Ομιλείτε Ελληνικά

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
οχιιιι

είσαι σίγουρη για τους μπ, ντ, γκ?

Τόσα χρόνια βάζω δύο τόνους εάν ακολουθεί κτητική αντωνυμία και κάνω λάθος τα -ν ? :(


ο κανόνας που μας μαθαίνανε στην 3η δημοτικού αν δεν κάνω λάθος πάντως αυτός που λέω είναι... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
ο κανόνας που μας μαθαίνανε στην 3η δημοτικού αν δεν κάνω λάθος πάντως αυτός που λέω είναι... :confused:

Φυλάγουν το τελικό ν, όταν η ακόλουθη λέξη αρχίζει από φωνήεν ή από σύμφωνο στιγμιαία ( κ, π, τ, μπ, ντ, γκ, τσ, τζ ) ή διπλό ( ξ, ψ )

σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
εις γνώσης? εις γνώσιν?



Και επίσης ήθελα να σας ρωτήσω..
Πείρα και πήρα…ποιο είναι το ρήμα και ποιο το ουσιαστικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
εις γνώσης? εις γνώσιν?



Και επίσης ήθελα να σας ρωτήσω..
Πείρα και πήρα?ποιο είναι το ρήμα και ποιο το ουσιαστικό?

Εις γνώσιν, αιτιατική. Και σημαίνει ότι κοινοποιείς, ανακοινώνεις κάτι. Αλλά λογικά χρησιμοποιείται και εκμοντερνισμένο, "εις γνώση". Αλλά δε μου κάθεται καλά...
Προς γνώσιν ή και προς γνώση, "νεοελληνικοποιημένο", σημαίνει ότι κάνεις κάτι σαν υπόδειγμα, ή και για παραδειγματισμό... "Προς γνώση και συμμόρφωση..." πχ.
Εν γνώσει (ή πλέον και εν γνώση, αν και στην αρχαία δοτική το σωστό είναι το πρώτο) είναι ότι κάτι έγινε, ενώ το αναφερόμενο άτομο το ήξερε. Πχ πήγε στο κλαμπ εν γνώσει της μαμάς της.

Η πείρα είναι το ουσιαστικό, παράγωγα και σύνθετά του είναι:
πεπειραμένος, έμπειρος, άπειρος.

Πήρα είναι ο αόριστος του παίρνω!
Αλλά άλλο παίρνω κι άλλο περνώ (το δρόμο)... ;)


Επίσης, να ξέρεις ότι τα επίθετα των ανθρώπων δεν κλίνονται. Άρα είναι της Πάνια, της Στάη...


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πάρε γιδάκι ένα φιλάκι γιατί και εγώ πήρα ένα ωραίο μάθημα ελληνικής γλώσσας.:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλέ αλλοίμονο καλέ!!!! :bigarmhug

Ελπίζω και πιστεύω ότι είμαι σωστή... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
το "συνηθειο" δεν μου το διορθώνει το word…πώς γράφεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
το "συνηθειο" δεν μου το διορθώνει το word…πώς γράφεται?
Εγώ "Συνήθεια" το γράφω συνήθως (:P). :)


Νομίζω ότι είναι οκ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
https://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictonline/DictOnLineCombo.htm

Σύμφωνα με τον Τριανταφυλλίδη, είναι απλά η εκλαϊκευμένη εκδοχή του "συνήθεια".
Ολόσωστο δεν είναι, αλλά ούτε λάθος... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αισθάνομαι πολύ κουτή... :redface: Εδώ και χρόνια άκουγα λάθος της παρακάτω φράση:

Τα σύκα-σύκα και τη σκάρφη-σκάρφη.

Η σκάρφη είναι βότανο με πλατιά πράσινα φύλλα.

Nice to meet you Σκάρφη! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Που ναι η σκαΦη ΟΕΟ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Καλε δηλαδη σκαρφη λεει???? Δεν εισαι η μονη κουτη then!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αισθάνομαι πολύ κουτή... :redface: Εδώ και χρόνια άκουγα λάθος της παρακάτω φράση:

Τα σύκα-σύκα και τη σκάρφη-σκάρφη.

Η σκάρφη είναι βότανο με πλατιά πράσινα φύλλα.

Nice to meet you Σκάρφη! :redface:

δλδ θες να πεις ότι δεν λέει σκάφη η φράση? :worry:
το σωστό είναι σκάρφη???? είσαι σίγουρη καλέ?
δε δέχομαι ότι είμαστε τόσες χαζές μαζεμένες σε ένα μέρος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
δλδ θες να πεις ότι δεν λέει σκάφη η φράση? :worry:
το σωστό είναι σκάρφη???? είσαι σίγουρη καλέ?
δε δέχομαι ότι είμαστε τόσες χαζές μαζεμένες σε ένα μέρος :P

αλλη μια χαζη μπροστα σας ιδου... κακερλακ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ "σκάφη" έλεγα!!

Α, Ρουμάνα;
Λέμε "μεταξύ μας"... όχι με ταξί... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αλλη μια χαζη εδω. Ειμαστε σιγουροι, ε? Η μηπως οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε ξέρω ρε παιδιά, που να το ψάξουμε? Κι εγώ τυχαία το είδα... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Καλε κι εγω σκαφη ελεγα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κοιτάξτε τι λέει εδώ ένας τυχαίος κυριούλης:

Αρχική Δημοσίευση από από Pathfinder Forum:
Πολλακις διαπιστουμε το με ποσην ευκολιαν και ταχυτητα εξαπλουται το λαθος εις βαρος του ορθου και πως τελικως αυτο επιβαλλεται.παρακαλω θερμως τοσο τους συντακτας οσο και τους αναγνωστας της παρουσης ηλεκτρονικης ομιλιας να μην δισταζουν επισημαινοντες τα περι την γλωσσα σφαλματα, οσακις τα συναντουν, και να μην φοβουνται να τα διορθωνουν.επιτρεψατε μου λοιπον προς αυτην την κατευθυνσιν και αυτος κινουμενος να αναφερθω εις τρεις εκφρασεις αι οποιαι εχουν αλλοιωθει΄
1."να λεμε τα συκα συκα και την σκαφη σκαφη "
Λιγοι βεβαιωσ επαναλαμβανοντεσ αυτην την φρασιν διερωτηθησαν το πωσ θα ητο ποτε δυνατον εχεφρων ανθρωποσ να ειπηι το συκον σκαφην.τι σχεσιν εχει το εν με το αλλον;αντιθετωσ μεγαλην σχεσιν και ομοιοτητα εχει το συκον προσ την σκαρφην (αγριοσυκον).συνεπωσ΄

-"να λεμε τα συκα συκα και την σκαρφη σκαρφη".
2."γιναμε μπατε σκυλοι αλεστε και αλεστικα μην δοσετε"
Ειλικρινωσ αδυνατω να διανοηθω το ποθεν ξεκινησαν οι σκυλοι να αλεθουν και να πληρωνουν επι πλεον και αλεστικα!!!Ομολογω βεβαιωσ οτι αγνοω το μεχρι ποιου σημειου δυναται να φθασηι η εκπαιδευσισ των'παντωσ η φρασισ εχει ωσ εξησ'
-"μπατε χιλιοι αλεστε και αλεστικα μην δοσετε"
3."παν μετρον αριστον"
Και μονον η προσθηκη του "παν" αποτελει πλεονασμον και παραβασιν τησ εν λογωι ρησεωσ του κλεοβουλου του λινδιου,ωσ περισση ουσα και συνεπωσ ανευ αξιασ.οποτε'
-"μετρον αριστον"
Παρακαλω,διαδοσατε τα ωσ ανω αναφερθεντα.
Σασ ευχαριστω

Για τα τελικά ς δε φταίει αυτός, ήταν κεφαλαία και τα άλλαξα στα γρήγορα επειδή είμαι στη δουλειά :redface:

EDIT: Στην άσπρη λέξη γενικά έχω εμπιστοσύνη απ' την άλλη "σκάρφη" είναι όντως το αγριόσυκο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top