Τελικά έχουμε Ανεξιθρησκεία;

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μα δεν αρπαχτηκα! Απλα δεν καταλαβαινω καθολου το σκεπτικο σου.
.

Πές μου μια λέξη να την αντικαταστήσω σας παρακαλώ μην με πιέζετε κόλησα, πές μια λέξη τώρα και θα το άλλαξω, πιά ειναι η σωστή;;;

Ακούω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Εγω θα σου πω? Αφου δεν ξερω τι θελεις να πεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
τι κάνει κάπιος που προσέυχετε για αυτό που πιστέυει; λατρέυει; τιμά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Οχι. Προσευχεται γιατι θελει βοηθεια.

Και, ναι, κι εγω προσευχομαι. Στον Θεο που υπαρχει. Δεν χρειαζεται να του δωσω ονομα, ουτε να παω σε ναο να το κανω. Ενας Θεος υπαρχει για ολους τους ανθρωπους.

ΥΓ: Νομιζω οτι η τρεχουσα συζητηση μπορει να μπει σε ξεχωριστο φορουμ με τιτλο "Οι διαφορες μεταξυ αθεων-αθρησκων"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οχι. Προσευχεται γιατι θελει βοηθεια.

Και, ναι, κι εγω προσευχομαι. Στον Θεο που υπαρχει. Δεν χρειαζεται να του δωσω ονομα, ουτε να παω σε ναο να το κανω. Ενας Θεος υπαρχει για ολους τους ανθρωπους.


Συγνώμη άν πρόσβαλά ή είπα κάτι άθελά μου, χέρομαι για τα πιστέυω σου και μπράβο σε όποια άποψη έχεις, δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν και τίποτα, και πάλι συγνώμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Συγνώμη ρε παιδιά λάθος λέξη ηρεμήστε λιγο σας παρακαλώ, δεν ήθελα να πώ κάτι κακό συγνώμη
Ρε Μάνια, εγώ στον Νοσάλτρες μιλούσα, αλλά με πρόλαβε το ποστ σου....
Παρεξήγησες....:) :)
Και σταμάτα να ζητάς συγνώμη, δεν έκανες τίποτα........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ρε Μάνια, εγώ στον Νοσάλτρες μιλούσα, αλλά με πρόλαβε το ποστ σου....
Παρεξήγησες....:) :)


Σόρυ άλλα είναι κρίμα για μία λάθος διατύπωση βγήκαμε off topic και με έκανε να νοιώσω κακή ή ρατσίστρια ένω δεν είμαι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σόρυ άλλα είναι κρίμα για μία λάθος διατύπωση βγήκαμε off topic και με έκανε να νοιώσω κακή ή ρατσίστρια ένω δεν είμαι:(
Τίποτα από όλα αυτά δεν συνέβη, απλά ήταν λαθος συνεννόηση, όπως γίνεται συνήθως.
Ελα πάμε πάλι πίσω......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Ναι ρε Μανια, ξεκολλα, τι συγνωμη? Δεν εκανες κατι κακο... Κουβεντα κανουμε! Εννοειται πως δεν με προσβαλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
Κολλάτε σε λέξεις και φύγατε από το θέμα. :hmm: Το αν έχουμε συνταγματικά, ναι έχουμε. Αλλά επειδή στην Ελλάδα μας υπερέχει ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός, έχει "επικρατήσει" κάπως και η άποψη ότι πίστευε όπου θες αρκεί να είσαι Χριστιανός. Εγώ προσωπικά λόγω περιοχής ξέρω και κάνω παρέα με αλλόθρησκους, Μουσουλμάνους ως επί το πλήστο, και μπορώ να πω οτι ουδεμία διαφορά από "εμάς" τους χριστιανούς υπάρχει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κολλάτε σε λέξεις και φύγατε από το θέμα. :hmm: Το αν έχουμε συνταγματικά, ναι έχουμε. Αλλά επειδή στην Ελλάδα μας υπερέχει ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός, έχει "επικρατήσει" κάπως και η άποψη ότι πίστευε όπου θες αρκεί να είσαι Χριστιανός. Εγώ προσωπικά λόγω περιοχής ξέρω και κάνω παρέα με αλλόθρησκους, Μουσουλμάνους ως επί το πλήστο, και μπορώ να πω οτι ουδεμία διαφορά από "εμάς" τους χριστιανούς υπάρχει. :)

Οπως κι άλλα πράγματα που υποτίθεται οτι έχουμε συνταγματικά, αλλά πέχουν πάει περίπατο στο πάρκο......:mad: :mad: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
Οπως κι άλλα πράγματα που υποτίθεται οτι έχουμε συνταγματικά, αλλά πέχουν πάει περίπατο στο πάρκο......:mad: :mad: :mad:

Σωστά. Δεν ανέφερα τίποτα άλλο για να μην ξεφύγει η κουβέντα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Θα σας απογοητευσω ολους.
Στην Ελλαδα ΔΕΝ εχουμε ανεξιθρησκεια.
Γιατι εχουμε Θρησκευτικη Ελευθερια:

Θρησκευτική ελευθερία & ανεξιθρησκία

Η θρησκευτική ελευθερία είναι ένα ατομικό δικαίωμα που θεμελιώνει την υποχρέωση της κρατικής εξουσίας να μην επεμβαίνει παρεμποδίζοντας ή επιβάλλοντας είτε τη διαμόρφωση είτε την εκδήλωση θρησκευτικών πεποιθήσεων.
Εκδηλώνεται με δύο κυρίως τρόπους:

1. Με την ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης, δηλαδή την ελευθερία του ανθρώπου:

- Nα πρεσβεύει όποια θρησκεία θέλει ή να είναι άθρησκος,
- Nα εκδηλώνει ή να μην αποκαλύπτει τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις.
- Να διαμορφώνει, να μεταβάλει ή να αποβάλει τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις
- Να μην υφίσταται καμιά συνέπεια για τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις και
- Να ασκεί όλα τα ατομικά του δικαιώματα για να διαδίδει τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις.

2. Mε την ελευθερία της λατρείας, δηλαδή την ελευθερία του ανθρώπου να εξωτερικεύει τα θρησκευτικά του συναισθήματα και την πίστη του ή να ασκεί τα θρησκευτικά του καθήκοντα με συγκεκριμένες διαδικασίες και μορφές, συνήθως τελετουργικές. Η λατρεία μπορεί να γίνεται ατομικά ή ομαδικά, δημόσια ή ιδιωτικά, σε ειδικούς χώρους ή στην ύπαιθρο.
Ο όρος ανεξιθρησκία αναφέρεται στην ανοχή που δείχνει το κράτος απέναντι στις θρησκείες που πρεσβεύουν οι πολίτες τους, ενώ παράλληλα αναγνωρίζει και ανέχεται την ύπαρξη και λειτουργία διάφορων γνωστών θρησκειών. Πρόκειται ουσιαστικά για "θρησκευτική ανοχή" που αφορά κατά κύριο λόγο το αδιατάρακτο της εξωτερικής λατρείας. Αντίθετα η θρησκευτική ελευθερία είναι περισσότερο ενεργητική και υπαγορεύει στο κράτος όχι μόνο να ανέχεται τις λατρευτικές εκδηλώσεις των πιστών αλλά και να διασφαλίζει ότι αυτοί διαμορφώνουν και εκδηλώνουν ελεύθερα τη θρησκευτική τους συνείδηση.
Η θρησκευτική ελευθερία γίνεται σχετική όταν η πολιτική αναγνωρίζει την ύπαρξη μιας επικρατούσας ή ε π ί σ η μ η ς θ ρ η σ κ ε ί α ς του κράτους. Ο μη χωρισμός κράτους-εκκλησίας εκφράζεται με την υποχρεωτική διδασκαλία συγκεκριμένης θρησκείας στα σχολεία, με την ορκωμοσία όταν αυτή περιβάλλεται ορισμένο θρησκευτικό τύπο, με την υποχρεωτική αργία σε συγκεκριμένες θρησκευτικές γιορτές, με την ιερολογία ως συστατικό τύπο του γάμου κ.λ.π.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από https://www.asxetos.gr/article.aspx?i=85:
Ανεξιθρησκεία ή Ανεξιθρησκία;

Αν ανοίξουμε οποιοδήποτε λεξικό θα παρατηρήσουμε ότι όντως οι δύο λέξεις, αν και η δεύτερη ταυτίζεται και είναι τελείως ομόηχη με το δεύτερο μέρος της άλλης, γράφονται διαφορετικά. Φυσικά δεν έχουμε κανένα λόγο να αμφισβητήσουμε τη σωστή ορθογραφία. Πού αποδίδεται όμως η διαφορά
Προέλευση:

Ο κανόνας αναφέρει ότι η λέξεις σε -ία γράφονται με 'ι', εκτός από αυτές που προέρχονται από ρήματα σε -εύω ή -εύομαι. Η λέξη 'θρησκεία' προέρχεται από το 'θρησκεύω' και όπως και άλλες παράγωγες λέξεις σε -εία γράφεται και αυτή με 'ει', π.χ. λατρεύω - λατρεία, πολιτεύω (-ομαι) - πολιτεία, γητεύω - γητεία.

Η λέξη 'ανεξιθρησκία' όμως προέρχεται από το ανέχομαι+θρήσκος (η ιδιότητα δηλαδή του να ανέχομαι τη θρησκεία του καθενός), δεν είναι δηλαδή παράγωγο του αρχικού 'θρησκεύω', αλλά παράγωγο του 'θρήσκος', και γράφεται με 'ι' όπως και πολλά άλλα ουσιαστικά σε -ία.

Γιατί δε μιλάτε :redface: ..πάω να το διορθώσω...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και να σας πω και κάτι.... εμείς εδώ μέσα που θεωρητικά τουλάχιστον είμαστε και προοδευτικοί καθότι και νεότεροι απ το δικαστικό μας σύστημα ( :P )
αν μπει κάποιο νεο μέλος (και το τονίζω, νέο μέλος κι όχι κάποιο παλιο που είναι ήδη γνωστό και εκτιμημένο) και πει "καλημέρα σας, εγώ είμαι μουσουλμάνος" πιστεύω ακράδαντα ότι θα αντιμετωπιστεί με ένα είδος ρατσισμού (και δε θα είναι υποχρεωτικά σκόπιμο).
Κι αυτο γιατι έχουμε μάθει ότι οι διαφορετικής θρησκείας άνθρωποι, έχουν και διαφορετική κουλτούρα, διαφορετικά έθιμα, διαφορετικό τροπο σκέψεως σε πολλά ζητήματα.

Προσωπικά αν μάθαινα πως κάποιο νέο μέλος είναι μουσουλμάνος ομολογώ (ανερυθρίαστα :P) πως θα τον αντιμετώπιζα περίεργα γενικά, αλλά όχι γιατί είμαι χ.ο. και δεν δέχομαι τις άλλες θρησκείες (καμία σχέση μόνο θρησκόληπτη δεν με λες), αλλά γιατί θεωρώ πως ο μουσουλμανισμός είναι άκρως φαλλοκρατική θρησκεία κι αυτό με εκνευρίζει αφόρητα. Φυσικά δέχομαι πως ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως το καταλαβαίνω κιόλας ή δεν έχω χ άποψη για όσους ασπάζονται τη συγκεκριμένη θρησκεία (καλή ή κακή άποψη, δεν έχει σημασία). Αν όμως πχ έμπαινε κάποιος καθολικός ή βουδιστής, ε, θα τον αντιμετώπιζα σαν όλους.. Ναι, το ομολογώ, κάνω τέτοιες διακρίσεις! :D

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αν μπει κάποιο νεο μέλος (και το τονίζω, νέο μέλος κι όχι κάποιο παλιο που είναι ήδη γνωστό και εκτιμημένο) και πει "καλημέρα σας, εγώ είμαι μουσουλμάνος" πιστεύω ακράδαντα ότι θα αντιμετωπιστεί με ένα είδος ρατσισμού (και δε θα είναι υποχρεωτικά σκόπιμο).

Έχω την αίσθηση (οκ, μιλώντας κυρίως για τον εαυτό μου!) ότι ένα τέτοιο άτομο θα αντιμετωπιζόταν άσχημα γιατί με το "καλημέρα" σας θα ... αυτοπροσδιόριζε τον εαυτό του μέσω της θρησκείας του. Ομολογώ ότι προσωπικά θα μου έκανε περισσότερη εντύπωση (ίσως μου δημιουργούσε και μια μικρή καχυποψία, οκ, κάποια ακούσματα δεν διαγράφονται μονοκονδυλιά!) αν τον άκουγα να λέει μουσουλμάνος, παρά αν έλεγε χριστιανός διαμαρτυρόμενος, αλλά και πάλι δεν μου αρέσει με το "καλημέρα σας" να αυτοπροσδιορίζεται το άτομο και να συστήνεται μέσω της θρησκείας του (η της έλλειψης αυτής!)... με ενδιαφέρεις σαν άτομο, σα Μαρια, Κώστας κτλ... Δεν με απασχολείς ως χο, χκ, χδ, ινδουιστής, μουσουλμάνος κτλ. Αν επιλέγεις να το βάλεις στο ίδιο level με το ... ονομά σου στην πρώτη μας επαφη (όχι να περάσει καιρός ή να γίνει σχετικη συζήτηση!) τότε σόρρυ, αλλά έχασες, γιατί σημαίνει ότι η θρησκεία σου, όποια και αν είναι (ή δεν είναι!) σε επηρέαζει και σε προσδιορίζει σαν άτομο περισσότερο από άλλα πράγματα [πιο σημαντικά για μένα σε έναν άνθρωπο] οποτε... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
όρκιση του μάρτυρα.τύπος όρκου.
1.πριν εξεταστεί ο μάρτυρας οφείλει να ορκιστεί.Προς τούτο ερωτάται, αν προτιμά να δώσει θρησκευτικό ή πολιτικό όρκο,

2. ο τύπος του χριστιανικού όρκου είναι : Ορκίζομαι ενώπιον του Θεού να πω ευσυνείδητα όλη την αλήθεια και μόνο την αλήθεια, χωρίς να προσθέω ούτε να κρύψω τίποτε.
Αν ο μάρτυρας πιστεύει σε γνωστή θρησκεία η δόγμα, που ορίζει άλλου τύπο όρκου, δίνει τον όρκο σύμφωνα με αυτόν τον τύπο.

3. ο πολιτικός όρκος δίνεται ως διαβεβαίωση με τον εξής τύπο: Δηλώνω στην τιμή και στη συνείδησή μου πως θα πω όλη την αλήθεια και μόνο την αλήθεια, χωρίς να προσθέσωούτε να κρύψω τίποτε.

(άρθρο 408 Κ.Πολ.Δ)


όρκος των μαρτύρων στο δικαστήριο.
1. κάθε μάρτυρας οφείλει, πριν εξεταστεί στο ακροατήριο, να ορκιστεί δημόσια, θέτοντας το δεξιό του χέρι στο ιερό ευαγγέλιο, τον εξής όρκο : ορκίζομαι στο Θεό να πω με ευσυνειδησία όλη την αλήθεια και μόνο την αλήθεια, χωρίς να προσθέσω ούτε να αποκρύψω τίποτε.
αν δεν τηρηθεί η διάταξη αυτή, η διαδικασία είναι άκυρη.

('αρθρο 218 Κ.Π.Δ)



όρκοι αλλοθρήσκων
1.αν ο μάρτυρας πιστεύει σε θρησκεία αναγνωρισμένη ή απλώς ανεκτή από το κράτος και σ' αυτήν υπάρχει γνωστός τύπος όρκου, ο τύπος αυτός είναι έγκυρος στην ποινική διαδικασία.

2. αν ο μάρτυρας πιστεύει σε θρησκεία που δεν επιτρέπει τον όρκο, καθώς και αν εκείνος που ανακρίνει ή το δικαστήριο που εξε΄τάζει πειστεί ύστερα από σχετική δήλωση του μάρτυρα ότι αυτός δεν πιστεύει σε καμιά θρησκεία, ο όρκος που δίνεται είναι ο ακόλουθος:
Δηλώνω επικαλούμενος την τιμή μου και τη συνείδησή μου ότι θα πω όλη την αλήθεια και μόνο την αλήθεια, χωρίς να προσθέσω ούτε να αποκρύψω τίποτε.

(άρθρο 220 Κ.Π.Δ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
αλλά γιατί θεωρώ πως ο μουσουλμανισμός είναι άκρως φαλλοκρατική θρησκεία

Kαι ο Χριστιανισμός το ίδιο, μη βλέπεις που σήμερα δεν ασχολείται κανείς σοβαρά με την θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Kαι ο Χριστιανισμός το ίδιο, μη βλέπεις που σήμερα δεν ασχολείται κανείς σοβαρά με την θρησκεία.

Σωστή παρατήρηση.Ο Χριστιανισμός κι αν είναι φαλλοκρατικός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 15 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top