Swinging: ανταλλαγή ερωτικών συντρόφων

Ποια η άποψη σας για το swinging; :group:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 107)
  • Θα ήθελα να το κάνω σίγουρα :devil:

    Ψήφοι: 20 18.7%
  • Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά μέχρι εκεί :P

    Ψήφοι: 11 10.3%
  • Θα ήθελα να πάω στο club μόνο, από περιέργεια :whistle:

    Ψήφοι: 10 9.3%
  • Δεν θα το έκανα με τίποτα :ropalo:

    Ψήφοι: 50 46.7%
  • Είμαι ο κουμπάκιας και δεν έχω άποψη :angel:

    Ψήφοι: 7 6.5%
  • Το έχω κάνει

    Ψήφοι: 9 8.4%

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί θα μπω στον κόπο να ξαναγράψω για τους swingers, ενώ δεν είμαι η ίδια και δεν νομίζω πως θα γίνω και ποτέ :P Αλλά έχω παρατηρήσει πως οι άνθρωποι γενικά είναι πολύ "κτητικοί" με τον σύντροφό τους. Πχ οι περισσότερες κοπέλες σκυλιάζουν άμα σκεφτούν τον άντρα τους σε στριπτιζάδικο, τη στιγμή που εγώ πχ βρίσκω έως και διεγερτικό να πάμε μαζί σε τέτοιο χώρο και πιθανά να ..χρησιμοποιήσουμε και τις παρεχόμενες υπηρεσίες :P:redface:
Αν και καταλαβαίνω από που πηγάζουν όλα αυτά (μονογαμία, εμπιστοσύνη, ανάγκη για ασφάλεια), θεωρώ πως η έλλειψη έστω και μόνο σεξουαλικού ενδιαφέροντος για άλλη (ενδιαφέρον που μπορεί ποτέ να μην εκπληρωθεί) δεν αποτελεί προαπαιτούμενο για μια υγιή και ισορροπημένη σχέση. Δλδ θεωρώ άκρως πιθανό ο σύντροφός μου να πάθει πλάκα με μια στριπτιζού και πιθανά να θέλει και να πάει και μαζί της (άλλο αν θα το κάνει τελικά), χωρίς αυτό να σημαίνει πως θέλει εμένα λιγότερο ή πως με εκτιμά λιγότερο ή πως θα με άφηνε ποτέ για εκείνη (όπου στο εκείνη βάλτε την οποιονδήποτε, όχι μόνο την στριπτιζού). Γιατί αυτό που τον κάνει να μένει μαζί μου δεν είναι μόνο το σεξ. Και με αυτή την λογική ένα καλό σεξ δεν θα τον κάνει έτσι απλά να φυγει.
Επαναλαμβάνω πως μιλάω πολύ θεωρητικά, όσο κι αν δεν με πειράζει να βλέπω κάποιον σύντροφό μου να ξεροσταλιάζει σε ένα στριπτιζάδικο, δεν ξέρω αν θα άντεχα να τους βλέπω να κάνουν και σεξ. Απλά προσπαθώ να εξηγήσω πως βιώνω εγώ το σεξουαλικό κομμάτι της σχέσης - εγώ θέλω ο άλλος να είναι εντελώς ελεύθερος ανά πάσα στιγμή και πάλι να επιλέγει εμένα. Απλώς έχω μικρότερα όρια από τους swingers, συνεπώς μάλλον δεν θα άντεχα να τον δω και με άλλη.
Ο,τι καταλάβατε, καταλάβατε :P

ΥΓ: Λόρυ το ότι ο άλλος είναι μπροστά το διαχωρίζει από την απιστία για μένα. Γιατί η συναίνεση "ακυρώνει" την απάτη. Αν συναινούσαν στο να χρησιμοποιήσουν μαστίγιο ή αν την έβρισκαν με κάτι άλλον που να θεωρείται kinky αλλά δεν συμπεριελάμβανε τρίτο άτομο, δεν θα έκανε τόση εντύπωση - στο λέω γιατί για εκείνους είναι σαν αυτό (νομίζω δλδ :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Πραγματικά Lorien απόλαυσα τα όσα πολύ όμορφα διαστρεύλωσες όπως ήθελες και σε σύμφεραν!
Εισαι αλλος ένας απο αυτούς που κρατούν τον λίθο και ειναι έτοιμοι να πετροβολήσουν καποιον με διαφορετική ιδιοσυγκρασια απο την δική του και για την ακρίβεια απο το κοινώς αποδεκτό όπως καπου πιο πάνω λές!
Λοιπον δεν εχει ουσια να παραθετω την εμπειρια μου και την αποψη μου οταν ελευθερια του λόγου υπάρχει μόνο για αυτούς που κρίνουν και κατακρίνουν και προσβάλουν τους υπολοιπους!
Δεν προσεβαλα κανεναν δεν προτεινα καν σε κανεναν να ακολουθησει την δική μου οδο, και πιστευα οτι θα ειχατε το θάρρος να συζητησεςτε χωρις κι εσεις να υπερβειτε καποια όρια....
Λυπαμαι και πάλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
εγώ θέλω ο άλλος να είναι εντελώς ελεύθερος ανά πάσα στιγμή και πάλι να επιλέγει εμένα.

Κρατάω αυτό...
Για μένα, στα πλαίσια μιας σχέσης, ο άλλος είναι ούτως ή άλλως ελεύθερος να μείνει ή να φύγει. Δεν μπορείς να κρατήσεις κάποιον "φυλακισμένο" σε μια σχέση... Αν θέλει να φύγει, μπορεί να φύγει. Αλλιώς, μένει μαζί σου γιατί είναι επιλογή του-και πάλι, έχει τη δυνατότητα να φύγει ανα πάσα στιγμή.
:)

Αλλά το σουίνγκινγ δεν θα το έκανα, πολύ απλά επειδή δεν μου ταιριάζει, σε εμένα. Δε νομίζω να χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση σε αυτό. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lagos

Νεοφερμένος

Ο κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καταρχήν καλησπέρα σε όλη την παρέα τη έγινε ρε πεδία γιατί τέτοιο άγριο πέσιμο στην τορρυ δεν μπορώ να κατάλαβω το πώς εσείς αντιλαμβάνεστε το θέμα η πολυ πολυ κακεντρεχής θα είστε ή πολυ πουριτανοι κ στο κάτω κάτω από πίτα που δεν τρωτέ τι σας νoιάζει κι αν καεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πραγματικά Lorien απόλαυσα τα όσα πολύ όμορφα διαστρεύλωσες όπως ήθελες και σε σύμφεραν!
Tι ωφελος μπορει να εχω εγω (που δε με ξερεις στο ελαχιστο κιολας) με το να διαστρεβλωσω οσα ειπες ; Και τιποτε δε διαστρεβλωσα. Αν διαβασεις ψυχραιμα, ρωταω σχεδον σε καθε περιπτωση. Αν σε ενοχλει ακομα και η ερωτηση/απορια, μαλλον το προβλημα δε βρισκεται σε εμενα.

Εισαι αλλος ένας απο αυτούς που κρατούν τον λίθο και ειναι έτοιμοι να πετροβολήσουν καποιον με διαφορετική ιδιοσυγκρασια απο την δική του και για την ακρίβεια απο το κοινώς αποδεκτό όπως καπου πιο πάνω λές!
Λυπαμαι που λες κατι τετοιο γιατι αυτη τη στιγμη κανεις το ιδιο πραγμα με το οποιο με κατηγορεις. Και μαλιστα ξεκαθαρα ενω εγω απλα εκανα ερωτησεις και εξεφραση τις αποριες μου. Ποιος κραταει την λιθο αραγε ;....

Λοιπον δεν εχει ουσια να παραθετω την εμπειρια μου και την αποψη μου οταν ελευθερια του λόγου υπάρχει μόνο για αυτούς που κρίνουν και κατακρίνουν και προσβάλουν τους υπολοιπους!
Τι ασχετο ειναι αυτο παλι ; Τι εννοεις "μονο για" ; Σε φιμωσε κανεις ; Σου διεγραψε κανείς καποιο ποστ ; :confused: Για ολους υπαρχει και οταν ειναι εντος κοινα αποδεκτων οριων, προβλημα εχει ο προσβαλλομενος. Εσυ που τοσα και τοσα ειπες για το οτι ο καθενας να εχει την αποψη του οσο διαφορετικη και να ειναι...οταν αυτο εφαρμοζεται εναντιον σου , το κατακρίνεις ; Ετσι ειναι η ελευθερια ; Εχουμε την ελευθερια να λεμε οτι θελουμε....αλλα οχι οτι μου ηχει ασχημα στα αυτια ; Λαθος μεγα και ζητω που καηκαμε.

Και μαλιστα προσβαλλομαι να μου καταλογιζεις πραγματα που δεν εκανα. Σε ολο το ποστ μου, ειτε ρωταω, ειτε εικαζω χωρις να ειμαι σιγουρος και περιμενω να πεις εσυ να με κατατοπισεις. Διαστρεβλωνω σημαινει οτι πηρα ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ και ειπα οτι εσυ ειπες κατι αλλο !

Δεν προσεβαλα κανεναν δεν προτεινα καν σε κανεναν να ακολουθησει την δική μου οδο, και πιστευα οτι θα ειχατε το θάρρος να συζητησεςτε χωρις κι εσεις να υπερβειτε καποια όρια....Λυπαμαι και πάλι
Ουτε σου καταλογισε κανενας οτι τα εκανες αυτα. Γιατι τα ανφερεις ; Τα ορια που θεωρεις οτι ξεπεραστηκαν ειναι τα δικα σου και δεν μπορουμε να ξερουμε μεχρι που φτανουνε. Οταν δημοσια δινεις μια αποψη για σενα, απο μονη σου βαζεις τον εαυτο σε θεση να ακουσεις γνωμες. Αν δεν εισαι ετοιμη να ακουσεις και κατι λιγοτερο τρυφερο απο τον τονο ενος μαρουλίου, τοτε ισως θα πρεπε τουλαχιστον να μην γκρινιαζεις μετα, γιατι καποιοι ειπαν τη γνωμη τους.

Εγω εδω ειμαι και οπου μου πεις οτι παρεκτραπηκα, θα σου ζητησω συγνωμη δημοσια. Στο ποστ μου ειχα αποριες και σε ρωτησα. Δε σε κατεκρινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Το ύφος σου, Lorien, οδήγησε την Torry σ'αυτή τη δημοσίευση. Και αν έκανες ερωτήσεις για να κατανοήσεις καλύτερα τα πράγματα θα ρωτούσες απλώς "τι εννοείς" χωρίς να ενσωματώνεις περίτεχνα προκατειλημμένους συμπερασμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.

Κρατάω αυτό...
Για μένα, στα πλαίσια μιας σχέσης, ο άλλος είναι ούτως ή άλλως ελεύθερος να μείνει ή να φύγει. Δεν μπορείς να κρατήσεις κάποιον "φυλακισμένο" σε μια σχέση... Αν θέλει να φύγει, μπορεί να φύγει. Αλλιώς, μένει μαζί σου γιατί είναι επιλογή του-και πάλι, έχει τη δυνατότητα να φύγει ανα πάσα στιγμή.
:)

Αλλά το σουίνγκινγ δεν θα το έκανα, πολύ απλά επειδή δεν μου ταιριάζει, σε εμένα. Δε νομίζω να χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση σε αυτό. :redface:
Αν και ξέρω πως το εννοείς, για μένα δεν είναι ελευθερία να μη τολμά ο άλλος να κοιτάξει το απέναντι τραπέζι μη τυχόν και κάθεται καμιά όμορφη και καταλήγει να τ' ακούει που όλο ψάχνεται.. Και δεν ξέρω για τι ποσοστά μιλάω, δεν το έχω ψάξει ειδικά, πάντως ξέρω ΠΟΛΛΟΥΣ και ΠΟΛΛΕΣ που λειτουργούν έτσι. :/:

ΥΓ: Επαναλαμβάνω πως το σχόλιο δεν απευθυνεται σε σένα. Απλά σου εξηγώ τι εννοώ με το "εντελώς ελεύθερος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν και ξέρω πως το εννοείς, για μένα δεν είναι ελευθερία να μη τολμά ο άλλος να κοιτάξει το απέναντι τραπέζι μη τυχόν και κάθεται καμιά όμορφη και καταλήγει να τ' ακούει που όλο ψάχνεται.. Και δεν ξέρω για τι ποσοστά μιλάω, δεν το έχω ψάξει ειδικά, πάντως ξέρω ΠΟΛΛΟΥΣ και ΠΟΛΛΕΣ που λειτουργούν έτσι. :/:

ΥΓ: Επαναλαμβάνω πως το σχόλιο δεν απευθυνεται σε σένα. Απλά σου εξηγώ τι εννοώ με το "εντελώς ελεύθερος".

χεχε, ναι κατάλαβα πώς το λες :D

κι εγώ ξέρω πολλά τέτοια ζευγάρια και ευτυχώς δεν είμαι άτομο που θα εκνευριστεί, αν ο άλλος κοιτάξει, και θα κάνει σκηνή. (κι εγώ θα κοιτάξω αν περάσει από δίπλα μου ένας δίμετρος μελαχροινός με ωραία μάτια και πλατάρες, μην τρελαθούμε :angel:)
Όμως έχω κάνει σκηνή επειδή ο άλλος προχώρησε πέρα από κοίταγμα... και την ξέρω πλέον τη διαφορά- το κακό είναι ότι την έμαθα με τον κακό τον τρόπο.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@obscura :
Προκατειλημενους συμπερασμους ειχα ή....προκατειλλημενα τους ερμηνευσε ως τετοιους ; Αλλα δε κοντοσταθηκε κανείς σε αυτη τη σκεψη ε ; ....:/: Μη ξεχνας οτι το κλιμα ηταν ηδη αρνητικο για εκεινη (κατι που ισως δε προσεξα οταν εγραφα, για να γραψω πιο διακριτικα), και αυτο ειχε προκαλεσει καποια ενταση. Αν το ποστ μου ηταν στην αρχη του τοπικ, ισως δε θα ειχαμε αυτην την αντιδραση.

Εστω κι ετσι, θα ηθελα να μου δειξεις ποιοι ειναι αυτοι (πληθυντικος) εαν μπορεις. Επισης το "υφος" ειδικα οταν δε γνωριζουμε τον αλλον, σε γραπτο λογο μπορει να παρεξηγηθει. Καλυτερα να μην βιαζομαστε. Εγω ξαναδιαβασα το ποστ μου ακομα 3 φορες. Ουτε ειδα συμπερασματα, ουτε ειδα προκαταληψη. Ενα σχολιο (περι μαγαζιου ρουχων) εκανα που ηταν πικαντικο ας πουμε, κι αυτο μεταξυ αστειου και σοβαρου. Ολα τα υπολοιπα ηταν ερωτησεις, ή μια χαρα σχόλια. Μη τρελαθουμε κιολας ! :mad:

Και σας παρακαλω, εαν θελετε να ριξετε ευθυνες να εχετε και καπου να τις στηριξετε. Ειδαλλως, κανετε κατι χειροτερο απο αυτο που κατηγορειτε. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν και καταλαβαίνω από που πηγάζουν όλα αυτά (μονογαμία, εμπιστοσύνη, ανάγκη για ασφάλεια), θεωρώ πως η έλλειψη έστω και μόνο σεξουαλικού ενδιαφέροντος για άλλη (ενδιαφέρον που μπορεί ποτέ να μην εκπληρωθεί) δεν αποτελεί προαπαιτούμενο για μια υγιή και ισορροπημένη σχέση. Δλδ θεωρώ άκρως πιθανό ο σύντροφός μου να πάθει πλάκα με μια στριπτιζού και πιθανά να θέλει και να πάει και μαζί της (άλλο αν θα το κάνει τελικά), χωρίς αυτό να σημαίνει πως θέλει εμένα λιγότερο ή πως με εκτιμά λιγότερο ή πως θα με άφηνε ποτέ για εκείνη (όπου στο εκείνη βάλτε την οποιονδήποτε, όχι μόνο την στριπτιζού). Γιατί αυτό που τον κάνει να μένει μαζί μου δεν είναι μόνο το σεξ. Και με αυτή την λογική ένα καλό σεξ δεν θα τον κάνει έτσι απλά να φυγει.
Μα δεν ειπε κανεις οτι ειναι αυτο το προτιμητεο. Και εσυ τωρα οκ, κανεις ενα παραδειγμα για μια χορευτρια. Στο swinging ή καπου αλλου, δε θα εχεις μονο το "καλυτερο σεξ" να λογαριασεις. Και τελικά δεν ειναι θεμα ΑΝ θα μας αφησει ο αλλος τοσο. Ουτε θεμα κτησης. Ειναι οτι καποιοι ανθρωποι θεωρουν οτι το σωμα τους , το σεξ, το δεσιμο αυτο, το δινουν μαζι με συναισθημα πακετο. Δε χαλαλιζονται ευκολα ρε παιδι μου ! Το θεωρουν κατι πιο σημαντικο, πιο ξεχωριστο, και δε το μοιραζονται με οποιον να ναι, περαν του συντροφου τους. Δε λεμε τωρα να κοιταξεις αλλο ατομο, ή αν σε ερεθισει αλλο ατομο. Αλλά εισαι με καποιο ατομο ; οκ μειενε με αυτο αφου εισαι οκ. Φυσικα και θα κοιτας και άλλα, δε γινεται αλλιως. Αν δεν εισαι καλα με καποιον, χωριστε και τοτε κανε οτι θες.

εγώ θέλω ο άλλος να είναι εντελώς ελεύθερος ανά πάσα στιγμή και πάλι να επιλέγει εμένα.
Ναι εδω μιλαμε για το "μονο εμενα" ή το "και εμενα". Ποιο σε κανει να αισθανεσαι πιο πολυ δεσιμο, πιο σε γεμιζει πιο πολυ, πιο σε ανεβαζει πιο πολυ ; Να εισαι το ενα ατομο , ή να εισαι ....ενα μεταξυ αλλων ; Εστω μονο στο σεξ.

ΥΓ: Λόρυ το ότι ο άλλος είναι μπροστά το διαχωρίζει από την απιστία για μένα. Γιατί η συναίνεση "ακυρώνει" την απάτη. Αν συναινούσαν στο να χρησιμοποιήσουν μαστίγιο ή αν την έβρισκαν με κάτι άλλον που να θεωρείται kinky αλλά δεν συμπεριελάμβανε τρίτο άτομο, δεν θα έκανε τόση εντύπωση - στο λέω γιατί για εκείνους είναι σαν αυτό (νομίζω δλδ :P).
Οταν ειπα οτι οι δονητες δεν εχουν συναισθηματα και ψυχη, δεν αναφερομουν περι αμαρτιας. Δλδ τον "ξενο" τον θεωρουν σαν απλο εργαλειο ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μα δεν ειπε κανεις οτι ειναι αυτο το προτιμητεο. Και εσυ τωρα οκ, κανεις ενα παραδειγμα για μια χορευτρια. Στο swinging ή καπου αλλου, δε θα εχεις μονο το "καλυτερο σεξ" να λογαριασεις. Και τελικά δεν ειναι θεμα ΑΝ θα μας αφησει ο αλλος τοσο. Ουτε θεμα κτησης. Ειναι οτι καποιοι ανθρωποι θεωρουν οτι το σωμα τους , το σεξ, το δεσιμο αυτο, το δινουν μαζι με συναισθημα πακετο. Δε χαλαλιζονται ευκολα ρε παιδι μου ! Το θεωρουν κατι πιο σημαντικο, πιο ξεχωριστο, και δε το μοιραζονται με οποιον να ναι, περαν του συντροφου τους. Δε λεμε τωρα να κοιταξεις αλλο ατομο, ή αν σε ερεθισει αλλο ατομο. Αλλά εισαι με καποιο ατομο ; οκ μειενε με αυτο αφου εισαι οκ. Φυσικα και θα κοιτας και άλλα, δε γινεται αλλιως. Αν δεν εισαι καλα με καποιον, χωριστε και τοτε κανε οτι θες.
Είπα ήδη πως τα όριά μου είναι μάλλον μικρότερα από αυτά ενός swinger και γι' αυτό δεν νομίζω πως θα άντεχα να δω τον σύντροφό μου να κάνει σεξ με άλλη.. αλλά ομολογουμένως αντέχω να τον βλέπω να της κάνει άλλα (όμως εκ του ασφαλούς, δεν ξέρω αν δεν ήταν μια αλλοδαπή στριπτιζού και ήταν μια νεαρή και κούκλα εικοσιπεντάρα με "προοπτικές", αν θα είχα την ίδια άποψη :P).
Επιπλέον το χαλαλίζω είναι λιγουλάκι υποτιμητικό δεν νομίζεις; :mastigio :P Το σεξ δεν είναι για όλους πάντως το ίδιο σημαντικό. Άλλοι μετράνε ως πιο σημαντικό την αγάπη, την κατανόηση, την επικοινωνία, την οικειότητα ή δεν ξέρω κι εγώ τι..
Και ειλικρινά.. δεν ξέρω πόσο εφικτή είναι η μονογαμία σε βάθος χρόνων.. και αυτό το λέω μιλώντας γενικά, δεν έχω συμπέρασμα για να καταλήξω :P
Ναι εδω μιλαμε για το "μονο εμενα" ή το "και εμενα". Ποιο σε κανει να αισθανεσαι πιο πολυ δεσιμο, πιο σε γεμιζει πιο πολυ, πιο σε ανεβαζει πιο πολυ ; Να εισαι το ενα ατομο , ή να εισαι ....ενα μεταξυ αλλων ; Εστω μονο στο σεξ.
Με συγχωρείς αλλά αν νιώσω έστω και για ένα δευτερόλεπτο πως θέλει την άλλη πιο πολύ ή όσο θέλει κι εμένα, έχω φύγει επιτόπου. Δεύτερη γενικώς δεν δέχομαι ποτέ να είμαι.
Γι' αυτό χρησιμοποιήσα κιόλας πριν το παράδειγμα με τον δονητή.. εγώ την χορεύτρια μπορώ να την δω σαν παιχνίδι του και να πιστέψω πως κι εκείνος έτσι την βλέπει, άλλη το θεωρεί αδιανόητο και το θεωρεί απάτη. Αλλά δεν ξέρω αν θα έλεγα το ίδιο αν πήγαινε πραγματικά με άλλη.. (πάντως στο μυαλό μου μπορώ να αποδεχτώ πως μπορεί να είμαι πάντα εγώ το νούμερο ένα κι ας πηγαίνει και με άλλες μπροστά μου.. αλλά δυστυχώς αυτό που νιώθω δεν μπορώ να στο βάλω σε λέξεις για να στο εξηγήσω)
Οταν ειπα οτι οι δονητες δεν εχουν συναισθηματα και ψυχη, δεν αναφερομουν περι αμαρτιας. Δλδ τον "ξενο" τον θεωρουν σαν απλο εργαλειο ; :hmm:
Απάντησα και θεωρώ πως ναι. Νομίζω δλδ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Το σεξ δεν είναι για όλους πάντως το ίδιο σημαντικό. Άλλοι μετράνε ως πιο σημαντικό την αγάπη, την κατανόηση, την επικοινωνία, την οικειότητα ή δεν ξέρω κι εγώ τι..
Εγώ πάντως δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο για τους swingers. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι το κάνουν, είτε γιατί θέλουν το κάτι παραπάνω σε αυτόν τον τομέα, είτε γιατί υστερούν είτε γιατί τους "δένει" περισσότερο. Οπότε οτιδήποτε από αυτά και να ισχύει, εγώ καταλαβαίνω ότι το sex έχει αρκετή σημασία για αυτούς, για να μη σου πω, ότι από τη στιγμή που φτάνεις σε τέτοιο σημείο για να ικανοποιήσεις φαντασιώσεις σου, έχει περισσότερη σημασία για αυτούς, παρά όλους όσοι δεν θα το έκαναν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Τωρα οσον αφορα στο θεμα "εμπιστοσυνης"... Δηλαδη, επειδη εγω θελω ο ανθρωπος μου να θελει μονο εμενα και καμμια αλλη, ακομα και επι σεξουαλικου τομεα, σημαινει οτι εχω προβλημα εμπιστοσυνης...?

Ναι. Και αρκετή σεξουαλική - η μη- ανασφάλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι. Και αρκετή σεξουαλική - η μη- ανασφάλεια.

Θα σου ηταν ευκολο να μου εξηγησεις τι ακριβως εννοεις, διοτι δεν μπορω να αντιληφθω το νοημα αυτου που θελεις να εκφρασεις?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Θα σου ηταν ευκολο να μου εξηγησεις τι ακριβως εννοεις, διοτι δεν μπορω να αντιληφθω το νοημα αυτου που θελεις να εκφρασεις?:)

Ευχαρίστως να σου απαντήσω. Η διάθεση κτήσης, και κατ'επέκταση αποκλειστικότητας, του/της συντρόφου μας υποδηλώνει ότι δεν αισθανόμαστε πώς άν τους αφήναμε ελεύθερους θα ξαναγυρνούσαν, ή θα έμεναν μόνο με μάς. Αυτο προκύπτει απο σεξουαλική ή προσωπική ανασφάλεια, ή και απο τα δύο

Προφανώς είναι ευχάριστο,ο/η σύντροφός μας να είναι μόνο μαζί μας, όμως αυτό δεν μπορεί να είναι απαίτηση παρα μόνο αν το θεωρούμε απαραίτητο για να καλύψουμε τις δικές μας ανασφάλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Η διάθεση κτήσης, και κατ'επέκταση αποκλειστικότητας, του/της συντρόφου μας υποδηλώνει ότι δεν αισθανόμαστε πώς άν τους αφήναμε ελεύθερους θα ξαναγυρνούσαν, ή θα έμεναν μόνο με μάς. Αυτο προκύπτει απο σεξουαλική ή προσωπική ανασφάλεια, ή και απο τα δύο
Για κάποιους ίσως αυτό να ισχύει.

Προσωπικά δεν θέλω ούτε να φανταστώ τη σύντροφό μου με άλλον άντρα, πόσο μάλλον να τη βλέπω κιόλας. Δεν πάει καν το μυαλό μου στο ότι αν συμβεί κάτι τέτοιο θα την χάσω. Σταματάει στο πόσο ενοχλητικό είναι και σαν ιδέα από μόνο του (η σεξουαλική επαφή της με άλλον) και κλείνει εκεί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ευχαρίστως να σου απαντήσω. Η διάθεση κτήσης, και κατ'επέκταση αποκλειστικότητας, του/της συντρόφου μας υποδηλώνει ότι δεν αισθανόμαστε πώς άν τους αφήναμε ελεύθερους θα ξαναγυρνούσαν, ή θα έμεναν μόνο με μάς. Αυτο προκύπτει απο σεξουαλική ή προσωπική ανασφάλεια, ή και απο τα δύο

Προφανώς είναι ευχάριστο,ο/η σύντροφός μας να είναι μόνο μαζί μας, όμως αυτό δεν μπορεί να είναι απαίτηση παρα μόνο αν το θεωρούμε απαραίτητο για να καλύψουμε τις δικές μας ανασφάλειες.

Δεν είμαστε τέλειοι βρε Μπαγκς- άνθρωποι είμαστε, με τις αδυναμίες, τις ανασφάλειες, τους εγωισμούς και τις φοβίες μας.
Έχω ανασφάλεια, ε και; :)

Δεν με ενδιαφέρει να αποδείξω κάτι για την εμπιστοσύνη μέσα στη σχέση μου και δε νομίζω ότι το αν υπάρχει εμπιστοσύνη, in the first place, κρίνεται από κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ευχαρίστως να σου απαντήσω. Η διάθεση κτήσης, και κατ'επέκταση αποκλειστικότητας, του/της συντρόφου μας υποδηλώνει ότι δεν αισθανόμαστε πώς άν τους αφήναμε ελεύθερους θα ξαναγυρνούσαν, ή θα έμεναν μόνο με μάς. Αυτο προκύπτει απο σεξουαλική ή προσωπική ανασφάλεια, ή και απο τα δύο

Προφανώς είναι ευχάριστο,ο/η σύντροφός μας να είναι μόνο μαζί μας, όμως αυτό δεν μπορεί να είναι απαίτηση παρα μόνο αν το θεωρούμε απαραίτητο για να καλύψουμε τις δικές μας ανασφάλειες.

Ε μα τωρα θα με κανεις να γελασω....Να αφησω το συντροφο μου να ξενοπηδησει για να μη θεωρησει καποιος οτι εχω προβληματα εμπιστοσυνης και να μη θεωρουμαι ανασφαλης? Τα θελεις και τα λες?
Και ποιος σου ειπε οτι επειδη θελω ο αλλος να θελει αποκλειστικα εμενα σημαινει οτι ειναι κατι που το απαιτω απο τον αλλο?! Μηπως του βαζω και το περιστροφο στον κροταφο?!...Εαν ειναι ετσι καλως, εαν οχι στο καλο και να μη μου γραφει...Εγω δε συμβιβαζομαι με λιγοτερα...ετσι μεγαλωσα...
Ακου τωρα δλδ, επειδη δεν υποστηριζω την πολυγαμια, θα χαρακτηριστω και ανασφαλης...ημαρτον .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και να μην ξεχναμε οτι η κτητικοτητα και η αποκλειστικοτητα δεν ταυτιζονται.

Μπορει να ισχυει (και ισχυει συχνα) αυτο που λες Μπαγκς, αλλά δεν αποτελει το μονο λογο, για τον οποιο καποιος ζητα αποκλειστικότητα. Και αν μιλησουμε για σεξουαλικό κομματι ειδικοτερα, η αποκλειστικοτητα/μονογαμια αποτελει ακομα πιο ασθενη ενδειξη (ή δεν αποτελει καθολου) ανασφαλειας.

Μονο στο συναισθηματικό κομματι αποτελει, και παλι οχι σε ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Δεν είμαστε τέλειοι βρε Μπαγκς- άνθρωποι είμαστε, με τις αδυναμίες, τις ανασφάλειες, τους εγωισμούς και τις φοβίες μας. Έχω ανασφάλεια, ε και; :)

Σωστό. Κανείς δεν είναι τέλειος. Ομως αν παραδεχόμαστε τις ανασφάλειες μας, τις αντιμετωπίζουμε αποτελεσματικότερα και ευκολότερα.

Να αφησω το συντροφο μου να ξενοπηδησει για να μη θεωρησει καποιος οτι εχω προβληματα εμπιστοσυνης και να μη θεωρουμαι ανασφαλης? Τα θελεις και τα λες?

Να αφήσεις τον συντροφό σου να κάνει ότι θέλει για... να ξέρεις τί κάνει ;)

Απο εκεί κι ύστερα αν θα ξενοπηδάει ή όχι, δικός του λογαριασμός, όπως και άν θα τον κλάσεις ύστερα ή όχι θα είναι αποκλειστικά δικός σου λογαριασμός. Οντας δηλαδή πιο ελαστική κερδίζεις την γνώση, ξέρεις που στέκεσαι. Αλλιώς ο σύντροφός σου δεν σου λέει τίποτα. Αυτό το προτιμάς;

Εν προκειμένω πάντως δεν τίθεται θέμα ξενο-πηδήματος μιάς και στο σουγιγκιγκ η ανταλλαγή είναι αμοιβαία, και όσο ο συντροφός σου κανει τα δικά του, εσύ περνάς επίσης ωραία με τον άντρα της άλλης μάλιστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top