Είναι ύβρις η πολλή ευτυχία;

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Η ευτυχία έρχεται μόνο στην άλλη ζωή.

Η επίγεια ζωή πρέπει να χαρακτηρίζεται από αρέτη, άσκηση, πόνο καθώς και αποχή από την ηδονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,002 μηνύματα.
Η ευτυχία έρχεται μόνο στην άλλη ζωή.

Η επίγεια ζωή πρέπει να χαρακτηρίζεται από αρέτη, άσκηση, πόνο καθώς και αποχή από την ηδονή.

Σε ευχαριστώ Μέγα Δάσκαλε που συνεισέφερες στο ταπεινό μου θέμα.:whistle:

Πάω να αυτομαστιγωθώ που το μυαλό μου είναι συνεχώς στο σεξ.:rolleyes:

Ον τόπικ:

Μα γιατι χαλας την ευτυχια που σου ερχεται??? Γιατι να κλωτσας μακρια οτι καλυτερο μπορει να σου ερθει...

Ξερεις φανταζομαι τι γινεται, οταν κατι ερχεται κοντα σου και καθε φορα που το κανει εσυ προσπαθεις να το διωξεις μακρια, ετσι???
Δεν ξαναρχεται μετα απο ενα σημειο...
Και τοτε.... Την εκατσες!!!!

Και δεν μπορω να το καταλαβω αυτο??? Γιατι να φοβασαι να σαι ευτυχισμενη??? Η ζωη εχει και τα πανω της και τα κατω της... Αν δεν ηταν ετσι θα ηταν βαρετη...

Ίσως γιατί παίρνω ευτυχία από λιγότερα πράγματα σε σχέση με άλλους ανθρώπους και δεν αντέχω να τα χάσω.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θα είμαι λακωνικός: η ζωή είναι μικρή, οπότε κοιτάχτε να την ευχαριστηθείτε στο έπακρον όσο μπορείτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Η ευτυχία έρχεται μόνο στην άλλη ζωή.

Η επίγεια ζωή πρέπει να χαρακτηρίζεται από αρέτη, άσκηση, πόνο καθώς και αποχή από την ηδονή.

Τι προσπαθεις να κανεις??? Να δωσεις νεα διασταση στην εννοια "διεστραμμενη αισθηση του χιουμορ"??? Αν ναι εισαι πολυ καλος... Αν οχι, λυπαμαι πολυ...

Ίσως γιατί παίρνω ευτυχία από λιγότερα πράγματα σε σχέση με άλλους ανθρώπους και δεν αντέχω να τα χάσω.:/:


Και ειναι αυτος λογος για μην χαιρεσαι πραγματικα ουτε αυτα τα λιγοτερα πραγματα που σου δινουν ευτυχια??? Θα περιμενε κανεις αν εχεις λιγοτερες ευκαιριες στην ευτυχια, να την βιωνεις οσο πιο εντονα μπορεις στις ευκαιριες που σου δινονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,002 μηνύματα.
Και ειναι αυτος λογος για μην χαιρεσαι πραγματικα ουτε αυτα τα λιγοτερα πραγματα που σου δινουν ευτυχια??? Θα περιμενε κανεις αν εχεις λιγοτερες ευκαιριες στην ευτυχια, να την βιωνεις οσο πιο εντονα μπορεις στις ευκαιριες που σου δινονται...

Ό,τι είναι λίγο είναι και πολύτιμο, έτσι δεν είναι; Αν ας πούμε έχεις 10 βιβλία (λέμε τώρα) και να χάσεις το ένα, άσχετα με το ποιο σου αρέσει περισσότερο, δε θα στεναχωρηθείς τόσο. Αν όμως έχεις μόνο 2, η απώλεια του ενός είναι πιο μεγάλο πλήγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ό,τι είναι λίγο είναι και πολύτιμο, έτσι δεν είναι; Αν ας πούμε έχεις 10 βιβλία (λέμε τώρα) και να χάσεις το ένα, άσχετα με το ποιο σου αρέσει περισσότερο, δε θα στεναχωρηθείς τόσο. Αν όμως έχεις μόνο 2, η απώλεια του ενός είναι πιο μεγάλο πλήγμα.

Οχι γιατι μπορει αυτα τα 2 να μη με τρελαινουν τοσο αλλα το ενα απο τα δεκα ναναι το αγαπημενο μου, εγω κει θα ξενερωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ό,τι είναι λίγο είναι και πολύτιμο, έτσι δεν είναι; Αν ας πούμε έχεις 10 βιβλία (λέμε τώρα) και να χάσεις το ένα, άσχετα με το ποιο σου αρέσει περισσότερο, δε θα στεναχωρηθείς τόσο. Αν όμως έχεις μόνο 2, η απώλεια του ενός είναι πιο μεγάλο πλήγμα.

Ναι, αλλα δες λιγο την διαφορα... Με το παραδειγμα με τα βιβλια δεν ειναι τοσο καλο... Γιατι η ευτυχια οπως και να χει δεν μπορει να κρατησει για παντα... Ομως ενα βιβλιο μπορεις να το κρατησεις για παντα...

Οποτε ενα καλυτερο παραδειγμα θα ηταν, ας πουμε, ενα βαζο με την αγαπημενη σου μαρμελαδα... Εστω κι ενα μικρο... Δε μου λες... Τι θα προτιμουσες??? Να την φας σε παρα παρα πολυ μικρες δοσεις, που ναι μεν θα κρατησει περισσοτερο, αλλα σε σημειο που θα χασεις την γευση της ή να την απολαυσεις σε κανονικες δοσεις κι ας κρατησει και πιο λιγο???

Φαινεται αστειο με την μαρμελαδα, το ξερω... Αλλα δεν μπορουσα να σκεφτω καλυτερο παραδειγμα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,002 μηνύματα.
Ναι, αλλα δες λιγο την διαφορα... Με το παραδειγμα με τα βιβλια δεν ειναι τοσο καλο... Γιατι η ευτυχια οπως και να χει δεν μπορει να κρατησει για παντα... Ομως ενα βιβλιο μπορεις να το κρατησεις για παντα...

Οποτε ενα καλυτερο παραδειγμα θα ηταν, ας πουμε, ενα βαζο με την αγαπημενη σου μαρμελαδα... Εστω κι ενα μικρο... Δε μου λες... Τι θα προτιμουσες??? Να την φας σε παρα παρα πολυ μικρες δοσεις, που ναι μεν θα κρατησει περισσοτερο, αλλα σε σημειο που θα χασεις την γευση της ή να την απολαυσεις σε κανονικες δοσεις κι ας κρατησει και πιο λιγο???

Φαινεται αστειο με την μαρμελαδα, το ξερω... Αλλα δεν μπορουσα να σκεφτω καλυτερο παραδειγμα...:redface:

Μάλλον θα προτιμούσα να τη φυλάω σαν κόρη οφθαλμού για να μην τελειώσει.:/:
(και στο λέει άτομο που σιχαίνεται τη μαρμελάδα χιχι:P)

Όμως για την ευτυχία δεν είσαι σίγουρος οτι θα τελειώσει. Αυτό θα ήταν τρομερό άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μάλλον θα προτιμούσα να τη φυλάω σαν κόρη οφθαλμού για να μην τελειώσει.:/:

(και στο λέει άτομο που σιχαίνεται τη μαρμελάδα χιχι:P)

Αρα... Προτιμας να μην την γευτεις, αλλα να απλως να την προσεχεις να μην τελειωσει...

Αυτο δεν ειναι ευτυχια ομως... Ειναι προσπαθεια για εγκλωβισμο της...:(
Κι οταν την εγκλωβιζεις, η ευτυχια παυει να ειναι ευτυχια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,002 μηνύματα.
Αρα... Προτιμας να μην την γευτεις, αλλα να απλως να την προσεχεις να μην τελειωσει...

Αυτο δεν ειναι ευτυχια ομως... Ειναι προσπαθεια για εγκλωβισμο της...:(
Κι οταν την εγκλωβιζεις, η ευτυχια παυει να ειναι ευτυχια...

Είναι όμως καλύτερο από το να τη δω να φτάνει στο τέλος της.:( Τουλάχιστον αν την έχω σε αναμονή ξέρω οτι είναι εκεί.

Δυστυχώς η ευτυχώς όμως δεν μπορούμε να βάλουμε τη ζωή μας σε αναμονή. Όπως λέει το τραγουδάκι "Η ζωή που περνά και χάνεται, η στιγμή ποτέ δεν πιάνεται".:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Είναι όμως καλύτερο από το να τη δω να φτάνει στο τέλος της.:( Τουλάχιστον αν την έχω σε αναμονή ξέρω οτι είναι εκεί.

Δυστυχώς η ευτυχώς όμως δεν μπορούμε να βάλουμε τη ζωή μας σε αναμονή. Όπως λέει το τραγουδάκι "Η ζωή που περνά και χάνεται, η στιγμή ποτέ δεν πιάνεται".:/:

Αν την δεις να φτανεις στο τελος της, ενω την εχεις πραγματικα ευχαριστηθει???

Κι ομως εσυ προσπαθεις να την βαλεις σε αναμονη... Ασε που και το να το καταφερεις θα ναι πολυ χειροτερο απο τωρα που δεν μπορεις να το κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,002 μηνύματα.
Αν την δεις να φτανεις στο τελος της, ενω την εχεις πραγματικα ευχαριστηθει???

Κι ομως εσυ προσπαθεις να την βαλεις σε αναμονη... Ασε που και το να το καταφερεις θα ναι πολυ χειροτερο απο τωρα που δεν μπορεις να το κανεις...

Δεν μπορώ να ευχαριστηθώ απόλυτα την ευτυχία όταν ξέρω οτι έχει ημερομηνία λήξης.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ευχαριστηθώ απόλυτα την ευτυχία όταν ξέρω οτι έχει ημερομηνία λήξης.:(

Ομως δεν ειναι ημερομηνια ληξης... Αλλα η φυσικη διαδοχη των πραγματων... Δεν θα μπορουσες να εισαι μονιμα ευτυχισμενη... Ή αν το καταφερνες παλι θα εχανες το νοημα... Δεν θα ηταν ευτυχια, αντιθετα θα ηταν μια μονοτονια που θα σε οδηγουσε σε ανια...;)

Οποτε οταν σου δινεται ευκαιρια να χαρεις, αρπαξε την με ολη σου την καρδια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αν θελει καποιοs να μην χασει ποτε την ευτυχια στην ζωη του μονο εναs τροποs υπαρχει,ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΡΙΖΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευτυχια του να μπορειs κοπιαζονταs να χαριζειs ΕΣΥ ευτυχια στουs αλλουs,αυτη ειναι και η μεγαλυτερη ανταμοιβη που μπορει να λαβει καποιοs χαριζονταs την απλοχερα,θα ειναι διπλα ευτυχισμενοs και ωφελημενοs στην ζωη του.
Επιτέλους θα συμφωνήσω (στα σοβαρά) με τον Αζιμούθιο και μάλιστα θα με φάει η μαύρη ζήλια, γιατί θα ήθελα αυτό να το έχω γράψει πρώτος εγώ...:P:D

Πραγματικά, η ευτυχία που καθορίζεται από επιτυχίες, από υλικά αγαθά, από συγκυρίες, είναι πάντοτε εφήμερη, αφού
όπως εξήγησα στο προηγούμενο ποστ μου, είναι έρμαιο των πιθανοτήτων και των διακυμάνσεών τους, κατά συνέπεια καλά κάνει κάποιος να φοβάται ότι σύντομα θα τη χάσει.

Η πραγματική ευτυχία βρίσκεται μέσα μας, έχει να κάνει με την ανάταση που νιώθουμε όταν αγαπούμε, όταν δινόμαστε ολόψυχα, είναι η πληρότητα που νιώθει η καρδιά όταν γεμίζει συναισθήματα. Όμως κανένα συναίσθημα δεν είναι αληθινό και πολύ περισσότερο δεν μπορεί να προκαλέσει τούτη την ανάταση της ψυχής μας, εάν δεν το μοιραζόμαστε. Τούτη η ευτυχία δεν χάνεται ποτέ. Ακόμη κι αν το άτομο που αγαπούμε χαθεί απ' τη ζωή μας, ακόμη κι αν μας πληγώσει, εκείνη η στιγμή που αξιωθήκαμε να ανταλλάξουμε λίγο από το ψυχικό μας ρευστό με κάποιον άλλον, που χαρίσαμε σε κάποιον κάτι δικό μας αληθινό, παραμένει και μας δροσίζει για πάντα, ακόμη και κάτω από τον καυτό ήλιο της Ερήμου, όπου μοναχοί οδοιπορούμε. Ίσως γι' αυτό και να ήταν αληθινό, επειδή το δωρίσαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μάλλον θα προτιμούσα να τη φυλάω σαν κόρη οφθαλμού για να μην τελειώσει.:/:
Εγώ λέω να την βάλεις και κάτω απ' το στρώμα να την κάνεις μασούρι. :P

Don't push your luck. Αφού είσαι καλά σήμερα τι σκας; Για το αν θα 'σαι το 2015;


Τι να πω ... Ε ρε προβλήματα που 'χει ο κόσμος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ευχαριστηθώ απόλυτα την ευτυχία όταν ξέρω οτι έχει ημερομηνία λήξης.
και η ζωη εχει ημερομηνια ληξης..

ουτε αυτη μπορεις να ευχαριστηθεις?

παντως απολυτα δεν υπαρχουν,,οποτε μην περιμενεις ποτέ την απολυτη ευτυχια κλπ μπουρδες που ακουμε τριγυρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
.....για να φέρουν την ισορροπία.
Ποιά ισορροπία, που την είδες; Ο κόσμος μας είναι η πεμπτουσία της ανισότητας, από επίπεδο φυσικής εξέλιξης, μέχρι και ανθρώπων έργα, κι εσύ πιστεύεις ότι υπαρχει κάποιο ηθικό ρολόϊ που μοιράζει την δυστυχία με βάση την ευτυχία;
Άλλωστε τα "μεγέθη" είναι φαινομενικά, και εκφράζουν απλώς μια κατάσταση σε σχέση με άλλες, επομένως δεν μπορούμε ποτέ να ορίσουμε πότε φτάσαμε στο....πολλή ή πολύ!

Είναι ύβρις η πολλή ευτυχία;
Η επόμενη ερώτηση παρακαλώ.....

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,002 μηνύματα.
Ομως δεν ειναι ημερομηνια ληξης... Αλλα η φυσικη διαδοχη των πραγματων... Δεν θα μπορουσες να εισαι μονιμα ευτυχισμενη... Ή αν το καταφερνες παλι θα εχανες το νοημα... Δεν θα ηταν ευτυχια, αντιθετα θα ηταν μια μονοτονια που θα σε οδηγουσε σε ανια...;)

Οποτε οταν σου δινεται ευκαιρια να χαρεις, αρπαξε την με ολη σου την καρδια!!

Έχεις πολύ δίκιο και με βοήθησες. Σε ευχαριστώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Πάντα στη ζωή μου όταν ήμουν ευτυχισμένη φοβόμουν οτι κάτι θα συμβεί και θα χαλάσει αυτή η ευτυχία μου. Η κοσμοθεωρία μου είναι οτι είναι ύβρις η πολλή ευτυχία, οτι αν κάποιος είναι πολύ ευτυχισμένος επεμβαίνουν κάποιοι "θεοί" για να φέρουν την ισορροπία. Ο φίλος μου όταν του το είπα μου είπε οτι πιο πολύ είναι ύβρις να έχεις την ευτυχία και να μην την ευχαριστιέσαι θεωρώντας οτι είναι ύβρις. Εγώ πάλι προσπαθώ μάλλον υποσυνείδητα να "αμαυρώσω" λίγο αυτήν την ευτυχία ώστε να μη χρειαστεί η επέμβαση των "θεών".

Τι λέτε;

η προγιαγια μου ελεγε οτι στη νηστια ειναι μεγαλη αμαρτια αμα σου προσφερουν μη νυστισιμο και δν το παρειες απο το να το παρεις....δλδ μπορεις να τα συνδεσεις και να δεις πως ειναι μεγαλυτερη υβρις να μην δεχεσαι τις αρετες που σου προσφερονται. παντως επειδη λες "θεοι", ειναι κοινωςαποδεκτο πως οι θεοι για την ευτυχια πασχιζουν, ειναι η ευτυχια η ιδια και οτι πολυτυμοτερο μπορουν να σου δωσουν ειναι η ευτυχια. αν πιστευεις στο χριστιανισμο παντως ειναι η λεγομενη 12η εντολη οπου ο Ιησους ειπε "χαιρετε". διοτι 10 αυτες του μωυση και 11η θεωρουμε το αγαπατε αλληλους και 12η αυτο που ειπα ως αγραφες. αλλα η ευτυχια δν ειναι υβρις, ειναι μεγαλη αρετη. θα προσεξεις πως ο βιος καποιων αγιων χαρακτηριζοταν απο εξωπραγματικα παραλογη ευτυχια και εμπιστοσυνη στο θεο, οποτε υποθετω πως αφου οσοι ηταν "αναγνωρισμενοι απο τον θεο" ας πουμε χαρακτηρισονταν απο υπερβολικη ευτυχια, τοτε η ευτυχια δν ειναι κατι κακο.

ομως εχε υπ'οψιν σου πως καθε τι γεννιεται απο το αντιθετο του, δλδ ξυπνας απο τον υπνο, γινεσαι καλυτερος απο χειροτερος που ησουν πριν, και χειροτερευεις απο καλυτερος, το δικαιο ερχεται αμεσως μετα την αδκια και πονος μετα την ηδονη και αυτη μετα του πονου. αν δν υπηρχε αντιθετο τοτε ολα θα πηγαιναν προς το ενα, δλδ αν δν ξυπνουσαμε ποτε θα κοιμομασταν συνεχεια κτλ. οποτε η δυστυχια μας βοηθανα επιστρεψουμε στην ευτυχια....εχει το ρολο της...μας βοηθα και να σκεφτουμε....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top