Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον;

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν ισχυει αυτο τοτε ισως να μην αγαπησεις πραγματικα ποτέ, με την εννοια που πρεπει να εχει η λεξη (οχι οπως την εχουμε ξεφτιλισει δλδ).:/: (για ολους ισχυει φυσικα)
Αν δεν αγαπησεις εσυ τον εαυτο σου, πως περιμενεις να αγαπηθεις...? Το προβλημα ειναι αν αγαπω εμενα περισσοτερο απο τον αλλο? Δεν ειπα οτι δεν τον αγαπω τοσο πολυ οσο αγαπω εμενα..(αλλωστε χρησιμοποιησα την λεξη "μαλλον").
Το σιγουρο ειναι οτι δε με αγαπω λιγοτερο...
Μου εχουν πει οτι αυτο ειναι εγωισμος... Αλλα επειδη μια ζωη την εχουμε, και δεν παω για να αγιασω, σκοπευω (οσο περναει απο το χερι μου τλχ) να "δυστυχω", οσο γινεται λιγοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ελα ντε...αυτο ειναι ανθρωπια και οχι αγαπη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
μα αυτά τα θέλω και για τον γείτονα μου βρε Λόριεν :P
και για την ψιλικατζού της γειτονιάς μου....
όλους αυτούς τους αγαπάω?
η αγάπη πιστεύω ότι είναι πολύ περισσότερα απ το ενδιαφέρον να είναι καλά ο άλλος και να μην πάθει κακό...
Αληθεια ; Μπραβο σου τοτε. Γιατι η πλειοψηφια απλα δηλωνει ετσι.
Παντως δε ξερω τι θελετε να πειτε δλδ. Οτι μιλαει κανεις για την ιδια αγαπη που υπηρχε οταν η σχεση ηταν στα φόρτε της ; Μα αυτο δεν γινεται ετσι κι αλλιως ! Το τοπικ λεει αν σταματας να αγαπας. Οχι αν εχεις κολλησει και εισαι τρελα ερωτευμενος με το ατομο που πχ σε χωρισε. Αυτονοητο δεν ηταν ;

Αν δεν αγαπησεις εσυ τον εαυτο σου, πως περιμενεις να αγαπηθεις...? Το προβλημα ειναι αν αγαπω εμενα περισσοτερο απο τον αλλο? Δεν ειπα οτι δεν τον αγαπω τοσο πολυ οσο αγαπω εμενα..(αλλωστε χρησιμοποιησα την λεξη "μαλλον").
Το σιγουρο ειναι οτι δε με αγαπω λιγοτερο...
Μου εχουν πει οτι αυτο ειναι εγωισμος... Αλλα επειδη μια ζωη την εχουμε, και δεν παω για να αγιασω, σκοπευω (οσο περναει απο το χερι μου τλχ) να "δυστυχω", οσο γινεται λιγοτερο...
Δεν ειπα να μην αγαπας τον εαυτο σου. Ναι το προβλημα, ειναι να αγαπας τον εαυτο σου περισσοτερο απο τον αλλο. Και ειπες, πως δεν ειπες. Εκει ειναι γραμμενο. Και το επαληθευεις και τωρα δλδ. Το να δυστυχεις οσο γινεται λιγοτερο, απο μονο του, δεν ειναι κακο. Αλλα οταν το ποσο θα δυστυχησεις ειναι συναρτηση του πόσο θα δυστυχησεις καποιον αλλο, ...ε εσυ θα προτιμησεις να κανεις περισσοτερο κακο στον αλλο. Και οταν αυτος ο αλλος ειναι καποιος που αγαπας/αγαπησες/το ετερον ημιση, το ολο θεμα για μενα καπου χανει το νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Α

Το να δυστυχεις οσο γινεται λιγοτερο, απο μονο του, δεν ειναι κακο. Αλλα οταν το ποσο θα δυστυχησεις ειναι συναρτηση του πόσο θα δυστυχησεις καποιον αλλο, ...ε εσυ θα προτιμησεις να κανεις περισσοτερο κακο στον αλλο. Και οταν αυτος ο αλλος ειναι καποιος που αγαπας/αγαπησες/το ετερον ημιση, το ολο θεμα για μενα καπου χανει το νοημα.

Μα τι λες????????
Διαβαζεις αυτα που γραφεις??? Δηλαδη προστατευοντας τον εαυτο σου, απο καποιον που σε εχει πληγωσει ανεπανορθωτα, με το να π.χ μην υπαρχει για σενα πλεον, σημαινει οτι θα του κανεις και κακο??? Πως το εννοεις το κακο, αληθεια?


Θα με τρελλανεις σημερα!:whistle:
(ή εσυ κατι εχεις "πιει" σημερα:P, ή εγω ακομα ειμαι υπο την επηρεια των χθεσινοβραδινων ποτων!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Εγώ πλέον τείνω να πιστέψω πως αν σταματήσεις να αγαπάς κάποιον και μπορέσεις να τον "αφήσεις", τότε δεν τον αγάπησες ποτέ αληθινά, απλά τον νοιάστηκες, όπως νοιάζεσαι για όλους όσους συναναστρέφεσαι συχνά, περνάς χρόνο μαζί τους και θέλεις να είναι καλά. Θέλω να πιστεύω πως στην αληθινή αγάπη, πολύ απλά ΠΟΤΕ δεν ξεχνάς το άλλο άτομο, ακόμα και δέκα χρόνια να κάνεις να το δεις θα είναι σαν να μη πέρασε μια μέρα.. (βλέπε ταινία "The Notebook" - αυτό είναι αληθινή αγάπη για μένα..)
φερε το μυαλο μου πισω τωρα λεμε!


ανατριχιασα, γιατι αυτο ακριβως ηθελα να γραψω, εκτος απο το κομματι με την ταινια - με πηρε ο υπνος στο δεκαλεπτο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μα τι λες????????
Διαβαζεις αυτα που γραφεις???
Το χουμε 100 φορες : Οχι ! δε διαβαζω ποτέ αυτα που γραφω ! Δε τα σκεφτομαι καν ! Εχω ενα προγραμματακι και φτιαχνει μονο του τυχαιες φρασουλες :P
Σε μπερδεψα γιατι το γενικευσα, ή μαλλον ανεφερα μια αλλη υποθετικη κατασταση.
Γυρνοντας στο θεμα του τοπικ : πως νιωθεις οτι προστατευεις τον εαυτο σου, διαγραφοντας,ξεχνοντας ή αντιπαθοντας το ατομο που σε πονεσε ; Και more importantly, πως το καταφερνεις ; (δεδομενου οτι διαβασες αυτο που απαντησα στην ΚΕ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το χουμε 100 φορες : Οχι ! δε διαβαζω ποτέ αυτα που γραφω ! Δε τα σκεφτομαι καν ! Εχω ενα προγραμματακι και φτιαχνει μονο του τυχαιες φρασουλες :P
Σε μπερδεψα γιατι το γενικευσα, ή μαλλον ανεφερα μια αλλη υποθετικη κατασταση.
Γυρνοντας στο θεμα του τοπικ : πως νιωθεις οτι προστατευεις τον εαυτο σου, διαγραφοντας,ξεχνοντας ή αντιπαθοντας το ατομο που σε πονεσε ; Και more importantly, πως το καταφερνεις ; (δεδομενου οτι διαβασες αυτο που απαντησα στην ΚΕ )

Ειναι κατι σαν αυτοαμυνα...
Δεν πατας ενα κουμπακι και λες οτι τωρα σταματας να αγαπας τον αλλο...Προφανως κατι σου εκανε πολυ σημαντικο και επαψες να αισθανεσαι το ιδιο για εκεινον....Ειναι μια εσωτερικη διεργασια....άλλοι την εχουν αναπτυξει και καποιοι αλλοι οχι....Ισως να ειναι θεμα χαρακτηρα και εμπειριων μαζι....Και οταν παψεις να αγαπας καποιον που σε εχει πληγωσει, αυτοματα (τλχ ετσι συμβαινει με μενα) σταματαει και ο "πονος"....
Εμενα μου ετυχε με φιλη μου πολυ καλη....μπορει να εκλαιγα και να στενοχωριομουν λες και πενθουσα, μεχρι που ειπε μια και μοναδικη κουβεντα που παγωσε μεσα μου τα παντα....ε απο κεινη τη στιγμη, αυτο το ατομο για μενα δεν υπαρχει...ακομα και στον ιδιο χωρο να ειμαστε δεν την βλεπω...Ποτε δε θα συγχωρησω εκεινο που ειπε, και απο τη στιγμη που δεν ειμαι ικανη να το κανω σημαινει πως δεν την αγαπαω πλεον...και σε διαβεβαιω οτι την ειχα καλυτερη και απο αδερφη μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Οταν αγαπας μπορεις και συγχωρεις....διαφορετικα δεν μπορουμε να μιλαμε για αγαπη..

Αυτα τα 2 συνδεονται στενα ομως. Δε μπορεις να συγχωρεσεις οταν σε πονεσε το ατομο που δε πιστευες ποτε οτι θα το κανει, χωρις να αγαπας.Και η αγαπη που ενδιαφερεται μονο για τον εαυτο μας ειναι εγωιστικη και καπου χανει το νοημα θα ελεγα.:/:

Μπάστα παιδιά.. Αναφέρθηκα στο θέμα του τόπικ, όχι στο αν κατανόηση, συγχώρεση κι αγάπη συμβαδίζουν.

Κατά τα άλλα, να εκφράσω για ακόμη μια φορά την συμπαράστασή μου στην συντρόφισσα ΚουΕ! :) :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγω όταν έγραψα όσα έγραψα, δεν εννοούσα επ' ουδενί, να κάνει κάτι ο άλλος και να σε πληγώσει θανάσιμα και παρόλα αυτά εσύ να εξακολουθείς να τον αγαπάς σαν να μη συνέβη τίποτα! Φυσικά και πρέπει να είσαι τρελός μ@λ@κ@ς για να κάνεις κάτι τέτοιο και δεν με βάζω μέσα σε αυτούς! Είχα περισσότερο στο μυαλό μου διάφορες σχέσεις που ξέρω (ή είχα) που ξεκίνησαν με φοβερές προϋποθέσεις, κράτησαν χ χρόνια και τελικά τελείωσαν σαν να μη συνέβη κάτι ιδιαίτερο στο μεταξύ.. ε, αυτές δεν μπορεί να ήταν αληθινή αγάπη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Neraida συμφωνω οπως το λες αυτο. Αν δεν ηταν φιλη και ηταν ο συντροφος σου. Και σε χωριζε με ασχημο τροπο που πονεσες παραπανω. Και περναει καιρος, και δεν εισαι ερωτευμενη πλεον και τον εχεις ξεπερασει. Δε θα ηθελες να ειναι καλα ; να ειναι ευτυχισμενος ; Στο κατω κατω , οι συνθηκες χωρισμων μπορει να ειναι περιεργες καθε φορα. Θελω να πω, εφοσον δε πονας πλεον, υφισταται θεμα αυτοαμυνας ; Δε μπορει απο ενα σημειο και μετα να αισθανεσαι ανωτερος απο τον προηγουμενο εαυτο σου ,μια και εχεις περασει απο ολα τα σταδια της φασης ; Πονεσες, δεχθηκες, συγχωρεσες..---> μετα τι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Neraida συμφωνω οπως το λες αυτο. Αν δεν ηταν φιλη και ηταν ο συντροφος σου. Και σε χωριζε με ασχημο τροπο που πονεσες παραπανω. Και περναει καιρος, και δεν εισαι ερωτευμενη πλεον και τον εχεις ξεπερασει. Δε θα ηθελες να ειναι καλα ; να ειναι ευτυχισμενος ; Στο κατω κατω , οι συνθηκες χωρισμων μπορει να ειναι περιεργες καθε φορα. Θελω να πω, εφοσον δε πονας πλεον, υφισταται θεμα αυτοαμυνας ; Δε μπορει απο ενα σημειο και μετα να αισθανεσαι ανωτερος απο τον προηγουμενο εαυτο σου ,μια και εχεις περασει απο ολα τα σταδια της φασης ; Πονεσες, δεχθηκες, συγχωρεσες..---> μετα τι ;

Πολυ απλα, δε θα με ενδιεφερε ο εν λογω ανθρωπος....αυτοματα θα ειχε "πεθανει" για μενα...Δε θα του εκανα κακο, απλα δε θα υπηρχε. Δε θα με ενδιεφερε αν ειναι καλα, αν ειναι χαλια...
Απο ανθρωπια και μονο θα ευχομουν να ηταν καλα στην υγεια του, ειτε ειναι σωματικη ειτε ψυχικη...
Το οτι δεν ποναω, δε σημαινει οτι συμπαθαω κιολας....Δεν αισθανομαι τπτ...το απολυτο τπτ....
Θα πει κανεις, οτι ειμαι ή του υψους ή του βαθους, οτι ειμαι σκληρη.....ε τι να πω εγω....μπορει ετσι να ειναι...
Δεν ειναι κατι που το επιδιωκω....Αυτος ειναι ο χαρακτηρας, αυτες οι εμπειριες μου, αυτη η συμπεριφορα μου, αυτο ειμαι εγω....δατς ολ!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πολυ απλα, δε θα με ενδιεφερε ο εν λογω ανθρωπος....αυτοματα θα ειχε "πεθανει" για μενα...Δε θα του εκανα κακο, απλα δε θα υπηρχε. Δε θα με ενδιεφερε αν ειναι καλα, αν ειναι χαλια...
Απο ανθρωπια και μονο θα ευχομουν να ηταν καλα στην υγεια του, ειτε ειναι σωματικη ειτε ψυχικη...
Το οτι δεν ποναω, δε σημαινει οτι συμπαθαω κιολας....Δεν αισθανομαι τπτ...το απολυτο τπτ....
Θα πει κανεις, οτι ειμαι ή του υψους ή του βαθους, οτι ειμαι σκληρη.....ε τι να πω εγω....μπορει ετσι να ειναι...
Δεν ειναι κατι που το επιδιωκω....Αυτος ειναι ο χαρακτηρας, αυτες οι εμπειριες μου, αυτη η συμπεριφορα μου, αυτο ειμαι εγω....δατς ολ!

Το αυτό κι εδώ. Και όταν μου συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε καταλαβαίνω πως δεν υπήρξε αληθινή αγάπη, γιατί για μένα αν υπήρχε τέτοια, δεν θα είχαμε φτάσει ποτέ σε αυτό το σημείο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το αυτό κι εδώ. Και όταν μου συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε καταλαβαίνω πως δεν υπήρξε αληθινή αγάπη, γιατί για μένα αν υπήρχε τέτοια, δεν θα είχαμε φτάσει ποτέ σε αυτό το σημείο! ;)

εδώ είναι που εγώ διαφωνώ...
πιστεύω ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο
δλδ, μπορείς να αγαπάς και στο μέλλον κάτω από ορισμένες συνθήκες να πάψεις να αγαπάς
δεν σημαίνει για μένα το ότι σταμάτησα να τον αγαπώ, ότι δεν τον αγαπούσα ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
εδώ είναι που εγώ διαφωνώ...
πιστεύω ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο
δλδ, μπορείς να αγαπάς και στο μέλλον κάτω από ορισμένες συνθήκες να πάψεις να αγαπάς
δεν σημαίνει για μένα το ότι σταμάτησα να τον αγαπώ, ότι δεν τον αγαπούσα ποτέ

yeap....και εγω συμφωνω με αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάλι διαφωνώ, αλλά οκ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Iσως η διαφωνια ειναι στο πως οριζουμε την αληθινη αγαπη.
Παντως οσον αφορα το τοπικ, μηπως υπαρχει και ο διαχωρισμος "αγαπαω", και "αγαπαω-ειμαι ερωτευμενος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ρε συ Λορυ, τωρα που ξεμπερδευτηκαμε (ας πουμε), αρχιζεις αλλα????!?!?
μαζεψου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Νεραιδα δλδ δε με αγαπας ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Παύεις να αγαπάς κάποιον όταν σταματάς να δικαιολογείς τα λάθη του. Είτε φίλος είναι, είτε σύντροφος… το να σταματάς μια σχέση ή όχι είναι irrelevant για το αν τον αγαπάς ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ana...

Νεοφερμένος

Η Ana... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Iσως η διαφωνια ειναι στο πως οριζουμε την αληθινη αγαπη.
Παντως οσον αφορα το τοπικ, μηπως υπαρχει και ο διαχωρισμος "αγαπαω", και "αγαπαω-ειμαι ερωτευμενος".

Ειχε μεγαλο ενδιαφερον η ολη συζητηση (την οποια σημειωτεον καθησα και την διαβασα απο πανω μεχρι κατω) και νομιζω πως θα ηταν πιο ξεθαρα τα πραγματα αν υπηρχε αυτος ο διαχωρισμος που λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top