• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ημερολόγιο... ίωσης

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Και εγω αυτο πιστευα και γελουσα οταν ακουγα οτι αρρωσταινεις με το κρυο, μεχρι που βρεθηκα σε θερμοκρασιες -15C πολυ ελαφρια ντυμενη και παγωνα επι ωρες. Οταν επεστρεψα σπιτι ανεβασα πυρετο. Μπορει να ηταν και συμπτωση βεβαια :P



Εγω απο τους 15C και πανω κυκλοφορω με κοντομανικα. Εχω να αρρωστησω 7-8 χρονια (ελπιζω να μη το γρουσουζεψω σημερα!). Το μονο προβλημα που εχει προκυψει ειναι οτι οταν συνηθιζεις στο κρυο, δεν αντεχεις στην ζεστη. Απο 27-28C και πανω νιωθω δυσφορια.

Παρεπιπτοντως, ολοι γυρω μου ειναι αρρωστοι και πολλοι εχουν εμβολιαστει κατα της γριπης και εχουν αρρωστησει.

Σε θερμοκρασιες κάτω απο το 0 ντυνεσαι καλά. Μπορει να πεθάνεις απο το κρυο λογω υποθερμιας. Και εγω εχω πολλά χρονια να ανεβάσω πυρετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μέρα 2η

Παιδιά το θέμα δεν το έκανα για να λέτε πως θα γίνω καλά (καλοδεχούμενο και αυτό φυσικά) αλλά για να συζητάμε όσοι είμαστε άρρωστοι. :hmm:


Σήμερα ξύπνησα και είμαι πολύ καλύτερα από εχτές αλλά όχι τελείως καλά :confused:. Αγόρασα depon και preperan αλλά δεν πήρα καθώς ο πυρετός έχει πέσει για την ώρα. Ο οργανισμός δείχνει να ανταποκρίνεται καλά χωρίς την συμβολή φαρμάκων. Ο βήχας συνεχίζει όπως και εχτές.

:hmm:

Επίσης έχω κάνει το αντιγριπικό εμβόλιο τον Οκτώβριο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Μέρα 2η

Παιδιά το θέμα δεν το έκανα για να λέτε πως θα γίνω καλά (καλοδεχούμενο και αυτό φυσικά) αλλά για να συζητάμε όσοι είμαστε άρρωστοι. :hmm:


Σήμερα ξύπνησα και είμαι πολύ καλύτερα από εχτές αλλά όχι τελείως καλά :confused:. Αγόρασα depon και preperan αλλά δεν πήρα καθώς ο πυρετός έχει πέσει για την ώρα. Ο οργανισμός δείχνει να ανταποκρίνεται καλά χωρίς την συμβολή φαρμάκων. Ο βήχας συνεχίζει όπως και εχτές.

:hmm:

Επίσης έχω κάνει το αντιγριπικό εμβόλιο τον Οκτώβριο .
Για τον βήχα να πίνεις πολλά υγρά, κατά προτίμηση κάτι που να έχει μέσα μέλι και λεμόνι, κανένα τσαγάκι ή και γάλα πριν τον ύπνο.
΄Οταν λες preperan εννοείς το primperan; Γιατί, έχεις πρόβλημα με το στομάχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για τον βήχα να πίνεις πολλά υγρά, κατά προτίμηση κάτι που να έχει μέσα μέλι και λεμόνι, κανένα τσαγάκι ή και γάλα πριν τον ύπνο.
΄Οταν λες preperan εννοείς το primperan; Γιατί, έχεις πρόβλημα με το στομάχι;

Ναι αυτο εννουςα. Δεν έχω :D απλά δεν είχε στο σπίτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,767 μηνύματα.
Για τον βήχα να πίνεις πολλά υγρά, κατά προτίμηση κάτι που να έχει μέσα μέλι και λεμόνι, κανένα τσαγάκι ή και γάλα πριν τον ύπνο.
΄Οταν λες preperan εννοείς το primperan; Γιατί, έχεις πρόβλημα με το στομάχι;

Το γάλα εμένα μου φέρνει μπούκωμα στη μύτη. Το τυρί αντίθετα δε με πειράζει. Συμφωνώ για τα πολλά υγρά. Ξεκούραση πανω απο όλα και υγρά και αφεψηματα. Το μέλι παντα κρύο (και με κανέλλα) γιατί σε ζεστο νερο καταστρέφονται οι ιδιότητές του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Το γάλα μπούκωμα στη μύτη, σοβαρά; Δεν έχει τύχει να το ακούσω ξανά και έχω χρόνιο θέμα από παιδί με βούλωμα μύτης, το γάλα όμως δεν με πείραξε ποτέ σ' αυτό.:confused:
Σωστά ανέφερες την κανέλα, την ξέχασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,767 μηνύματα.
Πώς το πινεις το γάλα; Σκέτο; Δοκιμασες γάλα απο αμύγδαλο; Εγώ παίρνω το βιολογικό χωρίς ζάχαρη.

Ίσως να έχω αλλεργία στο αγελαδινό ή κατσικίσιο γάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Πώς το πινεις το γάλα; Σκέτο; Δοκιμασες γάλα απο αμύγδαλο; Εγώ παίρνω το βιολογικό χωρίς ζάχαρη.

Ίσως να έχω αλλεργία στο αγελαδινό ή κατσικίσιο γάλα.
Σκέτο το πίνω για πρωινό πριν πιώ καφέ και παίρνω ότι βρω, φτάνει να είναι φθηνό και με λίγα λιπαρά. Αλλεργία δεν έχω σίγουρα στο γάλα, απλά το πλήρες με πειράζει στο έντερο. Αλλά είναι πολύ πιθανό να έχεις εσύ, γι' αυτό και σου κάνει πρόβλημα. :hmm:
Από άλλα γάλατα έχω δοκιμάσει σόγιας που είναι μεν καλό, αλλά έχει πολύ γλυκιά γεύση για κάποιον που έχει κόψει την ζάχαρη χρόνια. Του αμυγδάλου δεν μου αρέσει η γεύση του καθόλου. Κι έτσι μένει το αγελαδινό, το κατσικίσιο που είναι πιο νόστιμο στην γεύση, δεν έχει τύχει να δω να βγάζουν με λίγα λιπαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Πάντως το καλοκαίρι δεν κυκλοφορεί γρίπη...

Το καλοκαίρι πολύ πιο σπάνιες οι γρίπες, γιατί λόγω της ζέστης δεν συγκεντρώνονται τόσοι άνθρωποι σε κλειστούς χώρους (όπως τον χειμώνα) όπου μοιραία η μετάδοση είναι πολύ πιο εύκολη. Το κρύο, μαζί με τους ανθρώπους που φέρνει πιο κοντά
φέρνει και τις ιώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,767 μηνύματα.
Νομιζω πάντως οτι οι ιοί απεχθάνονται την ζέστη... Ο πυρετός μας βοηθάει να καταπολεμούμε τους ιούς. Γι αυτό δεν πρέπει να παίρνουμε αντιπυρετικό παρα μονο όταν έχουμε πολύ υψηλό πυρετό...

Edit
Eπίσης με την πτώση της θερμοκρασίας ελαττώνεται η άμυνα του οργανισμού. Πρόκειται για ένα βιολογικό φαινόμενο που ονομάζεται ελάττωση της ανοσίας. Έτσι, ο οργανισμός γίνεται ευάλωτος στους ιούς που υπάρχουν γύρω του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω παντως την γριπη των χοιρων καλοκαιρι την κολλησα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Γιατρος δεν ειμαι αλλα οντως ο πυρετος ειναι ενας μηχανισμος του οργανισμου οταν υπάρχει γενικευμένη μικροβιακή μολυνση (η εισοδος ενος παθογονου μικροοργανισμου στον οργανισμο του ανθρώπου) τοτε ο οργανισμος θα ανεβάσει την θερμοκρασια για να παρεμποδισει την αναπαραγωγή του μικροβιου.

Η ανοδος της θερμοκρασιας βεβαια πρεπει να ειναι ελεγχομενη τοσο χρονικά οσο και ποσοτικά πχ δεν μπορεις να αφησεις τον πυρετο να ανεβει πανω απο 39 γιατι δημιουργουνται επιπλοκές ουτε να ειναι πολλές μέρες.

Τον πυρετο μπορεις να τον κατεβάσεις και με φυσικούς τροπους πχ εφιδρωση - μπάνιο με χλιαρό νερό κ.ο.κ. εχω καμια 10αρια χρονια να ανεβάσω πανω απο 38 πυρετο.

Οσο σεβεσαι τον οργανισμο σου θα ειναι σε καλη κατασταση. Και θα προλαβαινεις τις ασθένειες με την φυσική ασπιδα.

- Σταματα το κάπνισμα.
- Σταματα να εισαι τεμπέλης και αδρανής -βγές εξω να τρέξεις και να γυμναστεις- ή γραψου σε ενα γυμναστήριο.
- Σταματα να τρεφεσαι με σκουπιδια (πατατάκια - τυροπιτες - γλυκα καθε μέρα κτλπ).
- Μην έχεις αγχος (οτι ειναι να γινει θα γινει απλα προετοιμάσου οσο καλυτερα μπορεις για να το αποτρέψεις) και μην γεμιζεις το μυαλο σου πάντα με αρνητικά σενάρια.
- Χρησιμοποίησε προφυλακτικό κατα την οποιαδήποτε σεξουαλική σου επαφή.
- Κοιμήσου καλά.

Αν κάποιος υιοθετησει ολα τα παραπανω θα κοψει και τις συχνές επισκέψεις σε γιατρους. Τα υπολοιπα τα λεμε στο θρέντ της γυμναστικής :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,767 μηνύματα.
Εγω παντως την γριπη των χοιρων καλοκαιρι την κολλησα :P



Πως το ξέρεις οτι ηταν η γρίπη των χοίρων; Πηγες σε γιατρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,767 μηνύματα.
Πόσο καιρό σου κράτησε; Είχες έντονα συμπτώματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Mέρα 3η

Η μέρα 3η άρχισε πολύ ήπια αλλά μου άρχισε έντονος πονόλαιμος και βήχας καθώς άρχισα και πόνο στα αυτιά.
Άρχισα augmentin 3 φορές την ημέρα.

Μέρα 4η
Είμαι πολύ καλύτερα τώρα μόνο βήχω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,767 μηνύματα.
Αναφερομουν στην Νελλιελ (για την γρίπη των χοίρων) αλλά κάθε απάντηση έχει την αξία της... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αναφερομουν στην Νελλιελ (για την γρίπη των χοίρων) αλλά κάθε απάντηση έχει την αξία της... :P

Ναι μαν μου δεν απαντούσα σε εσένα απλά συνέχιζα το ημερολόγιο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πόσο καιρό σου κράτησε; Είχες έντονα συμπτώματα;

3 βδομαδες και ημουν πολυ χαλια. Ειχα πυρετο (καποιες μερες ειχε φτασει τους 40.5) για σχεδον 3 βδομαδες, μυαλγιες, εντονο πονο στα ματια και εφτασα στα προθυρα της πνευμονιας. Ηταν οτι χειροτερο ειχα περασει απο ιωση/κρυωμα. Βασικα ισως να μου φανηκαν εντονα τα συμπτωματα επειδη ειχα να παθω ιωση παρα πολλα χρονια και ειχα ξεχασει πως ειναι. 7.5 χρονια περασαν απο τοτε και δεν εχω κολλησει γριπη ή κρυωμα. Πιστευω οτι μου ενισχυσε το ανοσοποιητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,767 μηνύματα.
Τρεις βδομάδες πυρετό; Εγώ δεν θυμάμαι να είχα ποτε πανω απο δυο τρεις μέρες... Θα πρέπει να ταλαιπωρηθηκες πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top