Ποια είναι η πρακτική αξία του να είσαι δεξιός ή αριστερός;

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Επειδή γελώ πολύ ακούγοντας συζητήσεις ανάμεσα σε δεξιούς κι αριστερούς, πραγματικά αναρωτιέμαι ποια είναι η πρακτική σημασία ειδικά σήμερα του να είναι κάποιος αριστερός ή δεξιός. Πολύ περισσότερο υπό τις σημερινές συνθήκες που τρώμε όλοι το ίδιο αγγούρι.
Τι προσπαθούν να αποδείξουν οι μεν και οι δε και κυρίως σε ποιον.
Επειδή ανέκαθεν, λοιπόν, είχα αυτήν την απορία τελικά η απάντηση δόθηκε τυχαία από ένα κειμενάκι που αλίευσα από το νετ και σας το παραθέτω:

Καμμία. Δεν έχει απολύτως καμμία αξία.
Διότι, έτσι κι αλλιώς, ο απλός πολίτης, δεξιός ή αριστερός αδιάφορο, δεν έχει κανέναν θεσμικό πολιτικό ρόλο. Δεν έχει καμμία θεσπισμένη εξουσία και συμμετοχή στο πως παίρνονται οι αποφάσεις.
Το μόνο που έχει ο απλός πολίτης, δεξιός ή αριστερός αδιάφορο, είναι μια ρημάδα ψήφος στα τέσσερα χρόνια. Που την ρίχνει σε κείνον τον πολιτικό που του υποσχέθηκε τα δεξιά ή τα αριστερά μέτρα της αρεσκείας του. Κα αυτό στην καλύτερη περίπτωση. Οταν δηλαδή δεν έχουμε πολιτική διαφθορά και συναλλαγή πολίτη-πολιτικού.
Στην καλύτερη λοιπόν περίπτωση, σε ένα ολιγαρχικό κοινοβουλευτικό πολίτευμα σαν το δικό μας, ο απλός πολίτης δεν έχει παρά μια ψήφο. Την ρίχνει και ξαναγυρίζει, για τα επόμενα τέσσερα χρόνια, στον καναπέ και στην κανονική πολιτική του ειδικότητα: χειριστής τηλεκοντρόλ οικογενείας.
Δεν πρόκειται να τον ρωτήσει κανείς και για τίποτε για τα επόμενα τέσσερα χρόνια. Θα παρθούν βέβαια σημαντικές αποφάσεις από τους “αντιπροσώπους του λαού” που εξέλεξε με την ψήφο του αυτά τα τέσσερα χρόνια. Αποφάσεις που αφορούν τον ίδιο, την οικογένειά του, τα παιδιά του, την εργασία του, την περιουσία του, τους γέροντες γονείς του, την χώρα, την άμυνά της, το διεθνές της πρόσωπο, και χιλιάδες άλλες.
Αλλά για όλες αυτές τις σοβαρές αποφάσεις που θα παρθούν για λογαριασμό του, ο απλός πολίτης, αριστερός ή δεξιός αδιάφορο, δεν πρόκειται να ερωτηθεί. Από κανέναν. Το πολύ πολύ να τον θυμηθεί καμμιά εταιρία δημοσκοπήσεων για λογαριασμού κάποιου κόμματος. Η οδοντόκρεμας. Δεν έχει και μεγάλη διαφορά.
Οι ιδέες, δεξιές ή αριστερές, έχουν φυσικά αξία. Μεγάλη μάλιστα. Ο φορέας όμως αυτών των ιδεών, ο απλός πολίτης, δεξιός ή αριστερός αδιάφορο, δεν έχει κανέναν τρόπο σε ένα ολιγαρχικό κοινοβουλευτικό πολίτευμα σαν το δικό μας, και μάλιστα τραπεζικό πολίτευμα, να τις δει να γίνονται τμήμα μιας ευρύτερης πολιτικής συζήτησης, να γίνονται προτάσεις ή ακόμα περισσότερο αποφάσεις για το μέλλον του. Σε μια κοινοβουλευτική ολιγαρχία σαν την δική μας απουσιάζει ο κήρυκας που θα ρωτήσει στην γενική συνέλευση των πολιτών: “τις αγορεύειν βούλεται;”
Γιατί; Μα γιατί ο κοινοβουλευτισμός δεν είναι δημοκρατία. Είναι ολιγαρχία. Και σε μια ολιγαρχία ο πολίτης είναι σημαντικός μόνο για μια στιγμή στα τέσσερα χρόνια. Οσο διαρκεί η υποκλοπή της ψήφου του. Μετά είναι και πάλι ασήμαντος. Και αυτός και οι, δεξιές ή αριστερές αδιάφορο, ιδέες του.
Ακόμα κιαν πέσει θύμα εκλογικής εξαπάτησης (πχ “λεφτά υπάρχουν”), την οποία εξαπάτηση εκλογέα ο ποινικός κώδικας τιμωρεί βέβαια, δεν έχει καμμία πιθανότητα ο απλός πολίτης, δεξιός ή αριστερός αδιάφορο, να βρει το δίκιο του. Εχετε ακούσει πολλούς πολιτικούς να καταδικάστηκαν για “εξαπάτηση εκλογέα” που προβλέπει ο ποινικός κώδικας, από το 1843 που έχουμε κοινοβουλευτισμό; Δεν έχετε ακούσει.
Τα μνημόνια, οι δανειακές, οι εφαρμοστικοί και τα χαράτσια είναι συμφορές που μας βρίσκουν για έναν και μόνο λόγο: διότι σε ένα κοινοβουλευτικό καθεστώς, δεν έχει καμμία πρακτική αξία το να είσαι δεξιός ή αριστερός πολίτης. Διότι δεν υπάρχει διαδικασία, σώμα ή θεσμός, που να μπορεί ο απλός πολίτης, δεξιός ή αριστερός αδιάφορο, να καταθέσει προς συζήτηση τις δεξιές ή αριστερές του προτάσεις. Κι έτσι δεν έχει και μεγάλο νόημα να έχει και τέτοιες προτάσεις, πέρα από το να τις συζητά με τον περίγυρό του
Τα μνημόνια, οι δανειακές, οι εφαρμοστικοί και τα χαράτσια είναι συμφορές που μας βρίσκουν για έναν και μόνο λόγο: Δεν έχουμε δημοκρατία, ολιγαρχία έχουμε.
Και οι ολιγαρχικοί επαγγελματίες πολιτικοί που μας κυβερνάνε γράφουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι και τον δεξιό και τον αριστερό πολίτη.
Εκτός κιαν είναι τραπεζίτης, μεγαλο-εργολάβος, στέλεχος πολυ-εθνικής ή υπάλληλος της πρεσβείας. Ξέρετε ποιας πρεσβείας.
Θραξ Αναρμόδιος
πηγή
Ποιο είναι το νόημα και το κέρδος που σφαζόμασταν και συνεχίζουμε να σφαζόμαστε αριστεροί και δεξιοί αντί να ενωθούμε μια φορά όλοι; Ποιοι κερδίζουν από αυτήν την κατάσταση; Έχετε σκεφτεί; Πάντως σίγουρα όχι εμείς.
Τι κάνουμε αυτή τη στιγμή επίδειξη ιστορικών γνώσεων και μαθήματα πατριδολατρίας ή διαγωνισμό ποιος ξέρει τις περισσότερες λέξεις σε -ισμός;

Το μέλλον όλων- αριστερών και δεξιών- είναι το ίδιο και δεν είναι ιδιαίτερα ευοίωνο.
Και μη μου αρχίσετε "Ωραία,πες μας τι προτείνεις" γιατί δεν έχω να σας προτείνω τίποτα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν συνεχίζουμε να σκεφτόμαστε έτσι θα κλάψουμε με μαύρο δάκρυ.
Έφτασαν οι μέρες που δεν έχουμε να φάμε πια.
Ξυπνήστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἐγὼ πιὸ πολὺ σκέπτομαι ὅτι θὰ ἔλθῃ ἡ ἡμέρα ὅπου ἐμεῖς οἱ Ἕλληνες θὰ γίνουμε μειονότητα στὴν ἴδια μας τὴ χῶρα τὴν ὁποία θὰ ἔχουν καταλάβει/ἐποικίσει μουσουλμάνοι ἀπὸ τὴν Ἀφρικὴ καὶ τὴν Κεντρικὴ Ἀσία. Τὸ σκέπτομαι πολὺ περισσότερο ἀπὸ τὸ ἂν δὲ θὰ ἔχουμε τίποτα νὰ φᾶμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καμία αξία. Οι ιδεολογίες σήμερα έχουν πεθάνει όλοι μέσα στο ίδιο σακί είναι δεξιοί-αριστεροί-κεντρώοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ἐγὼ πιὸ πολὺ σκέπτομαι ὅτι θὰ ἔλθῃ ἡ ἡμέρα ὅπου ἐμεῖς οἱ Ἕλληνες θὰ γίνουμε μειονότητα στὴν ἴδια μας τὴ χῶρα τὴν ὁποία θὰ ἔχουν καταλάβει/ἐποικίσει μουσουλμάνοι ἀπὸ τὴν Ἀφρικὴ καὶ τὴν Κεντρικὴ Ἀσία. Τὸ σκέπτομαι πολὺ περισσότερο ἀπὸ τὸ ἂν δὲ θὰ ἔχουμε τίποτα νὰ φᾶμε.

Όσο κατηγορείς τους αριστερούς για ανθελληνισμό, άλλο τόσο μπορώ να σε κατηγορήσω κι εγώ ότι ενεργείς εχθρικά και βλάπτεις τα συμφέροντα της χώρας μου.
Ο μεγαλύτερος εχθρός μας είναι εκ των έσω.
Πάρ το χαμπάρι. Δε σου φταίει κανένας μουσουλμάνος όσο κι αν ψάχνεις να αποδώσεις κάπου τις ευθύνες.
Γι' αυτό γίνεστε περισσότερο ανθέλληνες από αυτούς που κατηγοράτε.

Η λύση αδέρφια είναι μία:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Όσο κατηγορείς τους αριστερούς για ανθελληνισμό, άλλο τόσο μπορώ να σε κατηγορήσω κι εγώ ότι ενεργείς εχθρικά και βλάπτεις τα συμφέροντα της χώρας μου.
Ο μεγαλύτερος εχθρός μας είναι εκ των έσω.
Πάρ το χαμπάρι. Δε σου φταίει κανένας μουσουλμάνος όσο κι αν ψάχνεις να αποδώσεις κάπου τις ευθύνες.
Γι' αυτό γίνεστε περισσότερο ανθέλληνες από αυτούς που κατηγοράτε.

Η λύση αδέρφια είναι μία:
Αρχικά, θέλω να δηλώσω ότι δεν κατηγορώ κανέναν αριστεροκεντρωοσοσιαλνεοδημοκρασυριζοχρυσαυγ…κ.λ.π.κ.λ.π.κ.λ.π…

Επίσης, δεν εκλαμβάνω τις ανησυχίες του Πατρέα, ως αβάσιμες. Ούτε μπορώ να του αποδώσω οποιασδήποτε μορφής κατηγορίες. Αν πιστεύεις στην Δημοκρατία, οφείλεις να δεχθείς από τον καθένα αυτό που λέει και όπως το λέει.

Η γνώμη μου είναι απλή.

Ο κάθε αριστερίζων ή αριστερός , ο κάθε σοσιαλιστής και δημοκράτης ή και φιλελεύθερος δηλών, είναι πρακτικώς αδύνατο να αντιληφθεί τον ρόλο του.
Αυτόν τον ρόλο, άλλοι τον έχουν γράψει και άλλοι αφήνουν στενά πάντα περιθώρια και πεδίο δράσης απεριόριστο, πλήν όμως, αυστηρά ενταγμένο και με διακριτά τα όρια που του επιτρέπουν να κινηθεί.

Υπάρχει το κράτος και η σκιώδης εξουσία.

Αρα, κανένας αριστερο…κ.λ.π.κ.λ.π δεν έχει την δυνατότητα να υλοποιήσει τις σκέψεις του, πολύ περισσότερο τις ανησυχίες και τα όνειρα του.
Βλέπε τους αριστερούς που μέσα στο χωνευτήρι του ΠΑΣΟΚ, του 1981 τι έπαθαν.


Υ.Γ. είναι δυνατό να μιλάμε δίχως να κρίνουμε τους άλλους, παρά μόνο να συμμεριζόμαστε τους προβληματισμούς τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis19

Νεοφερμένος

Ο giannis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ο όρος Δεξιά στην πολιτική ,σήμερα, αναφέρεται στις πολιτικές που προωθούν την ιδέα της συντήρησης. Η ιδεολογία της δεξιάς ασπάζεται την προάσπιση των θρησκειών και των εθνικών παραδόσεων , γιατί αποτελούν , κατ' αυτή, αναπόσπαστο στοιχείο κάθε κοινωνίας, απαραίτητο για την μετεξέλιξη και τη διαρκή πρόοδό της.
Ο όρος αναφέρεται κυρίως σε αντιλήψεις και θέσεις που μπορούν να χαρακτηριστούν ως συντηρητικές, με την πολιτική έννοια του όρου, που αφορούν δηλαδή την διαφύλαξη της ιστορικής εθνικής κληρονομιάς και της θρησκείας, σφυρηλατώντας την αυθόρμητη τάξη κάθε κοινωνίας. Ανάλογα με την εποχή και τα συμφραζόμενα ωστόσο ο όρος υπόκειται σε διαφορετικές ερμηνείες: ως δεξιοί χαρακτηρίζονται στη σύγχρονη εποχή του παγκοσμιοποιημένου καπιταλισμού, οι οπαδοί της ελεύθερης αγοράς στην οικονομία.
Σήμερα, μερικές ακραίες οικονομικές δεξιές πολιτικές, όπως ο νεοφιλελευθερισμός, χαρακτηρίζονται από το αίτημα της ελαχιστοποίησης του κρατικού παρεμβατισμού, έτσι ώστε το κράτος να έχει την ιδιότητα του παρατηρητή και όχι του ρυθμιστή των κοινωνικών πεπραγμένων, με τις δυνάμεις της ελεύθερης αγοράς να αναλαμβάνουν τον ρόλο του ρυθμιστή. Η κλασσική Δεξιά στις μέρες μας πρεσβεύει μετριοπαθείς φιλελεύθερες πολιτικές στην οικονομία με προσεκτική παρέμβαση του κράτους όπου παρατηρούνται στρεβλώσεις στην αγορά, με απώτερο στόχο τη στήριξη της αστικής δημοκρατίας και του κράτους πρόνοιας, απορρίπτοντας , παράλληλα, τον νεοφιλελευθερισμό.


Ο όρος Αριστερά στην πολιτική, σήμερα, αναφέρεται κυρίως σε αντιλήψεις και θέσεις που προωθούν την ισότητα, την πολυπολιτισμικότητα και τον διεθνισμό, ενώ διάκειται ουδέτερα και πολλές φορές εχθρικά απέναντι στο θρησκευτικό φαινόμενο. Η Αριστερά, έχει ως απώτερο στόχο την αντικατάσταση του μοντέλου της ελεύθερης οικονομίας της αγοράς με ένα μοντέλο σχεδιασμένης οικονομίας από το κράτος.
Ενώ ο νεοφιλελευθερισμός προωθεί την ελαχιστοποίηση του κρατικού παρεμβατισμού στην οικονομία και τη μέγιστη ελευθερία της αγοράς και των ιδιωτικών κεφαλαίων με στόχο την αύξηση της οικονομικής ανάπτυξης, η μετριοπαθής αριστερά (Σοσιαλδημοκράτες) επιδιώκει την μεικτή οικονομία με υψηλή φορολογία των υψηλών εισοδημάτων και κράτος πρόνοιας. Η παραδοσιακή Αριστερά αντιπαραθέτει την υπερβολική ενίσχυση της κρατικής πρόνοιας και του ελέγχου της οικονομίας με την παράλληλη διόγκωση του κράτους με κρατικοποιημένες τις περισσότερες επιχειρήσεις της εθνικής παραγωγής, γι' αυτό και στόχος της Αριστεράς είναι η ανατροπή του καπιταλισμού.
Η Αριστερά ως προς το σύνολο των πολιτικών δυνάμεων δεν είναι ενιαία. Σύμφωνα με τις δυνάμεις που εντάσσονται σε αυτήν, διαχωρίζεται στην μεταρρυθμιστική (ρεφορμιστική) Αριστερά και στην επαναστατική Αριστερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
δεξιά, γιατι δεν θελω να ζω σε μια οικονομική δικτατορία,
γιατι η αριστερά ειναι κατι που εχει ψοφήσει εδω και πολλλα χρόνια
γιατι δεν μου αρεσει η αισθητική της
γιατι εχει η Ελλάδα εχει φάει τοσα χρόνια υπερβολική αριστεριλα

και το κυριότερο γιατι ειμαι και νιωθω Έλληνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Όσο κατηγορείς τους αριστερούς για ανθελληνισμό, άλλο τόσο μπορώ να σε κατηγορήσω κι εγώ ότι ενεργείς εχθρικά και βλάπτεις τα συμφέροντα της χώρας μου.
Ο μεγαλύτερος εχθρός μας είναι εκ των έσω.
Πάρ το χαμπάρι. Δε σου φταίει κανένας μουσουλμάνος όσο κι αν ψάχνεις να αποδώσεις κάπου τις ευθύνες.
Γι' αυτό γίνεστε περισσότερο ανθέλληνες από αυτούς που κατηγοράτε.

Η λύση αδέρφια είναι μία:

Ὅσο καὶ ἂν προσπαθῇς νὰ δείξῃς κάτι τέτοιο, ἀντικειμενικὴ δὲν εἶσαι καθόλου καὶ μὴν κρύβεσαι πίσω ἀπὸ τὸ δάκτυλό σου.

Λὲς νὰ ἑνωθοῦμε ὅλοι. Κι ἐγὼ αὐτὸ ἐπιθυμῶ. Ποιές ὅμως ἀξίες προασπιζόμενοι θὰ ἑνωθοῦμε; Πρέπει νὰ βροῦμε ποιές εἶναι αὐτές. Δὲ νομίζω ὅτι ἡ προσδοκία μας γιὰ ὑλικὴ εὐμάρεια εἶναι ἱκανὴ συνθήκη γιὰ νὰ μᾶς ἑνώσῃ ὡς ἔθνος. Ἂν συνέβαινε αὐτό, τὰ προηγούμενα χρόνια ποὺ ὑπῆρχε πολὺ περισσότερη εὐημερεία, θὰ ἤμασταν ὅλοι ἀγαπημένοι καὶ εὐτυχισμένοι. Πρᾶγμα τὸ ὁποῖο σαφῶς δὲν ἴσχυε.

Ἂν δὲν ἑνωθοῦμε πάντω σὲ στέρεες ἀξίες καὶ δὲ στραφοῦμε σὲ αὐτὸ ποὺ πραγματικὰ εἴμαστε οἱ Ἕλληνες, δὲν πρόκειται ποτὲ νὰ ὁμονοήσουμε. Μὲ ἄθεους, διεθνιστὲς καὶ μηδενιστές, δὲ γίνεται νὰ ὑπάρχῃ ὁμόνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
δεξιά, γιατι δεν θελω να ζω σε μια οικονομική δικτατορία,
γιατι η αριστερά ειναι κατι που εχει ψοφήσει εδω και πολλλα χρόνια
γιατι δεν μου αρεσει η αισθητική της
γιατι εχει η Ελλάδα εχει φάει τοσα χρόνια υπερβολική αριστεριλα

και το κυριότερο γιατι ειμαι και νιωθω Έλληνας.

Ξύπνα μαν,
διάβασε το θέμα,
δε σε ρώτησε τι είσαι και τι δεν είσαι.

Μη διατυμπανίζεις παντού τι πιστεύεις. Δε κερδίζεις τίποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μὲ ἄθεους, διεθνιστὲς καὶ μηδενιστές, δὲ γίνεται νὰ ὑπάρχῃ ὁμόνοια.
Θρησκεία, πατρίδα και [ψάχνω να βρω το σχετικό με το μηδενισμό δεν μου'ρχεται...]

Κάτω από αυτές τις αξίες θεωρείς ότι μπορεί να υπάρχει ομόνοια.

Ερώτηση: Αν η πλειοψηφία υποστηρίξει 3 άλλες αρχές, είσαι πρόθυμος να ενωθείς μαζί της[σσ. με την πλειοψηφία] για να υπάρχει ομόνοια?

Με άλλα λόγια, εσύ ο ίδιος αναιρείς αυτό που λες. Ομόνοια κάτω από τα δικά ΣΟΥ πιστεύω. Αλλιώς δεν γίνεται.
Το ίδιο λένε και οι άλλοι...

Να γιατί δεν υπάρχει ομόνοια (θεωρώ).

Την πρακτική αξία του αριστερο-δεξι-ισμού σήμερα δεν την έχω εντοπίσει ούτε εγώ, ειδικά στην μετά 2009 εποχή, αλλά από την άλλη εγώ έζησα όλα μου τα χρόνια στην "ευφορία" που έφερε στην Ελλάδα το πασόκ από το '81 και μετά οπότε δεν έχω ζήσει στην πράξη τι μπορεί να σημαίνει δεξιά (κατά το γνωστό "ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά"). Από την άλλη βέβαια δεν έχω δει και τι σημαίνει [πραγματική] αριστερά στην εξουσία επομένως... δυσκολεύομαι γενικώς να καταλάβω πολλά πράγματα.

-Δυσκολεύομαι ας πούμε να καταλάβω γιατί οι (αριστεροί) συνδικαλιστές υποστηρίζουν ότι δεν θα πρέπει να υπάρχει αξιολόγηση βάση κριτηρίων ανάμεσα σε αυτούς που έχουν βγει σε διαθεσιμότητα (κατά τα πρότυπα ΑΣΕΠ) και πρέπει όλοι να βαθμολογηθούν με 10/10.
-Δυσκολεύομαι όμως ας πούμε να καταλάβω και τι σημαίνει "αυτός θα πάρει μισθό 2000 καθαρά στο υπουργείο οικονομικών κι ας είναι απόφοιτος λυκείου γιατί έριξε γαλάζιο ψηφοδέλτιο".
-Δυσκολεύομαι να καταλάβω τι σημαίνει "εγώ ψηφίζω το τάδε γιατί αυτό ψήφιζε και ο πατέρας μου/η μάνα μου" που καταλήγει στο "δηλώνω αυτό χωρίς να ξέρω τι σημαίνει έστω θεωρητικά".
-Δυσκολεύομαι να καταλάβω τι σημαίνει να σφάζεις κόσμο ή να επαναστατείς με μοναδικό σου μότο το "αλλάχ οακμπαρ"
-Δυσκολεύομαι όμως και να καταλάβω γιατί πρέπει να βάλω την πίστη σε έναν Θεό, Πατέρα, Παντοκράτορα ως μότο για να "νικήσω" το παραπάνω...
Γενικά μεγαλώνοντας δυσκολεύομαι να καταλάβω πολλά πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Ποια είναι η πρακτική αξία του να είσαι δεξιός ή αριστερός;
Καλυτερα να ρωταμε ποια δεν ειναι η πρακτικη αξια...
Δεν ειναι παντως το να δικαιολογειται ο δογματισμος του καθε φανατιλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Θρησκεία, πατρίδα και [ψάχνω να βρω το σχετικό με το μηδενισμό δεν μου'ρχεται...]

Κάτω από αυτές τις αξίες θεωρείς ότι μπορεί να υπάρχει ομόνοια.

Ερώτηση: Αν η πλειοψηφία υποστηρίξει 3 άλλες αρχές, είσαι πρόθυμος να ενωθείς μαζί της[σσ. με την πλειοψηφία] για να υπάρχει ομόνοια?

Με άλλα λόγια, εσύ ο ίδιος αναιρείς αυτό που λες. Ομόνοια κάτω από τα δικά ΣΟΥ πιστεύω. Αλλιώς δεν γίνεται.
Το ίδιο λένε και οι άλλοι...

Να γιατί δεν υπάρχει ομόνοια (θεωρώ).

Κάθε ἄνθρωπος ἔχει κάποια πράγματα ἱερά. Γιὰ μένα, αὐτὰ ποὺ ἀνέφερα εἶναι πέραν κάθε διαλόγου. Δὲν εἶναι θέμα δεξιᾶς ἢ ἀριστερᾶς. Καὶ δεξιοὶ ὑπάρχουν πολλοὶ (κυρίως οἱ λεγόμενοι «φιλελεύθεροι») οἱ ὁποῖοι εἶναι ἄθεοι καὶ ἐθνομηδενιστές ἢ πολλὲς φορὲς ἀρχαιολάτρες/νεοπαγανιστὲς. Προφανῶς καὶ δὲ μὲ ἐκφράζουν πολιτικὰ ἔστω κι ἂν ἀνήκουν σὲ κόμμα τὸ ὁποῖο λόγῳ ἰδεολογίας ἢ ἔστω ἀνάγκης τυχαίνει νὰ ψηφίζω. Γενικά, δὲν εἶμαι κολλημένος μὲ κανένα κόμμα οὔτε τὸ βλέπω ὀπαδικὰ τὸ θέμα. Οἱ ἀρχὲς τὶς ὁποῖες ἔχω εἶναι ὑπεράνω τῶν κομμάτων.

Ἐπισημαίνω ὅμως, ἑνότητα ἡ ὁποία γιὰ νὰ ἐπιτευχθῇ πρέπει νὰ συμβιβασθῶ σὲ θεμελιώδη ἀξιακὰ ζητήματα, γιὰ μένα καλύτερα νὰ μὴν ὑπάρχῃ. Ἂς μὴ γελιώμαστε, δὲ γίνεται νὰ ενωθοῦμε πάνω σὲ χαλαρὲς ἀρχές. Δὲν εἴμαστε Ἀμερικανοὶ γιὰ νὰ ἔχουμε ὡς ἑνοποιητικὸ στοιχεῖο τὴν καπιταλιστικὴ οἰκονομία. Ἐδῶ ἔχει χυθεῖ αἷμα προκειμένου νὰ ὑπάρχῃ κἂν αὐτὸ τὸ κράτος καὶ ἂν δὲν στραφοῦμε, ἐπιμένω, στὶς ἀξίες οἱ ὁποῖες μᾶς κράτησαν δυνατοὺς στὶς δύσκολες στιγμὲς καὶ στὸ παρελθόν, δὲ θὰ ἀργήσῃ ἡ ὥρα ποὺ θὰ ἐξαφανισθοῦμε ἀπὸ τὸν χάρτη ἢ θὰ γίνουμε ἁπλῶς ἕνα οἰκόπεδο τῆς Εὐρώπης ὅπου θὰ κατοικοῦν ἄνθρωποι διαφόρων φυλῶν, χρωμάτων καὶ θρησκειῶν χωρὶς καμμία ταυτότητα. Αὐτὴ ἡ προοπτικὴ μὲ τρομάζει καὶ ἐλπίζω νὰ μὴ συμβῇ ποτὲ κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Public Relations και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Ἐγὼ πιὸ πολὺ σκέπτομαι ὅτι θὰ ἔλθῃ ἡ ἡμέρα ὅπου ἐμεῖς οἱ Ἕλληνες θὰ γίνουμε μειονότητα στὴν ἴδια μας τὴ χῶρα τὴν ὁποία θὰ ἔχουν καταλάβει/ἐποικίσει μουσουλμάνοι ἀπὸ τὴν Ἀφρικὴ καὶ τὴν Κεντρικὴ Ἀσία. Τὸ σκέπτομαι πολὺ περισσότερο ἀπὸ τὸ ἂν δὲ θὰ ἔχουμε τίποτα νὰ φᾶμε.

Δε σε νοιάζει αν κάποια μέρα μείνεις στο δρόμο και πεινάσουν τα παιδιά σου,σε νοιάζει αν οι Αλβανοί στην Ελλάδα είναι περισσότεροι από σένα;:worry:Τι λογική είναι αυτή;

Καμία αξία,οι δεξιοί και οι αριστεροί και οι ιδεολογίες τους μας έφτασαν εδώ σήμερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Διαίρει και βασίλευε. Το γνωρίζεις ? Ένα αυτό και δέυτερον για να υπάρχει η επιστήμη Πολιτική πρέπει να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Καμία αξία,οι δεξιοί και οι αριστεροί και οι ιδεολογίες τους μας έφτασαν εδώ σήμερα..

νταξ, ας ειχε υπαρξει μια αριστερά που δε θα πηγαινε χερι χερι με τη Πρεσβεία των USA, και θα συμφωνουσα μαζι σ΄
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Δεν χρειαζεται ρε παιδια να συζηταμε στην Ελλαδα για εννοιες οπως δεξια-αριστερα.Αφου ο μεσος ελληνας ουτε εχει καταλαβει ουτε εχει αφομοιωσει πολιτικο πολιτισμο που απολαμβανουν αλλες χωρες.Βλεπεις αμερικη να γινονται συζητησεις και αντιπαραθεσεις για ουσιωδη θεματα που απτονται του διπολου αριστερας-δεξιας πχ εθνικο συστημα υγειας ή οχι,υψηλοτερη η χαμηλοτερη φορολογια κλπ.Εδω ο μεσος ανιδεος βλαχο τσιφτετελληνας νομιζει οτι δεξιος ειναι οποιος κοτσαρει μια ελληνικη σημαια αρχιζει το προσφιλες πατριδεμποριο για την ''Ελλαδα μας'' ριχνει και καμμια παπαρια για αλυτρωτες πατριδες που διεγειρει το παντελονι του μεσου βλαχο γιδοβοσκου δεξιου ψηφοφορου με τις απαραιτητες χριστιανικες προσμιξεις.Αριστερος ειναι οποιος αντι τιθεται σε ολα αυτα και ριχνει και καμια προοδευτικη κλισαδουρα που και που.Τωρα τι κοπρανα εχουν στα κεφαλια οι της "συντηρητικης παραταξης" τοσα χρονια δεν εχω καταλαβει.
Το τριπτυχο πατρις θρησκεια οικογενεια πως θα εφαρμοστει? Πρεπει να απτεται της ψυχιατρικης αυτη η εμμονη οτι ανωτερες ιδεαλιστικες μπουρδολογιες μπορουν να καλυτερεψουν το υλικο επιπεδο ζωης ενος λαου το οποιο εχει και τη μεγαλυτερη σημασια.Αρα δεν νομιζω οτι το διπολο ειναι αριστερα δεξια αλλα μαλλον ορθολογισμος-παραλογισμος.Δεν ειναι τυχαιο νομιζω οτι ολες οι σημαντικοτερες προσωπικοτητες της διανοησης της επιστημης και της τεχνης κατα τη συντριπτικη πλειοψηφια εχουν στρατευθει με την αριστερα.Στον αντιποδα ο αλλος πολος ελκει διαχρονικα ή γελοιους σαλτιμπαγκους τυπου καρατζαφερηδες ψωμιαδηδες γεωργιαδηδες με τους αναλογους φαιδροους να τους ακολουθουν ή εκπροσωποι τυπου του μεγαλοαστικου κεφαλαιου της Ελλαδας καραμανληδες σαμαραδες κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
οι σημαντικοτερες προσωπικοτητες της διανοησης της επιστημης και της τεχνης κατα τη συντριπτικη πλειοψηφια εχουν στρατευθει με την αριστερα.

Ο Γαϊτανος και η αθλήτρια με το πλατινέ μαλλί που λεει αστεία ειναι με τη ΧΑ ομως, γατάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
δεξιά, γιατι δεν θελω να ζω σε μια οικονομική δικτατορία,
γιατι η αριστερά ειναι κατι που εχει ψοφήσει εδω και πολλλα χρόνια
γιατι δεν μου αρεσει η αισθητική της
γιατι εχει η Ελλάδα εχει φάει τοσα χρόνια υπερβολική αριστεριλα

και το κυριότερο γιατι ειμαι και νιωθω Έλληνας.

Και η δεξιά ευθύνεται για πολλά, Gaspar.

Υ.Γ. Και μόνο το γεγονός ότι η δεξιά της σαπίλας και της συντηρητικότητας (αφού δεν ξέρει καν τι σημαίνει επαναστατικότητα και ριζοσπαστισμός) εκπροσωπεύει τον πατριωτικό κόσμο, αρκεί για να προκαλέσει συφιλιδικά συμπτώματα.

Υ.Γ.2 Ευτυχώς δεν συμβαίνει αυτό, για όσους είναι συνειδητοποιημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Ο Γαϊτανος και η αθλήτρια με το πλατινέ μαλλί που λεει αστεία ειναι με τη ΧΑ ομως, γατάκι

Πέρα από την Χ.Α. θα αναφέρω μερικά ονόματα που μου έρχονται στο μυαλό, σύγχρονων Ελλήνων, που είναι πραγματικοί διανοητές (όχι αβροδίαιτοι "διανοούμενοι" που γράφουν αριστουργήματα του τύπου "μαμάδες βορείων προαστίων") και οι οποίοι είχαν πατριωτικά φρονήματα:

Κωστής Παλαμάς, Νικόλαος Καζαντζάκης, Λορέντζος Μαβίλης, Δημήτριος Πικιώνης, Ίων Δραγούμης, Ιωάννης Συκουτρής, Ανδρέας Κάλβος, Παναγιώτης Κονδύλης και Αγγελική Χατζημιχάλη.

Τη φράπα ανακάτεψε, Ρεμπ, ο άφρος χάλασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
"Μη μου τους κύκλους τάραττε"
Μια σιωπηρή συμφωνία μεταξύ αριστερών, δεξιών και παρακράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top