Προτείνετε ένα βιβλίο

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πως έγινα βλάκας του Μάρτιν Παζ.

Προσωπικά μου άρεσε για το είδος του και για το ανάλαφρο/κωμικό του ύφους του :)
Αυτό ήθελα να το διαβάσω, αν και τελικά δεν το τόλμησα. Είναι όντως καλό;

Παολο Κοελο "Εντεκα λεπτα".

[FONT=Arial,Helvetica]Οταν ακολουθείς το δρόμο της συνείδησής σου, τότε θα έρθει η ώρα που το σώμα και η ψυχή θα αναγεννηθούν. Τα Έντεκα Λεπτά αφηγούνται την ιστορία της Μαρίας, μιας νεαρής Βραζιλιάνας από την επαρχία, που οι πρώτες αθώες, φευγαλέες επαφές της με τον έρωτα της ραγίζουν την καρδιά. Σε τρυφερή ηλικία, είναι πλέον πεπεισμένη ότι δε θα βρει ποτέ την αληθινή αγάπη. Αντίθετα, είναι βέβαιη πως η αγάπη είναι κάτι τρομερό, που σε κάνει να υποφέρεις. Μια τυχαία συνάντηση με κάποιον στο Ρίο την οδηγεί στη Γενεύη να ονειρεύεται τη δόξα και τα πλούτη, καταλήγει όμως να γίνει πόρνη. Η πεποίθησή της ότι αγάπη σημαίνει απελπισία και σπαραγμός θα τεθεί σε αμφισβήτηση, όταν γνωρίσει ένα γοητευτικό νεαρό ζωγράφο. Σε αυτή την οδύσσεια αυτοεπίγνωσης, η Μαρία καλείται να διαλέξει: θα ακολουθήσει το μονοπάτι της σκοτεινής και στείρας σεξουαλικής απόλαυσης ή θα διακινδυνεύσει τα πάντα για να ανακαλύψει το προσωπικό της εσωτερικό φως και μαζί την πιθανότητα του ιερού σεξ, του έρωτα δύο σωμάτων που οι ψυχές τους αγαπιούνται;
πηγη
[/FONT]
Ενδιαφέρον βιβλίο, το είχα διαβάσει τότε που πρωτοβγήκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αυτό ήθελα να το διαβάσω, αν και τελικά δεν το τόλμησα. Είναι όντως καλό;
είναι καλό, αλλά λίγες σελίδες ρε γμτ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Γενικά τα βιβλία του Πάολο Κοέλο δεν με πολύ ενθουσιάζουν. Πολύς ντόρος είχε γίνει και με τον αλχημιστή αλλά δεν ήταν και ΤΟ βιβλίο, έχουν πέσει στα χέρια μου και καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Γενικά τα βιβλία του Πάολο Κοέλο δεν με πολύ ενθουσιάζουν. Πολύς ντόρος είχε γίνει και με τον αλχημιστή αλλά δεν ήταν και ΤΟ βιβλίο, έχουν πέσει στα χέρια μου και καλύτερα...

Εμενα παντως δεν με τρελανε ο Αλχημιστης, αλλα μου αρεσε πολυ το "Η βερονικα αποφασιζει να πεθανει" και το "Ζαχιρ". Τωρα διαβαζω τη "Μαγισσα του Πορτομπελο", ενδιαφερον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
"Η Μάνα και το νόημα της ζωής"του yalom.Οτι βγάζει αυτός ο άνθρωπος είναι αριστούργημα.Το διαβάζω αυτόν τον καιρό και απορροφούμαι,ξεχνάω τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γνωριζουμε Αγγλικο τιτλο ; (για αυτο του Γιαλομ) ;

Προτεινω (κι ας μη το εχω τελειωσει) : Stupid White Men / Ηλιθιοι Λευκοι (Michael Moore)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Γνωριζουμε Αγγλικο τιτλο ; (για αυτο του Γιαλομ) ;

Προτεινω (κι ας μη το εχω τελειωσει) : Stupid White Men / Ηλιθιοι Λευκοι (Michael Moore)
Δεν ξέρω αγγλικό τίτλο,δεν γράφει ούτε το βιβλίο.Αν πάρεις όμως τις εκδόσεις Αγρα νομίζω οτι θα σου πούν(τηλ:210-7011461).Kαι μια που θα πάρεις πες τους να το βάλουν στην επόμενη έκδοση..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Η κοιλάδα του φόβου του Σερ Αρθουρ Κοναν Ντουλ.(για τους λάτρεις του Σερλοκ Χολμς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γνωριζουμε Αγγλικο τιτλο ; (για αυτο του Γιαλομ) ;

Τίτλος : Η ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
Τίτλος Πρωτοτύπου : MOMMA AND THE MEANING OF LIFE
Εκδόσεις Άγρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
"Έγκλημα και τιμωρία" του Ντοστογιέφσκι αν και δεν ξέρω αν το έχει προτείνει άλλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
"Έγκλημα και τιμωρία" του Ντοστογιέφσκι αν και δεν ξέρω αν το έχει προτείνει άλλος!

Πολύ πολύ καλό!!!!
Επίσης... Δεν ξέρω αν το έχω προτείνει ξανά στο παρελθόν πολύ καλά βιβλία για μένα είναι τα εξής:
1. Να ζεις, να αγαπάς κ να μαθαίνεις
2. Αφού μεγάλωσες καλά να πάθεις
3. Ο κόσμος της Σοφίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Judge Dredd

Νεοφερμένος

Ο Judge Dredd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ιαν μακ Γιουαν Στην Ακτη και Μακ Κορμακ Ο Δρομος, σχετικα καινουργια και τα δυο, πιθανον τα καλυτερα της χρονιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Μπορεί κπ να μου προτείνει ένα βιβλίο με εξωγήινους/ανεξήγητα φαινόμενα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Judge Dredd

Νεοφερμένος

Ο Judge Dredd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ναι αλλα ας πουμε τι σε ενδιαφερει ακριβως, καποια μυθιστορηματα τυπου "Νυχτεριτες" η καποια επιστημονικου τυπου που ασχολουνται με το μεταφυσικο και την εξωγηινη ζωη και στο λεω αυτο γιατι τα δευτερα συνηθως ειναι κομπογιαννιτικα εκτος αν προκειται για σοβαρου μελετητη (πραγμα σπανιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Και τα 2 θα με ενδιέφεραν αλλά περισσότερο το 2ο.Αν και το 1ο θα μ'άρεσε:DΈχεις κάτι να μου προτείνεις?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Judge Dredd

Νεοφερμένος

Ο Judge Dredd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
https://www.skepdic.gr/main.cfm

Απο Αγγλικα πως πας?

Σου εβαλα ενα ενδιαφερον λινκ

Απο ελληνικες εκδοσεις προσωπικα μου αρεσε η Γαλαξιακη Αυτοκρατορια του Ασιμωφ και ο Αντιστροφος Κοσμος του Φιλιπ Ντικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Proficiency έχω.Οκ θα το ψάξω,thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Bill Slayer πρόσεξε μην πέσεις στην κλασσική τους παγίδα. Πολλές φόρες σε βιβλία μεταφυσικού κτλ παραθέτουν ένα μικρό κομματάκι από κάποιο αρχαίο κείμενο και το κάνουν τριχιά. Όταν ασχολείται κανείς με το μεταφυσικό πρέπει να είναι πολύ δύσπιστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairytale

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 881 μηνύματα.
Το καινούργιο βιβλίο της Αλκυόνης Παπαδάκη, Το ταξίδι που λέγαμε...
Ρούφηξα τις σχεδόν 400 σελίδες του σε μια μέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugs Bunny

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bugs Bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Το καινούργιο βιβλίο της Αλκυόνης Παπαδάκη, Το ταξίδι που λέγαμε...
Ρούφηξα τις σχεδόν 400 σελίδες του σε μια μέρα...
:clapup::clapup::clapup:
Είναι, κατά τη γνώμη μου, το καλύτερό της...
και επειδή έχω σημειώσει κάποια κομμάτια αν επιτρέπεται (δεν ξέρω), μπορώ να τα παραθέσω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top