• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τσαρλατάνοι και κακοί επαγγελματίες - Ιατρικά λάθη...

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είναι μια επιλογή που δεν την σπουδάζουν, την πληρώνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι φοιτητές που πάνε Βουλγαρία είναι απόλυτα συνειδητοποιημένοι τι θέλουν να σπουδάσουν και επενδύουν πάνω σε αυτό. Η επιλογή τους αυτή τους εξασφάλισε το μέλλον τους οικονομικά και ήταν προτιμότερο από το να σπουδάσουν μια σχολή που δεν τους αρέσει και έχει μηδενικές επαγγελματικές προοπτικές.

Προφανώς αυτό που λες δεν ισχύει καθώς αν όντως αυτοί οι φοιτητές ήταν συνειδητοποιημένοι και απλά δεν πήγαν στην Ελλάδα γιατί οι Ιατρικές μας είναι χάλια δεν θα απευθύνονταν στη Βουλγαρία αλλά θα πήγαιναν σε ιδιωτικά πανεπιστήμια της Αμερική ας πούμε. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό καθώς αυτές οι σχολές δεν είναι απλά pay to enter αλλά έχουν και άλλα πολλά κριτήρια αντίστοιχα των δικών μας ιατρικών.

Όταν ένας μαθητής γράφει 10 στις πανελλαδικές ενώ στόχευε Ιατρική υπάρχουν δύο τινά. Ή είναι οικτρά τεμπέλης ή είναι τρανή απόδειξη του Dunning Kruger effect. Και στις δύο περιπτώσεις αυτό το άτομο δεν μπορεί να γίνει καλός γιατρός ειδικά στην δεύτερη.

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτές τις σχολές της Βουλγαρίας καθώς απλά πουλάνε αυτό που ζητάει ο κόσμος, ούτε έχω πρόβλημα με τους γιατρούς αυτούς. Απλά οι συγκεκριμένοι δεν θα έπρεπε να βρίσκονται σε καμία θέση του δημοσίου συστήματος υγείας. Ας πάνε να δουλέψουν στον ιδιωτικό τομέα και όποιος θέλει ας πάει σε αυτούς να τον κουράρουν. Στο δημόσιο που δεν έχω ούτε την δυνατότητα να μην το πληρώσω ούτε την δυνατότητα να επιλέξω τον γιατρό που θέλω, απαιτώ τουλάχιστο ο απόφοιτος να έχει βγάλει 19.000 μόρια και όχι 10.000 για να έχω έστω μια μικρή απόδειξη ότι δεν είναι τεμπέλης ή/και ηλίθιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου ο βαθμός στις πανελλαδικές δεν παίζει κανένα ρόλο για το αν γίνει κάποιος καλός ιατρός. Και μόνο η πράξη να πάει να εγκατασταθεί στη Βουλγαρία για να σπουδάσει, δίνει ότι κάποιος είναι συνειδητοποιημένος. Μπορούσε κάλλιστα να έκανε ότι σπουδάζει σε μια σχολή αδιάφορη προς αυτόν σπαταλώντας το οικογενειακό εισόδημα.

Έχουμε τη δημόσιο υγεία που μας αξίζει ως λαός. Είχαμε κυβερνήσεις που έκαναν ένα βήμα προς το καλύτερο αλλά ο λαϊκισμός τις έριξε. Πλέον είναι απαραίτητη η ιδιωτική ασφάλεια υγείας. Στη θέση της αδικοχαμένης φοιτήτρια μπορεί να έρθει ο καθένας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου ο βαθμός στις πανελλαδικές δεν παίζει κανένα ρόλο για το αν γίνει κάποιος καλός ιατρός. Και μόνο η πράξη να πάει να εγκατασταθεί στη Βουλγαρία για να σπουδάσει, δίνει ότι κάποιος είναι συνειδητοποιημένος. Μπορούσε κάλλιστα να έκανε ότι σπουδάζει σε μια σχολή αδιάφορη προς αυτόν σπαταλώντας το οικογενειακό εισόδημα.
Έχει σημασία για τι περίπτωση μιλάμε. Άλλο ένας μαθητής που διάβασε, προσπάθησε και τελικά έβγαλε 17.000 μόρια και άλλο ένας που 3 χρόνια στο λύκειο τα έξυνε και εν τέλει έβγαλε 10.000 μόρια. Συνειδητοποιημένος η μη, ο δεύτερος ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για γιατρός διότι δεν έχει πειθαρχία, δεν έχει μάθει να διαβάζει και κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει και στη σχολή τα ίδια που έκανε και στο λύκειο. Συμφωνώ ότι το να φύγεις σε άλλη χώρα είναι δύσκολη απόφαση, αλλά το ότι όποιος το κάνει είναι συνειδητοποιημένος δεν το δέχομαι, διότι δεν μπορούμε να ξέρουμε υπό ποιες συνθήκες πάρθηκε αυτή η απόφαση. Νομίζω ότι ο καθένας θα αρεσκόταν στο να γίνει ιατρός ή φαρμακοποιός από κει που στην Ελλάδα θα γινόταν σερβιτόρος. +Λίγη πίεση από τους γονείς και τσουπ έχεις φύγει. Μία σκέψη κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Έχει σημασία για τι περίπτωση μιλάμε. Άλλο ένας μαθητής που διάβασε, προσπάθησε και τελικά έβγαλε 17.000 μόρια και άλλο ένας που 3 χρόνια στο λύκειο τα έξυνε και εν τέλει έβγαλε 10.000 μόρια. Συνειδητοποιημένος η μη, ο δεύτερος ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για γιατρός διότι δεν έχει πειθαρχία, δεν έχει μάθει να διαβάζει και κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει και στη σχολή τα ίδια που έκανε και στο λύκειο. Συμφωνώ ότι το να φύγεις σε άλλη χώρα είναι δύσκολη απόφαση, αλλά το ότι όποιος το κάνει είναι συνειδητοποιημένος δεν το δέχομαι, διότι δεν μπορούμε να ξέρουμε υπό ποιες συνθήκες πάρθηκε αυτή η απόφαση. Νομίζω ότι ο καθένας θα αρεσκόταν στο να γίνει ιατρός ή φαρμακοποιός από κει που στην Ελλάδα θα γινόταν σερβιτόρος. +Λίγη πίεση από τους γονείς και τσουπ έχεις φύγει. Μία σκέψη κάνω.

Ας το παμε αναποδα. Γιατι καποιος που περασε στην Ελλαδα γιατρος ειναι συνειδητοποιημενος και θα γινει καλος γιατρος; Γιατι δεν ξερω αν αλλαξε η χωρα τα 4.5 χρονια που τελειωσα το σχολειο, αλλα οταν ημουν εγω οποιος ηταν καλος μαθητης τον εσπρωχναν να γινει γιατρος. Γιατι καποιο τετοιο παιδι θα γινει καλυτερος γιατρος απο καποιον που πηγε σε μια χωρα του εξωτερικου επειδη το ειχε τρελα να γινει γιατρος; Εχω δει πολλους σκιτζηδες με πτυχια απο Ελληνικα πανεπιστημια που οι διαγνωσεις τους ειναι του κωλου. Και δεν ειναι λιγες οι φορες που ακουμε για ιατρικα λαθη σε ελληνικα νοσοκομεια που εχουν προκαλεσει βλαβες σε ασθενεις ή τους εχουν στειλει και στον αλλο κοσμο. Για αυτο χρειαζεται ΠΑΝΤΑ δευτερη γνωμη, αν οχι και τριτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έχει σημασία για τι περίπτωση μιλάμε. Άλλο ένας μαθητής που διάβασε, προσπάθησε και τελικά έβγαλε 17.000 μόρια και άλλο ένας που 3 χρόνια στο λύκειο τα έξυνε και εν τέλει έβγαλε 10.000 μόρια. Συνειδητοποιημένος η μη, ο δεύτερος ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για γιατρός διότι δεν έχει πειθαρχία, δεν έχει μάθει να διαβάζει και κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει και στη σχολή τα ίδια που έκανε και στο λύκειο. Συμφωνώ ότι το να φύγεις σε άλλη χώρα είναι δύσκολη απόφαση, αλλά το ότι όποιος το κάνει είναι συνειδητοποιημένος δεν το δέχομαι, διότι δεν μπορούμε να ξέρουμε υπό ποιες συνθήκες πάρθηκε αυτή η απόφαση. Νομίζω ότι ο καθένας θα αρεσκόταν στο να γίνει ιατρός ή φαρμακοποιός από κει που στην Ελλάδα θα γινόταν σερβιτόρος. +Λίγη πίεση από τους γονείς και τσουπ έχεις φύγει. Μία σκέψη κάνω.

Εγω τα εξυνα στο λυκειο. Γιατι; Γιατι κανενα μαθημα δεν ειχε ενδιαφερον αφου ολα, ακομα και τα μαθηματικα, ηταν επικεντρωμενα σε θεωριες και οχι σε εφαρμογες της θεωριας στην πραξη. Τα δε βιβλια κακογραμενα και οι εκπαιδευτικοι τα εξυναν. Ο καλος ιατρος δεν ειναι αυτος που ξερει να παπαγαλιζει ή να σκοτωνεται στο διαβασμα στο λυκειο, αλλα αυτος που εχει problem solving skills, critical thinking και νοιαζεται για τον συνανθρωπο του οταν τελειωσει την σχολη του. Αυτα μπορει να τα εχει και καποιος που εβγαλε στο λυκειο 10000 μορια. Η πειθαρχια δεν φαινεται στα 17 σου. Τοτε εισαι ακομα παιδι και δεν ξερεις τι θελεις. Το προβλημα με τις σχολες ιατρικης στις χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ δεν ειναι οτι εκει πηγαινουν μαθητες με 10000 μορια, αλλα η ποιοτητα της εκπαιδευσης που παρεχουν και η διαφθορα που επικρατει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Έχει σημασία για τι περίπτωση μιλάμε. Άλλο ένας μαθητής που διάβασε, προσπάθησε και τελικά έβγαλε 17.000 μόρια και άλλο ένας που 3 χρόνια στο λύκειο τα έξυνε και εν τέλει έβγαλε 10.000 μόρια. Συνειδητοποιημένος η μη, ο δεύτερος ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για γιατρός διότι δεν έχει πειθαρχία, δεν έχει μάθει να διαβάζει και κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει και στη σχολή τα ίδια που έκανε και στο λύκειο. Συμφωνώ ότι το να φύγεις σε άλλη χώρα είναι δύσκολη απόφαση, αλλά το ότι όποιος το κάνει είναι συνειδητοποιημένος δεν το δέχομαι, διότι δεν μπορούμε να ξέρουμε υπό ποιες συνθήκες πάρθηκε αυτή η απόφαση. Νομίζω ότι ο καθένας θα αρεσκόταν στο να γίνει ιατρός ή φαρμακοποιός από κει που στην Ελλάδα θα γινόταν σερβιτόρος. +Λίγη πίεση από τους γονείς και τσουπ έχεις φύγει. Μία σκέψη κάνω.

Πήγε στρατό ο δεύτερος κ να απέκτησε πειθαρχία, checkmate.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας το παμε αναποδα. Γιατι καποιος που περασε στην Ελλαδα γιατρος ειναι συνειδητοποιημενος και θα γινει καλος γιατρος; Γιατι δεν ξερω αν αλλαξε η χωρα τα 4.5 χρονια που τελειωσα το σχολειο, αλλα οταν ημουν εγω οποιος ηταν καλος μαθητης τον εσπρωχναν να γινει γιατρος. Γιατι καποιο τετοιο παιδι θα γινει καλυτερος γιατρος απο καποιον που πηγε σε μια χωρα του εξωτερικου επειδη το ειχε τρελα να γινει γιατρος; Εχω δει πολλους σκιτζηδες με πτυχια απο Ελληνικα πανεπιστημια που οι διαγνωσεις τους ειναι του κωλου. Και δεν ειναι λιγες οι φορες που ακουμε για ιατρικα λαθη σε ελληνικα νοσοκομεια που εχουν προκαλεσει βλαβες σε ασθενεις ή τους εχουν στειλει και στον αλλο κοσμο. Για αυτο χρειαζεται ΠΑΝΤΑ δευτερη γνωμη, αν οχι και τριτη.

Η όποια διανοητική ικανότητα και εργατικότητα κρύβει ένας βαθμός 19.000 μορίων είναι αναγκαία αλλά όχι ικανή συνθήκη για να γίνεις γιατρός. Τουτέστιν το παιδί που έβγαλε 10.000 μόρια και πήγε Βουλγαρία μπορεί όντως να είναι doctor material, όπως και ο τύπος που πέρασε πρώτος στην Ιατρική Αθηνών μπορεί απλά να το έκανε λόγο πίεσης γονέων και να μισεί τη ζωή του. Το θέμα είναι ποιες είναι οι πιθανότητες των δύο παραπάνω περιπτώσεων. Γιατί πάντα κρίνουμε με βάση τον μέσο όρο, όχι τις εξαιρετικές περιπτώσεις. Και ο μέσος όρος των φοιτητών που πάνε Βουλγαρία δεν είναι τα παιδιά θαύματα που στάθηκαν άτυχα στη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ας το παμε αναποδα. Γιατι καποιος που περασε στην Ελλαδα γιατρος ειναι συνειδητοποιημενος και θα γινει καλος γιατρος; Γιατι δεν ξερω αν αλλαξε η χωρα τα 4.5 χρονια που τελειωσα το σχολειο, αλλα οταν ημουν εγω οποιος ηταν καλος μαθητης τον εσπρωχναν να γινει γιατρος. Γιατι καποιο τετοιο παιδι θα γινει καλυτερος γιατρος απο καποιον που πηγε σε μια χωρα του εξωτερικου επειδη το ειχε τρελα να γινει γιατρος; Εχω δει πολλους σκιτζηδες με πτυχια απο Ελληνικα πανεπιστημια που οι διαγνωσεις τους ειναι του κωλου. Και δεν ειναι λιγες οι φορες που ακουμε για ιατρικα λαθη σε ελληνικα νοσοκομεια που εχουν προκαλεσει βλαβες σε ασθενεις ή τους εχουν στειλει και στον αλλο κοσμο. Για αυτο χρειαζεται ΠΑΝΤΑ δευτερη γνωμη, αν οχι και τριτη.
Συμφωνώ απλά κάποιος που δεν έχει διαβάσει ούτε 10 ώρες βιολογία στο λύκειο και προφανώς δεν ξέρει τα στοιχειώδη, ΠΏΣ θα πάει στη σχολή να αποστηθίζει τους τόμους που χρειάζονται; Αν θέλει τρελά να γίνει γιατρός θα πρέπει να ΔΙΑΒΑΣΕΙ και όχι να αναζητήσει την εύκολη λύση. Η ιατρική ΘΈΛΕΙ θυσίες και κόπο. ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ Η ΘΕΛΗΣΗ. Θα πάει στη βουλγαρία και ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΣΤΗΘΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΤΟΜΟΥΣ που χρειάζονται γιατί πολύ απλά δεν είναι απαραίτητο. Παίρνει πτυχίο και χωρίς να διαβάσει, αρκεί να λαδώσει τους καθηγτάδες. Και μετά τι θα κάνει...θα έρθει στην Ελλάδα και...θα μάθει στην πράξη; Δεν θα έχει ιδέα τι του γίνεται παρ'όλα αυτά θα του επιτρέπεται να αγγίζει ασθενείς και να παίζει με την υγεία τους σαν να είναι πειραματόζωα. Και άντε τα πρώτα χρόνια θα έχει κάποιον πάνω στο κεφάλι του (που πολλές φορές ούτε κι αυτό γίνεται-τουλάχιστον στην Ελλάδα). Μετά τι; Θα τα έχει μάθει όλα και κανένα πρόβλημα; Αν είναι έτσι γιατί να υπάρχει ιατρική σχολή; Ας δηλώνουμε όλοι μία ειδικότητα να μας δείχνουν 5-6 χρόνια «τη δουλειά» και να είμαστε αδειούχοι γιατροί μετά.
Εγω τα εξυνα στο λυκειο. Γιατι; Γιατι κανενα μαθημα δεν ειχε ενδιαφερον αφου ολα, ακομα και τα μαθηματικα, ηταν επικεντρωμενα σε θεωριες και οχι σε εφαρμογες της θεωριας στην πραξη. Τα δε βιβλια κακογραμενα και οι εκπαιδευτικοι τα εξυναν. Ο καλος ιατρος δεν ειναι αυτος που ξερει να παπαγαλιζει ή να σκοτωνεται στο διαβασμα στο λυκειο, αλλα αυτος που εχει problem solving skills, critical thinking και νοιαζεται για τον συνανθρωπο του οταν τελειωσει την σχολη του. Αυτα μπορει να τα εχει και καποιος που εβγαλε στο λυκειο 10000 μορια. Η πειθαρχια δεν φαινεται στα 17 σου. Τοτε εισαι ακομα παιδι και δεν ξερεις τι θελεις. Το προβλημα με τις σχολες ιατρικης στις χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ δεν ειναι οτι εκει πηγαινουν μαθητες με 10000 μορια, αλλα η ποιοτητα της εκπαιδευσης που παρεχουν και η διαφθορα που επικρατει.
Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, κάνεις θυσίες και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί για να το πετύχεις! Εγώ αυτό ξέρω! Δε γίνεται να λες θέλω να γίνω γιατρός, αλλά δε θέλω να κουραστώ, δε θέλω να διαβάσω. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟΣ, ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΚΩΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΦΤΥΣΕΙΣ ΑΙΜΑ. Κι αν κοπιάσεις, κάνεις ό,τι μπορέσεις και δεν τα καταφέρεις, τότε να στραφείς προς το ανατολικό μπλοκ. Κάποιος που έβγαλε 10.000, δεν θα έλεγα ότι έχει καταβάλλει και ιδιαίτερη προσπάθεια. Εεε λοιπόν όταν λες «θέλω να γίνω γιατρός αλλά δεν θέλω να διαβάσω/τεμπελιάζω», μάλλον δεν κάνεις για γιατρός. Καλά εννοείται, για την ποιότητα σπουδών δε μιλάω καν. Αν συνδυάσεις το επίπεδο σπουδών, με το επίπεδο κάποιων φοιτητών που πάνε εκεί, ξεκίνα να ανησυχείς για την υγεία σου. Συμφωνώ με τα περισσότερα που λες, όμως θεωρώ ότι η Βουλγαρία και η Ρουμανία αποτελεί πολλές φορές ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ για αυτούς που δεν έχουν σκοπό να διαβάσουν ποτέ. Εεεε τι γιατροί θα γίνουν αυτοί λοιπόν;
Πήγε στρατό ο δεύτερος κ να απέκτησε πειθαρχία, checkmate.
Προφανώς εννοώ πειθαρχία και οργάνωση στο ΔΙΑΒΑΣΜΑ και όχι τόσο σε γενικότερο επίπεδο, αν και η πειθαρχία στη ζωή είναι παντού χρήσιμη. Κάποιος που δεν έχει μάθει ποτέ να διαβάζει, πώς ακριβώς θα αντιμετωπίσει τα συγγράματα της σχολής που είναι σε μέγεθος και όγκο παρόμοια με τα βιβλία Harry Potter? ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ. Η διαφορά Ελλάδας-Βουλγαρίας, είναι ότι στην Ελλάδα ΔΕΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
μην θεοποιείτοι τους ιατρούς δε διαφέρουν σε τίποτα απο τους άλλους επαγγελματίες με αυτή την συμπεριφορά γίνονται ψώνια και κακοί επαγγελματίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
δε διαφέρουν σε τίποτα απο τους άλλους επαγγελματίες

Όχι μωρέ, απλά δουλειά τους είναι να μην δεις τα ραδίκια ανάποδα στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό. Κλάιν μάιν.

Δουλευόμαστε ομαδικά εδώ μέσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όχι μωρέ, απλά δουλειά τους είναι να μην δεις τα ραδίκια ανάποδα στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό. Κλάιν μάιν.

Δουλευόμαστε ομαδικά εδώ μέσα;

και δουλειά των πολιτικών μηχανικών ειναι να φτιάχνουν σπίτια γερά και έμμεσα σώζουν ζωές. Δουλειά του δασκάλου ειναι να διδάξουν τα παιδιά πολυ σημαντικό , οι βιολόγοι κάνουν έρευνα ανακαλύπτουν νέα πράγματα οι ιατροί εφαρμόζουν πρωτόκολλα. Αυτή ειναι η γνώμη μου όλες οι επιστήμες ειναι τον ιδιο σημαντικές για τον ανθρώπο δεν πρεπει να συμπεριφερόμαστε στους ιατρούς ως υπέρ επιστήμονες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Όχι μωρέ, απλά δουλειά τους είναι να μην δεις τα ραδίκια ανάποδα στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό. Κλάιν μάιν.

Δουλευόμαστε ομαδικά εδώ μέσα;

Μήπως είναι και θεοί και δεν μας το λένε;
Η ζωή είναι το ύψιστο δικαίωμα του ανθρώπου, όμως εμμέσως σε αυτό συμβάλλουν πολλά επαγγέλματα, από τον βιολόγο και τον χημικό που θα κάνουν έρευνα και θα παρασκευάσουν τα φάρμακα μέχρι τον χτίστη που θα βάλει το τούβλο πάνω από το κεφάλι σου και τον εργάτη που θα στρώσει τον δρόμο πάνω στον οποίο θα κινείς το αυτοκίνητό σου. Και μην ξεχνάς ότι σημασία δεν έχει μόνο η ζωή αλλά και η ποιότητά της, στην οποία φυσικά δεν συμβάλλουν μόνο οι γιατροί. Αφού λοιπόν υπάρχει αλληλεξάρτηση δεν μπορώ να θεωρήσω το επάγγελμα του γιατρού ως ανώτερο ή σπουδαιότερο από κάποιο άλλο, γιατί απλά επιτελεί το ένα μέρος του όλου, παρ ότι αυτό ενδέχεται να έχει (άμεσα) μεγαλύτερη κρισιμότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Προφανώς και δεν τίθεται θέμα ανωτερότητας, ούτε καν σύγκρισης. Όπως και να το κάνουμε όμως, το επάγγελμα του γιατρού έχει από την φύση του άμεση ευθύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μήπως είναι και θεοί και δεν μας το λένε;
Η ζωή είναι το ύψιστο δικαίωμα του ανθρώπου, όμως εμμέσως σε αυτό συμβάλλουν πολλά επαγγέλματα, από τον βιολόγο και τον χημικό που θα κάνουν έρευνα και θα παρασκευάσουν τα φάρμακα μέχρι τον χτίστη που θα βάλει το τούβλο πάνω από το κεφάλι σου και τον εργάτη που θα στρώσει τον δρόμο πάνω στον οποίο θα κινείς το αυτοκίνητό σου. Και μην ξεχνάς ότι σημασία δεν έχει μόνο η ζωή αλλά και η ποιότητά της, στην οποία φυσικά δεν συμβάλλουν μόνο οι γιατροί. Αφού λοιπόν υπάρχει αλληλεξάρτηση δεν μπορώ να θεωρήσω το επάγγελμα του γιατρού ως ανώτερο ή σπουδαιότερο από κάποιο άλλο, γιατί απλά επιτελεί το ένα μέρος του όλου, παρ ότι αυτό ενδέχεται να έχει (άμεσα) μεγαλύτερη κρισιμότητα.

Εγώ δεν μίλησα πουθενά για ανωτερότητα ή μεγαλύτερη γαματοσύνη, γιατί δεν θεωρώ ότι υπάρχει ανώτερο και κατώτερο επάγγελμα. Μίλησα για μεγαλύτερη ευθύνη και ό,τι αυτό συνεπάγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όταν όμως μιλάμε για ευθύνη μεγαλύτερη μικρότερη είναι σαν να βάζουμε κατάταξη όποτε λέμε ανώτερο κατώτερο με Βάση την ευθύνη.,Οι Έλληνες και οι Κυπριοι καλώς ή κακώς εξισώσουν τον ιατρό με τον υπέρ επιστήμονα πράγμα που δε συμβαίνει στις άλλες χώρες για αυτο τον λόγο οι Ρουμανία η ΒΟυλγαρια και η Μπρατιςλαβα έχουν γεμιςει με Έλληνες ακόμα και στα χρόνια της κριςης, επιςης Θεωρούν την ιατρική την πιο δύσκολη σχολή πράγμα που δε συμβσινει σε καμία περίπτωση. Ένας πιλότος εχει άμεση ευθύνη και κουβαλάει μαζι του ένα σωρό ζωές και οι έλεγχοι που περναει καθε χρόνο είναι άπειροι. Ένας πληροφορικός που φτιάχνει οργανώνει συντηρεί πληροφορικό σύστημα νοςοκομειου εχει έμμεση εύθυμη αλλα πολυ μεγαλύτερη απο τους ιατρούς, ο βιολόγος , ο φαρμακοποιός, ο μαθηματικός και λοιποί επιςτημομες μεταξύ αυτών και ιατροί που φτιάχνουν πρωτόκολλα έχουν πολυ μεγαλύτερη ευθύνη αν και έμμεση απο τον ιατρό που τα έφαρμοζει.

Αυτο που λέω παιδιά είναι πολυ σημαντικό γιατι με αυτή την νοοτροπία ιατροί χωρίς πολλές γνώσεις εξελίσσονται πολυ εύκολα αποκτούν διατριβές εύκολα συγκριτικα με τους άλλους με αποτέλεσμα πολλοί να μην προσπαθούν παραπάνω απο οτι πρέπει. Ένας οικομολογος, μαθηματικός , βιολόγος για να εξελιχθεί όπως ένας μέσος ιατρός χρειάζεται δεκαπλάσια προσπάθεια απο έναν ιατρό για αυτο οι περισσότεροι έχουν παραπάνω γνώσεις απο τους Ιατρούς ακόμα και σε ιατρικά θέματα.

Η εξέλιξη της ιατρική τον προτελευταίο και τελευταίο αιώνα δεν οφείλεται στους ιατρούς αλλα στους άλλους επιστήμονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Με αφορμή μια διαφήμιση στο facebook από το Συνήγορο του Ασθενή που αναφέρεις ότι μόνο στην Ελλάδα έχουμε περί τα 6000 ιατρικά λάθη ετησίως και ότι μπορεί κανείς να διεκδικήσει και αποζημιώσεις, επαναφέρω το θέμα.

Δεν είναι υπερβολικά μεγάλος κι απαράδεκτος ο ετήσιος αριθμός λαθών;

Εγώ πραγματικά ένας από τους λόγους που δεν θέλω να μπλέκω με γιατρούς (πέραν του προφανή λόγου) είναι γιατί δεν τους εμπιστεύομαι, ειδικά σε σοβαρά ζητήματα όπως εγχειρήσεις νιώθω ότι είναι κάπως φάση Άγιος ο Θεός.

Έχω θεία που ο γιατρός δεν την πρόσεξε στο χειρουργείο που ανέβασε πίεση (είχε πάει να βγάλει κάτι οζίδια) κι έπαθε εγκεφαλικό με αποτέλεσμα να μείνει μισή.

Αλλά για να πω και τα καλά, έχω κάνει κάποια χειρουργεία κι εγώ που πραγματικά με έσωσαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Δε φταίνε μόνο οι γιατροί, φταίνε και οι ασθενείς που πάνε στην εφημερία 3 το πρωί με ημικρανία 2 εβδομάδων. Συσσωρεύεται έτσι κούραση στους γιατρούς και κάνουν λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,981 μηνύματα.
6000 λάθη σε επεμβάσεις μονο ή και σε διαγνώσεις; Κάθε μέρα σίγουρα θα γίνονται 1000 επεμβάσεις (αν όχι περισσότερες) σε όλη τη χώρα, οπότε 6000 λάθη το χρόνο, είναι αρκετά μικρό ποσοστό πιστεύω. Σίγουρα δε θέλει κανείς να είναι σε αυτό το ποσοστό αλλά δυστυχώς συμβαίνουν. Ας μας πει κάποιος πιο ειδικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δε φταίνε μόνο οι γιατροί, φταίνε και οι ασθενείς που πάνε στην εφημερία 3 το πρωί με ημικρανία 2 εβδομάδων. Συσσωρεύεται έτσι κούραση στους γιατρούς και κάνουν λάθη.


Γιατί η ποιότητα της υπηρεσίας να σχετίζεται με την ώρα που πάει κάποιος; Αν οι γιατροί κουράζονται και διαπιστωθούν τέτοια λάθη, θα πρέπει να αλλάξει η πολιτική με τις εφημερείες ή κάτι αντίστοιχο, όχι να λέμε "φταίει ο ασθενής που πήγε ξημέρωμα".
Αθροιστικά, αυτά τα στατιστικά έχουν νόημα μόνο για να διορθωθούν λάθη στις πολιτικές σχετικά με την διοίκηση της υγείας, όχι για να δείχνουμε με το δαχτυλάκι ποιος φταίει. Σαφώς είναι λυπηρό, αλλά θα πρέπει να μάθουμε από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top