Παρέα μαζί Του!

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...αν θεωρούσαμε την "μετά-νοια" κυριολεκτικά ως μια κατάσταση υπέρβασης του νου. ...

Έτσι ακριβώς!(Στη λαϊκή ρήση υπάρχει και το "δεν το χωράει ο νους μου", νομίζω...)
...Που σημαίνει ότι συλλογικό ασυνείδητο (ή πανανθρώπινο συνειδησιακό πλέγμα) υπάρχει όσο το "λογιζόμαστε", όσο επιζητούμε τη σύνδεση και τη συνέργεια με το "θείο - ανθρώπινο" Άλλο....

Πως μπορώ να διαφωνήσω;
Η διαφωνία μου βρίσκεται στην θρησκευτική, ηθική διάσταση της "αμαρτίας". Ένας αναρχικός Θεός δεν λειτουργεί θρησκευτικά και η όποια αμαρτία δεν είναι παρά η αστοχία από αυτή την αλήθεια. Η κατασκευή και μόνο ενός Ηθικού Νόμου (ή 10 Δέκα Εντολών) είναι ανθρώπινος ναρκισσισμός.
Χωρίς να διαφωνώ ή να συμφωνώ με αυτές τις "διαστάσεις", ασκώ την ελευθερία της προσωπικής μου σκέψης, να τις "απαξιώ πνευματικά", ως απούσες. Η αμαρτία παίρνει υπόσταση εκ του αποτελέσματος , νομίζω ακόμη και για τον ίδιο τον Θεό. Αυτός είναι και Διαιρέτης και Πολλαπλασιαστής.(Αυτό, στο μυστικισμό της τοκογλυφίας, αντιστοιχεί με την απατηλή αντίθεση μεταξύ "Καταθέτη¨και "Δανειστή"!).
Εν το Παν, όλα είναι Ένα. ...
Ναι, αλλά υπάρχει κάτι που το κάνει άπειρα κομματάκια("άτομα", ελληνιστί...)...:(!

ΥΓ: Δεν με πειράζει κι αν αεροβατώ, σε μιαν εποχή που κάποιοι θέλουνε να κάνουν ταξίδι,
δίχως γυρισμόν σε κάποιαν Ιθάκη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Ναι, αλλά υπάρχει κάτι που το κάνει άπειρα κομματάκια("άτομα", ελληνιστί...)...:(!

Αυτό το "κάτι" είναι η διασπορά, όχι η διαφορετικότητα.

Όλοι οι άνθρωποι έχουμε μάτια, μύτη, στόμα, χέρια, μυαλό, γονίδια, DNA, αίμα να ρέει στις φλέβες μας είμαστε ΙΔΙΟΙ (όχι απλά ίσοι). Αυτό το ΙΔΙΟ διασπείρεται στο κοσμικό γίγνεσθαι, έτσι ώστε ο καθένας να ακολουθεί το προσωπικό του ρυάκι.

Το πρόβλημα είναι ότι κοιτάμε μόνο το ρυάκι και ξεχνάμε τον ωκεανό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Το πρόβλημα είναι ότι κοιτάμε μόνο το ρυάκι και ξεχνάμε τον ωκεανό.

:redface:...Ποιοι το κάνουν αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:redface:...Ποιοι το κάνουν αυτό;

Προφανώς...οι Χριστιανοί!
Του λέω κάποια στιγμή, χθες το βράδυ: " Σατανικές ομοιότητες, γεμάτες τραγική ειρωνεία! Της ιστορίας καπρίτσια ή ανθρώπινη αμνημοσύνη μόνον; Αρχές της προηγούμενης χιλιετίας κάποιος Ουρμπάν απ' το Βατικανό, ξεκίνησε τις σταυροφορίες των Ευρωπαίων προς την Ασία και τώρα, αρχές της 3ης χιλιετίας, κάποιος Ορμπαν από τη Βουδα-Πέστη, στήνει τείχη, για να μην περάσουν, οι επί χίλια χρόνια εσταυρωμένοι στην Ευρώπη...Αν ήμουν δημοσιογράφος, μ' αυτά που έγιναν στην Ειδομένη σήμερα, θα έγραφα: ΓΗΠΕΔΟ ΕΙΔΟΜΕΝΗΣ- ΕΥΡΩΠΗ VS ΑΣΙΑ 0-1. Διαιτητής, ο ...Ουρανός. Θεατές, οι ...Άρχοντες του κόσμου τούτου. Ηττημένοι, οι ...Χριστιανοί. Διακύβευμα, η ανθρωπινότητα του επερχόμενου Μη Πολιτισμού... "Μακάριοι οι ειρηνοποιοι, ότι αυτοί υιοι Θεού κληθήσονται..., μου λέει, καθώς σιώπησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top