Προστασία Καταναλωτή

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δε το σκεφτηκα καν..
ασε που μου ακουγετει..λιγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πρέπει να υπάρχει το γνωστό χαρτί παραπόνων στο εστιατόριο. :)-petros
Το οποιο μη νομιζεις οτι το παιρνουν και πολυ υποψιν τους.

Δε ξερω τι ακριβως μπορει να γινει, αλλα νομιζω οτι μπορει να γινει μεγαλη φασαρια με τετοια στους καταλογους. Βεβαια θα πουνε τυπογραφικο λαθος κλπ, βρασε ρυζι.


Αυτο με το σινεμα παντως ειναι πολυ ενδιαφερον.Κανενας σχετικος με νομικη να το ψαξει εδω για το στεκι ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
επαναφερω το θεμα...
ακουστε τι εγινε χτες...
παμε σε ενα εστιατοριο χτες για φαγητο...4 ατομα. μας φερνουν καταλογους να παραγγειλουμε, το ενα ατομο μιλουσε μονο αγγλικα οποτε ζητησαμε τον ενα να μας τον φερει στα αγγλικα και ιδου!

συγκριναμε μεταξυ τους δυο ελληνικους καταλογους και τον αγγλικο και σε πολλα φαγητα ο καθενας απο αυτους ειχε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΤΙΜΗ για το ΙΔΙΟ ΦΑΓΗΤΟ!

να μην πω για το ΚΟΥΒΕΡ, το οποιο το ειχαν στους δυο καταλογους 1,5ε και στον αλλο το ειχαν 2ε!

τι κανομεν σε τετοιες περιπτωσεις?

μια επωνυμη καταγγελια χρειαζεται...ακομα και στην προστασια καταναλωτη....απο κει και περα θα το κανονισουν εκεινοι...υπαρχει νομικο τμημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Το οποιο μη νομιζεις οτι το παιρνουν και πολυ υποψιν τους.

Στo χαρτί παραπόνων, μπορεί ποτέ να μην διαβάζουν τί παράπονα τους κάνουν οι πελάτες, αλλά αν κάποιος τους κάνει έλεγχο και δει πως λείπουν πάνω από 2 χαρτιά από το μπλοκ εκείνο, το μαγαζί κλείνει για λίγες μέρες και γίνεται μια διαδικασία μετά.;) Κάτι σαν προσωρινή κατάσχεση άδειας νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τι εννοεις να λειπουν πανω απο 2 χαρτια ; Στα περισσοτερα που εχω δει, δεν εχει μπλοκ , αλλα ριχνεις χαρτακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
να μην πω για το ΚΟΥΒΕΡ, το οποιο το ειχαν στους δυο καταλογους 1,5ε και στον αλλο το ειχαν 2ε!

Αυτό δεν έχει καταργηθεί...?:hmm:Νομίζω πλέον δεν χρεώνουν κουβέρ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αυτό δεν έχει καταργηθεί...?:hmm:Νομίζω πλέον δεν χρεώνουν κουβέρ...
ναι, αλλά το χρεώνουν ως ψωμί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
ναι, αλλά το χρεώνουν ως ψωμί

δε νομίζω...εγώ τουλάχιστον όταν είχα πάει σε ένα μαγαζί φάγαμε σουβλάκι σε πιάτο με σαλάτες και τέτοια και δεν μας έφερε ψωμί...και δεν είχε χρεώσει ούτε ψωμί ούτε κουβέρ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
α, οκ, πάντως στη Θεσ/νίκη γενικώς φέρνουν ψωμί χωρίς να ρωτήσουν και το χρεώνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Τι εννοεις να λειπουν πανω απο 2 χαρτια ; Στα περισσοτερα που εχω δει, δεν εχει μπλοκ , αλλα ριχνεις χαρτακι.

Σε μαγαζιά που έχω δει, είναι ένα μεγάλο μπλοκ μέσα σε μια διάφανη θήκη στον τοίχο δίπλα στημ πόρτα συνήθως. Λέει επάνω "δελτίο παραπόνων". Έχει κάποια πράγματα να συμπληρώσεις, δεν ξέρω ακριβώς τί και λογικά 8α έχει κάποιες σειρές για να γράψεις τον λόγο που είσαι δυσαρεστημένος. Αυτό το χαρτί μετά το κόβεις και μάλλον το δίνεις στον υπεύθυνο. Αν λείπουν από εκεί 2 τέτοια χαρτιά, ουσιαστικά 2 δυσαρεστημένοι πελάτες, τότε το μαγαζί μπορεί να έχει πρόβλημα αν γίνει έλεγχος και το δούνε.

α, οκ, πάντως στη Θεσ/νίκη γενικώς φέρνουν ψωμί χωρίς να ρωτήσουν και το χρεώνουν

Αυτό δεν είναι παράνομο? Να φέρνουν ψωμί και πολλές φορές και εμφιαλωμένο νερό, χωρίς να ρωτάν αν τα θες και να σου τα χρεώνουν κιόλας!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Σε μαγαζιά που έχω δει, είναι ένα μεγάλο μπλοκ μέσα σε μια διάφανη θήκη στον τοίχο δίπλα στημ πόρτα συνήθως. Λέει επάνω "δελτίο παραπόνων". Έχει κάποια πράγματα να συμπληρώσεις, δεν ξέρω ακριβώς τί και λογικά 8α έχει κάποιες σειρές για να γράψεις τον λόγο που είσαι δυσαρεστημένος. Αυτό το χαρτί μετά το κόβεις και μάλλον το δίνεις στον υπεύθυνο. Αν λείπουν από εκεί 2 τέτοια χαρτιά, ουσιαστικά 2 δυσαρεστημένοι πελάτες, τότε το μαγαζί μπορεί να έχει πρόβλημα αν γίνει έλεγχος και το δούνε.
ρε μαικ εδω δεν ελενχουν αλλα κ αλλα αυτο θα ελενξουν?
ασχετο αλλα θα το πω...
ξερω ξενοδοχεια που για 2 μηνες ηταν ανοιχτο κ οχι απλα ανοιχτο γεματο με φουλ πρωσοπικο... κ δεν ειχε κανει για αυτους τους 2 μηνες προσλυψη σε κανεναν κ το φαι που προσφερε ειχε λειξει κ 6κ12 μηνες κ κανεις δεν περασε ποτε να ελενξει το δελτιο παραπανων θα ερθουν να δουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ρε μαικ εδω δεν ελενχουν αλλα κ αλλα αυτο θα ελενξουν?
ασχετο αλλα θα το πω...
ξερω ξενοδοχεια που για 2 μηνες ηταν ανοιχτο κ οχι απλα ανοιχτο γεματο με φουλ πρωσοπικο... κ δεν ειχε κανει για αυτους τους 2 μηνες προσλυψη σε κανεναν κ το φαι που προσφερε ειχε λειξει κ 6κ12 μηνες κ κανεις δεν περασε ποτε να ελενξει το δελτιο παραπανων θα ερθουν να δουν?

γι αυτο και πρεπει να γινονται καταγγελιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ποιος τολμαει?

θα επρεπε να τολμουν....το ξερω οτι το κανουν ελαχιστοι...αλλα γιατι παραπονιομαστε οταν δεν ειμαστε διατεθημενοι να κανουμε κατι γι αυτο...?!
εμεις με την αδρανεια μας συντηρουμε τετοιες καταστασεις και συμπεριφορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
@kakerlak

Αν όλοι σκεφτόμαστε έτσι και ποτέ δεν δίνουμε σημασία σε τέτοιου είδους φαινόμενα, αυτά θα συνεχίζουν να υπάρχουν.
Αν ΟΛΟΙ οι δυσαρεστημένοι πελάτες γράφανε στο φύλλο διαμαρτυρίας φεύγοντας από ένα μαγαζί, τότε θα είχε αποτέλεσμα αυτό το μέτρο. Όπως επίσης και αν απευθυνόμασταν σε υπηρεσίες προστασίας καταναλωτών, επιθεώρηση εργασίας για την δουλειά μας κλπ. θα υπήρχε διαφορά. Με λίγα λόγια αν γίνουμε επιτέλους ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ.

Γιατί μια παρανομία\παρατυπία που σήμερα έγινε σε μας, έγινε πριν σε κάποιον άλλον και αύριο θα γίνει σε πολλούς ακόμη.
Δεν φταίει ο επιχειρηματίας, ο εργοδότης ή όποιος άλλος επειδή εμείς δεν μιλάμε και λέμε δεν βαριέσαι. Όσο δεν υπάρχει αντίδραση τίποτα δεν σταματάει μόνο του. Μόνο χειρότερο γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κι εγω ξερω ξενοδοχειο 5 αστερων που ειχε ληγμενο φαγητο σε μπουφε, απο το οποιο ετρωγαν πελατες και υπαλληλοι. πριν φαω ρωτουσα το ζαχαροπλαστη, ο οποιος ηταν φιλος του μαγειρα, και μου ελεγε τι να μην πλησιασω.


αυτα παντως δε γινονται ελπιζω παντου,να μη γενικευουμε.


και τελος, εβγαλα φωτογραφια και τους τρεις καταλογους (μονο την πρωτη σελιδα) για συγκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ἐχει τύχει να δουλέψω παλιά σε catering δεξιώσεων.
Με καλεσμένους μεγάλα ονόματα!
Το τι σαβούρα τρώνε είναι αδιανόητο.

Από το προσωπικό κανείς μας δεν έφαγε ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
τι τρώνε δηλαδή? Σκ@τούλες τους δίνετε και τρώνε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Tυροπιτάκια που γεύτηκαν για πολλή ώρα το πάτωμα του φορτηγού που τα μετέφερε.
Κρέατα από τις προηγούμενες δεξιώσεις.

Το αμφιβόλου ποιότητας είναι αυτονόητο και το ότι είναι ληγμένα όλα επίσης.

Τραπέζια στρωμένα με τέλεια τραπεζομάντηλα και από κάτω σκουριά κοκ

ΕΜείς πάντως τρώγαμε πίτσες από έξω.

Εγώ είχα φρικάρει τελείως και τόλμησα να πω στον αφεντικό ότι αυτό δεν είναι σωστό και ντρέπομαι να πω τι μου απάντησε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι σου 'πε δηλαδή;

Λες με πμ ποιο catering ήταν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top