Ξενοφοβία;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,010 μηνύματα.
Εμένα κανείς δε μου απάντησε στην ερώτηση γιατί είναι τόσο τρομερό να θέλω να επιλέγω ποιους θα συναναστρέφομαι εγώ και το παιδί μου. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει; Το να δίνετε αρνητικές ψήφους δε μου λύνει το ερώτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Διευκρινίζω ότι δεν απαντάω εκ μέρους των αρνητικών, εμμέσως: δεν έβαλα, αλλά ούτε συμφωνώ με σένα.
Διαφωνώ με ό,τι λες, γιατί το βρίσκω αβάσιμο και εσένα την ίδια ανεπαρκώς ενημερωμένη, ως προς το γιατί να φυλαγόμαστε (κι εμείς και τα παιδιά μας, όπως λες) από τους Αλβανούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,010 μηνύματα.
Γιατί έχεις λάθος κριτήρια.

:eek: Με όλο το σεβασμό, αλλά θα μου θέσεις εσύ τα κριτήρια που θα έχω στις επιλογές μου ή θα σου θέσω εγώ τα δικά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Διευκρινίζω ότι δεν απαντάω εκ μέρους των αρνητικών, εμμέσως: δεν έβαλα, αλλά ούτε συμφωνώ με σένα.
Διαφωνώ με ό,τι λες, γιατί το βρίσκω αβάσιμο και εσένα την ίδια ανεπαρκώς ενημερωμένη, ως προς το γιατί να φυλαγόμαστε (κι εμείς και τα παιδιά μας, όπως λες) από τους Αλβανούς.

Επεξεργάστηκα το μήνυμά μου γιατί δε μου άρεσε το "λάθος".
Δεν καταλαβαίνω γιατί αποφεύγεις τους Αλβανούς και ό,τι καταλαβαίνω δε με βρίσκει σύμφωνη, σα λόγος αποκλεισμού όλων τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Της Λιβύης είναι στο Ψυχικό, δεν είναι;;
Ναι. Και το πολωνικό στον Χολαργό.

Τώρα, για τους Αλβανούς, τι να πω. Δεν ξέρω πού οφείλεται η έλειψη σχολείου, αλλά πρέπει να τους βγάλουμε το καπέλο για κάτι: εντάσσονται πολύ καλά. Μιλάνε όλοι καλά ελληνικά, σε μεγάλη ποσοστό δέχονται την ελληνική θρησκεία αλλά και τον τρόπο ζωής. Λυπάμαι, αλλά δεν έχω δει κάτι τέτοιο στους Τούρκους της γερμανόφωνης κεντρικής Ευρώπης, πχ...
Δεν ξέρω ρε συ. Εγώ το θεωρώ αφομοίωση, όχι ένταξη. Δέχονται τον τρόπο ζωή μας και προσπαθούν ιδιαίτερα να γίνουν μέρος του, όμως απομακρύνονται πολύ από τα δικά τους ήθη. Μου κάνει αρνητική εντύπωση όταν βλέπω Αλβανούς να μιλάνε ελληνικά μεταξύ τους ή και το ότι πολλοί προσπαθούν να ξεκόψουν πλήρως από την χώρα τους, κάτι που δεν έχω δει σε άλλες εθνικότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι. Και το πολωνικό στον Χολαργό.


Δεν ξέρω ρε συ. Εγώ το θεωρώ αφομοίωση, όχι ένταξη. Δέχονται τον τρόπο ζωή μας και προσπαθούν ιδιαίτερα να γίνουν μέρος του, όμως απομακρύνονται πολύ από τα δικά τους ήθη. Μου κάνει αρνητική εντύπωση όταν βλέπω Αλβανούς να μιλάνε ελληνικά μεταξύ τους ή και το ότι πολλοί προσπαθούν να ξεκόψουν πλήρως από την χώρα τους, κάτι που δεν έχω δει σε άλλες εθνικότητες.

Κι εμένα μου κάνει εντύπωση. Αλλά το αντιπαραθέτω σα θετικό παράδειγμα ένταξης ενός λαού μεταναστευμένου... Οι Τούρκοι στη γερμανία έχουν πολλές παροχές στη γλώσσα τους, βλέπω έντονες προσπάθειες ένταξής τους εκ μέρους του κράτους, κι όμως ούτε γερμανικά μαθαίνουν ούτε με τους ντόπιους αναμειγνύονται. Γενική εντύπωση, έτσι;...

Συνεπώς, υπάρχει μέτρο; Είναι τόσο εύκολο να βρει κανείς την τέλεια ισορροπία;
Πέραν του ότι οι Αλβανοί έχουν έναν άλφα λόγο να αποποιούνται κάποιων χαρακτηριστικών τους (αν και εγώ δε βλέπω τόσο έντονα ό,τι περιγράφεις), δεν είναι το καλύτερο που μπορούν να κάνουν σε αυτή τη φάση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εμένα κανείς δε μου απάντησε στην ερώτηση γιατί είναι τόσο τρομερό να θέλω να επιλέγω ποιους θα συναναστρέφομαι εγώ και το παιδί μου. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει; Το να δίνετε αρνητικές ψήφους δε μου λύνει το ερώτημα...

Την αρνητικη απο μενα την εφαγες για την αποψη σου καθαρα.
Το ερωτημα σου ειναι ρητορικο και δε σηκωνει ουτε απαντηση, ουτε συζητηση, τη στιγμη που αντιμετωπιζεις εναν ανθρωπο σαν ιο που τον θες μακρια απο σενα και το παιδι σου (αληθεια εχεις παιδι, η εχουμε φτασει σε αλλ'αντ'αλλων συζητηση?).

Βρισκω οτι δεν υπαρχει τιποτα πιο στενομυαλο απ'το να απορριπτεις εναν ανθρωπο εξαιτιας της χωραs στην οποια ετυχε να γεννηθει, και αντιστοιχα να φουσκωνεις απο περηφανεια για τη χωρα που η μοιρα σ'εφερε να γεννηθεις. Ειναι ολα τοσο τυχερα-ατυχα-τυχαια, που μου φαινεται αδιανοητο ο οποιοσδηποτε να νιωθει ανωτερος η κατωτερος για κατι που δεν επελεξε και δεν υπαρχει τροπος να επιλεξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Συνεπώς, υπάρχει μέτρο; Είναι τόσο εύκολο να βρει κανείς την τέλεια ισορροπία;

Δεν είναι εύκολο σίγουρα, κι οι περισσότεροι μετανάστες είτε αφομοιώνονται είτε γκετοποιούνται. Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει για το ποιό είναι το ιδανικό. Σίγουρα χρειάζεται να αλλάξουν 1-2 γενιές μεταναστών για μεγαλύτερη ένταξη.

Όσο για τα αλλοδαπά παιδιά στα σχολεία, δεν το βλέπω κακό αν υπάρχει η κατάλληλη υποδομή. Θυμάμαι ενώ στις 2-3 1ες τάξεις του Δημοτικού οι συμμαθητές μου ήταν μόνο Έλληνες, μετά εμφανίστηκαν και αλλοδαποί. Όχι μόνο Αλβανοί, αλλά και Ασιάτες (που δεν υπήρχαν πολλοί εκείνη την περίοδο). Δημιουργήθηκε 1 τμήμα για τα παιδιά αυτά που περνούσαν μερικές ώρες κάνοντας ελληνικά και τα υπόλοιπα μαθήματα τα κάναμε μαζί. Τα παιδιά βελτιώθηκαν πολύ γρήγορα και κάναμε όλοι παρέα (εκτός από 1 συγκεκριμένο παιδί που το είχαμε όλοι στην απέξω επειδή ήταν επιθετικό). Στα αθώα παιδικά μυαλά οι διαφορές δεν έχουν σημασία. Δεν τα νοιάζει αν το άλλο παιδί είναι Αλβανάκι, Ινδάκι, μαυράκι. Τις ρατσιστικές φιλοσοφίες τις δημιουργούν οι ρατσιστές γονείς που γεμίζουν τα παιδικά κεφαλάκια με αντίστοιχες απόψεις κι έτσι χαλάει η ιστορία.

Ξέρω βέβαια ότι δεν έχουν όλα τα σχολεία συγκεκριμένα τμήματα και ότι σε κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις σε συγκεκριμένες υποβαθμισμένες περιοχές είναι όντως δύσκολα. Πάντως σε φυσιολογικές συνθήκες δεν θα μείνει πίσω το Ελληνάκι επειδή έχει Αλβανούς συμμαθητές, ούτε θα το ρίξουν στην ακολασία. Ξέρω ότι εξηγώ τα αυτονόητα βέβαια, αλλά δυστυχώς όχι για όλους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δηλαδή αντί να κατηγορήσουμε το αίτιο κατηγορούμε το σύμπτωμα. Εντάξει δεν είναι η πρώτη φορά που με κατηγορούν για τις απόψεις μου, ίσως γιατί όλοι μιλάνε εκ του ασφαλούς. Μακάρι ποτέ να μην έρθετε σε θέση να συναναστραφείτε Αλβανούς που ήξερα εγώ.
Γνώμη δεν αλλάζω για τους αλλοδαπούς (όχι όλους, αυτούς που δεν εκτιμούν τη φιλοξενία που τους προσφέρουμε). Και σταματώ το θέμα εδώ, δε θέλω να πείσω κανέναν. Κι ούτε είπα οτι ο Έλληνες είμαστε τέλειοι κι όλοι οι υπόλοιποι χάλια. Απλά θέλω να μείνουν μακριά μου αυτοί οι άνθρωποι. Και δυστυχώς αν το παιδί μου πάει στο σχολείο με τα παιδιά αυτά δε θα αποφύγω να μείνουν μακριά μου. Μπορείτε να μου πείτε ποιος αποφασίζει για μένα εδώ;

Μήπως θα επιθυμούσες να σε φέρω σε επαφή με κάτι καλά παιδιά με εξαίρετη παιδεία που τυχαίνει να είναι Έλληνες????
Μήπως επίσης εσύ και το παιδί σου θα ήθελες να ζείτε σε έναν ιδανικά πλασμένο κόσμο?
Δεν είναι δυνατόν σήμερα από έναν νέο άνθρωπο να γράφονται τέτοιες απόψεις....και πόσο μάλιστα όταν μεγαλώνει παιδί.....
Ο ρατσισμός και ο φόβος δεν ήταν ποτέ καλοί σύμβουλοι του πολιτισμού και της εξέλιξης.
Ο δικός σου ο φόβος , η δικιά σου απόρριψη αναπαραγάγει θυμό βια και μίσος....και εάν ο κόσμος αυτός είναι τελικά έτσι φτιαγμένος δεν σου φταίει ο μετανάστης.....ο ''φιλοξενούμενος''.... εκείνος που ήρθε από άλλη χώρα , αλλά το ίδιο σου το σπίτι και ο ίδιος σου ο εαυτός.
Εσύ είσαι ο βάρβαρος ο φυγόπονος και εσύ δεν ξέρεις όχι να φιλοξενείς....αλλά να αποδέχεσαι και να δέχεσαι τον ''ξένο'' στην γειτονιά σου και στην ζωή σου.
Όταν λοιπόν οι Αλβανοί οι Πακιστανοί οι Αφρικανοί έρχονται στην δική σου χώρα για μια ποιο ανθρώπινη ζωή , πιθανότατα θα πρέπει εσύ πρώτη να τους δείξεις αλλά και να υπερασπιστείς (εμπράκτως) ότι είσαι .....πολιτισμένη...ότι σέβεσαι την ελευθερία του διπλανού σου τα δικαιώματα του.....

Η πικρή αλήθεια μου είναι οτι δε συμπαθώ τους αλλοδαπούς και φροντίζω να μένω μακριά τους, καμία επαφή δε θέλω μαζί τους.
Η πικρή αλήθεια είναι ότι μένεις μακριά από την δικιά σου αλήθεια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Λοιπόν έχουμε και λέμε :
μια φορά που είχα χαθεί , ένας αλβανός μου είχε πει πώς να πάω εκεί που θέλω

την πρώτη φορά που είχα κάτσει σε ίντερνετ καφέ , ένας αλβανός που καθότανε δίπλα μου είχε μάθει να χρησιμοποιώ p2p προγράμματα

στο εξοχικό μου , έχουμε χρησιμοποιήσει για ράντισμα/ξεχορτάριασμα στον κήπο πολλούς εργάτες που όλοι παίρνανε πολλά λέφτα για κακή εργασία.Ολοι - εκτός από έναν αλβανό που ήτανε ο μόνος που ζήτησε τελικά όσα λεφτά είχε πει από την αρχή και μου έμαθε να χρησιμοποιώ και το κουρευτικό μηχάνημα...

Από την άλλη :
έλληνες με έχουνε ληστέψει
έλληνες μου έχουνε χωθεί για τσαμπουκά στον δρόμο χωρίς λόγο
με έλληνες γενικά έχει κινδυνέψει η σωματική μου ακεραιότητα - για την ψυχική ούτε λόγος...

Συμπέρασμα : δεν υπάρχει.Το τι μας έτυχε είναι κάτι πολύ ασήμαντο για να εξάγουμε συμπεράσματα.
Οι αλβανοί εισήλθαν στην χώρα (τότε που ήρθανε μαζικά εννοώ) ελάχιστες μέρες αφότου ανοίξανε οι φυλακές τους(Φανταστείτε να κρίνανε οι ρουμάνοι τους έλληνες από τον Πάσσαρη.Άδικο ε;)Ότι ακολούθησε ναι δεν ήτανε ωραίο.Αλλα τους ξαναψηφίσαμε ε;(αυτούς που ανοίξανε τα σύνορα τότε)
Τίποτε δεν είναι τυχαίο και ουδέν καλό αμιγές κακού.Ολυμπιακούς θέλαμε;Ποιος τα έχτισε όλα;ο μεσοαστός δημόσιος υπάλληλος/στέλεχος ;ΟΧΙ

ΟΙ μετανάστες είναι απαραίτητοι για το καλό ενός τόπου.Το ίδιο και τα όρια αριθμητικά και ποιοτικά στην αποδοχή τους.Αυτοί που δεν θέσανε τα όρια είναι αυτοί που ψηφίσαμε γιατί όσο και εάν παραπονιόμαστε σε ένα φόρουμ όταν ψηφίζουμε δεν το πολυκουράζουμε αλίμονο
Να παίρνει το μεροκάματο ο αλβανός ζωγράφος μεγάλων επιφανειών(μπογιατζής ντε) από τον πατέρα μας ; όχι , κακό.Να πάρει το παιδί μας δουλειές στο εξωτερικό να κάνει μεταπτυχιακά για να γλιτώσει από την ελλαδίτσα;μα φυσικά , τι καλύτερο

Ο υπογράφων (όπως και πολλοί από εσάς φαντάζομαι) έχει γυρίσει πολλές γειτονιές στην τσιμεντούπολη : από τα εξάρχεια στο κεφαλάρι και από τον άγιο παντελεήμονα στο κολωνάκι.Ξέρω πως νιώθει κάποιος όταν σε ένα λεωφορείο που πάει κέντρο είναι 90% ξένοι και σε κοιτάζουν σαν τουρίστα.Ξέρω ότι στα πατήσια πολλά σχολεία έχουνε 75% ξένους μαθητές.Δεν μου αρέσει όχι όμως γιατί ξύπνησα στραβά σλλά για συγκεκριμένο λόγο : γιατί δεν αντέχουμε πια άλλους μετανάστες αριθμητικά.Ναι είναι αλήθεια , δεν είμαστε HΠΑ.Αλλά , αν κάτσουν κάτω οι υπεύθυνοι δούνε την κατάσταση , κάνουνε πρόγραμμα όλα καλά και όλα ωραία.Αντέχουμε 1,5 εκατομμύριο;ε σε αυτό πρέπει να φερθούμε σαν κύριοι.Τελεία και παύλα.Και όσοι θέλουνε χρυσά αυγά για να το καταλάβουνε , να τα φάνε ευχαρίστως . Αλλά εμείς είμαστε τόσο ανοργάνωτοι που πάντα βρίσκουμε τα πάντα σε ένα πρόβλημα εκτός από την λύση

*φίλε dark kronos σχετικά με το ποστ σου στην πρώτη σελίδα.Η εφηβεία είναι μαι δύσκολη ηλικία.Οποιαδήποτε παραπάνω μεταβλητή(π.χ. να σαι μετανάστης) πέραν των συνηθισμένων της ηλικίας την εκτροχιάζει άσχημα.Γι αυτό , να έχεις υπομονή με τους συμμαθητές σου.Και εγώ είχα με τους έλληνες δικούς μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Η συζήτηση για τις προσμίξεις των φυλών μεταφέρθηκε εδώ
Η συζήτηση για τον Ιό μεταφέρθηκε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Πέρα από οποιονδήποτε χαρακτηρισμό και κρίνοντας καθαρά από τη σημερινή κατάσταση και τη διάσταση που έχει πάρει, θεωρείς ότι ήταν έτοιμη;
Φυσικα και δεν ηταν ετοιμη η Ελλαδα και γενικα η Ευρωπη να δεχτει τοσο μεγαλο αριθμο μεταναστων..

Αλλα πρεπει να σκεφτουμε το απλο..Οπως εστρωσες,θα κοιμηθεις..

Αυτο αναφερεται σε ολο τον δυτικο κοσμο..Ο δυτικος κοσμος εφτασε στα σημερινα επιπεδα ευημεριας εκμεταλευομενος τις φτωχες χωρες της Ασιας και της Αφρικης..Και συνεχιζει να τις εκμεταλευεται οικτρα..Σκεψου οτι τα περισοτερα προιοντα της ζωης μας κατασκευαζονται απο εταιριες που δρουνε σε αυτες τις χωρες, συμβαλλοντας στη φτωχια αυτων.Οι δυτικες κυβερνησεις στηριζουν πολλες φορες διδακτορικες κυβερνησεις εκει,ωστε να εκμεταλευονται την φτωχια..Ετσι αυτες οι χωρες δεν ξεφευγουν απο τη εξαθλιωση..Επισης η ευημερια μας στηριζεται σε φυσικους πορους ολων των χωρων..

Τωρα που οι εξαθλιομενοι ερχονται προς τα εδω,με τι μουτρα τους λες γυριστε πισω,ειστε πολλοι?

Οι κυβερνησεις και οι περισσοτεροι πολιτες κοιτανε τις συνεπειες του προβληματος και οτι τις αιτιες..Και προσπαθουν να λυσουν το προβλημα προτεινοντας κλεισιμο συνορων,περισσοτερους σεναριοφυλακες,επιχειρησεις σκουπας κλπ..

Νομιζω οτι για να λυσεις ενα προβλημα πρεπει να κοιταξεις τις αιτιες και οχι τις συνεπειες..Αλλιως η εικονα για το μελλον ειναι ξεκαθαρη..

Οσα μετρα και να παρθουν,οσο υπαρχουν εξαθλιομενοι χωρις μοιρα στον ηλιο θα βρισκουν τον τροπο να ερχονται..Εδω θα συναντανε ανεργια,ρατσισμο και εκμεταλευση που σε συνδυασμο με το χαμηλο επιπεδο μορφωσης θα τους κανει ερμαια στα χερια φανατικων..Επισης φτωχια θα σημαινει και αυξηση της εγληματικοτηας..Απο την αλλη οι Ελληνες θα βλεπουν το δεντρο και θα φανατιζονται εναντιον τους..

Ετσι φανατικοι απο την μια,φανατικοι απο την αλλη θα εχουμε ως αποτελεσμα πολλα παρατραγουδα..Οπως εγινε προσφατα με το περιστατικο με το κορανι..Φανατισμος απο τους μουσουλμανους,φανατισμους και απο τους ακροδεξιους που καψανε το τζαμι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φυσικα και δεν ηταν ετοιμη η Ελλαδα και γενικα η Ευρωπη να δεχτει τοσο μεγαλο αριθμο μεταναστων..

Αλλα πρεπει να σκεφτουμε το απλο..Οπως εστρωσες,θα κοιμηθεις..

Αυτο αναφερεται σε ολο τον δυτικο κοσμο..Ο δυτικος κοσμος εφτασε στα σημερινα επιπεδα ευημεριας εκμεταλευομενος τις φτωχες χωρες της Ασιας και της Αφρικης..Και συνεχιζει να τις εκμεταλευεται οικτρα..Σκεψου οτι τα περισοτερα προιοντα της ζωης μας κατασκευαζονται απο εταιριες που δρουνε σε αυτες τις χωρες, συμβαλλοντας στη φτωχια αυτων.Οι δυτικες κυβερνησεις στηριζουν πολλες φορες διδακτορικες κυβερνησεις εκει,ωστε να εκμεταλευονται την φτωχια..Ετσι αυτες οι χωρες δεν ξεφευγουν απο τη εξαθλιωση..Επισης η ευημερια μας στηριζεται σε φυσικους πορους ολων των χωρων..

Τωρα που οι εξαθλιομενοι ερχονται προς τα εδω,με τι μουτρα τους λες γυριστε πισω,ειστε πολλοι?

Εγω ομως δεν συμετιχα σε καμια αποφαση ως προς αυτα τα γεγονοτα... Δεν υπηρχα ουτε καν ως σπερματοζωαριο οταν ξεκινισαν ολα αυτα... Γιατι λοιπον να πρεπει τωρα εγω να σκευτω με την λογικη "φταινε τα κρατη μας, οποτε πρεπει να δεχτουμε τους παντες" και οχι με την λογικη "δεν μπορουμε να δεχτουμε αλλους, ας φτιαξουμε πρωτα την κατασταση και μετα να δεχτουμε και αλλους και να βοηθισουμε και αυτα τα κρατη"; Τι κανει το πρωτο πιο σωστο απο το δευτερο;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Krone συνεχιζεις να ζεις σε ευημερια σε σχεση με αυτα τα κρατη λογω της εκμεταλευσης..

Και αυτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να προσπαθησεις να ψηφισεις ατομα που προσπαθουν να δωσουν λυση στα αιτια (δεν ξερω αν καν υπαρχουν τετοια ατομα) και οχι ατομα που με ξενοφοβικες κορονες ουρλιαζουν γυριστε ολοι πισω,δεν χωραμε..

Δεν ξερω αν υπαρχει λυση οντως..Οσο υπαρχουν τα οικονομικα συμφεροντα δεν το βλεπω..

Απλα ηρθε η ωρα να πληρωσουμε ολοι μας το κομιστρο για τον τροπο που ηρθε η ευημερια μας..

και οχι με την λογικη "δεν μπορουμε να δεχτουμε αλλους, ας φτιαξουμε πρωτα την κατασταση και μετα να δεχτουμε και αλλους και να βοηθισουμε και αυτα τα κρατη";

1)Περιμενεις απο ποιους να φτιαξουν την κατασταση?Απο τους κυβερνωντες..Οπλισου με υπομονη..Θα αργησουν..:D
2)Ενα δυτικο κρατος θα δεχοταν αλλους μονο αν το συμφερε..Πχ δες τι εγινε εδω με τα ολυμπιακα εργα..
3)Αυτην την ατακα πανε πεστην σε αυτον που πειναει..Πεστου περιμενε ρε συ, να φτιαξουμε την κατασταση και μετα θα σε δεχτουμε..

Υ.Γ. Σκεψου το απλα..Αν ειναι 2 διπλανα χωρια και επι χρονια το ενα ευημερει εκμεταλευομενο το αλλο και οδηγοντας το στη φτωχια δεν θα ερθει μια μερα που ολοι οι κατοικοι του δευτερου θα πανε στο πρωτο? Ε με συγχωρεις..Με τι μουτρα θα τους πεις παντε πισω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Krone συνεχιζεις να ζεις σε ευημερια σε σχεση με αυτα τα κρατη λογω της εκμεταλευσης..

Και αυτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να προσπαθησεις να ψηφισεις ατομα που προσπαθουν να δωσουν λυση στα αιτια (δεν ξερω αν καν υπαρχουν τετοια ατομα) και οχι ατομα που με ξενοφοβικες κορονες ουρλιαζουν γυριστε ολοι πισω,δεν χωραμε..

Δεν ξερω αν υπαρχει λυση οντως..Οσο υπαρχουν τα οικονομικα συμφεροντα δεν το βλεπω..

Απλα ηρθε η ωρα να πληρωσουμε ολοι μας το κομιστρο για τον τροπο που ηρθε η ευημερια μας..



1)Περιμενεις απο ποιους να φτιαξουν την κατασταση?Απο τους κυβερνωντες..Οπλισου με υπομονη..Θα αργησουν..:D
2)Ενα δυτικο κρατος θα δεχοταν αλλους μονο αν το συμφερε..Πχ δες τι εγινε εδω με τα ολυμπιακα εργα..
3)Αυτην την ατακα πανε πεστην σε αυτον που πειναει..Πεστου περιμενε ρε συ, να φτιαξουμε την κατασταση και μετα θα σε δεχτουμε..

Υ.Γ. Σκεψου το απλα..Αν ειναι 2 διπλανα χωρια και επι χρονια το ενα ευημερει εκμεταλευομενο το αλλο και οδηγοντας το στη φτωχια δεν θα ερθει μια μερα που ολοι οι κατοικοι του δευτερου θα πανε στο πρωτο? Ε με συγχωρεις..Με τι μουτρα θα τους πεις παντε πισω??

Εφοσων λοιπον οπως λες και εσυ, δεν υπαρχει καπιος που να προσπαθει να δωσει λυση στα αιτια. γιατι εγω να μην παιξω το δικο μου παιχνιδι, "παιζοντας" με πολιτικους,κομματα και πολιτικες, προκειμενου να δημιουργισω μια τετια πορεια στο κρατος ωστε να δωθει τελικα μια λυση;...

Δεν διαφωνω στα 1,2,3... Αλλα και μετα τους ολυμπιακους ηρθανε πολοι μεταναστες... Και οπως λες σε εναν φιλο σου που σου ζηταει δανικα "εδω δεν εχω να πληρωσω τα δικα μου δανεια, θα δωσω και σε σενα", ετσι θα πεις και στον αλλων "αφου πειναω και εγω... μολις εχω να ταΐσω ολο το κρατος, θα δωσω και σε σενα" (οχι οτι δεν εχουμε... αλλα εδω μπαινουν πολλα αλλα θεματα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εφοσων λοιπον οπως λες και εσυ, δεν υπαρχει καπιος που να προσπαθει να δωσει λυση στα αιτια. γιατι εγω να μην παιξω το δικο μου παιχνιδι, "παιζοντας" με πολιτικους,κομματα και πολιτικες, προκειμενου να δημιουργισω μια τετια πορεια στο κρατος ωστε να δωθει τελικα μια λυση;...
Να κανεις οτι γουσταρεις..Ποιος ειμαι εγω που θα σου πει τι να κανεις?

Απλα η προταση σου ερχεται σε αντιθεση με την επιλογη σου να ψηφισεις ΛΑΟΣ..Λες οτι στοχος σου ειναι να δημιουργησεις στο κρατος μια πορεια ωστε να δωθει τελικα μια λυση..

Η λυση που προτεινει το συγκεκριμενο κομμα ειναι να τους πεταξουμε ολους εξω και να κανουμε την χωρα φρουριο ωστε να μην μπει κανενας στο μελλον..

Και στο ειπα και προηγουμενως οτι αυτη ειναι η ευκολη λυση των συνεπειων..Οσο ομως δεν λυνονται τα αιτια ειναι 100% σιγουρο οτι αυτη η λυση δεν θα εχει κανενα αποτελεσμα,αφου ο εξαθλιομενος θα βρει τροπο να μπει μεσα..

Και οπως λες σε εναν φιλο σου που σου ζηταει δανικα "εδω δεν εχω να πληρωσω τα δικα μου δανεια, θα δωσω και σε σενα", ετσι θα πεις και στον αλλων "αφου πειναω και εγω... μολις εχω να ταΐσω ολο το κρατος, θα δωσω και σε σενα" (οχι οτι δεν εχουμε... αλλα εδω μπαινουν πολλα αλλα θεματα...)

Αν εγω επι χρονια εκλεβα τον φιλο μου και εφτασα σε μια καλη οικονομικη κατασταση απο αυτο,δεν θα ειχα τα μουτρα να του ζητησω και τα ρεστα που μου ζηταει δανεικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να κανεις οτι γουσταρεις..Ποιος ειμαι εγω που θα σου πει τι να κανεις?

Απλα η προταση σου ερχεται σε αντιθεση με την επιλογη σου να ψηφισεις ΛΑΟΣ..Λες οτι στοχος σου ειναι να δημιουργησεις στο κρατος μια πορεια ωστε να δωθει τελικα μια λυση..

Η λυση που προτεινει το συγκεκριμενο κομμα ειναι να τους πεταξουμε ολους εξω και να κανουμε την χωρα φρουριο ωστε να μην μπει κανενας στο μελλον..

Και στο ειπα και προηγουμενως οτι αυτη ειναι η ευκολη λυση των συνεπειων..Οσο ομως δεν λυνονται τα αιτια ειναι 100% σιγουρο οτι αυτη η λυση δεν θα εχει κανενα αποτελεσμα,αφου ο εξαθλιομενος θα βρει τροπο να μπει μεσα..



Αν εγω επι χρονια εκλεβα τον φιλο μου και εφτασα σε μια καλη οικονομικη κατασταση απο αυτο,δεν θα ειχα τα μουτρα να του ζητησω και τα ρεστα που μου ζηταει δανεικα..

Το οτι ψηφισα Λαος, δεν παει να πει οτι τους εβαλα και απολυτους μοναρχες πανω απο το κεφαλι μου... Αυτοι θα φωναξουν για να γινει φρουριο η Ελλαδα, το ΚΚΕ θα φωναξει για το αντιθετο, τα υπολιπα κομματα θα πανε καπου στην μεση και τελικα ισως να μπορεσει κατι να γινει...

Αν ειναι τοσο εξαθλιωμενος, που οι συνθικες ζωης που "απλοχερα" του "προσφερονται" εδω ειναι καλητερες, πολυ καλα θα κανει και θα βρει τροπο να μπει! Αλλα ξερω πολους μεταναστες που φυγανε απο χωρες του πρωΐν ανατολικου μπλοκ, οπου ητανε ανθρωποι με καπιο πτυχιο, που ειχανε δουλεια, που ειχανε το σπιτι τους, δεν πεθενανε της πεινας, αλλα σαφως δεν ειχανε ολες τις ανεσεις. Ηρθανε λοιπον εδω, και μετα απο 4-5 χρονια καταφερνουν να ζησουν σαν ανθρωποι... Και αυτο στην Ροδο, που δεν ειναι τοσο κορεσμενη οσο η Αθηνα... Στην αθηνα απο οτι ακουω και απο τα λιγα που βλεπω οποτε παω η κατασταση ειναι τοσο αθλια, που δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ητανε χοιροτερα πριν ερθουν εδω, αφου μεχρι και στην ερημο που δεν εχουν να φανε και τρωνε αμο, καλητερα ειναι...

Ναι εσυ δεν θα ειχες τα μουτρα... Εγω δεν θα ειχα καν τα μουτρα να τον κλεχω εξ αρχης... Αλλα τωρα εχω κληρωνομισει το χρεως λογο των κλοπων που εκαναν οι προγωνοι μου, και εγω δεν εζησα καμια καλη οικονομικη κατασταση, και χρωσταω και σε τοσες μεριες, θα ζητισω μια πιστωση χρονου απο ολες αυτες τις μεριες, για να βρω μια δουλεια να μπορεσω να τους ξεπλιρωσω... Με το να καταστραφω και εγω δεν κερδιζει κανεις τπτ, αφου απλα κανει τον κυκλο η κατασταση.... Ποτε με εμενα πανω, ποτε με εσενα, ποτε με καπιον αλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,010 μηνύματα.
Ο δυτικος κοσμος εφτασε στα σημερινα επιπεδα ευημεριας εκμεταλευομενος τις φτωχες χωρες της Ασιας και της Αφρικης..Και συνεχιζει να τις εκμεταλευεται οικτρα..Σκεψου οτι τα περισοτερα προιοντα της ζωης μας κατασκευαζονται απο εταιριες που δρουνε σε αυτες τις χωρες, συμβαλλοντας στη φτωχια αυτων.Οι δυτικες κυβερνησεις στηριζουν πολλες φορες διδακτορικες κυβερνησεις εκει,ωστε να εκμεταλευονται την φτωχια..Ετσι αυτες οι χωρες δεν ξεφευγουν απο τη εξαθλιωση..Επισης η ευημερια μας στηριζεται σε φυσικους πορους ολων των χωρων..

Τωρα που οι εξαθλιομενοι ερχονται προς τα εδω,με τι μουτρα τους λες γυριστε πισω,ειστε πολλοι?

Δηλαδή λες οτι επειδή οι πολυεθνικές πλούτισαν εκμεταλλευόμενοι τους φτωχούς λαούς εγώ θα πρέπει να ανεχτώ την εγκληματικότητά τους στη χώρα μου; Δεν έχω ακούσει να ληστεύουν ή να σκοτώνουν κανέναν εκατομμυριούχο επιχειρηματία στην Εκάλη...

Μωρέ εσύ ωραία κι άγια τα λες, το θέμα είναι στην πράξη τι γίνεται. Με το να ψάχνουμε τις αιτίες απλά μια ζωή θα ζούμε στη θεωρία (όπως στις εκθέσεις ιδεών που κάναμε στο σχολείο, λέγαμε τις αιτίες, τις συνέπειες και προτείναμε και 5 ανέφικτες λύσεις για το θεαθήναι). Μπορούν αυτές οι λύσεις να γίνουν πραγματικότητα στην Ελλάδα; Μπορούμε να νοιαστούμε για τους μετανάστες τη στιγμή που εμάς τους Έλληνες το κράτος μάς έχει γραμμένους και τρώνε τα λεφτά ΜΑΣ σε βίλες και κότερα;

Σε μια κοινωνία που δεν μπορεί να προστατέψει τα ίδια της τα μέλη φέραμε και αλλοδαπούς να ζητούν δικαιώματα που καλά καλά εμείς δεν έχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συγγνωμη ρε παιδια, αλλα δουλειες στους μεταναστες ποιος δινει?! Εγω, εσυ και ο "Ρουπας" απεναντι δε δινουμε?!
Οταν ο Ελληνας δεν καταδεχεται να γινει εργατης, οταν δεν καταδεχεται για κανει αγροτικες εργασιες, γιατι σας φαινεται περιεργο που θα βρεθει ο μεταναστης που εχει την αναγκη, ακομα και με πτυχια, να το κανει?!

Και απορω δηλαδη με τη σταση καποιων απεναντι στους μεταναστες, οταν δεν υπαρχει ελληνικη οικογενεια που να μην ειχε ή να μην εχει συγγενη μεταναστη σε μια χωρα και ακομα περισσοτερο οταν χειροκροτει δηλωσεις του τυπου "χρειαζεται σκουπα" και "ολοι να πανε απο κει που ηρθαν"...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Συγγνωμη ρε παιδια, αλλα δουλειες στους μεταναστες ποιος δινει?! Εγω, εσυ και ο "Ρουπας" απεναντι δε δινουμε?!
Οταν ο Ελληνας δεν καταδεχεται να γινει εργατης, οταν δεν καταδεχεται για κανει αγροτικες εργασιες, γιατι σας φαινεται περιεργο που θα βρεθει ο μεταναστης που εχει την αναγκη, ακομα και με πτυχια, να το κανει?!

Και απορω δηλαδη με τη σταση καποιων απεναντι στους μεταναστες, οταν δεν υπαρχει ελληνικη οικογενεια που να μην ειχε ή να μην εχει συγγενη μεταναστη σε μια χωρα και ακομα περισσοτερο οταν χειροκροτει δηλωσεις του τυπου "χρειαζεται σκουπα" και "ολοι να πανε απο κει που ηρθαν"...


Υπαρχουν ομως και καποια σημεια στα οποια δεν δινεις βαρος:

* Ποιο ειναι το κρισιμο σημειο περα απο το οποιο μια χωρα δεν εχει πλεον δουλειες να προσφερει;
* Ποσοι ειναι νομιμοι; Ποσοι πληρωνουν φορους, εχουν ασφαλιστικο ταμειο, κτλ (το οποιο προφανως ειναι ζητημα και για την υγεια των ιδιων, αλλα και του κρατους)
* Τι θα κανεις με τον πληθυσμο των αλλοδαπων που θελει να ερθει / θα προσπαθησει (παρανομα) να ερθει στην Ελλαδα στο μελλον; Θα τους απελαυνεις αμεσα; Θα κανεις παλι τα στραβα ματια;
* Τι θα κανεις για να εξασφαλισεις την κοινωνικη ευημερια; Οταν σε μια περιοχη πχ εχεις 20.000 Μουσουλμανους μεταναστες, αυτοι (λογικα) θα θελουν να τηρουν τα δικα τους κοινωνικα, θρησκευτικα, κτλ εθιμα. Απο την αλλη, αυτοι εχουν επιλεξει (πολλες φορες παρανομα) να ερθουν στη χωρα σου. Δεν θα πρεπει πρωτα απο να αποδεχτουν /αφομοιωθουν αυτοι στη δικη σου κουλτουρα και οχι το αντιθετο;
* Για τους Ελληνες μεταναστες. Στις χωρες που πηγαιναν ηταν νομιμοι μεταναστες ή λαθρομεταναστες; Και στις χωρες που πηγαιναν υπηρχαν κανονισμοι για την περιπτωση που ο αριθμος τους αυξηθει υπερβολικα; (πχ η Αμερικη δεν δεχεται περαν απο καποιο αριθμο μεταναστων)

Υ.Γ: Δεν λεω φυσικα οτι η απαντηση ειναι "να τους σουταρουμε ολους, εμας τι μας μελλει", αλλα σιγουρα και η απαντηση δεν ειναι "ας ερθουν, δεν θα πλημυρισουμε κιολας, ολοι οι καλοι χωρανε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top