Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εσύ γιατί θέλεις να παντρευτείς και να μην ακολουθήσεις απλά την νομική οδό;

Γιατί είναι παράδοση όταν ενώνονται ένας άνδρας και μια γυναίκα να γινεται μια συγκεκριμένη τελετή. Αν αυτό δεν ήταν στην παράδοσή μας, δεν θα με ένοιαζε. Απλώς μου αρέσει να κρατάω κάποια συγκεκριμένα τυπικά για την ομορφιά που τους χαρίζει η γραφικότητά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δηλαδή αν παράδοση ήταν να παντρεύονται μόνο οι ομοφυλόφιλοι δεν θα σε ενοχλούσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Δηλαδή αν παράδοση ήταν να παντρεύονται μόνο οι ομοφυλόφιλοι δεν θα σε ενοχλούσε;

Αν είμασταν σε ένα κόσμο όπου το φυσιολογικό θα ήταν οι άνθρωποι να είναι ομοφυλόφιλοι, τότε η παράδοση θα ήταν να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι, οπότε προφανώς δεν θα με πείραζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εσύ γιατί θέλεις να παντρευτείς και να μην ακολουθήσεις απλά την νομική οδό;
Να απαντήσω εγώ?
Γιατί δεν θέλω να έχουν πρόβλημα τα παιδιά μου από το δυσκίνητο και ρατσιστικό κράτος, γιατί δεν θα αλλάξω μυαλά στους γονείς μου και δεν βρίσκω το λόγο να το κάνω, γιατί μου αρέσει το ..τζερτζελο του γάμου και για να επιπλώσω το σπίτι μου [the latter being a joke :P]

Aν όταν έρθει η ώρα να πω ότι "this is my man" δεν υπάρχει φόβος τα παιδιά μου να αντιμετωπίσουν ρατσιστικές συμπεριφορές [γιατί αν έχει βρει και είσαι με τον άνθρωπο σου και μένετε μαζί δεν βρίσκω άλλο λόγο να παντρευτείς] θα ακολουθήσω μονάχα τη νομική οδό..

Needless to say ότι εφόσον υπάρχει τέτοια δυνατότητα προσωπικά ευχαρίστως θα την ακολουθούσα για αρχή [τουλ μέχρι να πω "κάνω παιδί" και να δω πως έχει η κατάσταση τότε]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Να γίνουν αργά και σταθερά βήματα. Να το χωνέψουμε όλοι καλύτερα. Και όσο εμείς θα μασάμε και θα καταπίνουμε, η ζωή αυτών των ανθρώπων θα περνάει. Οι γενιές θα περνάνε,οι γονείς θα γίνονται παππούδες και οι ομοφυλόφιλοι θα παραμένουν να ακολουθούν σιωπηλά τα δικά μας βήματα. Για να μην μας έρθει εμάς απότομα θα αφήνουμε το ζήτημα να εξελίσσεται με τους ρυθμούς που εμείς θα θέτουμε. Οι άλλοι είναι λιγότεροι και πρέπει να περιμένουν. Σ' αυτούς βέβαια δεν θα έρθει απότομα τίποτα. Αυτοί θα μάθουν να ζουν μ'αυτά που βρήκαν. Κι αν αλλάξει κάτι άλλαξε, θα είναι τυχεροί...

Δεν βρίσκω τι άλλο θα καταφέρουμε με τις καθυστερήσεις από το να αφήσουμε στάσιμο το πρόβλημα και στη μοίρα τους τους ανθρώπους που αφορά άμεσα. Γιατί θεωρώ πώς αυτοί είναι σε μια θέση πολύ δυσκολότερη από τη δική μας (που δεν είμαστε έτοιμοι ψυχολογικά), έστω κι αν μόνοι τους το διάλεξαν.

Και φυσικά η Εκκλησία δεν τους αφορά όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Δεν βρίσκω τι άλλο θα καταφέρουμε με τις καθυστερήσεις από το να αφήσουμε στάσιμο το πρόβλημα και στη μοίρα τους τους ανθρώπους που αφορά άμεσα. Γιατί θεωρώ πώς αυτοί είναι σε μια θέση πολύ δυσκολότερη από τη δική μας (που δεν είμαστε έτοιμοι ψυχολογικά), έστω κι αν μόνοι τους το διάλεξαν.

Και φυσικά η Εκκλησία δεν τους αφορά όλους.

Δηλαδή το πρόβλημα είναι αν θα το ονομάσουμε γάμο ή όχι; Από αυτό θα εξαρτηθεί η ευτυχία στη ζωή τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Είναι αυτό που λέει ο tetra.
ΠΛΕΟΝ αναγνωρίζονται νομικά, γίνονται αποδεκτοί κοινωνικά... δλδ "κολλάμε" στο αν θα το πει ο δήμαρχος ή ο συμβολαιογράφος?!?!?!

Ε... οκ, το όνομα δλδ είναι το θέμα?!?!? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σαφώς και δεν κολάμε εκεί, τουλάχιστον όχι εγώ. Εξάλλου είμαι κατά είτε του πολιτικού γάμου είτε φυσικά του θρησκευτικού.

Ωστόσο, αφού υπάρχουν ετερόφυλοι που απαιτούν να ασκήσουν το δικαίωμα για τέλη του γάμου, αυτό το δικαίωμα γιατί να μην το έχει και ένας ομοφυλόφιλος; Είναι πολίτης Β κατηγορίας;

Φυσικά και δεν αναφέρομαι στο θρησκευτικό γάμο, επειδή αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Δηλαδή το πρόβλημα είναι αν θα το ονομάσουμε γάμο ή όχι; Από αυτό θα εξαρτηθεί η ευτυχία στη ζωή τους;

Ναι, από αυτό ακριβώς. Από αυτά που σημαίνει αυτό. Γιατί δεν είναι μια απλή παραδοχή, μια απλή προσφώνηση. Γι' αυτούς τουλάχιστον σίγουρα σημαίνει περισσότερα. Σημαίνει ότι θα έχουν ελπίδα, ότι δεν θα είναι πια στο περιθώριο, ότι επιτέλους θα είναι αποδεκτοί. Γι'αυτούς μπορεί να σημαίνει ότι οι αγώνες τους δικαιώθηκαν, ό,τι δεν θα ντρέπονται να κοιτάξουν στα μάτια όσους τους θεωρούσαν ανένταχτους και τους κατέκριναν. Και σημαίνει ότι θα μπορούν να φτάσουν στην ευτυχία.

Γιατί ο άνθρωπος που δεν είναι αποδεκτός δεν είναι ευτυχισμένος όπως και να το κάνουμε. Έχουμε ανάγκη κάπου να απευθυνόμαστε και κάπου να ανήκουμε. Να συμμετέχουμε και να ακουγόμαστε, αν θέλουμε να έχουμε την ευκαιρία της διεκδίκησης μιας ζωής που "μας αξίζει".

Και δεν κολλάμε στο όνομα, ας λεγόταν όπως να'ναι αν ήταν να σηματοδοτεί τα ίδια και όλα τα δικαιώματα του "γάμου". Τα ίδια θα σήμαινε ό,τι όνομα κι αν είχε αν ήταν ισότιμος με τον δικό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
καλώς ή κακώς η εκκλησία που τελεί τους γάμους δεν το θεωρεί σωστό, μιας και για αυτήν γάμος=παιδιά (no sex before marriage και γενικά τα ξέρετε).

Από εκεί και πέρα το τι θεωρώ εγώ, εσύ ή ο άλλος σωστό λίγη σημασία έχει Imo. Αυτό που έχει σημασία είναι να γίνεται "one step at a time". Kαι είναι λίγο δύσκολο να πείσεις μια κοινωνία που μόλις αρχίζει να αποδέχεται ότι " ο Αχιλλέας απ'το Κάιρο που εδώ και χρόνια ζει στην Αθήνα η μάνα του δεν τον ξεχνά κι ας είναι απ'τα παιδιά εκείνα..." και που μόλις αρχίζει να συνειδητοποιεί ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι μονάχα κάποιοι γραφικοί γαβαλάδες ή , αντίστοιχα, κάποια "αντρογύναικα" αλλά μπορεί να είμαστε εγώ, εσύ ο άλλος, οι καθόλα "νορμάλ" φαινομενικά να δεχτεί "αμάσητο" ότι θα μπορούν ο Κώστας και ο Τάκης, η Μαρία και η Σοφία να πάνε στο δημαρχείο και να παντρευτούν.

Μια πράξη της μορφής "σύμφωνο συμβίωσης" αφενός μεν λύνει όλα τα γραφειοκρατικά προβλήματα, εφετέρου κάνει πράξη το "one step at a time". H γιαγιά μου (που δεν έχω πλέον) δεν θα το χωνέψει ποτέ. Αλλά η γενιά των γονιών μου μπορεί και να το κάνει.

Έτσι, ώστε όταν γίνουμε εμείς η γενιά των "γονιών" να μπορεί "ομαλά" να γίνει πράξη ακόμα και ο γάμος (με την έννοια της επίσημης πράξης στο δημαρχείο προφανώς εννοώ)

imo :)

Ερωτηση για να δω αν καταλαβα πληρως τα λεγομενα σου: Στο Ιραν ας πουμε, που οι γυναικες δεν εχουν ισα δικαιωματα με τους αντρες, αν καποια στιγμη μια κυβερνηση, μια μεριδα της κοινωνιας, ή οτιδηποτε αλλο συντελουσε στο να αποκτησουν απολυτως πληρη δικαιωματα με τη μια, θα επρεπε να τους παρεχονται τμηματικα απλα και μονο γιατι αιωνες τωρα ετσι εχουν συνηθισει οι παλαιοτερες γενιες;

Προκειμενου να μην ενοχληθουν καποιες συντηρητικες μεριδες του λαου, πρεπει να στερουνται των δικαιωματων τους καποιοι αλλοι; Και τελος παντων, απο ποτε η ενοχληση (ηθικη) καποιων αποτελει κριτηρια για την παροχη δικαιωματων στους πολιτες; Και ελπιζω να γινεται κατανοητο οτι ακομα και αν εχουν τη δυνατοτητα δια μεσω νομικων συμβολαιων να εχουν κληρονομικα και αλλα δικαιωματα, και παλι το να μην εχουν το δικαιωμα να παντρευονται, ειναι διακριση σε σχεση με αλλους πολιτες. Και για να ειμαι απολυτα σαφης, προφανως μιλαω για πολιτικο γαμο. Στους κολπους της η Εκκλησια ας κανει ο,τι θελει (αν και παλι αυτο ειναι παρανομο, αλλα τωρα τρεχα γυρευε)

Είναι αυτό που λέει ο tetra.
ΠΛΕΟΝ αναγνωρίζονται νομικά, γίνονται αποδεκτοί κοινωνικά... δλδ "κολλάμε" στο αν θα το πει ο δήμαρχος ή ο συμβολαιογράφος?!?!?!

Ε... οκ, το όνομα δλδ είναι το θέμα?!?!? :confused:

Αν καταργουνταν μια μερα ο γαμος, αλλα συνεχιζαν να παρεχονται οι δυνατοτητες να εχεις ολα τα οφελη αυτου (χωρις ομως τελετες και τα λοιπα), δεν θα διαμαρτυρονταν κανεις; Αφου μονο το ονομα δεν θα υπηρχε! ;)

Προφανως, αν νιωθεις την αναγκη να ενωθεις με εναν αλλον ανθρωπο μπροστα στα αγαπημενα σου προσωπα, την νιωθεις. Και δεν θα σου την καλυψουν τα νομικα συμβολαια αυτην, ουτε θα φυγει επειδη εισαι gay.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@Ιnso: Δλδ, θεωρείς την καταπίεση των γυναικών στο Ιραν ίσης σημασίας με το αν η κοινωνικά αναγνωρισμένη συμβίωση των ομοφυλόφιλων θα ονομάζεται "γάμος" και θα το επικυρώνει ο δήμαρχος με το αν θα ονομάζεται "σύμφωνο" και θα το επικυρώνει ο συμβολαιογράφος? :confused::confused::confused:

Δεν είναι λίγο τραβηγμένο αυτό?
Και ναι... Σε πρώτη φάση αν ήμουν γυναίκα σε καταπιεσμένο καθεστώς ΟΥΔΟΛΩΣ θα με ενδιέφερε αν με ονόμαζαν "ίση" ή "όμοια" με τον άνδρα. Θα με ενδιέφερε αν θα μου παραχωρούσαν τα δικαιώματα που θέλω. Τονίζω. Σε πρώτη φάση.
Αλλά ούτως ή άλλως θεωρώ ότι συγκρίνουμε παντελώς ανόμοια πράγματα.

Επίσης, να κάνω μια ερώτηση? Δεν θέλω να την πω σε κάνενα αλλά η δική μου εμπειρία, η οποία είναι ένα ζευγάρι συμφοιτητών μου και ένα δικό τους φιλικό ζευγάρι [όπως καταλάβετε ομοφυλόφιλα ζευγάρια εννοώ] μου λέει ότι οι ομοφυλόφιλοι σε πρώτη φάση είναι ικανοποιημένοι που μπορούν να σκέφτονται κοινό μέλλον , έστω και αν λέγεται "σύμφωνο συμβίωσης". Υπάρχει κάποιος λόγος που είστε τόσο σίγουροι όλοι ότι οι ομοφυλόφιλοι νιώθουν τόσο... μιεροί ή ριγμένοι από τη σκέψη του "συμφώνου" Vs "γαμου" ? :confused:


επίσης κάπου εδώ να δηλώσω ότι η απάντηση μου στο γκάλοπ είναι ότι με αφήνει αδιάφορη με την έννοια ότι θεωρώ ότι η αγάπη 2 ανθρώπων αφενός και η κατοχύρωση νομικά της σχέσης τους αφετέρου δεν έχει να κάνει με το όνομα που της δίνουμε. :)


εδιτ: από καθαρή ακαδημαϊκή απορία, αν θέλεις μου εξηγείς γιατί είναι παράνομη η "άρνηση" της εκκλησίας? Δεν το λέω επιθετικά αλήθεια δεν το κατάλαβα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Επίσης, να κάνω μια ερώτηση? Δεν θέλω να την πω σε κάνενα αλλά η δική μου εμπειρία, η οποία είναι ένα ζευγάρι συμφοιτητών μου και ένα δικό τους φιλικό ζευγάρι [όπως καταλάβετε ομοφυλόφιλα ζευγάρια εννοώ] μου λέει ότι οι ομοφυλόφιλοι σε πρώτη φάση είναι ικανοποιημένοι που μπορούν να σκέφτονται κοινό μέλλον , έστω και αν λέγεται "σύμφωνο συμβίωσης". Υπάρχει κάποιος λόγος που είστε τόσο σίγουροι όλοι ότι οι ομοφυλόφιλοι νιώθουν τόσο... μιεροί ή ριγμένοι από τη σκέψη του "συμφώνου" Vs "γαμου" ? :confused:

Πιστεύω ότι ένας συνειδητοποιημένος ομοφυλόφιλος, θα νιώθει σίγουρα ριγμένος. Γιατί δεν είναι το όνομα που θα τον ενδιαφέρει αλλά το αντίκρυσμα που αυτό θα έχει στους γύρω του. Και σίγουρα θα έχει. Σ'εμάς μπορεί να φαίνεται το ίδιο, γι'αυτούς και για τους συγγενείς τους, για τους δικούς τους σίγουρα είναι διαφορετικό, ακούγεται διαφορετικά. Τους δίνει ίσως διαφορετική αίσθηση για το πώς οι άλλοι το δέχονται. Και θα ακουγόταν μια χαρά και το "σύμφωνο" αν ήταν να παρέχει όλα όσα ο "γάμος". Δεν αναφέρομαι μόνο σε πρακτικά,νομικά θέματα, κυρίως σε συναισθηματικά. Κάτι που έχει ένα όνομα συγκεκριμένο για τους υπόλοιπους θα ήταν μεγάλη ευτυχία να έχει και γι'αυτούς το ίδιο. Θα εννοούσε κατευθείαν την αποδοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@Νininaou:καταρχάς μόλις έθιξες 4 πολύ συνειδητοποιημένους και αξιόλογους ανθρώπους αλλά το προσπερνώ γιατί μου έδωσες πάτημα να πω ότι έχεις δίκιο. Σημασία έχει πως θα τους αντιμετωπίσει η οικογένεια και ο περίγυρος σε μεγάλο βαθμό. Και ίσως οι δικοί μου φίλοι (το ένα ζευγάρι που γνωρίζω καλά, γιατί το άλλο είναι μόνο έμμεσοι φίλοι) να μην "σκάνε" τόσο πολύ για το αν θα ονομαστούν "παντρεμένοι" γιατί έχουν κερδίσει την αποδοχή των οικογενειών τους, γιατί μένουν ανοιχτά μαζί, γιατί δεν "ντρέπονται" να κάνουν κοινές διακοπές και να πάνε μαζί το πάσχα πχ στο σπίτι του ενός ή του άλλου, χωρίς να γίνονται "γραφικοί" ή δακτυλοδεικτούμενοι. Οπότε ναι, αν είσαι σίγουρος για αυτό που έχεις δεν σε νοιάζουν οι ταμπέλες. Είναι, υποθέτω, όπως ήταν τα ζευγάρια που συζούσαν σε παλαιότερες εποχές χωρίς να δίνουν σημασία στις ταμπέλες, εφόσον είχαν σιγουριά για αυτό που είχαν. Ήταν.. πώς το είπες κι εσύ? Α, ναι.. συνειδητοποιημένοι. ;)


εδιτ: Επίσης κάπου εδώ θα σταματήσω να φέρνω το προσωπικό παράδειγμα ως επιχείρημα κυρίως γιατί δεν νομίζω ότι έχω δικαίωμα να βγάζω τα προσωπικά τους στο Internet. Το παράδειγμα το έφερα μόνο γιατί μου φαίνεται ότι τρωγόμαστε λίγο για το "πάπλωμα" χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
RE, Χαίρομαι πραγματικά για τους φίλους σου. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να τους θίξω και συγγνώμη αν το έκανα. Είναι συνειδητοποιημένοι. Και είναι και οι δικοί τους, τυχεροί γι'αυτό. Μακάρι να συνέβαινε σε όλους. Μακάρι, αλλά δεν γίνεται. Το να είναι δυο άνθρωποι σίγουροι και καθαροί με τους εαυτούς τους δεν εξασφαλίζει πάντα ότι και οι γύρω τους θα είναι εντάξει. Αλλά κι αν είναι, γιατί να μην περάσουν απ'το "εντάξει" στο "χαρούμενοι";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
@Ιnso: Δλδ, θεωρείς την καταπίεση των γυναικών στο Ιραν ίσης σημασίας με το αν η κοινωνικά αναγνωρισμένη συμβίωση των ομοφυλόφιλων θα ονομάζεται "γάμος" και θα το επικυρώνει ο δήμαρχος με το αν θα ονομάζεται "σύμφωνο" και θα το επικυρώνει ο συμβολαιογράφος? :confused::confused::confused:

Δεν είναι λίγο τραβηγμένο αυτό?

1) Προφανως και ειναι τραβηγμενο. Δεν το ειπα ως αντιστοιχο, αλλα αναρωτιομουν με τη λογικη σου σε αυτο το θεμα, πως θα αντιμετωπιζες καποιο αλλο πιο "οριακο".
2) Αν ειναι κοινωνικα αναγνωρισμενη, δεν υπαρχει προβλημα με το να συμβαινει και νομικα (ουτε θα διαμαρτυρηθει κανεις) Αλλα επειδη δεν ειναι, ειναι που υπαρχει προβλημα.
3) Μπορει καποιος να καλεσει τους φιλους, την οικογενεια και τους γνωστους του στον συμβαιολογραφο, να το γιορτασουν μαζι και να αρχισουν να κλαινε; :P Επομενως ειναι διαφορετικα πραγματα.
4) Προφανως δεν ειναι το ιδιο. Αλλα ακομα και το να μην αφηνουν το παιδι σου να παιζει σε μια παιδικη χαρα και να το αφηνουν να παιξει σε ολες τις υπολοιπες, ειναι στερηση καποιου διακαιωματος του, και ρατσισμος απεναντι του. Το οτι μπορει να μην εχει τοση σημασια δεδομενου οτι μπορει να παιξει το ιδιο καλα στην διπλανη παιδικη χαρα, δεν σημαινει οτι δεν θα επρεπε να εχει το δικαιωμα να το κανει παντου.

Και ναι... Σε πρώτη φάση αν ήμουν γυναίκα σε καταπιεσμένο καθεστώς ΟΥΔΟΛΩΣ θα με ενδιέφερε αν με ονόμαζαν "ίση" ή "όμοια" με τον άνδρα. Θα με ενδιέφερε αν θα μου παραχωρούσαν τα δικαιώματα που θέλω. Τονίζω. Σε πρώτη φάση.
Αλλά ούτως ή άλλως θεωρώ ότι συγκρίνουμε παντελώς ανόμοια πράγματα.

Επισης, μαλλον ξεχνας οτι οι ομοφυλοφιλοι εξαιρουνται (προς το παρον) ΚΑΙ απο το συμφωνο συμβιωσης, αρα αρχικα, δεν εχεις καν τα ιδια δικαιωματα. Κατα δευτερον, ποιο ειναι το νοημα των "φασεων". Ή κατι ειναι νομιμο, ή δεν ειναι. Το να αφαιρεις εστω και το δικαιωμα καποιου χαρακτηρισμου απο καποιον, δεν ειναι παραλογο, δεδομενου οτι ειναι εξισου νομιμος πολιτης ενος κρατους με εναν αλλον;

Επίσης, να κάνω μια ερώτηση? Δεν θέλω να την πω σε κάνενα αλλά η δική μου εμπειρία, η οποία είναι ένα ζευγάρι συμφοιτητών μου και ένα δικό τους φιλικό ζευγάρι [όπως καταλάβετε ομοφυλόφιλα ζευγάρια εννοώ] μου λέει ότι οι ομοφυλόφιλοι σε πρώτη φάση είναι ικανοποιημένοι που μπορούν να σκέφτονται κοινό μέλλον , έστω και αν λέγεται "σύμφωνο συμβίωσης". Υπάρχει κάποιος λόγος που είστε τόσο σίγουροι όλοι ότι οι ομοφυλόφιλοι νιώθουν τόσο... μιεροί ή ριγμένοι από τη σκέψη του "συμφώνου" Vs "γαμου" ? :confused:

Μπορει οι ανθρωποι, δεδομενης της θεσης τους στην κοινωνια σημερα, να ειναι ευχαριστημενοι που αυτη θα βελτιωθει εστω και καπως. Το θεμα ειναι γιατι να μην εξομειωθουν πληρως. Και οι σκλαβοι της Αμερικης αν τους ελεγαν οτι θα μπορειτε να διαμαρτυρεστε οταν σας χτυπουν με το μαστιγιο, θα ηταν ευχαριστημενοι, αλλα δεν σημαινει οτι δεν θα ηθελαν να ειναι και ισοι.

Και προσωπικα μιλαω ως προς το πως θα ενιωθα εγω αν ημουν ομοφυλοφιλος. Μπορει ολοι οι gay να μην εχουν προβλημα. Εγω θα ειχα. :)

εδιτ: από καθαρή ακαδημαϊκή απορία, αν θέλεις μου εξηγείς γιατί είναι παράνομη η "άρνηση" της εκκλησίας? Δεν το λέω επιθετικά αλήθεια δεν το κατάλαβα!

Σε ενα μαγαζι, αν δηλωσουν οτι θελουν μονο ομορφες κοπελες, εχουν δικαιωμα να το κανουν; Σε ενα περιπτερο, μπορει καποιος να αρνηθει να σε εξυπηρετησει επειδη δεν εχεις ψιλα; Οχι, ειναι παρανομο. Εφοσον λοιπον και η Εκκλησια υπαγεται στους κανονες του κρατους, πληρωνει φορους, κτλ, τοτε υποθετω οτι δεν μπορει να διακρινει μελη του κρατους βασει των σεξουαλικων τους προτιμησεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
aha...i c...
Με την ίδια λογική να μηνύσω μήπως και εγώ την πολεμική και την πολιτική αεροπορία γιατί λόγω μυωπίας δεν μου επιτρέπει να γίνω πιλότος? Μήπως είναι και αυτό παράνομο? Πως όχι; Με διαχωρίζει από τους υπόλοιπους ανθρώπους! :worry::confused:

σόρρυ για το τραβηγμένο παράδειγμα, δεν έχω επιθετική διάθεση, απλά λέω μην καταλήξουμε να διαφωνούμε για το "πάπλωμα" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
aha...i c...
Με την ίδια λογική να μηνύσω μήπως και εγώ την πολεμική και την πολιτική αεροπορία γιατί λόγω μυωπίας δεν μου επιτρέπει να γίνω πιλότος? Μήπως είναι και αυτό παράνομο? Πως όχι; Με διαχωρίζει από τους υπόλοιπους ανθρώπους! :worry::confused:

σόρρυ για το τραβηγμένο παράδειγμα, δεν έχω επιθετική διάθεση, απλά λέω μην καταλήξουμε να διαφωνούμε για το "πάπλωμα" :)

No prob! :)

Εκει δεν ειναι το ιδιο. Ειναι λειτουργικο το ζητημα. Δεν θα εισαι η ιδια ασφαλης, ουτε το αεροσκαφος, ενω δε αυτη η ιδιοτητα σου σε καθιστα χειροτερη σε αποδοση σε σχεση με καποιον αλλον. Επομενως, δεν ειναι θεμα επιλογης μεταξυ ισων.

Αλλο παραδειγμα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ok! τις εταιρίες αεροσυνοδών που με διαχωρίζουν γιατί δεν είμαι πάνω από 1.70! ;)

Ή την ελληνική (τουλ) αστυνομία.;)

Μπορώ να βρω κι άλλα παραδείγματα, αλλα δεν είναι εκεί το point μου... Όπως για την πολεμική αεροπορία δεν καλύπτω τα κριτήρια ασφάλειας και με απορρίπτει, όπως το ύψος μου δεν καλύπτει τα κριτήρια ομορφιάς για να γίνω αεροσυνοδός κοκ., έτσι πρέπει να δεχτούμε ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν καλύπτουν το κριτήριο της ικανότητας/δυνατότητας τεκνοποίησης οπότε δεν μπορεί να τους δεχτεί στο μυστήριο που λέγεται "γάμος" ...

imo και φιλικά πάντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Όπως για την πολεμική αεροπορία δεν καλύπτω τα κριτήρια ασφάλειας και με απορρίπτει, όπως το ύψος μου δεν καλύπτει τα κριτήρια ομορφιάς για να γίνω αεροσυνοδός κοκ., όπως οι ομοφυλόφιλοι δεν καλύπτουν το κριτήριο της ικανότητας/δυνατότητας τεκνοποίησης, έτσι και τα ζευγάρια που έχουν προβλήματα στην αναπαραγωγή ή δεν θέλουν να κάνουν παιδιά... δεν μπορούμε να τα δεχτούμε το μυστήριο (υποθέτω αναφέρεσαι μόνο στον θρησκευτικό; ) που λέγεται "γάμος" ..
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Πάντως παιδιά όταν μιλάμε για γάμο ομοφυλοφίλων νομίζω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα -αν όχι όλοι- εννοούμε νομικό γάμο (=νομική κατοχύρωση και αναγνώριση του ζευγαριού) και όχι τέλεση θρησκευτικού μυστηρίου. Εκεί είναι οι κανόνες της Εκκλησίας κ σε όποιον αρέσουν, μιας και εκεί μπλέκονται (υποτίθεται) "Θεοί" και "Ιεροί Κανόνες" και λοιπά που δεν γνωρίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top