Αλλαγή δίσκου χωρίς επανεγκατάσταση λειτουργίκου

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και θέλω να αλλάξω δίσκο όσο σκέφτομαι τι έχω να τραβήξω με το να περάσω τα πάντα από την αρχή με πιάνει πονοκέφαλος.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω επιτέλους και εγώ μια φορά τα image εργαλεία δίσκου και μάλλον το TrueImage της Acronis. Αυτά πόσο καλά λειτουργούν; Τα κρατήσω και ένα "manual" backup στην αρχή; Τα πρόγραμματα θα λειτουργούν ή υπάρχει ενδεχόμενο κάποια από αυτά να χρειάστει επαναγκάταση άρα να φροντίσω να κρατήσω και ένα backup settings κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ενα Bck-up παντα καλο ειναι... Ποτε δεν ξερεις...

Απο εκει και περα, απο την πολυ μικρη μου πειρα δεν νομιζω να εχεις καπιο προβλημα με τα προγραμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πως είναι η διαδικασία; Θα κάνω εγκατάσταση το OS θα περάσω το προγράμμα για restore;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ούτε κάν πάνο. Παίρνεις full image bootαροντας απο το cd σε έναν εξωτερικό δίσκο ( η σε Network share). Κάνεις σκάτζα τους δίσκους, κάνεις restore στον άδειο και δουλεύει. Άν γίνει κάτι απλά ξανασκατζάρεις τους δίσκους και παίζει όπως πριν, αν και το έχω κάνει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα, δεν θα γίνει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχάς είμαι σε laptop, όποτε δεν έχω την πολυτέλεια να συνδέσω δυο δίσκους ταυτόχρονα. Φαντάζομαι είναι καλύτερο να κάνω το bootable full image σε κάποιον εξωτερικό USB (αν και έχω και network HDD, αλλά άντε να bootαρεις από network), αν χρησιμοποιήσω DVD θα χρειαστώ καμία 20αριά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Με usb disk κάνεις συνήθως τέτοια δουλειά. Οταν λέω "κάνεις σκάτζα" εννοώ αυτό, βγάζεις τον έναν βαζεις τον άλλον. Δεν θα χρειαστεί να έχεις δύο εσωτερικούς ταυτόχρονα. Αν δεν έχεις usb disk βρίσκεις δανεικό pc φίλου, σου κάνει share δισκο, και κανεις backup στο network share (παίρνει ΠΟΛΥ πιο πολυ χρόνο, και αν μπορείς μη χρησιμοποιήσεις wireless)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ούτε κάν πάνο. Παίρνεις full image bootαροντας απο το cd σε έναν εξωτερικό δίσκο ( η σε Network share). Κάνεις σκάτζα τους δίσκους, κάνεις restore στον άδειο και δουλεύει. Άν γίνει κάτι απλά ξανασκατζάρεις τους δίσκους και παίζει όπως πριν, αν και το έχω κάνει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα, δεν θα γίνει κάτι.

εγω την εχω πατησει με εικονα δισκου..

ειχα εναν seagate ,εκανα εικονα του παρτιτιον με λειτουργικο με το ghost image boot cd και εβαλα μαζι εναν wd 500 αρη οπως και ο αλλος,και εκανα αντιγραφη του primary partition..

το αποτελεσμα?win xp σπασμενα μεχρι αηδιας,,αναγκαστηκα να κανω επανεγκατασταση..

βεβαια στον ιδιο δισκο εχει πετυχει η μεταφορα..

ισως να εφταιγε η μεταφορα μεταξυ αλλων δισκων,,μαρκας κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Με usb disk κάνεις συνήθως τέτοια δουλειά. Οταν λέω "κάνεις σκάτζα" εννοώ αυτό, βγάζεις τον έναν βαζεις τον άλλον. Δεν θα χρειαστεί να έχεις δύο εσωτερικούς ταυτόχρονα. Αν δεν έχεις usb disk βρίσκεις δανεικό pc φίλου, σου κάνει share δισκο, και κανεις backup στο network share (παίρνει ΠΟΛΥ πιο πολυ χρόνο, και αν μπορείς μη χρησιμοποιήσεις wireless)
Βασικά έχω έναν εξωτερικό 500GB άδειο (δωράκι :redface:), όποτε το έχω λύσει. Ελπίζω κάποια στιγμή να αγοράσω και τον νέο δίσκο γιατί προς το παρόν συνέχεια το αναβάλω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top