Οικονομική Διαχείριση της Ελλάδας

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οι Ελληνες εφοπλιστές, αλλά και οι απανταχού Ελληνες, διαθέτουν δύναμη και πιστεύω οτι μπορούν να συμβάλλουν στην οικονομική εξυγίανση της Ελλάδας.
1. Πιστεύετε ότι αν αποφάσιζαν να βοηθήσουν, ιδρύοντας μια μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα τράπεζα, δίνοντας τα απαραίτητα χρήματα με μορφή δανείου, με επιτόκιο χαμηλό π.χ. 1%, υπάρχει ο απαραίτητος έλεγχος ώστε η διαχείριση του ποσού να είναι με μηδέν απώλειες ;
2. Πιστεύετε ότι υπάρχει η πολιτική βούληση, προκειμένου να είναι δυνατό ένα τέτοιο εγχείρημα ;
3. Υπάρχει ο απαραίτητος έλεγχος στα ταμεία των κομμάτων, έτσι ώστε να μην είναι δυνατή η απορρόφηση ποσών ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Οι Ελληνες εφοπλιστές, ... διαθέτουν δύναμη και πιστεύω οτι μπορούν να συμβάλλουν στην οικονομική εξυγίανση της Ελλάδας.
...

Δηλαδή λιγό πολύ, εκείνοι ακριβώς που "έφαγαν" το "Σχέδιο Μάρσαλ" και έκαναν την πάρτη τους μεταπολεμικά και με έδρα το Λονδίνο:mad::redface:! Και τι μας διασφαλίζει, ότι έχουν "εθνικό φρόνημα" και δεν θα μας "αγοράσουν", για να μας ξεπουλήσουν αυτανδρόν, πχ στην "ανερχόμενη Τουρκία" ή στο "ειρηνικό Ισραήλ";

ΥΓ: Προσωπικά, και εν τοιαύτη περιπτώσει, αν δεν γίνεται να τη σκαπουλάρω στην Ευρώπη ή στο ...Επέκεινα, θα προτιμούσα την πρώτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δηλαδή λιγό πολύ, εκείνοι ακριβώς που "έφαγαν" το "Σχέδιο Μάρσαλ" και έκαναν την πάρτη τους μεταπολεμικά και με έδρα το Λονδίνο:mad::redface:! Και τι μας διασφαλίζει, ότι έχουν "εθνικό φρόνημα" και δεν θα μας "αγοράσουν", για να μας ξεπουλήσουν αυτανδρόν, πχ στην "ανερχόμενη Τουρκία" ή στο "ειρηνικό Ισραήλ";

ΥΓ: Προσωπικά, και εν τοιαύτη περιπτώσει, αν δεν γίνεται να τη σκαπουλάρω στην Ευρώπη ή στο ...Επέκεινα, θα προτιμούσα την πρώτη!
Πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δικιά μας θάναι. :redface:
Ισως έχουμε περισσότερες ομοιότητες απο αυτές που θέλουν να βλέπουμε με την Τουρκία .
Αυτό όμως δεν είναι το θέμα μας.
Αφορμή για τέτοιες σκέψεις, είναι μια δημοσίευση που είχε πέσει στην αντίληψή μου και έλεγε, οτι οι εφοπλιστές είχαν κάνει πρόταση στην κυβέρνηση, στην αρχή της κρίσης. Η πρόταση ήταν να δώσουν 4 ή 5 δις.
Η Κατσέλη είχε απαντήσει οτι είναι εξωθεσμικό και δεν ήταν δυνατό να υλοποιηθεί. :/:

[FONT=&quot]
Σε αυτό το ποστ, ήθελα να καταδείξω γενικά τις αδυναμίες και σκοπιμότητες αν θέλεις, αυτών που καρπώνονται τα αποτελέσματα της διακυβέρνησης της Ελλάδας, που θεωρώ οτι είναι το τραπεζικό σύστημα και οι συν αυτώ.
Αν υπήρχε ένας οργανισμός που να εγγυάται τέτοιες ενέργειες, τότε θα υπήρχε εγγύηση και για τα υπόλοιπα.
Και τι εννοώ λέγοντας <<για τα υπόλοιπα>>. Τα ταμεία των κομμάτων, είναι σημεία που η διαφθορά βρίσκει έδαφος να καρποφορήσει.
Οταν μπαίνει χρήμα, κάπως θα πρέπει να διαμοιραστεί νομίζω.
Πάντως δεν γνωρίζω, ούτε τον τρόπο, αλλά ούτε και αν γίνεται αυτό.
Απο το αποτέλεσμα αν κρίνω, αφήνουν όλα τα σενάρια να είναι πιθανά και για τον λόγο οτι αρνούνται και να αγγίξουν ακόμα αυτό το θέμα.
Αρα, ακόμα και αν όλοι οι Ελληνες δίναμε τα πάντα και συγκεντρώναμε όλο το ποσό του χρέους, ακόμα και τότε οι πολιτικοί μας δεν είναι σε θέση να εγγυηθούν την μη ύπαρξη απωλειών.
Αρα το παιχνίδι μου φαίνεται σικέ <<apriori>>.

Υ.Γ. Αλλά εγώ δεν είπα μοναχά οι εφοπλιστές να βοηθήσουν, είπα και όλοι οι Ελληνες εντός και εκτός Ελλάδος.
Και σε τελική ανάλυση, γιατί να με ενδιαφέρει αν υπάρχει κάποια σκοπιμότητα ;
Σήμερα το Δ.Ν.Τ., είναι αυτό που περίμενες ;[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αφορμή για τέτοιες σκέψεις, είναι μια δημοσίευση που είχε πέσει στην αντίληψή μου και έλεγε, οτι οι εφοπλιστές είχαν κάνει πρόταση στην κυβέρνηση, στην αρχή της κρίσης. Η πρόταση ήταν να δώσουν 4 ή 5 δις.
Η Κατσέλη είχε απαντήσει οτι είναι εξωθεσμικό και δεν ήταν δυνατό να υλοποιηθεί. :/:

Προσπαθώντας να κατανοήσω:

Δηλαδή,αν εγώ αύριο,πάρω 5 δις,και πω στο κράτος "Παρ'τα ρε κράτος,στα χαρίζω επειδή μου περισσεύουν",το κράτος δε θα τα δεχθεί?

Επαίτες μεν,ψηλομύτες δε? :confused:

Τι να πω,δεν ξέρω αν υπάρχει βαθύτερη αιτία σε αυτό,αλλά δε βλέπω το λόγο που αυτά τα δις πρέπει αναγκαστικά να πληρωθούν από τα χαμηλότερα στρώματα,πόσο μάλλον αν τα ψηλότερα τα διαθέτουν :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οι Ελληνες εφοπλιστές, αλλά και οι απανταχού Ελληνες, διαθέτουν δύναμη και πιστεύω οτι μπορούν να συμβάλλουν στην οικονομική εξυγίανση της Ελλάδας.
1. Πιστεύετε ότι αν αποφάσιζαν να βοηθήσουν, ιδρύοντας μια μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα τράπεζα, δίνοντας τα απαραίτητα χρήματα με μορφή δανείου, με επιτόκιο χαμηλό π.χ. 1%, υπάρχει ο απαραίτητος έλεγχος ώστε η διαχείριση του ποσού να είναι με μηδέν απώλειες ;
2. Πιστεύετε ότι υπάρχει η πολιτική βούληση, προκειμένου να είναι δυνατό ένα τέτοιο εγχείρημα ;
3. Υπάρχει ο απαραίτητος έλεγχος στα ταμεία των κομμάτων, έτσι ώστε να μην είναι δυνατή η απορρόφηση ποσών ;

Δεν υπαρχει ΕΝΑΣ ανθρωπος στο κοσμο που να μπορει να ξελασπωσει την ελλαδα απο το χρεος της αυτη τη στιγμη. Το Gates να φερουμε δεν εχει αρκετα λεφτα...Το χρεος μας ειναι 308δις, το ελειμα μας 40δις και το ΑΕΠ 300δις (μεχρι περσυ φετος χαμηλοτερο). Ακομα και ολα τα περιουσιακα στοιχεια του πλουσιοτερου ανθρωπου στο κοσμο ισα που φτανουν για να καλυψουν το ΕΛΕΙΜΑ (το χρεος και οι τοκοι του μενουν). Δηλαδη αν ο σιμου η πως σκατα τον λενε μας τα δωσει ολα απλα θα μας γλιτωσει για ενα χρονο. Μετα παλι τα ιδια.

Και εχε υποψη σου οτι τα περιουσιακα στοιχεια των ανθρωπων αυτων δεν ειναι ρευστα, πολλα ειναι μετοχες, ακινητα, ομολογα κτλ κτλ.

Ποσο μαλλον οι ελληνες εφοπληστες που τοσα λεφτα ΔΕΝ εχουν. Not even close.

To προβλημα της ελλαδας ειναι κατα βαση θεμα αξιοπηστιας.

ΟΛΟΣ ο δυτικος κοσμος εχει ελειματα και χρεη (εκτος απο τους γερμανους), οι αμερικανοι χρωστανε τα μαλιοκεφαλα τους αλλα αυτο δεν εχει ιδιαιτερη σημασια, το χρεος καθεαυτο δεν λεει παρα πολυ μεσοπροθεσμα γιατι αν το κρατος το οποιο ειναι χρεομενο παραγει πρωιοντα οι πιστοτες του ανακαιφαλεωνουν το χρεος καθε φορα γιατι ΞΕΡΟΥΝ οτι θα παρουν τα λεφτα πισω (και για να εχουν διπλοματικο μοχλισμο φυσικα).

Η ελλαδα δεν παραγει τιποτα ΚΑΙ εχει συστηματικα παραπλανησει την παγκοσμια οικονομια με ψευδη στατιστικα, συνεπως κανενας δεν μας εμπιστευεται με τα λεφτα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Chemwizard;2509205]
Δηλαδή,αν εγώ αύριο,πάρω 5 δις,και πω στο κράτος "Παρ'τα ρε κράτος,στα χαρίζω επειδή μου περισσεύουν",το κράτος δε θα τα δεχθεί?[/quote][/quote]

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Ο λογαριασμός που κατέθεσαν τα παιδιά, αν θυμάστε, είναι ενεργός και όποιος θέλει μπορεί να συμβάλλει.
Αλλα, ήταν μια κίνηση απο μια μερίδα εφοπλιστών, στην οποία η θέση της Κατσέλη ή και της κυβέρνησης ήταν συγκεκριμένη. Την ονόμασαν εξωθεσμική κίνηση. Δηλαδή οι θεσμοί στην χώρα μας σε αυτή την περίπτωση, εξυπηρετούν ξεκάθαρα κάποιους κύκλους. Αλλά εγώ πιστεύω οτι αν ήθελαν, θα υπήρχε σήμερα ένας μη κερδοσκοπικός οργανισμός για να ορθοποδήσει η Ελλάδα, πράγμα που εκ των ενεργειών, φαίνεται καθαρά οτι απλά δεν τους ενδιαφέρει.
Ψεύτες είναι και δεν μπορούν να μας πούνε οτι τους βρίζουμε γιατι μας είπαν οτι υπάρχουν χρήματα.
Επαίτες μεν,ψηλομύτες δε? :confused:
Οχι δα και επαίτες! Οι μισθοί των κοινών θνητών έχουν οπισθοχωρήσει κατα μία και περισσότερο, δεκαετία, ενώ των πολιτευτών μας δεν έχουν υποστεί ανάλογη μείωση.
Τι να πω,δεν ξέρω αν υπάρχει βαθύτερη αιτία σε αυτό,αλλά δε βλέπω το λόγο που αυτά τα δις πρέπει αναγκαστικά να πληρωθούν από τα χαμηλότερα στρώματα,πόσο μάλλον αν τα ψηλότερα τα διαθέτουν :hmm:
[FONT=&quot]
Πιστεύω οτι δεν αρκεί να συμφωνήσω έτσι απλά, γιατι μας ωθούν οικονομικά σε απώλλειες εισοδήματος μιας εικοσαετίας.
Ανακατανομή φτώχειας είναι, ενώ θα μπορούσε να είναι εισοδημάτων.
Η πολιτική βούληση, κυρίως του κυβερνώντος κόμματος και με τις απαραίτητες συμπλεύσεις, έχει ξεκάθαρες απόψεις. Ενώ δεν έχουν εξασφαλίσει την σωστή διαχείριση των οικονομικών της χώρας μας, ενώ ανικανότητα τους τεκμηριώνεται απο την κατάσταση που μας έφεραν,
πώς θα μπορούσαν άλλωστε την στιγμή που σαν βδέλλες,
στεγνώνουν ότι έχει απομείνει απο τις σάρκες της οικονομίας και οι πολιτευτάδες μας παραμένουν [/FONT][FONT=&quot]300. [/FONT]
Αϊντε μπρέ, να χιλιάσετε.:redface:
Τότε να δούμε πώς θα σας ταϊζουμε ; :eek::eek::eek:
[/quote]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
πώς θα μπορούσαν άλλωστε την στιγμή που σαν βδέλλες,
στεγνώνουν ότι έχει απομείνει απο τις σάρκες της οικονομίας και οι πολιτευτάδες μας παραμένουν 300.
Αϊντε μπρέ, να χιλιάσετε.
Τότε να δούμε πώς θα σας ταϊζουμε ;

Χωρις πλακα δεν εχετε καμια αισθηση των μεγεθων.

Αν ο καθε βουλευτης κοστιζει στο ελληνικο κρατος 50.000ε το μηνα (που ειναι σαφως λιγοτερο) αυτο ειναι για ολους 15.000.000 το μηνα δηλαδη 180.000.000 το χρονο. Ψιχουλα μπροστα στο ελειμα μας. Το ελληνικο ελειμα οφειλεται σε ΔΥΟ βασικους παραγωντες (τωρα πια δηλαδη) 1) Υπερογκος και μη παραγωγικος δημοσιος τομεας 2) τοκοι προηγουμενων δανεισμων.

Για να το καταλαβεται σε πιο προσιτο επιπεδο αν εχουμε μια οικογενεια στην οποια η μαμα ξερω γω δουλευει και βγαζει 1000ε το μηνα, ο μπαμπας πινει μπυρες 500ε και τα παιδια θελουν λεφτα για φροντηστηρια 600ε, τα 1000 δεν φτανουν, θα πρεπει να καλυφθουν με πιστοτικες πχ, μετα απο αρκετο καιρο ο μπαμπας κοβει τις μπυρες οποτε ΛΟΓΙΚΑ θα επρεπε το εισοδημα να φτανει ΟΜΩΣ επειδη δανειζονταν τοσο καιρο οι τοκοι απο τις πιστοτικες ειναι απο μονοι τους 500ε οποτε ΠΑΛΙ δεν φτανουν τα λεφτα για αλλο λογο.

Αυτο θα λυθει αν τα παιδια πανε σε πιο φτηνο φροντηστηριο (μετρα λιτοτητας) και ο μπαμπας πιασει δουλεια (ο δημοσιος τομεας δεν ΑΡΚΕΙ να μην πληρωνει πρεπει να αρχισει να ΠΑΡΑΓΕΙ, οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν ειναι απλα υπερβολικα πληρομενοι δεν παραγουν τιποτα!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Χωρις πλακα δεν εχετε καμια αισθηση των μεγεθων.

Σίγουρα έχει πλάκα:D:D:D.
Το 1974, χρέος μηδέν :/:.
Σήμερα. :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
Αν ο καθε βουλευτης κοστιζει στο ελληνικο κρατος 50.000ε το μηνα (που ειναι σαφως λιγοτερο) αυτο ειναι για ολους 15.000.000 το μηνα δηλαδη 180.000.000 το χρονο. Ψιχουλα μπροστα στο ελειμα μας.
Κάποτε μας μάθαιναν οτι φασούλι-φασούλι, γεμίζει το σακούλι.
Αφού μας οδήγησαν στη λήθη, ξεχνώντας την παροιμία, σήμερα μας την επιβάλλουν.
Και εσύ μου λες, οτι οι βδέλλες απομυζώντας ως και τα ασφαλιστικά ταμεία, παίρνουν ψίχουλα. :redface:
Εγώ γνωρίζω οτι σε τέτοιες δύσκολες στιγμές, οφείλουν να δείξουν το παράδειγμα. Οι βδέλλες, εξακολουθούν να μη δείχνουν τις προβοσκίδες τους και ενώ το ακαθάριστο προϊόν μας, έχει πατώσει, φροντίζουν μοναχά για το κολ@@άκι τους. Αυτό το προσέχουν, 300 ες ντροπές της χώρας μας είναι, ενώ ακόμα και 100 θα περίσσευαν σήμερα.
Το ελληνικο ελειμα οφειλεται σε ΔΥΟ βασικους παραγωντες (τωρα πια δηλαδη) 1) Υπερογκος και μη παραγωγικος δημοσιος τομεας 2) τοκοι προηγουμενων δανεισμων.

Εγώ λέω οτι τα φάγανε! Και να φέρουν πίσω τα κλεμμένα, έστω της Siemens, το εκατομμύριο του Τσουκάτου.
Εσύ καλά κάνεις και δικηγορείς. Απλά δεν πιάνει εδώ.


Για να το καταλαβεται σε πιο προσιτο επιπεδο αν εχουμε μια οικογενεια στην οποια η μαμα ξερω γω δουλευει και βγαζει 1000ε το μηνα, ο μπαμπας πινει μπυρες 500ε και τα παιδια θελουν λεφτα για φροντηστηρια 600ε, τα 1000 δεν φτανουν, θα πρεπει να καλυφθουν με πιστοτικες πχ, μετα απο αρκετο καιρο ο μπαμπας κοβει τις μπυρες οποτε ΛΟΓΙΚΑ θα επρεπε το εισοδημα να φτανει ΟΜΩΣ επειδη δανειζονταν τοσο καιρο οι τοκοι απο τις πιστοτικες ειναι απο μονοι τους 500ε οποτε ΠΑΛΙ δεν φτανουν τα λεφτα για αλλο λογο.

Αυτο θα λυθει αν τα παιδια πανε σε πιο φτηνο φροντηστηριο (μετρα λιτοτητας) και ο μπαμπας πιασει δουλεια (ο δημοσιος τομεας δεν ΑΡΚΕΙ να μην πληρωνει πρεπει να αρχισει να ΠΑΡΑΓΕΙ, οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν ειναι απλα υπερβολικα πληρομενοι δεν παραγουν τιποτα!).
Εpote, κάποτε είχες μια δυναμική και σου το αναγνωρίζω. Εδώ σίγουρα έχεις απωλέσει κάθε μέτρο.
Το δικό μου παράδειγμα λοιπόν.
Ενας πατέρας και αφού έχει παίξει στο καζίνο πολλά χρήματα, αρχίζει να κάνει περικοπές :
1. στο χαρτζιλίκι των παιδιών
2. σε είδη πρώτης ανάγκης της οικογένειας
3. σε ιατρική φροντίδα των μελλών π.χ. οδοντίατρος ή φυσιοθεραπείες της μητέρας, που γίνονται προς αποκατάσταση της υγείας της, η οποία έχει υποστεί ζημιές λόγο της επίπονης εργασίας στην οικογενειακή επιχείρηση
4. κόβει τα παιδιά απο το κολέγιο και τα εγγράφει σε δημόσια σχολεία (εδώ δεν χαρακτηρίζω τα δημόσια σχολεία, παρά θέλω να δείξω την διαφορά στη σκέψη του πατέρα)
Θα μπορούσα να συνεχίσω, αλλά πιστεύω οτι είναι αρκετά.
5. ενώ συμβαίνουν όλα αυτά, ο πατέρας απο την οικογενειακή επιχείρηση, συνεχίζει να παίρνει τα ίδια ποσά.

Αυτό παρατηρώ οτι συμβαίνει σήμερα.

Επίσης, αφού η Siemens εξακολουθεί να έχει μερίδιο σήμερα, εγώ αμφιβάλω αν έχει αλλάξει τις μεθόδους της.
Βλέπε εκατομμύριο στον Τσουκάτο και παραδοχή για 100.000.000 (χορηγίες στα κομματικά ταμεία).
Εδώ έχω απορίες.
Δηλαδή, με ποιον τρόπο τα χρήματα απο τα κομματικά ταμεία κάνουν απόδραση;
Ενώ μας λένε να μη δίνουμε φακελάκι στους γιατρούς, οι βδέλλες κρατούν τα κομματικά ταμμεία απόρητα. Ανέγγιχτα απο το μάτι του κρατικού ελέγχου.
Με ποιον τρόπο εγώ θα τους πιστέψω ;
Με ποιον τρόπο θα πω, οτι τα μέτρα που εγώ υποχρεώνομαι να ακολουθήσω, είναι δίκαια ;
Μήπως και αυτά τα φάγαμε μαζί ;
Η μήπως έχουν στερέψει και πια δεν υπάρχουν εισροές ;
[/quote]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

...
Το 1974, χρέος μηδέν :/:.
Σήμερα. :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
...
[/quote]

Πως να υπήρχε χρέος, αφού επί 7 χρόνια δεν μας έδιναν δάνειο σε συνάλλαγμα(δηλ. από το ¨Εξωτερικό"); Γι' αυτό εξάλλου, μόλις έπεσε η Χούντα, τα μεν δάνεια σε Δραχμές(δλδ τα δάνεια στο "Εσωτερικό", από κρατικές και μη τράπεζες) ονομάστηκαν "θαλασσοδάνεια"(δλδ η Χούντα τα είχε "θαλασσώσει") ο δε Παναγής Παπαληγούρας κατηγορήθηκε το 1976(νομίζω) από τον ΣΕΒ για "σοσιαλμανία". Επειδή κρατικοποιούσε όλες τις πτωχεύουσες επιχειρήσεις, που με τις "κοινωνικοποιήσεις" ο "Ανδρέας", το 1982 θα τις φόρτωνε στις πλάτες της κοινωνίας, ως "ΔΕΚΟ": ήτοι κατα την ιουδαϊκή παράδοση της "Δεκάτης", σε πολλαπλάσιο βαθμό. Έτσι, και σε διάστημα 25 χρόνων, η "Δραχμή", από το εικονικό "30/1" με το δολάριο, πήγε στο επίσης εικονικό "30χ10/1" (περίπου), ενώ επ' αληθεία θα έπρεπε να ήταν "30χ10χ10/1":mad::mad::redface:...

ΥΓ: Βέβαια, και το 1974, χρέος υπήρχε στην πραγματικότητα, γιατί υπήρχαν ακόμη στη "διεθνή αγορά" ανεξόφλητα ομόλογα του ελληνικού κράτους, ακόμη κι από "την εποχή του Τρικούπη", αλλά χάρη στη λεγόμενη "στρατιωτική βοήθεια " των ΗΠΑ, παρέμεναν "ανενεργά", δλδ, "ληξιπρόθεσμα", αλλά...μη "άμεσα απαιτητά"(με "επιμήκυνση", καθώς λέγεται επικαιρικά...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πως να υπήρχε χρέος, αφού επί 7 χρόνια δεν μας έδιναν δάνειο σε συνάλλαγμα(δηλ. από το ¨Εξωτερικό"); Γι' αυτό εξάλλου, μόλις έπεσε η Χούντα, τα μεν δάνεια σε Δραχμές(δλδ τα δάνεια στο "Εσωτερικό", από κρατικές και μη τράπεζες) ονομάστηκαν "θαλασσοδάνεια"(δλδ η Χούντα τα είχε "θαλασσώσει") ο δε Παναγής Παπαληγούρας κατηγορήθηκε το 1976(νομίζω) από τον ΣΕΒ για "σοσιαλμανία". Επειδή κρατικοποιούσε όλες τις πτωχεύουσες επιχειρήσεις, που με τις "κοινωνικοποιήσεις" ο "Ανδρέας", το 1982 θα τις φόρτωνε στις πλάτες της κοινωνίας, ως "ΔΕΚΟ": ήτοι κατα την ιουδαϊκή παράδοση της "Δεκάτης", σε πολλαπλάσιο βαθμό. Έτσι, και σε διάστημα 25 χρόνων, η "Δραχμή", από το εικονικό "30/1" με το δολάριο, πήγε στο επίσης εικονικό "30χ10/1" (περίπου), ενώ επ' αληθεία θα έπρεπε να ήταν "30χ10χ10/1":mad::mad::redface:...

ΥΓ: Βέβαια, και το 1974, χρέος υπήρχε στην πραγματικότητα, γιατί υπήρχαν ακόμη στη "διεθνή αγορά" ανεξόφλητα ομόλογα του ελληνικού κράτους, ακόμη κι από "την εποχή του Τρικούπη", αλλά χάρη στη λεγόμενη "στρατιωτική βοήθεια " των ΗΠΑ, παρέμεναν "ανενεργά", δλδ, "ληξιπρόθεσμα", αλλά...μη "άμεσα απαιτητά"(με "επιμήκυνση", καθώς λέγεται επικαιρικά...)
.[/quote]
Δηλαδή, αν καταλαβαίνω καλά, μου λες οτι η μεταχούντα (μεταπολίτευση) εποχή, έχει να δείξει σωστότερη διαχειριστική πολιτική ;
Και μόνο το οτι είχαν στερέψει τα δάνεια στην περίοδο της χούντας, εμένα μου λέει το προφανές.
Οτι ήταν ασύμφορη προς τα συμφέροντά τους και αυτός ο λόγος κάνει την διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κάποτε μας μάθαιναν οτι φασούλι-φασούλι, γεμίζει το σακούλι.
Αφού μας οδήγησαν στη λήθη, ξεχνώντας την παροιμία, σήμερα μας την επιβάλλουν.
Και εσύ μου λες, οτι οι βδέλλες απομυζώντας ως και τα ασφαλιστικά ταμεία, παίρνουν ψίχουλα.
Εγώ γνωρίζω οτι σε τέτοιες δύσκολες στιγμές, οφείλουν να δείξουν το παράδειγμα.

Πρωτα απο ολα μην κανεις το λαθος να θεωρεις οτι τους δικαιολογω. Οταν γινει η επανασταση θα ειμαι ο πρωτος που θα τους κρεμασει απο τα αντερα τους στο συνταγμα. ΑΛΛΑ, αυτο που λεω ειναι οτι το να κοψουν τους μισθους τους ΔΕΝ θα αλαξει τη κατασταση. Παρεπιπτοντως προσωπικα θεωρω οτι δεδομενου οτι οι βουλευτες κρατανε τη δουλεια τους κανονικα, δεν ειναι υποχρεωμενοι να την αφησουν, θα επρεπε να δουλευουν ΧΩΡΙΣ μισθο.

Και προφανως δεν δινουν καλο παραδειγμα. Αυτο ελειπε πολιτικοι ειναι εξ ορισμου ειναι μπινεδες.

ΑΛΛΑ, φασουλι το φασουλι το σακουλι αλλα αν βαζεις ενα φασουλι τη μερα και πρεπει να γεμησεις ενα σακουλι με ενα εκκατομυριο φασουλια ο θεος να σε βοηθησει γιατι δεν θα το καταφερουν ουτε τα εγγονια σου, με αυτο το ρυθμο θα θες 40 γενιες για να γεμισεις το σακουλι.

Αν ξαφνικα για καποιο λογο θελαμε απλα να καλυψουμε το ελειμα με 150.000.000 παραπανω το χρονο θα μας επαιρνε 2000 χρονια. Καταλαβαινεις για τι ταξεις μεγεθων μιλαμε? Το ενα δισεκατομυριο ειναι οσο μεγαλυτερο απο το 1.000.000 οσο ειναι το 1000 απο το 1, η το 1.000.000 απο το 1000. Και εμεις ΧΑΝΟΥΜΕ καθε χρονο 30 τετοια και χρωσταμε 300!

Αυτα τα πραγματα ΔΕΝ σωζονται, ΠΟΤΕ, ο μονος τροπος ειναι να δηλωσουμε πληρη πτωχευση (οχι αναπραδιαγματευση του χρεους, οχι, απλα σταση πληρωμων σε καθε δανειστη μας), να βγουμε απο την ΕΝΕ και να αρχισουμε να κοβουμε πληθωριστικο χρημα, μεχρι που η δραχμη θα ξεφτυλιστει τελειως, η αγοραστικη δυναμη του ελληνα θα πεσει στα ταρταρα (πρακτικα το μεγαλυτερο μερος του πλυθησμου δεν θα εχει να φαει), θα γινει επανασταση για καποια χρονια και μετα παλι απο την αρχη.

Οταν μιλαμε για χρεος σε αυτοκυριαρχο κρατος ο ΜΟΝΟΣ τροπος να λυθει το χρεος ειναι να υπαρξει ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ πλουτου ουτως ωστε να ξαναχτιστει κατι απο την αρχη. Και ο μονος τροπος να υπαρξει καταστροφη πλουτου ειναι ο πολεμος...

Ιστορικα ολες οι χωρες που ξεφυγαν τελειως απο τα χρεη τους εμπλεξαν σε πολεμους εμφυλιους η εξωτερικους.

Ο ΑΛΛΟΣ τροπος να λυθει το προβλημα ειναι να αποκατασταθει η εμπιστοσυνη στο κρατος και να ανακαιφαλεωθει το χρεος, για να γινει αυτο ομως πρεπει η χωρα να ΠΑΡΑΓΕΙ ΚΑΤΙ, οτιδηποτε, η ελλαδα δεν παραγει ΤΙΠΟΤΑ.

Ενας πατέρας και αφού έχει παίξει στο καζίνο πολλά χρήματα, αρχίζει να κάνει περικοπές :
1. στο χαρτζιλίκι των παιδιών
2. σε είδη πρώτης ανάγκης της οικογένειας
3. σε ιατρική φροντίδα των μελλών π.χ. οδοντίατρος ή φυσιοθεραπείες της μητέρας, που γίνονται προς αποκατάσταση της υγείας της, η οποία έχει υποστεί ζημιές λόγο της επίπονης εργασίας στην οικογενειακή επιχείρηση
4. κόβει τα παιδιά απο το κολέγιο και τα εγγράφει σε δημόσια σχολεία (εδώ δεν χαρακτηρίζω τα δημόσια σχολεία, παρά θέλω να δείξω την διαφορά στη σκέψη του πατέρα)
Θα μπορούσα να συνεχίσω, αλλά πιστεύω οτι είναι αρκετά.
5. ενώ συμβαίνουν όλα αυτά, ο πατέρας απο την οικογενειακή επιχείρηση, συνεχίζει να παίρνει τα ίδια ποσά.

Το παραδοξο ειναι οτι αν γινουν ολα αυτα το προβλημα ΔΕΝ θα λυθει! Για να λυθει το προβλημα οσο τραγικο και να σου ακουγεται ειναι η μαμα να μην εχει οχι οδοντιατρο ουτε οδοντοβουρτσα, τα παιδια οχι σε δημοσια σχολεια να μην πανε αλλα να πιασουν δουλεια στην οικογενιακη επιχειρηση ΚΑΙ ο πατερας να βαλει μυαλο. Αν ΑΠΛΑ βαλει μυαλο και δεν παιρνει τα ιδια απο την δουλεια ΠΑΛΙ δεν θα ειναι αρκετα για να ξελασπωσουν την οικογενεια.

Τραγικο? Τελειως τραγικο.

Μην αυταπαταστε νομιζοντας οτι η ελληνικη οικονομια θα ορθοποδουσε αν ξαφνικα οι πολιτικοι γινονταν αμεμπτοι και ηθικοι.

Το ξαναλεω η ελλαδα δεν παραγει τιποτα και το προβλημα για αυτο ειναι ο ελληνας.

Το ονειρο της μεσης ελληνικης οικογενειας ειναι να στειλει το παλικαρι της στο πανεπιστημιο που θα σπουδασει (παιζει ταβλι) καμια 8ετια και μετα θα διορηστει στο δημοσιο και θα παιρνει 1000ε το μηνα μεχρι να παιθανει.

Με τετοια νοοτροπια ΤΙ ακριβως παραγει η ελλαδα? Δημοσιους υπαλληλους. Αχρηστους κηφηνες κατα βαση που παρασιτουν στην οποια προσπαθεια (σαθρη και αυτη) του ιδιοτικου τομεα οι οποιοι δανειζονται για να εχουν να φανε.

Οταν ο παγκαλος (το οποιο αντιπαθω παρεπιπτοντως αλλα εχει τις στιγμες του) ελεγε οτι ολοι μαζι τα φαγαμε αυτο εννοουσε, οτι με ρουσφετι η καθε οικογενεια χωνει το παιδι της στο δημοσιο και λυνει το προβλημα της. Ελα που δεν το λυνει ομως, απλα το μεταθετει στο μελλον.

Μεχρι να σφιξουν οι κωλοι και να αναγκαστει ο ελληνας να ε....ΔΟΥΛΕΨΕΙ δεν βγαινει ακρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δηλαδή, αν καταλαβαίνω καλά, μου λες οτι η μεταχούντα (μεταπολίτευση) εποχή, έχει να δείξει σωστότερη διαχειριστική πολιτική ;
...[/quote]

Όχι. Όμως, η μεν Χούντα άφησε τη Δραχμή στάσιμη και άσιτη, η δε Μεταπολίτευση, την εκπόρνευσε, ώσπου τη ξεπούλησε παντελώς, σε μία σχετικά καλή τιμή : 1/340,75.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δηλαδή, αν καταλαβαίνω καλά, μου λες οτι η μεταχούντα (μεταπολίτευση) εποχή, έχει να δείξει σωστότερη διαχειριστική πολιτική ;
...

Ενα γνώριζα του Μεταξά.:redface: Αλλά να που το ΟΧΙ, υπάρχει και είναι αθάνατο.
Όμως, η μεν Χούντα άφησε τη Δραχμή στάσιμη και άσιτη,
Ειχε να φροντίσει την πατρίδα.
Το πολιτικό σύστημα όμως, όταν η χούντα ζήτησε την συμμετοχή του, την αρνήθηκε.
Δεν είναι δυνατό να λέμε μοναχά η χούντα αυτό και η χούντα το άλλο. Και ...και...
Σήμερα είναι η καταλληλότερη στιγμή να κρίνουμε και να συγκρίνουμε τα πράγματα.
Και πρωτίστως να σκιαγραφήσουμε τους χουντικούς, αλλά και τους συνεργούς.
Βέβαια προϋποθέτει και ελάχιστη αλλά διακριτή, αμεροληψία.
Αν δεν το κάνουμε τώρα, πότε θα γίνει; Οταν γραφτεί στην Ιστορία;
Βλέπε τι έγραψαν για την καταστροφή της Σμύρνης.

η δε Μεταπολίτευση, την εκπόρνευσε, ώσπου τη ξεπούλησε παντελώς, σε μία σχετικά καλή τιμή : 1/340,75.
Εσύ είπες και εγώ εσιώπησα.:redface:
[/quote]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ενα γνώριζα του Μεταξά.:redface:
[/quote]

Καλά, προΰπήρξε ο Λεωνίδας!

Αλλά να που το ΟΧΙ, υπάρχει και είναι αθάνατο.
Ειχε να φροντίσει την πατρίδα.
...

Η Χούντα; Ξεχνάς μάλλον την Κύπρο, για να μην επεκταθώ σε άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Καλά, προΰπήρξε ο Λεωνίδας!
Ο Λεωνίδας αποτελεί θέση και αυτό για να μας θυμίζει οτι υπάρχει και η αντίθεση, που είναι ο Εφιάλτης.
Οσο θα υπάρχουν Λεωνίδες θα υπάρχουν και οι Εφιάλτες.:redface:

Η Χούντα; Ξεχνάς μάλλον την Κύπρο, για να μην επεκταθώ σε άλλα...
Θα χρειαστείς καλύτερη ενημέρωση φίλε μου Νωεύ.
Και αυτό γιατι η μισή χούντα ήταν Τέκτονες, δηλ. Μασόνοι. Αρα εδώ κάτι ίσως σου διέφυγε φίλε μου.
Αυτό είναι πέρα απο κάθε αμφισβήτηση, υπάρχει καταγεγραμμένο σε συνέντευξη που πήρε ο Τράγκας.
Αρα, δεν μπορείς να κατηγορείς έτσι απλά και αβασάνιστα, οτι η χούντα έκανε το ένα ή το άλλο.
Επίσης, όταν ο Παπαδόπουλος, αρνήθηκε να παραχωρήσει λιμάνια και αεροδρόμια στους Αμερικανούς για να στείλουν βοήθεια στο Ισραήλ, μετά απο έναν μήνα αντικαταστάθηκε απο τον Ιωαννίδη και εδώ είναι αυτός που θα πρέπει να χρεώσουμε την τραγωδία της Κύπρου. Δεν θέλω να επεκταθώ περισότερο.
Τώρα που έχεις μερικές πληροφορίες ακόμα, πιστεύω οτι μπορείς να κάνεις κάποια διόρθωση. Εκτός και αν το πασιφανές, εσύ το βλέπεις κάπως διαφορετικά. Αλλά και έτσι να είναι, θα περιμένω τοποθέτηση.

Υ.Γ. 1. Μη νομίζεις οτι επιθυμώ να πλέξω εγκώμιο στην Χούντα.
Πρόθεση μου είναι να ερευνήσω τυχόν διαφορές συγκρίνοντας την με την μεταπολίτευση, αλλά και με την σημερινή απαίσια πραγματικότητα. Την ύπαρξη της τελευταίας την χρωστάμε στους σημερινούς πολιτικούς μας. Και εδώ φαίνεται η ικανότητα ή η ανικανότητα τους.
Το δε χάιδεμα των αυτιών τους, απο καιρό μας έχει τελειώσει. Και αυτό, είναι κάτι που αποκλείεται και για κάμποσο καιρό, να αλλάξει.
Υ.Γ. 2. Αν ρωτήσεις σήμερα αυτούς που έζησαν την χούντα, να την συγκρίνουν με την σημερινή κατάσταση, τότε θα εκπλαγείς φίλε μου. Ιδιαίτερα για τα τρία πρώτα χρόνια, έχω ακούσει και καραΠΑΣΟΚΟΥΣ, απλά να την αποδέχονται και να καταδικάζουν την κατάσταση που μας έχουν φέρει.
Είναι δε, ιδιαίτερα λυπηρό, να έχουν αποτύχει ως γενιά του Πολιτεχνείου και να μη μπορούν να συγκριθούν με αυτούς που αποκαλούμε Δικτάτορες.
[/quote]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα μην κανεις το λαθος να θεωρεις οτι τους δικαιολογω. Οταν γινει η επανασταση θα ειμαι ο πρωτος που θα τους κρεμασει απο τα αντερα τους στο συνταγμα.
Ως λύση δεν ενδείκνυται αυτή την στιγμή.
ΑΛΛΑ, αυτο που λεω ειναι οτι το να κοψουν τους μισθους τους ΔΕΝ θα αλαξει τη κατασταση.
Εξέφρασα απλά την απορία μου. Γιατι ενώ, αντισυνταγματικές χαρακτηρίζει ο συνταγματολόγος κ. Κασιμάτης, όλες τις ενέργειες που επικυρώνουν απλά οι βουλευτάδες μας και ένα από τα μέτρα είναι η μείωση της αγοραστικής δύναμης των Ελλήνων σήμερα, δεν έχει υποστεί την αντίστοιχη μείωση η αποζημίωση τους.

Μπορείς να σκεφτείς κάτι σχετικά με την λέξη επικυρώνουν; Θεωρώ οτι είναι τραγικό να αποδεικνύουν την ανικανότητα να διαχειριστούν την κατάσταση φέρνοντας τους χρυσοπληρωμένους από το Δ.Ν.Τ και όχι απλά να παραμένουν, αλλά και με την ίδια αποζημίωση.
Αλλά και τα ταμεία των κομμάτων;
Δεν υπάρχει κόμμα που να μη θέλει να πλανάται η αμφιβολία των συγκοινωνούντων δοχείων;


Αν αυτό δεν είναι δημοσιοϋπαλληλίκι, τότε ποιο είναι ;
ΑΛΛΑ, φασουλι το φασουλι το σακουλι αλλα αν βαζεις ενα φασουλι τη μερα και πρεπει να γεμησεις ενα σακουλι με ενα εκκατομυριο φασουλια ο θεος να σε βοηθησει γιατι δεν θα το καταφερουν ουτε τα εγγονια σου, με αυτο το ρυθμο θα θες 40 γενιες για να γεμισεις το σακουλι.
Η έννοια στο <<φασούλι το φασούλι...>>, είναι να δίνεις αξία σε κάθε φασούλι.
Αλλά αν κρίνω απο το χρέος μας, θα πρέπει να έχουν καταναλώσει τεράστια ποσά φασολάδας.:)
Φαντάσου τι πορδές θα έριξαν. :redface::redface::redface::redface:ουχαχαχαχαχαχα:verymad::verymad::verymad:

[/quote]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα μην κανεις το λαθος να θεωρεις οτι τους δικαιολογω.
Αν και μόνο αν είχα αντιληφθεί κάτι τέτοιο και το πίστευα, να είσαι σίγουρος οτι θα το είχες αντιληφθεί και εσύ. Οπότε βρίσκεσαι στο απυρόβλητο, τουλάχιστο ως τώρα. Στο μέλλον αν κάτι αλλάξει, θα το σκεφτώ όταν το αντιληφθώ.
Αν ξαφνικα για καποιο λογο θελαμε απλα να καλυψουμε το ελειμα με 150.000.000 παραπανω το χρονο θα μας επαιρνε 2000 χρονια. Καταλαβαινεις για τι ταξεις μεγεθων μιλαμε? Το ενα δισεκατομυριο ειναι οσο μεγαλυτερο απο το 1.000.000 οσο ειναι το 1000 απο το 1, η το 1.000.000 απο το 1000. Και εμεις ΧΑΝΟΥΜΕ καθε χρονο 30 τετοια και χρωσταμε 300!Αυτα τα πραγματα ΔΕΝ σωζονται, ΠΟΤΕ,
Δε διαφωνώ σε κάτι, το μόνο που θέλω εγώ, είναι σήμερα που τα πάντα είναι κάτω απο το μικροσκόπιο της αλλαγής, να δω αλλαγές και σε αυτούς τους οποίους θεωρώ υπεύθυνους. Δηλ. τους Βουλευτές μας. Δε μπορεί να συμμετέχουν απλά, είναι κάτι που δεν μορώ να δετώ.
Ο ΑΛΛΟΣ τροπος να λυθει το προβλημα ειναι να αποκατασταθει η εμπιστοσυνη στο κρατος και να ανακαιφαλεωθει το χρεος, για να γινει αυτο ομως πρεπει η χωρα να ΠΑΡΑΓΕΙ ΚΑΤΙ, οτιδηποτε, η ελλαδα δεν παραγει ΤΙΠΟΤΑ.
Ναι ως εδώ. Αλλά μετά απο 30 ολόκληρα χρόνια, απο το 1981 ως σήμερα, δεν υπάρχει αναπτυξιακός νόμος, δεν υπάρχει ουσιαστικός έλεγχος σχεδόν στα πάντα, τα δε χρήματα που εισρέουν στα ταμεία των κομμάτων, λες και εξαφανίζονται.
Ποιους αποδέκτες έχουν ; Το ΚΚΕ, αρνήθηκε να συμβάλλει σε αυτή την κατεύθυνη.
[/QUOTE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Και αυτό γιατι η μισή χούντα ήταν Τέκτονες, δηλ. Μασόνοι. Αρα εδώ κάτι ίσως σου διέφυγε φίλε μου.
...
[/quote]

- Ακόμη κι αν ήταν έτσι, δεν αντιλαμβάνομαι πια σχέση έχει με την εν γένει αντιπατριωτική πολιτεία των χουντικών. Θεωρείς δηλαδή ότι η Χούντα ήταν κατασκεύασμα των Τεκτόνων; Ένας τέτοιος ισχυρισμός, πέραν της γραφικότητάς του, έρχεται σε ευθεία σύγκρουση με την ιστορική επίγνωση, που καταματυρεί ότι ο Ελευθεροτεκτονισμός, όχι μόνον συνέβαλε τα μάλλα για την μεταρωμαϊκή αναγέννηση των δημοκρατικών αρχών, αλλά εν πολλοίς καταδιώχθηκε από αυταρχικά καθεστώτα, όπως πχ του Ι. Μεταξά, του Φράνκο, του Μουσουλίνι, Στάλιν, Χίτλερ, Πεταίν κλπ.
Εξάλλου, το αν κάποιος/κάποιοι μυήθηκε/αν σε κάτι δε σημαίνει, ότι δεν είχε/αν πλέον την επιλογή να γίνει/ουν επίορκοι.
Από την άλλη, στην περίπτωση της Χούντας, ακόμη κι αν κάποιοι απ' αυτούς ήταν Τέκτονες, τούτο δε σημαίνει τίποτε άλλο, παρά ότι απλά υπήρξαν δις επίορκος/οι: μία ως Τέκτονας/ες και μία ως ένστολος/οι προστάτης/ες του Συντάγματος. Διότι, φίλε μου Μάξιμε, οι εγκυκλοπαιδικές μου γνώσεις αναφέρουν, ότι οι απανταχού της Γης Τέκτονες, μεταξύ εκείνων που ορκίζονται, είναι και η απαρασάλευτη υπακοή στους νόμους και τις συνταγματικές εξουσίες της όποιας χώρας τους, με εξαίρεση τις χώρες όπου δεν υφίστανται αυτές. Συνεπώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς;:
- Ακόμη κι αν ήταν έτσι, δεν αντιλαμβάνομαι πια σχέση έχει με την εν γένει αντιπατριωτική πολιτεία των χουντικών.
Το οτι ανήκε ένα όχι μικρό μέρος της χούντας στους Τέκτονες, είναι καταγεγραμμένο και μπορεί ο καθένας να το δει. Μια λεπτομέρεια θέλω να δώσω και αυτό γιατι θέλω να είναι ολοκληρωμένη η τοποθέτηση μου. Η λεπτομέρεια είναι οτι αφού έγινε η χούντα, η ΣΤΟΑ τους έβγαλε απο το δυναμικό της. Εγώ το δέχομαι, επίσης δεν έχω καμιά θέληση-όρεξη να συνεχίσω περισσότερο και αυτό γιατι δεν έχω καμιά άλλη πληροφορία και δεν είναι η ΣΤΟΑ το συγκεκριμένο θέμα που τελεί υπο συζήτηση.
Θεωρείς δηλαδή ότι η Χούντα ήταν κατασκεύασμα των Τεκτόνων; Ένας τέτοιος ισχυρισμός, πέραν της γραφικότητάς του, έρχεται σε ευθεία σύγκρουση με την ιστορική επίγνωση, που καταματυρεί ότι ο Ελευθεροτεκτονισμός, όχι μόνον συνέβαλε τα μάλλα για την μεταρωμαϊκή αναγέννηση των δημοκρατικών αρχών, αλλά εν πολλοίς καταδιώχθηκε από αυταρχικά καθεστώτα, όπως πχ του Ι. Μεταξά, του Φράνκο, του Μουσουλίνι, Στάλιν, Χίτλερ, Πεταίν κλπ.
Εδώ θα κρατήσω για εμένα, ευχαριστώντας σε, τον τίτλο ΓΡΑΦΙΚΟΤΗΤΑ
απο τον οποίο προκύπτει οτι ο εν λόγω συνομιλητής σου και δια της ατόπου απαγωγής συμπερασματικά, αλλά και ουσιαστικά, θα πρέπει να είναι-είμαι ΓΡΑΦΙΚΟΣ. :redface:
Εξάλλου, το αν κάποιος/κάποιοι μυήθηκε/αν σε κάτι δε σημαίνει, ότι δεν είχε/αν πλέον την επιλογή να γίνει/ουν επίορκοι.
Εδώ, θα προσπαθήσω ξανά να πω οτι δεν εξετάζουμε την χούντα και αυτούς που την δημιούργησαν.
Μη νομίζεις οτι επιθυμώ να πλέξω εγκώμιο στην Χούντα.
Πρόθεση μου είναι να ερευνήσω τυχόν διαφορές συγκρίνοντας την με την μεταπολίτευση, αλλά και με την σημερινή απαίσια πραγματικότητα. Την ύπαρξη της τελευταίας την χρωστάμε στους σημερινούς πολιτικούς μας.

Από την άλλη, στην περίπτωση της Χούντας, ακόμη κι αν κάποιοι απ' αυτούς ήταν Τέκτονες, τούτο δε σημαίνει τίποτε άλλο, παρά ότι απλά υπήρξαν δις επίορκος/οι: μία ως Τέκτονας/ες και μία ως ένστολος/οι προστάτης/ες του Συντάγματος.
Εδώ είναι καλό σημείο για να κάνουμε μια σύγκριση .
Τι έκαναν οι (επίορκοι τέκτονες ή μη χουντικοί) ; Τί έκαναν οι μεταχουντικοί ; Δηλαδή θέλω να πω, όλοι όσους μπορώ να χαρακτηρίσω ως μεταπολιτευτάδες της πολιτικής και συγκεκριμένα, με τους από το 1974 – 1981 και ως τους σημερινούς .
Μη μου πεις, κρατήθηκα προκειμένου να μη τους χαρακτηρίσω.

Διότι, φίλε μου Μάξιμε, οι εγκυκλοπαιδικές μου γνώσεις αναφέρουν, ότι οι απανταχού της Γης Τέκτονες, μεταξύ εκείνων που ορκίζονται, είναι και η απαρασάλευτη υπακοή στους νόμους και τις συνταγματικές εξουσίες της όποιας χώρας τους, με εξαίρεση τις χώρες όπου δεν υφίστανται αυτές. Συνεπώς;
Εδώ η απάντηση είναι δίχως λόγια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,859 μηνύματα.
Στο πολύ ενδιαφέρον θέμα που άνοιξε ο Μάξιμος νομίζω ότι πρέπει να προστεθεί ως πληροφορία η παρακάτω πηγή:

Αξίζει τον κόπο πιστεύω κανείς να αφιερώσει ένα τεταρτάκι και να το παρακολουθήσει. Μιλάει ένας σημαντικός Οικονομολόγος καθηγητής, ο Richard Wolff και προτείνει τη λύση να επιστραφεί στο κράτος το 10% του πλούτου.

Στο τέλος - για όσους δεν το ξέρουν - υπάρχει για σπαρταριστή έκπληξη! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top