Θα σπουδάσει το παιδί;

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
θα θελατε το αργοτερα το παιδι σας να σπουδασει οπωσδηποτε?
θεωρειτε οτι χωρις "ενα χαρτι στα χερια" ενας ανθρωπος δεν εχει εφοδια στην ζωη?
θα πιεσετε το παιδι σας να σπουδασει αν δεν το θελησει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι θα ήθελα να σπουδάσει, όχι τόσο για το χαρτί αλλά για να μορφωθει και να ανοίξουν οι ορίζοντες του. Πιστεύω οτι είναι μια σημαντική έλλειψη εμπειριών το να μην σπουδάσει κάποιος.
Ωστόσο δεν πιστευω οτι χωρίς ενα χαρτι στα χέρια δεν έχει κάποιος εφόδια. Το σημαντικότερο είναι να αγαπάει αυτό που θα κάνει και να έχει μεράκι. Απο κει και πέρα έχω δει πτυχιούχους που είναι πολύ χειρότεροι απο κάποιον που δεν σπούδασε το αντικείμενο τους αλλά απλά ειναι το χόμπι του. Ειδικά όπως έχουν καταντήσει σήμερα οι σχολές το χαρτί δεν εγγυάται σχεδόν τίποτα.
Οπότε συμφωνα με τα παραπάνω αν δεν ήθελε να σπουδάσει ούτε θα το πίεζα ούτε θα ένιωθα αποτυχημένη μητέρα. Αποτυχημένη μητέρα θα ένιωθα αν δεν είχε καταφέρει να απκοκτήσει στη ζωή του ένα πάθος, οτιδήποτε κι αν είναι αυτό, ώστε να το κάνει επάγγελμα. Δεν θα ήθελα με τίποτα το παιδί μου να είναι καταδικασμένο σε μια ζωή που συνέχεια θα κάνει μια δουλειά που δεν του αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
θεωρειτε οτι χωρις "ενα χαρτι στα χερια" ενας ανθρωπος δεν εχει εφοδια στην ζωη?
Πιστεύω ότι χώρις χαρτί δύσκολα κάνεις κάτι. Αν και δεν θα τον πίεζα να το αποκτήσει, γενικά δεν θα πιέζα το παιδί μου να κάνει κάτι που δεν θέλει. Θα άφηνα να επιλέξει το δρόμο του άσχετα αν χρειάζεται χαρτί ή όχι. Αυτό που θα με έκανε περίφανο ήταν αυτό που είχε διαλέξει να κάνει το έκανε καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Nαι, θελω το παιδι μου να σπουδασει οποσδηποτε γιατι:
Θα παρει απαρετιτες γνωσεις
Με την μορφωση "μεγαλωνουμε" το μυαλο
Θα εχει χαρτι με το οπιο θα βρει πιο ευκολα δουλια
Με την μορφωση το IQ γινετε καλυτερο
Με την μορφωση θα εχει καλυτερη κρηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ότι εφόδιο έχει ο καθένας καλο είναι. Σίγουρα ένα χαρτί πανεπιστημίου μόνο καλό κάνει αλλα δεν λέμε ότι και χωρίς αυτό δεν θα προκόψει το παιδι. Το βασικό είναι να καταλάβει ότι είναι για καλό του και όχι γιατι έτσι "πρέπει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα Off-topic υπάρχουν πλέον εδώ.
Παρακαλώ να συνεχίσουμε στο θέμα του thread
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Θα ήθελα το παιδί μου να επιλέξει να κάνει πράγματα που το γεμίζουν και το ευχαριστούν.Αν το ίδιο δεν ένοιωθε την ανάγκη να σπουδάσει δεν θα το πίεζα θα το άφηνα να βρει μόνο του τις προτεραιότητες του(κι εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα κι άρχισα να σπουδάζω στα 25 πλήρως κατασταλλαγμένη για τον κλάδο που θέλω να ακολουθήσω).Θα ήθελα όμως να του δώσω όλα τα εφόδια ώστε να αποκτήσει μια γενικότερη μόρφωση(πέρα απο την ακαδημαική)για να αναπτυξεί ισχυρό πνεύμα και κρίση.Τι να κάνω μ αρέσουν οι καλλιεργημένοι άνθρωποι και θεωρώ ότι ένα πτυχίο απο μόνο του δεν το καλύπτει αυτό και δυστυχώς δεν αποτελεί και βεβαίωση για επαγγελματική αποκατάσταση.Πάνω απο όλα το παιδί μου θα ήθελα να κάνει τις δικές του επιλογες και να είναι ευτυχισμένο και το κυριότερο να έχει αντίληψη να μην είναι "πρόβατο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ναι θα ήθελα να σπουδάσει και θεωρώ απαραίτητο να έχει κάποιο χαρτί στα χέρια του γιατί έχει δυσκολέψει πολύ η εύρεση εργασίας και σίγουρα θα εβρισκε μια καλύτερη δουλειά απο το να μην έχει τίποτα στα χέρια του.
Θα το ήθελα χωρίς να το πιέσω απλα υα του έλεγα πως είναι καλό δικό του , τώρα το τί θα σπουδάσει είναι δική του επιλογή για να το κάνει με ευχαρίστηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
από την στιγμή που δεν έχω λεφτά για να ζω το παιδί μου μια ζωή θα ήθελα να πάρει ένα χαρτί για να έχει ένα απαραίτητο εφόδιο στον επαγγελματικό στίβο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Ναι θα ήθελα το παιδί μου να σπουδάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Κρίνοντας από την κατάσταση στην αγορά εργασίας, από το γεγονός επίσης ότι πέρασα 6 χρονια σε σπουδες ( 5 εδώ, 1 έξω), ότι για τη δουλειά που κάνω τώρα θα έπαιρνα τα τριπλάσια στο εξωτερικό και τέλος, ότι οι ελευθεροι επαγγελματίες είναι αυτοί που κάνουν περιουσία (έστω και μικρή, αποκρύβοντας έσοδα από την εφορία), η συμβουλή που θα έδινα στο παιδί μου είναι αν θέλει να σπουδάσει να παει στο εξωτερικό και να μείνει εκεί, αλλιώς αν κάτσει εδώ να μάθει μια τέχνη που απαιτεί λίγο χρόνο σπουδών, αλλά αποφέρει πολλά (πχ ηλεκτρονικός, ηλεκτρολόγος κλπ) και να βγει από νωρίς στο κουρμπέτι με τη βοήθεια φυσικά των γονιών του.

Το χαρτί δεν είναι τα πάντα σε αυτή τη ζωή. Διάβασα ότι σου ανοίγει ορίζοντες. Εμένα μου τους άνοιξε, έμαθα πολλά. Αυτά όμως που έμαθα στη δουλειά δε συγκρίνονται ούτε με PHD. Αυτό το χαρτί θα έστελνα το παιδί μου να πάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
θα θελατε το αργοτερα το παιδι σας να σπουδασει οπωσδηποτε?
θεωρειτε οτι χωρις "ενα χαρτι στα χερια" ενας ανθρωπος δεν εχει εφοδια στην ζωη?
θα πιεσετε το παιδι σας να σπουδασει αν δεν το θελησει?

Δεν είναι στο χέρι μου, άν θέλει να διαβάσει και να σπουδάσει καλώ θα το στηρίξω, θα κάνω ότι μπορώ, άν όμως δεν θέλει γράμματα και θέλει να κάνει χειρονακτική εργασία πάλι δικαίωμα του, δεν πρέπει να πιέζουμε κανένα για σπουδές, πρέπει η επιλογή να είναι καθαρά δική του:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειναι καλο το χαρτι, αλλα δε ξερω τη χρησιμοτητα του...
εχω ενα τετοιο, και ετοιμαζω αλα δυο, αλλα ζω ανετοτατα χωρις να χρησιμοποιω κανενα απο αυτα.

αντιθετα, αν τα χρησιμοποιουσα (οπως κανουν πολλοι απο το περιβαλλον μου) μαλλον σε χειροτερη κατασταση θα βρισκομουν.. και κοινωνικα και οικονομικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εννοείτε ότι θα προτιμούσα να σπουδάσει,βασικά θα ήθελα να μπορέσει να σπουδάσει κάτι που του αρέσει.Το θεωρώ πολύ μίζερο να κάνεις μια δουλεία που δεν σου αρέσει.Τέλος θα ήθελα να μην αναπαυτεί σε αυτό κ να θέλει κάθε μέρα να μαθαίνει καινούργια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Σπουδές μεταπτυχιακό γλώσσες
Απαραίτητα εφοδια σήμερα, τους το περναω ήδη ότι είναι σημαντικό αλλά γιατι να μη σπουδάσουν ;
Αλλιώς τι θα κάνουν;
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,562 μηνύματα.
Σπουδές μεταπτυχιακό γλώσσες
Απαραίτητα εφοδια σήμερα, τους το περναω ήδη ότι είναι σημαντικό αλλά γιατι να μη σπουδάσουν ;
Αλλιώς τι θα κάνουν;
Θα μαθουν μια τεχνη και θα βγαζουν αρκετα λεφτα
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Σπουδή είναι και αυτό
Καλά όχι απαραίτητα. Οι περισσότεροι νέοι απλά μαθητεύουν δίπλα σε κάποιον συγγενή ή γνωστό και μετά δουλεύουν μαύρα ή έστω ανοίγουν και μια επιχείρηση. Ποιος πιστεύει οτι οι υδραυλικοί ή οι οικοδόμοι έχουν σπουδάσει ξέρω γω; Εμπειρικά τα κάνουν όλα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Καλά όχι απαραίτητα. Οι περισσότεροι νέοι απλά μαθητεύουν δίπλα σε κάποιον συγγενή ή γνωστό και μετά δουλεύουν μαύρα ή έστω ανοίγουν και μια επιχείρηση. Ποιος πιστεύει οτι οι υδραυλικοί ή οι οικοδόμοι έχουν σπουδάσει ξέρω γω; Εμπειρικά τα κάνουν όλα.
Α καλά
Ε εντάξει αν είναι όνειρο του γιου μου να γίνει υδραυλικός η οικοδόμος μεγεια του με χαρά του
Σοι δεν έχουμε παντως για μαθητεια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top