Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ρε γαμωτο σε αυτο το θρεντ ουτε ΕΝΑΣ αντρας να μην εχει πει "ναι μπορει να υπαρξει φιλια" αλλα ολες οι γυναικες να λενε "ναι μπορει"

τι περιεργο:P
Ε καλά, θα σου κάνω εγώ χαλάστρα: "ναι μπορεί να υπάρξει φιλία" :P

Αλλά προσοχή στους ορισμούς ... φιλία και ερωτικό στοιχείο δεν είναι δύο αμοιβαίως αποκλειόμενα σύνολα. Να το πω και στη μαθηματική γλώσσα;



Να σχεδιάσω και διάγραμμα Venn για τις κοπέλες που μας έρχονται από θεωρητική;



Υπάρχει κοινή περιοχή και λέγεται Awkwardness.

Και για να κάνω και το αντίστροφο ερώτημα για τις δεσποινίδες μας: εσάς δηλαδή δεν είναι ΚΑΙ φίλος σας ο εκάστοτε γκόμενός "αγόρι" / "φίλος" σας; Δεν συζητάτε μαζί του τα προβλήματά σας; Δεν καταφεύγετε σε αυτόν όποτε έχετε κάποιο πρόβλημα;

Άρα λοιπόν γιατί η φιλία να είναι αμοιβαίως αποκλειόμενη με τον ερωτισμό; Προσοχή (επειδή πάλι θα μου λέτε άλλα αντί άλλων), δεν λέω το ότι για να είστε φίλες με κάποιον θα τον βλέπετε αναγκαστικά ερωτικά. Απλά λέω το ότι το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coup de foudre

Νεοφερμένος

Η Coup de foudre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Βασικα για να ειμαστε ειλικρινεις... Δεν ειναι το τι ειναι πιο δυνατο... Αλλα το τι μπορει να ειναι αμοιβαιο...
Διοτι στο τι ειναι πιο δυνατο, λες πολυ ευκολα την φιλια... Γιατι ποτε μα ποτε δεν ξερεις αν θα κρατησει ο ερωτας...
Οποτε αν βγει αμοιβαιος ο ερωτας, θα εξελιχθει σε αυτο... Ενω αν δεν ειναι, μπορει να γινει φιλια... Ή και να μην γινει τιποτα...
Σ'αυτό συμφωνώ και επίσης υπάρχει κι άλλη μία παράμετρος..
Μπορεί να είναι αμοιβαίο και να μην το γνωρίζεις..

(Το σχόλιο πήγαινε στο παραπάνω μνμ..sorry αλλά ακόμα τα ψάχνω..)

Merci για τη βοήθεια!Θα τα καταφέρω που θα πάει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η όλη παρεξήγηση με την pop-corn και τον epote δεν παίχτηκε τόσο στην ουσία, αλλά στο όντως άσχημο ύφος. Και πολλές φορές κρεμόμαστε από το άσχημο ύφος γραφής και μειώνουμε αδίκως και την ουσία.

Ας συζητήσουμε όμως όμορφα και ήρεμα περί ουσίας...

Καλή ώρα το εξής παράδειγμα περί ουσίας:

Χτες είχαμε μαζευτεί τέσσερα αγόρια και κατεβάζαμε ουίσκια στο σπίτι, συζητώντας και ακούγοντας μουσική. Κάποια στιγμή η συζήτηση έπεσε στην ΧΨΖ, φίλη μας από τη σχολή που την ξέρουμε πολλά χρόνια, έχουμε φάει ψωμί κι αλάτι πως το λένε.

Καλά είναι η ΧΨΖ; Καλά είναι, απαντάει ο ένας, αλλά πάχυνε, έχει κάνει μια μέση υπερωκεάνιο ξερω γω...

Γιατί το σχολίασε αυτό; Γιατί προφανώς την έκρινε και ως γυναίκα. Σου λέει, "για μένα είναι παχιά", άρα υποσυνείδητα την σκέφτηκε "έτσι".

Και λέω κι εγω "ναι, έχει έναν πωπό 10 στρέμματα, αλλά από τη μέση και πάνω είναι χαρά Θεου με κείνες τις ωραίες καρδάρες"

...άρα κι εγώ την έχω σκεφτεί "έτσι". Ναι ίσως να μη τα φτιάξω ποτέ μαζί της, ναι δε νιώθω κάτι αγαπησιάρικο, δεν μου ρχεται, την έχω συνηθίσει ως φίλη, δε θα μπορούσα -η και δε θα ήθελα δεδομένου ότι την ξέρω απέξω κι ανακατωτά πόσο γκρίνια είναι- να την έχω ως κοπέλα δική μου. Αλλά το κουτούπωμα κουτούπωμα, δε θα της άφηνα ούτε φτερούγα συγχωρέστε με που το λεω αλλά είναι η αλήθεια. Όποτε βλέπω αυτό το στήθος θέλω υπογλώσσια.:)

Λοιπόν, όλα εξαρτώνται από το νόημα. Αν εννοείτε την πραγματική φιλία ως φιλία που δεν υπάρχει κανένα μη φιλικό στοιχείο, τότε χάσατε, δεν υπάρχει. Αν εννοείτε την πραγματική φιλία ως φιλία που να υπάρχει σκέψη "κουτούπωμα yes αλλά σχέση no για να μη μου ζαλίζει και τον έρωτα", τότε ναι υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ τέτοιες φιλίες στον κόσμο. Γι αυτό είμαι επιφυλακτικός με τους "κολλητούς" και έχω επιβεβαιωθεί όλες τις φορές που υπήρξαν τέτοιοι δίπλα σε κοπέλες μου. Πάντα με λεπτό τρόπο και χωρίς να δώσω δικαιώματα, τους έκανα να "ρίχνουν τις μάσκες τους" και έπειτα άφηνα την απόφαση στην εκάστοτε κοπέλα για το αν θα τον κρατήσει ή όχι, εγώ δεν ανακατευόμουν. Δε μιλάμε για περιπτώσεις καλών παιδιών όμως που κάνανε απλή παρεούλα, αλλά για περιπτώσεις που βρώμαγε η ορμονίλα από μακριά. Αυτό το κώλος και βρακί που λέμε.

Άλλο παράδειγμα. Εϊχα πάει για καφέ με μια φίλη και είχε λίγο ανοιχτό το μπροστά στο στήθος. Κι εκεί που μιλάγαμε ρε παιδί μου και ενώ ξέρεις είναι όντως φίλη μου, σκέφτηκα "φαντάζεσαι να το έκανα μαζί της; Θα μου άρεσε πολύ" και εκείνη την ώρα δεν ξέρω αν με κατάλαβε αλλά είχα ψιλοπαγώσει και έχασα τη ροή της συζήτησης. Σαφώς θα έκανα μαζί της κάτι, αν ήταν διαθέσιμη και πρόθυμη πάντα η κοπέλα.

Ας μην κοροϊδεύομαστε, ο μεγαλύτερος σεβασμός προς τη γυναίκα, είναι ένας άντρας που ερεθίζεται στο θέαμά της και αρέσκεται στην ίδια της την ύπαρξη. Απορώ, πως οι δεσποινίδες σήμερα ανέχονται να συζητούν για άντρες που τις προσεγγίζουν επί τόσα χρόνια αλλά υποθετικά δεν έχουν ερεθιστεί ποτέ με αυτές. Εγώ θα κοκκίνιζα από ντροπή και δε θα το συζητούσα. Αντίθετα θα ήταν καμάρι μου να ήξερα ότι οι προαναφερθείσες φίλες πχ μπορεί να ήθελαν και αυτές να κάνουν σεξ μαζί μου. Ίσως και αυτή η θεώρηση να δυνάμωνε τη φιλία μας και τον τρόπο που τις αντιμετωπίζω ως φίλες και να τις εμπιστευόμουν ακόμα περισσότερο σε πολλά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ε σορρυ αλλα δεν μπορω να σου βαλω μονο μια θετικη και να το αφησω ετσι!!:worship::worship:
αυτα που λεει ο βαλ τα καταλαβα σιγα σιγα γιατι παντα απο μικρη ψιλοαγοροκοριτσο πιστευα στην απολυτη φιλια αντρα-γυναικας. τελικα τουλαχιστον εκ μερους ενος Αντρα ειναι πολυ δυσκολο να υπαρξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Σ'αυτό συμφωνώ και επίσης υπάρχει κι άλλη μία παράμετρος..
Μπορεί να είναι αμοιβαίο και να μην το γνωρίζεις..

(Το σχόλιο πήγαινε στο παραπάνω μνμ..sorry αλλά ακόμα τα ψάχνω..)

Merci για τη βοήθεια!Θα τα καταφέρω που θα πάει!;)

Ε αν ειναι πραγματικα αμοιβαιο φαινεται... Εκει αρχιζει να ναι απλη χημεια...;)


Υγ. Καλα ο Valder κεντησε... Νομιζω δεν εχει νοημα να πουμε κατι αλλο επι του θεματος πια...:clapup::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ο μεγαλύτερος σεβασμός προς τη γυναίκα, είναι ένας άντρας που ερεθίζεται στο θέαμά της και αρέσκεται στην ίδια της την ύπαρξη. Απορώ, πως οι δεσποινίδες σήμερα ανέχονται να συζητούν για άντρες που τις προσεγγίζουν επί τόσα χρόνια αλλά υποθετικά δεν έχουν ερεθιστεί ποτέ με αυτές. Εγώ θα κοκκίνιζα από ντροπή και δε θα το συζητούσα. Αντίθετα θα ήταν καμάρι μου να ήξερα ότι οι προαναφερθείσες φίλες πχ μπορεί να ήθελαν και αυτές να κάνουν σεξ μαζί μου. Ίσως και αυτή η θεώρηση να δυνάμωνε τη φιλία μας και τον τρόπο που τις αντιμετωπίζω ως φίλες και να τις εμπιστευόμουν ακόμα περισσότερο σε πολλά θέματα.
Προσωπικά Λυκούργε, ένας άντρας που θα ερεθιζόταν όπως λες στο θέαμά μου για μένα δεν αποτελεί κανένα σεβασμό. Με σέβεται σε τί; :hmm:Το να κάνει κάποιος παρέα μαζί μου επειδή ας πούμε με θεωρεί αντικείμενο σεξουαλικότητας, σε εμένα δεν καλύπτει αυτό που ζητάω από έναν φίλο. Και για να είμαι ειλικρινής, σε προσωπικό επίπεδο άτομα που θα με προσέγγιζαν με τέτοιες λογικές πολύ απλά θα έτρωγαν ένα μεγάλο Χ από τη ζωή μου. Ξεκαθαρίζω προς αποφυγήν κάθε παρεξηγήσεως ότι αυτή είναι η άποψή μου και δεν ζητάω από κανέναν να την ασπαστεί. Απλά σκεφτείτε την...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coup de foudre

Νεοφερμένος

Η Coup de foudre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Είναι θεμιτό και κολακευτικό να αρέσεις.Σου ανεβάζει την αυτοπεποίθηση δεν λέω..
Αλλά ο φίλος δεν σε κάνει παρέα γιατί είσαι ωραίος-α..
Είναι λίγο υποτιμητικό για τις γυναίκες να σε κοιτάει ο άλλος σαν να είσαι ένα κομμάτι κρέας!
Δεν ξέρω αν το εννοούσε έτσι αλλά εμένα αυτή είναι η γνώμη μ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Προσωπικά Λυκούργε, ένας άντρας που θα ερεθιζόταν όπως λες στο θέαμά μου για μένα δεν αποτελεί κανένα σεβασμό. Με σέβεται σε τί; :hmm:Το να κάνει κάποιος παρέα μαζί μου επειδή ας πούμε με θεωρεί αντικείμενο σεξουαλικότητας, σε εμένα δεν καλύπτει αυτό που ζητάω από έναν φίλο. Και για να είμαι ειλικρινής, σε προσωπικό επίπεδο άτομα που θα με προσέγγιζαν με τέτοιες λογικές πολύ απλά θα έτρωγαν ένα μεγάλο Χ από τη ζωή μου. Ξεκαθαρίζω προς αποφυγήν κάθε παρεξηγήσεως ότι αυτή είναι η άποψή μου και δεν ζητάω από κανέναν να την ασπαστεί. Απλά σκεφτείτε την...

Αχ, παλι μπερδευεσαι... Δεν σε κανει γι' αυτο παρεα... Αλλα και παλι δεν μπορει παρα να θαυμασει το ωραιο... Σε σεβεται υπο την εννοια οτι εκτιμα και την θηλυκοτητα σου... Σε κολακευει πιο πολυ με το να σε προσεχει παρα με το να αγνοει οτι εισαι κοπελα...
Δεν λεμε οτι σε βλεπει σεξουαλικα καποιος ή οτι απλως ειναι φιλος σου μονο λογω της εμφανισης σου... Καθε αλλο... Αλλη θα ηταν η συμπεριφορα του τοτε...

Ελπιζω να καταφερα να γινω κατανοητος...

Είναι θεμιτό και κολακευτικό να αρέσεις.Σου ανεβάζει την αυτοπεποίθηση δεν λέω..
Αλλά ο φίλος δεν σε κάνει παρέα γιατί είσαι ωραίος-α..
Είναι λίγο υποτιμητικό για τις γυναίκες να σε κοιτάει ο άλλος σαν να είσαι ένα κομμάτι κρέας!
Δεν ξέρω αν το εννοούσε έτσι αλλά εμένα αυτή είναι η γνώμη μ..

Οχι, δεν το εννοουσε ετσι γιατι πολυ απλα δεν ειναι ετσι... Ο φιλος ειναι φιλος για αλλους λογους κι οχι για την εξωτερικη εμφανιση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
Προσωπικά Λυκούργε, ένας άντρας που θα ερεθιζόταν όπως λες στο θέαμά μου για μένα δεν αποτελεί κανένα σεβασμό. Με σέβεται σε τί; :hmm:Το να κάνει κάποιος παρέα μαζί μου επειδή ας πούμε με θεωρεί αντικείμενο σεξουαλικότητας, σε εμένα δεν καλύπτει αυτό που ζητάω από έναν φίλο. Και για να είμαι ειλικρινής, σε προσωπικό επίπεδο άτομα που θα με προσέγγιζαν με τέτοιες λογικές πολύ απλά θα έτρωγαν ένα μεγάλο Χ από τη ζωή μου. Ξεκαθαρίζω προς αποφυγήν κάθε παρεξηγήσεως ότι αυτή είναι η άποψή μου και δεν ζητάω από κανέναν να την ασπαστεί. Απλά σκεφτείτε την...

Γλυκιά μου (ελπίζω να μου επιτρέπεις την έκφραση) νομίζω πως έπιασες λάθος τη συλλογιστική μου.

Έστω λοιπόν το εξής: σταμάτα να με βλέπεις ως άντρα και ξεκίνα να με βλέπεις ως φίλο. Κάνουμε αυτή την παραδοχή χάριν της συζήτησης.

Βγαίνουμε έξω λοιπόν μια φορά, μιλάμε, γελάμε, περνάμε καλά, παίζουμε και κανα επιτραπέζιο στην καφετέρια, όλα καλά ως εδώ, αυτό κάνουν οι φίλοι, σωστά;

Σου λέω εγώ λοιπόν: Ποπκορν θέλω να με βοηθήσεις με ένα ευαίσθητο θέμα. Νομίζω ότι τα κορίτσια στο μεταπτυχιακό με αποφεύγουν.

Μου λες εσύ: Σταμάτα να φοράς αυτά τα κοντά μπλουζάκια που σε δείχνουν με κοιλιά σα στραγάλι και ξεκίνα να φοράς πουκάμισα, ανοιχτά. Επίσης ξύρισε αυτή τη γενειάδα, σαν παπάς είσαι. Άστο καλύτερα 2-3 ημερών, μου άρεσε καλύτερα όταν το είχες έτσι.

Αυτό τι σημαίνει; Ότι για την πιό απλή φιλική συμβουλή, προσπαθείς να με δεις όπως θα σου άρεσα εσένα κατα το γούστο σου, ακόμα κι αν ενσυνήδειτα δεν με θέλεις ερωτικά, δεν παύεις να με βλέπεις ως άντρα. Άρα η παραδοχή που κάναμε στην αρχή του πόστ αυτού, καταρρίπτεται! Δεν είμαι μόνο φίλος, είμαι και άντρας.

Αντιστοίχως και εσύ, μπορεί να έχεις χίλιες θαυμάσιες αρετές για τις οποίες απολαμβάνω την παρέα σου, αλλά για μένα πάντα θα είσαι πάντα μια ωραία γυναίκα (και φίλη φυσικά).

Όταν μιλούσα για ερέθισμα, προφανώς μιλούσα γενικά για ερεθίσματα είτε εγκεφαλικά, είτε σωματικά. Προσπαθήστε να αποβάλλετε αυτή την περίεργη άποψη ότι κάθε άντρας σας κάνει παρέα 8 χρόνια σαν φίλος γιατί θέλει να σας οδηγήσει στο κρεβάτι του. Βεβαίως μπορεί μερικοί να είναι τόσο "ύπουλα κεκαλυμμένοι" στις κινήσεις τους, αλλά προσωπικά εγώ αυτό το θεωρώ χάσιμο χρόνου και κουταμάρα.

Άλλο αυτό όμως και άλλο το ότι είδα ανοιχτό το μπούστο σου και θαύμασα το στήθος σου. Δεν είπαμε να το κοιτάω σα χάνος ούτε να ξεκινήσω να παρεκτρέπομαι δημοσίως στη θέα του, αλλά να με ερεθίζει νευροχημικά, αντανακλαστικά πως το λένε, να μου αρέσεις ρε παιδί μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα το προχωρήσω. Και την επόμενη φορά θα ξαναβγώ μαζί σου επειδή είμαστε φίλοι. Όχι γιατί περιμένω να ξαναδώ το στήθος σου.

Άλλο λοιπόν το να μου προκαλεί ερέθισμα η θηλυκότητά σου, κι άλλο το σε κάνω παρέα γιατί είσαι ωραία. Μην συνδιάζεις και μπερδεύεις αυτό που λεω, με αυτό που θέλεις να ακούσεις από μένα. Προσπάθησε να καταλάβεις το λεπτό νόημα που προσπαθώ να σου περάσω. Εαν δεν μπορείς, δε θα σου βαστήξω κακία. Εσύ θα συνεχίσεις να έχεις φίλους όπως τους θέλεις, κι εγώ θα συνεχίσω να εκτιμώ κάθε γυναίκα γι αυτό που είναι.:)

Νομίζω το ίδιο κείμενο καλύπτει και τη δεύτερη φίλη που μπερδεύτηκε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coup de foudre

Νεοφερμένος

Η Coup de foudre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αυτό που λες τώρα εκπέμπει διαφορετικό ύφος από το προηγούμενο μνμ..
Πριν ήταν σαν να λες ότι είναι λάθος μας να παρεξηγούμαστε όταν κάποιος μας κοιτάζει στο στήθος αντί για τα μάτια..
Δεν ξέρω αν το εννοούσες έτσι κ προφανώς δεν το εννοούσες γιατί το 2ο μνμ σου το αναιρεί.
Και για να μην λέμε χαζομάρες εννοείται ότι εκ φύσεως υπάρχει έλξη και αυτό είναι και το αναμενόμενο..
Το ζήτημα είναι,όπως είπες,αν θα παρεκτραπείς ή όχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Γλυκιά μου (ελπίζω να μου επιτρέπεις την έκφραση) νομίζω πως έπιασες λάθος τη συλλογιστική μου.

Έστω λοιπόν το εξής: σταμάτα να με βλέπεις ως άντρα και ξεκίνα να με βλέπεις ως φίλο. Κάνουμε αυτή την παραδοχή χάριν της συζήτησης.

Βγαίνουμε έξω λοιπόν μια φορά, μιλάμε, γελάμε, περνάμε καλά, παίζουμε και κανα επιτραπέζιο στην καφετέρια, όλα καλά ως εδώ, αυτό κάνουν οι φίλοι, σωστά;

Σου λέω εγώ λοιπόν: Ποπκορν θέλω να με βοηθήσεις με ένα ευαίσθητο θέμα. Νομίζω ότι τα κορίτσια στο μεταπτυχιακό με αποφεύγουν.

Μου λες εσύ: Σταμάτα να φοράς αυτά τα κοντά μπλουζάκια που σε δείχνουν με κοιλιά σα στραγάλι και ξεκίνα να φοράς πουκάμισα, ανοιχτά. Επίσης ξύρισε αυτή τη γενειάδα, σαν παπάς είσαι. Άστο καλύτερα 2-3 ημερών, μου άρεσε καλύτερα όταν το είχες έτσι.

Αυτό τι σημαίνει; Ότι για την πιό απλή φιλική συμβουλή, προσπαθείς να με δεις όπως θα σου άρεσα εσένα κατα το γούστο σου, ακόμα κι αν ενσυνήδειτα δεν με θέλεις ερωτικά, δεν παύεις να με βλέπεις ως άντρα. Άρα η παραδοχή που κάναμε στην αρχή του πόστ αυτού, καταρρίπτεται! Δεν είμαι μόνο φίλος, είμαι και άντρας.

Αντιστοίχως και εσύ, μπορεί να έχεις χίλιες θαυμάσιες αρετές για τις οποίες απολαμβάνω την παρέα σου, αλλά για μένα πάντα θα είσαι πάντα μια ωραία γυναίκα (και φίλη φυσικά).

Όταν μιλούσα για ερέθισμα, προφανώς μιλούσα γενικά για ερεθίσματα είτε εγκεφαλικά, είτε σωματικά. Προσπαθήστε να αποβάλλετε αυτή την περίεργη άποψη ότι κάθε άντρας σας κάνει παρέα 8 χρόνια σαν φίλος γιατί θέλει να σας οδηγήσει στο κρεβάτι του. Βεβαίως μπορεί μερικοί να είναι τόσο "ύπουλα κεκαλυμμένοι" στις κινήσεις τους, αλλά προσωπικά εγώ αυτό το θεωρώ χάσιμο χρόνου και κουταμάρα.

Άλλο αυτό όμως και άλλο το ότι είδα ανοιχτό το μπούστο σου και θαύμασα το στήθος σου. Δεν είπαμε να το κοιτάω σα χάνος ούτε να ξεκινήσω να παρεκτρέπομαι δημοσίως στη θέα του, αλλά να με ερεθίζει νευροχημικά, αντανακλαστικά πως το λένε, να μου αρέσεις ρε παιδί μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα το προχωρήσω. Και την επόμενη φορά θα ξαναβγώ μαζί σου επειδή είμαστε φίλοι. Όχι γιατί περιμένω να ξαναδώ το στήθος σου.

Άλλο λοιπόν το να μου προκαλεί ερέθισμα η θηλυκότητά σου, κι άλλο το σε κάνω παρέα γιατί είσαι ωραία. Μην συνδιάζεις και μπερδεύεις αυτό που λεω, με αυτό που θέλεις να ακούσεις από μένα. Προσπάθησε να καταλάβεις το λεπτό νόημα που προσπαθώ να σου περάσω. Εαν δεν μπορείς, δε θα σου βαστήξω κακία. Εσύ θα συνεχίσεις να έχεις φίλους όπως τους θέλεις, κι εγώ θα συνεχίσω να εκτιμώ κάθε γυναίκα γι αυτό που είναι.:)

Νομίζω το ίδιο κείμενο καλύπτει και τη δεύτερη φίλη που μπερδεύτηκε.:)
Νομίζω πως τώρα έγινες ξεκάθαρος Λυκούργε. Οι λέξεις που χρησιμοποίησες πριν παρέπεμπαν περισσότερο στο ότι ένας άντρας βλέπει μία φίλη ως σεξουαλικό αντικείμενο. Αναφέρεσαι στο ωραίο. Το ωραίο όμως δεν το θαυμάζουμε και στον άντρα και στην γυναίκα; Προσωπικά, κι εγώ αν δω μία γυναίκα με ωραία δάχτυλα για παράδειγμα, δεν μπορώ να μην το προσέξω. Χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα παραπάνω. Με την ίδια λογική, αν δεις έναν ωραίο άντρα (όπως ορίζεις εσύ το ωραίο) δεν θα το προσέξεις; Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή τι εννοώ, ΔΕΝ εννοώ κάτι για τις σεξουαλικές προτιμήσεις. Απλώς για το θαυμασμό του ωραίου.
Έφερα αυτό το παράδειγμα για να πω ότι το να θαυμάζουμε κάτι που μας αρέσει σε κάποιον φίλο μας ή σε κάποια φίλη μας ανάλογα, δεν σημαίνει αυτόματα και ύπαρξη ερωτικής έλξης μεταξύ μας.

Ρε παιδιά, αν είναι δυνατόν να συζητάμε αν υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Υπάρχουν φιλίες που υπάρχει ερωτική έλξη (και πιθανόν να καταλήξουν τελικά σε σχέση) και φιλίες όπου δεν υπάρχει καθόλου ερωτικό στοιχείο. Δεν μπορούμε να βγάλουμε ένα απόλυτο συμπέρασμα, σε τέτοια θέματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Νομίζω πως τώρα έγινες ξεκάθαρος Λυκούργε. Οι λέξεις που χρησιμοποίησες πριν παρέπεμπαν περισσότερο στο ότι ένας άντρας βλέπει μία φίλη ως σεξουαλικό αντικείμενο. Αναφέρεσαι στο ωραίο. Το ωραίο όμως δεν το θαυμάζουμε και στον άντρα και στην γυναίκα; Προσωπικά, κι εγώ αν δω μία γυναίκα με ωραία δάχτυλα για παράδειγμα, δεν μπορώ να μην το προσέξω. Χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα παραπάνω. Με την ίδια λογική, αν δεις έναν ωραίο άντρα (όπως ορίζεις εσύ το ωραίο) δεν θα το προσέξεις; Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή τι εννοώ, ΔΕΝ εννοώ κάτι για τις σεξουαλικές προτιμήσεις. Απλώς για το θαυμασμό του ωραίου.
Έφερα αυτό το παράδειγμα για να πω ότι το να θαυμάζουμε κάτι που μας αρέσει σε κάποιον φίλο μας ή σε κάποια φίλη μας ανάλογα, δεν σημαίνει αυτόματα και ύπαρξη ερωτικής έλξης μεταξύ μας.

Ρε παιδιά, αν είναι δυνατόν να συζητάμε αν υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Υπάρχουν φιλίες που υπάρχει ερωτική έλξη (και πιθανόν να καταλήξουν τελικά σε σχέση) και φιλίες όπου δεν υπάρχει καθόλου ερωτικό στοιχείο. Δεν μπορούμε να βγάλουμε ένα απόλυτο συμπέρασμα, σε τέτοια θέματα...
Σσυμφωνω απολυτως μαζι σας ,αν μου επιτρεπετε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Με την ίδια λογική, αν δεις έναν ωραίο άντρα (όπως ορίζεις εσύ το ωραίο) δεν θα το προσέξεις; Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή τι εννοώ, ΔΕΝ εννοώ κάτι για τις σεξουαλικές προτιμήσεις. Απλώς για το θαυμασμό του ωραίου.


τωρα τα καναμε ολα..


γιατι ντρεπεστε τοσο πολυ οι γυναικες να δεχτειτε τα καθαρα γεννετησια σεξουλικα ενστικτα?

γιατι πρεπει να τα πασπαλιζετε με σκονες φιλιας κλπ..

ειναι ντροπη να ερεθιζεσαι ως ανδρας απο το γυναικειο σωμα?
ή μια γυναικα απο το ανδρικο?

και ΔΕΝ ειναι γενικα λατρεια του ωραιου! αλλα γεννετησιο ενστικτο..

το πιο αρχαιο πρωτογονο και βασικο αισθημα που χωρις αυτο δεν θα υπηρχε ζωη...γιατι να ντρεπομαστε γιαυτο?

αν δεν ερεθιζομουν κοινως με τα στηθη της αλλης απεναντι φιλης ή μη..δεν θα υπηρχε καν ανθρωπος στον πλανητη..

και οι μονοι ανθρωποι του αντιθετου φυλου που δεν βλεπουμε καθολου σεξουαλικα ειναι τα μελη της οικογενειας μας..(και οχι παντα .γιατι υπαρχουν ιστοριες και ιστοριες.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Σου λέω εγώ λοιπόν: Ποπκορν θέλω να με βοηθήσεις με ένα ευαίσθητο θέμα. Νομίζω ότι τα κορίτσια στο μεταπτυχιακό με αποφεύγουν.

Μου λες εσύ: Σταμάτα να φοράς αυτά τα κοντά μπλουζάκια που σε δείχνουν με κοιλιά σα στραγάλι και ξεκίνα να φοράς πουκάμισα, ανοιχτά. Επίσης ξύρισε αυτή τη γενειάδα, σαν παπάς είσαι. Άστο καλύτερα 2-3 ημερών, μου άρεσε καλύτερα όταν το είχες έτσι.

Αυτό τι σημαίνει; Ότι για την πιό απλή φιλική συμβουλή, προσπαθείς να με δεις όπως θα σου άρεσα εσένα κατα το γούστο σου, ακόμα κι αν ενσυνήδειτα δεν με θέλεις ερωτικά, δεν παύεις να με βλέπεις ως άντρα. Άρα η παραδοχή που κάναμε στην αρχή του πόστ αυτού, καταρρίπτεται! Δεν είμαι μόνο φίλος, είμαι και άντρας.

Δεν αναφέρομαι στο τι γράφει ο Valder συνολικά, απλά σε μια φράση "δεν παύεις να με βλέπεις ως άντρα".....νομίζω ότι σε μια φιλία δεν παύουν τα άτομα που την απαρτίζουν να γίνονται α-φυλα.... παραμένουν οι γυναίκες γυναίκες και οι άντρες άντρες.....
Δηλαδή έναν φίλο μου, θα τον βλέπω σαν άντρα είτε είναι gay είτε είναι straight και θα του δώσω συμβουλή...(όχι ότι δίνω συμβουλές) για να γίνει ομορφότερος ο ίδιος σαν άντρας όχι με βάση τα δικά μου γούστα αλλά τα δικά του.....δηλαδή πχ εγω αν ελκύομαι απο κουλτουριάρικους τύπους και ο φίλος μου είναι αθλητικός δεν μπορώ να του προτείνω να βάλει γυαλιά, να κρατάει ενα βιβλίο παραμάσχαλα κλπκλπ ας μην μακρυγορούμε παραπάνω....νομίζω ότι έγινα κατανοητή

Συμφωνώ με τους προγράφοντες, ότι κάθε περίπτωση φιλίας ανάμεσα σε άντρα και γυναίκα είναι ξεχωριστή....!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Νομίζω πως τώρα έγινες ξεκάθαρος Λυκούργε............................
ΟΛΕ ! Τέλος η έχθρα. Αν κατάλαβα καλά, τώρα γίνατε φίλοι. :whistle:
Ρε παιδιά, αν είναι δυνατόν να συζητάμε αν υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας;
Πολύ σωστά !
Εϊναι σαν να παίζεις με την φωτιά και να την ρωτάς αν θα σε κάψει . :)
Φυσικά και δεν θα απαντήσει. Ομως μπορεί να σε καψαλίσει λίγο ή να γλιτώσεις με κανένα εγκαυματάκι.
Αλλά, κάποια φορά μπορεί και να καείς, ακόμα και να γίνεις στάχτη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Πολύ σωστά !
Εϊναι σαν να παίζεις με την φωτιά και να την ρωτάς αν θα σε κάψει . :)
Φυσικά και δεν θα απαντήσει. Ομως μπορεί να σε καψαλίσει λίγο ή να γλιτώσεις με κανένα εγκαυματάκι.
Αλλά, κάποια φορά μπορεί και να καείς, ακόμα και να γίνεις στάχτη. :)

Δηλαδη για σενα δεν υπαρχει αν καταλαβαινω καλα αυτη την μεταφορα...


Αλλα στα πλαισια αυτης... Δεν απολαμβανεις καλυτερα την επιτυχια εχοντας ρισκαρει για να την αποφυγεις???
Δεν χαιρεσαι περισσοτερο οταν το παιχνιδι με την φωτια απλως σε ζεσταινει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δηλαδη για σενα δεν υπαρχει αν καταλαβαινω καλα αυτη την μεταφορα...
Αλλα στα πλαισια αυτης... Δεν απολαμβανεις καλυτερα την επιτυχια εχοντας ρισκαρει για να την αποφυγεις???
Δεν χαιρεσαι περισσοτερο οταν το παιχνιδι με την φωτια απλως σε ζεσταινει???
Δεν είμαι απο τον άρη και αυτός είναι ο λόγος που είμαι σαφής.
Η φωτιά κάποιες φορές σε ζεσταίνει, αλλά δεν υπάρχει κανόνας που να εξαιρεί και να αποτρέπει ολοκαυτώματα. :)
Εϊναι επίσης μοιραίο να είναι δυο φίλοι κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν είμαι απο τον άρη και αυτός είναι ο λόγος που είμαι σαφής.
Η φωτιά κάποιες φορές σε ζεσταίνει, αλλά δεν υπάρχει κανόνας που να εξαιρεί και να αποτρέπει ολοκαυτώματα. :)
Εϊναι επίσης μοιραίο να είναι δυο φίλοι κοντά.

Μα ακριβως αυτος ο κινδυνος του να γινει το ολοκαυτωμα ειναι που κανει πιο ενδιαφερουσες αυτες τις σχεσεις...
Για να ζεσταθει καποιος με ασφαλεια χρησιμοποιει κι ενα καλοριφερ... Μα ποσοι και ποσοι δεν νοσταλγουν το να ζεσταινονται γυρω απο την υπαιθρια φωτια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Μα ακριβως αυτος ο κινδυνος του να γινει το ολοκαυτωμα ειναι που κανει πιο ενδιαφερουσες αυτες τις σχεσεις...
Για να ζεσταθει καποιος με ασφαλεια χρησιμοποιει κι ενα καλοριφερ... Μα ποσοι και ποσοι δεν νοσταλγουν το να ζεσταινονται γυρω απο την υπαιθρια φωτια??

''Για να ζεσταθει καποιος με ασφαλεια χρησιμοποιει κι ενα καλοριφερ... Μα ποσοι και ποσοι δεν νοσταλγουν το να ζεσταινονται γυρω απο την υπαιθρια φωτια??''

Ενδιαφερουσα αποψη...πολυ ευστοχη μεταφορα...:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
''Για να ζεσταθει καποιος με ασφαλεια χρησιμοποιει κι ενα καλοριφερ... Μα ποσοι και ποσοι δεν νοσταλγουν το να ζεσταινονται γυρω απο την υπαιθρια φωτια??''

Ενδιαφερουσα αποψη...πολυ ευστοχη μεταφορα...:):):)
Ευχαριστω!!
Αν και πρεπει να ευχαριστησω και τον Μαξιμο που εδωσε την εμπνευση για την μεταφορα αυτη, ξεκινωντας να παρομοιαζει τις σχεσεις μεταξυ 2 φυλων με παιχνιδι με την φωτια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top