Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αμα δεν τον ενδιαφέρει να μάθει και να τα πω θα τα ξεχάσει. Πρέπει δηλαδή κάθε φορά να του λέω "κάνε αυτό, με αυτό, κάντο έτσι, μετά καθάρισέ το έτσι και βάλτο εδώ". Αν του πω απλά "καθάρισε το μπάνιο", θα πάρει χλωρίνη (που θα την τελειώσει όλη) και όλα τα σφουγγάρια/ξεσκονόπανα που έχω (μέχρι και τις πετσέτες για τα πιάτα) και θα τα κάνει με άσπρες βούλες! Τα ρούχα του το ίδιο, άσε που δεν ξέρω αν θα τα έχει ξεπλύνει όλα καλα και δεν θα πάθω κανένα χημικό έγκαυμα όταν πάω να χρησιμοποιήσω το μπάνιο.
Γενικά, στα μάτια κάποιων αντρών όλα τα καθαριστικά είναι ίδια και ο μοναδικός τρόπος είναι "παίρνω ο,τι πανί βρω μπροστά μου και κάνω το karate kid. Μετά πετάω ο,τι περισσεύει και ολα καλα". Απλά, δεν τους νοιάζει να το μάθουν. Το πιστεύω πραγματικά ότι δεν κάνουν όλοι για όλα και ίσως για κάποιους οι δουλειές του σπιτιού είναι κάτι για το οποιο δεν κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προτιμώ να φάω ένα εξάμηνο για να τον μάθω αν είναι άσχετος παρά να καλομάθει και να μην κάνει τίποτα ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Απλά, δεν τους νοιάζει να το μάθουν. Το πιστεύω πραγματικά ότι δεν κάνουν όλοι για όλα και ίσως για κάποιους οι δουλειές του σπιτιού είναι κάτι για το οποιο δεν κάνουν.
Αν δεν τους νοιάζει μπορούν τότε να μένουν με τα ρούχα τους άπλυτα και ασιδέρωτα, να μη βρίσκουν ποτήρι, πιάτο κλπ να πιούνε, φάνε, να μείνουν 3(ή και παραπάνω) μέρες νηστικοί κ.ά. συναφή και μετά να δεις πώς θα νοιαστούν;).

Όλοι κάνουν για όλα! Αν δεν κάνω λάθος και οι άνδρες έχουν χεράκια και (κάποιοι) μυαλό, οπότε καμία δικαιολογία (του κώλου) από μέρους τους δεν μπορεί να γίνει δεκτή.
Άντε! Με τους μαμόθρεφτους!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
christinelle, κι εγώ που είμαι γυναίκα αλλά άσχετη με τις δουλειές του σπιτού, τα ίδια κάνω και καταλήγει να κάνει τις περισσότερες δουλειές ο φίλος μου. Δεν έχει σχέση με το φύλο. Πάρτο απόφαση ότι ή θα κάνεις υπομονή μερικούς μήνες μέχρι να μάθει, ή θα είσαι μια ζωή ο μ@λάκας της υπόθεσης. Τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Όταν ήμουν τριών - τεσσάρων, και πήγαινα να κάνω τα κακά μου, φώναζα μετά τη γιαγιά μου και της έλεγα "σκούπισέ με". Κάποτε έπρεπε να μάθω να το κάνω μόνος μου. Σκουπίστηκα μια, χάλασα ολόκληρο ρολό, σκουπίστηκα δυο, άντε να λερώθηκε λίγο το βρακί, τη βρήκα όμως την άκρη. Τι σημαίνει; Ότι επειδή έτσι μας μάθανε, έτσι πρέπει να μείνουμε μέχρι να πεθάνουμε; Ο άνθρωπος είναι ένα δυναμικό ον, υπό την έννοια ότι προσαρμόζεται.

Φοβόμουν τις κατσαρίδες. Έμαθα να τις σκοτώνω. Βεβαίως ακόμα τις σιχαίνομαι, αλλά έμαθα να τις σκοτώνω. Ειδάλλως θα είχα πήξει.

Δεν ήξερα να πλένω πιάτα. Έμαθα να πλένω. Ειδάλλως δε θα είχα σκεύος για να φάω. Ναι, είναι βαρετό, ναι το κάνω σήμερα, μεθαύριο, την Τετάρτη, αλλά το κάνω.

Δεν ήξερα να σκουπίζω. Το έμαθα. Το ίδιο και με το σφουγγάρισμα. Το ίδιο και με το πλύσιμο ενός γατιού. Το ίδιο με πολλά.

Υπάρχουν και πράγματα τα οποία δεν μπορώ να τα κάνω. Αυτά θα τα κάνει ο άλλος άνθρωπος, που θα μένει μαζί μου. Εγώ θα κάνω αυτά που δεν μπορεί εκείνη. Κάλλιστα μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι "εσύ θα μαγειρεύεις, εγώ θα πλένω πιάτα", ή "θα σφουγγαρίσω εγώ σήμερα, κι εσύ το επόμενο Σάββατο".

Τα πάντα είναι θέμα σωστής συνεννόησης και δικαιοσύνης. Δε νομίζω ότι χρειάζεται κανείς να κάνει το δούλο του αλλουνού. Ούτε η γυναίκα στον καλομαθημένο άντρα, αλλά ούτε και ο άντρας να καθαρίζει την ακαμάτα γυναίκα του.

Τι πάει να πει καλομαθημένος και ακαμάτα; Τεμπελιά και αμάθεια πάει να πεί. Εσείς δέχεστε να είστε τεμπέληδες και αμαθείς; Από εγωισμό και μόνο όλοι θα έπρεπε να μάθουν να κάνουν κάτι.

Όχι να φτάνουμε βέβαια στο άλλο άκρο "έπρεπε να ξέρεις να βυζαίνεις ή να κυοφορείς". Όχι, δεν έχω μήτρα. Αυτό θα το κάνεις εσύ, θες δε θες γιατί εγώ δε μπορώ. Θα κάνω όμως ότι δε μπορείς εσύ.

Έτσι είναι το σωστό ή έτσι θα έπρεπε να είναι έστω. Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Όταν ήμουν τριών - τεσσάρων, και πήγαινα να κάνω τα κακά μου, φώναζα μετά τη γιαγιά μου και της έλεγα "σκούπισέ με". Κάποτε έπρεπε να μάθω να το κάνω μόνος μου. Σκουπίστηκα μια, χάλασα ολόκληρο ρολό, σκουπίστηκα δυο, άντε να λερώθηκε λίγο το βρακί, τη βρήκα όμως την άκρη. Τι σημαίνει; Ότι επειδή έτσι μας μάθανε, έτσι πρέπει να μείνουμε μέχρι να πεθάνουμε; Ο άνθρωπος είναι ένα δυναμικό ον, υπό την έννοια ότι προσαρμόζεται.

Φοβόμουν τις κατσαρίδες. Έμαθα να τις σκοτώνω. Βεβαίως ακόμα τις σιχαίνομαι, αλλά έμαθα να τις σκοτώνω. Ειδάλλως θα είχα πήξει.

Δεν ήξερα να πλένω πιάτα. Έμαθα να πλένω. Ειδάλλως δε θα είχα σκεύος για να φάω. Ναι, είναι βαρετό, ναι το κάνω σήμερα, μεθαύριο, την Τετάρτη, αλλά το κάνω.

Δεν ήξερα να σκουπίζω. Το έμαθα. Το ίδιο και με το σφουγγάρισμα. Το ίδιο και με το πλύσιμο ενός γατιού. Το ίδιο με πολλά.

Υπάρχουν και πράγματα τα οποία δεν μπορώ να τα κάνω. Αυτά θα τα κάνει ο άλλος άνθρωπος, που θα μένει μαζί μου. Εγώ θα κάνω αυτά που δεν μπορεί εκείνη. Κάλλιστα μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι "εσύ θα μαγειρεύεις, εγώ θα πλένω πιάτα", ή "θα σφουγγαρίσω εγώ σήμερα, κι εσύ το επόμενο Σάββατο".

Τα πάντα είναι θέμα σωστής συνεννόησης και δικαιοσύνης. Δε νομίζω ότι χρειάζεται κανείς να κάνει το δούλο του αλλουνού. Ούτε η γυναίκα στον καλομαθημένο άντρα, αλλά ούτε και ο άντρας να καθαρίζει την ακαμάτα γυναίκα του.

Τι πάει να πει καλομαθημένος και ακαμάτα; Τεμπελιά και αμάθεια πάει να πεί. Εσείς δέχεστε να είστε τεμπέληδες και αμαθείς; Από εγωισμό και μόνο όλοι θα έπρεπε να μάθουν να κάνουν κάτι.

Όχι να φτάνουμε βέβαια στο άλλο άκρο "έπρεπε να ξέρεις να βυζαίνεις ή να κυοφορείς". Όχι, δεν έχω μήτρα. Αυτό θα το κάνεις εσύ, θες δε θες γιατί εγώ δε μπορώ. Θα κάνω όμως ότι δε μπορείς εσύ.

Έτσι είναι το σωστό ή έτσι θα έπρεπε να είναι έστω. Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ.

Σωστός, αλλά μιλάς για τον εαυτό σου. Προφανώς είσαι η εξαίρεση:). Πιστεύω ξέρεις καλά τι αντιλήψεις κυκλοφορούν έκει έξω.....Και αν τις έχουν αυτές νέοι άνθρωποι σκέψου πώς θα καταλήξουν μόλις σαρανταρίσουν.....Καλώς ή κακώς θα έπρεπε οι περισσότεροι (σαφώς και όχι όλοι) να έχουν την ικανότητα να κατανοήσουν ότι το να πλύνουν το πιάτο στο οποίο μια χαρά χλαπακώνουν δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι μειώνεται ο ανδρισμός τους:whistle:. Δεν είναι εγγεγραμμένο στο dna των γυναικών κανα ταλέντο στο πλύσιμο των πιάτων, της χέστρας κλπ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
christinelle, κι εγώ που είμαι γυναίκα αλλά άσχετη με τις δουλειές του σπιτού, τα ίδια κάνω και καταλήγει να κάνει τις περισσότερες δουλειές ο φίλος μου. Δεν έχει σχέση με το φύλο.
εισαι εσυ ο κανονας του φυλου?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εισαι εσυ ο κανονας του φυλου?:worry:
Αν θεωρείς ότι καταρρίπτει το επιχείρημα μου το ότι δεν είμαι ο κανόνας, τότε δεν κατάλαβες το επιχείρημα μου καθόλου. Δεν εκπλήσσομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Έλα ντε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εμένα ο καλός μου δεν κάνει τίποτα. Δηλαδή όταν φάει κάτι θα το πάει στο νεροχύτη, και θα ρίξει και νερό για να μην ξεπλένεται. Του ζήτησα να το βάζει και στο πλυντήριο πιάτων, προσπάθησε, το έκανε για 2 μέρες, και τελικά μου είπε ότι δεν μπορεί. Δεν κάνει απολύτως τίποτα αν δεν του το ζητήσω. Αν το ζητήσω το κάνει. Λόγω κρίσης, εγώ εργάζομαι, κι εκείνος όχι. Όχι πως είναι τεμπέλης, καμία σχέση, δουλευταράς είναι. Απλά όπως πολλοί Έλληνες έχει επηρεαστεί από την κρίση.
Παρ όλα αυτά όμως, εγώ κάνω και τις δουλειές. Tragic!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,882 μηνύματα.
Παρ όλα αυτά όμως, εγώ κάνω και τις δουλειές. Tragic!

Παντρεύτηκες από έρωτα ε; Κακομοιρούλη...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Παντρεύτηκες από έρωτα ε; Κακομοιρούλη...:(

Από τι άλλο μπορεί να παντρευτεί κανείς? Από συμφέρον? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Gilda, είναι battle of wills. Προσπάθησε για ένα διάστημα να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και να μην κάνεις καθόλου δουλειές (ή όσες αυτός). Ρίξτο σε φόρτο εργασίας. Κάποια στιγμή δεν θα αντέξει την ακαταστασία και θα αρχίσει να κάνει πράγματα. Ο λόγος που οι περισσότεροι άντρες δεν κάνουν, είναι γιατί αντέχουν περισσότερο mess από τη μέση γυναίκα, οπότε πριν φτάσουν σε αυτό το σημείο, έχει ήδη καθαρίσει η γυναίκα, γιατί τη νοιάζει περισσότερο.

Προσωπικά, όπως έγραψα παραπάνω, δεν χρειάστηκε να κάνω αυτό το "κόλπο" επί τούτου, γιατί μου βγαίνει φυσικά (μπορώ να αντέξω πολύ περισσότερη ακαταστασία και απ'ότι ο τωρινός μου σύντροφος και από όλους τους προηγούμενους). Αλλά αν δεν σου βγαίνει φυσικά και δεν θες να είσαι ο μαλάκας της υπόθεσης για πάντα, you have to fake it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
(μπορώ να αντέξω πολύ περισσότερη ακαταστασία

Οταν λες αντεχεις την ακαταστασια τι ακριβως εννοεις? Ναναι ολα πεταμενα εδω κι εκει? Δεν αντεχω με τιποτα! Εδω απο ξενυχτια πιωμενη εχει τυχει απειρες φορες να γυρισω και να κανω δουλειες ωσοτου ξημερωσει. Θελω να ξυπναω και να βλεπω καθαρη τακτοποιημενη κρεβατοκαμαρα, τακτοποιημενο μπανιο (οταν κανω μπανιο, τυχαινει παραλληλα να τα στηνω τα μπουκαλακια σε σειρα, να βιδωνω καπακια:P Επισης συνηθως καθε που τελειωνω το μπανιο μου παιρνω τη βουρτσα εξονυχιστικα να διωξω τα αλατα και μετα χαλαρωνω:P)τακτοποιημενη κουζινα, να φτιαχνω γαληνια τον καφε μου, να παιρνω το πρωινο μου σε τακτοποιημενο περιβαλλον, ολα σε ταξη κι αρμονια... Υπερβολικη δε με λεω, διοτι τυχαινουν φορες που τ'αφηνω ανω κατω και γουσταρω, γουσταρω που ναι ανω κατω και γουσταρω που μετα θα τα μαζεψω!:P Αλλα μην ειναι και πολλες ωρες ανω κατω, ετσι?:redface: :P

Κακομοιρούλη...

Κοπελα καλε ειναι! Κακομοιρουλα!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
midcircus, αν δεν σε ενοχλεί να κάνεις εσύ τα πάντα, για πάντα, δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα. Φαντάστηκα ότι τη Gilda την ενοχλεί, οπότε τη συμβούλεψα αναλόγως. Για να απαντήσω την ερώτηση σου, ναι, δεν με ενοχλεί η ακαταστασία και έχω πολύ μεγάλες ανοχές σε αυτή. Για να είμαι ειλικρινής, μου φαίνεται λίγο ανούσιο το να αναλώνομαι σε τέτοια menial tasks αντί να κάνω κάτι πιο δημιουργικό και ποτέ δεν κατάλαβα την εμμονή των περισσότερων γυναικών με αυτό το θέμα. Ίσως να είναι ένας από τους λόγους που εν γένει τα πηγαίνω καλύτερα με άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εμένα ο καλός μου δεν κάνει τίποτα. Δηλαδή όταν φάει κάτι θα το πάει στο νεροχύτη, και θα ρίξει και νερό για να μην ξεπλένεται. Του ζήτησα να το βάζει και στο πλυντήριο πιάτων, προσπάθησε, το έκανε για 2 μέρες, και τελικά μου είπε ότι δεν μπορεί. Δεν κάνει απολύτως τίποτα αν δεν του το ζητήσω. Αν το ζητήσω το κάνει. Λόγω κρίσης, εγώ εργάζομαι, κι εκείνος όχι. Όχι πως είναι τεμπέλης, καμία σχέση, δουλευταράς είναι. Απλά όπως πολλοί Έλληνες έχει επηρεαστεί από την κρίση.
Παρ όλα αυτά όμως, εγώ κάνω και τις δουλειές. Tragic!

Χωρίς παρεξήγηση κιόλας, αλλά είναι παράσιτο! Ως άνεργος οφείλει να κάνει όλες τις δουλειές του σπιτιού.....
Αλλά αλλιώς τον έμαθε η μανούλα του.....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση κιόλας, αλλά είναι παράσιτο! Ως άνεργος οφείλει να κάνει όλες τις δουλειές του σπιτιού.....
Αλλά αλλιώς τον έμαθε η μανούλα του.....:mad:

Δηλαδή ο άνεργος πρέπει να κάνει τα πάντα, επειδή είναι άνεργος. Εντάξει, αλλά ας τον πληρώνει η γυναίκα του. Όπως ακριβώς γίνεται σε μερικές παλιές οικογένειες. Ο άντρας φέρνει τα λεφτά και η γυναίκα κάνει τα οικιακά. Έτσι και τώρα. Η γυναίκα πληρώνει, ο άντρας κάνει τα οικιακά. :)

Γιατί κάθε πράγμα σε έναν άντρα πρέπει να ανάγεται στη μανούλα του; Κι εσένα μανούλα σε έκανε. Έχουμε κάνει την τσαντίλα φιλοσοφία μου φαίνεται και χάνουμε την ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δηλαδή ο άνεργος πρέπει να κάνει τα πάντα, επειδή είναι άνεργος. Εντάξει, αλλά ας τον πληρώνει η γυναίκα του. Όπως ακριβώς γίνεται σε μερικές παλιές οικογένειες. Ο άντρας φέρνει τα λεφτά και η γυναίκα κάνει τα οικιακά. Έτσι και τώρα. Η γυναίκα πληρώνει, ο άντρας κάνει τα οικιακά. :)

Γιατί κάθε πράγμα σε έναν άντρα πρέπει να ανάγεται στη μανούλα του; Κι εσένα μανούλα σε έκανε. Έχουμε κάνει την τσαντίλα φιλοσοφία μου φαίνεται και χάνουμε την ουσία.

Όταν μια γυναίκα δεν δουλεύει και κάνει τα πάντα την πληρώνει ο άντρας της? Ή μήπως απλά τη συντηρεί? Μη μου πεις ότι η άνεργη-νοικοκυρά παίρνει και μισθό γιατί ως γνωστόν η οικιακή εργασία είναι απλήρωτη εργασία και μάλιστα χωρίς ωράριο. Κάτι αντίστοιχο θα ισχύει σαφώς και για τον άνεργο άντρα. Δεν δουλεύει? Τουλάχιστον ας κουνήσει τον κώλο του να καθαρίσει και να μαγειρέψει! Σιγά τη βαριά φιλοσοφία στην τελική! Εκεί η γυναίκα του απλά τον συντηρεί.
Πιστεύω βέβαια ότι και η απλήρωτη-οικιακή εργασία θα έπρεπε να λαβαίνει τουλάχιστον ένα επίδομα από το κράτος γιατίι ναι είναι εργασία, σκληρή, χειρωνακτική, αφανής και βρώμικη. Αλλά σιγά μη γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο. Ειδικά στην Ελλάδα...:whistle:.

Πολλά πράγματα αναφορικά με την ανδρική τεμπελιά και απαίτηση για φροντίδα (:whistle:) απορρέει από λανθασμένη ανατροφή κυρίως απ' την πλευρά της μανούλας. ('Ο πασάς μου πεινάει. Τρέχω να του μαγειρέψω μην μου πεθάνει από την πείνα' κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Όταν μια γυναίκα δεν δουλεύει και κάνει τα πάντα την πληρώνει ο άντρας της? Ή μήπως απλά τη συντηρεί? Μη μου πεις ότι η άνεργη-νοικοκυρά παίρνει και μισθό γιατί ως γνωστόν η οικιακή εργασία είναι απλήρωτη εργασία και μάλιστα χωρίς ωράριο. Κάτι αντίστοιχο θα ισχύει σαφώς και για τον άνεργο άντρα. Δεν δουλεύει? Τουλάχιστον ας κουνήσει τον κώλο του να καθαρίσει και να μαγειρέψει! Σιγά τη βαριά φιλοσοφία στην τελική! Εκεί η γυναίκα του απλά τον συντηρεί.
Πιστεύω βέβαια ότι και η απλήρωτη-οικιακή εργασία θα έπρεπε να λαβαίνει τουλάχιστον ένα επίδομα από το κράτος γιατίι ναι είναι εργασία, σκληρή, χειρωνακτική, αφανής και βρώμικη. Αλλά σιγά μη γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο. Ειδικά στην Ελλάδα...:whistle:.

Που είδες να μιλάω για μισθό; Το "τον πληρώνει" δεν εννοώ με μισθό. Εννοώ ότι ο ένας φέρνει το ψωμί και ο άλλος το σερβίρει στο τραπέζι. Νομίζω ξέρεις πως σκέφτομαι. Ώρες ώρες ρε παιδάκι μου όμως νιώθω ότι όταν ποστάρεις για σχέσεις των φύλων έχεις κατεβάσει 15 redbull. Ηρέμησε λίγο!!:P

Πολλά πράγματα αναφορικά με την ανδρική τεμπελιά και απαίτηση για φροντίδα (:whistle:) απορρέει από λανθασμένη ανατροφή κυρίως απ' την πλευρά της μανούλας. ('Ο πασάς μου πεινάει. Τρέχω να του μαγειρέψω μην μου πεθάνει από την πείνα' κλπ).

Μπούρδες. Κάνεις εσύ με τη μάνα, ότι σύγκριση κάνει ένας άντρας με τους πρώην της κοπέλας του: "Αααα αυτός δεν ήξερε να σου κάνει μασαζ, έτσι σε έμαθε, εγώ θα σε μάθω αλλιώς, καλύτερα". Το βλέπεις σαν επικράτηση της δικής σου φιλοσοφίας έναντι στη φιλοσοφία μιας μάνας γιατί σε βολεύει να είναι της μάνας.

Και για να πείσω ότι έχω δίκιο, θα σου αναφέρω το κλασσικό παράδειγμα του μιμητισμού που προφανώς ήδη θα ξέρεις από την ακαδημαϊκή σου ενασχόληση. Ο άνθρωπος είναι monkey see, monkey do. Έτσι λοιπόν, όταν η μαϊμού που λέγεται πατέρας μέσα σε μια οικογένεια, δεν βοηθάει τη γυναίκα του και έτσι παίρνουν παράδειγμα και τα μαϊμουδάκια παιδάκια του τα οποία κάνουν το ίδιο πρώτα στη μάνα τους και μετά στη γυναίκα τους, τότε ποιός φταίει; Πάλι μόνο η μανούλα τους;

Άσε γιατί έχω δει πολλές θηλυκές πως τις δασκαλεύουν οι μανούλες τους: "Μη μαγειρεύεις, εσύ θα κάνεις καριέρα, εσύ μαγείρευε και κάνε παιδιά, εσύ βρες γαμπρό με BMW, εσύ βρες ηλεκτρολόγο, γιατρό, υδραυλικό δικηγόρο, λαϊκό βάρδο" και πράσινα μουλάρια. Μοσχάρα η μάνα, μοσχάρα και η κόρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ακριβώς βρε Valder! Αυτό λέω και γω: ο ένας φέρνει τη φρατζόλα και ο άλλος τη βάζει στο τραπέζι (ανεξαρτήτως φύλου και για τις 2 περιπτώσεις) για να τη χλαπακώσουν μαζί! Αλλά δεν γίνεται ο ένας να κάθεται όλη μέρα, να βαράει ντάγκλες και να τα θέλει και όλα έτοιμα! Αυτό τότε δεν είναι σύντροφος (ή σύζυγος) αλλά κακό σπυρί στον κώλο!

Στην περίπτωση που αναφέρεις με τον πατέρα και τη μάνα: σαφώς και αν ο πατέρας το παίζει ξυσταρχ....ης θα επηρεάσει αρνητικά και τους γιους. Και πρόσεξε: μόνο τους γιους του. Γιατί εκεί θα βοηθήσει και η μάνα (υπηρετώντας τους).
Πιστεύεις ότι αν ο πατέρας είναι τεμπελόσκυλο θα επηρεάσει έτσι και τις κόρες του ή εκεί θα επέμβει η καλή πάντοτε μανούλα να τις βάλει στο σωστό δρόμο? Θα επιτραπεί σε πολλές ελληνικές οικογένειες η κόρη να είναι 'τεμπελόσκυλο'?
Και θα μου πεις ότι τα θηλυκά μέλη μιας οικογένειας τείνουν να μιμηθούν τη μητέρα και τα αρσενικά τον πατέρα. Άρα φταίνε και οι 2 γονείς: που ανατρέφουν τα παιδιά τους βάσει έμφυλων στερεοτύπων....Και ξέρεις ότι τα στερεότυπα συχνά απέχουν από την πραγματικότητα.
Πιο πολύ όμως φταίνε οι γυναίκες: που αποδέχονται άντρες - παράσιτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top