Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γιατί δεν είναι το όνομα που θα τον ενδιαφέρει αλλά το αντίκρυσμα που αυτό θα έχει στους γύρω του. Και σίγουρα θα έχει. Σ'εμάς μπορεί να φαίνεται το ίδιο, γι'αυτούς και για τους συγγενείς τους, για τους δικούς τους σίγουρα είναι διαφορετικό, ακούγεται διαφορετικά. Τους δίνει ίσως διαφορετική αίσθηση για το πώς οι άλλοι το δέχονται. Και θα ακουγόταν μια χαρά και το "σύμφωνο" αν ήταν να παρέχει όλα όσα ο "γάμος". Δεν αναφέρομαι μόνο σε πρακτικά,νομικά θέματα, κυρίως σε συναισθηματικά. Κάτι που έχει ένα όνομα συγκεκριμένο για τους υπόλοιπους θα ήταν μεγάλη ευτυχία να έχει και γι'αυτούς το ίδιο. Θα εννοούσε κατευθείαν την αποδοχή.
Μα πραγματικά νομίζεις ότι αρκεί να γίνει νόμιμος ο γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων για να τους αποδεχτεί η κοινωνία σαν ζευγάρι και μάλιστα κατευθείαν; Μήπως ζούμε σε διαφορετική κοινωνία;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
:hmm:έτσι και τα ζευγάρια που έχουν προβλήματα στην αναπαραγωγή ή δεν θέλουν να κάνουν παιδιά... δεν μπορούμε να τα δεχτούμε το μυστήριο (υποθέτω αναφέρεσαι μόνο στον θρησκευτικό; ) που λέγεται "γάμος" ..

1. Εννοείται ότι μιλάω για θρησκευτικό! Αν δεις όλα τα παραπάνω ποστ μου έγιναν με αφορμή το ποστ του insomniac που έθεσε θέμα "νομιμότητας" της άρνησης της εκκλησίας να παντρεύει ομοφυλόφιλους. :)

2. Τυποις, και αν θέλουμε να το δούμε στο "γράμμα του νόμου" έτσι όπως έχω αντιληφθεί τους "κανόνες" της εκκλήσίας ναι, ακόμα και αυτά τα ζευγάρια """"""κοροιδεύουν"""" την εκκλησία μιας και το σεξ υπάρχει μόνο για αναπαραγωγή και ο μόνος λόγος που το επιτρέπει εντός νόμιμου γάμου είναι γιατί έτσι γεννιούνται τα παιδιά! Απλώς, εκεί δεν μπορεί κανείς να το ξέρει! :)


[disclaimer: αυτό που μου φαίνεται απίστευτο είναι πώς κατέληξα να φαίνομαι η "ρατσίστρια" που δεν .... συμμερίζεται τον πόνο των ομοφυλόφιλων ενώ παράλληλα είμαι κάποια... βαθιά υποστηρίκτρια της Εκκλησίας! Αν δεν σας ενοχλεί προτιμώ να μην γράψω κάτι άλλο σε αυτό το τόπικ γιατί ειλικρινά νιώθω να πάρα πολύ ... "αδικημένη". Το ότι δεν ... "πέφτω με τα μούτρα" να υποστηρίξω πχ το γάμο μεταξύ ομοφυλοφίλων ή δεν αρχίζω να βρίζω τη δυσκίνητη εκκλησία, αλλα αποδέχομαι αφενός τα προβλήματα του να πάμε από το ένα άκρο στο άλλο με τη μία, αφετέρου ότι η εκκλησία αυτά πρεσβεύει, δεν μας αναγκάζει κανείς να την ακολουθήσουμε, νιώθω να με εκλαμβάνεται εντελώς διαφορετικά από την αρχική και πραγματική μου διάθεση. :/:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Μα πραγματικά νομίζεις ότι αρκεί να γίνει νόμιμος ο γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων για να τους αποδεχτεί η κοινωνία σαν ζευγάρι και μάλιστα κατευθείαν; Μήπως ζούμε σε διαφορετική κοινωνία;:/:

Στο ποστ που παρέθεσες μιλούσα για τη διαφορά "συμφώνου"- "γάμου", ως ονομασιών. Η πρώτη δείχνει την αδυναμία μας να αποδεχθούμε το διαφορετικό. Η δεύτερη λοιπόν θα ήταν ένα μεγάλο βήμα. Κι αν δεν σήμαινε την αποδοχή θα σήμαινε την αρχή της ελπίδας για αποδοχή. Πες το όπως θες. Άλλωστε δεν είπα ότι θα ήταν η αποδοχή αλλά ότι θα την σήμαινε, θα έδινε το σήμα.

RE, Δεν παρεξήγησε κανείς τις προθέσεις σου. Όταν έγινε κουβέντα για Εκκλησία είπες πράγματα που δεν τα αμφισβητήσαμε. Και καλά έκανες, εφόσον τέθηκε θέμα "νομιμότητας". Όσο για την άποψή σου να μην πάμε άπο το ένα άκρο στο άλλο αμέσως, αποδεχτή. Απλά λέμε κι εμείς τη δική μας. Νομίζω ότι συνέβαλες πραγματικά στην κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μα πραγματικά νομίζεις ότι αρκεί να γίνει νόμιμος ο γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων για να τους αποδεχτεί η κοινωνία σαν ζευγάρι και μάλιστα κατευθείαν; Μήπως ζούμε σε διαφορετική κοινωνία;:/:
Σίγουρα δεν θα τους αποδεχθεί κατευθείαν η κοινωνία. Αλλά τουλάχιστον, με την άσκηση των ίσων δικαιωμάτων που θα τους παρέχει το κράτος, η κοινωνία θα αναγκαστεί να δει το θέμα των ομοφυλοφίλων στα μάτια και όχι να το κρύψει κάτω από το χαλάκι, προσποιούμενη πως αυτοί οι άνθρωποι δεν υπάρχουν.

Αυτή τη στιγμή το 99,9% (ας βγάλω εκτός τις αιωνόβιες γιαγιάδες) της ελληνικής κοινωνίας ΞΕΡΕΙ πως υπάρχουν ομοφυλόφιλοι στην Ελλάδα. Κατά τη γνώμη μου το επόμενο βήμα είναι η τυπική αναγνώρισή τους και από το κράτος.

Ρώτησα πριν ποιο πιστεύετε πως είναι το επόμενο βήμα για να αποδεχτεί η κοινωνία τους ομοφυλόφιλους και η απάντηση που έλαβα είναι η εξής:
Εγώ θεωρώ ότι το πρώτο βήμα είναι το προγαμιαίο συμβόλαιο. Δηλαδή πλήρης νομική κάλυψη, μόνο που δεν ονομάζεται γάμος. Και μετά ανάλογα πώς πάει αποφασίζεις αν χρειάζεται κάτι άλλο.

Το οποίο είναι ακριβώς αυτό που υποστηρίζω και εγώ: πλήρης νομική κάλυψη. Η νομική κάλυψη βεβαίως συνεπάγεται κ αναγνώριση του ζεύγους. Τώρα αν θέλετε να ονομάσουμε την νομική κάλυψη κάπως αλλιώς και όχι γάμο ΟΚ. Το ίδιο πράγμα είναι ουσιαστικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
1. Εννοείται ότι μιλάω για θρησκευτικό! Αν δεις όλα τα παραπάνω ποστ μου έγιναν με αφορμή το ποστ του insomniac που έθεσε θέμα "νομιμότητας" της άρνησης της εκκλησίας να παντρεύει ομοφυλόφιλους. :)
2. Τυποις, και αν θέλουμε να το δούμε στο "γράμμα του νόμου" έτσι όπως έχω αντιληφθεί τους "κανόνες" της εκκλήσίας ναι, ακόμα και αυτά τα ζευγάρια """"""κοροιδεύουν"""" την εκκλησία μιας και το σεξ υπάρχει μόνο για αναπαραγωγή και ο μόνος λόγος που το επιτρέπει εντός νόμιμου γάμου είναι γιατί έτσι γεννιούνται τα παιδιά! Απλώς, εκεί δεν μπορεί κανείς να το ξέρει! :)
Βρε RE όμως, όταν (σχεδόν) όλοι αναφερόμαστε και συμφωνούμε ότι μόνο για πολιτικό γάμο μιλάμε στο θέμα των ομοφυλόφιλων, γιατί "ανακατεύουμε" την εκκλησία και τον θρησκευτικό γάμο? Επίσης έχω την εντύπωση ότι το ποστ του ινσόμνιακ είχε περισσότερο χιουμοριστικό χαρακτήρα (διορθώστε με εάν κάνω λάθος) γιατί ανέφερε ότι η εκκλησία υποτάσεται στο κράτος (στην Ελλάδα?) και άρα πρέπει να ακολουθεί τους ίδιους κανόνες/νόμους (ισότητα) με το κράτος. Φυσικά (τουλ. απο την δική μου σκοπιά) αυτό είναι τελείως ανέφικτο.

[Σημέιωση : Το μόνο που κατέληξες να φαίνεσαι είναι ...η "ρατσίστρια" ενάντια στον θρησκευτικό γάμο μεταξύ ομοφυλόφιλων (για τον οποίο οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι δεν ενδιαφέρονται καν). Εμάς (θέλω να πιστεύω) μας ενδιαφέρει (κυριώς) η νομική κάλυψη. Ειλικρινά ελπίζω να μην φταίει το τελευταίο ποστ μου για αυτή την αλλάγη στάσης σου και για το ότι αισθάνεσαι αδικημένη. Εγώ πάντως ουδέποτε υποστήριξα (ή υπονόησα) πράγματα για τα οποία λες οτι 'χρεώνεσαι'.:)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
ok! τις εταιρίες αεροσυνοδών που με διαχωρίζουν γιατί δεν είμαι πάνω από 1.70! ;)

Ή την ελληνική (τουλ) αστυνομία.;)

Μπορώ να βρω κι άλλα παραδείγματα, αλλα δεν είναι εκεί το point μου... Όπως για την πολεμική αεροπορία δεν καλύπτω τα κριτήρια ασφάλειας και με απορρίπτει, όπως το ύψος μου δεν καλύπτει τα κριτήρια ομορφιάς για να γίνω αεροσυνοδός κοκ., έτσι πρέπει να δεχτούμε ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν καλύπτουν το κριτήριο της ικανότητας/δυνατότητας τεκνοποίησης οπότε δεν μπορεί να τους δεχτεί στο μυστήριο που λέγεται "γάμος" ...

imo και φιλικά πάντα :)

Ναι βρε συ, δεν προσβαλλομαι, δεν χρειαζεται καθε φορα να το αναφερεις! Κουβεντα κανουμε! :)

Προσωπικα εχω την αισθηση οτι αν καποιος διεκδικουσε στα δικαστηρια το δικαιωμα να γινει αεροσυνοδος, δεδομενου οτι το μονο κριτηριο αποκλεισμου του ηταν του υψους ή της ομορφιας του, θα το κερδιζε. Νομιζω μονο στις καταστασεις οπου οφειλεις για λογω ασφαλειας (ή πχ αν εισαι αθλητης και δεν εχεις περασει καποιο οριο) να εχεις καποια χαρακτηριστικα, δικαιουνται να σε απορριπτουν. Αν κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος νομικος.

Παντως,

Βρε RE όμως, όταν (σχεδόν) όλοι αναφερόμαστε και συμφωνούμε ότι μόνο για πολιτικό γάμο μιλάμε στο θέμα των ομοφυλόφιλων, γιατί "ανακατεύουμε" την εκκλησία και τον θρησκευτικό γάμο? Επίσης έχω την εντύπωση ότι το ποστ του ινσόμνιακ είχε περισσότερο χιουμοριστικό χαρακτήρα (διορθώστε με εάν κάνω λάθος) γιατί ανέφερε ότι η εκκλησία υποτάσεται στο κράτος (στην Ελλάδα?) και άρα πρέπει να ακολουθεί τους ίδιους κανόνες/νόμους (ισότητα) με το κράτος. Φυσικά (τουλ. απο την δική μου σκοπιά) αυτό είναι τελείως ανέφικτο.

αν και το post μου δεν ηταν χιουμοριστικο, ηταν ουτοπικο. Ξερω οτι δεν προκειται να γινει κατι τετοιο (και δεν με απασχολει κιολας το να γινει), και γιατι θα προκληθει φοβερος σαλος, και γιατι - κυριως - δεν εχει νοημα να απαιτεις την "ευλογια" της εκκλησιας. Παρολα αυτα, δεν καταλαβαινω γιατι η εκκλησια πρεπει να βρισκεται υπο ενα ιδιοτυπο καθεστως κρατους εν κρατει, οπου απο τη μια να επικαλουνται θεους και ιερους κανονες, ...
Πάντως παιδιά όταν μιλάμε για γάμο ομοφυλοφίλων νομίζω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα -αν όχι όλοι- εννοούμε νομικό γάμο (=νομική κατοχύρωση και αναγνώριση του ζευγαριού) και όχι τέλεση θρησκευτικού μυστηρίου. Εκεί είναι οι κανόνες της Εκκλησίας κ σε όποιον αρέσουν, μιας και εκεί μπλέκονται (υποτίθεται) "Θεοί" και "Ιεροί Κανόνες" και λοιπά που δεν γνωρίζω

και απο την αλλη να θεωρουν οτι αυτη η αποψη πρεπει να αφορα ολη την κοινωνια, και αυτους που δεν πιστευουν, και οτι πρεπει η δικη τους ηθικη να εχει και νομικη επικυρωση.


[disclaimer: αυτό που μου φαίνεται απίστευτο είναι πώς κατέληξα να φαίνομαι η "ρατσίστρια" που δεν .... συμμερίζεται τον πόνο των ομοφυλόφιλων ενώ παράλληλα είμαι κάποια... βαθιά υποστηρίκτρια της Εκκλησίας! Αν δεν σας ενοχλεί προτιμώ να μην γράψω κάτι άλλο σε αυτό το τόπικ γιατί ειλικρινά νιώθω να πάρα πολύ ... "αδικημένη". Το ότι δεν ... "πέφτω με τα μούτρα" να υποστηρίξω πχ το γάμο μεταξύ ομοφυλοφίλων ή δεν αρχίζω να βρίζω τη δυσκίνητη εκκλησία, αλλα αποδέχομαι αφενός τα προβλήματα του να πάμε από το ένα άκρο στο άλλο με τη μία, αφετέρου ότι η εκκλησία αυτά πρεσβεύει, δεν μας αναγκάζει κανείς να την ακολουθήσουμε, νιώθω να με εκλαμβάνεται εντελώς διαφορετικά από την αρχική και πραγματική μου διάθεση. :/:]

Δεν νομιζω οτι σε θεωρει κανεις ρατσιστρια. Η εντυπωση σου ειναι. Απλα επειδη εχεις διαφορετικη αποψη και την εκφραζεις, για αυτο απανταμε και οι υπολοιποι σε σενα. Ασε που δεν νομιζω οτι ειναι και ακραιες οι αποψεις σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι σε θεωρει κανεις ρατσιστρια. Η εντυπωση σου ειναι. Απλα επειδη εχεις διαφορετικη αποψη και την εκφραζεις, για αυτο απανταμε και οι υπολοιποι σε σενα. Ασε που δεν νομιζω οτι ειναι και ακραιες οι αποψεις σου. :)

and the question is: do i really have a different opinion? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
and the question is: do i really have a different opinion? ;)

Ναι. :P Οχι τοσο ωστε να μαλωσουμε, ουτε καν ωστε να θεωρω οτι εχεις την αντιθετη αποψη, αλλα παρολα αυτα, σε καποια σημεια διαφωνουμε. Δευτερευοντα ισως (οπως το αν θα πρεπει να μπορει να γινεται γαμος και οχι απλα να εχουν τα δικαιωματα των παντρεμενων), αλλα παρολα αυτα υπαρκτα σημεια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
fair enough ;)

τουλάχιστον εσύ μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τι έγραψα πριν διαφωνήσεις μαζί μου [έστω... κατ'αρθρο :P] και δεν πιάστηκες από κάτι για να μου πεις ότι έχω άλλη άποψη από αυτή που έχω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Νομίζω ότι γίνεται πολύ κακό για το τίποτα.
Θα πρέπει πρώτα να αναρωτηθούμε πώς λειτουργεί ο θεσμός του γάμου, στα πλαίσια του ελληνικού δικαίου.

Οι θεμελιώδεις αρχές του οικογενειακού δικαίου, όπως τροποποιήθηκε κατά καιρούς σύμφωνα με τις κοινωνικές εξελίξεις έχουν άμεση συνάφεια με την προστασία των τέκνων που θα προκύψουν από το γάμο δύο ετεροφυλόφιλων ανθρώπων αλλά και την προστασία της εν διαστάσει/διαζευγμένης γυναίκας που έχει στην επιμέλεια της ανήλικα τέκνα.

Οι περιουσιακές σχέσεις των συζύγων επίσης ρυθμίζονται με το θεσμό της περιουσιακής αυτοτέλειας, που σημαίνει ότι όποια περιουσία έχεις πριν το γάμο δεν έχει δικαιώματα σε αυτήν ο σύζυγός σου μετά από ένα διαζύγιο.
Δικαιώματα έχεις στην περιουσία που αποκτήθηκε κατά τη διάρκεια του γάμου ή σε περίπτωση διάστασης άνω των 3 ετών και υπό προϋποθέσεις.

Σε περίπτωση διακοπής της συμβίωσης –όχι γάμου-δύο ατόμων ανεξαρτήτου φύλου υπάρχουν διατάξεις που προστατεύουν το μέρος που θεωρεί ότι αδικήθηκε οικονομικά κατά τη συμβίωση.

Σχετικά με τη διατροφή μη νομίζετε ότι σε περίπτωση διάστασης ή διαζυγίου ο ένας σύζυγος θα διατρέφει ες αεί τον άλλον.
Πάλι τίθενται προϋποθέσεις και η διατροφή δίνεται για ορισμένο χρονικό διάστημα που δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 3 χρόνια από την έκδοση του διαζυγίου.

Σχετικά με τα κληρονομικά τώρα υπάρχει και κάτι που λέγεται διαθήκη.
Μπορεί δλδ κάποιος να διαθέσει την περιουσία του όπου θέλει, να εγκαταστήσει κληρονόμο όποιον θέλει συντάσσοντας μια διαθήκη και τελείωσε η υπόθεση.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν νομικές ασφαλιστικές δικλείδες και για τα ζευγάρια αυτά.
Τώρα το ότι θέλουν να πετύχουν κοινωνική αναγνώριση επιβάλλοντας αυτήν δια του νόμου, ενώ ο νόμος ήδη τους προστατεύει είναι τουλάχιστον περιττό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Νομίζω ότι γίνεται πολύ κακό για το τίποτα.
Θα πρέπει πρώτα να αναρωτηθούμε πώς λειτουργεί ο θεσμός του γάμου, στα πλαίσια του ελληνικού δικαίου.

Οι θεμελιώδεις αρχές του οικογενειακού δικαίου, όπως τροποποιήθηκε κατά καιρούς σύμφωνα με τις κοινωνικές εξελίξεις έχουν άμεση συνάφεια με την προστασία των τέκνων που θα προκύψουν από το γάμο δύο ετεροφυλόφιλων ανθρώπων αλλά και την προστασία της εν διαστάσει/διαζευγμένης γυναίκας που έχει στην επιμέλεια της ανήλικα τέκνα.

Οι περιουσιακές σχέσεις των συζύγων επίσης ρυθμίζονται με το θεσμό της περιουσιακής αυτοτέλειας, που σημαίνει ότι όποια περιουσία έχεις πριν το γάμο δεν έχει δικαιώματα σε αυτήν ο σύζυγός σου μετά από ένα διαζύγιο.
Δικαιώματα έχεις στην περιουσία που αποκτήθηκε κατά τη διάρκεια του γάμου ή σε περίπτωση διάστασης άνω των 3 ετών και υπό προϋποθέσεις.

Σε περίπτωση διακοπής της συμβίωσης –όχι γάμου-δύο ατόμων ανεξαρτήτου φύλου υπάρχουν διατάξεις που προστατεύουν το μέρος που θεωρεί ότι αδικήθηκε οικονομικά κατά τη συμβίωση.

Σχετικά με τη διατροφή μη νομίζετε ότι σε περίπτωση διάστασης ή διαζυγίου ο ένας σύζυγος θα διατρέφει ες αεί τον άλλον.
Πάλι τίθενται προϋποθέσεις και η διατροφή δίνεται για ορισμένο χρονικό διάστημα που δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 3 χρόνια από την έκδοση του διαζυγίου.

Σχετικά με τα κληρονομικά τώρα υπάρχει και κάτι που λέγεται διαθήκη.
Μπορεί δλδ κάποιος να διαθέσει την περιουσία του όπου θέλει, να εγκαταστήσει κληρονόμο όποιον θέλει συντάσσοντας μια διαθήκη και τελείωσε η υπόθεση.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν νομικές ασφαλιστικές δικλείδες και για τα ζευγάρια αυτά.
Τώρα το ότι θέλουν να πετύχουν κοινωνική αναγνώριση επιβάλλοντας αυτήν δια του νόμου, ενώ ο νόμος ήδη τους προστατεύει είναι τουλάχιστον περιττό.

Με τις συνταξεις τι γινεται; Με το δικαιωμα της υιοθεσιας; Και τελος, γιατι η κοινωνικη αναγνωριση και το να μοιραζεσαι μια στιγμη δεσμευσης με τον ανθρωπο που αγαπας & τους υπολοιπους κοντινους σου, ειναι κατι το περιττο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τώρα το ότι θέλουν να πετύχουν κοινωνική αναγνώριση επιβάλλοντας αυτήν δια του νόμου, ενώ ο νόμος ήδη τους προστατεύει είναι τουλάχιστον περιττό.

Ακομα και ετσι οπως λες να ειναι τα πραγματα, δεν καταλαβαινω γιατι το θεωρεις τουλαχιστον περιττο...
Θεωρεις οτι ειναι πολιτες δευτερης κατηγοριας...? Σου αρεσουν οι διακρισεις βασει των σεξουαλικων, ερωτικων προτιμησεων?
Δεν ειναι μια σωστη κινηση για μια αρχη απαλλαγης της κοινωνιας μας απο τετοια στερεοτυπα, ταμπου?
Το να μη θελουν καποιοι να εφαρμοστει και να κανουν τοση "φασαρια" γι αυτο, το θεωρω οπισθοδρομικο και ακριβως αυτο που ανεφερες "πολυ κακο για το τιποτα"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Με τις συνταξεις τι γινεται; Με το δικαιωμα της υιοθεσιας; Και τελος, γιατι η κοινωνικη αναγνωριση και το να μοιραζεσαι μια στιγμη δεσμευσης με τον ανθρωπο που αγαπας & τους υπολοιπους κοντινους σου, ειναι κατι το περιττο;

Μια εργαζόμενη γυναίκα χωρίς ανήλικα τέκνα δικαιούται σύνταξη?
Η υιοθεσία είναι άλλο κομμάτι που δε θα θέλα να το αγγίζω.

Η δέσμευση είναι στους τύπους ή στην ουσία?

Γιατί ενώ πολλά ζευγάρια πλέον τείνουν να μην παντρεύονται και προχωρούν σε αναγνωρίσεις των παιδιών με άλλους τρόπους, απομυθοποιούν δλδ το γάμο και εξ ου και το συμβόλαιο συμβίωσης για την προστασία κυρίως των παιδιών που προκύπτουν από αυτές τις σχέσεις, να γίνεται τόσος ντόρος για το γάμο των ομοφυλοφύλων?

Για ποια νομική κάλυψη μιλάμε παραπέρα εκτός της υιοθεσίας?


εντιτ: Νεράιδα μην κάνεις την τρίχα τριχιά.
Μίλησα για τα νομικά θέματα όχι τα κοινωνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θεωρεις οτι ειναι πολιτες δευτερης κατηγοριας...? Σου αρεσουν οι διακρισεις βασει των σεξουαλικων, ερωτικων προτιμησεων?
Δεν ειναι μια σωστη κινηση για μια αρχη απαλλαγης της κοινωνιας μας απο τετοια στερεοτυπα, ταμπου?
Νομίζω ότι μπορώ να φέρω στο μυαλό μου περίπτωση όπου ακόμα και εσύ έχεις στερεότυπα και ταμπού σύμφωνα με τις σεξουαλικές και ερωτικές προτιμήσεις. ;)
Και ξαναλέω, ότι όσο το θέμα μένει καθαρά στα δύο άτομα που θέλουν να είναι μαζί και είναι σε μία ηλικία να αποφασίζουν για τον εαυτό τους, μου είναι αδιάφορο. Όταν εμπλέκονται και τρίτα άτομα ίσως θα έπρεπε να είμαστε όλοι πιο επιφυλακτικοί.
Έτσι όπως το παρουσιάζουν πάντως κάποιοι, είναι σα να λέμε αφού τώρα ξεκινάμε σιγά σιγά να διεκδικούμε τα "δικαιώματα" μας, θα τα πάρουμε ΟΛΑ! Αυτό ομολογώ ότι δεν μου κάθεται καλά :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όσον αφορά το γάμο των ομοφυλόφυλων είμαι υπερ, για τον απλούστατο λόγο ότι αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να έχουν το δικαίωμα να ζήσουν τη ζωή τους φυσιολογικά, όπως όλοι οι άλλοι. Άλλωστε δε νομίζω ότι συναισθήματα όπως η αγάπη, η εμπιστοσύνη, ο σεβασμός είναι διαφορετικά στα ομοφυλόφιλα από ότι στα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια. Φυσικά εννοείται ότι είναι και ένας τρόπος να νομιμοποιήσουν τη σχέση τους σε περίπτωση που συμβεί κάτι- αλλιώς δεν μπορούν να θεωρηθούν συγγενείς, είναι απλά ξένοι.

Τώρα, όσον αφορά το θέμα των παιδιών, έχω προβληματιστεί πολύ. Όντας παιδί χωρισμένων γονιών, ένιωθα λίγο περίεργα στο σχολείο, όταν έβλεπα ότι τα άλλα παιδιά ζούσαν μία ζωή εντελώς διαφορετική από αυτή στην οποία είχα εγώ συνηθίσει. Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα συνέβαινε στην περίπτωση που ένα παιδί προερχόταν από οικογένεια ομοφυλόφιλων- θα ένιωθε σίγουρα πολύ χειρότερα... Αφ ενός τα παιδιά είναι σκληρά και δε θα δίσταζαν να κοροιδέψουν μία κατάσταση η οποία στα δικά τους μάτια θα φάνταζε αλλόκοτη και αφ ετέρου αυτό το πράγμα θα ενισχυόταν από τους γονείς τους, οι οποίοι, όπως συμβαίνει συνήθως σε οικογένειες που οι γονείς δεν έχουν την παιδεία ή το ανοιχτό μυαλό να δεχθούν τέτοιες καταστάσεις ως κάτι φυσιολογικό (μην ξεχνάμε ότι η Ελληνική κοινωνία είναι πολύ πίσω και σε πολλές περιπτώσεις επικρατούν αντιλήψεις τουλάχιστον απαρχαιωμένες)αρχίζουν να λένε στα παιδιά τους ότι αυτό είναι κακό και δεν πρέπει να κάνουν παρέα με τα παιδιά αυτά κλπ... Δηλαδή θα τα αντιμετωπίζουν ως άτομα του περιθωρίου. :(
Δεν ξέρω πώς είναι στο ίδρυμα, αλλά ξέρω ότι υπάρχει προκατάληψη και για αυτό. Στο πού θα ήταν καλύτερα για το παιδί πραγματικά δεν μπορώ να απαντήσω... Στο μεν ίδρυμα θα στερούνταν μία οικογένεια που θα το μεγάλωνε με αγάπη, αλλά θα μεγάλωνε όπως όλα τα υπόλοιπα παιδιά, στη δε οικογένεια ομοφυλοφίλων θα είχε την αγάπη, τη φροντίδα, τη ζεστασιά, ανθρώπους δικούς του, αλλά ίσως να αντιμετώπιζε διαφόρων ειδών προβλήματα αργότερα στη ζωή του (ανάπτυξη συνδρόμων λόγω της κοροιδίας από τα παιδιά στο σχολείο, προβλήματα με δημόσια έγγραφα, ανικανότητα προσδιορισμού της σεξουαλικής του ταυτότητας κλπ.). Δεν ξέρω... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Γεγονός οι δύο πρώτοι πολιτικοί γάμοι ομόφυλων ζευγαριών στην Τήλο

Νωρίς το πρωί της Τρίτης έγιναν οι δύο πρώτοι γάμοι ομόφυλων ζευγαριών στο νησί της Τήλου. Οι πολιτικοί γάμοι έγιναν από τον δήμαρχο του νησιού Τάσο Αλιφέρη.

https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=906245&lngDtrID=244
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σχετικά με τα κληρονομικά τώρα υπάρχει και κάτι που λέγεται διαθήκη.
Μπορεί δλδ κάποιος να διαθέσει την περιουσία του όπου θέλει, να εγκαταστήσει κληρονόμο όποιον θέλει συντάσσοντας μια διαθήκη και τελείωσε η υπόθεση.

συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα νομικά που είπε η Ελένη αλλά σε αυτό το κομμάτι διαφωνώ
όχι ότι δεν υπάρχουν οι διαθήκες, αλλά είναι πολύ εύκολο να "προσβάλει" κάποιος συγγενής πρώτου βαθμού τη διαθήκη
έχουμε δει να συμβαίνουν τέτοια περιστατικά με ετερόφυλα ζευγάρια που ενώ ήταν πολλά χρόνια μαζί, δεν είχαν τελέσει γάμο ώστε να κατοχυρώνονται νομικά, με αποτέλεσμα κάποιος "καλός" συγγενής να τους πετάξει τελικώς έξω απ το ίδιο το σπίτι τους καθότι η διαθήκη δεν ήταν προφανώς αρκετή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η δέσμευση είναι στους τύπους ή στην ουσία?

εντιτ: Νεράιδα μην κάνεις την τρίχα τριχιά.
Μίλησα για τα νομικά θέματα όχι τα κοινωνικά.

Το οτι η οποια δεσμευση πρεπει να ειναι και στους τυπους για μενα δεν ειναι ενα γεγονος ανευ ουσιας, ειναι εξελιξη...
Εαν εσυ θεωρεις οτι εκανα την "τριχα τριχια"....αποψη σου....

Και χαρηκα ιδιαιτερα με το ποστ της Παλλ, οπου επιτελους πραγματοποιηθηκαν οι πρωτοι πολιτικοι γαμοι μεταξυ ομοφυλοφιλων στην Ελλαδα....Ειναι μια αρχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα νομικά που είπε η Ελένη αλλά σε αυτό το κομμάτι διαφωνώ
όχι ότι δεν υπάρχουν οι διαθήκες, αλλά είναι πολύ εύκολο να "προσβάλει" κάποιος συγγενής πρώτου βαθμού τη διαθήκη
έχουμε δει να συμβαίνουν τέτοια περιστατικά με ετερόφυλα ζευγάρια που ενώ ήταν πολλά χρόνια μαζί, δεν είχαν τελέσει γάμο ώστε να κατοχυρώνονται νομικά, με αποτέλεσμα κάποιος "καλός" συγγενής να τους πετάξει τελικώς έξω απ το ίδιο το σπίτι τους καθότι η διαθήκη δεν ήταν προφανώς αρκετή

το περίμενα ότι κάποιος θα το αναφέρει αυτό :), απλά δεν ήθελα να γράψω πολλά επί των νομικών θεμάτων.
You asked for it :P


Υπάρχουν διάφορα είδη διαθήκης.
Η δημόσια διαθήκη συντάσσεται σε συμβολαιογράφο ενώπιον 2 μαρτύρων έχει την αποδεικτική δύναμη δημοσίου εγγράφου και μπορεί να προσβληθεί μόνο ως πλαστή, πράγμα απίθανο.
Υπάρχουν οι "αναγκαστικοί κληρονόμοι ", που υποχρεωτικά θα πάρουν κληρονομική μερίδα αν την διεκδικήσουν, ακόμα και αν τους απέκλεισε ο κληρονομούμενος με διαθήκη.
Πχ πεθαίνει ο Α και έχει ένα παιδί τον Β. Με τη δημόσια διαθήκη του αφήνει τα πάντα στο ίδρυμα προστασίας της πολικής αρκούδας. Ο Β έχει δικαίωμα να διεκδικήσει δικαστικά την νομίμη μοίρα, ήτοι το 1/2 που θα κληρονομούσε αν ο Α πέθαινε χωρίς διαθήκη.


όπως επίσης όταν παντρεύεται ένα ζευγάρι και δεν αποκτά τέκνα και πεθαίνει ο ένας εκ των δύο χωρίς διαθήκη, ο άλλος κληρονομεί το 1/2 και το υπόλοιπο 1/2 οι γονείς και τα αδέρφια του κληρονομουμένου.Αν αφήσει διαθήκη και κληροδοτεί τα πάντα στο/η σύζυγό του γονείς και αδέρφια μπορούν να διεκδικήσουν δικαστικά το 1/2 του 1/2 που θα έπαιρναν αν δεν υπήρχε η διαθήκη.Πράγμα που συμβαίνει σπάνια.
Γενικά τα κληρονομικά είναι λίγο περίπλοκα αλλά η δημόσια διαθήκη λύνει αρκετά το πρόβλημα.
Στην τελική μπορεί να γίνει δωρεά εν ζωή και τέλος.

Επίσης οι σύζυγοι μεταξύ τους ΔΕΝ θεωρούνται νομικά συγγενείς. Ά βαθμού συγγένεια έχουν μόνο τα τέκνα με τους γονείς.

Νεράιδα το ξαναλέω,εκφράζω την νομική μου άποψη και όχι την κοινωνική.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top