Έγινε η Επανάσταση ζήτημα Θρησκευτικό;

Έγινε η Επανάσταση ζήτημα Θρησκευτικό;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • Διλημμα μεταξύ Θεού και Διαβόλου

    Ψήφοι: 2 66.7%
  • Δίλημμα μεταξύ Θρησκείας και Αθεϊας

    Ψήφοι: 1 33.3%

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Απ' οτι καταλαβαινω ...

καλέ μας φίλε Όιζε, ανήκεις στην κατηγορία εκείνη των σύγχρονων συνανθρώπων μας, που θα μπορούσε κανείς, από ιστορική άποψη, να τους συμπεριλάβει στους κληρονόμους των πάλαι ποτέ Σαδουκαίων (σήμερα, κατ' εξοχήν οι διάφοροι "άθεοι Εβραίοι" μεν, συνεπείς Σιωνιστές δε).

Τούτο δε φαίνεται και από την παρακάτω δόλια, τουλάχιστον, γνώμη σου:

... Εν ολιγοις, φαινεται να αναπαραγεις μια Χριστιανικη ιδεα- οτι ο Κοσμος ειναι κατα φυσιν φαυλος κι οτι η μονη δικαιωση εγκειται αποκλειστικα και μονο στο μεταθανατιο τσιμπουσι με τον Αη Πετρο.

Διότι η ιδέα αυτή όχι μόνον δεν είναι χριστιανική, αλλά και ακραία αντιχριστιανική ή, τουλάχιστον, αιρετική. Τα μεταθανάτια τσιμπούσια ίσως να τα ονειρεύονται οι θιασώτες κάποιων προχριστιανικών δοξασιών, αλλά το χριστιανικό ευαγγέλιο τα κατήγγειλε ως πλανερά και μόνον για παραβολική χρήση. Διότι ο Ιησούς Χριστός κήρυξε πόλεμο ενάντια στον έσχατο εχθρό του ανθρώπου, τον θάνατο και την εξ αυτού αποκατάσταση της όποιας ζημίας έχει υποστεί:redface:!

Αλλα δεν εχουν ετσι τα πραγματα. Σε πληροφορω οτι τα UFOs αποτελουν πραγματικοτητα πολυ πριν τους Παγκοσμιους Πολεμους, τα εχουμε δει ζωγραφισμενα σε παλαιολιθικα σπηλαια (μηπως ειναι κι αυτες σκηνοθετημενες εκ των υστερων;). Το οτι αυξηθηκαν ραγδαιως οι θεασεις τους οφειλεται σε κανενα αλλο λογο απο το το οτι ειναι τα media που διαδιδουν σε χρονο μηδεν το νεο. Παντοτε υπηρχαν θεασεις, απλως τον τελευταιο αιωνα εχουμε τα μεσα καταγραφης και αμεσης διαδοσης ενος νεου κι αρα μιας ευρυτερης κοινοποιησης.
Υποθετεις οτι το 2012 ειναι μια σκηνοθετημενη απατη, ωστε να μας επικεντρωσουν στη λαιμητομο, οπου θα επικυρωθει η Παγκοσμια Κυβερνηση. Μα κι ολα αυτα περι της ευθυγραμμισης του Ηλιου με το κεντρο του γαλαξια; Η μεγαλυτερη ηλιακη καταιγιδα που προκειται να ξεσπασει στο ιδιο ετος; Οι αστρολογικες αναφορες που καταδεικνυουν μεγαλα ξεκαθαρισματα σε αυτο το διαστημα; Οι εκσκαφες στη Μεσοαμερικη και το ημερολογιο των Μαγιας που συμπιπτει με αλλα, οπως των Αιγυπτιων ως προς την ημερομηνια μεταβασης (2012);

Και η συνωμοσιολογια θα πρεπει να εχει τα ορια της. Κι οχι μονο αυτη αλλα και η ιδια η κυριαρχια, η δυναμη των εξουσιαστων. Δεν υπαρχει καμια ισχυροτερη δυναμη απο τη φυσικη χαοτικη εξελιξη των κοινωνικων συστηματων, κανεις δεν μπορει να τα ελεγξει στην εντελεια... ειναι μια ρομαντικη ιδεα του εξουσιαστικου νου που ομως ποτε δεν θα τελεσφορησει! Πολυ απλα επειδη τετοια ειναι η φυση του χαους- κατατρυχει, αργα ή γρηγορα, καθε ενσυνειδητη οργανωση. Αυτο ακριβως ειναι που θα συμβει στους ισχυρους εντος συντομου. Θα ερθουν αντιμετωπη με τα ορια της σκευωριας τους απο την αποφανση των ιδιων των φυσικων εξελιξεων, που φαινεται να συμμαχουν με τον αντιεξουσιαστικο αγωνα.

Τα εξωγηινα οντα ειναι πραγματικα και ειναι εδω μαζι μας, ισως ακομη πιο κοντα απ οσο θα τολμουσε κανεις να φανταστει!
Οντας ευθυγραμμισμενα με τον Κοσμικο Νομο, αντιτιθενται σε καθε ιδιοτελη προθεση- ειναι οι δημιοι της ιμπεριαλιστικης παγκοσμιοποιησης.

Αν αυτο το απελευθερωτικο οραμα ειναι εωσφορικο, τολμω επιτελους να πω οτι ειμαι κι εγω εωσφοριστης (μια φραση, που οταν ανοιξα αυτο το νημα ουτε καν φανταζομουν οτι θα πω!)[

Οπότε, κατά την προέκταση της εωσφορικής σας συλλογιστικής, εάν και όποτε εμφανιστεί κάποιος ή κάτι εξ ουρανών, ή ο Μεσσίας των Ιουδαίων θα είναι ή κάτι πάλι εχθρικό προς τον μεσσιανισμό σας! Πλην όμως, φίλε μου, υπάρχουν πια και άνθρωποι, για τους οποίους εξαντλήθηκαν τα όρια της πονηριάς και των διαολομεθοδεύσεων:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Great Chaos,

Απ' οτι καταλαβαινω ανηκεις στην κατηγορια εκεινων που πιστευουν οτι το 2012, τα UFOs και η συναφης παραφιλολογια ειναι ολα τους μια φαρσα. Οτι η προφητεια των Μαγιας ειναι επινοημενη εκ των υστερων απο καποιους χολυγουντιανους θιασωτες, οτι τα UFOs ειναι κατασκευασμενα απο τους Ναζι και οτι επι του παροντος τα οδηγουν αξιωματικοι της Ουασιγκτον και της Μοσχας, οτι το υστατο ξεκαθαρισμα που θα αποπερατωσει τον ιστορικου ρου της πατριαρχικης εποχης θα ειναι μια στημενη απατη που θα επισφραγισει τη διαιωνιση του ιδιου κοινωνικοπολιτικου στερεωματος με αυτο του παρελθοντος, εντεινοντας το.
Μια απαισιοδοξη, κυνικη σταση.
Σίγουρα δεν είμαι από εκείνους που πηγαίνουν στον πόλεμο, με την καρδιά γεμάτη αισιοδοξία ότι το Καλό θα νικήσει. Γνωρίζω επίσης πολύ καλά τον κυνισμό του συστήματος Εξουσίας υπό το οποίο διάγω κι έτσι τα κυνικότερα σενάρια τα θεωρώ ως πιθανότερα. Θα διαφωνήσω μαζί σου μόνο ως προς τη λέξη "φάρσα". Είπα και παραπάνω ότι τη θεωρώ το Prestige του μεγαλύτερου Ψευδαισθησιουργού (llusionist) όλων των εποχών. Η εξουσία στηρίζεται πάνω στην τέχνη της εξαπάτησης, όπως σοφά επισημαίνει και ο Σουν Τζου.

Αλιμονο αν ετσι εχουν τα πραγματα, ειλικρινα σε μια τετοια περιπτωση θα ζουσαμε σε ενα καφκασικο συμπαν, οπου οι πυλες εξοδου αποβαινουν τελικα εισοδοι ακομη βαθυτερα του λαβυρινθου αυτου κι οτι η ανθρωπινη κατασταση δεν εχει σε πολλα να ελπιζει παρα στο θανατο...
Ακριβώς αγαπητέ μου. Μόνο στο Θάνατο μπορεί κανένας να ελπίζει. Μιλάω όμως όχι απαραίτητα για τον φυσικό θάνατο, αλλά για την κάρτα Ταρώ του Θανάτου (XIII) η οποία συμβολίζει τον θάνατο μαζί με την αναγέννηση ή την Ανάσταση, εν ζωή, όπως ωρύεται ο φίλος μου ο Νωεύς. Επειδή εδώ δεν είναι ο κατάλληλος τόπος για ν' αναλύσουμε τη φιλοσοφική εμβάθυνση αυτής της κάρτας, θα περιοριστώ να πω μόνο πως η Επανάσταση Αντίληψης την οποία όλοι περιμένουμε, αυτό που θ' αλλάξει για πάντα τον τρόπο με τον οποίο βλέπουμε τα πράγματα ως ανθρωπότητα, είναι πλήρως εναρμονισμένο με το βαθύτερο νόημα της κάρτας του Θανάτου.

Εν ολιγοις, φαινεται να αναπαραγεις μια Χριστιανικη ιδεα- οτι ο Κοσμος ειναι κατα φυσιν φαυλος κι οτι η μονη δικαιωση εγκειται αποκλειστικα και μονο στο μεταθανατιο τσιμπουσι με τον Αη Πετρο.
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι δεν βλέπω τίποτε το Χριστιανικό εδώ, με την Ορθόδοξη έννοια. Αυτή η λογική ανήκει κατ' αρχάς στην Εβραϊκή θρησκεία και στη συνέχεια απαντάται στον Προτεσταντισμό. Μαντέψτε ποια χώρα διακατέχεται σε ακραίο βαθμό απ' αυτόν. Μήπως ήταν μία που ο πρόεδρός της μιλούσε απ' ευθείας με τον Θεό για να ξεκινήσει έναν πόλεμο; ;) Μπορεί λοιπόν αγαπητέ μου εγώ να μην πιστεύω σ' αυτήν την ιδέα, ωστόσο τούτο πολύ λίγη σημασία έχει. Το πραγματικά σημαντικό είναι πως αυτοί που εξυφαίνουν τούτα τα σενάρια πιστεύουν σε τέτοια ιδεολογήματα με όλη τους την ψυχή.

Αλλα δεν εχουν ετσι τα πραγματα. Σε πληροφορω οτι τα UFOs αποτελουν πραγματικοτητα πολυ πριν τους Παγκοσμιους Πολεμους, τα εχουμε δει ζωγραφισμενα σε παλαιολιθικα σπηλαια (μηπως ειναι κι αυτες σκηνοθετημενες εκ των υστερων;). Το οτι αυξηθηκαν ραγδαιως οι θεασεις τους οφειλεται σε κανενα αλλο λογο απο το το οτι ειναι τα media που διαδιδουν σε χρονο μηδεν το νεο. Παντοτε υπηρχαν θεασεις, απλως τον τελευταιο αιωνα εχουμε τα μεσα καταγραφης και αμεσης διαδοσης ενος νεου κι αρα μιας ευρυτερης κοινοποιησης.
Ναι, τα έχω δει παιδιόθεν αυτά. Έχω διαβάσει και φον Ντένικεν. Υπάρχουν πολύ πειστικά στοιχεία που συγκεντρώνονται από τη συγκριτική μελέτη των παραδόσεων φυλών σ' όλον τον κόσμο. Λες να είναι αυτοί, οι αρχαίοι μας Θεοί, που έρχονται να μας σώσουν; Μόνοι μας δεν μπορούμε να σωθούμε μάλλον... Πολύ αξιοθρήνητο μου φαίνεται να φτάσω να το πιστεύω αυτό, για κάποιο λόγο. Μακάρι αδελφέ, μακάρι...
Να έχουν και τεράστια Έψιλον στα σκάφη τους και να μιλάνε Ελληνικά. Θα τη ρουφιανέψουμε τη Μέρκελ και τον Στρος Καν και να δεις τι έχουν να πάθουν...:hehe: Πέρα απ' την πλάκα, δεν διαφωνώ ότι υπάρχει και αυτή η πιθανότητα, αλλά η εκδοχή των στημένων εξωγήινων συνεχίζει να μου φαίνεται πολύ πιο πιθανή.

Εάν δεν πιάσω έναν απ' αυτούς να το κόψω κομματάκια και να δω ότι είναι όντως διαφορετικός από εμένα, δεν πρόκειται να πιστέψω εξωγήινο, ακόμη κι αν τον δω μπροστά μου να αιωρείται φωσφορίζοντας...:sly:


Υποθετεις οτι το 2012 ειναι μια σκηνοθετημενη απατη, ωστε να μας επικεντρωσουν στη λαιμητομο, οπου θα επικυρωθει η Παγκοσμια Κυβερνηση. Μα κι ολα αυτα περι της ευθυγραμμισης του Ηλιου με το κεντρο του γαλαξια; Η μεγαλυτερη ηλιακη καταιγιδα που προκειται να ξεσπασει στο ιδιο ετος; Οι αστρολογικες αναφορες που καταδεικνυουν μεγαλα ξεκαθαρισματα σε αυτο το διαστημα; Οι εκσκαφες στη Μεσοαμερικη και το ημερολογιο των Μαγιας που συμπιπτει με αλλα, οπως των Αιγυπτιων ως προς την ημερομηνια μεταβασης (2012);
Το γεγονός ότι τελειώνει το ημερολόγιο των Μάγιας σε μια συγκυρία τόσο ...σημαδιακή από αστρονομικής απόψεως, μάλλον δεν θα πρέπει να μας κάνει εντύπωση, πέραν βέβαια του γεγονότος ότι ο πολιτισμός των Μάγιας κατείχε πολύ πιο εκλεπτυσμένα μαθηματικά απ' όσα θα δικαιολογούσε η τεχνολογική του πρόοδος. Υπάρχει κάτι που να συνδέει απαραίτητα την ευθυγράμμιση του Ηλίου με το κέντρο του Γαλαξία, με την έλευση εξωγήινων;
Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω, ποιες συνέπειες πιστεύεται ότι θα έχει η Ηλιακή Καταιγίδα;
Τέλος, δεν γνωρίζω καθόλου για την εμπλοκή των Αιγυπτίων στην ιστορία. Θα ήθελες να μας πεις μερικά πράγματα;

Και η συνωμοσιολογια θα πρεπει να εχει τα ορια της. Κι οχι μονο αυτη αλλα και η ιδια η κυριαρχια, η δυναμη των εξουσιαστων.
Είτε το θέλεις είτε όχι, η έλευση εξωγήινων, πραγματικών ή μη κατά το 2012, πρόκειται για συνομωσιολογία. Τι θέλεις να πεις λοιπόν ότι έχει τα όριά της; Όσο για τους εξουσιαστές, το "πρέπει" το λες εσύ και πολύ σωστά. Εκείνους όμως τους ρώτησες τι λένε γι' αυτό;

Δεν υπαρχει καμια ισχυροτερη δυναμη απο τη φυσικη χαοτικη εξελιξη των κοινωνικων συστηματων, κανεις δεν μπορει να τα ελεγξει στην εντελεια... ειναι μια ρομαντικη ιδεα του εξουσιαστικου νου που ομως ποτε δεν θα τελεσφορησει! Πολυ απλα επειδη τετοια ειναι η φυση του χαους- κατατρυχει, αργα ή γρηγορα, καθε ενσυνειδητη οργανωση. Αυτο ακριβως ειναι που θα συμβει στους ισχυρους εντος συντομου. Θα ερθουν αντιμετωπη με τα ορια της σκευωριας τους απο την αποφανση των ιδιων των φυσικων εξελιξεων, που φαινεται να συμμαχουν με τον αντιεξουσιαστικο αγωνα.
Αυτή η συζήτηση μ' ενδιαφέρει ως καθ' ύλην αρμόδιο, μιας και είμαι ο εκπρόσωπος του Μεγάλου Χάους στην περίοχή της ΝΑ Ευρώπης!! :pfff: :hehe: Αλίμονο εάν δεν πίστευα στην δύναμη του Χάους, τότε δεν θα είχα εναποθέσει τη ζωή μου στα χέρια του. Άλλωστε είναι γνωστό ότι "Το Χάος είναι ο τάφος κάθε ουτοπίας", ή στην περίπτωσή μας δυστοπίας. Ξέρεις, όσο προσπαθούν να επιτύχουν τη δυστοπία τους, κινούν τις διαδικασίες και κάνουν το Χάος να τους υπηρετεί, δημιουργώντας ελεγχόμενα Σοκ στον κόσμο, έτσι ώστε να προβλέψουν όσα μπορούν να προβλεφτούν, ή να είναι σε προνομιακή θέση ν' αντιμετωπίσουν πρώτοι απ' όλους όσα απρόβλεπτα και χαοτικά συμβούν. Το Χάος θα τους καταπιεί μόλις επιτύχουν τη Δυστοπία και προσπαθήσουν να τη διατηρήσουν.

Τα εξωγηινα οντα ειναι πραγματικα και ειναι εδω μαζι μας, ισως ακομη πιο κοντα απ οσο θα τολμουσε κανεις να φανταστει!
Οντας ευθυγραμμισμενα με τον Κοσμικο Νομο, αντιτιθενται σε καθε ιδιοτελη προθεση- ειναι οι δημιοι της ιμπεριαλιστικης παγκοσμιοποιησης.
Μπορείς να συνεισφέρεις στη συζήτηση εάν θέλεις, με βάση ποια στοιχεία πιστεύεις τόσο ακράδαντα πως γνωρίζεις τις προθέσεις και το χαρακτήρα των εξωγήινων;

Αν αυτο το απελευθερωτικο οραμα ειναι εωσφορικο, τολμω επιτελους να πω οτι ειμαι κι εγω εωσφοριστης (μια φραση, που οταν ανοιξα αυτο το νημα ουτε καν φανταζομουν οτι θα πω!)
Έτσι ακριβώς γράφει και στα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών, ότι θα τους δεχτούμε ως ελευθερωτές και σωτήρες, με τη δημοκρατική μας ψήφο. Το ίδιο γράφει κι η Αποκάλυψη, ότι το Θηρίο θα έχει ένα κεφάλι σφαγμένο και θα το θεραπεύσει, κάνοντας όλους να θαυμάσουν τη σοφία του.

Δεν βλέπω τίποτε το απελευθερωτικό στην εικόνα του Εξωγήινου Πατερούλη, Πάνσοφου και Παντοδύναμου που θα με πιάσει από το χεράκι και θα με οδηγήσει προς τον δρόμο του Καλού κι Αγαθού. Χορτάσαμε από δαύτους επί χιλιετίες, εδώ μιλάμε για Επανάσταση Αντίληψης κι εσύ μας γύρισες χιλιάδες χρόνια πίσω, στους παγανιστικούς μας θεούς. Αντιφατικό δεν βρίσκεις;...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Προσεξτε με τι θα σας πω...

Αν υπαρχει καπου απατη αυτη ειναι στο συνολο οντολογικο στερεωμα -κυριως εκει!-, ολα τα υπολοιπα δεν ειναι παρα απορροια αυτης της βασικοτερης, θεμελιωδεστερης καταστασης που εχει ξεκινησει εκει γυρω τον 4ο αιωνα μ.Χ. Ο Χριστιανισμος δεν ειναι παρα μια χρησιμοθηρικη μεθοδευση, αρκετα ευεπιφορη για τα πολιτικα σχεδια συγκεντρωτικης εξουσιας. Απο τοτε ως σημερα βλεπουμε να διαδραματιζεται το ιδιο σκηνικο (στο ιδιο εργο θεατες): περισσοτερη επικεντρωση στα σχεδια της μονοκουλτουρας, περισσοτερη ενδεια και (ανεπαισθητη τις περισσοτερες φορες) υποταγη. Κι οταν καποιος ξεσπαθωνει και μας καταδεικνυει τη λυση, την πολυ ριζοσπαστικη λυση η αληθεια ειναι, τον καταδεικνυουμε ως φαυλο. Αλλα τι θα περιμενε κανεις οταν το Αλλο, το εξωτικο, οτιδηποτε ανερχεται απο το ασυνειδητο καταλογιζεται ως το κατεξοχην αναρμοστο (εωσφορικο, φυγοκεντρο, αυτονομο = κακο μας λενε). Μπορειτε να αντισταθειτε σε αυτην την πρωτη και πιο στοιχειωδη μεθοδευση εξαπατησης, κυριοι; Απο αυτην ακριβως φυονται και ολες οι πολιτικοι τυπου.

Δυσκολο εγχειρημα, απ΄οτι φαινεται αλλωστε και απο το υφος των λεγομενων σας. Ειστε τοσο βαθια νοητικα προγραμματισμενοι απο τις εσχατογηρες δοξασιες των εγγυτερων προγονων που αδυνατειτε να μυηθειτε στην κατα τ' αλλα ευκολη αναγνωριση οτι ολα σε οσα επενδυει ο Χριστιανος, ο τυφλος ακολουθος της ιουδαιοχριστιανικης σωτηριολογιας ειναι πληρως μα πληρως εκμαυλιστικα για το πρωτο σας αθωο δικαιωμα- την ψυχικη σας αυτονομια.
Κυριε Great Chaos ειδικα εσυ φαινεσαι πολυ αντιφατικος, ιδιως αν αναλογιστει κανεις οτι το ονομα σου ενισταται σε καθε ζητημα αντικειμενικης αιωνιας ταξης, ποσω μαλλον οταν κανεις συχνες αναφορες σε καρτες ταρω, τις οποιες η Εκκλησια σας αφοριζει ως "σατανικες", επειδη ακριβως επιβοηθουν την αποκρυφιστικη ανελιξη του υποκειμενου.
Ποτε επιτελους θα το κατανοησετε βαθια; οτι ο Κοσμος αλλαζει αρδην προς εκεινο που σε ολη τη μετα Χυδαιοτητας εποχη θεωρουσαμε "αντιποδες" του Ιδιου (για να δανειστω μια λογια εκφραση του Αστρεα); Και λετε οτι αυτος ο αντιποδας, αυτο το Αλλο θα ειναι δηθεν η απολυτη υποταγη στης παγκοσμια διακυβερνηση, στην τυραννικη επικρατεια του Ιδιου, οταν στην ουσια δεν ειναι παρα η πληρης εξαλειψη καθε γνωριμης ταυτοποιησης, η εισαγωγη μας σε μια ετεροτοπια (αν θα ευσταθουσε ο νεολογισμος) που δεν εχει καμια σχεση με τις μεθοδευσεις που μας βαλλουν δυο χιλιετιες τωρα.

Οσον αφορα τους εξωγηινους θα σας πω πως ειμαι σιγουρος για την υπαρξη τους στη βιοσφαιρα μας και κυριως για τις ηθικα ανωτερες προθεσεις τους. Πως μπορω να το ξερω; Ειναι ακριβως η ιδια προϋποθεση με αυτην που οδηγει στην αυθεντικη αντιληψη του θεϊκου, διχως να υποπιπτω στις παρανοησεις που βαλλουν τους κοινους χριστιανους.
ΠΙΣΤΗ ΣΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΕΥΕΠΙΦΟΡΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΕΞΕΛΙΞΕΩΝ ΕΔΩ Κ ΤΩΡΑ στα επιγεια Ηλυσια που απο καποια φαση και υστερα θα κυριαρχησει στα πραματα, επειδη ακριβως θα εχουμε αντιπαρελθει την αναγκαστικη απο την κοσμικη διαλεκτικη "περιγεννητικη" στενοπορια του αναστοχαστικου ανθρωπου.
Οταν βλεπω στους ουρανους περιεργα φωτα ή οχηματα να παιζουν με την οραση μου γνωριζω απο καρδιας οτι αυτο ειναι ενα σινιαλο στη ρομαντικη ψυχη που ανεκαθεν φαινοταν (γιατι η Ιστορια δεν ειναι για τους ανωτερους εξωγηινους συμπορευτες μας -κι οχι θεους μας- παρα ενα στιγμιαιο κλεισιμο του βλεφαρου, μια μικρη νυχτα του μικροδευτερολεπτου).

Το χαος λειτουργει επισωρευτικα. Καποια στιγμη ειναι φυσικο να επιβληθει δια παντος στην οργανωμενη ταξη της καταστολης- τα σημαδια αυτης της πραγματικοτητας ειναι παντου εκδηλα. Και ακριβως στη φαση που αναμενεται η υστατη συγκυρια, το 2012, ενα υστατο συγχρονιστικο φαινομενο θα μας αφυπνισει ολους στην φαντασιακη φυση του Συμπαντος, ακομη κι αυτους τους δυσκοιλιους δυναστες. Ακριβως σε αυτο το υστατο γεγονος βλεπουμε τον θριαμβο του Χαους και των στοιχειών του (οπως τα αναπαριστα ο Χριστιανισμος σας) που θα αποδωσει δικαιο σε οσους τολμουν να συνταχθουν απο τωρα στην πλευρα του κατεξοχην αναρμοστου, του κατεξοχην ετερου, του κατεξοχην ανυπερασπιστου.
Το απροοπτο της αδιανοητης υπερισχυσης του Δρακοντα της Αποκαλυψης επι του Εβραιου σας Θεου θα ειναι συγκλονιστικο.
Προετοιμαστειτε για την υστατη αναμετρηση- αντιπαλος σας ο ιδιος σας ο εαυτος σας και τα δολερα δογματα στα οποια ειναι θεμελιωμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Επειδή όπως λέει ο φίλος μου, το Χάος είναι "άχρονο":

Οσον αφορα εσενα κυριε, ντροπη να ειρωνευεσε! Αν εισαι με το μερος του Εωσφορου αυτο ακριβω;ς αποδεικνυει τη ρηχοτητα σου και το ποσο παραπλανημενος εισαι! Προσεξε γιατι παντα ετσι ειναι ο Εωσφορος, γλυκος στην αρχη, δηλητηριο στο τελος...
Μετανοησε προτου ειναι αργα!

Το απροοπτο της αδιανοητης υπερισχυσης του Δρακοντα της Αποκαλυψης επι του Εβραιου σας Θεου θα ειναι συγκλονιστικο.
Προετοιμαστειτε για την υστατη αναμετρηση- αντιπαλος σας ο ιδιος σας ο εαυτος σας και τα δολερα δογματα στα οποια ειναι θεμελιωμενος.

Κατηγορείς για αντιφάσεις όταν μας χρησιμοποιείς για να εκτελέσεις ένα τελετουργικό εξύμνησης του κατεξοχήν ανάρμοστου, του απρόοπτου της αδιανόητης υπερίσχυσης, με αντίπαλό τον ίδιο σου τον εαυτό! Ποιος το φανταζόταν ότι 3 μήνες πριν η "θεούσα" Oize θα προσκηνούσε τον Δράκοντα της Αποκάλυψης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητέ μου Οιζε, εάν από αυτά που έγραψα, εσύ κατάλαβες πως είμαι χριστιανός, έχεις πέσει τόσο μα τόσο έξω, που δεν μπορώ να μην χαμογελάσω, υψώνοντας το φρύδι όπως ο Μίστερ Σποκ...:rofl:

Είμαι τόσο χριστιανός, όσο και ο Άλιστερ Κρόουλυ...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Προσεξτε με τι θα σας πω...

Αν υπαρχει καπου απατη αυτη ειναι στο συνολο οντολογικο στερεωμα -κυριως εκει!-, ολα τα υπολοιπα δεν ειναι παρα απορροια αυτης της βασικοτερης, θεμελιωδεστερης καταστασης που εχει ξεκινησει εκει γυρω τον 4ο αιωνα μ.Χ. Ο Χριστιανισμος δεν ειναι παρα μια χρησιμοθηρικη μεθοδευση, αρκετα ευεπιφορη για τα πολιτικα σχεδια συγκεντρωτικης εξουσιας. ...

Προσωπικά συμφωνώ με την ιστορική αυτή διάσταση του Χριστιανισμού. Όμως αυτή δεν είναι παρά μία οπτική του Χριστιανισμού, που αντικειμενικά δίνει απλά μία εξήγηση, για το πως μία "Οικουμένη" που έπεσε σε χαοτική αποσύνθεση, με πανανθρώπινες επιπτώσεις και μετά την κατάρρευση μίας ιστορικά προηγμένης -για την εποχή της!- συγκεντρωτικής εξουσίας. μπόρεσε να μπει σε μία νέα τροχιά του "ιστορικού κύκλου". Ουσιαστικά δλδ, να δώσει μία νέα "συνέχεια στην ιστορία". Το γεγονός όμως, ότι υπήρξε ιστορικά η χρησιμοθηρική του αξιοποίηση, καθιστά απλά την ίδια την ιστορία αψευδή και αντικειμενικό(αξιόπιστο) μάρτυρα του γεγονοτος, ότι δεν ήταν Χριστιανισμός, αλλά μάλλον, Ιουδαϊσμός.

Απο τοτε ως σημερα βλεπουμε να διαδραματιζεται το ιδιο σκηνικο (στο ιδιο εργο θεατες): περισσοτερη επικεντρωση στα σχεδια της μονοκουλτουρας, περισσοτερη ενδεια και (ανεπαισθητη τις περισσοτερες φορες) υποταγη. Κι οταν καποιος ξεσπαθωνει και μας καταδεικνυει τη λυση, την πολυ ριζοσπαστικη λυση η αληθεια ειναι, τον καταδεικνυουμε ως φαυλο. Αλλα τι θα περιμενε κανεις οταν το Αλλο, το εξωτικο, οτιδηποτε ανερχεται απο το ασυνειδητο καταλογιζεται ως το κατεξοχην αναρμοστο (εωσφορικο, φυγοκεντρο, αυτονομο = κακο μας λενε). Μπορειτε να αντισταθειτε σε αυτην την πρωτη και πιο στοιχειωδη μεθοδευση εξαπατησης, κυριοι; Απο αυτην ακριβως φυονται και ολες οι πολιτικοι τυπου.

Δυσκολο εγχειρημα, απ΄οτι φαινεται αλλωστε και απο το υφος των λεγομενων σας. Ειστε τοσο βαθια νοητικα προγραμματισμενοι απο τις εσχατογηρες δοξασιες των εγγυτερων προγονων που αδυνατειτε να μυηθειτε στην κατα τ' αλλα ευκολη αναγνωριση οτι ολα σε οσα επενδυει ο Χριστιανος, ο τυφλος ακολουθος της ιουδαιοχριστιανικης σωτηριολογιας ειναι πληρως μα πληρως εκμαυλιστικα για το πρωτο σας αθωο δικαιωμα- την ψυχικη σας αυτονομια.
Επειδή τα αποφαίνεσαι- και τόσο αυθαίρετα και χωρίς στοιχειώδη επιχειρηματολογία!- δε σημαίνει ότι έτσι είναι. Αν το ισχυρίζεσαι, νομίζω, γίνεσαι, μία επανάληψη αυτού που θέλεις να αρνηθείς. Προσωπικά πάντως θεωρώ, πράγματι, ότι χάνω την "ψυχική αυτονομία" μου, μόνον όταν παύω να αναζητώ την αλήθεια. Αλλά, όταν μου συμβαίνει κάτι τέτοιο, θεωρώ ότι δεν είμαι ¨συνεπής"( ή άξιος; ) Χριστιανός. Γιατί ένας Χριστιανός, στην "πνευματική πραγματικότητα", στο μόνο που μπορεί να επενδύσει είναι ακριβώς η "ψυχική αυτονομία" του ή, όπως λέγεται αλλιώς, η ελευθερία.
Θεωρώ ότι μπάζει η γνώση σου περί Χριστιανισμού, Χριστιανών και χριστεπώνυμων. Βολική η αντιχριστιανική σου αντιρρητική ρητορική, με "αντιιουδαϊκές κορώνες", όμως όσο κάποιες εποχές και η ιουδαϊκή, έναντι του ελληνικού λόγου.

Κυριε Great Chaos ειδικα εσυ φαινεσαι πολυ αντιφατικος, ιδιως αν αναλογιστει κανεις οτι το ονομα σου ενισταται σε καθε ζητημα αντικειμενικης αιωνιας ταξης, ποσω μαλλον οταν κανεις συχνες αναφορες σε καρτες ταρω, τις οποιες η Εκκλησια σας αφοριζει ως "σατανικες", επειδη ακριβως επιβοηθουν την αποκρυφιστικη ανελιξη του υποκειμενου.
...
Ευτυχώς έχω εμπιστοσύνη στην αντίσταση του Χάους, σε τέτοιου είδους συστημικούς τακτικισμούς, για την επίτευξη μίας κάποιας ...αιώνιας τάξης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Επειδή τα αποφαίνεσαι- και τόσο αυθαίρετα και χωρίς στοιχειώδη επιχειρηματολογία!- δε σημαίνει ότι έτσι είναι. Αν το ισχυρίζεσαι, νομίζω, γίνεσαι, μία επανάληψη αυτού που θέλεις να αρνηθείς. Προσωπικά πάντως θεωρώ, πράγματι, ότι χάνω την "ψυχική αυτονομία" μου, μόνον όταν παύω να αναζητώ την αλήθεια. Αλλά, όταν μου συμβαίνει κάτι τέτοιο, θεωρώ ότι δεν είμαι ¨συνεπής"( ή άξιος; ) Χριστιανός. Γιατί ένας Χριστιανός, στην "πνευματική πραγματικότητα", στο μόνο που μπορεί να επενδύσει είναι ακριβώς η "ψυχική αυτονομία" του ή, όπως λέγεται αλλιώς, η ελευθερία.
Θεωρώ ότι μπάζει η γνώση σου περί Χριστιανισμού, Χριστιανών και χριστεπώνυμων. Βολική η αντιχριστιανική σου αντιρρητική ρητορική, με "αντιιουδαϊκές κορώνες", όμως όσο κάποιες εποχές και η ιουδαϊκή, έναντι του ελληνικού λόγου.

Που ειδες την αυθαιρεσια κυριε ψυχοθεραπευτη; Ακου τον ασθενη σου τι εχει να σου πει...
Η ορθοτατη και ισχυροτατη επιχειρηματολογια μου εχει ως εξης:
Μας εχει περασει οτι η ιουδαιοχριστιανικη σωτηριολογια ειναι ταυτοσημη με την ελευθερη βουληση. Ομως ακριβως αυτη η υπαγωγη σε μια τετοια ταυτοσημια ειναι εκεινο που μας φυλακιζει. Επειδη ακριβως η ελευθερη βουληση του Χριστιανισμου ειναι η εκτροπη απο το ντετερμινιστικο ματριξ της Φυσης δια μιας υποχονδριας υπερβατικης αντεγκλησης στην εμμενεια του βιωματος. Μια τετοια ελευθερη βουληση που σκοπο εχει τη διαιωνιση της υποκειμενικης αλλοτροιωσης απο τη σφαιρα του αντικειμενου, μια διαφοροποιησης του Εγω απο το περιβαλλον, ειναι μια πλαστη ελευθερη βουληση, που δεν εξυπηρετει αλλον απο τον συγκεντρωτικο προγραμματισμο του μονοθεϊσμου.
Ιδου μια πιο πραγματικα ελευθερια, κυριε Νωεα: η ελευθερια του να ενδιδεις στο ντετερμινιστικο ματριξ της Φυσης, να μην θεωρεις τον εαυτο σου μιας αλλης ταξης, αλλης ουσιας απο το περιβαλλον σου, ουτε απο το ασυνειδητο σου. Να δεχεσαι την αφομοιωση με την ενδεχομενικοτητα του Χαους και να παψεις να κρατιεσαι απο τα σωσιβια της ταυτοτητας, της αντικειμενικης ταξης, της απωθησης.
Υπαρχει αραγε μεγαλυτερη και πιο παραδοξη ελευθερια απο αυτην; Δυστυχως, δε μας δινει πολλα περιθωρια η σωτηριολογια της ιμπεριαλιστικης σας θρησκειας να το διερωτηθουμε. Η μονη ελευθερια ειναι η αυτοπροαιρετη εγκαθειρξη στη στενη του υποχονδριου Εγω που παση θυσια πρεπει να παταξει τα αεναα, αναδημιουργικα ρευματα του Χαους- πηγη ευεξιας και καλλους.
Η ελευθερια του Εωσφορικου, οπως τελευταια ανακαλυπτω, ειναι αυτη ακριβως η αδιαφορια στα παραγγελματα της χρησιμοθηριας, της τιμης της ταυτοτητας, του Εγω. Ειναι η αθωοτητα που αντιπαρερχεται γραμμικες μεθοδευσεις, εσχατολογιες υποπτες, σωτηρες καταφανεστατα μονταρισμενους, πλαστους.
Βιωνω μια ασυγκριτη επανασταση τους τελευταιους μηνες. Απελευθερωνομαι απο τον βαθυτατο προγραμματισμο της νοησης μου- τολμηρο διαβημα! :clapup:Και μπορει να φαινεται αντιφατικο, δεδομενου οτι στην αρχη του νηματος ξεκινησα αποτασσοντας τον Εωσφορο, αλλα ας το δουμε απο την αλλη οψη του: αυτο το αλμα οφειλεται στην ελαστικοτητα της σκεψης κ στην ανευρεση της πρισματικης θεασης της πραγματικοτητας που ανεκτησα αφοτου αρχισα να αμφισβητω εις βαθος τις πιο οσιες, τις πιο ανεξαλειπτες αξιες.
Κι αυτο ειναι ελπιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Που ειδες την αυθαιρεσια κυριε ψυχοθεραπευτη; Ακου τον ασθενη σου τι εχει να σου πει...
...

:redface::redface::redface:: Συγνώμη, αν θεώρησες ότι σε κρίνω! Ειλικρινά σέβομαι το προσωπικό σου ταξίδι και χαίρομαι, αν ο προορισμός του θέλεις να είναι η ελευθερία σου, ακόμη και από οποιαδήποτε εκδοχή του Θεού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Προσεξτε με τι θα σας πω...
Αν υπαρχει καπου απατη αυτη ειναι στο συνολο οντολογικο στερεωμα -κυριως εκει!-, ολα τα υπολοιπα δεν ειναι παρα απορροια αυτης της βασικοτερης, θεμελιωδεστερης καταστασης που εχει ξεκινησει εκει γυρω τον 4ο αιωνα μ.Χ. Ο Χριστιανισμος δεν ειναι παρα μια χρησιμοθηρικη μεθοδευση, αρκετα ευεπιφορη για τα πολιτικα σχεδια συγκεντρωτικης εξουσιας. Απο τοτε ως σημερα βλεπουμε να διαδραματιζεται το ιδιο σκηνικο (στο ιδιο εργο θεατες): περισσοτερη επικεντρωση στα σχεδια της μονοκουλτουρας, περισσοτερη ενδεια και (ανεπαισθητη τις περισσοτερες φορες) υποταγη. Κι οταν καποιος ξεσπαθωνει και μας καταδεικνυει τη λυση, την πολυ ριζοσπαστικη λυση η αληθεια ειναι, τον καταδεικνυουμε ως φαυλο. Αλλα τι θα περιμενε κανεις οταν το Αλλο, το εξωτικο, οτιδηποτε ανερχεται απο το ασυνειδητο καταλογιζεται ως το κατεξοχην αναρμοστο (εωσφορικο, φυγοκεντρο, αυτονομο = κακο μας λενε). Μπορειτε να αντισταθειτε σε αυτην την πρωτη και πιο στοιχειωδη μεθοδευση εξαπατησης, κυριοι; Απο αυτην ακριβως φυονται και ολες οι πολιτικοι τυπου.

Δυσκολο εγχειρημα, απ΄οτι φαινεται αλλωστε και απο το υφος των λεγομενων σας. Ειστε τοσο βαθια νοητικα προγραμματισμενοι απο τις εσχατογηρες δοξασιες των εγγυτερων προγονων που αδυνατειτε να μυηθειτε στην κατα τ' αλλα ευκολη αναγνωριση οτι ολα σε οσα επενδυει ο Χριστιανος, ο τυφλος ακολουθος της ιουδαιοχριστιανικης σωτηριολογιας ειναι πληρως μα πληρως εκμαυλιστικα για το πρωτο σας αθωο δικαιωμα- την ψυχικη σας αυτονομια.
Διαπιστώνω ότι μόλις σε τσιγκλίσαμε ελαφρώς, με τις ανυπόφορες αντιρρήσεις μας στα γραφόμενά σου, άρχισες να ομοιάζεις του Αστρέως, αναπαριστώντας πιστά τόσο το γενικότερο ύφος, όσο και τις αδυναμίες της γραφής που επεσήμανα στο πρώτο μου ποστ στο παρόν θέμα. Τις τελευταίες τις ανέφερα τότε, μόνο και μόνο ως προτάσεις για βελτίωση της σαφήνειας των γραφομένων κι όχι για να μειώσω τον συγγραφέα. Σήμερα τις αναφέρω ως τεκμήρια ομοιότητας και τίποτε παραπάνω. Να αποδώσω λοιπόν τούτη την ομοιότητα φίλε μου σε προσηλυτισμό και αποστήθιση ή σε ταυτοπροσωπία;

Όποια κι αν είναι η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα, θα ήθελα να παρατηρήσω ότι δείχνετε να έχετε προετοιμάσει κάποια επιχειρηματολογία έναντι των πιθανών χριστιανών επικριτών της θεωρίας σας, την οποία και εξαπολύετε δίκην blitzkrieg με σχεδόν αυτοματικό τρόπο επί παντός επικριτού σας. Το οξύ πρόβλημα προκύπτει όταν οι διαφωνούντες δεν είναι χριστιανοί, τουλάχιστον όχι αρμόζοντες στο κουστούμι που τους έχετε ράψει εκ τω προτέρων. Το τσουβάλιασμα εξυπηρετεί μεν στην απάντηση μέσω προκατασκευασμένων θεωρητικολογιών, ωστόσο ενίοτε μπορεί να έχει κωμικοτραγικά αποτελέσματα...

Ωστόσο ποια ακριβώς ψυχική και πνευματική αυτονομία μου προσφέρει ο δικός σου τρόπος θέασης, ο οποίος απαιτεί από εμένα να πιστέψω ότι ακριβώς την 21/12/12 θα έρθουν εκείνοι οι εξωγήινοι που έγιναν πρότυπα των αρχαίων παγανιστικών θεοτήτων των Ελλήνων, ή των Ντόγκον, ή των Μάγιας, ή των Μπόζο, ή των Αβοριγίνων, ή..., θα με πάρουν απ' το χεράκι και θα με οδηγήσουν στο δρόμο της Φώτισης, της Ελευθερίας, της Δικαιοσύνης και της Αρμονίας, μάλιστα εν μία νυκτί;

Πέραν της προφανούς αμερικανοτραφούς, προτεσταντικής αφέλειας την οποία υποκρύπτει μια τέτοια πεποίθηση, θεωρώ ότι οι κάθε λογής Ινστρούκτορες, Επουράνιοι προστάτες, Πατερναλιστές σωτήρες και Παράκλητοι, αποτελούν ψευδείς θεούς, όσο ακριβώς ψευδής είναι και ο θεός της Παλαιάς Διαθήκης κι έχω μάθει αυθορμήτως να τους επιδεικνύω απιστία, ενίοτε με περιπαικτικό τρόπο.

Ποια λοιπόν πνευματική αναγέννηση μου δίδει η τυφλή πίστη στην έλευση Εξωγήινων, οι οποίοι θα με εξαναγκάσουν να βρω τη σοφία που μου λείπει; Αυτό είναι ένα σαφέστατο ερώτημα, στο οποίο απέφυγες επιμελώς ν' απαντήσεις.

Κυριε Great Chaos ειδικα εσυ φαινεσαι πολυ αντιφατικος, ιδιως αν αναλογιστει κανεις οτι το ονομα σου ενισταται σε καθε ζητημα αντικειμενικης αιωνιας ταξης, ποσω μαλλον οταν κανεις συχνες αναφορες σε καρτες ταρω, τις οποιες η Εκκλησια σας αφοριζει ως "σατανικες", επειδη ακριβως επιβοηθουν την αποκρυφιστικη ανελιξη του υποκειμενου.
Σ' αυτό έχω ήδη απαντήσει. Θα περιοριστώ να προσθέσω ότι για τη συζήτηση επί τέτοιων θεμάτων έχουμε μια ολόκληρη κατηγορία στο στέκι, την Αρκάνα του Άλιστερ Κρόουλυ, στην οποία θα μ' ενδιέφερε να καταθέσεις τις απόψεις σου περί αποκρυφιστικής ανέλιξης...

Ποτε επιτελους θα το κατανοησετε βαθια; οτι ο Κοσμος αλλαζει αρδην
προς εκεινο που σε ολη τη μετα Χυδαιοτητας εποχη θεωρουσαμε "αντιποδες" του Ιδιου (για να δανειστω μια λογια εκφραση του Αστρεα); Και λετε οτι αυτος ο αντιποδας, αυτο το Αλλο θα ειναι δηθεν η απολυτη υποταγη στης παγκοσμια διακυβερνηση, στην τυραννικη επικρατεια του Ιδιου, οταν στην ουσια δεν ειναι παρα η πληρης εξαλειψη καθε γνωριμης ταυτοποιησης, η εισαγωγη μας σε μια ετεροτοπια (αν θα ευσταθουσε ο νεολογισμος) που δεν εχει καμια σχεση με τις μεθοδευσεις που μας βαλλουν δυο χιλιετιες τωρα.
Ο Κόσμος αλλάζει κι όλοι το οσμίζονται γύρω τους αυτό. Όσο όμως το οσμίζεσαι εσύ, τόσο κι άλλο τόσο το έχουν νωρίτερα οσμιστεί οι Εξουσιαστές, τους οποίους γενικά κατηγορείς κι εσύ, όπως και ο Αστρέας (δύο εις σάρκαν μίαν?). Θέλεις λοιπόν να πιστεύεις ότι δεν έχουν προετοιμάσει κάποιο σχέδιο, για να στρέψουν αυτήν την αναμενόμενη αλλαγή υπέρ τους, να εκμεταλλευτούν τη προβλεφθείσα απ' όλους συγκυρία, έτσι ώστε η Νέα Συνειδητότητα που θα προκύψει να είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα τους; Θέλεις να πιστέψουμε ότι η πραγματική μας Λύτρωση από τα δεσμά της έως σήμερα συγκεντρωτικής εξουσίας και της κυρίαρχης ιδεολογίας και κουλτούρας της, θα επέλθει με τον τρόπο που εδώ και δεκαετίες αυτή η ίδια εξουσία προπαγανδίζει και κάνει πλύση εγκεφάλου στις μάζες δηλαδή μέσω της έλευσης εξωγήινων; Επιμένεις μάλιστα ότι εμείς δεν θα πρέπει να στεκόμαστε κριτικά απέναντι σε ένα τέτοιου μεγέθους λογικό ατόπημα, ενώ ταυτόχρονα η άκριτη αποδοχή ενός παρόμοιου σεναρίου, θα μας ελευθέρωνε από τα πέπλα της πνευματικής συσκότισης;

Θα ήθελα να τονίσω ότι η εναπόθεση των ελπίδων μας σε εξωγήινους πάνσοφους σωτήρες, δεν θ' αποτελέσει στην πραγματικότητα κάποιου είδους Νέα Συνειδητότητα, ούτε μια Επανάσταση Αντίληψης, αλλά μόνο μια αλλαγή του προσώπου της εξουσίας, επί του ίδιου αμετάβλητου ποιμνίου άβουλων αμνοεριφίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Οσον αφορα τους εξωγηινους θα σας πω πως ειμαι σιγουρος για την υπαρξη τους στη βιοσφαιρα μας και κυριως για τις ηθικα ανωτερες προθεσεις τους. Πως μπορω να το ξερω; Ειναι ακριβως η ιδια προϋποθεση με αυτην που οδηγει στην αυθεντικη αντιληψη του θεϊκου, διχως να υποπιπτω στις παρανοησεις που βαλλουν τους κοινους χριστιανους.
Σε ρώτησα παραπάνω το εξής: " Με βάση ποια στοιχεία πιστεύεις τόσο ακράδαντα πως γνωρίζεις τις προθέσεις και το χαρακτήρα των εξωγήινων;" Εάν το παραπάνω απόσπασμά σου, το θεωρείς ως απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα, επίτρεψέ μου να σου πω ότι κάνεις λάθος. Θα ήθελα να επαναφέρω το κρίσιμο αυτό ερώτημα, χρήζον ουσιώδους απάντησης.
Θα ήθελα να επαναφέρω τρία ακόμη σημαντικά ερωτήματα, τα οποία δεν έτυχαν της ευαρέσκειας του αγαπητού Οιζε και δεν έχουν ακόμη απαντηθεί, ωστόσο έχει στηρίξει την επιχειρηματολογία προηγούμενών του δημοσιεύσεων στην επίκλησή τους:

  • Υπάρχει κάτι που να συνδέει απαραίτητα την ευθυγράμμιση του Ηλίου με το κέντρο του Γαλαξία, με την έλευση εξωγήινων;
  • Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω, ποιες συνέπειες πιστεύεται ότι θα έχει η Ηλιακή Καταιγίδα;
  • Τέλος, δεν γνωρίζω καθόλου για την εμπλοκή των Αιγυπτίων στην ιστορία. Θα ήθελες να μας πεις μερικά πράγματα;

ΠΙΣΤΗ ΣΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΕΥΕΠΙΦΟΡΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΕΞΕΛΙΞΕΩΝ ΕΔΩ Κ ΤΩΡΑ
στα επιγεια Ηλυσια που απο καποια φαση και υστερα θα κυριαρχησει στα πραματα, επειδη ακριβως θα εχουμε αντιπαρελθει την αναγκαστικη απο την κοσμικη διαλεκτικη "περιγεννητικη" στενοπορια του αναστοχαστικου ανθρωπου.
Οταν βλεπω στους ουρανους περιεργα φωτα ή οχηματα να παιζουν με την οραση μου γνωριζω απο καρδιας οτι αυτο ειναι ενα σινιαλο στη ρομαντικη ψυχη που ανεκαθεν φαινοταν (γιατι η Ιστορια δεν ειναι για τους ανωτερους εξωγηινους συμπορευτες μας -κι οχι θεους μας- παρα ενα στιγμιαιο κλεισιμο του βλεφαρου, μια μικρη νυχτα του μικροδευτερολεπτου).

Το χαος λειτουργει επισωρευτικα. Καποια στιγμη ειναι φυσικο να επιβληθει δια παντος στην οργανωμενη ταξη της καταστολης- τα σημαδια αυτης της πραγματικοτητας ειναι παντου εκδηλα. Και ακριβως στη φαση που αναμενεται η υστατη συγκυρια, το 2012, ενα υστατο συγχρονιστικο φαινομενο θα μας αφυπνισει ολους στην φαντασιακη φυση του Συμπαντος, ακομη κι αυτους τους δυσκοιλιους δυναστες. Ακριβως σε αυτο το υστατο γεγονος βλεπουμε τον θριαμβο του Χαους και των στοιχειών του (οπως τα αναπαριστα ο Χριστιανισμος σας) που θα αποδωσει δικαιο σε οσους τολμουν να συνταχθουν απο τωρα στην πλευρα του κατεξοχην αναρμοστου, του κατεξοχην ετερου, του κατεξοχην ανυπερασπιστου.
Το απροοπτο της αδιανοητης υπερισχυσης του Δρακοντα της Αποκαλυψης επι του Εβραιου σας Θεου θα ειναι συγκλονιστικο.
Προετοιμαστειτε για την υστατη αναμετρηση- αντιπαλος σας ο ιδιος σας ο εαυτος σας και τα δολερα δογματα στα οποια ειναι θεμελιωμενος.
Στα κείμενά του που έχω διαβάσει, ο Αστρέας μιλάει για τον Εωσφόρο, κατονομάζοντάς τον ως Μελέκ Τάους, ο Άγγελος-Παγώνι. Όπως έδειξα στο πρώτο μου κείμενο στο θέμα, ο Μέλεκ Τάους κατονομάζεται από τον Κρόουλυ ως ο ίδιος ο Αϊβάζ, ο Άγγελος που του υπαγόρευσε το κείμενο του Βιβλίου του Νόμου.

Μιας και ο Κρόουλυ υπήρξε ο Προφήτης του Νέου Αιώνα, θεωρώ αυτονοήτως ότι τούτη η αλλαγή την οποία ευαγγελίζεστε, αναφέρεται στο ίδιο ακριβώς ζήτημα, το τέλος του Αιώνα του Θυσιασμένου Θεού και την έλευση του Αιώνα του Θελήματος. Εκείνος λοιπόν, είχε ολόκληρο Αϊβάζ, τον ίδιο τον Μελέκ Τάους που αναμένετε, να του ψιθυρίζει τα μελλούμενα, πληροφορίες από πρώτο χέρι σαν να λέμε. :P Ούτε ένα χωρίο του δεν μιλάει για την έλευση εξωγήινων. Το γεγονός που θ' αποτελέσει τον "Ορίζοντα Δεδομένων" της singularity μπορεί να είναι βέβαιο πως κάποια στιγμή θα συμβεί, όμως δεν προβλέπεται ειδικά για το 2012, ούτε εικάζεται ως απαραίτητη προϋπόθεσή του η παρουσία εξωγήινων δυνάμεων. Μάλιστα, από αστρολογικής απόψεως, η αλλαγή του Αιώνα τοποθετείται για περίπου τα μέσα του 22ου αιώνα.

Θεωρώ τη θεωρία περί της έλευσης εξωγήινων σωτήρων ως απλή εκμετάλλευση της διάδοσης την οποία έχει παγκοσμίως η Θελημική διδασκαλία, με τον ίδιο τρόπο που χριστιανοί ιεροκήρυκες εκμεταλλεύτηκαν συχνά πυκνά την βιβλική Αποκάλυψη (πχ το 1000 μΧ) για να προβλέψουν τη Δευτέρα Παρουσία του δικού τους Θεού. Πόσο ειρωνικό είναι να μέμφεσαι τον χριστιανικό σκοταδισμό, ενώ ταυτόχρονα χρησιμοποιείς τις μεθόδους του...:/:

Edit: Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι καμμία αρνητική δεν μπήκε από εμένα στα τελευταία ποστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Λοιπον, Μεγα Χαος, παροτι κατονομαζεσαι απο την αρχη στην οποια καταθετω την πιστη μου, θα πρεπει καπου εδω να σταθω αντιπαλος και να σε καλεσω σε μια μονομαχια μεχρι τελικης πτωσης. Παροτι παιγνιωδης και ρητορικη αυτη, δεδομενων των σοβαρων, επικαιρων ζητηματων που θιγει, το ξερεις οτι ολως παραδοξως ειναι κατι πολυ παραπανω απο ενα απλο παιγνιδι. Οποιος χασει θα ειναι σα να χανει την αναπνοη του, αν αναλογιστει κανεις οτι ποτε αλλοτε δεν ηταν πιο επιτακτικη η ευρεση της Αληθειας. Ο επονειδισμος του παραπλανημενου σημερα στην εποχη της γνωσης ειναι τεραστιος. Με ολη αυτη την πλουσια πρωτη υλη που διατιθεται για την ευρεση ατραπων προς την Αληθεια, οποιος απο τους δυο νιωσει στο πετσι του μεσα την ηττα, το ξερεις, πως θα νιωσει μια βαθυτατη ανεπαρκεια. Εν κατακλειδι, φανερωνω το γεγονος οτι εδω προκειται για μια μαχη μεταξυ δυο ατομων που εμφορουνται απο παντελως αντιθετες πεποιθησεις, οι οποιες σε κοσμοϊστορικο επιπεδο επι του παροντος φαινεται ομοιως να συγκροουνται. Το ποιος θα νικησει δε θα το κρινει βεβαια η επιδοκιμασια ή η αποδοκιμασια του - ή του + κατω απο τα γραφομενα μας (γιατι το ξερεις πως ειμαι με τους λιγους -και τους εκλεκτους!-) αλλα η αμοιβαια, τηλεπαθητικη συναισθηση. Δεν υπαρχει ισοπαλια.
Great Chaos, φορεσε τα καλα σου- η καρτα εδειξε "ΠΥΡΓΟΣ";)


Διαπιστώνω ότι μόλις σε τσιγκλίσαμε ελαφρώς, με τις ανυπόφορες αντιρρήσεις μας στα γραφόμενά σου, άρχισες να ομοιάζεις του Αστρέως, αναπαριστώντας πιστά τόσο το γενικότερο ύφος, όσο και τις αδυναμίες της γραφής που επεσήμανα στο πρώτο μου ποστ στο παρόν θέμα. Τις τελευταίες τις ανέφερα τότε, μόνο και μόνο ως προτάσεις για βελτίωση της σαφήνειας των γραφομένων κι όχι για να μειώσω τον συγγραφέα. Σήμερα τις αναφέρω ως τεκμήρια ομοιότητας και τίποτε παραπάνω. Να αποδώσω λοιπόν τούτη την ομοιότητα φίλε μου σε προσηλυτισμό και αποστήθιση ή σε ταυτοπροσωπία;

Καταρχας, του "Αστρέαντα" ειναι το ορθον γραμματικα κι οχι "Αστρέως":hmm:
Οχι δεν ειμαι ο Αστρεας. Το οτι διακρινει τεκμηρια ομοιοτητας οφειλεται στις εκουσιες αναφορες μου στα λεγομενα του (επισημαινοντας το παντα σε παρενθεση). Αν το βλεπεις αυτο και στο γενικοτερο υφος ισως να οφειλεται στη διαχρονικη ομοιοτητα των φορεων του διηνεκους αντιεξουσιαστικου λογου- δονειται απο λιβιδινικη ισχυ, απο βαθια σπλαχνικη ορμητικοτητα. Χαιρομαι αν παραπεμπω σε αυτον λοιπον, δεν εχει να κανει σε τιποτα με προσηλυτισμο... θα ηταν οξυμωρο αλλωστε ως προς το ευρυτερο πλαισιο της εωσφορικης ιδεολογιας.




Όποια κι αν είναι η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα, θα ήθελα να παρατηρήσω ότι δείχνετε να έχετε προετοιμάσει κάποια επιχειρηματολογία έναντι των πιθανών χριστιανών επικριτών της θεωρίας σας, την οποία και εξαπολύετε δίκην blitzkrieg με σχεδόν αυτοματικό τρόπο επί παντός επικριτού σας. Το οξύ πρόβλημα προκύπτει όταν οι διαφωνούντες δεν είναι χριστιανοί, τουλάχιστον όχι αρμόζοντες στο κουστούμι που τους έχετε ράψει εκ τω προτέρων. Το τσουβάλιασμα εξυπηρετεί μεν στην απάντηση μέσω προκατασκευασμένων θεωρητικολογιών, ωστόσο ενίοτε μπορεί να έχει κωμικοτραγικά αποτελέσματα...

Τωρα μολις καταλαβαινω, μετα απο καποια κομβικης σημασιας αρθρα που παρατιθενται στο "Επανασταση του Αυγερινου" οτι επικριτες-αντιπαλοι μας δεν ειναι τοσο οι Χριστιανοι αλλα οσοι υπαγονται ασυνειδητως στη χριστιανικη κοσμοθεωρια. Ενας απο αυτους εισαι εσυ, οσο κι αν δε θελεις να το πιστεψεις, οσο κι αν σε γκρεμιζει ρηξικελευθα στο ερεβος, απο τα συμφραζομενα σου προκυπτει μια τετοια εντυπωση. Δεν ειναι αντιμαχος του εωσφορικου ιδεωδους ο κοινος Χριστιανος φυσικα. Αυτος καταλογιζεται απλως ως ενα στρατιωτακι. Κυριος αντιμαχος μας ειναι ο Βασιλιας, ο Στρατηγος, ο Ιπποτης, ο Πυργος... Και για να μιλησω λιγοτερο μεταφορικα, αντιμαχος μας ειναι ο θιασωτης πολιτικων και υπαρξιακων πεποιθησεων που παραπεμπουν εμμεσως στην ιουδαιοχριστιανικη σωτηριολογια, δηλαδη καθε σκεπτομενος ανθρωπος που εγκυπτει στα κλειστα, πεπερασμενα σχηματα αξιολογησης και επεξεργασιας της κατα φυσιν απροσπελαστης απο καθε λογης ερμηνειων πραγματικοτητας. Θα μου πεις, κανεις κι εσυ ακριβως το ιδιο: Προτασσω ενα μοντελο σωτηριας, μια κλειστη σεναριακη (χολυγουντιανη) εξελιξη που καταστελλει καθε ενδεχομενικη ποιοτητα που θα απαλλοτριωνε την εν λογω ενοραση. Ομως προσεξε να δεις τη διαφορα. Η δικη μου αντιπροταση ειναι υστατη θεωρηση μονο στο βαθμο που εξισταται ως ειρωνικη και αρα αυτοαναιρετικη ως προς τα σχηματα της. Κατι που δε διακρινω στη δικη σου σκοπια. Τι εννοω; Εννοω οτι ο δικος μας Εωσφορος (οπως καταλαβαινω απο τα οσα διαβαζω στο ιστολογιο του μανιφεστο) ειναι ενα σκωπτικο σχημα εναντι των προκαθορισμενων εννοιων και μυθοπλασιων του Κατεστημενου. Δηλαδη παταμε στο μονο βημα που μας προσφερει το θρησκευτικο κατεστημενο της Δυσης, φοραμε το μονο διαθεσιμο προσωπειο που παραπεμπει στο Αλλο, στο κατεξοχην αναρμοστο (κλεμενη φραση ετσι) με σκοπο να το "απολυμανουμε" απο καθε φαυλη υποννοια. Με αλλα λογια, αποπειρουμαστε με μια νεα μυθοπλασια να μετουσιωσουμε την αρνητικη ταυτοτητα που μας προσαπτουν. Αυτο δεν ειναι ενα κλειστο σχημα, μια μετα-αφηγηση ατεγκτη και δογματικη αλλα μια παιγνιωδης ανταποκριση στα προκαθορισμενα σχηματα, που φλερταρει με το Απειρον. Ειναι ενας υπαινιγμος που εγειρει την αναστοχαστικοτητα... αυτο προφανως επουδενι ειναι καποιο κλειστο σχημα, μια υστατη ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ θεωρηση. Καταλαβαινεις τη διαφορας μας;
Θα μου πεις: "Μα εγω δεν υποστηριζω τη χριστιανικη εσχατολογια". Και θα σου απαντουσα οτι την υποστηριζεις εμμεσως πλην σαφως με το γενικοτερο σου κυνικο υφος απεναντι σε αποπειρες τετοιες. Να το ξερεις οτι ο Ρομαντισμος (και δεν εννοω τα κερακια στις ακροθαλασσιες αλλα για εκεινον τον ουσιαστικοτερο του 18ου-19ου αιωνα) ανεκαθεν αντιμετωπιζονταν ετσι, ανεκαθεν ειχε πολλους επικριτες. Εξ ου και γιατι ως τωρα αδυνατει να καθιερωθει ως ολοκληρωτικο κοινωνικοπολιτικο μορφωμα. Ομως ηρθε ο καιρος που ειναι μοιραιο να υπερισχυσει εξαιτιας καποιων ρηξικελευθων εξελιξεων που μελλουν να κατακρημνισουν ολωσδιολου τον Πυργο του πατριαρχικου κατεστημενου (κι ολων οσων συνειδητα ή μη τον υπερασπιζονται).


Ωστόσο ποια ακριβώς ψυχική και πνευματική αυτονομία μου προσφέρει ο δικός σου τρόπος θέασης, ο οποίος απαιτεί από εμένα να πιστέψω ότι ακριβώς την 21/12/12 θα έρθουν εκείνοι οι εξωγήινοι που έγιναν πρότυπα των αρχαίων παγανιστικών θεοτήτων των Ελλήνων, ή των Ντόγκον, ή των Μάγιας, ή των Μπόζο, ή των Αβοριγίνων, ή..., θα με πάρουν απ' το χεράκι και θα με οδηγήσουν στο δρόμο της Φώτισης, της Ελευθερίας, της Δικαιοσύνης και της Αρμονίας, μάλιστα εν μία νυκτί;

Αχ, ποσο φαινεται οτι εισαι μυημενος στη ρουτινα της κοινης καθημερινοτητας (οσον κι αν δε θελεις να το πιστευεις). Ειναι ισως οι επαγγελματικες σου υποχρεωσεις, ισως οι οικογενειακες, δεν ξερω τι, εκεινο που υποθετω (με μικρη πιθανοτητα να πεφτω εξω) ειναι οτι δεν εχεις εμπειρικες καταγραφες του Παραδοξου... του εγγενους Παραδοξου της ιδιας της Φυσης! Αρκουν αραγε οι αντιστοιχιες των καρτων Ταρω με τα γεγονοτα για να εκληφθουν ως ικανοποιητικα δειγματα των εκζητουμενων εμπειρικων καταγραφων; Μα φυσικα και οχι. Σε ενημερωνω οτι ο πραγματικος πνευματισμος ειναι η εντρυφηση, η αφομοιωση με το Χαος του Ασυνειδητου. Δεν αρκει το να ισχυριζεσαι οτι εισαι αντιπροσωπος του στη ΝΑ Ευρωπη, χρειαζεται να ζεις τοιουτοτροπως (δυσκολο για εναν ιδιωτικο υπαλληλο). Επομενως, φιλε με διαθεση φιλικη, σου λεω οτι το ψευδωνυμο σου αποφαινεται την διακαη σου επιθυμια να εξοβελιστεις απο τη στρυφνη ταξη που σε περιστοιχιζει, ομως εις ματην αν κρινω απο τα γραφομενα σου και τις καταφανεστατες ενδειξεις μετεωρισμου σου.
Εχεις το θαρρος να διαβεις απομερα μονοπατια μυησης δια των οποιων θα απαλλαγεις απο τον υπερμετρο ρασιοναλιστικο προγραμματισμο της συλλογικης νοησης και τις ανοητες μεταφυσικες του αντιπαραταξεις (της αποφατικης θεολογιας); Αν το ειχες θα φροντιζες ηδη να εχεις βρεθει σε τελετουργικα στον Αμαζονιο, στα Ιμαλαϊα, στο βροχοδασος της Ινδονησιας παρεα με σαμανους για να σου δειξουν το δρομο. Ελαχιστα παρακινδυνευμενη η υποθεση μου. Αλλα ακομη κι αν δεν ειχες τη δυνατοτητα να το κανεις, θα φροντιζες να εβρισκες τις αστικες ατραπους που οδηγουν σε αυτη την ολοτροπικη νοητικη κατασταση. Και βεβαιως μιλαω για τα ενθεογενη βοτανα (κοινως, τα ψυχεδελικα). Ιδου ο τροπος για να αντιληφθεις την πραγματικοτητα γυμνη απο καθε αποδοση ερμηνειας, το Ειναι και την πρωτογενη του αγωνια (για να δανειστω μια εκφραση του... Αστρέως), το κατεξοχην μη-ερμηνευσιμο! Μα παραδοξο, πολυ παραδοξο!
Τι σχεση εχει ομως αυτο με το 2012 και το Instant Karma που υπαινισσονται οι προφητειες. Μα θα μπορεις να αξιολογησεις την πραγματικοτητα διαφορετικα, οχι καρτεσιανα, αριστοτελεια, πλατωνικα, ευκλειδια αλλα με τους τροπους της παραλογιστικης που αλλωστε συναδονται απο τη νεα επιστημολογια. Μετα απο μια τετοια μυηση θα ησουν ετοιμος να βρεξεις το βρακι σου... διοτι ναι ειναι πιθανο, η διαδικασια αυτη καθεαυτη μας φυλαει εκπληξεις παραλογες!!!

Πέραν της προφανούς αμερικανοτραφούς, προτεσταντικής αφέλειας την οποία υποκρύπτει μια τέτοια πεποίθηση, θεωρώ ότι οι κάθε λογής Ινστρούκτορες, Επουράνιοι προστάτες, Πατερναλιστές σωτήρες και Παράκλητοι, αποτελούν ψευδείς θεούς, όσο ακριβώς ψευδής είναι και ο θεός της Παλαιάς Διαθήκης κι έχω μάθει αυθορμήτως να τους επιδεικνύω απιστία, ενίοτε με περιπαικτικό τρόπο.

Αν ησουν πραγματι περιπαικτικος θα ειχες κατανοησει τη σκωπτικη αντιπροταση του Αυγερινου.

Ποια λοιπόν πνευματική αναγέννηση μου δίδει η τυφλή πίστη στην έλευση Εξωγήινων, οι οποίοι θα με εξαναγκάσουν να βρω τη σοφία που μου λείπει; Αυτό είναι ένα σαφέστατο ερώτημα, στο οποίο απέφυγες επιμελώς ν' απαντήσεις.

Δεν ειναι τυφλη πιστη. Ειναι ανοιγμα στο φυσικο γνωστικισμο του ασυνειδητου. Αν ειχες τις εμπειρικες καταγραφες (τα Ταρω ΔΕΝ αρκουν!) θα γνωριζες οτι ολα τα στοιχεια καταδεικνυουν εμφανως την υπαρξη εξωγηινων οργανισμων στον πλανητη κι οχι σε μια συνωμοσιολογια. Διοτι τα αγρογλυφικα (please, μη μου πεις κι εσυ οτι τα κανουν μεθυσμενοι μετα απο την pub) δειχνουν κωδικοποιημενα το υστατο συγχρονιστικο γεγονος. Διοτι τα αρχαια ευρυματα αποκαλυπτουν την υπαρξη ανωτερης διανοιας στον πλανητη. Διοτι η βιοχημεια του πλανητη δειχνει τη μεγαλη πιθανοτητα εξωγηινης παρεμβασης στην εξελιξη της βιοσφαιρας. Διοτι (και κυριως) η βαθυτατη συναισθηση του Εαυτου καταυγαζει εναν πηγαιο ψυχονοητικο επυλη, που ειναι εκ φυσεως υπεργηινος στο βαθος και τη διασταση του, εξυπονοώντας την κοινη διαγαλαξιακη εαυτοτητα (οσο γελοιο κι αν ακουγεται για τον κοινο ρασιοναλιστη). Αυτη ακριβως η εαυτοτητα ειναι το επομενο βημα της ανθρωποτητας, ωστε να βρεθει ετοιμη για το μεγαλο συναπαντημα. Εμποδιο; Οι δογματικες φανφαρες των γιαγιαδων κι των παπουδεων, των τελευταιων που κρατουν ψηλα ενα λαβαρο που ομως καταδυεται στο παρελθον.





Ο Κόσμος αλλάζει κι όλοι το οσμίζονται γύρω τους αυτό. Όσο όμως το οσμίζεσαι εσύ, τόσο κι άλλο τόσο το έχουν νωρίτερα οσμιστεί οι Εξουσιαστές, τους οποίους γενικά κατηγορείς κι εσύ, όπως και ο Αστρέας (δύο εις σάρκαν μίαν?). Θέλεις λοιπόν να πιστεύεις ότι δεν έχουν προετοιμάσει κάποιο σχέδιο, για να στρέψουν αυτήν την αναμενόμενη αλλαγή υπέρ τους, να εκμεταλλευτούν τη προβλεφθείσα απ' όλους συγκυρία, έτσι ώστε η Νέα Συνειδητότητα που θα προκύψει να είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα τους; Θέλεις να πιστέψουμε ότι η πραγματική μας Λύτρωση από τα δεσμά της έως σήμερα συγκεντρωτικής εξουσίας και της κυρίαρχης ιδεολογίας και κουλτούρας της, θα επέλθει με τον τρόπο που εδώ και δεκαετίες αυτή η ίδια εξουσία προπαγανδίζει και κάνει πλύση εγκεφάλου στις μάζες δηλαδή μέσω της έλευσης εξωγήινων; Επιμένεις μάλιστα ότι εμείς δεν θα πρέπει να στεκόμαστε κριτικά απέναντι σε ένα τέτοιου μεγέθους λογικό ατόπημα, ενώ ταυτόχρονα η άκριτη αποδοχή ενός παρόμοιου σεναρίου, θα μας ελευθέρωνε από τα πέπλα της πνευματικής συσκότισης;

Ομως καταλαβαινεις οτι γι αυτο ακριβως φροντιζει η "Επανασταση του Αυγερινου"; Σου προτεινω να διαβασεις προσεκτικα το αρθρο "Περι της Υφαρπαγης του Ηγεμονικου Αντιπερισπασμου" (https://morningstar-astreas.blogspot.com/2010/11/blog-post.html): εκει βρισκεται η λυση! Φαινεται μολις οικιοποιηθουμε οσα μας εχει αναπαραστησει το πατριαρχικο κατεστημενο ως κατεξοχην αλλοτρια, τοτε ειναι που δε θα ειμαστε αγωγιμοι για τα συγκεντρωτικα τους σχεδια, οσο εκλεπτυσμενα κι αν ειναι αυτα στον προσχεδιασμο και την εφαρμογη τους. Ειναι βλεπεις που η υστατη οντολογικη αβαρια θετει το οριο τους. Διοτι φανταστειτε, τι θα σημαινει αν κοινος Homo Sapiens αρχιζε να επενδυει με υπαρξιακη ζεση και πυγμη στο κατεξοχην αναρμοστο, σκεφτειτε αν μια τετοια σταση διαποτιζονταν απο θρησκευτικη επιτακτικοτητα (ως μια καποια αντιστροφη, αναιρετικη σωτηριολογια). Ποια η δυναμη τους απεναντι σε ενα τετοιο ειδος ανθρωπου, σε εναν τετοιο Homo Gestalt;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Σε ρώτησα παραπάνω το εξής: " Με βάση ποια στοιχεία πιστεύεις τόσο ακράδαντα πως γνωρίζεις τις προθέσεις και το χαρακτήρα των εξωγήινων;"

απο στενη επαφη 5ου τυπου.

  • Υπάρχει κάτι που να συνδέει απαραίτητα την ευθυγράμμιση του Ηλίου με το κέντρο του Γαλαξία, με την έλευση εξωγήινων;
    ειναι συγκυριακο γεγονος. Ο Jung μιλησε για τη συγχρονικοτητα ως φυσικο φαινομενο. Σε παραπεμπω σε αυτον.
  • Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω, ποιες συνέπειες πιστεύεται ότι θα έχει η Ηλιακή Καταιγίδα;
    Καταρχας αναμενουμε με απολυτη βεβαιοτητα το μεγαλο Black Out που θα συνηχησει με τα τεκταινομενα του Μεσαιωνα. Ειναι τοτε που το Χαος, που τοσο αγαπας (σχεση αγαπης-μισους να υποθεσω;) θα κυριαρχησει κατανυκτικα στον Κοσμο, με την απαραιτητη στενοπορια βεβαια που υπαινισσεται ενα τετοιο σοκ για την ηλεκτρονικο μας πολιτισμο.
  • Τέλος, δεν γνωρίζω καθόλου για την εμπλοκή των Αιγυπτίων στην ιστορία. Θα ήθελες να μας πεις μερικά πράγματα;
    Search Label: "The Orion Prophecy"

Πόσο ειρωνικό είναι να μέμφεσαι τον χριστιανικό σκοταδισμό, ενώ ταυτόχρονα χρησιμοποιείς τις μεθόδους του...:/:
Aπο τα παραπανω, ηδη θα καταλαβες οτι η ειρωνεια αποτελει αυτοσκοπο του συνολου εωσφορικου εγχειρηματος. ;)

Edit: Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι καμμία αρνητική δεν μπήκε από εμένα στα τελευταία ποστ
Με απολυτα παιγνιωδες πνευμα η μονομαχια μας, φυσικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τώρα συγνώμη ρε Οιζε, θέλεις στα σοβαρά να απαντήσω στο επιχείρημα: "Νομίζεις ότι δεν είσαι χριστιανός, είσαι κατά βάθος και δεν το ξέρεις"; :hehe: Διάβασε καλύτερα τα όσα έχω γράψει εντός αυτού του θέματος και στις κάρτες Ταρώ και τα συζητάμε κάποια άλλη φορά. Μου φαίνεται γελοίο ν' απαντώ σε κατεβατά τα οποία ξεκινούν από προφανώς εσφαλμένες παραδοχές.

Τα εωσφορικά σου ιδεώδη ουδόλως τα έχω αμφισβητήσει, μάλλον τα γνωρίζω πολύ πριν εσένα σε πιάσει ο "φανατισμός του νεοφώτιστου". Τα περί εξωγήινων ειδικά όμως, τα θεωρώ ανοησίες και νομίζω ότι έχω γράψει το λόγο διεξοδικότατα. Μπορείς πάντως εάν θέλεις να διαγωνιστείς με τον εαυτό σου. Ίσως έτσι καταφέρεις να κερδίσεις...

Όσο για το ότι δεν είσαι ο Αστρεύς (δεν κλίνεται λοιπόν κατά το Βασιλεύς; :hmm:), το θεωρώ εμπαιγμό της ολίγιστης νοημοσύνης μου και θα δηλώσω απλώς ότι δεν μου αρέσει η διαδικτυακή κλωνοποίηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Μα ελα εδω, που πας; Που τρεχεις; (Αστρευς, δεν υπαρχει ονομα- το γνωριζω απο τα αρχαια, φιλος του Ορφεα: Αστρεας, του Αστρεαντα, οπως Αιας, του Αιαντα.

Αναμετρηση με τον εαυτο μου, λοιπον.... Οπως αρμοζει και πρεπει...
Η ΥΣΤΑΤΗ αναμετρηση, φιλτατε.
Προχωρα!~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εν κατακλειδι, φανερωνω το γεγονος οτι εδω προκειται για μια μαχη μεταξυ δυο ατομων που εμφορουνται απο παντελως αντιθετες πεποιθησεις, οι οποιες σε κοσμοϊστορικο επιπεδο επι του παροντος φαινεται ομοιως να συγκροουνται. Το ποιος θα νικησει δε θα το κρινει βεβαια η επιδοκιμασια ή η αποδοκιμασια του - ή του + κατω απο τα γραφομενα μας (γιατι το ξερεις πως ειμαι με τους λιγους -και τους εκλεκτους!-) αλλα η αμοιβαια, τηλεπαθητικη συναισθηση. Δεν υπαρχει ισοπαλια.
Great Chaos, φορεσε τα καλα σου- η καρτα εδειξε "ΠΥΡΓΟΣ";)
Μην επικαλείσαι τον Πύργο επί ματαίω, γιατί κινδυνεύεις να σου έρθει στο κεφάλι αγαπητέ. Το όλο σου εγχείρημα ξεκινά από εντελώς λανθασμένη βάση, αφού πιστεύεις ότι έχουμε εντελώς αντίθετες πεποιθήσεις. Η δική μου άποψη είναι ότι οι εωσφορικές πεποιθήσεις τις οποίες επιδεικνύεις, πάσχουν από κενά και σφάλματα, τα οποία έχω ήδη καταδείξει και τα οποία αδυνατείς ακόμη να καλύψεις, προτιμώντας να κομπάζεις και να προκαλείς σε ανούσιες ρητορικές μονομαχίες. Όταν αποφασίσεις ν' απαντήσεις επί της ουσίας, είμαι ειλικρινά στη διάθεσή σου, μιας και η συγκεκριμένη συζήτηση με ενδιαφέρει πραγματικά.

Τωρα μολις καταλαβαινω, μετα απο καποια κομβικης σημασιας αρθρα που παρατιθενται στο "Επανασταση του Αυγερινου" οτι επικριτες-αντιπαλοι μας δεν ειναι τοσο οι Χριστιανοι αλλα οσοι υπαγονται ασυνειδητως στη χριστιανικη κοσμοθεωρια. Ενας απο αυτους εισαι εσυ, οσο κι αν δε θελεις να το πιστεψεις, οσο κι αν σε γκρεμιζει ρηξικελευθα στο ερεβος, απο τα συμφραζομενα σου προκυπτει μια τετοια εντυπωση.
Σε αυτό ήδη έχω απαντήσει. Εάν αρχίσουμε την κολοκυθιά, "είσαι χριστιανός", "όχι δεν είμαι", "όχι είσαι αλλά δεν το γνωρίζεις", τότε απλά δεν καταλήγουμε πουθενά. Έχεις μάθει πολύ καλά, νεράκι θα έλεγα, το μάθημα για το πώς αποκρούονται τα επιχειρήματα της Χριστιανικής πλευράς. Το μόνο που έχεις να κάνεις όταν συναντάς αντίλογο, είναι να βαπτίσεις τον αντιφρονούντα ως χριστιανό και να του κοπανήσεις κατόπιν όλο τον ορυμαγδό που έχεις προετοιμάσει, πραγματικός χείμαρρος. Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά, ότι σε μη χριστιανούς, τα παραπάνω επιχειρήματα ΔΕΝ ταιριάζουν, ούτε απαντούν στις ενστάσεις τους. Τώρα, εάν θέλεις μπορείς για άλλη μια φορά να μου απαντήσεις: "Είμαι σίγουρος πως είσαι κατά βάθος χριστιανός" και να συνεχίσεις τις ρητορικές ομοβροντίες πυροτεχνημάτων.


Θα μου πεις, κανεις κι εσυ ακριβως το ιδιο:
Προτασσω ενα μοντελο σωτηριας, μια κλειστη σεναριακη (χολυγουντιανη) εξελιξη που καταστελλει καθε ενδεχομενικη ποιοτητα που θα απαλλοτριωνε την εν λογω ενοραση. Ομως προσεξε να δεις τη διαφορα. Η δικη μου αντιπροταση ειναι υστατη θεωρηση μονο στο βαθμο που εξισταται ως ειρωνικη και αρα αυτοαναιρετικη ως προς τα σχηματα της. Κατι που δε διακρινω στη δικη σου σκοπια. Τι εννοω; Εννοω οτι ο δικος μας Εωσφορος (οπως καταλαβαινω απο τα οσα διαβαζω στο ιστολογιο του μανιφεστο) ειναι ενα σκωπτικο σχημα εναντι των προκαθορισμενων εννοιων και μυθοπλασιων του Κατεστημενου. Δηλαδη παταμε στο μονο βημα που μας προσφερει το θρησκευτικο κατεστημενο της Δυσης, φοραμε το μονο διαθεσιμο προσωπειο που παραπεμπει στο Αλλο, στο κατεξοχην αναρμοστο (κλεμενη φραση ετσι) με σκοπο να το "απολυμανουμε" απο καθε φαυλη υποννοια. Με αλλα λογια, αποπειρουμαστε με μια νεα μυθοπλασια να μετουσιωσουμε την αρνητικη ταυτοτητα που μας προσαπτουν. Αυτο δεν ειναι ενα κλειστο σχημα, μια μετα-αφηγηση ατεγκτη και δογματικη αλλα μια παιγνιωδης ανταποκριση στα προκαθορισμενα σχηματα, που φλερταρει με το Απειρον. Ειναι ενας υπαινιγμος που εγειρει την αναστοχαστικοτητα... αυτο προφανως επουδενι ειναι καποιο κλειστο σχημα, μια υστατη ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ θεωρηση. Καταλαβαινεις τη διαφορας μας;
Ενδιαφέρον αυτό. Έχω γράψει ακριθιγώς επ' αυτής της τάσης κάποιων μυημένων, εδώ, πολύ πριν μας αναφέρεις εσύ κάτι παρόμοιο. Περισσότερα στοιχεία επ' αυτής της Εωσφορικής στάσης του Άλιστερ Κρόουλυ, εμπεριέχονται στην κάρτα της Λαγνείας, όπου όμως δυστυχώς δεν έχω αξιωθεί ακόμη να γράψω, λόγω εσωτερικών ανακατατάξεων. Δεν βλέπω λοιπόν καμμία διαφορά. Το μόνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι: Δηλαδή τα όσα μας έλεγες περί σωτήρων εξωγήινων που θα έρθουν οπωσδήποτε το Δεκέμβριο του 2012, είχαν ειρωνικό-προκλητικό χαρακτήρα και δεν τα εννοείς κυριολεκτικά;:hmm:
Καλή προσπάθεια αναδίπλωσης πάντως, σου το αναγνωρίζω...

Θα μου πεις: "Μα εγω δεν υποστηριζω τη χριστιανικη εσχατολογια". Και θα σου απαντουσα οτι την υποστηριζεις εμμεσως πλην σαφως με το γενικοτερο σου κυνικο υφος απεναντι σε αποπειρες τετοιες. Να το ξερεις οτι ο Ρομαντισμος (και δεν εννοω τα κερακια στις ακροθαλασσιες αλλα για εκεινον τον ουσιαστικοτερο του 18ου-19ου αιωνα) ανεκαθεν αντιμετωπιζονταν ετσι, ανεκαθεν ειχε πολλους επικριτες. Εξ ου και γιατι ως τωρα αδυνατει να καθιερωθει ως ολοκληρωτικο κοινωνικοπολιτικο μορφωμα. Ομως ηρθε ο καιρος που ειναι μοιραιο να υπερισχυσει εξαιτιας καποιων ρηξικελευθων εξελιξεων που μελλουν να κατακρημνισουν ολωσδιολου τον Πυργο του πατριαρχικου κατεστημενου (κι ολων οσων συνειδητα ή μη τον υπερασπιζονται).
Ο μόνος κυνισμός που επέδειξα, ήταν κατά την περιγραφή της κυνικότατης προτεσταντικής νεορομαντικής μυθοπλασίας και προπαγάνδας, περί εξωγήινων που θα έρθουν να μας σώσουν από τους εαυτούς μας. Είμαι δυστυχώς από τους λίγους εκείνους ρομαντικούς, οι οποίοι περιμένουν μια πνευματική αφύπνιση της ανθρωπότητας, χωρίς τη βοήθεια επουράνιων σωτήρων. Εκεί βρίσκεται και η βασική μας διαφορά, στην οποία δεν έχεις καταφέρει ακόμη ν' απαντήσεις.


Αχ, ποσο φαινεται οτι εισαι μυημενος στη ρουτινα της κοινης καθημερινοτητας (οσον κι αν δε θελεις να το πιστευεις).
Ειναι ισως οι επαγγελματικες σου υποχρεωσεις, ισως οι οικογενειακες, δεν ξερω τι, εκεινο που υποθετω (με μικρη πιθανοτητα να πεφτω εξω) ειναι οτι δεν εχεις εμπειρικες καταγραφες του Παραδοξου... του εγγενους Παραδοξου της ιδιας της Φυσης! Αρκουν αραγε οι αντιστοιχιες των καρτων Ταρω με τα γεγονοτα για να εκληφθουν ως ικανοποιητικα δειγματα των εκζητουμενων εμπειρικων καταγραφων; Μα φυσικα και οχι. Σε ενημερωνω οτι ο πραγματικος πνευματισμος ειναι η εντρυφηση, η αφομοιωση με το Χαος του Ασυνειδητου. Δεν αρκει το να ισχυριζεσαι οτι εισαι αντιπροσωπος του στη ΝΑ Ευρωπη, χρειαζεται να ζεις τοιουτοτροπως (δυσκολο για εναν ιδιωτικο υπαλληλο). Επομενως, φιλε με διαθεση φιλικη, σου λεω οτι το ψευδωνυμο σου αποφαινεται την διακαη σου επιθυμια να εξοβελιστεις απο τη στρυφνη ταξη που σε περιστοιχιζει, ομως εις ματην αν κρινω απο τα γραφομενα σου και τις καταφανεστατες ενδειξεις μετεωρισμου σου.
Εχεις το θαρρος να διαβεις απομερα μονοπατια μυησης δια των οποιων θα απαλλαγεις απο τον υπερμετρο ρασιοναλιστικο προγραμματισμο της συλλογικης νοησης και τις ανοητες μεταφυσικες του αντιπαραταξεις (της αποφατικης θεολογιας); Αν το ειχες θα φροντιζες ηδη να εχεις βρεθει σε τελετουργικα στον Αμαζονιο, στα Ιμαλαϊα, στο βροχοδασος της Ινδονησιας παρεα με σαμανους για να σου δειξουν το δρομο. Ελαχιστα παρακινδυνευμενη η υποθεση μου. Αλλα ακομη κι αν δεν ειχες τη δυνατοτητα να το κανεις, θα φροντιζες να εβρισκες τις αστικες ατραπους που οδηγουν σε αυτη την ολοτροπικη νοητικη κατασταση. Και βεβαιως μιλαω για τα ενθεογενη βοτανα (κοινως, τα ψυχεδελικα). Ιδου ο τροπος για να αντιληφθεις την πραγματικοτητα γυμνη απο καθε αποδοση ερμηνειας, το Ειναι και την πρωτογενη του αγωνια (για να δανειστω μια εκφραση του... Αστρέως), το κατεξοχην μη-ερμηνευσιμο! Μα παραδοξο, πολυ παραδοξο!
Τι σχεση εχει ομως αυτο με το 2012 και το Instant Karma που υπαινισσονται οι προφητειες. Μα θα μπορεις να αξιολογησεις την πραγματικοτητα διαφορετικα, οχι καρτεσιανα, αριστοτελεια, πλατωνικα, ευκλειδια αλλα με τους τροπους της παραλογιστικης που αλλωστε συναδονται απο τη νεα επιστημολογια. Μετα απο μια τετοια μυηση θα ησουν ετοιμος να βρεξεις το βρακι σου... διοτι ναι ειναι πιθανο, η διαδικασια αυτη καθεαυτη μας φυλαει εκπληξεις παραλογες!!!
Χαρακτηριστική περίπτωση argumentum ad hominem και μάλιστα με τον πλέον ύπουλο τρόπο, αφού εικάζεις περί των εμπειριών και των μυήσεών μου, ενώ δεν υπάρχει κανένας τρόπος εγώ ν' αποδείξω το αντίθετο, ούτε όμως κι εσύ ν' αποδείξεις ότι έχεις περισσότερες από εμένα. Τελικά θα πρέπει να φτάσουμε να συζητούμε πόσα τσουβάλια μαύρο έχει πιει ο καθένας από εμάς και θα το ξεφτιλίσουμε εντελώς. Δεν είμαι τόσο ανόητος για να διαφημίζω στο διαδίκτυο πράγματα που καλύτερα να παραμένουν προσωπικά δεδομένα, ή να κομπάζω περί των χαοτικών μου εμπειριών. Το αrgumentum ad hominem θεωρείται επισήμως ως λογικό σφάλμα, πλάνη ή ανακολουθία, συνεπώς καταρρίπτεται αυτοδικαίως. Ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα έριχνες το επίπεδο του διαλόγου τόσο χαμηλά, με τέτοια φτηνά προπαγανδιστικά μέσα, ίσως όμως θα έπρεπε στην πραγματικότητα να το περιμένω, αν αναλογιζόμουν την αμηχανία την οποία σου έχουν προκαλέσει οι θέσεις μου...

Αν ησουν πραγματι περιπαικτικος θα ειχες κατανοησει τη σκωπτικη αντιπροταση του Αυγερινου.
Ή είμαι αρκετά περιπαικτικός ώστε να υποδαυλίσω την ανυπέρβλητα γραφική σκιαμαχία σου με τον ανύπαρκτο χριστιανό αντίπαλό σου. Τόσος μονόλογος για το τίποτε, είναι πράγματι διασκεδαστικός...

Δεν ειναι τυφλη πιστη. Ειναι ανοιγμα στο φυσικο γνωστικισμο του ασυνειδητου.
Αν ειχες τις εμπειρικες καταγραφες (τα Ταρω ΔΕΝ αρκουν!) θα γνωριζες οτι ολα τα στοιχεια καταδεικνυουν εμφανως την υπαρξη εξωγηινων οργανισμων στον πλανητη κι οχι σε μια συνωμοσιολογια. Διοτι τα αγρογλυφικα (please, μη μου πεις κι εσυ οτι τα κανουν μεθυσμενοι μετα απο την pub) δειχνουν κωδικοποιημενα το υστατο συγχρονιστικο γεγονος. Διοτι τα αρχαια ευρυματα αποκαλυπτουν την υπαρξη ανωτερης διανοιας στον πλανητη. Διοτι η βιοχημεια του πλανητη δειχνει τη μεγαλη πιθανοτητα εξωγηινης παρεμβασης στην εξελιξη της βιοσφαιρας. Διοτι (και κυριως) η βαθυτατη συναισθηση του Εαυτου καταυγαζει εναν πηγαιο ψυχονοητικο επυλη, που ειναι εκ φυσεως υπεργηινος στο βαθος και τη διασταση του, εξυπονοώντας την κοινη διαγαλαξιακη εαυτοτητα (οσο γελοιο κι αν ακουγεται για τον κοινο ρασιοναλιστη). Αυτη ακριβως η εαυτοτητα ειναι το επομενο βημα της ανθρωποτητας, ωστε να βρεθει ετοιμη για το μεγαλο συναπαντημα. Εμποδιο; Οι δογματικες φανφαρες των γιαγιαδων κι των παπουδεων, των τελευταιων που κρατουν ψηλα ενα λαβαρο που ομως καταδυεται στο παρελθον.
Τα crop circles αποδίδονται σε ανθρώπινα έργα και ουδεμία σχέση έχουν με την ύπαρξη και παρουσία εξωγήινων, η συγκεκριμένη άποψη είναι έντονα αμφισβητούμενη. Μιας και δεν έχω μάθει να πιστεύω σε οποιαδήποτε εικασία, χωρίς σημαντικές έστω ενδείξεις που να την υποστηρίζουν, επίτρεψέ μου να κρατήσω σκεπτικιστική στάση απέναντί τους. Για όλα τα υπόλοιπα, σου ξαναείπα πως δεν διαφωνώ. Πράγματι υπάρχουν οι ενδείξεις τις οποίες αναφέρεις, ωστόσο κανείς δεν γνωρίζει εάν πρόκειται σε κάθε περίπτωση για τους ίδιους εξωγήινους, αφού αναφέρονται με διάφορους τρόπους στις κατά τόπους λαογραφίες, άλλοτε ερπετοειδείς, άλλοτε αμφίβιοι, άλλοτε εντελώς ανθρωπόμορφοι, άλλοτε κοντοί, πράσινοι με μεγάλα αμυγδαλωτά μαύρα μάτια, κλπ. Επίσης, δεν γνωρίζουμε κατά πόσον οι συγκεκριμένοι πρόκειται να ξαναέρθουν στις μέρες μας, ειδικά το 2012. Αυτή είναι μια εικασία η οποία έχει τις ρίζες της σε μακροχρόνια πλύση εγκεφάλου, σε προπαγάνδα που γνωρίζω ότι προέρχεται μέσα από τους σκοτεινούς κόλπους της CIA. Η μόνη "ανεξάρτητη" ένδειξη, είναι το τέλος του ημερολογίου των Μάγιας, ωστόσο κι εκεί αμφισβητείται το κατά πόσον πράγματι κάτι τέτοιο προοιωνίζεται το "τέλος του κόσμου", ή εάν αυτό οπωσδήποτε σημαίνει την έλευση εξωγήινων στον πλανήτη μας ή μπορεί να συμβεί από ένα άσχετο γεγονός, για παράδειγμα την ηλιακή καταιγίδα για την οποία μας μίλησες.

Τέλος, επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά, ότι η διαφωνία μου είναι πρωτίστως ιδεολογική και θα σε παρακαλούσα να επικεντρωθείς στο εξής σε αυτήν, αφήνοντας κατά μέρους τα όσα καταμαρτυρείς στον Χριστιανισμό, τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με τη συζήτησή μας. Η θέση μου είναι απλή και σαφής:

Προσδοκώ την πνευματική αφύπνιση της ανθρωπότητας αφ' εαυτού της, χωρίς τη μεσολάβηση εξωγήινων επουράνιων πατέρων, που θα μας οδηγήσουν δίκην νηπίων στη δήθεν φώτισή τους. Η προσδοκία δε για την Έξωθεν Παρέμβαση, έχει ξεκάθαρα πατερναλιστικό χαρακτήρα και ουσιαστικά συνάδει με τα Ιουδαιοχριστιανικά εσχατολογικά δόγματα, στην ουσία μου φαίνονται ως μια εκμοντερνισμένη εκδοχή κι αναμάσησή τους. Οι χριστιανοί περιμένουν τη Δευτέρα Παρουσία του Σωτήρα τους, οι Εωσφοριστές τη Δευτέρα Παρουσία των Εξωγήινων Σωτήρων τους. Δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά...

Τέλος, θα διαβάσω με προσοχή τα νεότερα άρθρα στο μπλογκ του Αστρέαντος, στα οποία με παραπέμπεις, όπως και τα πολύ ενδιαφέροντα περί Αιγυπτίων που μου συστήνεις και θα απαντήσω αμέσως μετά.

Για να ξεφύγουμε όμως από την ανούσια αντιπαράθεση, θα ήθελα να συμπληρώσω το εξής:
Πράγματι, η κάρτα του Πύργου την οποία ανέσυρες μέσα από το κοινό μας συλλογικό υποσυνείδητο, απεικονίζει θαυμάσια, με συμβολικό τρόπο τα γεγονότα που πρόκειται να συμβούν, μετά από τον πολυαναμενόμενο "Ορίζοντα Δεδομένων" και την επακόλουθη Επανάσταση Συνειδητότητας την οποία τούτο το γεγονός θα επιφέρει, οπότε τη θεωρώ ως μια επιτυχημένη επιλογή. Πρόσεξες φίλε μου ωστόσο, την ομοιότητα του δρώμενου της 11/09/01, με την ίδια κάρτα; Σου λέει κάτι αυτό;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Νομίζω ότι παρακολουθούμε τη μάχη δύο γιγάντων! Ο ένας τραβάει το χέρι του "διαβόλου" από τη μια, ο άλλος απ' την άλλη! Αιώνας του Θελήματος vs Επανάσταση του Αυγερινού! :hehe:

Φίλε Χάος η επιμονή σου να αποδείξεις ότι δεν είσαι Χριστιανός - άσχετα αν ασυνείδητα ή συνειδητά υιοθετείς κάποιες αλήθειες του - μοιάζει με την εμμονή του oize να αποδείξει ότι είσαι "προγραμματισμένος". Και τα δύο μου φαίνονται πράγματι ανούσιες ρητορικές μονομαχίες.

Φίλε oize, ναι η ρουτίνα της κοινής καθημερινότητας δεν μας επιτρέπει ταξίδια στον Αμαζόνιο και η λογική μας, μας αποτρέπει από "αστικές ατραπούς" ψυχεδελικών ουσιών. Ου μπλέξεις....11η εντολή! :P Έχουμε όμως κάτι που δεν έχεις εσύ. Επικοινωνούμε, κάνουμε πλάκα, γελάμε, χαιρόμαστε, αγαπάμε τη ζωή ως έχει ακόμα και "μωροί εν τω πνεύματι". Ίσως αυτό το "αγαπάτε αλλήλους" να προκαλεί κιτρίνισμα στα εωσφορικά σου αντανακλαστικά αλλά αν το δεις σφαιρικά είναι το μόνο που μπορεί να ενώσει διαφορετικά ενεργειακά μορφώματα σε μία συμπαντική αρμονία, σαν κι αυτή λόγου χάρη που έχουν οι ανώτεροι φίλοι σου εξωγήινοι.

Ο Εωσφόρος είναι το αρχέτυπο σύμβολο της πτώσης. Ο έκπτωτος άγγελος. Αυτή η πτώση οδήγησε κατά πολλούς στη δημιουργία του αισθητού κόσμου. Είναι η "επαναστατική" υπερχορδή που ξέφυγε απ' το μπιζέλι και έγινε το Μεγάλο Μπαμ! Κατά αυτή την έννοια οφείλουμε την ύπαρξή μας ως άνθρωποι, πλάσματα των 3 διαστάσεων του χωροχρόνου, στον αγαπητό μας Εωσφόρο.

Πέφτοντας όμως το αγγελάκι, απομακρυσμένος από το Φως του Θεού, σκοτείνιασε, ένιωσε την ΑΠΟΛΥΤΗ μοναξιά του ΧΑΟΥΣ! Η θλίψη ακόνισε το μυαλό του και άρχισε να "διαβάλλει" κάθε τι αισθητό προς την καταστροφή του. Η δημιουργία έγινε καταστροφή. Αυτή είναι η δυική φύση του Εωσφόρου.

Δεν είναι κακό το αγγελάκι σου oize, είναι μοναχούλη. Εγώ καμιά φορά το λυπάμαι γιατί ένα τόσο κατώτερο πλάσμα όπως ο άνθρωπος μπορεί και χαίρεται το δώρο της ζωής :panwkatw: ενώ αυτός σκοτεινιάζει μέσα στα υπερβατικά του νοήματα. Όλοι μας όμως, κι εμείς κι αυτός, ακολουθούμε το σχέδιο του Θεού.

Το φίδι δάγκωσε τον Χριστό και δηλητηρίασε τη διδασκαλία του, όμως αυτός αναστήθηκε και πήρε τη ρεβάνς! Η πρώτη πράξη παίχθηκε. Τώρα ναι συμφωνώ μαζί σου, τώρα ήρθε η ώρα να καθαριστεί και το υπόλοιπο δηλητήριο μια και καλή.

Το παίγνιο λοιπόν που κάνεις, όπως το λες αυτό το "σκωπτικό σχήμα" έχει ενδιαφέρον, έχει νόημα, έχει φιλοσοφική αξία, έχει όμως και πολλές συνθήκες που δεν μπορείς να αποδείξεις και σωστά διαμαρτύρεται ο Χάος. Λες π.χ. ότι έχεις αναπτύξει "στενή επαφή 5ου τύπου"! Αυτό, επειδή σ' αγαπάω το πιστεύω! :P

Πάντως χαίρομαι oize που ξέφυγες από αυτά τα βλακώδη "τελετουργικά" σου, σοβαρεύτηκες και ξεκαθαρίζεις ποιος είσαι και τι θέλεις. Λίγη υπομονή και θα ξέρουμε, μένουν ακόμα:

711 μέρες και 19 ώρες! :alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Είδες πόσο γραφικός κατήντησα κι εγώ φίλε Παραφερνάλια, προσπαθώντας ν' αποδείξω το αυταπόδεικτο; Το έγραψα εξ αρχής, ότι δεν μπορεί κανείς να απαντήσει σοβαρά σε επιχειρήματα του είδους "Είσαι Χριστιανός και δεν το γνωρίζεις"...

Τον Ιησού τον δέχομαι ως μύστη, χωρίς να παίρνω θέση περί της θείας ή όχι φύσεώς του. Προσπαθώ να κατανοήσω το νόημα των λόγων του, όπως κάνω και για τον Πλάτωνα, τον Κρόουλυ, τον Κρισναμούρτι, ή τον Καστανέντα. Απορρίπτω ωστόσο σύσσωμη την Χριστιανική Θεολογία και την ίδια την έννοια της θρησκείας γενικότερα. Τι το χριστιανικό έχει αυτό, δεν δύναμαι να κατανοήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Νομίζω ότι παρακολουθούμε τη μάχη δύο γιγάντων! Ο ένας τραβάει το χέρι του "διαβόλου" από τη μια, ο άλλος απ' την άλλη! Αιώνας του Θελήματος vs Επανάσταση του Αυγερινού! :hehe:

...

Και το ανησυχητικό, κατ' εμέ, είναι, ότι όποιος κι αν ήταν νικητής στα σημεία εκ των δύο τούτων γιγάντων, μόνον μερικοί εξ ημών θα το καταλαβαίναμε:redface:! Πλην όμως το ζήτημα είναι να γίνει κάποτε και κάποια επανάσταση απ' τους πολλούς και όχι μόνον, από και για κάποιους εκλεκτούς. Βέβαια, φίλε μου Παραφερνάλια, είμαι σχεδόν σίγουρος για τον φίλο μας G.C., ότι δεν θα αντεπαναστατούσε εν τοιαύτη περιπτώσει, όπως μάλλον και κατά το πιθανότερο θα έκανε ο εξίσου αγαπητός φίλος Όιζε.

...

Τον Ιησού τον δέχομαι ως μύστη, χωρίς να παίρνω θέση περί της θείας ή όχι φύσεώς του. ....

Κι εδώ που τα λέμε, πιστεύω, ότι ο Ιησούς Χριστός αρκείται να πιστέψουμε στον "αληθινό Θεό", παρά να διυλίζουμε θεολογικά(και τόσο αδιάκριτα!) την προσωπική του υπόσταση:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Aγαπητοι,

Καταρχας να εκφρασω την βαθυτατη ικανοποιηση μου για το επιπεδο και την ποιοτητα των λογων σας, ασχετα αν θεωρω πολλα απ΄οσα ανεγνωσα δειγματα ελλειπους αναστοχαστικοτητας. Αλλα δεν θα κατηγορησω κανεναν επ αυτου, δοθεντος οτι το εν λογω προβλημα ειναι απολυτως ενδημικο στη σκεψη των περισσοτερων απο εμας. Τουτο φυσικα δε σημαινει κατι για το επιπεδο ευφυιας καποιου ή τη μορφωση αλλα μαλλον για το βιωμα αυτο καθεαυτο, το κατα ποσο δηλαδη (συμφωνα με το παραγγελμα του Νιτσε) γινεται η φιλοσοφια εφαρμοσμενη ασκηση, σπλαχνικο βιωμα. Δυστυχως απο αυτο στερεψαμε στις συγχρονες καταναλωτικες μας κοινωνιες. Προτιμουμε τα εικονικα, τα κατα προσεγγιση, τα κατα φαντασιαν. Τολμω να πω οτι ο φιλος μας ο Great Chaos (με ολην τη συμπαθεια και την εκτιμηση) επιδεικνυει ενα τετοιο "συμπτωμα". Επιθυμει να ειναι αντιπροσωπος του Χαους στη ΝΑ Ευρωπη αλλα δυστυχως μονο κατα φαντασιαν, εικονικα, κατα προσεγγιση, σαν ενας επιθυμητος αβαταρ που αποζημιωνει την απολυτη στρυφνη ταξη της καπιταλιστικης καθημερινοτητας. Που το ξερω; Η υποθεση μου ειναι εκ του ασφαλους διοτι ο Great Chaos δε θα ηταν προσαρμοσμενος στα επαγγελματικα του καθηκοντα αν πραγματικα ηταν παιδι του Χαους- θα ηταν ενας μποεμ (κι οχι σαν αυτους τους ψευτικους που ξοδευουν τα δολλαρια κ τα ευρω σε διακοπες στον Τριτο Κοσμο), ενας ανθρωπος μιας νεας (αντιστροφης της Χριστιανικης) αυτοθυσιας, διχως πολλα χρηματα, με αγωνια για το αυριο, βιωνοντας την πρωτογενη αγωνια της υπαρξης...
Φιλε Great Chaos ξεσπαθωνω εναντι των λεγομενων σου, λεγοντας σου εισαγωγικα πως ο αντιλογος σου θρεφει τα επιχειρηματα μου. Αν εισαι κι εσυ ενας τετοιος αδυσωπητος, αδιαφιλονικητος συνομιλητης (με τεκμηρια!) τοτε πολυ φοβαμαι οτι αυτο το thread θα αναπτυσσεται μεχρι το τελος του χρονου, οποτε κι αν ειναι αυτο.

Λοιπον:


Η δική μου άποψη είναι ότι οι εωσφορικές πεποιθήσεις τις οποίες επιδεικνύεις, πάσχουν από κενά και σφάλματα, τα οποία έχω ήδη καταδείξει και τα οποία αδυνατείς ακόμη να καλύψεις, προτιμώντας να κομπάζεις και να προκαλείς σε ανούσιες ρητορικές μονομαχίες. Όταν αποφασίσεις ν' απαντήσεις επί της ουσίας, είμαι ειλικρινά στη διάθεσή σου, μιας και η συγκεκριμένη συζήτηση με ενδιαφέρει πραγματικά.

Να γιατι πιστευω οτι εμφορεισαι ενδομυχα απο ιουδαιοχριστιανικες προκαταληψεις. Αν θεωρεις οτι οι εωσφορικες πεποιθησεις (τι οποιες αντιπροσωπευω αρτιως) πασχουν απο κενα και σφαλματα, τοτε διχως να θελεις συντασσεσαι με το πατριαρχικο κατεστημενο, του οποιου "ακροκεραμο" ειναι ο Εσταυρωμενος. Που βρισκεις το σφαλμα; Στη σκωπτικη ανταποκριση μας στις αποκαλυψιακες προρρησεις μεσω μιας ιδιαιτερης λατρειας στον Εκπτωτο που εξεικονιζει το μεγαλο μας αναστοχαστικο αλμα; Αν με καταλαβεις τι ακριβως εννοω δε θα σε πιανει ο υπνος τη νυχτα, διοτι προκειται για ιδεα-οροσημο, ιδεα που εν σπερματι υποσχεται μια νεα ανθρωπογενεση! Με τη σκωπτικη μας λατρευτικη εναποθεση στο ειδωλο του Εωσφορου αποπειρουμαστε να υπαινιχθουμε το ποιον της νεας αναστοχαστικης συνειδητοτητας- το οτι αυτη στο εξης εχει ως κοινωνικοπολιτικη επαλξη το παιγνιωδες πνευμα κι οχι εκεινο το μονολογικο, το δογματικο, το αρρωστο κι εγκληματικο απαντων μονοθεϊστων. Το πνευμα του αθωου παιδιου, φιλτατε, που οταν τα υποτασσουν σε μια ηθικη διαζευξη εκεινο ανταποκρινεται σκωπτικα, διακωμωδωντας την προδιαγραφομενη ενοχη του μεσω της αναρμοστης επιλογης του. Ενα παιδι παντα θα το συγχωρουσαμε για μια τετοια επιλογη, πολυ απλα επειδη ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΗΘΙΚΕΣ ΔΙΑΖΕΥΞΕΙΣ. Επιλεγοντας λοιπον παιγνιωδως, σκωπτικα, ειρωνικα τη λατρεια του Εωσφορου, εκτος του οτι εμμεσως αντλουμε την πολυθεϊστικη νοοτροπια (και ολες τις εξαιρετικες πολιτισμικες της ιδιοτητες), ιδρυουμε μια νεα ανθρωποτητα, ενα νεο ιστορικο ρου επι της βασει μιας τετοιας συνειδητοτητας. Διοτι αν ο Χριστιανισμος εχει ως βαθρο τη λιτη στεναχωρια, την πολυ σοβαρη δογματικη επιτακτικοτητα του σωτηριολογικου παραγγελματος, εντουτοις, εμεις προτασσουμε τη διονυσιακη μεθεξη, τη χαρα, την αθωοτητα, το αιωνιο γελιο.
Μεγαλη η σκανδαλια μας, αγαπητοι συνομιλητες! Και θα αποπειραθουν οι συνηθεις υποπτοι να μας τιμωρησουν βαρια γι αυτο. Προς τουτοις, παρακαλω μην αμφισβητειτε την εωσφορικη οντολογια που αναδυεται διοτι ασυνειδητως συνεισφερεται χερι βοηθειας στους συντηρητες της πολυ υποπτης "Αιωνιας (χρησιμοθηρικης) Ταξης".


Το μόνο που έχεις να κάνεις όταν συναντάς αντίλογο, είναι να βαπτίσεις τον αντιφρονούντα ως χριστιανό και να του κοπανήσεις κατόπιν όλο τον ορυμαγδό που έχεις προετοιμάσει, πραγματικός χείμαρρος. Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά, ότι σε μη χριστιανούς, τα παραπάνω επιχειρήματα ΔΕΝ ταιριάζουν, ούτε απαντούν στις ενστάσεις τους. Τώρα, εάν θέλεις μπορείς για άλλη μια φορά να μου απαντήσεις: "Είμαι σίγουρος πως είσαι κατά βάθος χριστιανός" και να συνεχίσεις τις ρητορικές ομοβροντίες πυροτεχνημάτων.

Ως προς το παραπανω επιχειρημα μου οφειλω να σε νουθετησω ως παραστρατημενο ακολουθο της ιουδαιοχριστιανικης σωτηριολογιας ερημην σου. Και εννοω την κοινωνικοπολιτικη της απορροια, σε αυτην εισαι υποδουλωμενος, οχι στα εικονισματα και στις διδαχες. Αν ομως οι επιλογες της ζωης σου τροφοδοτουν τον πολιτικο συγκεντρωτισμο τοτε να ξερεις οτι ανηκεις στο ιδιο ταγμα με τον Πατριαρχη.:confused:


Δηλαδή τα όσα μας έλεγες περί σωτήρων εξωγήινων που θα έρθουν οπωσδήποτε το Δεκέμβριο του 2012, είχαν ειρωνικό-προκλητικό χαρακτήρα και δεν τα εννοείς κυριολεκτικά;:hmm:
Καλή προσπάθεια αναδίπλωσης πάντως, σου το αναγνωρίζω...

Οχι, εδω ειμαι απολυτως ειλικρινης και κυριολεκτικος. Οι εξωγηινοι δεν ερχονται αλλα ειναι ηδη εδω, ηταν ανεκαθεν;). Το οτι δεν αντιληφθηκαμε τιποτα περισσοτερο απο μερικες πτησεις ΑΤΙΑ οφειλεται στο οτι ειναι αρχαιοτεροι κατα εκατομυρια ετη. Αναρωτησου που θα βρισκεται ο γηινος πολιτισμος σε 3.000.000 ετη απο τωρα, αν και μονο αν βεβαια καταφερει να επιβιωσει της περιγεννητικης του αυτοφανερωσης. Ηδη η τεχνολογια μας προδιαγραφει εκπληκτικες, σουρεαλιστικες δυνατοτητες. Τι να σημαινει αυτο αραγε για εναν Χ υπεραναπτυγμενο εξωγηινο πολιτισμο; Σιγουρα θα εχει προ πολλου εντοπισει βιωσιμους πλανητες και τα ειδη τους, θα εχουν εντοπισει και ερευνησει εκ κρυπτω ποικιλες εκφανσεις νοημοσυνης και θα εχουν υιοθετησει τις εξελιξεις ενος πολιτισμου σαν ενα (οχι πειραμοτοζωο- εννοια που αδικει το ηθος τους) αναδυομενο θαυμα. Για την καλλιεργεια ενος νεου θαυμαστου ειδους που προκειται να ενταχθει στη διαγαλαξιακη συνομοσπονδια των ανωτερων ειδων, που τα εκατομυρια ετη τεχνολογικης και ηθικης προοδου τα εχουν καταστησει "θεϊκα". Καμια ειρωνεια σε αυτο, φιλε. Ξερω πολυ καλα τι εννοω.

Ο μόνος κυνισμός που επέδειξα, ήταν κατά την περιγραφή της κυνικότατης προτεσταντικής νεορομαντικής μυθοπλασίας και προπαγάνδας, περί εξωγήινων που θα έρθουν να μας σώσουν από τους εαυτούς μας. Είμαι δυστυχώς από τους λίγους εκείνους ρομαντικούς, οι οποίοι περιμένουν μια πνευματική αφύπνιση της ανθρωπότητας, χωρίς τη βοήθεια επουράνιων σωτήρων. Εκεί βρίσκεται και η βασική μας διαφορά, στην οποία δεν έχεις καταφέρει ακόμη ν' απαντήσεις.

Θα σου απαντησω αμεσως. Στην παρουσα φαση το ζητημα δεν ειναι αν θα σωθουμε απο μονοι μας αλλα αν θα σωθουμε απο τον ιδιο τον εαυτο μας. Το επιπεδο συνειδητοτητας του σημερινου παγκοσμιου πολιτισμου εν συνολω ειναι τοσο χαμηλο που ο μονος εχθρος μας ειναι ο ιδιος μας ο εαυτος και οι ατεγκτες βεβαιοτητες στις οποιες ειναι δογματικα καταχωρημενος. Αντιστρεφω λοιπον την κατηγορια και σου ανταπαντω οτι το να σωθουμε απο μονοι μας σε μια τετοια βαρυτατη πτωση και μια τετοια εθελοτυφλια ακουγεται φαιδρως ρομαντικο (με την αρνητικη εννοια του ορου δηλαδη). Και ΔΕΝ εννοω βεβαια οτι οι εξωγηινοι θα παρουν ολωσδιολου στα χερια τους τις υποθεσεις μας αλλα με λιγη φαντασια θα το δειτε οτι ενα γεγονος-εναυσμα θα μπορουσε να αποβει σωτηριο για την προθετικοτητα της ανθρωποτητας (παρα για την ιδια). Εκεινο που χρειαζομαστε επι του παροντος ειναι μια ενδειξη, ενα καποιο "φλασαρισμα" απο το Αλλο και τις εξαγνιστικες προθεσεις του ωστε να μας συνεπαρουν βελτιοδοξες δυναμικες. Η επισημη φανερωση των εξωγηινων, η κοινολογηση της μακραιωνης προθετικοτητας τους αρκει να μας εξοβελισει σε μια αλλη ηθικη και βιωματικη διασταση.

Η εν λογω "σωτηριολογια" εχει μια τεραστια ειδοποιο διαφορα απο την ιουδαιοχριστιανικη.
Αν η Μεταστροφη εγκειται σε ενα γεγονος που αποφαινεται μια βιολογικη, υλιστικη Αποκαλυψη που αναδεικνυει ως εξελικτικη ατραπο την αποδοχη της ριζοσπαστικης ετεροτητας (δηλαδη την υπαρξη εξωγηινων ψυχο-οργανισμων με εξυψωτικες για εμας προδιαθεσεις) τοτε η αποκαλυψιακη κατακλειδα αποδεικνυεται εντελως ειρωνικη για τις κοινες συναισθησεις της Συντελειας.
Διοτι αυτη θα ειναι η Συντελεια της σωτηριολογικης και εσχατολογικης ποιμαντορικης του Ιδίου (του Χριστουλη μας, της Παναγιτσας μας που τοσο αγαπα η γιαγια!) και η θριαμβευτικη απαρχη μιας νεας βιωματικης διαστασης οπου κυριαρχει το Ετερον, το ριζοσπαστικο Αλλο.
Τουτη την εξελιξη εμεις, οι μυθοποιοι την εξεικονιζουμε με απολυτως ειρωνικη και σκωπτικη διαθεση ως την υπερισχυση του αποκεντρωτικου Δρακοντα επι του μονολογικου, συγκεντρωτικου Γιαχβε.
Επαναλαμβανω: Κατεβαστε το Disclosure Project! Περιεχει καταθεσεις που θα σας διαφωτισουν. Οι εξωγηινοι ειναι εδω μαζι μας και μας αγαπαν (Strange Love, οπως λεει και το τραγουδι)



Ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα έριχνες το επίπεδο του διαλόγου τόσο χαμηλά, με τέτοια φτηνά προπαγανδιστικά μέσα, ίσως όμως θα έπρεπε στην πραγματικότητα να το περιμένω, αν αναλογιζόμουν την αμηχανία την οποία σου έχουν προκαλέσει οι θέσεις μου...
Ή είμαι αρκετά περιπαικτικός ώστε να υποδαυλίσω την ανυπέρβλητα γραφική σκιαμαχία σου με τον ανύπαρκτο χριστιανό αντίπαλό σου. Τόσος μονόλογος για το τίποτε, είναι πράγματι διασκεδαστικός...

Εκ των ανωτερω, φανταζομαι εχει ηδη γινει εκδηλο το οτι εδω μιλας με τη σκια σου.

Επίσης, δεν γνωρίζουμε κατά πόσον οι συγκεκριμένοι πρόκειται να ξαναέρθουν στις μέρες μας, ειδικά το 2012. Αυτή είναι μια εικασία η οποία έχει τις ρίζες της σε μακροχρόνια πλύση εγκεφάλου, σε προπαγάνδα που γνωρίζω ότι προέρχεται μέσα από τους σκοτεινούς κόλπους της CIA. Η μόνη "ανεξάρτητη" ένδειξη, είναι το τέλος του ημερολογίου των Μάγιας, ωστόσο κι εκεί αμφισβητείται το κατά πόσον πράγματι κάτι τέτοιο προοιωνίζεται το "τέλος του κόσμου", ή εάν αυτό οπωσδήποτε σημαίνει την έλευση εξωγήινων στον πλανήτη μας ή μπορεί να συμβεί από ένα άσχετο γεγονός, για παράδειγμα την ηλιακή καταιγίδα για την οποία μας μίλησες.

Το ημερολογιο των Μαγιας προοιωνιζει οχι το τελος του κοσμου, οπως μερικοι αφελως διατεινονται, αλλα το τελος του κυκλου 26.000 ετων. Ενα γεγονος-οροσημο θα μας εισαγει σε ενα νεο εξελικτικο πλαισιο. Η "Επιφάνεια" των εξωγηινων ειναι αυτο το οροσημο και θα με θυμηθεις. (διοτι υπαρχει πιο ριζοσπαστικο συμβαν που θα εθετε νεα αφετηρια;;)
Για να ξεφύγουμε όμως από την ανούσια αντιπαράθεση, θα ήθελα να συμπληρώσω το εξής: Πράγματι, η κάρτα του Πύργου την οποία ανέσυρες μέσα από το κοινό μας συλλογικό υποσυνείδητο, απεικονίζει θαυμάσια, με συμβολικό τρόπο τα γεγονότα που πρόκειται να συμβούν, μετά από τον πολυαναμενόμενο "Ορίζοντα Δεδομένων" και την επακόλουθη Επανάσταση Συνειδητότητας την οποία τούτο το γεγονός θα επιφέρει, οπότε τη θεωρώ ως μια επιτυχημένη επιλογή. Πρόσεξες φίλε μου ωστόσο, την ομοιότητα του δρώμενου της 11/09/01, με την ίδια κάρτα; Σου λέει κάτι αυτό;:hmm:
Και την καρτα αυτη ακολουθει η παρακατω, αυτη που φιγουραρει ως υπογραφη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Φίλε oize, εχουμε όμως κάτι που δεν έχεις εσύ. Επικοινωνούμε, κάνουμε πλάκα, γελάμε, χαιρόμαστε, αγαπάμε τη ζωή ως έχει ακόμα και "μωροί εν τω πνεύματι". Ίσως αυτό το "αγαπάτε αλλήλους" να προκαλεί κιτρίνισμα στα εωσφορικά σου αντανακλαστικά αλλά αν το δεις σφαιρικά είναι το μόνο που μπορεί να ενώσει διαφορετικά ενεργειακά μορφώματα σε μία συμπαντική αρμονία, σαν κι αυτή λόγου χάρη που έχουν οι ανώτεροι φίλοι σου εξωγήινοι.
Παρακαλω μη συγχεεις την υγιη ρητορικη ορμητικοτητα με την κακεντρεχεια!~

Ο Εωσφόρος είναι το αρχέτυπο σύμβολο της πτώσης. Ο έκπτωτος άγγελος. Αυτή η πτώση οδήγησε κατά πολλούς στη δημιουργία του αισθητού κόσμου. Είναι η "επαναστατική" υπερχορδή που ξέφυγε απ' το μπιζέλι και έγινε το Μεγάλο Μπαμ! Κατά αυτή την έννοια οφείλουμε την ύπαρξή μας ως άνθρωποι, πλάσματα των 3 διαστάσεων του χωροχρόνου, στον αγαπητό μας Εωσφόρο.
Πέφτοντας όμως το αγγελάκι, απομακρυσμένος από το Φως του Θεού, σκοτείνιασε, ένιωσε την ΑΠΟΛΥΤΗ μοναξιά του ΧΑΟΥΣ! Η θλίψη ακόνισε το μυαλό του και άρχισε να "διαβάλλει" κάθε τι αισθητό προς την καταστροφή του. Η δημιουργία έγινε καταστροφή. Αυτή είναι η δυική φύση του Εωσφόρου.
Δεν είναι κακό το αγγελάκι σου oize, είναι μοναχούλη. Εγώ καμιά φορά το λυπάμαι γιατί ένα τόσο κατώτερο πλάσμα όπως ο άνθρωπος μπορεί και χαίρεται το δώρο της ζωής :panwkatw: ενώ αυτός σκοτεινιάζει μέσα στα υπερβατικά του νοήματα. Όλοι μας όμως, κι εμείς κι αυτός, ακολουθούμε το σχέδιο του Θεού.

Φιλε paraphernalia, αν μπηκες στον κοπο να διαβασεις το παραπανω μου ποστ θα πρεπει να επονειδιζεσαι για τη θεση που παιρνεις, οσον αφορα τη νεα μυθοπλασια περι του Εωσφορου!~



Πάντως χαίρομαι oize που ξέφυγες από αυτά τα βλακώδη "τελετουργικά" σου, σοβαρεύτηκες και ξεκαθαρίζεις ποιος είσαι και τι θέλεις. Λίγη υπομονή και θα ξέρουμε, μένουν ακόμα:

711 μέρες και 19 ώρες! :alljumpy:

Paraphernalia, το τελετουργικο μας δεν εχει να κανει σε τιποτα με την ταυτοτητα και τη σοβαροτητα. Ισα-ισα που τα στηλιτευει αριστοτεχνικα. Σε τοσες μερες θα το εχεις καταλαβει (λιγο αργοτερα απ' οτι καταλαβαινω απο τους αλλους συνομιλητες:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top