Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δεν ξέρω ακριβώς, αλλά σίγουρα παραπάνω από μία:)
Κι εγώ αυτό θέλω να πιστέψω.

Πιστεύω πως η ίδια μας η ύπαρξη στηρίζεται στην αγάπη, άρα κ εμείς οι ίδιοι είμαστε αγάπη... (ότι νά 'ναι λέω?) Τεσπά, θέλω να πω απλά πως έχουμε πολύ αγάπη μέσα μας να δώσουμε. Αυτό.:)
Μια χαρά τα λες.

Κι ιδού η ερώτηση: γιατί να θες να πάψεις ν' αγαπάς κάποιον αν έχεις πολύ αγάπη να δώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κι εγω πιστευω οτι η αληθινη αγαπη, εστω και μη αμφιδρομη, κραταει καλα. Μπορει εφοσον εγινε καποιος χωρισμος, να αγαπουσε το ενα εκ των 2 ατομων πραγματικα. Γιαυτο και μπορεις μετα απο ενα χωρισμο να αγαπας ΚΑΙ να εχεις ξεπερασει (σε καλο βαθμο, ποτέ τελειως) το ατομο εκεινο. Και να θελεις το καλό του και την ευτυχια του. Κι ας μην σε αγαπησε αρκετα εκεινο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κι εγω πιστευω οτι η αληθινη αγαπη, εστω και μη αμφιδρομη, κραταει καλα. Μπορει εφοσον εγινε καποιος χωρισμος, να αγαπουσε το ενα εκ των 2 ατομων πραγματικα. Γιαυτο και μπορεις μετα απο ενα χωρισμο να αγαπας ΚΑΙ να εχεις ξεπερασει (σε καλο βαθμο, ποτέ τελειως) το ατομο εκεινο. Και να θελεις το καλό του και την ευτυχια του. Κι ας μην σε αγαπησε αρκετα εκεινο...
Θα συμφωνήσω α-πό-λυ-τα με τον φίλο Λόρυ.
Ouuuuuuuuuuch again, that hurts a lot....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
λοιπόν απ τις 5/12/05 που δημιουργήθηκε αυτό το θέμα, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είμαι η μόνη που πιστεύει ότι παύεις να αγαπάς κάποιον όταν αυτός ο κάποιος σου μπιπ το ταμτιριρι ....

εξακολουθώ να πιστεύω ότι είσαστε πολύ καλοί άνθρωποι που θα συνεχίζατε να αγαπάτε κάποιον ο οποίος σας έκανε "κακό"

εγώ πάντως - όπως έχω ξαναγράψει - έχω σταματήσει να αγαπώ άτομο το οποίο κάποτε λάτρευα, όταν αυτό το άτομο με πόνεσε παραπάνω απ όσο μπορούσα να αντέξω...
κάποια στιγμή λειτουργεί ο μηχανισμός της αυτοπροστασίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Κι εγώ έτσι νιώθω ΚουΕ, δεν είσαι μόνη στο σύμπαν. Συμφωνώ ότι ίσως μετά από καιρόοοοο μπορεί να σου φύγει η πικρία κάπως, και να κρατήσεις αυτό που λέμε καλές στιγμές, αλλά αν κάποιος άνθρωπος μου φερθεί πολύ πολύ άσχημα, εκεί τέλειωσε και η αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι, εγώ δεν αγαπάω πια άτομα, που με πλήγωσαν τόσο...
Αν ο άλλος με απογοτεύσει τόσο, κάποια στιγμή απλά αναγκάζομαι να τον διαγράψω, να αδιαφορήσω για αυτόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μπράβο κορίτσια... χαίρομαι!
είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι είμαι ο μοναδικός "κακός" άνθρωπος που παίρνει την καρδιά του πίσω όταν τα πράγματα πλέον είναι κατά διαόλου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αυτού του είδους η "κακία" μας κρατάει γερούς και πρστατευμένους, όταν οι φίλοι μάς αφήσουν... :)
Χαίρομαι να είμαι και κακιά όταν πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Αυτού του είδους η "κακία" μας κρατάει γερούς και πρστατευμένους, όταν οι φίλοι μάς αφήσουν... :)
Χαίρομαι να είμαι και κακιά όταν πρέπει.

Ακριβώς! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Κ σε εμάς τα ευαίσθητα? Ποιος θα κάνει μαθήματα "σκλήρυνσης" συναισθημάτων κ "κακιοσύνης" ? :P:/:








Υ.γ.: Κ δεν κάνω πλάκα, το εννοώ:/: παραείμαστε ευαίσθητοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κ σε εμάς τα ευαίσθητα? Ποιος θα κάνει μαθήματα "σκλήρυνσης" συναισθημάτων κ "κακιοσύνης" ? :P:/:








Υ.γ.: Κ δεν κάνω πλάκα, το εννοώ:/: παραείμαστε ευαίσθητοι
Μία γύρα σεμιναρίων κι από δω, περικαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
λοιπόν απ τις 5/12/05 που δημιουργήθηκε αυτό το θέμα, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είμαι η μόνη που πιστεύει ότι παύεις να αγαπάς κάποιον όταν αυτός ο κάποιος σου μπιπ το ταμτιριρι ....
εξακολουθώ να πιστεύω ότι είσαστε πολύ καλοί άνθρωποι που θα συνεχίζατε να αγαπάτε κάποιον ο οποίος σας έκανε "κακό"
εγώ πάντως - όπως έχω ξαναγράψει - έχω σταματήσει να αγαπώ άτομο το οποίο κάποτε λάτρευα, όταν αυτό το άτομο με πόνεσε παραπάνω απ όσο μπορούσα να αντέξω...
κάποια στιγμή λειτουργεί ο μηχανισμός της αυτοπροστασίας
Υπενθυμιζω οτι δε μιλαμε για ερωτικη αγαπη, ετσι ; Και υπαρχουν ατομα που επισης πονεσαν πολυ, "παραπανω αποσο μπορουσαν να αντεξουν", αλλά επισης μπορεσαν να συνεχιζουν να αγαπουν το ατομο που τους πονεσε. Οπου σε αυτες τις περιπτωσεις "αγαπω" = νοιαζομαι, θελω το καλο του κλπ. Χωρις αυτο να σημαινει οτι εχουν ορεξη να συναναστρεφονται (αφου θα ειναι κατι οδυνηρο επισης).

Κι εγώ έτσι νιώθω ΚουΕ, δεν είσαι μόνη στο σύμπαν. Συμφωνώ ότι ίσως μετά από καιρόοοοο μπορεί να σου φύγει η πικρία κάπως, και να κρατήσεις αυτό που λέμε καλές στιγμές, αλλά αν κάποιος άνθρωπος μου φερθεί πολύ πολύ άσχημα, εκεί τέλειωσε και η αγάπη.
Συμφωνω αλλά εχουν σημασια οι περιστασεις.

Εχετε σκεφτει οτι μπορει το ατομο που μας πληγωσε, να το εκανε επειδη εφτασε τα ορια του ; Δεν μπορουσε να ειναι πιο ωριμο, να αντιδρασει σωστα, σαλταρε, τα δε ολα. Μπορει εμεις να αντιμετωπιζαμε μια κατασταση καλυτερα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορουν ολοι. Και μη μπορωντας να το κανουν, ευκολα μπορουν να πληγωσουν ατομα που δε θελουν. Και να εχουν και τυψεις γιαυτο ενδεχομενως. Ενα τετοιο ατομο, οσο και να το κατηγορησεις, οσο και να πονεσες, καποια στιγμη συνηδητοποιεις οτι μεχρι εκει μπορουσε. Ουτε αυτο σε κανει να πονας λιγοτερο, αλλά τουλαχιστον έχει διαφορά από ενα ατομο που συνηδειτά φερθηκε ασχημα, ενω μπορουσε να το αποφυγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Εχετε σκεφτει οτι μπορει το ατομο που μας πληγωσε, να το εκανε επειδη εφτασε τα ορια του ; Δεν μπορουσε να ειναι πιο ωριμο, να αντιδρασει σωστα, σαλταρε, τα δε ολα. Μπορει εμεις να αντιμετωπιζαμε μια κατασταση καλυτερα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορουν ολοι. Και μη μπορωντας να το κανουν, ευκολα μπορουν να πληγωσουν ατομα που δε θελουν. Και να εχουν και τυψεις γιαυτο ενδεχομενως. Ενα τετοιο ατομο, οσο και να το κατηγορησεις, οσο και να πονεσες, καποια στιγμη συνηδητοποιεις οτι μεχρι εκει μπορουσε. Ουτε αυτο σε κανει να πονας λιγοτερο, αλλά τουλαχιστον έχει διαφορά από ενα ατομο που συνηδειτά φερθηκε ασχημα, ενω μπορουσε να το αποφυγει.

Ναι, αλλά εδώ μιλάμε για αγάπη, όχι κατανόηση ή "συγχώρεση". Άλλο δεν μπορώ να κάνω κάτι ή δεν αντιδρώ σωστά, κι άλλο κάνω κάποιον να υποφέρει πέρα από κάθε αμφιβολία. Γιατί απ' ότι έχω καταλάβει, μιλάμε για χοντρές περιπτώσεις και άσχημες συμπεριφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πλέον τείνω να πιστέψω πως αν σταματήσεις να αγαπάς κάποιον και μπορέσεις να τον "αφήσεις", τότε δεν τον αγάπησες ποτέ αληθινά, απλά τον νοιάστηκες, όπως νοιάζεσαι για όλους όσους συναναστρέφεσαι συχνά, περνάς χρόνο μαζί τους και θέλεις να είναι καλά. Θέλω να πιστεύω πως στην αληθινή αγάπη, πολύ απλά ΠΟΤΕ δεν ξεχνάς το άλλο άτομο, ακόμα και δέκα χρόνια να κάνεις να το δεις θα είναι σαν να μη πέρασε μια μέρα.. (βλέπε ταινία "The Notebook" - αυτό είναι αληθινή αγάπη για μένα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Δεν έχω δει το Notebook αλλά βασικά πιστέυω ότι τέτοιοι φοβεροί και τρομεροί έρωτες υπάρχουν μόνο στις ταινίες.

Και για να μη φεύγω off topic, όταν βρείτε τρόπο να σταματάει κάποιος να αγαπάει κάποιον άλλο (χωρίς ο άλλος να του έχει φερθεί αναγκαστικά άσχημα, απλά για το Α ή Β λόγο δε γίνεται να είναι μαζί) να μου τον πείτε κι εμένα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ πλέον τείνω να πιστέψω πως αν σταματήσεις να αγαπάς κάποιον και μπορέσεις να τον "αφήσεις", τότε δεν τον αγάπησες ποτέ αληθινά, απλά τον νοιάστηκες, όπως νοιάζεσαι για όλους όσους συναναστρέφεσαι συχνά, περνάς χρόνο μαζί τους και θέλεις να είναι καλά. Θέλω να πιστεύω πως στην αληθινή αγάπη, πολύ απλά ΠΟΤΕ δεν ξεχνάς το άλλο άτομο, ακόμα και δέκα χρόνια να κάνεις να το δεις θα είναι σαν να μη πέρασε μια μέρα.. (βλέπε ταινία "The Notebook" - αυτό είναι αληθινή αγάπη για μένα..)

δεν το έχω δει το notebook αλλά ....
επιμένω ότι μπορεί να αγάπησες κάποιον κάποτε και να πάψεις να τον αγαπάς...
ναι οκ μπορεί να τον νοιάζεσαι πλέον, να μην θες το κακό του, να εύχεσαι να μην τον βρουν συμφορές ότι κι αν σου έκανε, να τον σκέφτεσαι και κάθε blue moon αλλά μέχρι εκεί....
(κι όλα αυτά τα καλά πράγματα αφού περάσει καιρός και πάψεις να πονάς)

Να αγαπάω κάποιον που με ξέσκισε?
Αγάπη?
Να είμαι δλδ έτοιμη να δώσω την ίδια μου τη ζωή όπως παλιά για κάποιον ο οποίος με έκανε κουρέλι? όχι αγάπη μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι, αλλά εδώ μιλάμε για αγάπη, όχι κατανόηση ή "συγχώρεση".

Οταν αγαπας μπορεις και συγχωρεις....διαφορετικα δεν μπορουμε να μιλαμε για αγαπη..

Και εγω ανηκω στο κλαμπ αυτων που πιστευουν οτι δεν κρατανε ολες οι "αγαπες" για παντα...ειτε αυτη προκειται για ερωτικη ειτε για φιλικη ειτε για συγγενικη....
Μου εχει τυχει αλλωστε...και δεν ειναι υπερβολη να πω οτι για μενα αυτο το ατομο ειναι σαν να μην υπαρχει. Κυριολεκτικα..
Μπορει να γινω πολυ σκληρη, αλλα μαλλον αγαπω περισσοτερο τον εαυτο μου απο ολους τους υπολοιπους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι, αλλά εδώ μιλάμε για αγάπη, όχι κατανόηση ή "συγχώρεση". Άλλο δεν μπορώ να κάνω κάτι ή δεν αντιδρώ σωστά, κι άλλο κάνω κάποιον να υποφέρει πέρα από κάθε αμφιβολία. Γιατί απ' ότι έχω καταλάβει, μιλάμε για χοντρές περιπτώσεις και άσχημες συμπεριφορές.
Αυτα τα 2 συνδεονται στενα ομως. Δε μπορεις να συγχωρεσεις οταν σε πονεσε το ατομο που δε πιστευες ποτε οτι θα το κανει, χωρις να αγαπας.Και η αγαπη που ενδιαφερεται μονο για τον εαυτο μας ειναι εγωιστικη και καπου χανει το νοημα θα ελεγα.:/:

Εγώ πλέον τείνω να πιστέψω πως αν σταματήσεις να αγαπάς κάποιον και μπορέσεις να τον "αφήσεις", τότε δεν τον αγάπησες ποτέ αληθινά, απλά τον νοιάστηκες, όπως νοιάζεσαι για όλους όσους συναναστρέφεσαι συχνά, περνάς χρόνο μαζί τους και θέλεις να είναι καλά. Θέλω να πιστεύω πως στην αληθινή αγάπη, πολύ απλά ΠΟΤΕ δεν ξεχνάς το άλλο άτομο, ακόμα και δέκα χρόνια να κάνεις να το δεις θα είναι σαν να μη πέρασε μια μέρα.. (βλέπε ταινία "The Notebook" - αυτό είναι αληθινή αγάπη για μένα..)
Το οτι τον αφηνεις δε σημαινει οτι τον ξεχνας.

"Love never claims, it ever gives. Love ever suffers, never resents never revenges itself." (Ghandi).

"Know this: though love is weak and hate is strong, Yet hate is short, and love is very long."
Kenneth Boulding
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μπορει να γινω πολυ σκληρη, αλλα μαλλον αγαπω περισσοτερο τον εαυτο μου απο ολους τους υπολοιπους....
Αν ισχυει αυτο τοτε ισως να μην αγαπησεις πραγματικα ποτέ, με την εννοια που πρεπει να εχει η λεξη (οχι οπως την εχουμε ξεφτιλισει δλδ).:/: (για ολους ισχυει φυσικα)

επιμένω ότι μπορεί να αγάπησες κάποιον κάποτε και να πάψεις να τον αγαπάς...
ναι οκ μπορεί να τον νοιάζεσαι πλέον, να μην θες το κακό του, να εύχεσαι να μην τον βρουν συμφορές ότι κι αν σου έκανε, να τον σκέφτεσαι και κάθε blue moon αλλά μέχρι εκεί....
(κι όλα αυτά τα καλά πράγματα αφού περάσει καιρός και πάψεις να πονάς)
Συμφωνω. Γιαυτο ειπαμε οτι δε μιλαμε για ερωτικη αγαπη πλεον. Αλλα κι αυτο που περιγραφεις, αν οντως το νιωθουμε και το πιστευουμε, και δε το λεμε απλως, αγαπη ειναι. Απλα οχι της ιδιας μορφης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συμφωνω. Γιαυτο ειπαμε οτι δε μιλαμε για ερωτικη αγαπη πλεον. Αλλα κι αυτο που περιγραφεις, αν οντως το νιωθουμε και το πιστευουμε, και δε το λεμε απλως, αγαπη ειναι. Απλα οχι της ιδιας μορφης.


μα αυτά τα θέλω και για τον γείτονα μου βρε Λόριεν :P
και για την ψιλικατζού της γειτονιάς μου....
όλους αυτούς τους αγαπάω?
η αγάπη πιστεύω ότι είναι πολύ περισσότερα απ το ενδιαφέρον να είναι καλά ο άλλος και να μην πάθει κακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top