Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
hello
αναρωτιεμαι αν εχετε κατα νου καποιο καλο μαγαζι tech support και αναβαθμιση Η/Υ- θελω να βαλω κι αλλη ram στο λαπτοπ
κεντρο αθηνας ή νεος κοσμος/υμηττος (ελεγα να μην παω πλαισιο/public)
thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Επείγουσα ερώτηση... αν έχω κάνει μεταφορά και αντικατάσταση ενός αρχείου που ήταν σε φλασάκι και θέλω επειγόντως να το επαναφέρω όπως ήταν πριν την μεταφορά, υπάρχει τρόπος; Please, πείτε μου ναι και ποιος είναι αυτός ο τρόπος!!! :-)
Θέλω να κρατήσω το αρχέιο μέσα στο φλασάκι όπως ήταν πριν το αντικαταστήσω με αυτό που είχα στον υπολογιστή (από μαλακία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επείγουσα ερώτηση... αν έχω κάνει μεταφορά και αντικατάσταση ενός αρχείου που ήταν σε φλασάκι και θέλω επειγόντως να το επαναφέρω όπως ήταν πριν την μεταφορά, υπάρχει τρόπος; Please, πείτε μου ναι και ποιος είναι αυτός ο τρόπος!!! :-)
Θέλω να κρατήσω το αρχέιο μέσα στο φλασάκι όπως ήταν πριν το αντικαταστήσω με αυτό που είχα στον υπολογιστή (από μαλακία).

Με ακρίβεια δεν μπορώ να σου πω ναι ή όχι, διότι τα flash drives γράφουν σε blocks οπότε μπορεί το παλιό αρχείο να υπάρχει ακόμη ή να μην υπάρχει, είναι καθαρά θέμα τύχης. Δοκίμασε να κατεβάσεις το recuva και να scannareis το usb, αλλά μην περιμένεις και πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Με ακρίβεια δεν μπορώ να σου πω ναι ή όχι, διότι τα flash drives γράφουν σε blocks οπότε μπορεί το παλιό αρχείο να υπάρχει ακόμη ή να μην υπάρχει, είναι καθαρά θέμα τύχης. Δοκίμασε να κατεβάσεις το recuva και να scannareis το usb, αλλά μην περιμένεις και πολλά.
Ευχαριστώ. Το βρήκα το αρχείο που ήθελα, πάτησα recover αλλά το έκανε partly recovered και δεν ανοίγει. Μπορεί να γίνει κάτι επιπλέον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ. Το βρήκα το αρχείο που ήθελα, πάτησα recover αλλά το έκανε partly recovered και δεν ανοίγει. Μπορεί να γίνει κάτι επιπλέον;

Φοβάμαι πως όχι, partly recover συνήθως σημαίνει πως μερικά κομμάτια του αρχείου έχουν γίνει overwrite από άλλα αρχεία. Σε flash drives που είναι απλά on/off η τάση αν διαγραφεί κάτι διαγράφηκε, δεν υπάρχει τρόπος να το ανακτήσεις. Στο μέλλον καλύτερα είναι να χρησιμοποιείς cloud υπηρεσίες όπως το onebox π.χ. επειδή κρατάνε backups διαφορετικών εκδόσεων των αρχείων σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Φοβάμαι πως όχι, partly recover συνήθως σημαίνει πως μερικά κομμάτια του αρχείου έχουν γίνει overwrite από άλλα αρχεία. Σε flash drives που είναι απλά on/off η τάση αν διαγραφεί κάτι διαγράφηκε, δεν υπάρχει τρόπος να το ανακτήσεις. Στο μέλλον καλύτερα είναι να χρησιμοποιείς cloud υπηρεσίες όπως το onebox π.χ. επειδή κρατάνε backups διαφορετικών εκδόσεων των αρχείων σου.
Ευχαριστώ. Τώρα απλά το κλαίμε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Τώρα απλά το κλαίμε! :P

Aν ήταν αρχείο word και το είχες ανοίξει πιο πριν, πιθανόν να έχει αποθηκευτεί προσωρινά.
Κάνε αναζήτηση .asd στον υπολογιστή μου, ίσως υπάρχει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Tώρα πάει.. έπιασα από το σημείο που είχα χάσει από την αρχή! Νext time.. ελπίζω, βέβαια, ότι δε θα χρειαστεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φωτεινότητα του υπολογιστή μου (laptop) τρεμοπαίζει ενίοτε, όταν τον ανοίγω. Να ανησυχώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η φωτεινότητα του υπολογιστή μου (laptop) τρεμοπαίζει ενίοτε, όταν τον ανοίγω. Να ανησυχώ;

Είναι συνδεδεμένο με φορτιστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχική Δημοσίευση από Johnny15:
Είναι συνδεδεμένο με φορτιστή;
Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Η φωτεινότητα του υπολογιστή μου (laptop) τρεμοπαίζει ενίοτε, όταν τον ανοίγω. Να ανησυχώ;
Λιγάκι ναι...:hmm: Όταν το "ενίοτε" γίνει "συχνά", τότε καιρός να αλλάξεις υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λιγάκι ναι...:hmm: Όταν το "ενίοτε" γίνει "συχνά", τότε καιρός να αλλάξεις υπολογιστή.
Με το ρήμα «τρεμοπαίζει» εννοώ ότι η φωτεινότητα άλλοτε δείχνει να μεγαλώνει, άλλοτε να μικραίνει. Δεν γίνεται συνέχεια, μόνο που και που. Καμιά φορά αφήνω την οθόνη ανοιχτή, για να μην παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα. Το laptop που έχω είναι καινούργιο (το αγόρασα τον Νοέμβριο του '16). Ίσως πάω να ρωτήσω. Θα δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μόνο όταν το ανοίγεις συμβαίνει; Τι λειτουργικό τρέχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Με το ρήμα «τρεμοπαίζει» εννοώ ότι η φωτεινότητα άλλοτε δείχνει να μεγαλώνει, άλλοτε να μικραίνει. Δεν γίνεται συνέχεια, μόνο που και που. Καμιά φορά αφήνω την οθόνη ανοιχτή, για να μην παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα. Το laptop που έχω είναι καινούργιο (το αγόρασα τον Νοέμβριο του '16). Ίσως πάω να ρωτήσω. Θα δω.

Αφού το laptop σου είναι καινούριο έχεις εγγύηση και δικαιούσαι δωρεάν επισκευή. Το πρόβλημα αν σου παροσιάστηκε μετά το μεγάλο update των windows είναι θέμα drivers. Αν το κάνει από την αρχη πριν μπει στο λειτουργικό αφού το φορτώνει είναι θέμα μηχανικό. Όποτε το στέλνεις στο service και στο φτιάχνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

byte

Νεοφερμένος

Ο byte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η φωτεινότητα του υπολογιστή μου (laptop) τρεμοπαίζει ενίοτε, όταν τον ανοίγω. Να ανησυχώ;

Κατά πάσα πιθανότητα είναι πρόβλημα των καλωδίων που συνδέουν την οθόνη με την τροφοδοσία, δεν δίνουν σταθερή και αρκετή τάση για κάποιο λόγο. Ώρα για συνεργείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ο υπολογιστής μου κλείνει ξαφνικά λόγω υψηλών θερμοκρασιών όπου φτάνει τους 80 βαθμούς και μπουμ, κλείνει. Κάθε 2 μήνες όταν αρχίζει να κλείνει πηγαίνω για καθάρισμα το ανεμνηστηράκι επειδή μαζεύει σκόνη και μετά οι θερμοκρασίες κομπλέ. Μετά απο 2-3 μήνες αρχίζει ξανά να κλείνει! Τι μπορώ να κάνω; Βαρέθηκα να το καθαρίζω κάθε 2-3 μήνες! Τι λέτε να φταίει; Λέτε να φταίει το μέρος που έβαλα τον πύργο και μαζέυει γρήγορα σκόνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ο υπολογιστής μου κλείνει ξαφνικά λόγω υψηλών θερμοκρασιών όπου φτάνει τους 80 βαθμούς και μπουμ, κλείνει. Κάθε 2 μήνες όταν αρχίζει να κλείνει πηγαίνω για καθάρισμα το ανεμνηστηράκι επειδή μαζεύει σκόνη και μετά οι θερμοκρασίες κομπλέ. Μετά απο 2-3 μήνες αρχίζει ξανά να κλείνει! Τι μπορώ να κάνω; Βαρέθηκα να το καθαρίζω κάθε 2-3 μήνες! Τι λέτε να φταίει; Λέτε να φταίει το μέρος που έβαλα τον πύργο και μαζέυει γρήγορα σκόνη;

Βάλε τούλη απο αυτό που έχουν οι μπομπονιέρες γάμου για να μην μαζέυει τόση σκόνη.Το τροφοδοτικό πάντοτε το ανεμιστηράκι το τοποθετείς να κοιτάει προς τα κάτω ώστε να έχεις καλό airflow.Δηλαδή το μπροστινό ανεμιστηράκι θα τραβάει αέρα κρύο απο το εξωτερικό περιβάλλον θα το περνάει απο την κάρτα γραφικών και την μητρική και εν συνεχεία το τροφοδοτικό θα τον βγάζει προς τα έξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καταρχάς, τι πάει στους 80 βαθμούς; Θα υποθέσω η CPU. Οι 80 βαθμοί δε θα έπρεπε να είναι threshold αλλά και πάλι δεν είναι καλό που τους φτάνει.

Τέλος πάντων, προφανέστατα πρέπει να αλλάξεις thermal paste. Δεν είναι η σκόνη το πρόβλημα, είναι ότι αυτή που έχεις έχει χαλάσει και δεν κάνει δουλειά όσο πρέπει. Πόσο καιρό είναι κολλημένο πάνω το ανεμιστηράκι; Το να έχεις τόσο χάλια ανεμιστηράκι το αποκλείω εκτός αν έχεις κανέναν amd επεξεργαστή με stock ανεμιστηράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top