• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Εξαρταται απο τη χρηση που κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Σκέφτομαι να φορέσω φακούς , γιατί με ενοχλεί πια να περπατάω και να με χαιρετάνε κι εγώ να μην βλέπω, να φανταστείς την τελευταία φορά που μετρήθηκα είχα 2 και κάτι. Επίσης με ενοχλεί να παθαίνουν ζημιά τα γυαλιά μου και μέχρι να τα φτιάξουν να μένω στα "σκοτάδια". Θέλω κυρίως να τους φοράω στην σχολή και γενικότερα όταν είμαι εκτός σπιτιού. Έχω ακούσει πως με τους ημερήσιους μειώνεις την πιθανότητα μόλυνσης. Φοράς φακούς εσύ; Το να τους βγάλω μου φαίνεται θεωρητικά πιο δύσκολο απο το να τους βάλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Σκέφτομαι να φορέσω φακούς , γιατί με ενοχλεί πια να περπατάω και να με χαιρετάνε κι εγώ να μην βλέπω, να φανταστείς την τελευταία φορά που μετρήθηκα είχα 2 και κάτι. Επίσης με ενοχλεί να παθαίνουν ζημιά τα γυαλιά μου και μέχρι να τα φτιάξουν να μένω στα "σκοτάδια". Θέλω κυρίως να τους φοράω στην σχολή και γενικότερα όταν είμαι εκτός σπιτιού. Έχω ακούσει πως με τους ημερήσιους μειώνεις την πιθανότητα μόλυνσης. Φοράς φακούς εσύ; Το να τους βγάλω μου φαίνεται θεωρητικά πιο δύσκολο απο το να τους βάλω.

Φοραω φακους απο την 1η γυμνασιου.
Εγω χρησιμοποιω μηνιαιους και τους φοραω καθε μερα, ολη μερα.
Δεν ειναι δυσκολο να τους βγαλεις, θα το συνηδειτοποιησεις και συ η ιδια !
Αρχικα ισως δυσκολευετεις να αναγνωριζεις την σωστη πλευρα του φακου αλλα με τον καιρο θα συνηθισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Φοραω φακους απο την 1η γυμνασιου.
Εγω χρησιμοποιω μηνιαιους και τους φοραω καθε μερα, ολη μερα.
Δεν ειναι δυσκολο να τους βγαλεις, θα το συνηδειτοποιησεις και συ η ιδια !
Αρχικα ισως δυσκολευετεις να αναγνωριζεις την σωστη πλευρα του φακου αλλα με τον καιρο θα συνηθισεις.
Μακάρι το να τους βγάλω να μην είναι δύσκολο. Το σκέφτομαι σοβαρά, αυτό που απομένει είναι να ξαναπάω σε οφαλμίατρο να με ξαναμετρήσει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Οτι αποριες εχεις, ρωτα ! :D
Θα τους βολευτεις πολυ με τον καιρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Οτι αποριες εχεις, ρωτα ! :D
Θα τους βολευτεις πολυ με τον καιρο.
Βασικά πιστεύω πως θα μπορώ να τους βάλω, θα προσπαθήσω και που θα πάει. Αλλά το να τους βγάλω μου φαίνεται χειρότερο και δυσκολότερο. Θα τον ακουμπάω με το δάχτυλο και θα κολλάει και θα βγαίνει ή θα τον πιάνω κανονικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Βασικά πιστεύω πως θα μπορώ να τους βάλω, θα προσπαθήσω και που θα πάει. Αλλά το να τους βγάλω μου φαίνεται χειρότερο και δυσκολότερο. Θα τον ακουμπάω με το δάχτυλο και θα κολλάει και θα βγαίνει ή θα τον πιάνω κανονικά;

Θα τον πιανεις κανονικα.
Δεν εχει κολλα πανω του. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Θα τον πιανεις κανονικα.
Δεν εχει κολλα πανω του. :P
Tρόπος του λέγειν, ξέχασα τα εισαγωγικά.
Μάλιστα, περίφημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Tρόπος του λέγειν, ξέχασα τα εισαγωγικά.
Μάλιστα, περίφημα.

Θα το δεις ! Δεν ειναι τιποτα δυσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μακάρι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Μακάρι το να τους βγάλω να μην είναι δύσκολο. Το σκέφτομαι σοβαρά, αυτό που απομένει είναι να ξαναπάω σε οφαλμίατρο να με ξαναμετρήσει.:P

εγω μηνιαιους φακους φοραω εδω και 4 χρονια..τις πιο πολλες φορες μου κραταν πιο πολυ απο 1 μηνα γιατι δεν τους φοραω ολες τις ωρες της ημερας και πολλες φορες οχι καθε μερα...δηλαδη μπορει να μου κρατησουν μεχρι και 2 μηνες..στην αρχη θα δυσκολευτεις και να τους βαζεις και να τους βγαζεις,λογικο ειναι..αλλα μετα θα συνηθησεις και δεν θα χρειαζεσαι και καθρεφτη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Για αρχή πήγαινε σε ένα μαγαζί με οπτικά να αγοράσεις και ζήτα να στους βάλει κάποιος από εκεί για να σου δείξουν.
Π.χ εγώ τους βγάζω και τους βάζω διαφορετικά από μια φίλη μου. Σιγά σιγά θα μάθεις..Με δοκιμές. Μπορεί να κοκκινίζεις το μάτι σου λίγο αν κάνεις κάποια απότομη κίνηση, αλλά δεν είναι κάτι, αυτό φεύγει σχεδόν αμέσως.

Θα έχεις έναν καθρέφτη στο σπίτι και θα πλησιάζεις ώστε να βλέπεις τον φακό μέσα στο μάτι και να μπορείς να τον ακουμπήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
εγω μηνιαιους φακους φοραω εδω και 4 χρονια..τις πιο πολλες φορες μου κραταν πιο πολυ απο 1 μηνα γιατι δεν τους φοραω ολες τις ωρες της ημερας και πολλες φορες οχι καθε μερα...δηλαδη μπορει να μου κρατησουν μεχρι και 2 μηνες..στην αρχη θα δυσκολευτεις και να τους βαζεις και να τους βγαζεις,λογικο ειναι..αλλα μετα θα συνηθησεις και δεν θα χρειαζεσαι και καθρεφτη :P
Θα το κάνω όταν θα ανέβει η μητέρα μου να με βοηθάει κιόλας. Θυμάμαι τον καψερό τον αδερφό μου που στην αρχή η μητέρα μου είχε γίνει η "βοηθός" του.:P Αγχώνομαι επειδή μπορεί να αργήσω να προσαρμοστώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Θα το κάνω όταν θα ανέβει η μητέρα μου να με βοηθάει κιόλας. Θυμάμαι τον καψερό τον αδερφό μου που στην αρχή η μητέρα μου είχε γίνει η "βοηθός" του.:P Αγχώνομαι επειδή μπορεί να αργήσω να προσαρμοστώ.:P

Ποτέ δεν με βόλεψε να μου τους βάζει άλλος. :hmm:

Γιατί όταν πλησίαζε το χέρι του, το μάτι μου έκλεινε αυτόματα, αντανακλαστικό, και ήταν πολύ σπαστικό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Θα το κάνω όταν θα ανέβει η μητέρα μου να με βοηθάει κιόλας. Θυμάμαι τον καψερό τον αδερφό μου που στην αρχή η μητέρα μου είχε γίνει η "βοηθός" του.:P Αγχώνομαι επειδή μπορεί να αργήσω να προσαρμοστώ.:P

οι πρωτες μερες ειναι σκετη ταλαιπωρια! σε μενα συμβαινει και το εξης τραγικο : πολλες φορες οταν παω να βαλω το φακο,τσαλακωνεται και χανεται μεσα στο ματι..δηλαδη πηγαινει κατω απο το επανω βλεφαρο μεσα στο ματι και δεν φαινεται..τοτε πρεπει να σηκωσεις το βλεφαρο και να προσπαθησεις να το βγαλεις..προφανως το δαχτυλο δε χωραει και ειναι και επικινδυνο οποτε χρειαζεται αλλος τροπος...λιγο πεταρισμα του ματιου και λιγο νερο και βγαινει :P επισης, το ματι μου μετα απο τοσο καιρο που ερχεται σε επαφη με τους φακους και το χερι μου πλεον δεν αντιλαμβανεται οτι κατι το πλησιαζει...δηλαδη μπορω να ακουμπησω το κεντρο του ματιου με το δαχτυλο χωρις να κλεισει...ο,τι ναναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
οι πρωτες μερες ειναι σκετη ταλαιπωρια! σε μενα συμβαινει και το εξης τραγικο : πολλες φορες οταν παω να βαλω το φακο,τσαλακωνεται και χανεται μεσα στο ματι..δηλαδη πηγαινει κατω απο το επανω βλεφαρο μεσα στο ματι και δεν φαινεται..τοτε πρεπει να σηκωσεις το βλεφαρο και να προσπαθησεις να το βγαλεις..προφανως το δαχτυλο δε χωραει και ειναι και επικινδυνο οποτε χρειαζεται αλλος τροπος...λιγο πεταρισμα του ματιου και λιγο νερο και βγαινει :P επισης, το ματι μου μετα απο τοσο καιρο που ερχεται σε επαφη με τους φακους και το χερι μου πλεον δεν αντιλαμβανεται οτι κατι το πλησιαζει...δηλαδη μπορω να ακουμπησω το κεντρο του ματιου με το δαχτυλο χωρις να κλεισει...ο,τι ναναι :P
AAAAAAAAAA τόσο καλά.:/::P


Ποτέ δεν με βόλεψε να μου τους βάζει άλλος. :hmm:

Γιατί όταν πλησίαζε το χέρι του, το μάτι μου έκλεινε αυτόματα, αντανακλαστικό, και ήταν πολύ σπαστικό. :P
H μητέρα μου του κρατούσε το άνω βλέφαρο απλά. Σε κάποια φάση η μάνα μου κρατούσε το άνω και εγώ το κάτω βλέφαρο. Αυτά είναι.:P Πλέον ο αδερφός μου το έχει συνηθίσει και γι'αυτό σκέφτομαι πως αφού τα κατάφερε κι εκείνος , μπορώ κι εγώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Διάβασα πιο κάτω πως η Queen of hearts κρατάει τους φακούς και για 2 μήνες... Δηλαδή οι φακοί είναι για 30 χρήσεις και όχι για 30 μέρες (με ημερόμηνια λήξεως από την ημέρα που θα ανοιχτεί το κουτί)???
Άμα είναι να μην νιώθω τύψεις δηλαδή που τους κρατάω και εγω πολλές φορές 2μηνο!!!:P

P.S. ....είμαι και εγώ όμως !! φοράω τόσα χρόνια φακούς και ποτέ δεν αξιώθηκα να ρωτήσω κάτι τόσο απλό τον οπτικό μου!!!:redface::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Λοιπον, οι μηνιαίοι φακοί είναι για 30 μέρες από το άνοιγμα τους. Αυτή είναι η οδηγία.
ΑΛΛΑ 3 οπτικοί μου έχουν πει, ότι και δύο μήνες να τους κρατήσεις δεν παθαίνουν τίποτα αρκεί να μην τους φορέσεις πάνω από 30 φορές.

όχι παραπάνω όμως από 2 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ε κάπου στους 3 μήνες, αρχίζουν και σαπίζουν λίγο και δε βλέπεις καλά, οπότε πας σε επόμενους. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μετά αρχίζει και σαπίζει και το μάτι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top