμένοι άνθρωποι που είναι ας πούμε δολοφόνοι, φασίστες ή τύραννοι ή οτιδήποτε άλλο που δε φανερώνει καλοσύνη.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι νεοέλληνες χαρακτηρίζονται από φιλότιμο και ανθρωπιά. Απλά υποστήριξα ότι ένα χαρακτηριστικό (όπως τα παραπάνω) μπορεί να χαρακτηρίσει έναν λαό. Κι όταν λέω λαό, δεν εννοώ το 100% των ανθρώπων. Μιλάω για τον γενικό κανόνα, αποκλίσεις και εξαιρέσεις υπάρχουν παντού.
Ο πολιτισμός μπορεί να διδάξει ανθρωπιά. Ποίηση, λογοτεχνία κτλ διδάσκουν γενικά.
Όταν λέω παιδεία, εννοώ τη μετάδοση αξιών στους νέους μέσω του εκπαιδευτικού συστήματος και όχι τις γνώσεις. Επιστήμονες εγκληματίες υπάρχουν, γιατί πήραν μόνο τη γνώση από τη μόρφωση και όχι τις αξίες και τα ιδανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Δεν βρισκω νοημα να υπερηφανευομαι για κατι που δεν ευθυνομαι εγω.Να μου αρεσει,ΝΑΙ.Να υπερηφανευομαι ομως γιατι;Εχω κανει κατι εγω σε αυτο,εχω συμπραξει εγω σε αυτο,για να νιωθω υπερηφανη;ΟΧΙ.Αρα;
Απλα βαυκαλιζομαστε για να λεμε οτι ειμαστε ανωτεροι απο τους αλλους.Ε..δεν ειμαστε.
Και συνηθως οσοι βαυκαλιζονται για το παρελθον,δεν εχουν τιποτε να δειξουν για το παρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αισθάνομαι ευγνωμοσύνη που ανήκω σε μια χώρα του πολιτισμένου κόσμου όπως η Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
η εθνική συνείδηση μοιάζει λίγο με την οπαδική. Ενας παοκτής νοιώθει υπερήφανος για ένα πρωτάθλημα που πήρε ο πάοκ πρίν 30 χρόνια και το αναφέρει σε οπαδούς άλλων ομάδων ακόμα και αν τότε μπορεί να μην ζούσε καν, ή οι γονείς του να ήταν άλλη ομάδα.
Η ελλάδα σαν έθνος έχει πάρει πολλά πρωταθλήματα και κύπελλα στα 3000 χρόνια που υπάρχει, οπότε άν κάποιος έχει ελληνική εθνική συνείδηση δεν μπορεί παρά να είναι περήφανος.
Ποια χαρακτηριστικα πιστευετε κατατασσουν τους ανθρωπους βασει εθνους: ο τοπος γεννησης, η καταγωγη των γονιων, η γλωσσα, κατι αλλο;
όλα αυτα ή και τίποτα. Είναι υποκειμενικό για τον καθένα. άλλος μπορεί να γεννήθηκε και μεγάλωσε μιλώντας ελληνικά αλλα η φυσική καταγωγή του να τον εμποδίζει από το να θεωρήσει τον εαυτό του έλληνα. Αλλος μπορεί να μην μιλάει καν ελληνικά αλλά επειδή οι γονείς του να είναι από ελλάδα να θεωρεί τον εαυτό του Έλληνα. δεν μπορώ να ξέρω τι ήταν ο πρόγονος μου 1000 η 2000 χρόνια πριν, αλλά επειδή στο παρών προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου και έχω μεγαλώσει σαν έλληνας αυτόματα εντάσσομαι στο timeline των ελλήνων που έζησαν τότε.
αν ο αντετοκούμπο θεωρεί τον εαυτό του έλληνα, τότε ανοίκει και αυτος στο timeline απο τον Λεωνίδα και τον Σωκράτη, έως τον Κολοκοτρώνη και τον ελ. Βενιζέλο.

πχ ο προ προ πάππους του μεγάλου αλεξάνδρου μπορεί να ήταν ένας ορεσίβιος βοσκός της μακεδονίας που μπορεί να μην αισθανόταν καν Ελληνας την εποχη των περσικών πολέμων.
Σε κάποια φάση την ιστορίας όμως οι μακεδόνες κατέβηκαν απο τα βουνά ίδρυσαν πόλεις υιοθέτησαν την ελληνική έφεραν τον αριστοτέλη να ανοίξει σχολές, και φτάσαμε στο σημείο όπου ο απόγονος εκείνου του βοσκού αισθάνεται έλληνας και ξεκινάει μια εκστρατεία ως εκδίκηση για τους περσικούς πολέμους που έγιναν εναντίων των ελλήνων 200 χρόνια πριν, και φέρνει την ελληνιστική εποχή οπου εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι στην μεσόγειο γίνονται μιλάνε και νοιώθουν πλέων και οι ίδιοι Έλληνες.

αυτό ισχύει για όλα τα κράτη
η εθνική συνείδηση είναι υποκειμενική και για μένα δεν έχει σχέση μόνο με καταγωγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giannis_Metal

Νεοφερμένος

Ο Giannis_Metal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ειμαι υπερήφανος που υπάρχουν Έλληνες αγωνιστές και πετάνε εκει πάνω οπως ο Μπαλταδώρος και κάθε παλικάρι που αναιχαιτίζει τους εχθρούς!!!
Ειμαι υπερήφανος που υπάρχουν Έλληνες στο εξωτερικό και διαπρέπουν κοντρα στην μαφία και την παρακμή του εδώ.
Ειμαι υπερήφανος που ακόμα υπάρχουν γνήσιοι Έλληνες που προσφέρουν αλληλλεγυή σε συνάθρωπους του
Για αυτούς ειμαι υπερήφανος και μακάρι και εγώ να ακολουθώ το παράδειγμα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top