Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ζωή σε εμάς. :P Ο σωρός βρε, η σορός είναι κάτι πολύ πιο creepy από μερικά πράγματα πεταμένα εδώ κι εκεί. :P

...μη το λες:hmm:

Ξέρεις πόσο creepy είναι βλέπεις μια στοίβα από ασιδέρωτα και το ρουχαλάκι που χρειάζεσαι να είναι κάτω κάτω? :eek:

Και τουλάχιστον εσύ, (η κάθε μια μας εσύ έτσι?) άντε και προνοείς να αναζητήσεις το μπλουζί στο βάθος του τούνελ:P, όταν σου εμφανίζεται αχάραγα το σπλάχνο με το ασιδέρωτο στο χέρι και ζητάει "έλα μωρέ ένα πατηματάκι" γιατί "θα χάσει την πρώτη ώρα" και "μόνο αυτό πάει" την ανάβεις τη λαμπάδα στη χάρη του Αγίου Ηρώδη ή όχι?:mpinelik:

Υ.Γ. = Συμπέρασμα: Εάν γίνει ρύθμιση για τις δουλειές του σπιτιού στα πλαίσια μιας συγκατοίκησης, θα πρέπει να στηριχθεί και να βαθύνει στο μυαλό όλων στην περίπτωση που η απλή συγκατοίκηση εξελιχθεί σε δημιουργία οικογένειας, γιατί το παράδειγμα είναι αυτό που διαπαιδαγωγεί, η ασυνείδητα καταγραφόμενη εικόνα, όλα τα άλλα έρχονται αργότερα ή και πολύ αργά...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Ζωή σε εμάς. :P Ο σωρός βρε, η σορός είναι κάτι πολύ πιο creepy από μερικά πράγματα πεταμένα εδώ κι εκεί. :P

χαχαχαχαχα μικρό λαθάκι!!:redface::P βέβαια έτσι όπως το πάω θα παραπέμπει σε κάτι το creepy! :P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
...μη το λες:hmm:

Ξέρεις πόσο creepy είναι βλέπεις μια στοίβα από ασιδέρωτα και το ρουχαλάκι που χρειάζεσαι να είναι κάτω κάτω? :eek:

Και τουλάχιστον εσύ, (η κάθε μια μας εσύ έτσι?) άντε και προνοείς να αναζητήσεις το μπλουζί στο βάθος του τούνελ:P, όταν σου εμφανίζεται αχάραγα το σπλάχνο με το ασιδέρωτο στο χέρι και ζητάει "έλα μωρέ ένα πατηματάκι" γιατί "θα χάσει την πρώτη ώρα" και "μόνο αυτό πάει" την ανάβεις τη λαμπάδα στη χάρη του Αγίου Ηρώδη ή όχι?:mpinelik:

Υ.Γ. = Συμπέρασμα: Εάν γίνει ρύθμιση για τις δουλειές του σπιτιού στα πλαίσια μιας συγκατοίκησης, θα πρέπει να στηριχθεί και να βαθύνει στο μυαλό όλων στην περίπτωση που η απλή συγκατοίκηση εξελιχθεί σε δημιουργία οικογένειας, γιατί το παράδειγμα είναι αυτό που διαπαιδαγωγεί, η ασυνείδητα καταγραφόμενη εικόνα, όλα τα άλλα έρχονται αργότερα ή και πολύ αργά...


Ο πατέρας μου πάντως τρελαινεται για σιδέρωμα. Αφήνει να μαζευτούν 3-4 πλυντήρια με ασιδέρωτα και μετά παίρνει τηλέφωνο φίλους και σιδερώνει παράλληλα. Περνάνε έτσι αρκετές ώρες, αλλά ούτε που το καταλαβαίνει. Το ίδιο κάνει και με τα πιάτα σε καθημερινή βάση, καθώς και με όλες τις δουλειές του σπιτιού εκτός από την ηλεκτρική. Φαντάσου όταν λέει στον αδερφούλη να βοηθήσει και αυτός απαντάει "μα, βοήθησα χτες. Δεν πήγα το ποτήρι μου στο νεροχύτη?"*, παραμένει ψύχραιμος! Μιλάμε για τέτοια ηρεμία πνευματος χάρις τα τηλεφωνήματα.
Εγώ ευτυχώς σιδερώνω πολύ σπάνια, καθώς ο χρυσός μου τα φοράει όλα ασιδέρωτα εκ πεποιθήσεως. Ασε που τις καθημερινές έχει την φόρμα της δουλειάς έτσι κι αλλιώς...Αντε 2-3 φορές το χρόνο να πατήσω λίγο κανένα κοστούμι, που είναι έτσι κι αλλιως σιδερωμένο από το καθαριστήριο. Τα δικά μου ρούχα δεν χρειάζονται σιδέρωμα ως επί το πλείστον, οπότε...γιούχουυ!


*πραγματικό συμβάν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εγω παντως το λυπαμαι το σπιτακι!!Πηγα να χρησιμοποιησω την σκουπα και ρουφηξε το τραπεζομαντηλο!!Κουβα δεν βρηκα και η σφουγκαριστρα μπηκε στον νεροχυτη για να γινει "καλη" δουλεια!!Τα ασπρα ρουχα εγιναν μοβ..τα σωβρακα ασπρισανε και οταν πηγα να το διορθωσω με ενα προιον καταλληλο για αυτην την δουλεια γινανε πολυχρωμα!!Το πλυντηριο πιατων πλυμμυρησε,τα σεντονια που απλωσα πεσανε και αποφασισα να κανω μαρεγκα μονο που πηγα να σκασω τον φουρνο και γεμισε ο τοπος κατασπρο,βρωμερο και γλοιωδες κλουβιο αβγο :) Να ερθω σπιτι σας για να το περιποιηθω;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Όχι Σπυράκο μου μείνε μόνος σου μέχρι να στρώσεις - όλα μαθαίνονται - και ειδοποίησε μας μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παντως ενα λαθος που προσεξα στον εαυτο μου και μου το επισημανε και η αδερφη μου ειναι η εκφραση, ο ζηλος, η χαζομαρα οπως θες πεστε το να δειχνεις οτι ξερεις να κανεις απ'ολα. και οχι μονο να ξερεις αλλα και να τρεχεις να τα κανεις μπας και πεσει κανας φουρνος. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.
κανονικα θα πρεπει να κανεις και λιγο την τακτικη του δεν εχω ιδεα πως γινεται αυτο, αηδιαζω εκεινο, γιαξ το αλλο, δεν εχω δυναμη γιαυτο για να κανει και τιποτα ο αλλος. αμα τον καλομαθεις αντε μετα να τον ξεμαθεις.

παντως μεχρι τωρα τις εκανα εγω παντα. δεν προτιθεμαι ομως να το εφαρμοσω στη ζωη μου περαιτερω γιατι δεν λεει. ισοτητα? ε ισοτητα αγοριααα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Γυναικα,ειμαι ο αντρας του σπιτιου,και θελω οταν πλενω τα πιατα να υπαρχει ζεστο νερο!!!

Ευτυχως η δυστυχως,η μανα μου με εχει εκπαιδευσει απο μικρο να κανω διαφορες δουλειες στο σπιτι.
Οποτε ειμαι της αποψης οτι πρεπει να μοιραζονται οι δουλειες.Ασε που μπορει να υπαρχει και μια μικρη ανταμοιβη εκ μερους της γυναικας προς τον αντρα(if you know what i mean):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Mercury το μυαλό σου όλο εκεί το έχεις :devil: :angel: :whistle: :look: :P

Ένα δίκαιο μοίρασμα πιστεύω θα ήταν το πιο υγιές. :) Μην τα περιμένει η γυναίκα όλα από τον άντρα ούτε και το αντίθετο!! Εξάλλου βάση για να χτιστεί ένα ζευγάρι/μια σχέση αποτελεί η σύμπραξη.


Φυσικά, χωρίς να θέλω να γενικεύσω, οι περισσότεροι άνδρες δεν φημίζονται για την..εχμ "λεπτότητά" τους στο χειρισμό ορισμένων πραγμάτων γι'αυτό αν είναι να προκαλέσουν μεγαλύτερη ζημιά ας το αφήνουν σε μας καλύτερα. :P :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaratoustras

Νεοφερμένος

Ο zaratoustras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
όποιος έχει όρεξη όποιος τις κάνει καλύτερα όποιος είναι ξεκούραστος όποιος έχει σειρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω παντως το λυπαμαι το σπιτακι!!Πηγα να χρησιμοποιησω την σκουπα και ρουφηξε το τραπεζομαντηλο!!Κουβα δεν βρηκα και η σφουγκαριστρα μπηκε στον νεροχυτη για να γινει "καλη" δουλεια!!Τα ασπρα ρουχα εγιναν μοβ..τα σωβρακα ασπρισανε και οταν πηγα να το διορθωσω με ενα προιον καταλληλο για αυτην την δουλεια γινανε πολυχρωμα!!Το πλυντηριο πιατων πλυμμυρησε,τα σεντονια που απλωσα πεσανε και αποφασισα να κανω μαρεγκα μονο που πηγα να σκασω τον φουρνο και γεμισε ο τοπος κατασπρο,βρωμερο και γλοιωδες κλουβιο αβγο :) Να ερθω σπιτι σας για να το περιποιηθω;:whistle:

Αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά στις μπαρούφες που εκάνα εγώ πρόσφατα και σε περνάω και κάμποσα χρονάκια, είμαι και γυναίκα. Οκευ, άλλαξα χρώμα σ'ενα καινούριο πουκάμισο, ξέχασα δυο αυγά να βράζουν μέχρι που άκουσα το ΠΛΑΦ και είχαν όλα πεταχτει στον τοίχο της κουζίνας, η κουζίνα αφού είχα καθαρίσει κάθε γωνιά και τοίχο βρώμαγε αυγουλίλα ενα 24ωρο. Και κοτζάμ γαιδάρα, οπότε έχεις έλπιδες, μην απελπίζεσαι:P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω κάνει χειρότερο: Έχω ξεχάσει καουτσουκένια πιπίλα στο μάτι της κουζίνας και όταν τη θυμήθηκα... είχε γίνει μαύρο επίχρισμα στους τοίχους και σε κάθε επιφάνεια της κουζίνας. Κοινώς η κουζίνα είχε γίνει μαύρη και το καμένο καουτσούκ δεν έβγαινε με απλό σκούπισμα. Ούτε που θυμάμαι πόσες μέρες μου πήρε να το καθαρίσω. :redface:


(Μιλάω για τέτοια πιπίλα: https://2.bp.blogspot.com/_1JyfewFe-yI/TK6xUOdQBhI/AAAAAAAAAl0/U7T0JYYMXPE/s1600/ΠΙΠΙΛΑ.jpg)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
εε το καθαρισμα κλπ καθαριστρια.. :Ρ και τα ψωνια η γυναικα.. ενταξει δεν ειναι τοσο δυσκολο να πηγαινει 1 φορα τη βδομαδα στο σουπερ μαρκετ για ψωνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εε το καθαρισμα κλπ καθαριστρια.. :Ρ και τα ψωνια η γυναικα.. ενταξει δεν ειναι τοσο δυσκολο να πηγαινει 1 φορα τη βδομαδα στο σουπερ μαρκετ για ψωνια

Άμα ρέει το χρήμα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Άμα ρέει το χρήμα! :P
εεε σιγα μωρε.. ποσο να παιρνει μια φορα τη βδομαδα. και αν τα οικονομικα ειναι δυσκολα, της λες βδομαδα παρα βδομαδα και στο ενδιαμεσο βοηθανε ολοι στο σπιτι. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Το σκούπισμα, το σφουγγάρισμα, το πλύσιμο των πιάτων, το μαγείρεμα είναι μερικές από τις δουλειές του σπιτιού που δεν γίνονται μια φορά την εβδομάδα και καθάρισες. :P

Αυτές ποιος θα τις κάνει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το σκούπισμα, το σφουγγάρισμα, το πλύσιμο των πιάτων, το μαγείρεμα είναι μερικές από τις δουλειές του σπιτιού που δεν γίνονται μια φορά την εβδομάδα και καθάρισες. :P

Αυτές ποιος θα τις κάνει??

Νομίζεις!!!:hehe::hehe::hehe:

Αλλά καλό θα ήταν να γίνονται αρκετά συχνά:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
σκουπισμα σφουγγαρισμα νομιζω μπορουν να κανουν ολοι η στην τελικη, ο καθενας το χωρο του. πλυσιμο πιατων το πλυντηριο. μαγειρεμα η γυναικα προφανως η ο ανδρας αν θελει απο μονος του βεβαια.. δεν ξερω αν σε καλυψα :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μοιρασιά 50-50 (αν δεν υπάρχει η δυνατότητα οικιακού-ής βοηθού) είναι η μόνη δίκαιη λύση. Το 40-60 κλπ....συνεπάγεται εκμετάλλευση της απλήρωτης εργασίας είτε του άνδρα είτε της γυναίκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
βασικα εξαρταται αποτο ζευγαρι
εγω δεν εχω θεμα να μαγειρευω γιατι μ αρεσει
ο αλλος απλα μπορει να μαζευει τα πραγματα του και να μην τα πεταει απο εδω και απο εκει
δεν θα εκανα ποτε ενα προγραμμα μεσα στο σπιτι ελεος
οπως κατσει και βεβαια σουπερμαρκετ μαζι γιατι δεν μπορω να σηκωσω παντα τις σακουλες:P
οσο για σφουγγαρισμα σκουπισμα κτλ σιγα το θεμα σε ενα σπιτι που μενουν δυο ατομα και οχι ολοκληρη οικογενεια δεν ειναι τιποτα το καθαρισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
σκουπισμα σφουγγαρισμα νομιζω μπορουν να κανουν ολοι η στην τελικη, ο καθενας το χωρο του. πλυσιμο πιατων το πλυντηριο. μαγειρεμα η γυναικα προφανως η ο ανδρας αν θελει απο μονος του βεβαια.. δεν ξερω αν σε καλυψα :Ρ

Προφανώς? :confused:

Πώς προκύπτει το προφανώς?

Και η γυναίκα αν ΔΕΝ θέλει πρέπει προφανώς να θελήσει?
Εμένα καθόλου δεν με κάλυψες πάντως :)

Super market γιατί ή γυναίκα? Μαζί ή με λίστα και βουρ για super-market. Κι αν κάνει και κανά λάθος καμιά φορά well... την επόμενη θα μάθει. Aνδρας είναι όχι καθυστερημένος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top