Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Θα ηθελα στο μέλλον να έχω κι εγώ τους απογόνους μου, αλλά διστάζω γιατί έχω νεύρα και ξεσπάσματα με απρόβλεπτες συνέπειες:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Θα ηθελα στο μέλλον να έχω κι εγώ τους απογόνους μου, αλλά διστάζω γιατί έχω νεύρα και ξεσπάσματα με απρόβλεπτες συνέπειες:hmm:

Δηλαδή τι κάνεις; Μήπως παίζεις στον Κόκκινο Κύκλο; :P Στάνκογλου, Αντωνίου φάση; χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δηλαδή τι κάνεις; Μήπως παίζεις στον Κόκκινο Κύκλο; :P Στάνκογλου, Αντωνίου φάση; χαχα
Μπα δεν θα το λεγα... Μάλλον, αφού έχω σχέση με χώρους έστιασης, για δεκατη εντολη στο επεισόδιο Η μετάλειψη, με Νικο Ψαρα με κοβω:P Οπότε δεν είμαι και το κατάλληλο πρότυπο πατέρα θα έλεγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Οχι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μπα δεν θα το λεγα... Μάλλον, αφού έχω σχέση με χώρους έστιασης, για δεκατη εντολη στο επεισόδιο Η μετάλειψη, με Νικο Ψαρα με κοβω:P Οπότε δεν είμαι και το κατάλληλο πρότυπο πατέρα θα έλεγα...

Ά έχεις και γκόμενα μια ανάλογη κυβισμού...Κάτια Νικολαϊδου; :P Πέρα από την πλάκα, είναι άσχημο να μην ελέγχεις τα νεύρα σου και να ξεσπάς βίαια. Σκέψου ότι το εύκολο είναι να εκδηλώνεσαι έτσι. Το δύσκολο είναι να κερδίζεις την αγάπη και τον σεβασμό ενός ανθρώπου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Αν και πολυ μικρος ακομα, θα ηθελα...οχι πολλα, ομως..δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Λογικά, οι περισσότεροι κάποτε θα κάνουμε παιδιά. Όμως, τώρα είναι μάλλον πρόωρο να απαντήσουμε σοβαρά στο ερώτημα, καθώς οι πιο πολλοί είμαστε πολύ νέοι, ίσως και παιδιά, που πώς να σκεφτούμε αν θα κάνουμε ...άλλα παιδιά; Το σίγουρο πάντως είναι ότι προς το παρόν, προσέχουμε για να μην κάνουμε...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Κάποια στιγμή στον καθένας καθένα θα γεννηθεί η επιθυμία για να δημιουργήσει την δική του οικογένεια. Άλλοι με παιδιά και άλλοι χωρίς. Εγώ προσωπικά θα ήθελα δίδυμα αγοράκια και μετά από ένα δυο χρόνια και ένα κοριτσάκι. Μέχρι όμως να βρεθεί ο κατάλληλος έχουμε αρκετά χρόνια μπροστά μας. :P Ωσπου να έρθει η στιγμή αυτή ας ζήσουμε την ζωή μας και ας μην βιαζόμαστε να μεγαλώσουμε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Θέλω και μάλιστα σύντομα.
(Εννοώ πριν τα 30, για να είμαι νέα μητέρα ρε παιδάκιμ) :P
Και σίγουρα πάνω από ένα.
Ίσως 2 ή 3. Και σίγουρα και αγόρι και κορίτσι.

*αντρες_τρεχουν_μακρια*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Θα ηθελα να κανω πολλα με πολλες γυναικες αλλα δεν γινεται.
Εσεις γυναικες δεν θα θελατε παιδια με πολλους αντρεςς?
(σιγα μην απαντησει καμια ναι..τι με περασες??)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δεν ξέρω το σκέφτομαι. Κάποιοι πιστεύουν πως θα ήταν έγκλημα κατά της ανθρωπότητας να αναπαραχθώ.

Τι σύμπτωση; Και για μένα πιστεύουν το ίδιο.:P
Αν και λατρεύω τα παιδιά, δυστυχώς τα στερούμαι διότι είμαι κατά του γάμου. Δεν θα ήθελα να υιοθετήσω ένα παιδί και να το μεγαλώσω μόνη μου, διότι ως άνθρωπος νιώθω ανασφάλεια μήπως πάθω κάτι και μείνει το παιδί ορφανό.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
η υιοθεσία κ μένα μου περνάει από το μυαλό, περισσότερες φορές από το ερώτημα αν θέλετε να κάνετε παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πιστευω πως τα μωρακια ειναι ευλογια και κανουν την ζωη μας πολυ ομορφοτερη!
Δε βιαζομαι και ποτε δε βιαστηκα στην ζωη μου. Καθημερινα δοκιμαζω να γινομαι καλυτερος ανθρωπος και να γεμιζω συναισθηματα και γνωσεις. Πιστευω πως ολα γινονται στην ωρα τους!
Ενα μωρο ειναι ευλογια, μια καινουρια ζωη ειναι θαυμα της φυσης!
Αρκει οι γονεις να ειναι ανθρωποι γεματοι αγαπη και ισορροπημενοι!
Δεν κανεις παιδι για πλακα και προηγομενωσ εχεισ φροντισει να βαλεισ τα γερα θεμελια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Βασικα, νομιζω πως αμα κανω μωρο, θα αποτρελαθω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δε ξέρω, ειλικρινά δε ξέρω αν θέλω να κάνω παιδιά.

Όταν ήμουν μικρή έλεγα "θα κάνω πολλά παιδιά" και τώρα που είδα τη γλύκα με το πως είναι να μεγαλώνεις ένα παιδί, έχω κόψει πέρα.:P

Ίσως στο μέλλον, μετά απο χρόνια, να θέλω να κάνω παιδιά, και να τα μεγαλώσω με κάποιον που θα με κάνει πολύ ευτυχισμένη και θα είναι γερό πρότυπο για αυτά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να κάνω με την γυναίκα της ζωής μου ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι.

Όταν έρθει εκείνη η ευλογημένη στιγμή θα είμαι ο πιο χαρούμενος άνθρωπος στον κόσμο..Τα παιδάκια είναι για μένα το πιο ιερό δώρο που έχει δώσει ο Θεός σε εμάς τους ανθρώπους και πρέπει να το δεχόμαστε. Θεωρώ την γυναίκα ως το πιο ευλογημένο ων στον πλανήτη μόνο και μόνο γιατί μπορεί να φέρει στον κόσμο ένα αγγελάκι..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προς μητερες και ωριμες γυναικες-φυσικα και των υπολοιπων ευπροσδεκτες οι απαντησεις-
Και πες πως εχεις βρει τον ανθρωπο της ζωης σου..
Και πες πως εισαι στην καταλληλη ηλικια..
Και πες πως πληρεις ολες τις προδιαγραφες και οι συνθηκες ειναι οι πιο καταλληλες...

Πως καταλαβαινεις οτι εισαι ετοιμη;
Εισαι ποτε ετοιμη;
Ο φοβος ειναι φυσιολογικα συναισθηματα;
"θα το μεγαλωσω σωστα; Θα ειμαι καλη μανα; Ειμαι αρκετα ωριμη για αυτο; Κι αν του συμβει κατι; Δεν τα ξερω ολα, θα τα καταφερω; Κι αν αλλαξει η σχεση μας; Η δουλεια μου;"

Αυτες οι σκεψεις σημαινουν πως δεν εισαι ετοιμος; Η ειναι απολυτα φυσιολογικες σκεψεις; Μηπως τελικα ποτε καμμια γυναικα δεν ειναι ετοιμη και γινεται, οταν ερθει πια στον κοσμο το μωρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Προς μητερες και ωριμες γυναικες-φυσικα και των υπολοιπων ευπροσδεκτες οι απαντησεις-
Και πες πως εχεις βρει τον ανθρωπο της ζωης σου..
Και πες πως εισαι στην καταλληλη ηλικια..
Και πες πως πληρεις ολες τις προδιαγραφες και οι συνθηκες ειναι οι πιο καταλληλες...

Πως καταλαβαινεις οτι εισαι ετοιμη;
Εισαι ποτε ετοιμη;
Ο φοβος ειναι φυσιολογικα συναισθηματα;
"θα το μεγαλωσω σωστα; Θα ειμαι καλη μανα; Ειμαι αρκετα ωριμη για αυτο; Κι αν του συμβει κατι; Δεν τα ξερω ολα, θα τα καταφερω; Κι αν αλλαξει η σχεση μας; Η δουλεια μου;"

Αυτες οι σκεψεις σημαινουν πως δεν εισαι ετοιμος; Η ειναι απολυτα φυσιολογικες σκεψεις; Μηπως τελικα ποτε καμμια γυναικα δεν ειναι ετοιμη και γινεται, οταν ερθει πια στον κοσμο το μωρο;
Θεωρώ πως είναι απόλυτα φυσιολογικές οι σκέψεις και το άγχος. Απλά, μην είσαι πολύ υπερπροστατευτική με το παιδί. :)
Ναι, να το προστατεύεις, να του δίνεις τα κατάλληλα ερεθίσματα, να του δείχνεις αγάπη και στοργή.
Επίσης, η δουλειά είναι ένα προβληματάκι στα πρώτα χρόνια του παιδιού γιατί θέλει πολλή προσοχή το παιδί-αν το αφήσεις σε νταντάδες θεωρώ πως παίζει να αποκτήσει εντελώς λάθος ερεθίσματα οπότε καλό είναι να παρατήσεις την δουλειά για κάποιο διάστημα ή να μειώσεις τις ώρες. Θεωρητικά, όλες οι γυναίκες έτοιμες είναι, στην πράξη δεν έχω ιδέα τι γίνεται. :P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ειναι ενα σοβαρο θεμα η υπερπροστασια.. Πρεπει να υπαρχουν ορια και νομιζω ειναι πολυ λεπτα, παρα πολυ λεπτα κι εξαρταται και το καθε παιδι...
Καθομαι και παρατηρω μητερες πως τα μεγαλωσαν και τι λαθη διαπιστωνω. Ομολογω πως φαινεται βουνο να μεγαλωνεις παιδι. Μηπως ομως τελικα δεν ειναι ετσι και μολις ερθει αισθανεσαι πιο σιγουρη και πιο δυνατη? Καποιες μητερες αυτο λενε. Σκληραινουν απεναντι στους αλλους και γινονται ακομα πιο τρυφερες με τον συζυγο και το παιδι. Ισχυουν αυτα? Η για καθε γυναικα ειναι διαφορετικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν φαίνεται, είναι όντως βουνό. Σαν μεγάλη αδερφή σε βεβαιώνω. :P :) Έχω έναν αδερφό 12-13 χρόνια μικρότερο και νιώθω σαν να τον μεγαλώνω εγώ που περνάμε όλη τη μέρα μαζί. :redface: Με έχει όλο απο κοντά. :P

Εγώ βέβαια, στην ανατροφή δεν έχω καμία σχέση με τον αδερφό μου γιατί για κάποιους λόγους, πέρασα ένα διάστημα με τις γιαγιάδες μου και τον θείο μου και έτσι πιο πολύ με διαμόρφωσαν αυτοί, νομίζω, παρά η μάνα μου, και είναι δύσκολο πλέον να με κοντρολλάρει.
Θεωρώ πως ισχύουν αυτά που λες, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top