Γυναίκες και άνδρες στα 30

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
No hard feelings. Ναι, είναι κάπως το σκηνικό οκ, αλλά μετά συνήλθα και έβαλα το μηχάνημα:



Από τα κλασσικά πρώτα Sony Walkman (made in Japan) δώρο του πατέρα μου σε μένα, ασορτί με καλά ακουστικά ΚΑΙ το εξάρτημα που βλέπεις στη φωτό που έπαιρνε μέσα 2 μεγάλες μπαταρίες από τις τεράστιες που είναι σα ντολμαδάκια.)

Αυτο εννουσες τρανζιστορακι? Αυτο ειναι walkman ...Πω πω ρε συ την ειχα ξεχασει τελειως αυτην την τεχνολογια...Ειχα και εγω...και οσο το κοιταω καλυτερα μην σου πω οτι ειναι και ιδιο...





Και που σαι ακόμα:

Corona - Baby baby (ύμνος)

Είχε παίξει το 90κάτι σε διαφήμιση της τσίχλας Chloretts με το Φίλιππο Σοφιανό.

(memory of an elephant λέμε)

Πω πω , το βαλα για λιγο το τραγουδακι (να θυμηθω ποιο λες) και το κλεισα αμεσως...Κατηγορια Unlimited δε λεω...αλλα σορι δεν ακουγεται ολοκληρο τη σημερον ημεραν...αντιστεκεται ο οργανισμος μου...Θυμασαι και αλλα τετοια καλα?

Οι Chloretts γιατι σταματησαν ? Παρεπιμπτοντως δε τη θυμαμαι αυτη τη διαφημιση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Αυτο εννουσες τρανζιστορακι? Αυτο ειναι walkman

Χαίρω πολύ!:P ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΛΑΛΗΣΑ: "μετά [από το τρανζιστοράκι] συνήλθα και έβαλα το μηχάνημα" (της εικόνας):P

Πω πω , το βαλα για λιγο το τραγουδακι (να θυμηθω ποιο λες) και το κλεισα αμεσως...Κατηγορια Unlimited δε λεω...αλλα σορι δεν ακουγεται ολοκληρο τη σημερον ημεραν...αντιστεκεται ο οργανισμος μου...Θυμασαι και αλλα τετοια καλα?

Οι Chloretts γιατι σταματησαν ? Παρεπιμπτοντως δε τη θυμαμαι αυτη τη διαφημιση...

Που θες βρε να ξέρω γιατί σταμάτησαν τσίχλες 20ετίας;:blink: Προφανώς δεν πούλαγαν.:P

Ψάξε από τα related δεξιά στο συγκεκριμένο βιντεο και θα βρεις κι άλλα καλά 90's.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Χαίρω πολύ!:P ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΛΑΛΗΣΑ: "μετά [από το τρανζιστοράκι] συνήλθα και έβαλα το μηχάνημα" (της εικόνας):P

α οκ! δεν το πιασα ...



Που θες βρε να ξέρω γιατί σταμάτησαν τσίχλες 20ετίας;:blink: Προφανώς δεν πούλαγαν.:P

Rhetorical question!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Οταν αρχισεις να κανεις παρεα με γιατρους, πρεπει να αρχισεις να ανησυχεις...?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Οταν αρχισεις να κανεις παρεα με γιατρους, πρεπει να αρχισεις να ανησυχεις...?:hmm:
Γιατί να ανησυχείς???Είναι ένδειξη ότι κοντεύεις τα 30??? Πριν 2 χρόνια ακριβώς έκανα 'παρέα' με ένα would-be γιατρό....Δηλαδή όταν κόντευα στα 25...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Να σας πω πως νιώθω στα 30 (+1) και τις διαφορές που είχα say when I was 25...

α) περισσότερες υποχρεώσεις στη δουλειά .Επόμενο καθώς ανεβαίνω το ladder αλλά οκ στα 25 ήμουν πολύ πιο τραλαλα τραλαλο
β)Ένα mortgage να θέλει μηνιαία αποπληρωμή.Έβαλα τα χεράκια μου και έβγαλα τα ματάκια μου αλλά στα 25 έμενα σε φάση ''κοινόβιο'' :P και δε με πολύ ένοιαζαν τα σπίτια και λοιπά τραγικά.
γ)Ένα απαιτητικό προπονητικό πρόγραμμα που δεν είχα στα 25.
δ)Εγώ μπαμπάς ; You must be kidding me...Οκ αυτό σίγουρα ούτε το είχα σχεδιάσει ούτε το είχα διασκεδάσει στο μυαλό μου στα 25!
ε)Ένα διδακτορικό παρτ ταιμ που ανάθεμα αν τελειώσω ποτέ.Καλά αυτό καθαρά δικός μου κάλος στον εγκέφαλο.
στ)Η αφόρητη αίσθηση του ότι δε περνάει η ''μπογιά'' μου όπως στα 25.Μια γερή κρίση οτι η ΄΄νιότη'' μου έχει γίνει compromised :P


Κατά τα άλλα όλα τέλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παντως εγώ οντας 33+, έχω να δηλώσω πως από τα 28 και μετά η ζωή είναι κάθε χρόνο και καλύτερη, νιώθω κάθε χρόνο και ομορφότερη, το μόνο θεωρητικά αρνητικό είναι πως καμιά φορά αγχώνομαι αν θα κάνω παιδί τελικά και ποτέ. Κατά τα άλλα πραγματικά δεν έπαθα καμία κρίση, νιώθω νεότατη (γι αυτό μάλλον με κάνουν το πολύ 25 όταν με βλέπουν, χαχαχαχα) και δεν θα ήθελα επ ουδενί να είμαι μικρότερη. Άσε που τι να πουν τα 30 μπροστά στα 900 χρόνια που έχω σκοπό να ζήσω; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Παντως εγώ οντας 33+, έχω να δηλώσω πως από τα 28 και μετά η ζωή είναι κάθε χρόνο και καλύτερη, νιώθω κάθε χρόνο και ομορφότερη, το μόνο θεωρητικά αρνητικό είναι πως καμιά φορά αγχώνομαι αν θα κάνω παιδί τελικά και ποτέ. Κατά τα άλλα πραγματικά δεν έπαθα καμία κρίση, νιώθω νεότατη (γι αυτό μάλλον με κάνουν το πολύ 25 όταν με βλέπουν, χαχαχαχα) και δεν θα ήθελα επ ουδενί να είμαι μικρότερη. Άσε που τι να πουν τα 30 μπροστά στα 900 χρόνια που έχω σκοπό να ζήσω; :D


Αχ πόσο σε ζηλεύω Κωνσταντίνα :P ειδικά αυτό με το ακμαίο ηθικό εγώ δε το έχω τόσο όσο περνάει ο καιρός ή μάλλον όταν σκέφτομαι αυτό το τραγικό 3 που μπήκε μπροστά από την ηλικία μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Να σας πω πως νιώθω στα 30 (+1) και τις διαφορές που είχα say when I was 25...

α) περισσότερες υποχρεώσεις στη δουλειά .Επόμενο καθώς ανεβαίνω το ladder αλλά οκ στα 25 ήμουν πολύ πιο τραλαλα τραλαλο
β)Ένα mortgage να θέλει μηνιαία αποπληρωμή.Έβαλα τα χεράκια μου και έβγαλα τα ματάκια μου αλλά στα 25 έμενα σε φάση ''κοινόβιο'' :P και δε με πολύ ένοιαζαν τα σπίτια και λοιπά τραγικά.
γ)Ένα απαιτητικό προπονητικό πρόγραμμα που δεν είχα στα 25.
δ)Εγώ μπαμπάς ; You must be kidding me...Οκ αυτό σίγουρα ούτε το είχα σχεδιάσει ούτε το είχα διασκεδάσει στο μυαλό μου στα 25!
ε)Ένα διδακτορικό παρτ ταιμ που ανάθεμα αν τελειώσω ποτέ.Καλά αυτό καθαρά δικός μου κάλος στον εγκέφαλο.
στ)Η αφόρητη αίσθηση του ότι δε περνάει η ''μπογιά'' μου όπως στα 25.Μια γερή κρίση οτι η ΄΄νιότη'' μου έχει γίνει compromised :P


Κατά τα άλλα όλα τέλεια!



....you joking,mate???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αχ πόσο σε ζηλεύω Κωνσταντίνα :P ειδικά αυτό με το ακμαίο ηθικό εγώ δε το έχω τόσο όσο περνάει ο καιρός ή μάλλον όταν σκέφτομαι αυτό το τραγικό 3 που μπήκε μπροστά από την ηλικία μου!
Πραγματικά είναι απλώς ένα νούμερο και είναι μόνο μες στο μυαλό σου. Είσαι νεότατος ακόμα και θα είσαι ακμαίος και μια χαρά κούκλος μπαμπάς για τουλάχιστον σαράντα χρόνια ακόμα, οπότε χαλάρωσε και μη το σκέφτεσαι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είσαι νεόnotτατος ακόμα και θα είσαι παρακμαίος και μια χαρά πανούκλος για μια χιλιετία ακόμα, ρηλαξ

"Ο, Simplicitas Sancta!"
J. K Rowling - Harry Potter and the 'Job Let' of 'Fired'




Μιας και αναφέρθηκε αυτό το τόσο καυτό ζήτημα
(έχει σημασία λένε το πως ανοίγεις μια συζήτηση, ακόμα και εάν η συζήτηση αυτή αφορά το μασάζ στην γάτα σου)
ας καταθέσω και εγώ με την σειρά μου την προσωπική μου οπτική επί του θέματος. Εννοώ, πως, τα ακόλουθα δεν έχουν προκύψει ύστερα από επιστάμενες έρευνες και ενδελεχή παρατήρηση, μα είναι αντίθετα κατάθεση ιδίας γνώμης, μιας γνώμης που βαραίνει ιδιαίτερα λόγω της τεράστιας παιδείας μου - την οποία απέκτησα εξ ολοκλήρου στο facebook :confused: και το youtube :eek:. A, έχω δει και δέκα επεισόδια του lost και εκατό του galactica, oπότε είμαι πιο μορφωμένος περί 'ζωής και σύμπαντος κοσμου' απ ότι πίστευα αρχικά :redface:
...και μπορώ να συνεχίσω απτόητος να γράφω.



Είχα πάρει τις προάλλες που λέτε, ένα κουτί δημητριακά :redface:
και μέσα βρήκα ενα CD με παιχνίδι ράλλυ από τα hot wheels! Eβαλα λοιπόν το παιχνίδι και άρχισα να παίζω, με όλη την ειλικρινή χαρά που μόνο ένα τρίχρονο μπορεί να έχει. :P
και ενώ κέρδιζα :redface: , σκέφτηκα πόσο έχει αλλάξει ο καιρός, από τότε που έπαιξα πρώτη φορά παιχνίδι με αυτοκίνητα. Τότε, όπως και τώρα, κέρδισα :clapup:
Μόνο που τότε, σκοπός του ραλλυ ήταν να έρθεις πρώτος. :confused:
Σε αυτό εδώ, σκόπος του ράλλυ ήταν να βγάλεις τους άλλους εκτός αγώνα :P
Αυτή η μικρή παρατήρηση, σε συνδιασμό με το ότι τα δημητριακά ήταν μάπα :sick:,
με οδήγησε σε μια μικρή αποκάλυψη: αποκάλυψη


...Κάτι το οποίο είναι άσχετο με την συνέχεια.
Που λέτε, μικρά μου 30χρονα φασιστάκια, ας κάτσουμε να μετρήσουμε μια στιγμή μαζί
τις δεκαετίες ζωής ενός 30+άρη, μία προς μία.

Απο 0 εώς 10: Μία δεκαετία ζωής
10 εώς 20: Δύο δεκαετίες ζωής
20 εώς 30: Τρείς δεκαετίες ζωής (υγ. αυτό το λες ζωή; )
30 εώς 30+: Τέσσερεις δεκαετίες ζωής

...οπότε, την επόμενη φορά που ένας 30+άρης θα εμφανιστεί μπροστά σας χαμογελαστός και θα σας μιλήσει
για το πως 'ζει την καλύτερη περίοδο της ζωής του', μην λησμονήσετε εσείς να του υπενθυμίσετε, πως καλά κάνει
και ζεί την ζωή του.
Γιατί μπαίνοντας στις τέσσερεις δεκαετίες ζωής, το καλό που θέλει για τον εαυτό του :confused:, να έχει αποκτήσει ένα μικρό
'experience de vie', ώστε να μπορεί από τη μία να την απολαμβάνει, και να μπορεί από την άλλη να την ...υπομένει. :P
Περισσότερα γι' αυτό θα βρείτε σε όλα τα επεισόδια του Big Bang Theory, εκτός εάν δεν θέλετε να εμβαθύνετε τόσο στο πολυσύνθετο φαινόμενο της 'μετάπτωσης των ηλικιών'. Οπότε θα προτείνω να ξεφυλίσσετε το 'the rites of passage' του βαν γκένεπ. Δεν ξέρω εάν έχει μεταφραστεί ποτέ στα ελληνικά βέβαια. Προτείνομαι όμως να το μεταφράσουμε στα greeklish. Τεσπα. Τι εννοώ.



Δεν θυμάμαι.
Μα δεν πειράζει, γιατί το σημαντικό σε αυτή την περίπτωση είναι το εξής.
Στα 30+, και με ένα προσδόκιμο ζωής στα 65, βρίσκεσαι (απ)αισίως στην μέση του βίου.
Και μπορεί οι σημερινοί 30+άρηδες να μην μοιάζουν καθόλου με τους 30+άρηδες γενεών προτέρων,
ο οποιοι έχαναν τον χρόνο τους αναζητώντας τον χαμένο χρόνο ,
μα αυτή η πολυσύνθετα απλή μηχανή
(του κιμά)
που αποκαλούμε με το κοινό όνομα "ζωή"
έχει τον δικό της τρόπο να μας προφταίνει, να μας προσπερνά,
ισως και να μας στέλνει στον τερματισμό πρόωρα.
Τι θέλω να πω.


Έλα ντε. :confused: Μπερδεύτηκα λολ.
Έλεγα πάντως ότι, στα 30+, κάποτε ήσουν ένα βήμα πριν το τέλος. :P
Μόνο πρόσφατα, στην ταραχώδη περίοδο των δύο περασμένων αιώνων, έφτασε η παιδική ηλικία να επεκταθεί, ουσιαστικά,
μέχρι τα βαθειά γεράματα. Για τις καινοφανείς (όχι προφανείς σε εμάς) συνέπειες αυτού του γεγονότος, μπορείτε να πληροφορηθείτε είτε βλέποντας όλα τα βίντεο στο youtube και κάνοντας like, είτε πηγαίνοντας σε ένα βιβλιοπωλείο με φώτα και προθήκες για να ζητήσετε ένα βιβλίο του φιλίπ αριές. Το ότι δεν θα βρείτε βιβλίο του αριές στα βιβλιοπωλεία με πολλά φώτα είναι μια ακόμα από τις ατυχίες της ζωής, μα μπορούμε εύκολα να την ξεπεράσουμε (την ατυχία όχι τη ζωή) αγοράζοντας κάτι από τις προθήκες (εγώ πχ αγόρασα το νεό Twilight και ηταν απολαυστικό. δεν έχω ξαναμασήσει χαρτί με τέτοια γεύση :redface:). Που ήμουν; Α ναι.

Είστε στα μέσα της ζωής σας!
Μα μην απογοητεύεστε 30+άχρονοι φίλοι μου. Μπορείτε ακόμα να ζήσετε τη ζωή σας τόσο ανέμελα όσο τα 7χρονα. Εάν έχετε και όψιμο παθος για τις τέχνες (=ιμε ερασιτεχνισ φοτογραφοσ/light peinter) έχετε βρεί και κάτι που ο κάθε 30αρης πρέπει να βρεί για τον εαυτό του :confused: Τι λεω.

Ας πάρουμε έναν τυχαίο 30άρη, ας τον πούμε Ιησού, και ας τον τοποθετήσουμε χωροχρονικά στην Γαλιλαία της Παλαιστίνης, κάπου κοντά στον καιρό της αναστήλωσης της Δυναστείας των Χαν στην Κίνα.

Ο τυχαίος μας 30άρης, είχε προβληματική ανατροφή, φεύγοντας μικρός από το σπίτι, αφήνοντας την μάνα του να τον αναζητά στους ...ναούς. Επίσης, συχνά προβλημάτιζε τους άλλους με την συμπεριφορά του, μα τω καιρώ εκείνω, δεν υπήρχε κομμουνισμός, ώστε να στιγματιστεί κοινωνικά ως περιθωριακός, και να λήξει εκεί η υπόθεση.

Ο Ιησούς όμως, μην έχοντας την δυνατότητα να ασχοληθεί με το blogging ή την ερασειταιχνική φοτογραφεια, έπεσε σε αδιέξοδο. Από τη μία, η στρωτή δουλειά του μπαμπά, στο μέλλον μια οικογένεια με παιδιά, γατιά, σκυλιά, κατσίκες.
Από την άλλη, μία βαθύτερη αίσθηση πως, η ζωή του θα περάσει και θα φύγει, ο ίδιος θα περάσει και θα φύγει, και τίποτε δεν θα αλλάξει σε αυτόν τον άδικο ντουνιά. Οπότε, μέσα του, ελλοχεύει και ο ψυχαναγκασμός πως ο ίδιος εκείνος πρέπει να μεταφέρει τις αμαρτίες του κόσμου στους ώμους του.

Το έκανε λοιπόν ο Ιησούς;
Βρήκε την Μαγδαληνή, η οποία μπορεί να είχε κακή φήμη, μα την έκανε Κυρία, και έζησαν μέχρι να πεθάνουν :P

Οι ομοιότητες με υπαρκτά πρόσωπα και καταστάσεις είναι τυχαίες. Πράγματι, δεν υπήρχε μόνο ένας ξυλουργός με το όνομα Γεσούα στην Γαλιλαία εκείνο τον καιρό! Είναι σα να λέμε πως υπάρχει μόνο ένας Μπάμπης ο υδραυλικός στην Αθήνα... :P
Και επίσης, δεν υπήρχε μόνο ένας εσταυρωμένος Σωτήρας στην Παλαιστίνη εκείνο τον καιρό. :confused:
Μα αυτό το κατά τα άλλα διασκεδαστικό γεγονός, το αφήνουμε στους χρονικογράφους, γιατί τώρα είναι η ώρα να δούμε video στο youtube. :redface:

Δεν είναι τυχαίο συνεπως το ότι, εάν είναι να λασκάρει η βίδα, αυτό θα γίνει στα 30κάτι. :P
Αυτή είναι και η κομβική, μέση ηλικία, όπου οι νεανικές παραισθήσεις και οι γεροντικές παραιτήσεις αντιπαλεύουν,
και το αποτέλεσμα είναι, παροδικά, αβέβαιο για σχεδόν όλους.

Οπότε, ντίαρ Πανος και ντίαρ Καχ, δεν είστε "μικροί ακόμα".
Είστε "αρκετά μεγάλοι". :P

Τεσπα, αυτό το κείμενο το ξεκίνησα για άλλο λόγο... Γιατί άραγε;
Εννοώ δεν είναι προσωπικό κατηγορώ, δλδ είμαι σίγουρος πως η καχ θα συνεχίσει να είναι ο συνηθισμένος νεανικός εαυτός της μέχρι τα βαθειά γεράματα (:P), και ο Πανος_ θα συνεχίσει να μας λέει πόσο πάει η ζωή του μέχρι να βγεί ο ήλιος από τη δύση (:P). Όπως και να έχει, εμένα θα μου επιτρέψετε να γελάω μαζί μας, είτε καταλήξουμε μεγάλοι και τρανοί, είτε καταλήξουμε ταπεινοί και καταφρονεμένοι. :confused: λολ.



Υγ. Α ναι, 30+άρηδες, κοιτάξτε να προσέχετε τον εαυτό σας: Μην πίνετε και μην καπνίζετε. :)


Υγ2. Γιατί η αύξηση της κατανάλωσης αυξάνει και τις τιμές :mad:
και μένουμε οι άλλοι στεγνοί :mad: ουστ.


Υγ3. Το παρόν πόστ δεν έχει σκοπό να θίξει κανέναν,
πέραν των ηλιθίων βεβαίως.
Εάν δεν θεωρείτε ευατόν ηλίθιο, μπορείτε να θεωρήσετε πως δεν θίγει εσάς. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
.

Οπότε, ντίαρ Πανος και ντίαρ Καχ, δεν είστε "μικροί ακόμα".
Είστε "αρκετά μεγάλοι". :P


Επιτέλους ρε συ Ρέμπε σε βλέπω μια φορά να κάνεις και ένα μεγάλο ποστ που πιάνει όλα τα καυτά ζητήματα :P Καημό το χα!

Αλλά ας σταθώ ιδιαίτερα στο σημείο της δική μου μεγαλειότητας (τριμεγαλειότητας υπάρχει σα λέξη στα Ελληνικά ; ) μιας και αυτό τροφοδοτεί τον εξαίσιο ναρκισισμό μου και την ζωτικής σημασίας υπεροπτική αλαζονία μου.Είμαι πεπεισμένος ότι είναι ηλικιακό το θέμα ρε συ Ρεμπε,δλδ δε μπορείς να μου βγάλεις από το μυαλό ότι ένας εξαίρετος,κομψότατος,ελκυστικότατος,πανέξυπνος,πανεπιστήμονας,Πάνος παύλας (αλλά με Κ :redface:) και σύντομα μπαμπάς σαν εμένα μπαίνει στην ''τέταρτη'' δεκαετία της ζωής του (μαι γκοντ τη απογοήτευση) κινδυνεύοντας να χάσει την σπιρτάδα,ομορφιά και σβελτοσύνη που συνοδεύεται με την κενότητα της νιότης.Γουστάρω να είμαι κενός άνθρωπος γαμώτη μου...αλλά κάπου μου το χαλάει η τρισμεγαλειόδης διτή μου φύση (αλλά νοτ του γουορι θα το βρώ πιστεύω).

Είναι λογικό λοιπόν να περνάω μια κρισάρα βαρβάτη.Από τη μια σκέφτομαι : 30+1???wtf σε λίγο θα αρχίζω να σκέφτομαι για μπότοξ,ρυτίδες,άσπρες τρίχες και άλλα τραγικά.Φτου φτου μακριά.Δεν είμαι για τέτοια σου λέω.Όχι τώρα.Όχι ποτέ.Από την άλλη λέω...άμα χάσω την απίστευτη ευκολία μου να βγάζω γκομενάκια στο φτερό ; (κουβέντα στη γυναίκα μου για το συγκεκριμένο σχόλιο έτσι). Πως και που θα διοχετεύσω τον τρισμέγιστο ναρκισισμό μου ; Πίστεψε με αυτό είναι όντως πρόβλημα για ένα άτομο που χτυπάει τα ναρκισιστικά επίπεδα που βαράω εγώ ( καλά,ο μπρο μου παίζει σε κατηγορία βαρέων βαρών όμως δεν τον φτάνω).Κάτι μου λέει ότι σύντομα θα αρχίσω να υιοθετώ το προφίλ του Ντόριαν Γκει για να υπερκεράσω την πραγματικότατη (για εμένα τουλάχιστον) κρισάρα των 30.

Κατα τα άλλα όμως ευτυχώς η κρισάρα είναι παροδική.Το ταμπεραμέντο μου (είδες ο θερμός ο μεσογειακός ο άντρας όμως ε; ) coupled με τις τραγικά ανώτερες μου cognitive skills και την επίσημη εκπαίδευση μου στο ψυχολογικό κεκτημένο με προσγειώνουν και επαναφέρουν στη πραγματικότητα...ότι τα 30 είναι ένας απλός αριθμός και όσο θα συνεχίσω να βγάζω γκομενάκια σε φάση ευκολάκι και φυσικά όσο θα υπάρχουν τα μπότοξ και τα νυστέρια και κυρίως τα τζην των 700 ευρώ...θα είμαι καλά !

ΥΓ.Και όπως έλεγε μια ντιαρ φίλη μου...στα δύσκολα αυτοκτονώ νέος και δωρίζω τα όργανα μου για μελέτες.Έτσι θα έχω και μια υστεροφημία που θα βοηθήσει την ανθρωπότητα και σαφώς θα καλύψει την ναρκισιστική μου τροφοδότηση:P

ΥΓ2.Ακόμα περιμένω ρε συ Ρεμπε να αποδεχτείς το αίτημα φιλίας που σου χω κάνει κανα μήνα τώρα.Είναι κάποιο hint αυτό; Γκοντ μη αφήνεις τον Ψυχολόγο να φρικάρει ρε συ.Το χάνουμε με δόσεις αλλά άσχημα.Κρίμα είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
α)Τις προαλλες ειχα παει σουπερ μαρκετ. Κατεβαζα, λοιπον, τις σακουλες απο το αμαξι και τις αφηνα μπροστα στην εισοδο του σπιτιου μου. Ερχεται ενα κοριτσακι καπου 14-15 χρονων και μου λεει:
"Να σας βοηθησω;".

β)Παλι σε σουπερ μαρκετ. Στο ταμειο. Πρωτη εγω. Πισω μου ενα πιτσιρικι (καπου 10-12 ετων). Σε καποια φαση, καθως περιμεναμε τη σειρα μας του πεφτει κατω κατι που κρατουσε. Απο ευγενεια (καθως επεσε μπροστα μου) σκυβω να του το δωσω. Και μου λεει:
"Δεν πειραζει. Αφηστε το. Θα το παρω εγω. Σας ευχαριστω πολυ"

Ελπιζω την επομενη φορα να μη σηκωθει και κανενα να μου παραχωρησει τη θεση του σε κανα λεωφορειο.

Θα μου πειτε τωρα πληθυντικο ευγενειας χρησιμοποιησαν τα παιδια...σε καποιον αγνωστο οπως θα εκανε ο καθενας.
Αλλα απο την αλλη με προβληματισαν λιγο...Ποσο μεγαλη φαινομαι στα ματια τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Με σκοτώνεις Θερμοπύλες...αυτό το ''σας'' με φέρνει σε κατάσταση εκτάκτου.Μου το είπε εδώ στο στέκι ένα πιτσιρίκι και νομίζω έβγαλα παροδικά μια λευκή τούφα στα μαλλιά.Ντηαρ γκοντ δλδ...''Σας'' άκου εκεί ''σας'' :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Με σκοτώνεις Θερμοπύλες...αυτό το ''σας'' με φέρνει σε κατάσταση εκτάκτου.Μου το είπε εδώ στο στέκι ένα πιτσιρίκι και νομίζω έβγαλα παροδικά μια λευκή τούφα στα μαλλιά.Ντηαρ γκοντ δλδ...''Σας'' άκου εκεί ''σας'' :P

Ρε συ Πανο, εσυ γιατι ανησυχεις τοσο; Για εσας τους αντρες ειναι αλλιως... Οσο μεγαλωνετε (υποτιθεται) γινεστε πιο γοητευτικοι. Γκριζους κροταφους, εκφραστικες ρυτιδες και τα σχετικα. Επιπλεον μια κοπελα θα προτιμουσε πιο πολυ να κανει σχεση με καποιον μεγαλυτερο της παρα μικροτερο της. Οσο πιο μεγαλος ειναι τοσο πιο πολυ γοητευεται (καλα δε λεμε να ειναι και παππους) γιατι ξερει πώς να της φερθει , πιο ωριμος κτλ.
Ενω η γυναικα ειναι αλλη φαση. Οι ρυτιδες και οι ασπρες τριχες στη γυναικα ειναι απωθητικες. Δε θεωρουνται γοητεια. Η γυναικα οσο μεγαλωνει σταφιδιαζει. Οσο και να περιποιειται τον εαυτο της ...καποια πραγματα φαινονται. Επιπλεον , οι αντρες προτιμουν τις μικρουλες . Φρεσκο και αγνο κρεας!!! Να το πω ετσι ωμα.
Θελω να πω ο χρονος στις γυναικες και στους αντρες λειτουργει αντιστροφα. Σε εσας εποικοδομητικα και σε εμας καταστροφικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Θα μου πειτε τωρα πληθυντικο ευγενειας χρησιμοποιησαν τα παιδια...σε καποιον αγνωστο οπως θα εκανε ο καθενας.
Αλλα απο την αλλη με προβληματισαν λιγο...Ποσο μεγαλη φαινομαι στα ματια τους;
Σε μένα πάντως, όταν ήμουν 10-12 ετών όλοι η ηλικίας 25-45 μου φαινόταν ίδιοι και ...200 χρονών τουλάχιστον :).

Ήξερα ότι δεν είναι όσο η ...γιαγιά μου αλλά ο διαχωρισμός ήταν "μεγάλοι-μεγάλοι" και "μικρότεροι-μεγάλοι". Σε κάθε περίπτωση όμως ήταν ΠΟΛΥ μεγάλοι όλοι...

Αν κρίνω από τα μεγαλύτερα από τα ανήψια μου (ηλικίας 8-10 ετών) πάντως τους φαίνομαι μάλλον τεράστιας ηλικίας (και να σκεφτείς ότι η ξαδέρφη μου-μαμά τους μου ρίχνει και 15 χρόνια :confused:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Σε μένα πάντως, όταν ήμουν 10-12 ετών όλοι η ηλικίας 25-45 μου φαινόταν ίδιοι και ...200 χρονών τουλάχιστον :).

Ήξερα ότι δεν είναι όσο η ...γιαγιά μου αλλά ο διαχωρισμός ήταν "μεγάλοι-μεγάλοι" και "μικρότεροι-μεγάλοι". Σε κάθε περίπτωση όμως ήταν ΠΟΛΥ μεγάλοι όλοι...

Αν κρίνω από τα μεγαλύτερα από τα ανήψια μου (ηλικίας 8-10 ετών) πάντως τους φαίνομαι μάλλον τεράστιας ηλικίας (και να σκεφτείς ότι η ξαδέρφη μου-μαμά τους μου ρίχνει και 15 χρόνια :confused:)

Ναι, εχεις παρα πολυ δικιο. Τα παιδια δεν εχουν τη σωστη αντιληψη του χρονου. Οποτε δεν το πηρα και πολυ βαρια. Μια φορα με ρωτησε ενα παιδακι αν ζουσα στον πολεμο του 40. Πως δε με ρωτησε αν ζουσα και το 1821; Μας χωριζουν σε δυο ομαδες. Μεγαλοι και μικροι. Κλαψ....! Αν και οφειλω να ομολογησω οτι το κοριτσακι που ηταν γυρω στα 15, οπως ανεφερα πιο πανω, με προβληματισε πιο πολυ. Καπου γυμνασιο δεν θα πηγαινε; Ε σε αυτην την ηλικια εχεις μια υποτυπωδη αισθηση του χρονου.Και να φανταστεις οτι γενικα μικροδειχνω. Που να μεγαλοεδειχνα κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top