Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τωρα κατάλαβα γιατι έφτασε ως εδω που έφτασε ο κόσμος.Για αυτο το λόγο βιώνει κάθε μέρα ο κόσμος τον πόνο και την Δυστυχία γιατι οι περισσότεροι Ανθρωποι θέλουν Δύναμη και Εξουσία και υπάρχουν τετοιες Ανόητες Απόψεις όπως το σχόλιο 1358 και βάζουν πάνω απο όλα τον Εαυτο τους ανεξάρτητα αν θα προκαλέσουν Αναστάτωση και πληγώσουν Ανθρώπους.

Στο όνομα του Πατρος του Υιου και του Αγίου πνεύματος φύλαξε Θεέ και Κυριε τον κόσμο,Αμήν

Όντος το σχόλιο 1358 περιέχει ανόητες απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειλικρινά προσπάθησα να συζητήσω λογικά μαζί σου, αλλά απ'οτι φαίνεται δε μπορείς να αντεπεξέλθεις. Έχεις διαβάσει ένα βιβλίο (αν το έχεις διαβάσει) και το πιστεύεις τυφλά και δογματικά. Δεν έχεις κάτσει ούτε 1 λεπτό να στοχαστείς πάνω σε αυτά που λέει, στις τραγικές αντιφάσεις που περιέχει και τα παράλογα αντικρουόμενα γραφόμενά του. Για να μην μιλήσω καν για τα αμέτρητα αξιώματά του.

Όλη μας την κουβέντα την ξεκίνησα λέγοντας σου πως δεν δέχομαι αυτό το μοντέλο θεού αλλά θα το δεχτώ χάριν διευκόλυνσης της κουβέντας, παρόλα αυτά, αυτό δε σε σταμάτησε από το να χαρακτηρίσεις ανόητα αυτά που σου είπα. Όλα τα ποστ μου συνδέονται με λογική συνεπαγωγή των όσων λες. Εσύ πάλι ευτυχώς μου έκανες πλέον ξεκάθαρο πως όποτε στριμώχνεσαι, είτε χλευάζεις αυτά που λέει ο άλλος είτε αποπροσανατολίζεις την κουβέντα γράφοντας άσχετα λογικά ασύνδετα πράγματα.

-Γιάννη τι ώρα είναι?

-Πράσινο

Αυτό ακριβώς κάνεις και πλέον κατάλαβα ότι το κάνεις συνειδητά. Δε πρόκειται λοιπόν να σου ξανασυναντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν χρειάζομαι καμία θρησκεία και κανένα δόγμα να μου υποδείξει τί να κάνω, έχω τον προσωπικό μου κώδικα ηθικής που ακολουθώ ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... έχω τον προσωπικό μου κώδικα ηθικής που ακολουθώ ...

Που τον βρήκες; Τον πήρες τζάμπα, με έκπτωση ή με πιστωτική; Μη μου πεις, από γεννησιμιού σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Που τον βρήκες; Τον πήρες τζάμπα, με έκπτωση ή με πιστωτική; Μη μου πεις, από γεννησιμιού σου!!!

Τί είναι τόσο δυσνόητο σ'αυτό που λέω? :/: Ο καθένας αποκτά το δικό του ύστερα από χρόνια τριβής στην κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...:/: Ο καθένας αποκτά το δικό του ύστερα από χρόνια τριβής στην κοινωνία.

Ναι, "γηράσκω αεί διδασκόμενος"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ναι, "γηράσκω αεί διδασκόμενος"!

Σαφώς. Μπορείς να πεις ευθέως τώρα αν συμφωνείς ή διαφωνείς μαζί μου σε κάτι και αν ναι, που συγκεκριμένα γτ δεν καταλαβαίνω την...ιδιόμορφη ροή σκέψης σου? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Μπορείς να πεις ευθέως τώρα αν συμφωνείς ή διαφωνείς μαζί μου ...

Ειλικρινά, δεν μπορώ! Και ίσως από δω να πηγάζει η "ιδιομορφία του λόγου" μου, περί θεού γενικά...

Ο Θεός δεν θέλει εναν κόσμο και μια ολοκληρη Αιωνιοτητα...

Πόσα χρόνια άραγε μετράνε, για μία μη ολόκληρη Αιωνιότητα; Αλήθεια, τι ακριβώς είναι η αιωνιότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τι ακριβώς είναι η αιωνιότητα;

το διάστημα κατά το οποίο θα διαρκέσει η αποπληρωμή των δανείων που η χώρα σύναψε απο το 1821 και μετά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασμένος : Δηλαδή μου λες πως ο Θεός εκδίωξε τον Εωσφόρο γιατί ήταν αλαζόνας και ήθελε να είναι ίσος με τον Θεό. Δηλαδή μου λες πως ο Πανάγαθος Θεός τιμώρησε το δημιούργημά του επειδή επιδίωξε να κάνει αυτό που δημιουργήθηκε να κάνει δηλαδή να είναι ίσος με τον Θεό.


Πρώτον το λάθος που σκέφτονται οι περισσότεροι Ανθρωποι όπως και εσύ είναι ότι ο ανθρωπος δεν μπορεί να γίνει ίσος με τον Θεό.Δεν γίνεται γιατι το κτιστό δεν μπορεί να γίνει εντελώς όμοιο με τον Ακτιστό Θεό.Ο Ανθρωπος μπορεί να μετεχει στις Ακτιστες Ενεργειες του Θεού αλλα οχι στην Θεία Φύση του Θεού.Μπορεί να γίνει Θεός κατα χάριν και να μετεχει στα μυστήρια της Αγία Τριαδας αλλα όχι να γίνει εκ φύσεως Θεός.Αλλο Θέος κατα χάριν και άλλο Θεός εκ φύσεως.

Ο Ανθρωπος γίνεται Θεός κατα χάριν με την δωρεά της Ακτιστης Θείας Χάρης του Χριστού.Το γεγονός ότι ο Ανθρωπος μετέχει στην Θέωση του Χριστού δεν σημαίνει αυτομάτως πως καταργείται εντελώς η Ανθρωπινη φυση του.Ο Ανθρωπος παραμενει Ανθρωπος έχοντας ως δωρέα απο τον Χριστό τις Ακτιστες θεϊκές δυνάμεις και ο Χριστός ως Θεός παραμένει Θεός χωρίς να καταργείται η Θεότητα του απο την ενωμένη Ανθρωπινη φύση.Με απλά λόγια ο ενσαρκωμένος Ακτιστός Θεός παρόλο που προσελαβε την Ανθρωπινη φύση εξακολουθεί να είναι Θεός.Αυτη η ένωση της Θεϊκης Του Φύσης με την Ανθρώπινη δεν καταργεί την Θεϊκή Του φύση αλλα ως Θεάνθρωπος διατηρούνται οι δυο φύσεις ξεχωριστές χωρίς η μια φύση να καταργεί την άλλη αλλα είναι ενωμένες στην μια Υποσταση του Χριστού.


Συνεπώς ο Ανθρωπος ως κτιστό πλάσμα ως προς την Θεϊκή Φύση του Χριστού δεν μπορεί να εντελώς όμοιος με τον Χριστό,γιατι ο Χριστός ως Θεός είναι Ακτιστός και ο Ανθρωπος είναι κτιστός.Αυτα τα υπαρξιακά χαρακτηριστα στην σχέση του Θεού και του Ανθρώπου δεν αλλάζουν και είναι αμετάβλητα.

Ο Ανθρωπος δημιουργήθηκε οχι για να γίνει εντελώς όμοιος με τον Χριστό κατι που δεν γίνεται επειδή αναφέραμε παραπάνω ότι είναι κτιστός αλλα να γίνει μέτοχος της Θέωσης,να τείνει στο να γίνεται όμοιος με τον Χριστό και να αυξάνεται προς την κοινωνία Αγαθότητας με τον Χριστό.

Ο σκοπος του Ανθρωπου με απλά λόγια είναι η θέωση και η μετοχή του στις Ακτιστες θείες ενέργειες,να γίνεται συνεχεια όμοιος προς τον Χριστό και να βρίσκεται σε συνεχή κοινωνία Αγάπης με τον Χριστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σφεντονας

Νεοφερμένος

Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ο σκοπος του Ανθρωπου με απλά λόγια είναι η θέωση και η μετοχή του στις Ακτιστες θείες ενέργειες,να γίνεται συνεχεια όμοιος προς τον Χριστό και να βρίσκεται σε συνεχή κοινωνία Αγάπης με τον Χριστό.

Μπαααα. Αυτο δεν ειναι ο σκοπος του ανθρωπου αλλα η αυτοκαταστροφη του. Ο Χριστος ελεγε πως πρεπει να ειμαστε ταπεινοι σε σημειο που οταν καποιος μας χαστουκηζει να γυρναμε και το αλλο μαγουλο. Με λιγα λογια οποιαδηποτε αδικια να την αποδεχομαστε για να κανουμε το χατιρι στον Ιησουλη. Βεβαια ολα αυτα ειναι "να χαμε, να λεγαμε" επειδη οπως εχουν αποδειξει τα μεγαλυτερα μυαλα της ανθρωποτητας (οι επιστημονες), ο Ιησουλης δεν υπαρχει.

Σκοπος του ανθρωπου ειναι η Αναρχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μπαααα. .........

Σκοπος του ανθρωπου ειναι η Αναρχια.
Πολύ τρολάρισμα πέφτει εδώ μέσα... :hmm:
ολα αυτα ειναι "να χαμε, να λεγαμε" επειδη οπως εχουν αποδειξει τα μεγαλυτερα μυαλα της ανθρωποτητας (οι επιστημονες), οτι ο ……….. δεν υπαρχει.
Θα ήθελα με δικά σου λόγια και όχι δίχως όνομα επιστημόνων, να έβλεπα την γνώμη σου.
Ετσι απλά, δίχως να βρίζεις, δείχνοντας ότι διαθέτεις αν μη τι άλλο, επίπεδο ανάλογο της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Σε αυτην την εικονα όσοι την βλέπουμε η Μήτερα η Παναγία η Πάναγνος δείχνει αγάπη στον Υιό της τον Ιησού Χριστό.Δεν υπάρχει σε αυτήν την εικόνα ουτε δύναμη,ουτε Εξουσία,ουτε επιβολή,ούτε Εγωισμός και μίσος παρα μόνο Αγαπη.

Αυτη είναι η Αληθινή Αγάπη που πρέπει να δείχνουμε και στο Χριστό και στους Συνανθρώπους μας και η Αγαπη του Χριστού είναι το νόημα της Ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
γιατι λεει "γλυκοφιλούσα" αφού δεν φιλάει; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.


Σε αυτην την εικονα όσοι την βλέπουμε η Μήτερα η Παναγία η Πάναγνος δείχνει αγάπη στον Υιό της τον Ιησού Χριστό.Δεν υπάρχει σε αυτήν την εικόνα ουτε δύναμη,ουτε Εξουσία,ουτε επιβολή,ούτε Εγωισμός και μίσος παρα μόνο Αγαπη.

Αυτη είναι η Αληθινή Αγάπη που πρέπει να δείχνουμε και στο Χριστό και στους Συνανθρώπους μας και η Αγαπη του Χριστού είναι το νόημα της Ζωής.

Ποτέ δεν είχα καταλάβει γιατί η αγάπη στους γύρω μου πρέπει να πηγαίνει χεράκι χεράκι με την αγάπη στο Χριστό.Διαφωνώ και για το νόημα της ζωής επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christyyy

Νεοφερμένος

Η christyyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Υπάρχει θεός !! Και έτσι θέλω να πιστεύω!! Αν δεν πίστευα θα έχανα το δρόμο στη ζωή μου....
Ο θεός σε βοηθάει να ξεχωρίσεις το σωστό από το λάθος... βάζει το όρια που δεν πρέπει αν περάσεις...σε βοηθάει έτσι να μην ξεφεύγεις, να παραμένεις άνθρωπος λογικός... και να προχωράς μπροστά με όσο το δυνατόν καλύτερο και τελειότερο τρόπο.
Ο θεός αφήνει τον άνθρωπο ελεύθερο, και να έχει δικιά του βούληση , και να κάνει τις επιλογές του. Απο κει και πέρα η μαγκιά είναι αν μπορείς να τα ακολουθήσεις όλα αυτά ή να ακολουθήσεις τον εύκολο δρόμο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει θεός !! Και έτσι θέλω να πιστεύω!! Αν δεν πίστευα θα έχανα το δρόμο στη ζωή μου....
Ο θεός σε βοηθάει να ξεχωρίσεις το σωστό από το λάθος... βάζει το όρια που δεν πρέπει αν περάσεις...σε βοηθάει έτσι να μην ξεφεύγεις, να παραμένεις άνθρωπος λογικός... και να προχωράς μπροστά με όσο το δυνατόν καλύτερο και τελειότερο τρόπο.
Ο θεός αφήνει τον άνθρωπο ελεύθερο, και να έχει δικιά του βούληση , και να κάνει τις επιλογές του. Απο κει και πέρα η μαγκιά είναι αν μπορείς να τα ακολουθήσεις όλα αυτά ή να ακολουθήσεις τον εύκολο δρόμο...;)

10 μπράβο απο εμένα :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Υπάρχει θεός !! Και έτσι θέλω να πιστεύω!! Αν δεν πίστευα θα έχανα το δρόμο στη ζωή μου....
Ο θεός σε βοηθάει να ξεχωρίσεις το σωστό από το λάθος... βάζει το όρια που δεν πρέπει αν περάσεις...σε βοηθάει έτσι να μην ξεφεύγεις, να παραμένεις άνθρωπος λογικός... και να προχωράς μπροστά με όσο το δυνατόν καλύτερο και τελειότερο τρόπο.
Ο θεός αφήνει τον άνθρωπο ελεύθερο, και να έχει δικιά του βούληση , και να κάνει τις επιλογές του. Απο κει και πέρα η μαγκιά είναι αν μπορείς να τα ακολουθήσεις όλα αυτά ή να ακολουθήσεις τον εύκολο δρόμο...



όχι κρίσσυ.
η αλήθεια βρίσκεται στους sex pistols...
γκεγκε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christyyy

Νεοφερμένος

Η christyyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
χαχαχα Μόνο μη μας βγεις και με το σώβρακο έξω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top