Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Παιδιά είναι κ θέμα τι θεωρεί κανείς καθαρό.Εγώ είμαι φοιτητής και αυτή την περίοδο μένω μόνος.Το σπίτι μου έχει άπλυτα πιάτα(λίγα) 5 ημερών μια βαλίτσα στο δωμάτιο την οποια δεν άδειασα απο τότε που γύρισα από διακοπές (περίπου 1 βδομάδα) ένα καλάμι πάνω στον καναπέ και άλλα πολλά αλλά το θεωρώ καθαρό γιατί δεν με εμποδίζει να ζήσω μέσα σε αυτό,παρόλα αυτά άμα έρθει μία κοπέλα (κατα 90%) θα πάθει σοκ όπως έχει συμβέι άλλωστε
Συμπέρασμα:Εγώ είμαι διατεθημένος να κάνω ότι θεωρώ εγώ απαραίτητο για να είναι βιώσιμο το σπίτι αλλα δε θα έκανα κάτι το οποίο δε θεωρώ απαραίτητο για τα μάτια του κόσμου πχ.Αν η κοπέλα δε μπορεί να ζήσει έτσι τότε είναι στο χέρι της να κάνει τις ανάλογες δουλειές που θεωρεί σωστές.Είναι πιο πολύ θέμα αισθητικής
δες, το οτι ειναι βιωσιμο δε σημαινει παντα οτι ειναι καθαρο... καθαρο σημαινει να μην εχει σκονη και βρομιες και να ειναι συμαζεμμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelis1992

Νεοφερμένος

Ο pantelis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καθαρό για μένα είναι κυρίως να μην έχει άσχημες μυρωδιές και σκουπίδια που να φαίνονται και να τα πατάς στο πάτωμα.Δε με ενοχλέι να υπάρχει λίγη σκόνη και κυρίως δε μπορώ τη μανία με το συμάζεμμα.Αυτή τη στιγμή πχ η λεκάνη για τα ρούχα είναι πάνω στο τραπέζι το κρεβάτι έχει πάνω διάφορα αντικείμενα και στο γραφείο μου υπάρχουν άδεια πιάτα αλλά παρόλα αυτά δε με εμποδίζουν στο να διαβάσω η να φάω οπότε δεν βρίσκω λόγο να τα συμαζέψω.Γιαυτό σ λέω είναι θέμα κυρίως πως βλέπει την καθαριότητα ο καθένας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Ρε παιδιά το super market εγώ δεν το θεωρώ δουλειά. Ευχαρίστηση είναι!

Αρκεί να μην πληρώνεις εσύ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν στις παλιές κοινωνίες ο άντρας δούλευε μόνο και ήταν υπεύθυνος για τα οικονομικά της οικογένειας ,η γυναίκα έμενε σπίτι και φρόντιζε το νοικοκυριό και τα παιδιά. Και ήταν εντάξει. Κι εγώ το θεωρώ εντάξει. Βέβαια μπαίνει θέμα σύγκρισης δουλειά και καθαριότητας-παιδιών. Τελοσπάντων αφού η γυναίκα ήταν σπίτι θα φρόντιζε το σπίτι και ότι περιέχει.
Έτσι δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι η γυναίκα έχει αυτό το ρόλο ότι και να γίνει!
Θα σας στεναχωρήσω αλλά δεν είναι έτσι.
Και αναφέρομαι σε όλα εκείνα τα χαριτωμένα αγοράκια που τα έχει καλομάθει πολύ η μανούλα τους που τους έχεις τρελάνει όλα τα χρόνια με λόγια τύπου ''να βρεις μια καλή κοπέλα,μια νοικοκυρά,μια εκείνο μια το άλλο''
Καιρός ,λοιπόν,αυτά τα συγκεκριμένα αγοράκια που νομίζουν ότι θα βρουν ένα χαιβάνι που θα το παίζει καθαρίστρια μετά από τη δουλειά να κουνήσουν λίγο το κεφαλάκι τους γιατί γυναίκα θα πάρουν όχι ρομποτ.
Από τη στιγμή που η γυναίκα θα δουλεύει ,πολλές φορές περισσότερες ώρες από τον άνδρα (ουπς βλέπω διαζύγιο γιατί έχουμε και κομπλεξ) οι δουλειές ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ!! Παρτε το απόφαση.
Η σκούπα,το πλυντήριο,η μαγειρική και η φροντίδα των παιδιών δεν σε κάνουν λιγότερο άνδρα αγαπητέ μου!!
Συγνώμη κιόλας. Ζείτε σε ένα σπίτι,θέλετε να πιάσετε αράχνες?
Γιατί η γυναίκα δηλαδή όταν γυρίζει από τη δουλειά και είναι κομμάτια να πρέπει να κάτσει άλλες τόσες ώρες να φροντίσει για τα υπόλοιπα και ο πασάς να φάει το έτοιμο φαι,να κοιμηθεί και να κάτσει να δει τηλεόραση με τα ποδια στο τραπεζι?

Όλα μοιρασμένα.Αλλιώς και οι δυο να βαζουν στην ακρη καποια λεφτά (να στερηθουν 2 εξοδους στην τελικη) και να προσλάμβουν μια καθαρίστρια να βοηθάει. Δεν είναι τόσο τραγικό.

Αν υπάρχει αγάπη κι ο ένας νοιάζεται για τον άλλον τότε όλα γίνονται. Δηλαδή αν δεις τα αναθεματισμένα πιάτα στο νεροχύτι και η γυναίκα σου κοιμάται, πλύνε τα και μην πεις ''καλά δεν επλυνε ουτε τα πιατα?θα τα πλυνει οταν ξυπνησει''! Άλλη φορά στην ίδια περίπτωση θα το κάνει η γυναίκα. Αλλιώς πάρτε ένα πλυντήριο πιάτων!

Και ένα άλλο δεν καταλαβαίνω. Αυτό με τα παιδιά. Πολλές φορές η μάνα έχει το 100%.
Δηλαδή ρε πατέρα δεν θες να έχεις σχέση με τα παιδιά σου? Να ακούς τους προβληματισμούς τους? Βέβαια αν είναι να είσαι απόλυτος,ανενδοτος και άνδρας της δεκαετίας του 80 τότε ααααααασ'το στη μάνα τι να πω.

Κανένας φεμινισμός! Ισότητα απόλυτη!
Και δεν γενικεύω. Σας είπα σε ποιους άντρες αναφέρομαι.Σ'αυτούς που του έχεις δασκαλέψει η μανούλα.

Βέβαια έχουμε και το άλλο.
Έχουμε και τις μανούλες που έχουν δασκαλέψει τα κοριτσάκια πως όταν παντρευτούν θα είναι δούλες και κυρές! Να ναι καλά ο άνδρας τους!
Άσε ρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κανένας φεμινισμός! Ισότητα απόλυτη!

Ωραία, αφού θέλετε απόλυτη ισότητα πρέπει να κάνετε υποχρεωτικό στρατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
χμμ τζονι δηλαδη οι δουλειες του σπιτιου ειναι σε ανταλλαγμα προς τις χαμενες εργατοωρες του στρατου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία, αφού θέλετε απόλυτη ισότητα πρέπει να κάνετε υποχρεωτικό στρατό.


Νομίζω ότι το θέμα μας είναι οι δουλειές στο σπίτι. Οπότε αναφέρομαι στην ισότητα στο σπίτι.
Και όσο για το στρατό είναι οφφτοπικ αλλά αν με ρωτάς οι γυναίκες δεν πρέπει να πηγαίνουν στρατό,ούτε όμως και οι άντρες καθώς είμαι κατά του όλους θέματος στρατός. Ελπίζω να σε κάλυψα.
Και στην τελική ας πάμε και στρατό.Δεν είναι τραγικό. Και κορίτσια υπάρχουν στο στρατό. Κατάλοιπο του παρελθόντος είναι κι αυτό. Κοίτα μη μας πιάσει το κώλο ο υπολοχαγός όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όχι, συμφωνώ ότι οι δουλειές του σπιτιού πρέπει να μοιράζονται, όταν εργάζονται και οι δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Ωραία, αφού θέλετε απόλυτη ισότητα πρέπει να κάνετε υποχρεωτικό στρατό.

Οπότε 12 μήνες στρατός σημαίνει μια ζωή γυρνάω σπίτι από τη δουλειά και δεν κάνω ΤΙΠΟΤΑ, τα βρίσκω όλα έτοιμα, μαγειρεμένο φαγητό, πλυμένα - σιδερωμένα ρούχα, καθαρό σπίτι, ψώνια στο ψυγείο κλπ. ΜΕΣΑ ΦΙΛΕ!!!!!!!!! 12 μήνες είναι, θα περάσουν!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καταρχάς αυτό πλέον δεν ισχύει, σε όλες τις οικογένειες που ξέρω οι άνδρες μοιράζονται τις δουλειές με τις γυναίκες.

Ωστόσο υπάρχουν περιπτώσεις που πχ μια γυναίκα είναι άνεργη ενώ ο άνδρας δουλεύει. Ε λογικό δεν είναι να κάνει αυτή τις δουλειές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ωστόσο υπάρχουν περιπτώσεις που πχ μια γυναίκα είναι άνεργη ενώ ο άνδρας δουλεύει. Ε λογικό δεν είναι να κάνει αυτή τις δουλειές?
Αυτές οι περιπτώσεις νομίζω ότι εντάσσονται στην κατηγορία " αυτός που έχει περισσότερο διαθέσιμο χρόνο να αφιερώσει στο σπίτι".
Υπάρχουν όμως περιπτώσεις (προσωπικά έχω υπόψη μου μία αυτή την περίοδο) που ο άνδρας έχει χάσει τη δουλειά του (τώρα με την κρίση) η σύζυγος όχι και παρόλαυτά ο άνδρας κάνει πραγματικά ελάχιστα, πχ. ΑΝ η σύζυγος έχει ξεδιαλύνει σκούρα από χρωματιστά ΤΟΤΕ θα...πατήσει το κουμπί για να πλυθούν (και μετά θα έρθει η κοπέλα και θα τα απλώσει/μαζέψει), τα πιάτα θα πλυθούν από την κοπέλα (εκτός από το ποτήρι του καφέ που θα χρειαστεί ο ...πασάς για τον καφέ του) και διάφορα τέτοια παραδείγματα, με το πρόσχημα ότι δεν ... ξέρει από αυτά και θα τα ..χαλάσει και ότι "μα ψάχνω να βρω δουλειά και χρειάζεται να λείπω κι εγώ κάποιες ώρες από το σπίτι".
Στην περίπτωση που αναφέρω δεν είναι λογικό να κάνει αυτός τις δουλειές?


Η' το θέμα είναι τι συμβαίνει όταν ΚΑΙ οι δύο δουλεύουν και κανείς δεν έχει αρκετό χρόνο να τον αφιερώσει στις δουλειές του σπιτιού και τα οικονομικά δεν επιτρέπουν να προσλάβουν άνθρωπο να έρχεται να κάνει τις δουλειές.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εσείς οι νέες κοπέλες αντιμετωπίζετε κανένα τέτοιο πρόβλημα (δεν ξέρω και πόσο ετών είστε)? Νομίζω πως η κοινωνία έχει ήδη προσαρμοστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εσείς οι νέες κοπέλες αντιμετωπίζετε κανένα τέτοιο πρόβλημα (δεν ξέρω και πόσο ετών είστε)? Νομίζω πως η κοινωνία έχει ήδη προσαρμοστεί.
Προσωπικά όχι. :)

Σε προηγούμενη σχέση μου όμως που μέναμε μαζί παρόλο που είχαμε ίδια ηλικία (εγώ ήμουν 23 και αυτός 24) πραγματικά δεν ...έπλενε ούτε το ποτήρι του. Έτσι είχε μάθει, δεν το έκανε από κακία αλλά πραγματικά δεν υπήρχε σαν...concept στο μυαλό του ότι πρέπει να κάνει δουλειές στο σπίτι.

Το ζευγάρι που σου αναφέρω είναι ηλικίας 32-35.

(επίσης δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο "νέες κοπέλες" οπότε δεν ξέρω αν κάνω fit και ορθώς σου απαντάω μιας και είμαι στα 30 :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ωχ, ωχ, ωχ... Με βλέπω με το πανάκι στο ένα χέρι και την σφουγγαρίστρα στο άλλο τον δόλιο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά όχι. :)

Σε προηγούμενη σχέση μου όμως που μέναμε μαζί παρόλο που είχαμε ίδια ηλικία (εγώ ήμουν 23 και αυτός 24) πραγματικά δεν ...έπλενε ούτε το ποτήρι του. Έτσι είχε μάθει, δεν το έκανε από κακία αλλά πραγματικά δεν υπήρχε σαν...concept στο μυαλό του ότι πρέπει να κάνει δουλειές στο σπίτι.

Το ζευγάρι που σου αναφέρω είναι ηλικίας 32-35.

(επίσης δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο "νέες κοπέλες" οπότε δεν ξέρω αν κάνω fit και ορθώς σου απαντάω μιας και είμαι στα 30 :redface:)

Οχι δεν υπάρχει έτσι είχε μάθει. Να ξεμάθει. Κι εσύ αν είχες μάθει έτσι θα βρωμίζατε?
Αυτές τις μαλακίες κάνουμε. Τους δικαιολογούμε επειδή τους αγαπάμε, έχουμε και καρφωμένο στο μυαλό τη μάνα μας που τα κάνει όλα χωρίς να ζητάει και γινόμαστε ίδιες. Να μάθει να πλένει το ποτήρι του και το βρακί του και να στρώνει και το κρεβάτι και όλα μαθαίνονται.
Έτσι κάνουν. Το παίζουν ότι έτσι έχουν μάθει και μετά μας καβαλάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προσωπικά όχι. :)

Σε προηγούμενη σχέση μου όμως που μέναμε μαζί παρόλο που είχαμε ίδια ηλικία (εγώ ήμουν 23 και αυτός 24) πραγματικά δεν ...έπλενε ούτε το ποτήρι του. Έτσι είχε μάθει, δεν το έκανε από κακία αλλά πραγματικά δεν υπήρχε σαν...concept στο μυαλό του ότι πρέπει να κάνει δουλειές στο σπίτι.
Δεν βοηθούσε καθόλου? Ε τι να πεις τότε, αφού δεν βοηθούσε ούτε ως προς σεβασμό σε εσένα ήταν κακομαθημένο.

(επίσης δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο "νέες κοπέλες" οπότε δεν ξέρω αν κάνω fit και ορθώς σου απαντάω μιας και είμαι στα 30 :redface:)
Και εσύ μέσα είσαι, στη σημερινή κοινωνία. Στις νέες κοπέλες :P (όχι για πολύ ακόμα να ξες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Βέβαια ισχύει το ότι μπορεί να τις κάνει "λάθος". Εγώ γκρίνιαζα που δεν έκανε τίποτα από τότε που ξεκινησαμε την συγκατοίκιση (βέβαια εγώ συνήθως έχω περισσότερο χρόνο και πιό πολύ γκρίνιαζα που λέρωνε, όχι που δεν μάζευε) αλλά τώρα πιά δεν θέλω να κάνει τίποτα γιατί "μου τα χαλάει". Ξέρω που είναι τα πάντα, με τι θα καθαρίσω τι, πως θα οργανωθώ και έτσι και φτιάξει κάτι μετά μου κακοφαίνεται που δεν είναι έτσι όπως το θέλω. Εκτιμώ την κίνηση, αλλά νομίζω γίνομαι σαν αυτές που δεν θέλουν άλλη γυναίκα στην κουζίνα τους. :/:
Στάδιο κυράτσας: 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
σταδιο κυρατσας: κυρα-λενη
μετα παει το κυρα-κατινα
και μετα παιρνεις το ονομα του αντρα σου. γιωργαινα, μητσαινα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί να μην τις κάνει λάθος απλά διαφορετικά από εσένα.Συζητήστε το. Γιατί μια μέρα θα του πεις ''δεν φτάνει που σου καθαρίζω,σου πλένω,σου μαγειρεύω'' και θα σου απαντήσει ''αφού δεν με αφήνεις να κάνω και κάτι'' και θα χει και δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top