Υποβόσκων φαλλοκρατισμός

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Υποβόσκων φαλλοκρατισμός.
Υποβόσκων, πάντα υποβόσκων.
Τα φαγωμένα ζαρζαβατικά μου, με προειδοποιούν πως βοσκάει στους κήπους της ζωής μας αρκετά φανερά.

Σύννεφα στον ορίζοντα, μάλλον θα χτύπησε η σεξιστική θύελλα της κοινωνίας!
Dios mío!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
7 είδη νοημοσύνης υπάρχουν, όλοι όοολα θα τα 'χουν;;;

Αυτό δεν το ήξερα...Ενδιαφέρον!!!

@m3ntor: Πραγματι ο άνδρας έχει φορτωθεί στην κοινωνία μας το βάρος του ανδρισμού του. Είναι δε τόσο βαρύ που πολλές φορές το ξεφορτώνει πάνω στη γυναίκα του ξυλοφορτωνοντάς την... γιατί είναι άνδρας...

Το πως μεγαλώνουμε παίζει καθοριστικό ρόλο στην αντίληψή μας. Ας θυμηθούμε πως στο θέμα "Τις δουλειές του σπιτιού ποιός θα τις κάνει", υπήρξαν γυναίκες που απάντησαν πως ακόμα και η εικόνα ενός άντρα με ξεσκονόπανο ή σφουγγαρίστρα τις ξενίζει και τους φαίνεται παράλογη.

Έχεις δίκιο για τα του πρώτου ραντεβού κι αυτό πρέπει να αλλάξει για μένα αν και δε θα πω πως δεν κολακεύομαι όταν με κερνούν στο πρώτο ραντεβού. Έτσι (λανθασμένα) με μεγάλωσαν να πιστεύω πως ο άντρας με εκτιμάει περισσότερο όταν πληρώνει για μένα... Κι αυτό να αλλάξει!

Το σωστό για μένα είναι αυτό:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΟΥΕ:
όταν μιλάμε για το πρώτο ραντεβού... αυτός/ή που κάνει την πρόσκληση αναλαμβάνει και τον λογαριασμό, είτε είναι καφές, είτε φαγητό, είτε σινεμά, είτε οτιδήποτε!!! .-
ΕΝΝΟΕΙΕΤΑΙ ότι ο προσκεκλημένος θα βγάλει το πορτοφόλι και θα ρωτήσει ευγενικά αν μπορεί να κεράσει ή έστω να συνδράμει στον λογαριασμό αλλά το ΌΧΙ του "οικοδεσπότη" πρέπει να είναι δεδομένο!
Είναι καθαρά θέμα ευγένειας και καλών τρόπων και όχι φεμινισμού ή οτιδήποτε άλλο... όταν ΠΡΟΣΚΑΛΕΙΣ... ΚΕΡΝΑΣ!
Είναι σαν να σου λέω... έλα σπίτι να σου μαγειρέψω και να περιμένω να μου ψωνίσεις απ το σούπερ μάρκετ τα υλικά! ε όχι ρε παιδί μου

Αυτό που λες για το διαζύγιο και τα παιδιά είναι πολύ μεγάλη κουβέντα. (Καλύτερα να ανοίξουμε νέο τόπικ)
Ξέρω πατεράδες που χήρεψαν και μεγάλωσαν μόνοι τα παιδιά τους μια χαρά, ξέρω και πατεράδες που χώρισαν και δεν έριξαν δεύτερη ματιά πίσω τους.
Κι αυτό θέμα ανατροφής είναι ίσως. Αν έμαθαν από μικροί πως τα παιδιά είναι αποκλειστική ευθύνη της γυναίκας, πως να αλλάξουν μετά νοοτροπία?

Εγώ θα 'λεγα να ξεκινήσουμε από τα βασικά: Άντρες-γυναίκες να σεβόμαστε την ανθρώπινη υπόσταση του άλλου καταρχήν και μετά όλα τ'άλλα.

Η γυναίκα δεν είναι τεμάχιο, ούτε σάκος του μποξ, και ο άντρας δεν είναι πάντα αυτός που μπορεί να φέρει τα χρήματα σπίτι και να στηρίξει την οικογένειά του και αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
χμμμμμμμμμ...:hmm:και επειδή τώρα κατάλαβα (στο περίπου) το θέμα...
ρε κορίτσια,εσείς όχι μόνο δέχεστε τον φαλλοκρατισμό αλλά τον επιδιώκεται κιόλας!!!
Παράδειγμα...επικροτείτε τις "ποσοστώσεις"?
Θα βάλουμε στη λίστα "τόσες" γυναίκες,γιατί έτσι λέει ο νόμος!
Θα προσλάβουμε "τόσες" γυναίκες επί τοις εκατό όχι γιατί είναι άξιες αλλά "έτσι λέει ο νόμος"!!!
Εκεί ο "φαλλοκρατισμός" πάει περίπατο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είμαστε ακόμα στο Στεπ ουάν, ντάρλινγκ.
Νομίζεις ότι αν αφαιρεθούν τα ποσοστά, θα παίρνουν το ίδιο πολλές, ή και περισσότερες γυναίκες;;



Ή, τι προτείνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Είμαστε ακόμα στο Στεπ ουάν, ντάρλινγκ.
Νομίζεις ότι αν αφαιρεθούν τα ποσοστά, θα παίρνουν το ίδιο πολλές, ή και περισσότερες γυναίκες;;



Ή, τι προτείνεις;
Προτείνω να ξεσηκωθείτε και να απαιτήσετε την κατάργηση "φαλλοκρατικών" νόμων όπως αυτός!
Καταλαβαίνω και υποστηρίζω τον νόμο περί αναπήρων η ατόμων με ειδικές ανάγκες στις ποσοστώσεις!
Αν θεωρείτε ότι ανήκετε (σαν γυναίκες) σ'αυτή την κατηγορία...μην ξαναμιλήσετε για "φαλλοκράτες"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παίδαρε, αν φύγει αυτός ο νόμος, ο άντρας αλλά ΚΑΙ γυναίκα εργοδότης, θα ανακουφιστεί, που δε θα ΠΡΕΠΕΙ να πάρει χ γυναίκες, φοβούμενος ότι θα του μείνουν έγγυες, κλπ κλπ.

Εγώ, τουλάχιστον, δεν είμαι σκληροπυρηνική φεμινίστρια και οι γυναίκες ΕΙΝΑΙ ειδικές περιπτώσεις, και μόνο για αυτό. Αλλά κάποιος πρέπει να τα κάνει τα παιδιά και όπως σε κόβω, μήτρα δεν έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Παίδαρε, αν φύγει αυτός ο νόμος, ο άντρας αλλά ΚΑΙ γυναίκα εργοδότης, θα ανακουφιστεί, που δε θα ΠΡΕΠΕΙ να πάρει χ γυναίκες, φοβούμενος ότι θα του μείνουν έγγυες, κλπ κλπ.

Εγώ, τουλάχιστον, δεν είμαι σκληροπυρηνική φεμινίστρια και οι γυναίκες ΕΙΝΑΙ ειδικές περιπτώσεις, και μόνο για αυτό. Αλλά κάποιος πρέπει να τα κάνει τα παιδιά και όπως σε κόβω, μήτρα δεν έχεις.


Γυναίκες....:whistle:
Μη ξαναμιλήσετε λοιπόν για φαλλοκρατισμό!
Τουμπεκί ψιλοκομμένο και μιλάτε με ποσοστώσεις! (12% είναι για αυτό το τοπικ):P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γυναίκες....:whistle:
Μη ξαναμιλήσετε λοιπόν για φαλλοκρατισμό!
Τουμπεκί ψιλοκομμένο και μιλάτε με ποσοστώσεις! (12% είναι για αυτό το τοπικ):P:D

το να το γυρνάμε σε ανευ επιχειρήματος αστείο όταν δεν έχουμε να αντικρούσουμε ένα ορθότατο (δες τι έκανα bold και είναι και ο τρόπος που το έγραψε και την χαρακτήρισα "Θεά") επιχείρημα, είναι ο πιο εύκολος τρόπος να δείξουμε ότι δεν κομπλάρουμε όταν μας καταρρίπτουν αυτό που λέμε... όχι? ;)


[και ναι και για τους άντρες είναι αδικία να δυσκολεύονται να βρουν δουλειά πριν πάνε φαντάροι αλλα ε... δεν νομίζω να συγκρίνονται!!!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
το να το γυρνάμε σε ανευ επιχειρήματος αστείο όταν δεν έχουμε να αντικρούσουμε ένα ορθότατο ]
Και είναι ορθότατο και σοβαρό επιχείρημα το ότι εγώ...δεν έχω μήτρα?
Και έπρεπε να απαντήσω...σοβαρά?

...άσε μην απαντήσεις...φτάσατε ήδη στο 12,8% και δεν μπορώ να σας δώσω άλλο χώρο...έστω κι αν είστε (κατά δήλωσή σας) άτομα με ειδικές ανάγκες!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Άσε που είσαι λίιιγο πιο φαλλοκράτης, αν λες ότι "μαύρο ή άσπρο, γυναίκα. αλλιώς έξω από τους κανόνες μου"...

Είπαμε, δικαιοσύνη είναι το σύστημα κανόνων, που ορίζει και τις ΣΥΝΘΗΚΕΣ ύπαρξης κάποιου ατόμου ή ομάδας ατόμων στον κοινό βίο.

Ντάτσει;

Έντιτ:

Ναι, είμαστε άτομα με ειδικές ανάγκες και ειδικές παροχές. Μην πας να μας δεις με όρους άνδρα. Ουφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και είναι ορθότατο και σοβαρό επιχείρημα το ότι εγώ...δεν έχω μήτρα?
Και έπρεπε να απαντήσω...σοβαρά?

...άσε μην απαντήσεις...φτάσατε ήδη στο 12,8% και δεν μπορώ να σας δώσω άλλο χώρο...έστω κι αν είστε (κατά δήλωσή σας) άτομα με ειδικές ανάγκες!;)

καλά... θα περιμένω με Pm πότε μου επιτρέπεται να ξαναμίλησω... Ελπίζω να μην κρατήσει η σύσκεψη των μεγάλων κεφαλιών πολύ... :P


[offtopic, ελεύθερη σκέψη] Είναι περίεργο πάντως πως γίνεται κ ένα τέτοιο θέμα προκαλεί πάντα τέτοιυς διαχωρισμούς... Είναι κακό να μιλάμε για "καλύτερη" μεταχείρηση (ποσοστώσεις κτλ) για να μπορέσουμε να διασφαλίσουμε ότι θα ... γεννήσουμε χωρίς να απολυθούμε, αλλά είμαι η μοναδική γυναικα μέσα σε 50 μηχανικούς στην εταιρία μου γιατί... ε δεν γίνεται, oi servers και τα ... "κομπιουτερ" είναι δουλειές για άντρες... Τελικά η κακή χρήση των όποιων προνομίων (από τη φύση ή από το νόμο) είτε από τους άντρες έιτε από τις γυναίκες είναι αυτή που τα προκαλεί όλα τελικά.... [τέλος ελεύθερης σκέψης...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
χμμμμμμμμμ...:hmm:και επειδή τώρα κατάλαβα (στο περίπου) το θέμα...
ρε κορίτσια,εσείς όχι μόνο δέχεστε τον φαλλοκρατισμό αλλά τον επιδιώκεται κιόλας!!!
Παράδειγμα...επικροτείτε τις "ποσοστώσεις"?
Θα βάλουμε στη λίστα "τόσες" γυναίκες,γιατί έτσι λέει ο νόμος!
Θα προσλάβουμε "τόσες" γυναίκες επί τοις εκατό όχι γιατί είναι άξιες αλλά "έτσι λέει ο νόμος"!!!
Εκεί ο "φαλλοκρατισμός" πάει περίπατο?

Εγω διαφωνω με τις ποσοστωσεις, ακριβως για το λογο που ανεφερες!

Αν και να πω την αμαρτια μου, δεν ξερω πως μπορει να λυθει το προβλημα που αναφερει το Γιδι.
Αλλα ποσοστα σε π.χ. εοσαγωγη σε πανεπιστημια, η σε ψηφοδελτια κομματων, ε, μου φαινεται λιγο κουφο. Και φαλλοκρατικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγω διαφωνω με τις ποσοστωσεις, ακριβως για το λογο που ανεφερες!

Αν και να πω την αμαρτια μου, δεν ξερω πως μπορει να λυθει το προβλημα που αναφερει το Γιδι.
Αλλα ποσοστα σε π.χ. εοσαγωγη σε πανεπιστημια, η σε ψηφοδελτια κομματων, ε, μου φαινεται λιγο κουφο. Και φαλλοκρατικο.
Υπάρχει ποσόστωση στην εισαγωγή σε τμήματα του πανεπιστημίου;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Υπάρχει ποσόστωση στην εισαγωγή σε τμήματα του πανεπιστημίου;:confused:

Αυτό που ξέρω είναι ότι υπάρχει στις Στρατιωτικές Ανώτατες Σχολές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αλλο αυτό ρε συ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Τι άλλο?
Πανεπιστήμιο θεωρείται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Nαι, αλλά εκεί γίνεται για πρακτικούς λόγους που έχουν να κάνουν με ζητήματα του στρατού περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Nαι, αλλά εκεί γίνεται για πρακτικούς λόγους που έχουν να κάνουν με ζητήματα του στρατού περισσότερο.
Και στη Σχολή Νοσοκόμων Στρατού?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εεε, δεν ξέρω.
Εχει κι εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top