Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
αν δεν θέλει να σκουπίσει, μπορεί να κάνει μια άλλη δουλειά, απο τις -ας πουμε- 5 βασικές, ας κάνει τις 2 που του αρέσουν.

για να καταλάβεις απο δικές μου εμπειρίες γιατί έχω και πολλές :(

αυτή τη στιγμή,μένω με την οικογένειά μου, άνεργη, αλλά είμαι η μόνη στο σπίτι που δεν δεν εργάζομαι.. θεωρώ υποχρέωσή μου (δεν μου το ζήτησε κανείς!), αφού είμαι η μόνη που δεν εργάζεται, να καθαρίζω και να μαγειρεύω..
έχω μια "παραξενιά".. δεν αντέχω όταν έχω σφουγγαρίσει (τουλάχιστον τις 2 πρώτες μέρες) να μου περπατάνε με τα παπούτσια μες το σπίτι.. στην αρχή οι γονείς μου δεν έδιναν σημασία και περπατούσαν με το σπίτι με τα παπούτσια.. τους προειδοποίησα 1, 2, 3... μετά σταμάτησα να καθαρίζω, έμειναν στη μπίχλα ένα μήνα, το κατάλαβαν και απο τότε βγάζουν τα παπούτσια με το που μπουν σπίτι..

όταν συγκατοικούσα με φοιτητές, απο τις 6 κοπέλες, μόνο οι δύο αγοράζαμε κωλόχαρτο.. τους το είπα μερικές φορές αλλά δεν έδωσαν σημασία..πέρναγαν μήνες έτσι, οσπου συννενοηθήκαμε να μην ξανααγοράσουμε (να έχουμε στο δωματιο μας και να παιρνουμε οι δυο μας οποτε χρειαζόμαστε.. (ξέρω θα μου πείτε οτι είναι γυφτιά αυτό που κάναμε, αλλά ειλικρινά,δεν είναι θέμα χρημάτων για εμένα απλά δεν μπορώ να κάνω τον μαλάκα συνέχεια..)... οι άλλες κοπέλες αντί να αγοράσουν ήρθαν να μας ενημερώσουν οτι έχει τελειώσει.. τους εξηγήσαμε πως έχει η κατάσταση, ξίνισαν αλλά μετά άρχισαν να αγοράζουν..

το ίδιο έγινε και με το σκούπισμα.. μεχρι και πρόγραμμα είχα φτιάξει να πηγαίνουμε εναλλάξ κάθε εβδομάδα.. δεν το τηρούσαν οπότε και εγώ σταματησα να καθαρίζω.. σε πληροφορώ οτι μετά απο ένα μήνα,αρχισαν να παίρνουν πρωτοτοβουλίες για τις δουλειές του σπιτιού..
μια απο τα ίδια και με το πλύσιμο των πιάτων.. εγώ τα έπλενα συνέχεια, του έλεγα να τα πλύνουν, έκαναν τις κινέζες.. σταμάτησα και εγώ να κάνω την δούλα.. είχαμε φτάσει σε σημείο να μην έχουμε ποτήρι να πιούμε... να φανταστείς μια μερα έπιασα την μια να πίνει απο το μπρίκι!! η μια δοκίμαζε τα νεύρα της άλλης... οπότε στο τέλος έπλυνα ένα ποτήρι, ένα πιάτο και ένα μαχαιροπίρουνο και χρησιμοποιούσα μόνο αυτά...

ας μην αναφερθώ στις πεταμένες σερβιέτες στο πάτωμα και τα ξεραμένα σκατά στη λεκανη..

μιλάμε βέβαια για 5 χρονια πριν,τώρα δεν θα είχα το κουράγιο να κάνω αυτές τις κατινιές.. αλλά σιγουρα θα ημουν υπομονετική με τον άνθρωπο μου..
αλλά πιστεύω οτι με τον άνθρωπο που έχεις επιλέξει να συζήσεις μπορείς να συνενοηθείς, αρκεί να θέσεις κάποια όρια.. χρόνο και υπομονή θέλει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
αυτή τη στιγμή,μένω με την οικογένειά μου, άνεργη, αλλά είμαι η μόνη στο σπίτι που δεν δεν εργάζομαι.. θεωρώ υποχρέωσή μου (δεν μου το ζήτησε κανείς!), αφού είμαι η μόνη που δεν εργάζεται, να καθαρίζω και να μαγειρεύω..
έχω μια "παραξενιά".. δεν αντέχω όταν έχω σφουγγαρίσει (τουλάχιστον τις 2 πρώτες μέρες) να μου περπατάνε με τα παπούτσια μες το σπίτι.. στην αρχή οι γονείς μου δεν έδιναν σημασία και περπατούσαν με το σπίτι με τα παπούτσια.. τους προειδοποίησα 1, 2, 3... μετά σταμάτησα να καθαρίζω, έμειναν στη μπίχλα ένα μήνα, το κατάλαβαν και απο τότε βγάζουν τα παπούτσια με το που μπουν σπίτι..

όταν συγκατοικούσα με φοιτητές, απο τις 6 κοπέλες, μόνο οι δύο αγοράζαμε κωλόχαρτο.. τους το είπα μερικές φορές αλλά δεν έδωσαν σημασία..πέρναγαν μήνες έτσι, οσπου συννενοηθήκαμε να μην ξανααγοράσουμε (να έχουμε στο δωματιο μας και να παιρνουμε οι δυο μας οποτε χρειαζόμαστε.. (ξέρω θα μου πείτε οτι είναι γυφτιά αυτό που κάναμε, αλλά ειλικρινά,δεν είναι θέμα χρημάτων για εμένα απλά δεν μπορώ να κάνω τον μαλάκα συνέχεια..)... οι άλλες κοπέλες αντί να αγοράσουν ήρθαν να μας ενημερώσουν οτι έχει τελειώσει.. τους εξηγήσαμε πως έχει η κατάσταση, ξίνισαν αλλά μετά άρχισαν να αγοράζουν..

το ίδιο έγινε και με το σκούπισμα.. μεχρι και πρόγραμμα είχα φτιάξει να πηγαίνουμε εναλλάξ κάθε εβδομάδα.. δεν το τηρούσαν οπότε και εγώ σταματησα να καθαρίζω.. σε πληροφορώ οτι μετά απο ένα μήνα,αρχισαν να παίρνουν πρωτοτοβουλίες για τις δουλειές του σπιτιού..
μια απο τα ίδια και με το πλύσιμο των πιάτων.. εγώ τα έπλενα συνέχεια, του έλεγα να τα πλύνουν, έκαναν τις κινέζες.. σταμάτησα και εγώ να κάνω την δούλα.. είχαμε φτάσει σε σημείο να μην έχουμε ποτήρι να πιούμε... να φανταστείς μια μερα έπιασα την μια να πίνει απο το μπρίκι!! η μια δοκίμαζε τα νεύρα της άλλης... οπότε στο τέλος έπλυνα ένα ποτήρι, ένα πιάτο και ένα μαχαιροπίρουνο και χρησιμοποιούσα μόνο αυτά...

ας μην αναφερθώ στις πεταμένες σερβιέτες στο πάτωμα και τα ξεραμένα σκατά στη λεκανη..

μιλάμε βέβαια για 5 χρονια πριν,τώρα δεν θα είχα το κουράγιο να κάνω αυτές τις κατινιές.. αλλά σιγουρα θα ημουν υπομονετική με τον άνθρωπο μου..
αλλά πιστεύω οτι με τον άνθρωπο που έχεις επιλέξει να συζήσεις μπορείς να συνενοηθείς, αρκεί να θέσεις κάποια όρια.. χρόνο και υπομονή θέλει..:)

Δε θεωρω λαθος σε καμμια περιπτωση οσα εκανες, αλλα μοιαζουν λιγακι εκβιαστικα. Τυπου ''βρωμιστε για να μαθετε''. Τωρα για τις σερβιετες και τα.. εχμ...τι να πω... Δε θα εμενα εκει. Θα εψαχνα να μεινω αλλου. Εκτος αν δεν μπορουσα. Τι να πω, πραγματικα. Προς στιγμην σκεφτηκα πως θα δοκιμαζα να κανω το ιδιο που εκανες. Θα το δοκιμαζα το πιθανοτερο. Αλλα μου κρουει καμπανακι πως δεν θα το συνεχιζα για πολλες μερες. Δε θα αντεχα. Η θα καθαριζα ή θα εφευγα απο κει. Ουτως η αλλως θα τελειωνε η σχολη μια μερα. Ποιο το νοημα να τις μαθω εγω να'ναι καθαρες αφου οτι και να κανω στο τελος μεσα στη βρωμια θα ημουν; Οποτε θα καθαριζα μεχρι να ξεκουμπιστω αν δεν υπηρχε λυση να μεινω αλλου. Παντως ευτυχως που εφυγες απο κει μεσα... Θα κολλαγες και τιποτα. Γιατι παιζει να ειχαν και καμμια αρρωστια και να μην το ξερες... :/ Οσο για το σπιτι σου, πραγματι προκειται περι παραξενιας την οποια παραδεχεσαι :P αλλα κατα βαθος σου αρεσει που κανεις δουλειες, δε νομιζω ειναι τοσο υποχρεωση. Αυτο αντιλαμβανομαι. Ισως τωρα που εισαι ωρες στο σπιτι, να ειναι κατι δημιουργικο κι αυτο. Εγω θελω να πω, πως οταν ο αλλος δε θελει και μοιαζει σαν αγγαρεια, οχι μονο δε θα το κανει, αλλα αν το κανει, θα το κανει και χαλια (εδω θα ξανασυμφωνησω με προηγουμενη απαντηση της Κριστινελ), οποτε αντι να σκαω ψυχολογικα, τα κανω εγω, συζηταω (οπως ειπες) κι αν δω πως ακρη δε βγαινει, αναλαμβανω δραση, εκτος αν μου ειναι εντελως αδιαφορος ο αλλος γενικως και δε μου προσφερει τιποτα οποτε εκει το δυαλυω. Με οποιονδηποτε κι αν ζω ειτε λιγο ειτε πολυ. Ειτε συμβιωση κανονικη, ειτε λιγες μερες. Αλλα αν ειναι τετοιου ειδους τα θεματα, αντι να δημιουργησω προβληματα (ψυχολογικη ατομικη χασουρα, σπασιμο νευρων στον αλλο) τα κανω εγω και δεχομαι οσα αλλα μου προσφερει. Καπως ετσι λειτουργω πρακτικα.. λαθος, σωστο, δε ξερω. Παντως ειμαι ηρεμη ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
εν μέρει μου αρέσει γιατι βαριέμαι να κάθομαι μπροστά απο pc ή tv όλη μέρα..αλλά και να μην μου άρεσε (οχι,δεν μου αρέσει να χώνω τα χέρια μου ατη λεκάνη,αλλά ναι,το κάνω!) και πάλι θα το έκανα..
όσο για τα φοιτητικά χρόνια.. όχι,δεν δεχόμουν να καθαρίζω ένα διόροφο σπίτι συνέχεια.. την έπαθαν μερικές φορές και έμαθαν.. έστω και τα πασαλήματα τουσ ήταν καλύτερα απο το τίποτα.. δεν τις έμαθα να είναι καθαρές, δεν ξέρω αν τις έμαθα κάτι, το μόνο σίγουρο είναι οτι άρχισαν να σκέφτονται και να εκτιμούν (έστω και στο ελάχιστο) την δουλειά του άλλου.. τις έκανα -ίσως- να δουν οτι το σπίτι δεν καθαρίζεται μονο του! και σίγουρα δεν αισθανόμουν πια μαλάκας..

στο θέμα της συμβίωσης, εξακολουθώ να πιστεύω πως αν θέλει θα μάθει.. αν δεν θέλει, για εμένα θα σήμαινε οτι δεν με σέβεται.. ο καθένας έχει τον τρόπο τους στο καθάρισμα (πχ στο πλύσιμο των πιάτων: εγώ τα σαπουνίζω πρώτα και μετά τα ξεπλένω.. η κολλητή μου έχει το νερό να τρέχει και τα σαπουνίζει-ξεπλένει ένα ένα.. και τι έγινε? το αποτέλεσμα είναι το ίδιο,εκεί θα τα χαλάσουμε?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ενα εχω να πω μετα αυτες τις συζητησεις... που με εβαλαν σε σκεψεις. Να μη μου τυχει κατι τετοιο. Νομιζω ετσι οπως εγραψες τωρα πως εμπνεω τον σεβασμο η επεσα σε σωστες περιπτωσεις στο κομματι της συμβιωσης. Δεν ξερω, αλλα ισως ετυχε κι αυτο. Και νιωθω πανευτυχης:) Γενικως εχω τυχει σε ατομα που κανουν πραματα, δουλειες.
Θυμηθηκα ομως καποτε πηγα διακοπες με μια κοπελα, μειναμε 5 μερες μαζι και δεν την παλεψα μαζι της. Δεν ειναι πως δεν ηταν καθαρη, εκανε μπανιο και τα σχετικα αλλα ειχε το ελαττωμα να πεφτει στο κρεβατι με τις αμμους (στο οποιο κοιμομουν κι εγω) και να αφηνει το σωληναριο της οδοντοβουρτσας ανοιχτο - που ως γνωστον αμα ταφηνεις, μπορει να εχει μικροβια μετα- . Της το ειχα πει απο την πρωτη μερα, το μεσημερι που φτασαμε στο ξενοδοχειο πρωτα στην πλακα, μετα (το βραδυ λιγο πριν βγουμε) στο σοβαρο καθως τρωγαμε (οταν ετρωγε επισης χτυπαγε το πιρουνι στο πιατο κι ανατριχιαζα...). Την επομενη περιμενα αντιδρασεις. Τα ιδια. Ε δεν της το ξαναειπα και πριν κοιμηθουμε τιναζα τα σεντονια. Οταν μας εφεραν νεα σεντονια, τα εβγαζα οταν γυρνουσαμε απο θαλασσα και τα εστρωνα πριν κοιμηθουμε. Η δικια σου χαμπαρι εν τω μεταξυ. Ειπα, προκειμενου να χαλαστουμε για 5 μερες που χουμε ερθει, καλυτερα κανε υπομονη. Φυσικα διακοπες δεν ξαναπηγαμε. :) Εκει, τοτε, αισθανθηκα πως δε με σεβεται. Φετος μου ξαναπροτεινε να κανουμε μαζι μερικες μερες διακοπες και της ειπα ''αν ειναι να μου φερνεις τις βρωμοποδαρες σου στη μουρη μου, οχι δεν ερχομαι'' μεταξυ σοβαρου κι αστειου. Γελασε και μου υποσχεθηκε πως θα ειναι προσεχτικη. Αλλα δε θα παω μαζι της. Οχι γι'αυτο το λογο (θα εδινα μια ευκαιρια, αφου μου ειπε πως θα προσεχει). Ομως στο πισω μερος του μυαλου μου ξερω πως ετσι εχει μαθει κι ανα πασα ωρα και στιγμη θα ξανασυνεβαινε.

* τωρα που εγραφα, μολις εσπασα μια κουπα καφε και εχει γινει ο τοπος ενα ματσο χαλια. Παρολαυτα θελησα να τελειωσω το μηνυμα μου πριν τα μαζεψω. Τραγικη ειμαι ωρες ωρες :P Παω να φερω τη σφουγγαριστρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κανείς δεν απαντάει κάθε πότε ξεσκονίζει, οπότε ξεκινάω εγώ. Επειδή έχουμε ένα σωρο ράφια και προθήκες με σκατολοίδια και διακοσμητικά, βαριέμαι απίστευτα να τα ξεσκονίσω και συνήθως το κάνω 2-3 φορές το μήνα, ανεξαρτήτως εποχής. Τις άδειες επιφάνειες που γίνονται γρήγορα τις κάνω πιό συχνά.
Επίσης νομίζω πως η σύγκριση συγκατοίκων, οικογένειας και φίλων με συντρόφους δεν έχει βάση γιατί οι σχέσεις είναι πολύ διαφορετικές. Εγώ στους φίλους γκρίνιαζα αν ερχόντουσαν για καφέ και δεν έπλεναν το ποτήρι τους και τώρα πλένουν μέχρι και το τασάκι (τα σκουπίζουν και τα βάζουν στη θέση τους μετά!) χωρίς να πω τιποτα. Ο πατέρας μου (που είναι μανιακός με την καθαριότητα, βάζει ηλεκτρική πρωί-βράδυ, καθαρίζει συνέχεια τα πάντα, κλπ) έπαψε να ασχολείται με το δωμάτιο του αδερφού μου (το οποίο κυριολεκτικά βρωμάει), αν και το παιδί δεν συγκινείται και πολύ, απλά ζει μες την μπίχλα και αφού του αρέσει, δικαίωμά του. 'Ομως η συγκατοίκιση με σύντροφο είναι τελείως διαφορετικό. Εκεί δεν μπορείς να πεις "στο δωμάτιό σου κάνε ο,τι θες" ή να απαιτήσεις να καθαρίζει την μια φορά στα τόσα που έρχεται για καφέ. Είναι το σπίτι του άλλου, που θέλει να ηρεμήσει και να μην σκέφτεται αν θα λερώσει. Αν έχει το ελάττωμα να μην θέλει να μάθει πως να κάνει τις δουλειές, ή το δέχεσαι ή χωρίζεις γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις έναν άνθρωπο αν δεν θέλει ο ίδιος να αλλάξει. Προτιμώ ας πούμε να αφιερώνει αυτό τον χρόνο να πάει γυμναστήριο (και μετά να τον έχω φέτες :inlove:) παρά να μου κάνει με το ζόρι πασαλλείματα και να έχουμε γκρίνιες. Αυτός να δέχεται ότι εγώ δεν πρόκειται να γυμναστώ όμως (μπλιεξ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
ωχ, κάτσε γιατι εγώ είχα απαντήσει κάθε πότε καθαρίζω αλλα ούτε εγώ το βλέπω..:hmm: τέσπα!
ξεσκονίζω-σκουπίζω-σφουγγαρίζω 2 φορές την εβδομάδα (κυρίως λόγω σκύλου).. αν δεν ήταν αυτός, μια φορά και με το ζόρι..
(το ξεσκόνισμα δεν το αντέχω ακριβώς για τον λογο που είπες-βαριέμαι να βγάζω τα σκατολοίδια και μετά να τα βάζω πίσω-άσε που ξεχνάω που ακριβώς ήταν και καθε φορά τα βάζω αλλιώς!)
η συγκατοίκηση με την συμβίωση,είναι διαφορετικά, αλλα στην δική μου περίπτωση,δεν είχαμε η καθε μια το δωμάτιό της.. όλοι οι χώροι ήταν κοινόχρηστοι.. όταν μένεις με τον άλλο στο ίδιο δωμάτιο και μοιράζεστε τους ίδιους χώρους,έχεις εναν παραπάνω λόγο να το παλέψεις..
με το τελευταίο σου ποστ δείχνεις να μην σε νοιάζει, κάτι που είναι σεβαστό,και σε αυτή τη περίπτωση οκ. Εγω μιλάω για κοπέλες που θέλουν να το αλλάξουν αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν είπα ότι δε με νοιάζει, ίσα ίσα που με πειράζει μερικές φορές. Απλά προσπαθώ να το αποδεχτώ σαν γεγονός γιατί όλες οι προσπάθειές μου ήταν μάταιες και γενικά ο χαρακτήρας του είναι τέτοιος που δεν αλλάζει με τη συμβολή άλλων παρά μόνο από μόνος του, όταν και εφόσον θέλει (στραβόξυλο με άλλα λόγια :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ακομα κι αυτη επιφανειακα τα κανει. Αμα δε βαλεις εσυ το χερακι σου....
Εκτος αν την εχεις εσωτερικη και γινει μελος του σπιτιου, το αγαπησει, το πονεσει και το φροντιζει ιδιαιτερα οπως θα φροντιζε το δικο της σπιτι....
(!)

Οπα,οπα,εσυ το πας μακρια,οι διασημοι που τις προτιμουν κατι παραπανω θα ξερουν απο μας.Το πολυ πολυ να χρειαστει και 2η,για καλυτερο καθαρισμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
δεν έχω συγκατοικήσει ποτέ με σύντροφο (αν τύχει και συγκατοικήσω με αυτόν που είμαι τώρα δεν θα έχω πρόβλήμα,είναι πιο καθαρός και απο εμένα).. αλλά έχω συγκατοικήσει με φοιτητές και φοιτήτριες (σε εστίες, σε σπίτι με άλλα 10 άτομα).. ένα συμπέρασμα έχω βγάλει απο αυτά τα χρόνια.. αν δεν πατήσεις πόδι, τα κακομαθημένα κοριτσόπουλα που δεν έχουν πιάσει σφουγγαρίστρα στο χέρι τους γιατί τα εκανε όλα η "μανούλα" ή τα τεμπελόσκυλα που έχουν μεγαλώσει με την "μάνα-δούλα" στο σπίτι, θα σε καβαλήσουν..
Αυτό το ποστ με καλύπτει απόλυτα. Το clue της υπόθεσης είναι με κάποιο τρόπο το να 'πατήσει κάποια-ος πόδι' .
Δεν υπάρχει το 'δεν βοηθάω στο σπίτι γιατί δεν θέλω/δεν μπορώ'. Όπως ξαναείπα: όλοι μπορούν κ κανείς δεν θέλει. Είναι και ένδειξη σεβασμού προς το σύντροφό του το να θέλει ο άλλος να βοηθήσει. Αν δε θέλει ή 'δεν μπορεί' τότε ας μην συγκατοικήσει με ένα άλλο άτομο αλλά ας μείνει εφόρου ζωής στην οικογενειακή εστία όπου κ έμαθε να σιγυρίζονται όλα 'δια μαγείας'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
λοιπον κανεις μια λιστα των εργασιων που πρεπει να γινουν....κ λες "εχουμε να κανουμε αυτο κ αυτο κ αυτο''οποτε πρεπει να καθορισουμε ποιος αναλαμβανει τι....
αν αρχισει τα σουξου μουξου ....δεν μπορω τωρα κλπ....ρωτας...κ ποτε θα γινουν ολα αυτα;;;
αν σου πει αυριο,τοτε θα περιμενεις εως αυριο.....
εν ολιγης αυτο που θελω να πω,ειναι οτι δινεις στον αλλο να καταλαβει οτι εχει ευθυνη απεναντι σε αυτες τις δουλειες....κ του πετας συνεχως το μπαλακι....
αν σηκωθεις κ αρχισεις μονη σου τις δουλειες....τοτε το μυνημα που στελνεις ειναι....ε καλα αστο,θα τις κανω μονη μου....κ ας δειχνεις νευριασμενη ή θυμωμενη ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
ας μην αναφερθώ στις πεταμένες σερβιέτες στο πάτωμα και τα ξεραμένα σκατά στη λεκανη..
αμάν...:sick: ρε σεις, είστε χειρότερες! :crazy:
κι ύστερα απορείς γιατί υπάρχουν τόσες πολλές γυναίκες που καπνίζουν. ζήτω η ρέκλα! :smoke::yahoo:

εγώ απλά ντρέπομαι.... :redface:

θα θεωρούσα αδιανόητο να βλέπω το μωρό να σκυλοπνίγεται με τις σφουγγαρίστρες και τα ξεσκονόπανα και να μην έβαζα ένα χέρι βοήθειας, τουλάχιστον κατά 50%. ειδικότερα αν η κοπέλα δουλεύει και κουράζεται σαν και μένα. οι δουλειές πρέπει να μοιράζονται. αν ο ένας σφουγγαρίζει και πλένει τα πιάτα ο άλλος σκουπίζει τις αυλές και φροντίζει τον κήπο και εναλλάξ, σύστημα matrix! όλοι για όλα! 8)

εκτός απ' τις απλησιές, εκεί πρέπει ο καθένας να φροντίζει τα δικά του. το σώμα του, τα ρούχα του, τις οσμές του, το προσωπικό σου χώρο τον προστατεύεις διαφορετικά θα ψάχνεις τον έρωτα έξω απ' τα παράθυρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Επίσης νομίζω πως η σύγκριση συγκατοίκων, οικογένειας και φίλων με συντρόφους δεν έχει βάση γιατί οι σχέσεις είναι πολύ διαφορετικές.

Χμ... εδω δε θα συμφωνησω... τουλαχιστον μιλωντας για μενα προσωπικα, η αντιμετωπιση μου απεναντι σε ολους τους δικους μου ανθρωπους στο κομματι αυτο ειναι η ιδια... Οκευ ο καθενας τους διαφερει κι εχει αλλα χουγια, αλλα εγω παραμενω η ιδια και το ιδιο μοτιβο ακολουθω στο κομματι του νοικοκυριου. Γενικως θα ελεγα πως δεν απαιτω, αλλα προσπαθω να παρατηρω πως εχει μαθει ο αλλος. Αν δεν το εχει μαθει, και δυσκολευεται σε μια ηλικια να το μαθει, το σεβομαι κι αναλαμβανω οπως ειπα εγω τη δραση. Δρω με τροπο ωστε να καταννοησω γιατι πχ δεν κανει αυτη τη δουλεια ή γιατι δυσκολευεται σ'εκεινο το κομματι κοκ. Τωρα, αν φτασουμε σε σημειο να νιωσω πως ενω ναι μεν ξερει, αλλα με γραφει στα ... παπουτσια του, τοτε μιλαμε για ενα αλλο κομματι, που σαφως δεν θα εχει να κανει ΜΟΝΟ με το νοικοκυριο. Θα φανει η ασεβεια/αγενεια/γομαριά κι αλλου, οποτε εκει παμε αλλου, σε αλλο θεμα.

Κανείς δεν απαντάει κάθε πότε ξεσκονίζει, οπότε ξεκινάω εγώ. Επειδή έχουμε ένα σωρο ράφια και προθήκες με σκατολοίδια και διακοσμητικά, βαριέμαι απίστευτα να τα ξεσκονίσω και συνήθως το κάνω 2-3 φορές το μήνα, ανεξαρτήτως εποχής. Τις άδειες επιφάνειες που γίνονται γρήγορα τις κάνω πιό συχνά.
Να'σαι καλα ρε Κριστινελ που πες για το ξεσκονισμα, κοντεψα να χω τυψεις που ξεσκονιζω πιο αραια το καλοκαιρι. Τον Χειμωνα ευτυχως που ανοιγω καθημερινα για λιγο για να ξεμυριζει, και παλι, τοση σκονη οσο η καλοκαιρινη, δε μαζευεται... :/

θα θεωρούσα αδιανόητο να βλέπω το μωρό να σκυλοπνίγεται με τις σφουγγαρίστρες και τα ξεσκονόπανα και να μην έβαζα ένα χέρι βοήθειας, τουλάχιστον κατά 50%. ειδικότερα αν η κοπέλα δουλεύει και κουράζεται σαν και μένα. οι δουλειές πρέπει να μοιράζονται. αν ο ένας σφουγγαρίζει και πλένει τα πιάτα ο άλλος σκουπίζει τις αυλές και φροντίζει τον κήπο και εναλλάξ, σύστημα matrix! όλοι για όλα! 8)

εκτός απ' τις απλησιές, εκεί πρέπει ο καθένας να φροντίζει τα δικά του. το σώμα του, τα ρούχα του, τις οσμές του, το προσωπικό σου χώρο τον προστατεύεις διαφορετικά θα ψάχνεις τον έρωτα έξω απ' τα παράθυρα.

Λιονταρακι!:hug:
Τιμη σου οσα γραφεις- κι αν τα ακολουθεις εισαι ανδρας με Α κεφαλαιο. Μπραβο Νικο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.


Αυτές οι εικόνες με την γυναίκα και την κουζίνα έχουν πολύ πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.


Αυτές οι εικόνες με την γυναίκα και την κουζίνα έχουν πολύ πλάκα.

Γιατι ειναι silly το κοριτσακι δεν καταλαβα. Κι αυτο μια απο τις διαφορες καθημερινες δουλειες ειναι. Οκευ δεν ξερουμε ολες να ασχολουμαστε με μηχανες και γενικως μηχανηματα, αλλα αν θελουμε να γνωριζουμε κατι, το μαθαινουμε κι ενιοτε ειμαστε και παρα πολυ ικανες σε αυτο και το ξερω και εκ θεωριας, αλλα και εκ πειρας προσωπικης. Το οτι δεν καταπιανονται πολλες δε σημαινει πως δεν μπορουν. Ειναι μια απο τις απειρες και χαζες κοινωνικες προκαταληψεις πως η γυναικα μενει στην κουζινα, ο ανδρας ασχολειται με μηχανηματα. Βλακειες πραγματικα. Πραγματικα ομως. Και το λεω με καθολου επαρση η φεμινιστικο στυλ (δε μ'αρεσουν τα ακρα αλλωστε) Προκειται για απλη λογικη για μενα τουλαχιστον. Τωρα εσυ βεβαια μια εικονιτσα εβαλες ο καημενουλης κι εγω αρχισα τις αναλυσεις μου. Μη δινεις σημασια :P

Οπα,οπα,εσυ το πας μακρια,οι διασημοι που τις προτιμουν κατι παραπανω θα ξερουν απο μας.Το πολυ πολυ να χρειαστει και 2η,για καλυτερο καθαρισμα...

Καθε ποτε τις εχουν να τους καθαριζει και τις προτιμουν, τους ρωτησες?? Αν την παιρνεις τη Φιλιππινεζα καθε μηνα, ζητω που καηκες, θα γεμισεις κατσαριδες!! Ακομα και μια τη βδομαδα να σου ρχεται, εσυ δε θα χεις καθαρισει μεσα στις αλλες μερες? Δε γινεται να μη ριξεις χλωρινη μεσα στη βδομαδα!!! Γιαυτο λεω, καλυτερα εσωτερικες που θ'αγαπουν το σπιτι. Διαφωνεις? Μωρε και μια να'ναι, αμα καθαριζει σωστα, αρκει. Τωρα, αμα προκειται για καμμια επαυλη, ε ενταξει, δυο ειναι απαραιτητες.
(!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Αυτές οι εικόνες με την γυναίκα και την κουζίνα έχουν πολύ πλάκα.

Αυτή η φωτογραφία που έβαλες είναι από ένα ημερολόγιο της Sarah Lyon που προμοτάρει γυναίκες μηχανικούς. Η εικονιζόμενη είναι η Lucy Carrera, που μπορείς να την απολαύσεις και σε μια πιο σέξυ, ολόσωμη πόζα :D :



Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί φοβίζει τους άνδρες μια έξυπνη, μαγκιόρα γυναίκα. Ας τις να δουλεύουν, θέλουμε κι εμείς το δικαίωμα στην κουζίνα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί φοβίζει τους άνδρες μια έξυπνη, μαγκιόρα γυναίκα. Ας τις να δουλεύουν, θέλουμε κι εμείς το δικαίωμα στην κουζίνα! :P

Υστερα μου λετε να μην πιστευω στα ζωδια!:P:P
Μπραβο βρε Νικο, εισαι μια ακομα συμπαθεια μου απο το στεκι!:D Να συνεχισεις να τα πιστευεις αυτα καμαρι μου και πολυ μπροστα θα εισαι !!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelis1992

Νεοφερμένος

Ο pantelis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί φοβίζει τους άνδρες μια έξυπνη, μαγκιόρα γυναίκα. Ας τις να δουλεύουν, θέλουμε κι εμείς το δικαίωμα στην κουζίνα! :P

Δε ''τους'' φοβίζει όπως λες απλά δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα.Άλλος μπορεί να τη θέλει μαγκιόρα κ τσαμπουκαλού και άλλος γλυκιά και συνεσταλμένη.Επίσης ποια γυναίκα θεωρείς έξυπνη και ποια όχι?
ΠΣ προσωπικά σέξυ θεωρώ την παρακάτω :):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 63081053cr31.jpg
    63081053cr31.jpg
    452 KB · Εμφανίσεις: 124
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί φοβίζει τους άνδρες μια έξυπνη, μαγκιόρα γυναίκα. Ας τις να δουλεύουν, θέλουμε κι εμείς το δικαίωμα στην κουζίνα!
τι ζωωδιο εισαι:worry:?

παντως δεν ειναι θεμα φοβου
αλλα αρεσκειας οπως ειπε παραπανω ο φιλος

βασικα ο καθενας ασυναισθητα -μια ψαχνει και του αρεσει αυτο που του λειπει

αν καποιος ειναι πολυ αυθμορμητος πχ ψαχνει μια πιο οργανωμενη..
ανειναι πολυ επιθετικος ψαχνει μια πιο διπλωματα..

αν ειναι πολυ βαρβαρος, μπαχαλος,ψαχνει μια μανα..γλυκια , τρυφερη,και οργανωμενη(και λιγο αυστηρη οταν πρεπει) -η περιπτωση μου βασικα-:D

Δε ''τους'' φοβίζει όπως λες απλά δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα.Άλλος μπορεί να τη θέλει μαγκιόρα κ τσαμπουκαλού και άλλος γλυκιά και συνεσταλμένη.
μαζι σου

ποια ειναι η γυναικα?
με μπερδευει η φωτο:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αμάν...:sick: ρε σεις, είστε χειρότερες! :crazy:
κι ύστερα απορείς γιατί υπάρχουν τόσες πολλές γυναίκες που καπνίζουν. ζήτω η ρέκλα! :smoke::yahoo:
λύσσαξες με το κάπνισμα(!) :P

:stupid: πως συνδυάζεται αυτό???

εγώ απλά ντρέπομαι.... :redface:

θα θεωρούσα αδιανόητο να βλέπω το μωρό να σκυλοπνίγεται με τις σφουγγαρίστρες και τα ξεσκονόπανα και να μην έβαζα ένα χέρι βοήθειας, τουλάχιστον κατά 50%. ειδικότερα αν η κοπέλα δουλεύει και κουράζεται σαν και μένα. οι δουλειές πρέπει να μοιράζονται. αν ο ένας σφουγγαρίζει και πλένει τα πιάτα ο άλλος σκουπίζει τις αυλές και φροντίζει τον κήπο και εναλλάξ, σύστημα matrix! όλοι για όλα! 8)

εκτός απ' τις απλησιές, εκεί πρέπει ο καθένας να φροντίζει τα δικά του. το σώμα του, τα ρούχα του, τις οσμές του, το προσωπικό σου χώρο τον προστατεύεις διαφορετικά θα ψάχνεις τον έρωτα έξω απ' τα παράθυρα.
+100
Aυτό ακριβώς... τόσο απλά, τόσο ήρεμα! :)

Καθε ποτε τις εχουν να τους καθαριζει και τις προτιμουν, τους ρωτησες?? Αν την παιρνεις τη Φιλιππινεζα καθε μηνα, ζητω που καηκες, θα γεμισεις κατσαριδες!! Ακομα και μια τη βδομαδα να σου ρχεται, εσυ δε θα χεις καθαρισει μεσα στις αλλες μερες? Δε γινεται να μη ριξεις χλωρινη μεσα στη βδομαδα!!! Γιαυτο λεω, καλυτερα εσωτερικες που θ'αγαπουν το σπιτι. Διαφωνεις? Μωρε και μια να'ναι, αμα καθαριζει σωστα, αρκει. Τωρα, αμα προκειται για καμμια επαυλη, ε ενταξει, δυο ειναι απαραιτητες.
(!)
Kαι δεν με λές ρε κοπελια...
Επίσης μπορείς να μου πεις, για την πόρσε θα χρειαστώ 2 θέσεις πάρκινγκ ή νομίζεις η μία φτάνει?
Κι έχω και ένα θέμα, το pool boy δεν καθαρίζει καλά τα φύλα που πέφτουν μες στην πισίνα, λες να του πω τπτ ή να μην τον ενοχλήσω γιατί δεν βρίσκεις και εύκολα pool boys τη σήμερον ημέρα?
Κι αυτός ο κηπουρός...1000 φορές του έχω πει να μην κλαδεύει τον Ιούνιο!
:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top