Πού μας πάει ο κ.κ. Χριστόδουλος;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Είναι και αυτό ένα λειτούργημα που δυστυχώς έχει γίνει επάγγελμα καρριέρας όπως και τόσα άλλα.

+1 έχεις απόλυτο δίκαιο

Παρ' όλα αυτά με ευχαριστεί που επιτέλους η εκκλησία μας έχει μια φωνή που ακούγεται και θέλετε να σας πω και κάτι άλλο εγώ συμφωνώ με την απόφαση της Ιεράς Συνόδου σχετικά με τους ομοφυλόφυλους ιερείς. Άλλωστε ο Χριστός δεν απέκλειε κανέναν από τη Βασιλεία των ουρανών.

Εδώ διαφωνώ για 2 λόγους.
1)Ο Θεός δεν απέκλεισε κανέναν με την προϋπόθεση να μεταμελήσουν, δλδ να πάψουν να είναι ομοφυλόφιλοι, μοιχοί, πόρνοι ή ό,τι άλλο.
2) Δεν μπορεί κάποιος να μιλάει για ηθική ενώ είναι αυτός ανήθικος σύμφωνα μ'αυτά που κυρήττει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
παιδια ελεος ειναι φανερο οτι αυτος ο κανονας οτι ταχα ειναι καταραμενοι οι ομοφυλοφιλοι εχει μπει απο καποιον συντηρητικο ιερεα στο μακρινο παρελθον μεσα στους κανονες.
Ο θεος αν πραγματι υπαρχει δεν θα ξεχωριζε ετσι τα παιδια του.Ηχριστιανικη θρησκεια λεει αγαπη πανω απο ολα κι αυτοθυσια.Κι αυτο με αυτους τους χαζους διαχωρισμους κι με την βια που προστιθεται παραβιαζεται.

Το προβλημα ειναι οτι ο χριστιανισμος δεν αποβαλλει τους ανοχρονισμους κι τα λαθη απο τις θεωριες του κι παραμενει κολλημενος εκει.

Η νεα γενια εχει αοπομακρυνθει απο την θρησκεια κι οχι μονο αυτο αλλα νοιωθει οτι την καταδυναστευει η θρησκεια.Αυτο πουν δεν εχει καταλαβει το ιερατειο στην Ελλαδα ειναι οτι πρεπει συντομα να κανει συμβιβασμους γιατι καποια πραγματα εχουν αλλαξει.Κι ο συμβιβασμος σιγουρα δεν ειναι να λεει ο Χριστοδουλος ανεκδοτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ θα πω μόνο πως ο Χριστός, η κεφαλή της Ορθόδοξης Εκκλησίας, όταν είχε έρθει στη Γη τα "είχε ψάλει" στους τότε ιερείς γιατί με την προσκόλλησή τους στους κανόνες έχαναν το πραγματικό νόημα...

Ας σκεφτούμε μήπως συμβαίνει το ίδιο και σήμερα με το κόλλημα της Εκκλησίας με τους ομοφυλόφιλους. Οι ιερείς χάνουν το δάσος για άλλη μια φορά; Λέτε;...:hmm:

Οπότε ούτε και εγώ βλέπω κάποιο πρόβλημα με την ανακοίνωση της Εκκλησίας ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ το τι κάνουν στο κρεβάτι τους οι ιερείς. Δεν θα δώσουν λογαριασμό σε κανέναν. Υποτίθεται πως είναι πνευματικοί καθοδηγητές του λαού και όχι ερωτικοί. Για να λύσεις τα υπαξιακά σου πας στον παπα. Για να λύσεις τα σεξουαλικά σου πας στον σεξολόγο.

Τι μας νοιάζει ρε παιδιά αν είναι ομοφυλόφιλοι και τρωγόστατε τόσο για τους ιερείς που το κρύβουν; Ε βέβαια το κρύβουν γιατί αλλιώς η Εκκλησία στην οποία ανήκουν (ΚΑΙ εργάζονται), η "Εκκλησία της Αγάπης", της "Αποδοχής", του "Αλληλοσεβασμού" και πάνω από όλα η "Ανθρώπινη Εκκλησία" που υποτίθεται πως είναι, θα τους κυνηγήσει λες και είναι εγκληματίες.

Επομένως η υποκρισία δεν είναι στο ότι είναι ομοφυλόφιλοι ενώ τυπικά και "επίσημα" πιστεύουν σε (γραπτούς;) κανόνες κατά της ομοφυλοφιλίας, αλλά στο ότι απλά δεν αποδέχονται τη σεξουαλικότητά τους. Άποψή μου; Άτομα αιώνια δυστυχισμένα. Τους λυπάμαι... :(

Και τώρα ας μαζέψουμε τα off topic... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Επομένως η υποκρισία δεν είναι στο ότι είναι ομοφυλόφιλοι ενώ τυπικά και "επίσημα" πιστεύουν σε (γραπτούς;) κανόνες κατά της ομοφυλοφιλίας, αλλά στο ότι απλά δεν αποδέχονται τη σεξουαλικότητά τους. Άποψή μου; Άτομα αιώνια δυστυχισμένα. Τους λυπάμαι... :(
Δεν είναι έτσι απλό και επιφανειακό το θέμα. Απλά η ομοφυλοφιλία είναι ακόμα μια κολόνα που σπάει στα θεμέλια της Εκκλησίας. Βέβαια έχει ενσωματωμένη αντιβαρύτητα συνεπώς τα θεμέλια είναι για τα μάτια του κόσμου.

Το πρόβλημα είναι πιο βαθύ, και για μια ακόμη φορά δείχνει το αδιέξοδο στο οποιο εισέρχονται οι φορείς της Εκκλησίας αλλά και αυτοί που υπερασπίζουν την γραμή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
e-Στέκεστε σε σημεία που είναι εκτός θέματος και δημιουργούνται διαπληκτισμοί δίχως λόγο. Αν έγινε ή αν γεννήθηκε ο άλλος ομοφυλόφιλος... Βιολόγος είμαι για να ξέρω; Άραγε ξέρουν και οι Βιολόγοι ή το ψάχνουν ακόμα το θέμα με τα γονίδια; Στην τελική, τι με νοιάζει τι κάνει ο ομοφυλόφιλος στο κρεβάτι του. Το χω πεί χιλιάδες φορές και το ξαναλέω, ο ομοφυλόφιλος, ο ανάπηρος, ο μετανάστης, δεν είναι απαραίτητα κακός άνθρωπος και από τη στιγμή που δεν ξέρουμε αν γεννήθηκε ή αν έγινε, δε μπορούμε να του προσάψουμε κάτι. Αφήστε αν η ομοφυλοφιλία γονιδιακά θεωρείται πάθηση ή καφές με γάλα ή οτιδήποτε.

Εμένα με ενοχλεί ο κακός ομοφυλόφιλος που θεωρεί ότι είναι δικαίωμά του να βγαίνει στην τηλεόραση και να κλαίγεται γιατί δε μπορεί να κάνει παιδί (ναι έχω δεί τέτοιον, αφού ρε φίλε προστάτη έχεις, που θα το κουβαλάς το νινί, στο στομάχι και θα πιπιλάει τα πνευμόνια σου; ) και ταυτόχρονα να βρίζει κάθε ωραίο straight άντρα στις κουτσομπολίστικες εκπομπές επειδή το καθεστώς τον έχει κάνει αστέρα. Επίσης με ενοχλεί και ο κάθε είδους επιδειξίας (ομοφυλόφιλος - ετεροφυλόφιλος) που μπαίνει και κράζει "κοίτα, το κάνω και χωρίς χέρια με τον Μήτσο".

Επίσης με ενοχλεί και ο κακός τεμπέλης ανάπηρος που ενώ έστω ότι έχει 0,5% αναπηρία, δεν κάνει καμία προσπάθεια για να δουλέψει προφασιζόμενος την αναπηρία του, βγαίνει στα "Παρατράγουδα" και κλαίει για να πάρει το 3.000αρο του κοινού ενώ άλλοι ανάπηροι με πολύ μεγαλύτερα ποσοστά, παλεύουν για να ζήσουν οικογένειες.

Το ίδιο και για τους κακούς εκ του συνόλου των μεταναστών.

Μην βάζετε στο στόμα σας λοιπόν, ελαφρά τη καρδιά κάθε κοινωνική ομάδα στο αλέτρι είτε είστε ρατσιστές είτε προσπαθείτε να το παίξετε εκνευρισμένοι αντιρατσιστές, που κι εσείς ρατσιστές με τους ρατσιστές είστε αλλά τέσπα. Κι εγώ αναπηρία έχω και έχω φτύσει αίμα για να ζω όπως ζω, και ομοφυλόφιλους γνωστούς έχω αλλά και μετανάστες που δεν ενόχλησαν κανέναν. Υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί. Σε κάθε ομάδα! Κανείς σας μη το αρνηθεί αυτό γιατί αλλιώς θα είναι ψεύτης!

Τώρα, σχετικά με τον Κλήρο και τον Μακαριότατο. Εγω δε θα σταθώ σε αυτό που είπε αλλά θα σταθώ σε κάθε πρακτική της Εκκλησίας. Όταν βλέπω τις Ε500 να περνάνε με φιμέ τζαμάκια και για πινακίδα να έχουν ενα ξύλο με δύο γράμματα βυζαντινά επάνω, αντί για πινακίδα, κάπως νιώθω. Όταν βλέπω κληρικούς να κυρήττουν σεμνότητα και ηθική και να αγοράζουν διαμερίσματα και βίλες στις ερωμένες τους, κάπως νιώθω. Όταν βλέπω να αποκαλύπτεται ότι ένας παπάς "μπήχτηκε" σε άλλον και έπαιξαν βόλευ δωματίου, κάπως νιώθω. Όχι γι αυτά που κάνουν, αλλά για το ότι είναι υποκριτές! Δε μπορεί το ποίμνιο να αποκτά πνευματική όραση από τυφλούς!

Κακώς κατηγορείτε το Θεο, όποιος και να είναι, όπως και να λέγεται. Κάθε νόμος και Γραφή γράφτηκε απο χέρι ανθρώπου και μεταβιβάστηκε στις επόμενες γενεές απο χέρι ανθρώπου. Κανείς δεν έχει γνωρίσει το Θεο για να ξέρει τι πραγματικά σκέφτεται. Στο κάτω κάτω ακόμα και να τον γνωρίζαμε, αν δε συμφωνούσαμε μαζί του απλά δε θα πιστεύαμε. Δε μας υποχρέωσε, μας έδωσε μια επιλογή (κατά τις ανθρώπινες γραφές πάλι). Αφήστε το Θεο απέξω και μη τον βρίζετε και αυτό το λέω εγώ που ναι μεν δηλώνω Ορθόδοξος και πιστεύω σε ένα Δημιουργό των πάντων αλλά με ελαφρώς τροποποιημένες πεποιθήσεις που εμπλέκουν και τους 12 θεούς του Ολύμπου.

Δυσοσμία αναδύεται λοιπόν και από τον Κλήρο, όχι από όλο τον Κλήρο όμως. Όπως όλοι έτσι και μερικοί κληρικοί έχουν υποπέσει σε κάποιες παραβάσεις κανόνων ως προς την Ορθόδοξη πίστη. Αν κάποτε γίνει κάθαρση, ίσως ο κόσμος να εμπιστευτεί ξανά τον Κλήρο. Δε το βλέπω να έρχεται σύντομα δυστυχώς αν και όπως ξαναείπα δε με ενδιαφέρει τι κάνουν οι Ορθόδοξοι, εγώ έχω τη δική μου πίστη και την δική μου αγάπη κι εμπιστοσύνη σε ανώτερα όντα, όποια κι αν είναι αυτά. Δεν θα μου καθορίζει κανείς πόσο πιστός είμαι...εγώ ξέρω καλύτερα!:)

ΥΓ: Μια "ερώτηση στον Μακαριότατο" ως αντίδραση σε ένα πρό ετών σχόλιό του περι "καλών χριστιανών"... Εμείς που δεν ψηφίζουμε το ΛΑΟΣ του κυρίου Καρατζαφέρη, αλλά ψηφίζουμε άλλο κόμμα ή και τίποτα καν, δεν έχουμε ελπίδα να είμαστε καλοί χριστιανοί αν και όποτε προσπαθήσουμε πνευματικά;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Παιδια απλα αυτοι οι ανθρω0ποι εχουν αποκτησει μεγαλη δυναμη κι κανουν οτι θελουν.
Θυμαμαι προσφατα σε εστιατοριο μια γρια γυρω στα 70 να φιλαει το χερι μιας νεαρης παπαδιας ισως 2, χρονια μεγαλυτερης απο μενα αντι να γινεται το αντιθετο.
Η εξουσια διαφθιρει τους ανθρωπους κι οταν εχουν εξουσια πανω σε χρηματα κι ψυχες κι ο τελευταιος ακομα απο αυτους, καλιεργουν το φανατισμο για να συνεχισουν να χουν οφελη.Εγω τους μεγαλοσχημους ιερεις δεν τους εμπιστευομαι μετα το περιστατικο με τις σακουλες με τα λεφτα στο φαναρι.
Μην θυμηθω περιστατικα οπου παπας ελεγε στους πιστους ποιο κομμα να ψηφισουν σθμφωνα με τις προσταγες του θεου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΞΕΠΛΑ

Νεοφερμένος

Η ΞΕΠΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
+1 έχεις απόλυτο δίκαιο



Εδώ διαφωνώ για 2 λόγους.
1)Ο Θεός δεν απέκλεισε κανέναν με την προϋπόθεση να μεταμελήσουν, δλδ να πάψουν να είναι ομοφυλόφιλοι, μοιχοί, πόρνοι ή ό,τι άλλο.
2) Δεν μπορεί κάποιος να μιλάει για ηθική ενώ είναι αυτός ανήθικος σύμφωνα μ'αυτά που κυρήττει.

(δεν ξέρω αν πέτυχα την παράθεση γιατί είμαι αρχάριασ' αυτό)
1) Συμφωνώ, όμως είπε και το περίφημο "ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω" .
Όλα αυτά περί κανόνων (ηθικών και άλλων), δεν έχουν μπεί από τον ίδιο το Χριστό, αλλά μπήκαν αργότερα από τις Συνόδους.
2) Εδώ είναι που διαφωνώ κάθετα, γιατί παίρνεις σαν δεδομένο οτι όλοι είναι ανήθικοι:worry: Επαναλαμβάνω οτι σίγουρα υπάρχουν κάποιοι (πολλοί ή λίγοι) που είναι όντως ανήθικοι αλλά δεν μπορείς να μην δεχθείς οτι υπάρχουν και άνθρωποι, μέσα στην εκκλησία αξιόλογοι που προσπαθούν να λειτουσργήσουν όσο πιο καλά μπορούν. Άλλωστε αυτό δεν συμβαίνει παντού;;;;
Και βέβαια δεν μπορείς να θεωρείς de facto το σύνολο της ηγεσίας της εκκλησίας διευθαρμένο:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GEORGIOU

Νεοφερμένος

Ο GEORGIOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GEORGIOU

Νεοφερμένος

Ο GEORGIOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Espresso, 1/2/2007


ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟΣ ΤΙΤΛΟΣ:
«ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΕΣ; ΠΑΡΑΙΤΗΣΟΥ!»

ΥΠΟΤΙΤΛΟΣ:
ΠΟΙΟΙ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΚΛΗΡΙΚΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΤΗΝ «ESSPRESO»;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Espresso, 1/2/2007


ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟΣ ΤΙΤΛΟΣ:
«ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΕΣ; ΠΑΡΑΙΤΗΣΟΥ!»

ΥΠΟΤΙΤΛΟΣ:
ΠΟΙΟΙ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΚΛΗΡΙΚΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΤΗΝ «ESSPRESO»;

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει τόσο να παραθέτεις αυτό όσο και την προηγούμενη γελοιογραφία;
Ότι υπάρχει διαφθορά στους κόλπους της εκκλησίας το ξέρουμε,ότι άνομα συμφέροντα κλείνουν τα στόματα επίσης το ξέρουμε, το μόνο που καινούργιο που μαθαίνω τουλάχιστον εγώ είναι πως κληρικοί δίνουν συνεντεύξεις σε φυλλάδες τύπου εσπρέσσο.
Πέρα απο το να παραθέτεις αποσπάσματα συνεντέυξεων, πρωτοσέλιδων ή να γίνεσαι φερέφωνο απόψεων αποκρυσταλλωμένων δεν βλέπω την δική σου συμμετοχή στην όλη συζήτηση που άνοιξες.
Και περιμένω απάντηση στην ερώτηση ποιοι είσαστε "Εσείς".
Διαβάζοντας τις μέχρι στιγμής απαντήσεις σου, ξαναθυμάμαι γιατί ακριβώς δεν μπορώ τους θρησκόληπτους, γιατί δεν έχουν κριτικό πνεύμα, δεχόμενοι a priori τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GEORGIOU

Νεοφερμένος

Ο GEORGIOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.



ESPRESSO (17/01/2007):
«Γεμίσαμε ομοφυλόφιλους μητροπολίτες».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GEORGIOU

Νεοφερμένος

Ο GEORGIOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ΤΑ ΝΕΑ, 23/01/2007, Σελ.: N18
Με τη Σύνοδο και τον Αρχιεπίσκοπο τα έβαλε χθες και ο Μητροπολίτης Καλαβρύτων κ. Αμβρόσιος. Με ανακοίνωσή του χαρακτηρίζει κακόβουλες και κακοήθεις τις δηλώσεις του προέδρου του Ιερού Συνδέσμου Κληρικών π. Ευσταθίου Κολλά περί ομοφυλόφιλων ιερέων στην Εκκλησία, αλλά ταυτόχρονα λέει ότι ήταν λάθος η ενέργεια της Συνόδου να ζητήσει εξηγήσεις από τον πρόεδρο των κληρικών. Κι αυτό διότι, όπως εξηγεί στη συνέχεια, η άποψη της Ιεράς Συνόδου, την οποία χαρακτηρίζει απαράδεκτη, είναι ότι οι ομοφυλοφιλικές σχέσεις αποτελούν προσωπικά δεδομένα.»

https://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18746&m=N18&aa=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GEORGIOU

Νεοφερμένος

Ο GEORGIOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ΑΞΙΟ ΤΑΧΥΠΛΟΟ, Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ;;;

Θα ήθελα να προσθέσω εδώ και τις απόψεις του Επισκόπου (πρώην Φλωρίνης) π. Αυγουστίνου Καντιώτη τον οποίον πρόσφατα τον τίμησε για το έργο του (πλησιάζει τα 100 έτη ζωής ο Γέροντας), τον τίμησε λοιπόν η «Ιερά Σύνοδος της Ιεραρχίας της Εκκλησίας της Ελλάδος».

«Πλοίο είναι η Ορθόδοξη Εκκλησία. Όχι μόνο η απανταχού Ορθόδοξη Εκκλησία, αλλά και κάθε μια τοπική Εκκλησία όπως είναι της Ελλάδος, της Βουλγαρίας κ.λπ.
Το πλοίο αυτό, η Εκκλησία, είτε υπό γενικότερη είτε υπό μερικότερη έννοια, πρέπει να βρίσκεται πάντα εν πλω, εν πορεία, κατευθυνόμενη προς τα εμπρός και έχουσα ως τέρμα του ταξιδιού, στο οποίο θα αποβιβάσει τους επιβάτες, τη βασιλεία των ουρανών. Σπουδή, αέναη κίνηση, ταχύτητα ενεργειών για τη σωτηρια ψυχών πρέπει να διακρίνει το πλοίο.
Αλλά δυστυχώς! Αντί αυτού πολλάκις μια βραδύτητα παρατηρείται. Ελάττωση της πνευματικότητας και ενεργητικότητας της Εκκλησίας, νοούμενης ως σύνολο, κλήρου και λαού. Τι άραγε να συμβαίνει; Πολλές οι αιτίες, για τις οποίες οι προς σωτηρια κινήσεις της Εκκλησίας επιβραδύνονται και το σκάφος, αντί να τρέχει με ταχύτητα αντιτορπιλικού ανοιχτής θάλασσας, πλέει με βραδύτητα, σαν να πρόκειται για κάποιο παλιοκάραβο.
Αλλά η Εκκλησία δεν είναι παλιοκάραβο. Είναι πλοίο που διατηρείται καινούργιο πάντοτε, παρά την πάροδο του χρόνου. Καινούργιο και ταχύ. Αλλά η επίδοση του πλοίου δεν εξαρτάται μόνο από τον Κύριο και ιδρυτή της Εκκλησίας, αλλά και από τη θέληση των ανθρώπων».

(Ακολουθεί το «ποιος φταίει»). Τα… «όστρακα»!..



ΤΑ ΟΣΤΡΑΚΑ

«…Υπάρχουν δυστυχώς εποχές, κατά τις οποίες το πλοίο της Εκκλησίας πάει αργά μέσα στους ωκεανούς, των κοινωνιών του κόσμου αυτού. Τι άραγε να συμβαίνει; Ποιες είναι οι αιτίες της καθυστέρησης της πνευματικότητας και της δραστηριότητας; Πολλές. Μια από αυτές είναι και ΤΑ ΟΣΤΡΑΚΑ!..
…Όπως τα όστρακα κολλάνε στις πλευρές του πλοίου και δυσκολεύουν την κίνησή του, έτσι και στα πλευρά του πνευματικού πλοίου κολλάνε άτομα, τα οποία, όχι μόνο δεν προσφέρουν τίποτα στην Εκκλησία, αντίθετα συντελούν στο να χάνει την ταχύτητα του το σκάφος της και να γίνεται δυσκίνητο.

ΦΙΛΑΥΤΑ, ΙΔΙΟΤΕΛΗ, ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΛΟΓΑ, ΑΙΣΧΡΑ, ΔΕΙΛΑ ΚΑΙ ΑΝΑΝΔΡΑ ΑΤΟΜΑ, ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΣΤΡΑΚΑ!..

…Οι άνθρωποι αυτοί ονομάζονται μεν χριστιανοί, αλλά πλην του ονόματός των τίποτα άλλο δεν έχουν να παρουσιάσουν από τα γνωρίσματα του Χριστιανισμού.
ΟΣΤΡΑΚΑ ΛΑΪΚΟΙ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΚΛΗΡΙΚΟΙ,
ΑΝΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ,
ΔΙΑΚΟΝΟΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΟΠΟΙ,
ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΖΟΥΝ ΔΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

Αυτοί σαν όστρακα έχουν κολλήσει στα πλευρά της Εκκλησίας και δυσκολεύουν την κίνηση της. Η Εκκλησία, αν θέλει να αποκτήσει και πάλι τη ζωτικότητα των πρώτων ημερών, πρέπει να απαλλαγεί από τα όστρακα αυτά.
Και τα μεν φυσικά όστρακα εύκολα ξεκολλάνε από τα ύφαλα του πλοίου. Αλλά τα όστρακα, για τα οποία μιλάμε, πολύ δύσκολο είναι να αποκολληθούν. Έχουν τόσο προσκολληθεί, ώστε, όταν κάποιος επιχειρήσει να κάνει κάθαρση εκ των τοιούτων, όπως έπραξαν μεγάλοι Πατέρες και δάσκαλοι της Εκκλησίας, είναι ικανά να δημιουργήσουν ρήγμα στο σκάφος και να προκαλέσουν πνευματικά ναυάγια…

…Και όμως το ύψιστο συμφέρον της Εκκλησίας είναι να αποκολληθούν όση αντίσταση και αν προβάλουν. Τούτο είναι έργο της εκκλησιαστικής δικαιοσύνης, η οποία, με βάση τους ιερούς Κανόνες, πρέπει να εργαστεί, να γίνει κατά κάποιο τρόπο δεξαμενή ναυπηγείου, στο οποίο τα πλοία μπαίνουν για καθαρισμό.

Ω Κύριε! Ποιος θα μπορέσει να καθαρίσει την Εκκλησία εκ τοιούτων όστρακων; Στείλε μας πάλι στην Εκκλησία ΑΝΤΡΕΣ ισχυρούς στο πνεύμα, για να επιληφθούν της ΚΑΘΑΡΣΗΣ του πνευματικού πλοίου.

ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ, ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ, ΟΤΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗΣ ΜΕ ΛΙΓΟΥΣ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΡΩΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΗΣ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ».


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν συνεχίσει αυτό το trolling-παράθεση κειμένων, GEORGIOU θα ανακγκαστώ να κλειδώσω το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GEORGIOU

Νεοφερμένος

Ο GEORGIOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αν συνεχίσει αυτό το trolling-παράθεση κειμένων, GEORGIOU θα ανακγκαστώ να κλειδώσω το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όπως επιυθυμείς, το θέμα κλειδώνεται για 2 ημέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Το θέμα ξεκλειδώθηκε. :)





-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GEORGIOU

Νεοφερμένος

Ο GEORGIOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γεωργίου αν επιτρέπεται, πόσων ετών είσαι; Γιατί οι ιδέες σου ακούγονται νεανικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ ξέρω πάντως κάποιον που κάποτε είπε....
"ο αναμάρτητος, πρώτος τον λίθο βαλέτω"....

δεν είμαι υπέρ του Χριστόδουλου αλλά είμαι κατά οποιασδήποτε προσπάθειας μείωσης του οποιουδήποτε ανθρώπου κατ αυτο τον τροπο ακόμα κι αν είναι ο,τι είναι....
Θεωρώ ντροπή των "χριστιανών" ανθρώπων, αυτων που κυρίτουν αυτα που είπε Ο Ιησούς, να φερονται κατα αυτον τον τροπο...

Με τέτοιες συμπεριφορές δεν ειναι περίεργο το πως οι νέοι άνθρωποι δεν πλησιάζουν ούτε στα 100 μέτρα την εκκλησία :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top