Ο πλανήτης έχει φτάσει στα όριά του. Θα καταφέρουμε να επιβιώσουμε;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Είναι ανθρωπίνως αδύνατο, να καταφέρουμε να επιβιώσουμε". Γι' αυτό γράφτηκε:" Τα αδύνατα παρά τοις ανθρώποις, δυνατά παρά τω Θεώ", μάλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.


ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!! εμενα μου βγαλε αυτα... :confused:

Το ενεργειακό σας αποτύπωμα έχει ως εξής:

Καταναλώνετε ηλεκτρική ενέργεια: 1837.10 KWh/χρόνο

Η ενέργεια αυτή αντιστοιχεί στην έκλυση: 1495.40 kgCO2/χρόνο Εκτιμάται ότι οι εκπομπές CO2 που αντιστοιχούν στην μέση κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας ανά νοικοκυριό είναι 3720 kgCO2/χρόνο

Οι συνολικές σας εκπομπές* είναι: 3315.40 kgCO2/χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Πολύ καλό το τεστ Αρκτούρε! Αρκετά διδακτικό ;) Tελικά το κλιματιστικό είναι πανάκριβο!

Πως διαχωρίζουμε αν μια συσκευή είναι ενεργειακής κατηγορίας Α 'η 'οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
:)

Μια μικρή προσπάθεια για να εμπεδώσουμε τι καταναλώνουμε.

Το αν μια συσκευή Angie είναι ενεργειακής κατηγορίας Α' ή όχι, πρέπει στο κατάστημα απ'όπου θα προμηθευτείς το προϊόν να γνωρίζουν να σου πούνε, ειδάλλως στη συσκευασία, κάπου αναφέρεται. Συχνά νομίζω έχει κάποιο ειδικό σήμα πάνω στην όποια ηλεκτρική συσκευή.

ΥΓ: Το κλιματιστικό καταστρέφει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω το εκανα τρεις φορες και με πεταξε και τις τρεις εξω χωρις να μου δωσει αποτελεσματα.... γκρμφ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Μήπως σκάει το σπίτι από την υπερκατανάλωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Λες?!?!?!?! Δεν ειναι και πολυ υψηλα αυτα που εβαλα πιστευω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δεν ηξερα οτι ακομα και το τηλεκοντρολ βλαπτει...
πολυ θα θελα να ξερα για το ασυρματο τηλεφωνο!

παντως απο την ημερα που το εκανα, βγαζω οσες συσκευες θυμαμαι απο την πριζα και δε χρησιμοποιω τηλεκοντρολ στο cd...

και φυσικα, αυτο το κανα απο παντα αλλα τωρα ειμαι και πιο συνειδητοποιημενη, σβηνω τα φωτα οταν βγαινω απο το δωματιο, ακομα και αν ξερω οτι θα ξαναμπω σε 1 λεπτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δεν ηξερα οτι ακομα και το τηλεκοντρολ βλαπτει...
πολυ θα θελα να ξερα για το ασυρματο τηλεφωνο!

παντως απο την ημερα που το εκανα, βγαζω οσες συσκευες θυμαμαι απο την πριζα και δε χρησιμοποιω τηλεκοντρολ στο cd...

και φυσικα, αυτο το κανα απο παντα αλλα τωρα ειμαι και πιο συνειδητοποιημενη, σβηνω τα φωτα οταν βγαινω απο το δωματιο, ακομα και αν ξερω οτι θα ξαναμπω σε 1 λεπτο.
Πως βλάπτει το τηλεκτρολ ;;;; Στην ουσία ένα φωτάκι είναι

Αν το τηλέφωνο είναι τεχνολογίας Dect (δλδ αν το αγόρασες πριν 3-4 χρόνια) τότε είναι οκ αν μιλάμε για θέματα υγείας, αν δεν είναι δεν γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν βλαπτει το τηλεκοντρολ, απλα οταν δεν κλεινεις την τηλεοραση απο το κεντρικο κουμπι, συνεχιζει να καταναλωνει ενεργεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Το ενεργειακό σας αποτύπωμα έχει ως εξής:

Καταναλώνετε ηλεκτρική ενέργεια:3233.53 KWh/χρόνο

Η ενέργεια αυτή αντιστοιχεί στην έκλυση: 2632.09 kgCO2/χρόνο
Εκτιμάται ότι οι εκπομπές CO2 που αντιστοιχούν στην μέση κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας ανά νοικοκυριό είναι 3720 kgCO2/χρόνο

Οι συνολικές σας εκπομπές* είναι:5410.34 kgCO2/χρόνο

Το άθροισμα των εκπομπών από την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας, από την κατανάλωση πετρελαίου ή φυσικού αερίου (που προορίζονται συνήθως για θέρμανση) και από τις μετακινήσεις με αυτοκίνητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Το ενεργειακό σας αποτύπωμα έχει ως εξής:

Καταναλώνετε ηλεκτρική ενέργεια:3431.43 KWh/χρόνο
Η ενέργεια αυτή αντιστοιχεί στην έκλυση: 2793.18 kgCO2/χρόνοΕκτιμάται ότι οι εκπομπές CO2 που αντιστοιχούν στην μέση κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας ανά νοικοκυριό είναι 3720 kgCO2/χρόνο
Οι συνολικές σας εκπομπές* είναι:5523.18 kgCO2/χρόνο* Το άθροισμα των εκπομπών από την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας, από την κατανάλωση πετρελαίου ή φυσικού αερίου (που προορίζονται συνήθως για θέρμανση) και από τις μετακινήσεις με αυτοκίνητο

Και προσπαθώ να περιορίζω όσο μπορώ την άσκοπη κατανάλωση ενέργειας! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
πω πω γιουκι.. ειμαι κι εσυ αλλα εισαι κι εγω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω κάτι; Στο σπίτι σας μένετε μόνες σας; Τα στοιχεια που βάλατε δεν αφορούν και τα άλλα άτομα του σπιτιού; Επομένως κάνετε κανονική χρήση της ηλεκτρικής ενέργειας ;)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω κάτι; Στο σπίτι σας μένετε μόνες σας; Τα στοιχεια που βάλατε δεν αφορούν και τα άλλα άτομα του σπιτιού; Επομένως κάνετε κανονική χρήση της ηλεκτρικής ενέργειας ;)!
ναι εμένα αφορούν ακόμα ένα άτομο. Αλλά ούτως ή άλλως δεν νομίζω να μεγάλο ρόλο σε κάποια πράγματα. Πχ την τηλεόραση θα την άνοιγα χ ώρες είτε ήμουν μόνη είτε όχι κλπ. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΙΜΑ

Τα τελευταία χρόνια προσπαθούν να μας πείσουν ότι η αλλαγή του κλίματος παγκοσμίως οφείλεται σε φαινόμενα που έχουν σχέση με την κατάχρηση και υπερκατανάλωση αγαθών, το οποίο ok εν μέρει ισχύει. Γιατί δεν βγαίνει κανείς όμως να πει ότι την ίδια χρονική στιγμή "υπερδυνάμεις" έχουν επιδοθεί εδώ και κάποια χρόνια σε έναν ανευ προηγουμένο πόλεμο πειραμάτων "ελέγχου του κλίματος" με διάφορες επιστημονικές μεθόδους?

Κατεβάστε το σχετικό pps από εδώ :
https://www.nemesi.gr/?p=642
ή δείτε το εδώ (αν δεν σας ανοίγει το προηγούμενο) :
https://www.slideshare.net/guest8fd291/peiramata-gia-to-klima/

Κ δείτε τις χημικές γραμμές στον ουρανό : γραμμές εναιωρήματος από βάριο, αλουμίνιο και πολυμερή (ινίδια) πυριτίου που απελευθερώνονται κατά χιλιάδες τόνους σε όλους τους ουρανούς του κόσμου από αεροπλάνα με κατάλληλο εξοπλισμό... & δεν μιλάμε για αεροσκάφη αερογραμμών... Στην πραγματικότητα, οι κυβερνήσεις ερευνούν τον τρόπο ελέγχου του κλίματος κατά βούληση, όπως παρεμπόδιση βροχής, προσπάθεια ελέγχου ενός κυκλώνα κτλ., δίχως να λαμβάνουν υπόψη τις επικίνδυνες συνέπειες που έχουν οι σκόνες αυτές απελευθερούμενες στην ατμόσφαιρα για την υγεία...

Ένα επίσης ενδιαφέρον άρθρο σχετικό με το φαινόμενο :
https://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=89977132
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω δει τέτοιες γραμμές πάνω από το σπίτι μου... Μόλις προχτές αναρωτιόμουν τι είναι, διότι στ'αλήθεια δε μοιάζουν με τις κλασσικές γραμμές που αφήνουν τα αεροπλάνα... Δεν ξέρω αν είναι πράγματι αυτό που διαβάζω παραπάνω, πάντως αν τις παρατηρήσετε θα συμφωνήσετε πως δεν είναι συνηθισμένες... :/:

Thanks N. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι μας δουλευουν, τους δουλευουμε και δουλευομαστε και μεταξυ μας... Ολοι ειμαστε οικολογοι, ολοι ξερουμε οτι παιζονται πολλα κατω απο το τραπεζι, αλλα κανεις δεν κοιταει περα απο την μυτη του... Ε λοιπον, χ*στικα και εγω... Καντε τον οτι θελετε τον πλανιτη, ουτος η αλλος εγω δεν εχω κατι να χασω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι μας δουλευουν, τους δουλευουμε και δουλευομαστε και μεταξυ μας... Ολοι ειμαστε οικολογοι, ολοι ξερουμε οτι παιζονται πολλα κατω απο το τραπεζι, αλλα κανεις δεν κοιταει περα απο την μυτη του... Ε λοιπον, χ*στικα και εγω... Καντε τον οτι θελετε τον πλανιτη, ουτος η αλλος εγω δεν εχω κατι να χασω...

Αυτό σκεφτόμαστε όλοι μας, και γίνεται ότι γίνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top