Θα θηλάσεις;

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Ο θηλασμός κατά τη γνώμη μου είναι από τα πιο σημαντικά "δώρα" της μητερας προς το νεογέννητο. Θήλαζα για ενάμιση χρόνο, αν και μέχρι τα 2 μου η μητέρα μου είχε ακόμα λίγο γάλα (από ότι λέει, δε θυμάμαι :P). Το ρεκόρ βέβαια το κατέχει ο αδερφός της μητέρας μου, ο οποίος θήλαζε μέχρι τα 5 του και θυμάται ακόμα τη γεύση του γάλακτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αλήθεια αυτές οι γυναίκες δεν αφήνουν και τον άντρα τους να "θηλάσει" (;) ) για να μην τους πέσει το στήθος; :laugh:

Ωραια ιδεα.....Γιατι να παει χαμενο το γαλα?Παιδια είμαστε και εμεις!:P:D
επιστημονικα-πρακτικα τι εμποδιζει κατι τετοιο?Βλαπτει σε κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ωραια ιδεα.....Γιατι να παει χαμενο το γαλα?Παιδια είμαστε και εμεις!:P:D
επιστημονικα-πρακτικα τι εμποδιζει κατι τετοιο?Βλαπτει σε κατι?
Να θηλάσει κάποιος ενήλικας είναι δύσκολο, γιατί πολύ απλά, δε ξέρει πώς!!
Να πιει το μητρικό γάλα κάποιος ενήλικας γίνεται χωρίς κανένα πρόβλημα (το φρέσκο κυρίως, γιατί το κατεψυγμένο έχει μία μυρωδιά που στους μεγάλους δεν αρέσει και πολύ)!!! μια φορά που μου είχε περισσέψει γάλα, έφτιαξα τυρόπιτα και κρέμα:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
μια φορά που μου είχε περισσέψει γάλα, έφτιαξα τυρόπιτα και κρέμα:P:P
:eek:
Και ήθελα να ρωτήσω αν μπορείς με πιτιά να φτιάξεις φέτα από ανθρώπινο γάλα.:P
Πόσα λιπαρά έχει;
Και σε σχέση ας πούμε με το πρόβειο γάλα, γευστικά τι διαφορά έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, το πιο κοντινό γάλα στο μητρικό είναι το κατσικίσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ωραια ιδεα.....Γιατι να παει χαμενο το γαλα?Παιδια είμαστε και εμεις!:P:D
επιστημονικα-πρακτικα τι εμποδιζει κατι τετοιο?Βλαπτει σε κατι?

Νομίζω πως για να κατεβάσει γάλα η κοπέλα πρέπει να είναι σε στάδιο γαλουχίας. Δηλαδή να έχει κυοφορήσει πρόσφατα ή αλλιώς να αρχίσει η γαλουχία με την "προσπάθεια" ( την δικιά μας :P ) με την οποία χρειάζεται κάποιο καιρό για να αρχίσει να κατεβάζει γάλα. :clapup:

Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσετε! :redface:

Καλή ιδέα πάντως, ειδικά για τις κυρίες που θέλουν να χάσουν και βάρος ;)
*βλέπω τις κοπέλες να τρέχουν και να βάζουν τα αγόρια τους να... μετά από αυτό^ :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
:eek:
Και ήθελα να ρωτήσω αν μπορείς με πιτιά να φτιάξεις φέτα από ανθρώπινο γάλα.:P
Πόσα λιπαρά έχει;
Και σε σχέση ας πούμε με το πρόβειο γάλα, γευστικά τι διαφορά έχει;
είναι πολύ πιο υδαρές από τα γάλατα του εμπορίου...αν στο κέηκ βάζουμε 1 κούπα γάλακτος, η αντιστοιχία με το μητρικό θα είναι λιγότερο από μισή κούπα..
τώρα για φέτα τι να σου πω..δεν το έχω ακούσει πουθενά:P

Αν δεν κάνω λάθος, το πιο κοντινό γάλα στο μητρικό είναι το κατσικίσιο
αμ δε..το πιο κοντινό γάλα στο μητρικό είναι το γάλα γαϊδάρας...οι παρούσες εξαιρούνται:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
είναι πολύ πιο υδαρές από τα γάλατα του εμπορίου...αν στο κέηκ βάζουμε 1 κούπα γάλακτος, η αντιστοιχία με το μητρικό θα είναι λιγότερο από μισή κούπα..
Eίναι κάτι σαν το εβαπορέ δηλαδή;

Τι να σου πω πάντως βρε doo μου, δεν έχω κατεβάσει ακόμα γάλα για να ξέρω, αλλά η ιδέα να φτιάχνω κέικ ή τυρόπιτα από το γάλα μου, μ αηδιάζει κομματάκι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Φυσικά και θα θυλάσω, αν έχω γάλα βέβαια αν και νομίζω ότι θα έχω...
(με τέτοιο στήθος που έκανα)...
Είναι σημαντικό για το μωρό μου να πιει μητρικό γάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Σύνθεση του μητρικού γάλακτος[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Συχνά ακούει κανείς αόριστα, ότι ο θηλασμός είναι το καλύτερο για το μωρό, σπάνια όμως ακούει κανείς ποια ακριβώς είναι τα πλεονεκτήματά του. Επίσης, από πολλούς ακούγεται η άποψη, ότι βέβαια, είναι καλός ο θηλασμός, αλλά και το τροποποιημένο γάλα αγελάδας, που κυκλοφορεί στο εμπόριο, είναι τόσο καλά επεξεργασμένο που είναι σχεδόν όπως το μητρικό! Προχωρώντας λοιπόν, θα αναφερθούμε στη σύνθεση του μητρικού γάλακτος, που από μόνη της εξηγεί πολλά από τα πλεονεκτήματά του.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica] Νερό:[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Το μεγαλύτερο μέρος του μητρικού γάλακτος αποτελείται από νερό, γιʼ αυτό ακόμα και στις πιο ζεστές ημέρες δεν υπάρχει κίνδυνος αφυδάτωσης για το μωρό, εφόσον η μητέρα πίνει αρκετά υγρά. Έτσι ακόμα και το καλοκαίρι το γάλα σας αρκεί για να καλύψει τις ανάγκες του μωρού σας και δεν χρειάζονται συμπληρώματα όπως τσάι ή νερό.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Τα κυριότερα συστατικά του γάλακτος είναι, όπως και στη διατροφή των ενηλίκων, οι πρωτεΐνες, οι υδατάνθρακες και τα λίπη. [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica] Πρωτεΐνες:[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Το μητρικό γάλα είναι πλούσιο σε πρωτεΐνες, η σχέση και η σύσταση των οποίων, είναι ιδανική για το ανώριμο ακόμα πεπτικό σύστημα του μωρού σας. Έτσι, οι πρωτεΐνες του μητρικού γάλακτος απορροφώνται εξολοκλήρου από το έντερο του μωρού, ενώ αυτές του ξένου όχι. Ένα μεγάλο μέρος τους, αποβάλλεται άπεπτο με τα κόπρανα. Δεν είναι τυχαίο ότι, τα μωρά που τρέφονται αποκλειστικά με μητρικό γάλα, έχουν μαλακές, σχεδόν υδαρείς κενώσεις, ενώ αυτά που τρέφονται με ξένο γάλα, έχουν σφιχτά κόπρανα και υποφέρουν πιο συχνά από κωλικούς. Τα παραπάνω έχουν σαν αποτέλεσμα, τα μωρά που θηλάζουν να χρειάζονται μικρότερες ποσότητες γάλακτος για να πάρουν βάρος, από ότι αυτά που δεν θηλάζουν, μια και μπορούν να απορροφήσουν στο μέγιστο τις πρωτεΐνες και τα άλλα συστατικά του.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Μέσω της ειδικής σύνθεσης των πρωτεϊνών του μητρικού γάλακτος, τα νεφρά και το συκώτι του μωρού σας δεν επιβαρύνονται στη λειτουργία τους.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Το μητρικό γάλα είναι πλούσιο σε νουκλεοτίδια, τα οποία έχουν ανακαλυφθεί σχετικά πρόσφατα. Τα νουκλεοτίδια ενισχύουν το αμυντικό σύστημα του μωρού σας και παίζουν σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη του μωρού και κυρίως στην ανάπτυξη του εντέρου. Τα νουκλεοτίδια είναι ιδιαίτερα σημαντικά για τα μωρά πού έχουν έρθει πρόωρα στον κόσμο.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Στις πρωτεΐνες του γάλακτος ανήκουν και όλα τα αντισώματα, που περνούν από τη μητέρα στο μωρό και το προστατεύουν από μολύνσεις. Ένα ακόμα πολύ σημαντικό είδος πρωτεϊνών είναι τα ένζυμα, που παίζουν βασικό ρόλο σε πολλές αντιδράσεις κατά την πέψη του γάλακτος, έτσι ώστε τα συστατικά του να μπορούν να αξιοποιηθούν στο έπακρο. Τα αντισώματα και τα ένζυμα είναι ουσίες πολύπλοκες, που δεν μπορούν να κατασκευαστούν από τη βιομηχανία, είναι δηλαδή αναντικατάστατες![/FONT]



[FONT=Verdana, Arial, Helvetica] Υδατάνθρακες:[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Το μητρικό γάλα είναι πλούσιο σε λακτόζη, που είναι μετά τo λίπος, η κυριότερη πηγή ενέργειας για το μωρό. Σε αντίθεση, το γάλα της αγελάδας είναι φτωχό σε λακτόζη, σε σχέση με το ανθρώπινο, πράγμα που «διορθώνεται» από τη βιομηχανία με την προσθήκη ζάχαρης. Ακόμα, το μητρικό γάλα περιέχει το ένζυμο λακτάση, που βοηθά στη διάσπαση της λακτόζης στο έντερο του μωρού και κάνει το μητρικό γάλα ακόμα πιο εύπεπτο. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Το μητρικό γάλα περιέχει όμως και ένα άλλο είδος υδατανθράκων, τον παράγοντα [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Bifidus[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]. Αυτοί οι υδατάνθρακες, ευνοούν την ανάπτυξη των γαλακτοβακίλων στο έντερο του μωρού. Οι γαλακτοβάκιλοι είναι ένα είδος «καλών» βακτηριδίων, που προστατεύουν το έντερο από την ανάπτυξη άλλων βλαβερών βακτηριδίων, που προκαλούν κωλικούς και γαστρεντερίτιδες. Αυτό γίνεται με τη δημιουργία ενός όξινου περιβάλλοντος, που είναι εχθρικό για την ανάπτυξη των βλαβερών μικροβίων. Τα μωρά που δεν θηλάζουν έχουν αλκαλικό ή ουδέτερο περιβάλλον στο έντερό τους που, με την πρώτη ευκαιρία, ευνοεί την ανάπτυξη των βλαβερών μικροβίων.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica] Λίπη:[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Αποτελούν την κυριότερη πηγή ενέργειας για το μωρό και παίζουν ουσιαστικό ρόλο στην απορρόφηση των λιποδιαλυτών βιταμινών, την ανάπτυξη του εγκεφάλου και την καλή λειτουργία της όρασης. Τα λίπη του μητρικού γάλακτος είναι μακρά πολυακόρεστα λίπη, έχουν δηλαδή, τέτοια σύνθεση που τα κάνει πιο εύπεπτα από αυτά του αγελαδινού γάλακτος. Το ένζυμο λιπάση βοηθά στη διάσπασή τους και δεν περιέχεται στο τροποποιημένο γάλα αγελάδας. Εκτός από αυτό, τα μακρά πολυακόρεστα λίπη παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη του εγκεφάλου και του νευρικού συστήματος, που σε αυτή την περίοδο μεγαλώνουν με ραγδαίους ρυθμούς και χρειάζονται πολύ ενέργεια. Έτσι, ο θηλασμός όπως αποδεικνύεται από πολλές έρευνες, έχει μακροχρόνια επίδραση στη δυνατότητα μάθησης και στην ευφυΐα του παιδιού![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Το ποσοστό των λιπών στο μητρικό γάλα διαφέρει, όχι μόνο από μητέρα σε μητέρα, αλλά ακόμα και στην ίδια γυναίκα, είναι διαφορετικό από ώρα σε ώρα. Για παράδειγμα, κατά τις πρωινές ώρες, το μητρικό γάλα είναι πλουσιότερο σε λίπος, από ότι κατά τις βραδινές. Επίσης, στην αρχή του θηλασμού, το γάλα είναι πλούσιο σε υδατάνθρακες και περιέχει λιγότερο λίπος, ενώ προς το τέλος του γεύματος είναι πολύ πλούσιο σε λίπος![/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Times New Roman, Times New Roman, Times] Το μητρικό γάλα είναι ζωντανό!![/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Εκτός από τα παραπάνω, το μητρικό γάλα περιέχει βιταμίνες, μέταλλα, ιχνοστοιχεία, αλλά και ζωντανά κύτταρα. Μια σταγόνα γάλακτος περιέχει 4000 ζωντανά κύτταρα με διαφορετικές λειτουργίες, όπως η καταστροφή βακτηριδίων και η μεταφορά σημαντικών, για την άμυνα του οργανισμού, αντισωμάτων!! [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Εκτός από τα παραπάνω το μητρικό γάλα περιέχει πολλές ορμόνες. Οι προστανγλανδίνες για παράδειγμα, παίζουν σημαντικό ρόλο στην πέψη. Εκτός από τις ορμόνες, στο μητρικό γάλα περιέχονται και παράγοντες που παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη του μωρού. Οι ίδιοι παράγοντες φαίνεται να ασκούν και προστατευτική επίδραση στο στήθος.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Το ξένο γάλα μπορεί να είναι έτσι κατασκευασμένο, ώστε να μοιάζει με το μητρικό στα βασικά συστατικά του, δεν μπορεί όμως ποτέ να περιέχει όλα τα ζωντανά συστατικά του μητρικού γάλακτος, που παίζουν βασικό ρόλο στην υγεία και την πνευματική και σωματική ανάπτυξη του μωρού σας.

Πηγή

Kajira συγχαρητήρια για το θέμα! Όποια κοπέλα θέλει, έγκυος ή μη, ας με ρωτήσει ό,τι θέλει για το θηλασμό, έχω ήδη 3 μήνες εμπειρία8). Καλό είναι να ενημερώνεται κανείς πριν γεννήσει, γιατί μετά πλακώνουν οι παιδίατροι και οι μαίες και συνήθως με τις "πολύτιμες" συμβουλές τους οι μητέρες δεν καταφέρνουν να εδραιώσουν τον θηλασμό:/:
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.

Τα παραπάνω ερωτήματα απασχολούν συχνά, πολλές μητέρες. Τα προηγούμενα χρόνια υπήρχαν πολλές διαφορετικές απόψεις, σχετικά με το πόση ώρα θα πρέπει να θηλάζει ένα μωρό, μετά από πόση ώρα πρέπει να αλλάζει κανείς το στήθος και πόσο συχνά θα πρέπει να θηλάζει κανείς. Η επικρατούσα άποψη την προηγούμενη δεκαετία, που δυστυχώς διαδίδεται ακόμα και σήμερα, εν μέρει, από το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό, ήταν ότι το παιδί «επιτρέπεται» να θηλάζει κάθε τέσσερις ώρες και μόνο για συγκεκριμένο χρόνο στην κάθε πλευρά. Τις πρώτες ημέρες για πέντε λεπτά και μετά μέχρι δέκα έως δεκαπέντε λεπτά στο κάθε στήθος. Αυτό, γιατί παλιότερα πιστεύονταν, ότι όταν το παιδί πίνει για περισσότερη ώρα στο στήθος, υπάρχει κίνδυνος ραγάδων των θηλών για την μητέρα. Η παραπάνω μέθοδος οδήγησε πολλές μητέρες στην απελπισία και στον απογαλακτισμό! Πάρα πολλές μητέρες αναγκάστηκαν να διακόψουν το θηλασμό, γιατί δεν είχαν αρκετό γάλα, ενώ το πρόβλημα των ραγάδων των θηλών δε μειώθηκε από αυτή την πρακτική. Επίσης πιστεύονταν ότι το μωρό πρέπει από την αρχή να συνηθίσει να είναι ξύπνιο και να πίνει σε συγκεκριμένες ώρες και να αποκτήσει σταθερό «πρόγραμμα» για να μην «κακομαθαίνει». Ένα μωρό χρειάζεται πολύ χρόνο, μέχρι να αρχίσει να αντιλαμβάνεται τη διαφορά της ημέρας από τη νύχτα και να ζει με το δικό μας ρυθμό. Όταν οι ανάγκες του για τροφή και σωματική επαφή δεν καλύπτονται, γιατί δεν έχει έρθει η «κατάλληλη» ώρα, το μωρό αγχώνεται. Αρνητικά συναισθήματα αυτού του είδους επηρεάζουν την ψυχική του ανάπτυξη.


Σήμερα, έχει πλέον, μετά από πολυάριθμες επιστημονικές έρευνες, αποδειχθεί, ότι όσο πιο συχνά θηλάζει κανείς, τόσο πιο πολύ γάλα παράγεται από το στήθος. Όταν κανείς σεβαστεί τους ρυθμούς του παιδιού και θηλάζει κάθε φορά που το παιδί δείχνει σημάδια πείνας, τότε το στήθος παράγει αρκετή ποσότητα γάλακτος, για να καλύψει τις ανάγκες του. Αυτό μπορεί να απαιτεί από εσάς στην αρχή, μέχρι να έρθει το κανονικό γάλα, να θηλάζετε αρκετά συχνά, η ανταμοιβή έρχεται όμως με το κανονικό γάλα, όταν το μωρό σας είναι ικανοποιημένο και κοιμάται για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από ό,τι προηγουμένως. Το πρόβλημα των πληγών των θηλών, δεν προκαλείται όταν το παιδί πίνει συχνά στο στήθος, αλλά όταν το παιδί «παίρνει» λάθος το στήθος. Bλ και τοποθέτηση του μωρού στο στήθος


Όταν από την πρώτη ημέρα θηλάζετε ανάλογα με τις ανάγκες του μωρού σας, η εγκατάσταση της κανονικής γαλουχίας είναι ομαλή και λιγότερο επώδυνη από ότι όταν θηλάζετε κάθε τέσσερις ώρες. Το γάλα γίνεται σταδιακά περισσότερο και έρχεται νωρίτερα και αυτό είναι πολύ φυσικότερο και πολύ πιο ευχάριστο από το να βρεθείτε, ξαφνικά μέσα σε λίγες ώρες, με ένα «πετρωμένο» στήθος.
Όταν το μωρό είναι ικανοποιημένο και έχει χορτάσει, συνήθως αποκοιμιέται και αφήνει το στήθος από μόνο του. Επειδή το γάλα, μετά από 15 έως 20 λεπτά θηλασμού στην ίδια πλευρά, γίνεται παχύτερο και πλουσιότερο σε λίπος, άρα και πιο χορταστικό, είναι σημαντικό να μην αλλάζετε το στήθος πολύ γρήγορα. Όταν το μωρό σας αφήσει το στήθος, μπορείτε να το βάλετε να ρευτεί, κρατώντας το σε όρθια θέση και χτυπώντας το απαλά στην πλάτη. Εάν δείχνει ακόμα ότι πεινάει, δοκιμάστε να το θηλάσετε από την άλλη πλευρά. Τις πρώτες ημέρες, με το πρωτόγαλα μπορεί το μωρό σας να χρειάζεται και τις δύο πλευρές για να χορτάσει. Όταν το γάλα γίνει περισσότερο, συνήθως αρκεί η μια πλευρά.
[FONT=&quot] Ανακεφαλαιώνοντας: Πόσο συχνά; Όσο συχνά θέλει το μωρό σας. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Τα μεσοδιαστήματα των θηλασμών ποικίλουν ανάμεσα σε δύο με τέσσερις ώρες. Σε κάθε περίπτωση τα μεσοδιαστήματα των θηλασμών, ειδικά στην αρχή και κατά τη διάρκεια της ημέρας, δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερα από τέσσερις ώρες.[/FONT]
[FONT=&quot]Για πόση ώρα;[FONT=&quot] Εμπιστευτείτε τα σημάδια του μωρού σας και αφήστε το να πίνει μέχρι να σας δείξει ότι είναι ικανοποιημένο. Συνήθως, όχι λιγότερο από δεκαπέντε λεπτά στην κάθε πλευρά.[/FONT][/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
έχεις έμπνευση ε???? :D:D:D:D

σου εύχομαι ολόψυχα να "παλιώσεις" στο σπορ :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
έχεις έμπνευση ε???? :D:D:D:D

σου εύχομαι ολόψυχα να "παλιώσεις" στο σπορ :D:D:D
ευχαριστώ! αυτό σκοπεύω να κάνω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Πάρα πολύ όμορφο θέμα και χρήσιμο.!!!!
Θηλάζω από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε το μωρό μου και έχω κρατήσει το σωστό θηλασμό...
είναι πολύ ευχάριστο να ξέρεις να θηλάζεις και το κυριότερο να σου έχουν πει το σωστό τρόπο από την πρώτη μέρα ή καλύτερα
πριν γεννήσεις ώστε να ξέρεις και να μην τα χάσεις..... είχα πολύ καλή ενημέρωση!!!
Τώρα σχετικά με το μωράκι μου είναι τόσο καλός και βάζει τα πρέπον κιλάκια ώστε να μεγαλώνει πολύ φυσιολογικά..
Ο παιδίατρος μου όταν τον ζύγισε μετά τον σαραντίσματα που πήγαμε με συγχαρεί και μου είπε " πολύ καλή η αγελάδα μας"
Πολλά γέλια..!!!

Μήνυμα για τις μητέρες!!! θηλάστε είναι το καλύτερο δώρο που μπορείτε να κάνετε στο μικρό σας μωρό!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι ωραιο θεμα...

Να κανω μια ερωτηση στις μαμαδες, ειναι κακο αν δε θηλασεις ενα μωρο για λογους υγειας? (προβλημα σε μαστο κοκ).
Λενε πως δε μεγαλωνουν σωστα τα κοκκαλα του, ισχυουν αυτα σημερα η μπουρδολογιες παλιας εποχης?

(προσωπικα αν ερθει η ωρα, ποσως θα μενδιαφερει αν πεσει το στηθος μου, η παρω κιλα λογω γεννας, ας θηλασω κι επειτα βρισκω λυσεις και για το ωραιο, οπως πριν, στηθος, ολα γινονται)

e-sophia αυτο με την αγελαδα μαρεσε, θελω κι εμενα να με πουν αγελαδα μια μερα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ειμαι υπερ του θηλασμου.
ωστοσο εμενα η μητερα μου οταν ημουν μωρο δε με θηλασε, καθως τις πρωτες μερες δοκιμασε αλλα εγω εκλαιγα ωσπου ρωτησε το γιατρο της. εκεινος της ειπε οτι το γαλα της ηταν καπως νερουλο ή κατι τετοιο ,δε ξερω ακριβως, και της ειπε να κοψει το θηλασμο.

παρολα αυτα μια χαρα βλεπω να αναπτυχθηκα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
mindcircus : Μακάρι καλή μου αλλά εμένα άμα με το ξανά πει θα του πω " ε!! τέτοιο καλό κτηνίατρο που έχουμε" χαχαχαχαχαχα

Καλά όλα αυτά Love_angel Αλλά δεν ξέρω αν διάβασες καθόλου το θέμα από την αρχή ή αν το μελέτησες
αλλά το γάλα αυτό που είχε η μητέρα σου ήταν το πρωτόγαλα..
σου εύχομαι να ενημερωθείς και να θηλάσεις σωστά και κανένας ανίδεος γιατρός
να μην σου πει κόψε το θηλασμό έτσι απερίσκεπτα να ξέρεις να του απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
mindcircus : Μακάρι καλή μου αλλά εμένα άμα με το ξανά πει θα του πω " ε!! τέτοιο καλό κτηνίατρο που έχουμε" χαχαχαχαχαχα

Καλά όλα αυτά Love_angel Αλλά δεν ξέρω αν διάβασες καθόλου το θέμα από την αρχή ή αν το μελέτησες
αλλά το γάλα αυτό που είχε η μητέρα σου ήταν το πρωτόγαλα..
σου εύχομαι να ενημερωθείς και να θηλάσεις σωστά και κανένας ανίδεος γιατρός
να μην σου πει κόψε το θηλασμό έτσι απερίσκεπτα να ξέρεις να του απαντήσεις.

:)

φυσικα και θα θηλασω. και θελω κιολας οταν με το καλο γινω μανουλα και γω!:redface:

παντως δεν ηταν ανιδεος ο γιατρος. οντως το γαλα της μητερας μου δεν ητανε καλο.
αφου σου εξηγω οτι εκλαιγα και δε το επινα. θηλασε για καποιο διαστημα αλλα εγω συνεχιζα να μη το δεχομαι. δε το εκανε απερισκεπτα ειχε οντως προβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Τι ωραιο θεμα...
Να κανω μια ερωτηση στις μαμαδες, ειναι κακο αν δε θηλασεις ενα μωρο για λογους υγειας? (προβλημα σε μαστο κοκ).
Λενε πως δε μεγαλωνουν σωστα τα κοκκαλα του, ισχυουν αυτα σημερα η μπουρδολογιες παλιας εποχης?
Ο μητρικός θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να προσφερθεί σε ένα μωρό, και ενισχύει σε μεγάλο βαθμό την υγεία του και το ανοσοποιητικό του σύστημα. Όσον αφορά τα κόκκαλα όμως, δεν ισχύει. Και τα βρεφικά γάλατα του εμπορίου περιέχουν επαρκή ποσότητα ασβεστίου ώστε να αναπτυχθούν τα κόκκαλα. Όταν το βρέφος δεν θηλάσει έχει περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσει

  • περισσότερες διάρροιες
  • περισσότερες αναπνευστικές λοιμώξεις
  • περισσότερα κρούσματα μηνιγγίτιδας
  • περισσότερες ωτίτιδες
  • περισσότερες αλλεργίες
  • περισσότερες περιπτώσεις χρόνιας δυσπεψίας
  • περισσότερες περιπτώσεις διαβήτη
  • περισσότερες νοσηλείες σε νοσοκομεία
Σχετικά με το πρόβλημα στο μαστό, είναι πάρα πολύ πιθανό να μπορείς να θηλάσεις. Εξαρτάται φυσικά από το πρόβλημα, δεν ξέρω τι έχεις, αλλά ακόμα και μητέρες που έχουν κάνει μαστεκτομή στο ένα στήθος θηλάζουν από το άλλο. Ακόμα και το ένα μόνο στήθος είναι ικανό να θρέψει ένα μωρό. Όταν έρθει η ώρα, καλό είναι να ζητήσεις βοήθεια από κάποια σύμβουλο θηλασμού.

ειμαι υπερ του θηλασμου.
ωστοσο εμενα η μητερα μου οταν ημουν μωρο δε με θηλασε, καθως τις πρωτες μερες δοκιμασε αλλα εγω εκλαιγα ωσπου ρωτησε το γιατρο της. εκεινος της ειπε οτι το γαλα της ηταν καπως νερουλο ή κατι τετοιο ,δε ξερω ακριβως, και της ειπε να κοψει το θηλασμο.
ννννννννννναι. Αυτό το λέει η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιάτρων. Η Ελλάδα έχει πολύ υψηλό ποσοστό μανάδων που επιθυμούν να θηλάσουν και πολύ χαμηλό ποσοστό που τα καταφέρνουν. Και αυτό χάρη στους παιδιάτρους. Το γάλα κάθε μάνας είναι ιδανικό για το μωρό της. Εκτός από απειροελάχιστες παθολογικές περιπτώσεις. Οι παιδίατροι συνήθως δεν θέλουν ή δεν ξέρουν να βοηθήσουν. Συμβουλέυουν τις μητέρες να θηλάζουν ανά 3 ωρο και αν κλάψει το μωρό νωρίτερα σημαίνει ότι δεν χορταίνει και το γάλα τους είναι νερουλό.
:)
παντως δεν ηταν ανιδεος ο γιατρος. οντως το γαλα της μητερας μου δεν ητανε καλο.
αφου σου εξηγω οτι εκλαιγα και δε το επινα. θηλασε για καποιο διαστημα αλλα εγω συνεχιζα να μη το δεχομαι. δε το εκανε απερισκεπτα ειχε οντως προβλημα!
Υπάρχουν πολλοι πιθανοί λόγοι που εξηγούν αυτή τη συμπεριφορά σου. Το να μην είχε "καλό" γάλα η μαμά σου είναι η πλέον απίθανη. Βεβαίως η μαμά σου δεν ήταν η μόνη, ολόκληρες γενιές παιδιών (μαζί και εγώ:mad:) μεγάλωσαν χωρίς να θηλάσουν. Ξαναλέω ότι ευτυχώς σήμερα υπάρχουν οι σύμβουλοι θηλασμού, οπότε όποια μητέρα επιθυμεί, μπορεί να βρει σωστή υποστήριξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλοι πιθανοί λόγοι που εξηγούν αυτή τη συμπεριφορά σου. Το να μην είχε "καλό" γάλα η μαμά σου είναι η πλέον απίθανη. Βεβαίως η μαμά σου δεν ήταν η μόνη, ολόκληρες γενιές παιδιών (μαζί και εγώ:mad:) μεγάλωσαν χωρίς να θηλάσουν. Ξαναλέω ότι ευτυχώς σήμερα υπάρχουν οι σύμβουλοι θηλασμού, οπότε όποια μητέρα επιθυμεί, μπορεί να βρει σωστή υποστήριξη

:confused:

ποια συμπεριφορα μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top