Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Ακριβώς βρε Valder!

Για τους φίλους, τις κουμπάρες, τα ξεκαρφώματα, τους κουνιάδους από Αμέρικα και τον ντελιβερά με το βερνίκι στο μαλλί, είμαι απλά ο Βαλ ή ο Λυκ.:P

Αυτό λέω και γω: ο ένας φέρνει τη φρατζόλα και ο άλλος τη βάζει στο τραπέζι (ανεξαρτήτως φύλου και για τις 2 περιπτώσεις) για να τη χλαπακώσουν μαζί! Αλλά δεν γίνεται ο ένας να κάθεται όλη μέρα, να βαράει ντάγκλες και να τα θέλει και όλα έτοιμα! Αυτό τότε δεν είναι σύντροφος (ή σύζυγος) αλλά κακό σπυρί στον κώλο!

Που διαφωνούμε; Α και μη μου κλέβεις την κακοσπυριάρικη έκφραση γιατί θα γίνουμε από δυο στέκια στεκίτες.:P

Στην περίπτωση που αναφέρεις με τον πατέρα και τη μάνα: σαφώς και αν ο πατέρας το παίζει ξυσταρχ....ης θα επηρεάσει αρνητικά και τους γιους. Και πρόσεξε: μόνο τους γιους του. Γιατί εκεί θα βοηθήσει και η μάνα (υπηρετώντας τους).
Πιστεύεις ότι αν ο πατέρας είναι τεμπελόσκυλο θα επηρεάσει έτσι και τις κόρες του ή εκεί θα επέμβει η καλή πάντοτε μανούλα να τις βάλει στο σωστό δρόμο? Θα επιτραπεί σε πολλές ελληνικές οικογένειες η κόρη να είναι τεμπελόσκυλο?
Και θα μου πεις ότι τα θηλυκά μέλη μιας οικογένειας τείνουν να μιμηθούν τη μητέρα και τα αρσενικά τον πατέρα. Άρα φταίνε και οι 2 γονείς: που ανατρέφουν τα παιδιά τους βάσει έμφυλων στερεοτύπων....Και ξέρεις ότι τα στερεότυπα συχνά απέχουν από την πραγματικότητα.
Πιο πολύ όμως φταίνε οι γυναίκες: που αποδέχονται άντρες - παράσιτα.

Κοίταξε να δείς, μην το γενικεύουμε γιατί μπορεί να παίζουν πολλά ρόλο. Εγώ έχω δει και το άλλο στερεότυπο. Όσο πιό προοδευτική είναι μια κοπέλα, τόσο πιό λίγα πράγματα κάνει στο σπίτι της, γιατί αυτά τα θεωρεί ότι είναι για τις συντηρητικές κυρούλες. Δεν είναι άδικο αυτό για τον άντρα που θα την πάρει; Όπως βλέπουμε λοιπόν, όλοι μπορούν να γίνουν τεμπέληδες και όλοι φταίνε. Και αυτοί που δεν βελτιώθηκαν, και αυτοί που τους ανέχτηκαν ή τους ανέθρεψαν. Όλοι έχουν ένα μερίδιο ευθύνης. Όχι απλά μια μανούλα. Εκεί ήθελα να καταλήξω. Ότι άλλο συζητάμε, κύκλο κάνει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
ΟΚ! Η κακοσπυριάρικη έκφραση όλη δική σου!:P:D

Σίγουρα επηρεάζουν πολλά. Και οι δύο περιπτώσεις (τόσο ατόμων που κάνουν όλη μέρα το χαμάλη του άλλλου όσο και ατόμων που όλη μέρα τα ξύνουν) είναι σίγουρα ακραίες και άδικες. Η οικογένεια παίζει σημαντικό ρόλο στο εάν ένα άτομο θα στραφεί προς το ένα ή το άλλο άκρο.
Δεν λέω ότι αρκεί μόνο η οικογένεια αλλά ως ένα βαθμο (σημαντικό) επηρεάζει. Πάντως η οικογένεια δεν είναι και ένας τόσο αθώος κοινωνικός θεσμός:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Γυρνάω το θέμα λίγο πίσω και προσθέτω πως αν δεν θέλει να μάθει, δεν θα μάθει. Συμπάσχω με τη Gilda και ναι, με ενοχλεί μερικές φορές αλλά ξέρω ότι όσες φορές και να το δείξω, δεν θα το θυμάται γιατί απλά δεν τον ενδιαφέρει. Οπως κι εγώ δεν θα μάθω γρι από πολιτικά από τις άπειρες ώρες που τα βλέπει στην τηλεόραση, απλά γιατί δεν με ενδιαφέρει και το μπλοκάρω αυτόματα. Βέβαια οι δουλειές του σπιτιού πρέπει να γίνουν, δεν είναι σαν τα πολιτικά που αν δεν θες δεν τα ξέρεις. Κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν δεξιότητες όμως για συγκεκριμένες ασχολίες και σε κάποιους τυχαίνει να είναι οι δουλειές του σπίτιου. Οπως κάποια παιδιά "δεν παίρνουν τα γράμματα" ένα πράμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Βρε Cristinelle οι δουλειές του σπιτιού όμως δεν απαιτούν καμία δεξιότητα ούτε 'κατακτώνται' μέσα από μια διαδικασία μάθησης. Καθένας είναι ικανός γι' αυτές και συγχρόνως κανείς δεν ενδιαφέρεται να τις κάνει. Όλοι όμως -γυναίκες και άνδρες- προτιμούν να ζουν σε καθαρό περιβάλλλον. Συνεπώς όλοι πρέπει να συνεισφέρουν στη διατήρηση της καθαριότητας του χώρου τους και, κατά τη γνώμη μου,είτε με το καλό είτε με το άσχημο.
Και όταν λέω άσχημο εννοώ ότι αν ο άλλος πχ αδυνατεί να κατανοήσει πώς πλένεται ένα πιάτο αν μείνει 10,20,30 μέρες χωρίς πιάτα τότε θα αναγκαστεί να τα πλύνει..ή και να μη φάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μιλάμε για το άτομο που χρησιμοποιούσε πλαστικά πιάτα/ποτήρια/πηρούνια και έτρωγε μόνο κονσέρβες και delivery όσο ήταν μόνος του για για να μην πλένει πιάτα? Που σφουγγάριζε (όταν θα πήγαινα σπίτι μόνο, για να το δω καθαρό) με αναλογία 1 νερό 1 χλωρίνη, δεν ξέπλενε κουβά/σφουγγαρίστρα και πιτσίλαγε πάνω του το υγρό, με αποτέλεσμα να κάνει όλα τα ρούχα με βούλες? Εβαζε πλυντήριο και τα άπλωνε 1-2 μέρες μετά με αποτέλεσμα να σαπίζουν όλα τα ρούχα και να βρωμάνε μούχλα? Αυτά επί περίπου 5 χρόνια έτσι...Ο άνθρωπος απλά "δεν το'χει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Cristinelle είναι δικιά σου η σχέση και δεν μπορώ να σου πω ΄κάνε τούτο' ή 'κάνε εκείνο'. Απλά εάν εμένα μου είχε τύχει κάτι τέτοιο θα ζόριζα στο maximum κ όποιος αντέξει. Δηλαδή θα φρόντιζα για τα ρούχα μου και αυτός για τα δικά του ή θα έπλενα τα πιάτα μου και όχι τα δικά του. Ή θα του έλεγα 'εγώ αναλαμβάνω όλα τα ρούχα και συ όλα τα πιάτα και αν ξεμείνουμε από πιάτα καθένας ας βρει δικό του τρόπο να φάει' (και να δεις που θα πλύνει πιάτο για να φάει - ελπίζω τουλάχιστον).
Νομίζω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις είτε πρέπει να ασκηθεί έντονη πίεση αφήνοντας την κατάσταση στο σπίτι να βγει εκτός ελέγχου είτε πολύ ντόμπρο ξεκαθάρισμα του στυλ 'εγώ δεν γουστάρω αυτή την κατάσταση και πρέπει να αλλάξει'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Παντρεύτηκες από έρωτα ε; Κακομοιρούλη...:(

Χθες δεν ολοκλήρωσα την απάντηση. Αρχικά δεν είμαι ακόμα παντρεμένη. Είμαι αρραβωνιασμένη. Παντρεύομαι σε ένα χρόνο. Θα τον παντρευτώ από έρωτα, άλλωστε όπως ξαναέγραψα αυτό είναι μονόδρομος. Από τί άλλο θα μπορούσα να τον παντρευτώ? Και δεν έχει σημασία αν στην τελική δεν πλένει τα πιάτα. Δεν λέω ότι δεν με ενοχλεί. Με ενοχλεί και το παραδέχομαι. Όμως όποτε με παίρνει ο ύπνος έρχεται και με σκεπάζει, και μου κάνει "ντου" στο γραφείο για να μου φέρει παγωτάκι τις ζεστές μέρες, και μου μαγειρεύει κάθε χρόνο του Αγίου Βαλεντίνου και όταν έχασα τον σκύλο μου, επί 10 μέρες μου κρατούσε το χέρι, χωρίς να χρειάζεται να πει τίποτα άλλο.

Gilda, είναι battle of wills. Προσπάθησε για ένα διάστημα να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και να μην κάνεις καθόλου δουλειές (ή όσες αυτός). Ρίξτο σε φόρτο εργασίας. Κάποια στιγμή δεν θα αντέξει την ακαταστασία και θα αρχίσει να κάνει πράγματα. Ο λόγος που οι περισσότεροι άντρες δεν κάνουν, είναι γιατί αντέχουν περισσότερο mess από τη μέση γυναίκα, οπότε πριν φτάσουν σε αυτό το σημείο, έχει ήδη καθαρίσει η γυναίκα, γιατί τη νοιάζει περισσότερο.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή σου. Το έκανα μία φορά. Δεν έπιασε. Αντέχει περισσότερο από εμένα. Το χω φιλοσοφήσει αλλιώς. Ξέρω πως εγώ σε καμία περίπτωση δεν είμαι τέλεια. Ε, ας είναι αυτό ενα από τα δικά του ελαττώματα. Με ενοχλεί, γκρινιάζω, αλλά το τέλειο δεν υπάρχει. Έχει τόσα άλλα χαρίσματα που μπορώ αυτό να το κάνω γαργάρα.

Κοπελα καλε ειναι! Κακομοιρουλα! :P

Ναι καλέ, κοπέλα είμαι.. :D:D:D

Χωρίς παρεξήγηση κιόλας, αλλά είναι παράσιτο! Ως άνεργος οφείλει να κάνει όλες τις δουλειές του σπιτιού..... Αλλά αλλιώς τον έμαθε η μανούλα του.....:mad:

Εδώ θα διαφωνήσω τελείως μαζί σου. Δεν θεωρώ καθόλου ότι είναι παράσιτο. Δεν μιλάω ως θιγμένη αρραβωνιάρα τώρα, καμία σχέση. Απλά δεν θεωρώ ότι πρέπει να τιμωρούμε τους άνεργους, ή να τους θυμίζουμε ότι "κάθονται" όλη μέρα. Θα μου άρεσε πολύ να βοηθούσε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάω και θα τον τσιγκλάω ότι επειδή είναι άνεργος, πρέπει να κάνει φασίνα. Ίσα ίσα πιστεύω πως αυτή είναι η φάση που χρειάζεται στήριξη, να μη νιώθει ο άλλος ότι έχασε τα γαλόνια του επειδή δεν εργάζεται. Πιστεύω δηλαδή πως είναι σημαντικότερο να τον στηρίξω εγώ ψυχολογικά σ' αυτή τη φάση, παρά να με στηρίξει εκείνος με τις δουλειές του σπιτιού.

Δηλαδή ο άνεργος πρέπει να κάνει τα πάντα, επειδή είναι άνεργος. Εντάξει, αλλά ας τον πληρώνει η γυναίκα του. Όπως ακριβώς γίνεται σε μερικές παλιές οικογένειες. Ο άντρας φέρνει τα λεφτά και η γυναίκα κάνει τα οικιακά. Έτσι και τώρα. Η γυναίκα πληρώνει, ο άντρας κάνει τα οικιακά. :)

Ο δικός μου έχει ελεύθερο επάγγελμα που αυτή τη στιγμή έχει πληγεί πολύ. Ασχολείται με κατασκευές ακινήτων. Παρόλο που η οικοδομή τώρα έχει "κάτσει", εκείνος εξακολουθεί να φέρνει το ψωμί στο σπίτι. Και να μην το έφερνε όμως, δεν θα χε σημασία για μένα.

Μιλάμε για το άτομο που χρησιμοποιούσε πλαστικά πιάτα/ποτήρια/πηρούνια και έτρωγε μόνο κονσέρβες και delivery όσο ήταν μόνος του για για να μην πλένει πιάτα? Που σφουγγάριζε (όταν θα πήγαινα σπίτι μόνο, για να το δω καθαρό) με αναλογία 1 νερό 1 χλωρίνη, δεν ξέπλενε κουβά/σφουγγαρίστρα και πιτσίλαγε πάνω του το υγρό, με αποτέλεσμα να κάνει όλα τα ρούχα με βούλες? Εβαζε πλυντήριο και τα άπλωνε 1-2 μέρες μετά με αποτέλεσμα να σαπίζουν όλα τα ρούχα και να βρωμάνε μούχλα? Αυτά επί περίπου 5 χρόνια έτσι...Ο άνθρωπος απλά "δεν το'χει".

Πω πω βρε Christinelle μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κατά τη γνώμη μου καλά κάνεις. Νομίζω ζούμε την ίδια φάση. Δεν μας αρέσει το να τα κάνουμε όλα εμείς, αλλά κάπως το έχουμε αποδεχτεί και ζούμε με αυτό. Στο δικό μας σπίτι γίνεται το εξής. Εκείνος δεν κάνει δουλειές. Εγώ δεν τις κάνω κάθε μέρα. Καθαρίζω μόνο τις Κυριακές. Το σπίτι μένει απόλυτα καθαρό για πολύ λίγο, μέχρι την Τρίτη ας πούμε. Μετά εναι τακτοποιημένο, αλλά όχι καθαρό. Έχει σκονη κτλ. Ε ο καλός μου δεν μου λέει τίποτα. Δεν μπορεί να μου πει τίποτα, γιατί σκίζομαι στη δουλειά. Εκείνος κανει πως δεν βλέπει ότι το σπίτι έχει σκόνη, εγώ κάνω πως δεν βλέπω ότι δεν σηκώνει το χεράκι του να βοηθήσει, και είμαστε μια χαρά. Το ξαναλέω, κανείς δεν είναι τέλειος.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
midcircus, αν δεν σε ενοχλεί να κάνεις εσύ τα πάντα, για πάντα, δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα.
Δεν ειπα κατι τετοιο. Λολ. Βασικα δεν αναφερθηκα καν στο κομματι προτεραιοτητων. Και για να απαντησω επι τη ευκαιρια, ισως ειμαι κι απο τις τυχερες γυναικες γιατι συνηθως- μη σου πω σχεδον παντα- πεφτω σε νοικοκυρηδες:)
την εμμονή των περισσότερων γυναικών με αυτό το θέμα. Ίσως να είναι ένας από τους λόγους που εν γένει τα πηγαίνω καλύτερα με άντρες.
Ε οχι κι εμμονη βρε Λια! Πολυς βαρυς χαρακτηρισμος πιστευω! Αμα ειμαστε εμμονικες οσες θελουμε ταξη σε νορμαλ πλαισια οπως ειπα μεσα στο σπιτι, με την ιδια λογικη που χαρακτηριζεις, τις γυναικες που την αντεχουν την αταξια στο σπιτι τους θα τις πω τσαπατσουλες κι ανοικοκυρευτες:P Αλλα γενικοτερα θεωρω πως ουτε το ενα ειναι το σωστο, αλλα ουτε και το αλλο! Τωρα σχετικα με το οτι πχ καμμια φορα με πιανει η μανια να καθαρισω μεσα στη νυχτα, εχει να κανει κυριως με υπερενταση που μπορει να με πιασει. Αμα νυσταζω δεν παιζει να σηκωσω ουτε ποτηρι. Γι'αυτο σου λεω σε νορμαλ πλαισια! Καμμια φορα πριν βγω εξω και σκεφτομαι τι θα φορεσω, εχω αφησει ενα δωματιο αχταρμα! Ελα ομως που μου ειναι αδυνατο να μαζεψω εκεινη τη στιγμη! Ε δε με νοιαζει, τα μαζευω μετα εκτος αν περιμενω κοσμο μετα οποτε θα ειμαι πιο προσεχτικη στη διαδικασια:D
Καταλαβα πως απαντησες, αφορμη μου δοθηκε για να πω κι εγω πως μου φαινεται η ακαταστασια στο σπιτι;)

*Γενικως κανω δουλειες σχεδον καθημερινα... οταν εχω χρονο.
Αυτο που ομως δεν μπορω ειδικα τωρα το καλοκαιρι ειναι η ηλιθια σκονη που δεν μπορεις να κανεις κι αλλιως εφοσον ανοιγεις. Αλλα το καλοκαιρι το υπομενω και κανω ξεσκονισμα πιο αραια - μερα παρα μερα- μπορει και καθε 3 μερες. Το καλοκαιρι ειμαι πιο χαλαρη απο αποψη δουλειας κι ετσι εχω τον χρονο. Το χειμωνα γινομαι λιγο.... Βεγγος οποτε εκει, χρειαζομαι βοηθεια που συνηθως την εχω..

**Ρε παιδια με τη σκονη τι κανετε? Ξεσκονιζετε καθε μερα??
Βασικα υπαρχει θεμα με δουλειες σπιτιου να μη χρησιμοποιω αυτο γιατι εχει αλλη διασταση το συγεκριμενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

.... φανταστικη εικονα θα ελεγα. Οντως ''φανταστική'' γιατι αν περιμενετε να μαστε ετσι, καλυτερα ονειρευτειτε το μονο, εκτος αν ειναι εποχη καρναβαλιου:P Κατ'αρχας, σοβαρα τωρα. Αν ντυθει καποια ετσι, ποσες τοματες θα φαει? Γιατι εμενα μου φαινεται ασυνηθιστο, μη σου πω γελοιο...:redface:


Πολυ σωστα τα λες Τζιλντα, παρα πολυ ωραια! Ουδεις τελειος! Δηλαδη ρε παιδια, εμενα ας πουμε μου αρεσει το νοικοκυριο αλλα δε μαρεσει το μαγειρεμα. Πολλες φορες το κανω απο αγγαρεια. Οταν μου ρθει να μαγειρεψω κανω πολυ ωραια φαγητα, αλλα ειναι να μου ρθει και να μου δινεται ενα καλο κινητρο. Βασικα μου τη σπανε τα κατσαρολικα μετα κι ολος αυτος ο χαμος! Δηλαδη οι αντρες πρεπει να με κρεμανε??:redface: Αντιθετως, εχω πεσει απο τοτε που με θυμαμαι σε σχεσεις, σε τρελους σεφ:D Τυχαιο?:P Παντως αν με πιασει, κανω πολυ ωραιο φαγητο. Τ'ορκιζομαι:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν ντυθει καποια ετσι, ποσες τοματες θα φαει?
οχι μονο ντοματες:shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
σκληρή η yperoxi στις απόψεις της, αλλά ομολογώ οτι συμφωνώ απόλυτα μαζί της..

δεν έχω συγκατοικήσει ποτέ με σύντροφο (αν τύχει και συγκατοικήσω με αυτόν που είμαι τώρα δεν θα έχω πρόβλήμα,είναι πιο καθαρός και απο εμένα).. αλλά έχω συγκατοικήσει με φοιτητές και φοιτήτριες (σε εστίες, σε σπίτι με άλλα 10 άτομα).. ένα συμπέρασμα έχω βγάλει απο αυτά τα χρόνια.. αν δεν πατήσεις πόδι, τα κακομαθημένα κοριτσόπουλα που δεν έχουν πιάσει σφουγγαρίστρα στο χέρι τους γιατί τα εκανε όλα η "μανούλα" ή τα τεμπελόσκυλα που έχουν μεγαλώσει με την "μάνα-δούλα" στο σπίτι, θα σε καβαλήσουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
τα κακομαθημένα κοριτσόπουλα που δεν έχουν πιάσει σφουγγαρίστρα στο χέρι τους γιατί τα εκανε όλα η "μανούλα"... θα σε καβαλήσουν..

Θα τις καβαλήσω εγώ πρώτος αν το πάνε έτσι :laugh::laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Θα τις καβαλήσω εγώ πρώτος αν το πάνε έτσι :laugh::laugh:


μη χάσεις εσύ..!! :D
μα καλά τα κακομαθημένα κοριτσόπουλα... αλλά και τα τεμπελόσκυλα?? :worry:

:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
σκληρή η yperoxi στις απόψεις της, αλλά ομολογώ οτι συμφωνώ απόλυτα μαζί της..

δεν έχω συγκατοικήσει ποτέ με σύντροφο (αν τύχει και συγκατοικήσω με αυτόν που είμαι τώρα δεν θα έχω πρόβλήμα,είναι πιο καθαρός και απο εμένα).. αλλά έχω συγκατοικήσει με φοιτητές και φοιτήτριες (σε εστίες, σε σπίτι με άλλα 10 άτομα).. ένα συμπέρασμα έχω βγάλει απο αυτά τα χρόνια.. αν δεν πατήσεις πόδι, τα κακομαθημένα κοριτσόπουλα που δεν έχουν πιάσει σφουγγαρίστρα στο χέρι τους γιατί τα εκανε όλα η "μανούλα" ή τα τεμπελόσκυλα που έχουν μεγαλώσει με την "μάνα-δούλα" στο σπίτι, θα σε καβαλήσουν..

Ναι οκευ αλλα ισως να της αρεσει της Τζιλντα να τον περιποιειται με αυτον τον τροπο γιατι κι εκεινος την περιποιειται με αλλον τροπο. Ασε που χαρακτηρισμους τυπου ''παρασιτα, εμμονικοι κοκ'' δε τους συμπαθω. Προσωπικα μιλωντας δε μ'αρεσει να βλεπω αντρα με σφουγγαριστρα στο χερι. Κι απο την αλλη αναρωτιεμαι. Με την απαιτηση να σας καθαριζουν (τα μισα εστω) κερδιζετε κατι? Αν δεν το καταλαβαινει ο αλλος απο μονος του οντας σε μια ηλικια, τοτε πως θα του τι διδαξετε εσεις? Το ζητημα ειναι να το θελει. Αν δεν το θελει, με το ζορι δε γινεται. Προτιμας να σου εχει καθαρισει και να στε φαγωμενοι ή να εχετε κανει οσα θελει ο καθενας και ηρεμοι? Αποριες μου θεωρητικες μιας κι οπως ειπα δεν ειχα ποτε τετοια θεματα (Ισως τελικα να τα χειριστηκα οπως τωρα το σκεφτομαι εγω σωστα και να μην ειχα, δεν ξερω, ισως. Ισως απλως να ετυχε.) Γενικά, ''μοιραζομαστε'' ειναι το μοττο μου κι αν κατι καποιος ΔΕΝ θελει, δεν το επιβαλλω! Το κανω εγω κι αναλαμβανει κάτι αλλο! Γνωμη μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
μα ναι, δεν λέω να πλένουμε τα πιάτα εναλλάξ! εγώ ας πούμε, η μόνη δουλειά που δεν μου αρέσει να κάνω είναι να σκουπίζω την σκόνη! ειλικρινά, και δυο εκατοστά να φτάσει, δεν με νοιάζει! σε κάποιον άλλον μπορεί να μην αρέσει μια άλλη δουλειά με την οποία πάλι,δεν έχω πρόβλημα εγώ. δεν μπορούμε να τα θέλουμε όλα δικά μας..
οταν συζείς ή συγκατοικείς με κάποιον δεν μπορείς να αποφεύγεις τις δουλειές επειδή "δεν θες"..

" Με την απαιτηση να σας καθαριζουν (τα μισα εστω) κερδιζετε κατι?"

κάτσε βρε συ, το λες λες και τα βρώμικα πιάτα, το βρώμικο πάτωμα, η λεκάνη, ανήκουν στο ένα άτομο.. τι σημαίνει "να σας καθαρίζουν"? δικα΄μου είναι? μαζί δεν ζούμε?
μου θύμισες μια φίλη μου που μου είπε "τι θέλει η μάνα μου και γκρινιάζει? της τα έπλυνα τα πιάτα".. λες και είναι της μάνας τα πιάτα, λες και έφαγε μόνη της..

Επαναλαμβάνω: δεν θέλεις να σφουγγαρίσεις? (εμένα προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου η εικόνα του άντρα με την σφουγγαρίστρα στο χέρι).. σκούπισε! η κάνε κάτι άλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γυρνάω το θέμα λίγο πίσω και προσθέτω πως αν δεν θέλει να μάθει, δεν θα μάθει.

Α γεια σου. Αυτο πιστευω κι εγω... Και γενικως θεωρω ηλιθιο να προσπαθεις να ''μαθεις'' καποιον κάτι που δεν ξέρει ή δε θελει να μαθει να το κανει. Γι'αυτο ψαχνεις την ισορροπια, ζυγιζεις και κανεις οσα θες εσυ κι ο αλλος οσα θελει. Οταν δει πως ενδιαφερεσαι, ισως απο μονος του φιλοτιμηθει και βοηθησει. Το ιδιο κι εμεις σε αλλα θεματα πχ. Αλλα παραπονα, γκρινιες, καυγαδες για τετοια θεματα, τα θεωρω πολυ ανουσια γι'αυτο κι εγω ειδικα τα αποφευγω

εγώ ας πούμε, η μόνη δουλειά που δεν μου αρέσει να κάνω είναι να σκουπίζω την σκόνη!
Κι εμενα το ιδιο .... Εσυ καθε ποτε ξεσκονιζεις αν επιτρεπεται? Εγω τωρα το καλοκαιρι μπορει ν'αφησω μερικες μερες.
σκούπισε! η κάνε κάτι άλλο..
Ε αμα δε θελει ομως;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
και μενα δε με χαλαει η εικονα του αντρα με σφουγγαριστρα.
γενικά αμα ο αντρας μαγειρευει για μενα είναι μεγαλο μπονους. ως γνησιο ταυρακι δινω μεγαλη σημασία στο φαι :D :P
αμα κανει κ αλλες δουλειες δε ακόμα καλύτερα. είναι σεξυ ο άλλος να είναι γενικά εργατικός, να πιανουν τα χερια του, να νοιαζεται για το σπιτι κλπ. και τοτε με κανει κ μενα να θελω να τον κακομαθω, να κανω περισσοτερες δουλειες κλπ

(υπαρχει πιο σεξυ σκηνη από το να του πετας κατω τη σφουγγαριστρα μπας κ ασχοληθειτε με τίποτε αλλο;;:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ποιος θα κανει τις δουλειες του σπιτιου;Η Φιλλιπινεζα.:-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ποιος θα κανει τις δουλειες του σπιτιου;Η Φιλλιπινεζα.:-P

Ακομα κι αυτη επιφανειακα τα κανει. Αμα δε βαλεις εσυ το χερακι σου....
Εκτος αν την εχεις εσωτερικη και γινει μελος του σπιτιου, το αγαπησει, το πονεσει και το φροντιζει ιδιαιτερα οπως θα φροντιζε το δικο της σπιτι....
(!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top