Σχετικά με τους τρόπους δημιουργίας τοπικού δικτύου για το μοίρασμα της ADSL

MiSparrow

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Επειδή είμαι άσχετη σε θέματα ασύρματων δικτύων κτλ. ας πω κι εγώ την απορία μου...:P

Σε λίγες μέρες μετακομίζω στην Αθήνα και σκοπεύω να βάλω conn-x (μαζί με το πακέτο σου στέλνουν και ασύρματο modem/router) για να συνδεθώ με το laptop.
Το ερώτημα είναι πώς η συγκάτοικός μου μπορεί και αυτή να έχει internet στο laptop της (χωρίς να το συνδέσει με το δικό μου).

Γίνεται δηλ. να έχουμε ασύρματο δίκτυο στο διαμέρισμα? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Επειδή είμαι άσχετη σε θέματα ασύρματων δικτύων κτλ. ας πω κι εγώ την απορία μου...:P

Σε λίγες μέρες μετακομίζω στην Αθήνα και σκοπεύω να βάλω conn-x (μαζί με το πακέτο σου στέλνουν και ασύρματο modem/router) για να συνδεθώ με το laptop.
Το ερώτημα είναι πώς η συγκάτοικός μου μπορεί και αυτή να έχει internet στο laptop της (χωρίς να το συνδέσει με το δικό μου).

Γίνεται δηλ. να έχουμε ασύρματο δίκτυο στο διαμέρισμα? :whistle:

Βέβαια και γίνεται αρκεί φυσικά τα 2 laptοp να έχουν ασύρματη κάρτα δικτύου ή να πάρεις ένα στικάκι για ασύρματη σύνδεση. Πάντως όλα τα καινούργια lapotp έχουν ασύρματη κάρτα οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εγώ θα σας συμβούλευα να προτιμούσατε σύνδεση με ethernet στον έναν υπολογιστή αν αυτό βολεύει χωρίς πρόβλημα μιας και η καλωδιακή σύνδεση είναι ταχύτερη και πιο σταθερή από την ασύρματη. Αν βέβαια δεν βολεύει με τα καλώδια τότε καλή και η ασύρματη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MiSparrow

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Βέβαια και γίνεται αρκεί φυσικά τα 2 laptοp να έχουν ασύρματη κάρτα δικτύου ή να πάρεις ένα στικάκι για ασύρματη σύνδεση. Πάντως όλα τα καινούργια lapotp έχουν ασύρματη κάρτα οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εγώ θα σας συμβούλευα να προτιμούσατε σύνδεση με ethernet στον έναν υπολογιστή αν αυτό βολεύει χωρίς πρόβλημα μιας και η καλωδιακή σύνδεση είναι ταχύτερη και πιο σταθερή από την ασύρματη. Αν βέβαια δεν βολεύει με τα καλώδια τότε καλή και η ασύρματη.

Ευχαριστώ! Θ το δοκιμάσουμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βέβαια και γίνεται αρκεί φυσικά τα 2 laptοp να έχουν ασύρματη κάρτα δικτύου ή να πάρεις ένα στικάκι για ασύρματη σύνδεση. Πάντως όλα τα καινούργια lapotp έχουν ασύρματη κάρτα οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εγώ θα σας συμβούλευα να προτιμούσατε σύνδεση με ethernet στον έναν υπολογιστή αν αυτό βολεύει χωρίς πρόβλημα μιας και η καλωδιακή σύνδεση είναι ταχύτερη και πιο σταθερή από την ασύρματη. Αν βέβαια δεν βολεύει με τα καλώδια τότε καλή και η ασύρματη.
Αν κάποιο laptop δεν θα έχει wifi θα πρότεινα να εκμεταλλευτείς την θύρα [SIZE=-1]PCMCIA. Δυστυχώς τα usb τρώνε πόρους από τον επεξεργαστή.

Όσο για την θύρα της ethernet, μπορεί να είναι πιο γρήγορη (πλέον αγγίζουν το 1gbit/s), όμως η ADSL στην Ελλάδα είναι τόσο αργή που το wifi είναι μια χαρά. :)
[/SIZE]
Όντως το ενα pc προτιμησε να το συνδεσεις με καλωδιο.
Φιλικη συμβουλη: Να κλειδωσεις το ασυρματο γιατι καραδοκούν και κορακια.:P
Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.:)

Θα πρότεινα την προστασία με MAC Address. Δηλαδή μόνοι οι υπολογιστές με τα Χ συγκεκριμένα MAC να έχουν πρόσβαση. Τα WEP και WPA κτλ καμία φορά μπορούν να σου δημιουργήσουν προβλήματα συμβατότητας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MiSparrow

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αν κάποιο laptop δεν θα έχει wifi θα πρότεινα να εκμεταλλευτείς την θύρα [SIZE=-1]PCMCIA. Δυστυχώς τα usb τρώνε πόρους από τον επεξεργαστή.

Επειδή και τα 2 laptops είναι καινούρια έχουν κάρτα wifi, οπότε αυτό δν θα είναι πρόβλημα...
Σκεφτόμαστε να βάλουμε το conn-x talk (σκεφτήκαμε και εναλλακτικές εταιρίες, αλλά ο ΟΤΕ φαίνεται ότι τις "σαμποτάρει" -εξακριβωμένα αυτό- οπότε τις απορρίψαμε). Πρέπει βέβαια να δούμε και τη διαθεσιμότητα adsl στην περιοχή..
Ευχαριστούμε για τις συμβουλές! Θ ενημερώσουμε όταν βάλουμε τελικά adsl!:worry: :hmm:[/SIZE][SIZE=-1]:) :P[/SIZE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω ένα μικρό πρόβλημα! Γιατί από τότε που έκανα το adsl router bridge mode δεν μπορώ ακούει ούτε στα Ping ούτε μου δίνει http πρόσβαση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
η εννοια του bridge mode ειναι να στο κανει απλα μια γεφυρα μεταξυ του Internet και του PC σου. σαν απλο modem δηλαδη. δεν θα εχεις προσβαση στο http interface του ουτε θα μπορεις να το κανεις ping
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και αν θέλω να το αλλάξω αυτό δλδ να το κάνω από bridge σε PPPOE τι κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μπαίνεις στο menu του rooter (192.168.χ.χ) και ξανακάνεις από την αρχή setup (εκέί που βάζεις username kαι password) me encapsulation PPPoE. (Σχεδον σε όλα τα rooter η επιλογή υπάρχει στο setup )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
και εαν δεν μπορεις να μπεις, θα το κανεις ενα reset
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μπαίνεις στο menu του rooter (192.168.χ.χ) και ξανακάνεις από την αρχή setup (εκέί που βάζεις username kαι password) me encapsulation PPPoE. (Σχεδον σε όλα τα rooter η επιλογή υπάρχει στο setup )
Εντυπωσιάζομαι από τις γνώσεις σου :)

Αλλά μεταξύ μας είναι router από το route (πορεία) και όχι την ρίζα root:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπαίνεις στο menu του rooter (192.168.χ.χ) και ξανακάνεις από την αρχή setup (εκέί που βάζεις username kαι password) me encapsulation PPPoE. (Σχεδον σε όλα τα rooter η επιλογή υπάρχει στο setup )
Βασικά αυτό είναι το θέμα το 192.168.1.1 που είναι η IP του router δεν δουλεύει.
Ίσως φταίει που το έχω στην θύρα Internet του wrt54g
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες, δεν ήξερα τί τιτλο να βάλω αν είναι αλλάξτε τον.
Λοιπόν ακούστε το πρόβλημα μου και πέιτε μου.
στο σπίτι έχουμε 3 υπολογιστές, και υπάρχει σύνδεση Adsl την οποία χρησιμοποιώ μόνο εγω ενω οι άλλοι 2 ειναι με νετκαρτα, πώς μπορούμε να χρησιμοποιούν και οι 3 υπολογιστές την adsl?
Μην με κοροϊδεύετε δεν ξέρω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες, δεν ήξερα τί τιτλο να βάλω αν είναι αλλάξτε τον.
Λοιπόν ακούστε το πρόβλημα μου και πέιτε μου.
στο σπίτι έχουμε 3 υπολογιστές, και υπάρχει σύνδεση Adsl την οποία χρησιμοποιώ μόνο εγω ενω οι άλλοι 2 ειναι με νετκαρτα, πώς μπορούμε να χρησιμοποιούν και οι 3 υπολογιστές την adsl?
Μην με κοροϊδεύετε δεν ξέρω.:redface:

Τα κοτσάρεις επάνω σε modem-router που να έχει extra ethernet ports (συνήθως έτσι είναι πλέον σε κάθε ρούτερ, ενώ παλιά έπρεπε να αγοράσεις ξεχωριστό switch γι αυτή τη δουλειά).

Πχ το speedtouch είναι έτσι. Τα κίτρινα είναι οι θύρες που ψάχνουμε!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ενσύρματο έτσι?
θα πρέπει να κάνω δίκτυο ή απλα τα συνδέω στα κιτρινα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
bunny, εφόσον λες ότι έχεις ήδη dsl, πρέπει να έχεις και το router προφανώς

απλά πρέπει να συνδέσεις επάνω του και τους άλλους υπολογιστές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
ενσύρματο έτσι?
πώς λέγετε αυτό? που μπορω ν ατο βρω? το πλαίσιο έχει?

Κοίταξε το πίσω μέρος του modem σου αν έχει επιπλέον θύρες Ethernet. Αν έχει, τότε δε θες εξτρά μηχάνημα. Αν έχει μια και είναι κατηλλειμένη από το καλώδιο του δικού σου πισιού, τότε ναι θέλεις switchάκι!

Πχ αυτό:

https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980765&product=889245

5 πόρτες επάνω, δε νομίζω να θες περισσότερες. 39 ευρώ κάνει, υπάρχουν και φθηνότερα απλά εγώ αυτό είχα πρίν αλλάξω εξοπλισμό (τώρα δε μου χρειάζεται πια) και υποστηρίζει και ταχύτητες 1 Gigabit, ενω τα φτηνά είναι 10/100Mbps.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
λοιπόν το κοίταξα έχει 1 θύρα που ειναι το δικο μου , οπότε αγοράζω αυτο που μου είπες. Λυκούργο μήπως γνωρίζεις αν ειναι εντάξει για ταχύτητα 4 Mb ή δεν παίζει ρόλο?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
λοιπόν το κοίταξα έχει 1 θύρα που ειναι το δικο μου , οπότε αγοράζω αυτο που μου είπες. Λυκούργο μήπως γνωρίζεις αν ειναι εντάξει για ταχύτητα 4 Mb ή δεν παίζει ρόλο?:worry:

Τουλάχιστον σε παρόμοια περίπτωση εγώ αυτό έκανα πρίν 4 χρόνια. Είχα το Zyxel για ρούτερ-μόντεμ και επειδή είχε μια θύρα μόνο, πήγα και πήρα ένα switch, το ίδιο μάλιστα που σου έδειξα.

Κότσαρα το Ζύξελ επάνω στο switch στην τελευταία θύρα. Μετά πήρα 2 UTP Cat5 (Ethernet) καλώδια και έβαλα τα 2 PC μου επάνω σε 2 άλλες θύρες του switch! Φινίτο! Και δεν παίζει ρόλο η ταχύτητα, άμα είναι 100/1Gigabit όπως αυτό που σου έδειξα δε χάνεις τίποτα από απόδοση.

Από το ίντερνετ θα τσιμπάς στα 4 και ενδοδικτυακά (μεταξύ των 3 πισιών) θα παίζεις στα 100 ή στα 1000 δηλαδή. Δεν έχει σχέση η μια ταχύτητα με την άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
και μια τελευταία ερωτηση ίσως πολύ μλκ, στην αγορα υπάρχουν καταστηματα που σου φτιάχνουν όσα μετρα καλώδιο θες με τα κλιψάκια του τηλεφωνου γίνεται το ίδιο με τα κλιψάκια εθερνετ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top