[Χριστιανοί] Ταφή αγαπημένου σας άθεου προσώπου

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Την ιερά εξέταση την έκανε ο Πάπας κι εμείς δεν έχουμε καμία σχέση με τον κύριο. Μα καμία. Όλη η <<εκκλησία>> τους είναι μια μεγάλη αίρεση που δεν έχει καμία σχέση με τη Χριστιανική διαδασκαλία. Και υπάρχουν πολλές αποδείξεις για αυτό που δεν είναι επί του παρόντος να συζητήσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Γιατί αυτό μου αρέσει καλύτερα pitg21.
Και γιατί στη δική μου πίστη είμαι ελεύθερη να επιλέγω τι μου αρέσει και τι όχι.

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ μπορώ να εκτιμήσω καλά κομμάτια της Χριστιανικής Διδασκαλίας. Εσύ όμως με απορρίπτεις εξ αρχής σαν άνθρωπο, μόνο και μόνο επειδή δεν είμαι Χριστιανή.

Εσύ δέχεσαι αυτά που εσύ θεωρείς ως σωστά σημεία του Χριστιανισμού. Έτσι όμως φτιάχνει μία ιδιωτική θρησκεία που δεν έχει σχέση με την Ορθόδοξη παράδοση (μα καμία σχέση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καλύτερα! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ας τον θάψουν οι ομοϊδεάτες του. Άλλωστε για μένα δε θα είναι αγαπημένο πρόσωπο πια. Το ξέρω είναι σκληρό, αλλά είτε πιστεύει κάτι σωστά, δε μπορείς να κοροϊδεύεις!

Ναι γιατι αλλωστε ο χριστιανισμος ειναι μια θρησκεια με βασικη αρχη "ακολουθηστε καποιες τυπικοτητες που εχουν κατοχυρωθει μετεπειτα απο θρησκευτικους ηγετες και "συμβουλια"", και οχι το "αγαπα το πλησιον σου", "μην γυριζεις την πλατη σου σε κανεναν", "συγχωρεσε τον αλλον και ας εχει κανει λαθη", κτλ...

Δεν παύεις ποτέ να αγαπάς κάνένα εξ'αιτίας των πεποιθήσεών τους. Απλά σέβεσαι τις επιλογές τους. Ο ίδιος αρνήθηκε να ταφεί κατά την Ορθόδοξο Πίστη, αφού την έχει αρνηθεί. Εσύ λοιπόν δε θα γίνεις συμμέτοχος σε αυτή του την επιλογή, άσ' τον να πορευθεί μόνος του. Δεν πρέπει να παρασυρόμαστε από συναισθηματισμούς, ή πιστεύεις στο Ευαγγέλιο και σε ΟΛΑ όσα διδάσκει ή δεν πιστεύεις καθόλου. Δεν υπάρχει μέση οδός. Δε μπορείς να λες ότι είσαι Χριστιανός αλλά θα πάω στον πολιτικό γάμο του φίλου μου ή ότι θα δεχθώ την Καθολική <<νύφη>> μου π.χ. Η αλήθεια πολλές φορές πληγώνει, αλλά δε γίνεται αλλιώς!

Τι σχεση μπορει να εχει η τελετη που επιλεγει καποιος για την ταφη του, ή η θρησεκια της "νυφης" σου; Σημασια δεν εχει το να ειναι καλος ανθρωπος καποιος; Θα προτιμουσες μια νυφη με την ιδια θρησκεια με σενα αλλα που να μην ειναι τοσο ταιριαστη και καλη με το παιδι σου, ή καποια "αλλοθρησκη" αλλα περισσοτερο "συμβατη"; :worry:

Πάντως το παραπάνω μήνυμα του pitg21 να γραφεί στα πρακτικά παρακαλώ! Όχι που μου τη λέγατε εμένα που δεν ήθελα να πάω σε θρησκευτικό γάμο!! Ορίστε, και οι χριστιανοί έτσι είναι.

Οκ. Στην δικη κατα χριστιανων θα εξετασουμε τη στενογραφια του παροντος post...

Όταν έλεγα εγώ οτι δεν θέλω να πάω σε θρησκευτικό γάμο γιατί έτσι θα είναι σαν να κοροιδεύω την πίστη τους με κράζανε.
Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω, βαριέμαι να εμπλακώ για χιλιοστή φορά σε τέτοια συζήτηση. :yawn:

Σε μια κηδεια ή σε εναν γαμο δεν πας γιατι εισαι της ιδιας θρησκειας, αλλα για να τιμησεις με την παρουσια σου τα ατομα για τα οποια γινεται η εν λογω διαδικασια - "μυστηριο". Για αυτο πχ και οι αθεοι οταν καινε τους νεκρους, παλι μετα βρισκονται ολοι μαζι για ενα τελευταιο αντιο. Οχι γιατι πιστευουν σε καποια θεια παρουσια ή κατι τετοιο, αλλα γιατι θα το ηθελε ο νεκρος, ή γιατι νιωθουν ολοι καλυτερα στηριζοντας ο ενας τον αλλο, κτλ...Γιατι να θεωρηθει κοροιδια το να παρευρισκεσαι;


Την ιερά εξέταση την έκανε ο Πάπας κι εμείς δεν έχουμε καμία σχέση με τον κύριο. Μα καμία. Όλη η <<εκκλησία>> τους είναι μια μεγάλη αίρεση που δεν έχει καμία σχέση με τη Χριστιανική διαδασκαλία. Και υπάρχουν πολλές αποδείξεις για αυτό που δεν είναι επί του παρόντος να συζητήσουμε!

Μα καμια. Επειδη και οι δυο αποτελουν χριστιανικες εκκλησιες; Επειδη και οι δυο ξεκινησαν απο την ιδια ριζα; Επειδη εχουν 345345465 κοινους αγιους και πιστευω; Επειδη το βασικο νοημα της θρησκειας δεν κρυβεται στο Filioque, που αποφασοστηκε σε οικουμενικες συνοδους, αλλα σε αλλα πραγματα, κοινα και στις δυο (και σε αλλες) θρησκειες;

Ή μηπως, δεν εχουν καμια σχεση, επειδη και οι δυο...ισχυριζονται οτι κατεχουν την μοναδικη αληθεια και υποστηριζουν οτι η αλλη εκλλησια ειναι αιρεση; :whistle:

Εσύ δέχεσαι αυτά που εσύ θεωρείς ως σωστά σημεία του Χριστιανισμού. Έτσι όμως φτιάχνει μία ιδιωτική θρησκεία που δεν έχει σχέση με την Ορθόδοξη παράδοση (μα καμία σχέση)


Οντως! Σε λιγο θα περιμενει καποιος απο μας να συμφωνησουμε και οτι ο κοσμος φτιαχτηκε σε 7 μερες (και αυτο στην χριστιανικη παραδοση ειναι, να το πιστευουμε μηπως; ;) :hmm: ) Ο Χριστος ηταν πρωτοποριακος για την εποχη του, οι συγχρονες θρησκειες οχι. Μας λεει κατι αυτο;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanaki

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Διαιτολόγος/διατροφολόγος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
«Ας πάρουμε , τις έξι ημέρες της Γένεσης σαν εικόνα για την αναπαράσταση εκείνου ,που στην πραγματικότητα πραγματοποιήθηκε σε τέσσερα δισεκατομμύρια χρόνια.
Μια μέρα της Γένεσης αντιστοιχεί,επομένως σε εξακόσια εξήντα εκατομμύρια χρόνια.

Ο πλανήτης μας γεννήθηκε τα Δευτέρα ,την ώρα μηδέν.
Την Δευτέρα ,την Τρίτη και την Τετάρτη μέχρι το μεσημέρι η Γη σχηματίζεται.
Η ζωή αρχίζει την Τετάρτη το μεσημέρι κι αναπτύσσεται σ'όλη της την οργανική ομορφιά στη διάρκεια των τριών επόμενων ημερών.
Το Σάββατο στις τέσσερις το απόγευμα μόλις,εμφανίζονται τα μεγάλα ερπετά.
Πέντε ώρες αργότερα στις εννιά το βράδυ ,όταν τα δέντρα Σενγκόϊα βγαίνουν από τη Γη ,τα μεγάλα ερπετά εξαφανίζονται.
Ο άνθρωπος δεν εμφανίζεται παρά το Σάββατο το βράδυ ,τα μεσάνυχτα παρά τρία λεπτά.Ένα τέταρτο του δευτερολέπτου πριν από τα μεσάνυχτα γεννιέται ο Χριστός.
Ένα τεσσαρακοστό του δευτερολέπτου πριν από τα μεσάνυχτα αρχίζει η βιομηχανική επανάσταση.
Τώρα είναι μεσάνυχτα , Σάββατο βράδυ και περιτριγυριζόμαστε από ανθρώπους που πιστεύουν ότι αυτό που κάνουν εδώ και μόλις ένα τεσσαρακοστό του δευτερολέπτου μπορεί να διαρκέσει επ' αόριστο..»

:worry: Λίγο άσχετο αλλά επειδή αναφέρθηκε κάποιος στις 7 μέρες της γεννεσης...
Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι θεωρώ ηλίθιο να βάζουμε ταμπέλες στους ανθρώπους και να χωριζόμαστε σε ομάδες. Σκεφτείτε μόνο πόσα κακά έχουν συμβεί εξαιτίας των θρησκευτικών προτιμήσεων που υπάρχουν... Θα έπρεπε να αντιμετωπίζουμε το κάθε άνθρωπο ξεχωριστά και να μην τον κρίνουμε με βάση τη θρησκεία που έχει επιλέξει, γιατί κι αυτό μια ταμπέλα είναι. Και ίσως περιμένω κάτι παραπανω από τους χριστιανούς που καυχιούνται για τη φιλανθρωπία τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Υπενθυμίζω στην ομάδα πως το θέμα μας εδώ είναι γύρω από την ταφή άθεου αγαπημένου μας προσώπου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
επαναλαμβάνω για να ξαναμπούμε στο θέμα

πόσο κοστίζει η καύση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Steve

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
επαναλαμβάνω για να ξαναμπούμε στο θέμα

πόσο κοστίζει η καύση?
Τι σημασία έχει; Δηλαδή αν οι άθεοι είχαν μεγαλύτερη φορολογία θα προτιμούσες να είσαι χριστιανή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Τι σημασία έχει; Δηλαδή αν οι άθεοι είχαν μεγαλύτερη φορολογία θα προτιμούσες να είσαι χριστιανή;

Πρώτα από όλα δεν είμαι Χριστιανή. Ο λόγος που ρωταω είναι για πληροφόρηση και επειδή το θέμα με αφορα άμεσα. η θρησκεία της οικογένειάς μου έχει μεγάλη διαδικασία και πολλά έξοδα μετά θάνατον, πολύ περισσότερα από όσα των Χριστιανών, και η καύση πέρα από ιδεολογία εκφράζει και οικολογική και οικονομική βοήθεια για το περιβάλλον και για την οικογένειά μου αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Κάτσε ρε Πιτ, λες ότι σέβεσαι την απόφασή του, αλλά η όλη στάση σου δείχνει ασέβεια προς την ιδεολογία του προσώπου που θα προτιμούσε την κάυση από το να γίνει τροφή για τα σκουλήκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
επαναλαμβάνω για να ξαναμπούμε στο θέμα

πόσο κοστίζει η καύση?

Νομιζω οτι θα σου κοστιζε...καποιες μερες φυλακη! :P





...Δεν ειναι παρανομη ακομα η καυση στην Ελλαδα; Εχασα επεισοδια; :redface: Επομενως, ποιο το νοημα να μιλας για τιμη; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι εγώ έχω την ίδια απορία με τον Insomniac αν και έχω διαβάσει πως γίνονται ενέργειες για να νομιμοποιηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
...Δεν ειναι παρανομη ακομα η καυση στην Ελλαδα; Εχασα επεισοδια; :redface: Επομενως, ποιο το νοημα να μιλας για τιμη; ;)

Πλέον δεν είναι

Αρχική Δημοσίευση από wikipedia:
Στην Ελλάδα το θέμα τέθηκε για πρώτη φορά το 1987, όταν ο τότε δήμαρχος Αθηναίων Μιλτιάδης Έβερτ απέστειλε σχετική επιστολή στην Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδος. Μετά από σχεδόν 20 χρόνια, το 2006, επιτράπηκε και στη χώρα μας η καύση σε όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.

Όμως γνωρίζει κανείς τι εννοεί όταν λέει "σε όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αμ, εδώ σε θέλω!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό και ξεκάθαρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Όμως γνωρίζει κανείς τι εννοεί όταν λέει "σε όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους"

Λογικά είναι η θρησκεία σου να σου το επιτρέπει...
Ας πούμε ο Χριστιανισμός δεν νομίζω ότι το δέχεται αυτό.... άρα όντας Χριστιανός θα είναι δύσκολο η επιθυμία σου να πραγματοποιηθεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι όμως αν κάποιος είναι άθεος; Ο αθεϊσμός από πότε είναι θρησκεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ναι όμως αν κάποιος είναι άθεος; Ο αθεϊσμός από πότε είναι θρησκεία;

Δεν ξέρω τι γίνεται...
Βασικά ιδέα δεν έχω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αν ισχυει αυτο που ανεφερε ο exp, τοτε πολυ απλα θεωρω οτι επιτρεπεται για ολους. Τι σημαινει "για οσους το επιτρεπει η θρησκεια τους" ; Ειναι δυνατον να καθοριστει νομος του κρατους που αναφερει δικαιωματα πολιτων βασει των θρησκευτικων τους πεποιθησεων; ;) Υποθετω οποιος θελει το κανει.

EDIT: Κι ομως!!!

Το ποιοι πρόκειται να έχουν δικαίωμα στην αποτέφρωση αποτέλεσε αντικείμενο συζήτησης στην Ολομέλεια, καθώς τα κόμματα της Αριστεράς επεσήμαναν ότι η τροπολογία είναι "άτολμη" και πως θα έπρεπε να δίνεται η δυνατότητα αυτή, σε όλους όσους το επιθυμούν.

"Θα έπρεπε να δίνεται η δυνατότητα, ο καθένας εν ζωή, ανεξαρτήτως των θρησκευτικών του πεποιθήσεων να έχει το δικαίωμα να δηλώσει την επιθυμία του", ανέφερε σχετικά ο Φώτης Κουβέλης, αναγνωρίζοντας όμως ότι "αναζητήθηκε ο πολιτικός κοινός τόπος". Από την άλλη, ο Δημήτριος Τσιόγκας, εισηγητής του ΚΚΕ, αξίωσε να αποκλειστούν οι ιδιωτικές εταιρείες από τις εργασίες καύσης των νεκρών.

Ο εισηγητής της τροπολογίας, βουλευτής Κέρκυρας της ΝΔ, Νίκος Γεωργιάδης, επεσήμανε πως "η αποτέφρωση αφορά άτομα των οποίων οι θρησκευτικές πεποιθήσεις το επιτρέπουν, καθώς και άτομα που ενσυνείδητα επιλέγουν να αποκλίνουν από την παραδοσιακή μορφή της ταφής στην Ελλάδα και την παραδοσιακή τάξη της Εκκλησίας. Εύχομαι να πρυτανεύσουν τα χαρακτηριστικά της ανοχής, της κατανόησης και της αγάπης, που είναι τόσο εμφατικά διακριτά στη διδασκαλία της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ελλάδας και που έτσι την καθιστούν διαχρονική".

Σε κάθε περίπτωση, το κείμενο της ψηφισθείσας τροπολογίας αναφέρει σχετικά ότι: "επιτρέπεται η αποτέφρωση νεκρών, ημεδαπών ή αλλοδαπών, των οποίων οι θρησκευτικές πεποιθήσεις επέτρεπαν τη μετά θάνατον αποτέφρωση. Προϋπόθεση για την αποτέφρωση είναι η προηγούμενη ρητή, χωρίς όρο ή αίρεση, δήλωση του θανόντος για τη σχετική επιθυμία του, ή η αντίστοιχη δήλωση των συγγενών του, εξ αίματος ή εξ αγχιστείας, έως και τον τέταρτο βαθμό, κατά σειρά τάξεως".

Μάλιστα αναφέρει επίσης πως "σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ των συγγενών που βρίσκονται στην ίδια τάξη, η σχετική απόφαση λαμβάνεται από τον εισαγγελέα, στην περιφέρεια του οποίου φυλάσσεται ο νεκρός. Προκειμένου για ανήλικα τέκνα, η δήλωση γίνεται και από τους δύο γονείς, ή από εκείνον που ασκεί τη γονική μέριμνα".

Απο https://news.antenna.gr/articleDetail/0,3091,127431,00.html

EDIT 2: Και λογικα - λογικοτατα - ερχεται η αντιρρηση απο καθηγητη της νομικης στο πανεπιστημιο Αθηνων:

Από την άλλη όμως πλευρά σε ένα σοβαρό κράτος, πόσο μάλλον σε ένα ευνομούμενο, σε ένα κράτος δικαίου, δεν νοείται να ψηφισθεί μία νομοθετική ρύθμιση που θα εξαιρεί από την εφαρμογή της μέρος των πολιτών με μόνη αιτιολογία τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Το αντίθετο είναι δυνατόν να συμβεί, δηλ. να υπάρξει νομοθεσία, και τέτοια πράγματι υπάρχει, η οποία να αφορά συγκεκριμένη θρησκευτική κοινότητα.

Συνεπώς, η τυχόν καθιέρωση της καύσεως ως εναλλακτικού τρόπου εξαφανίσεως του πτώματος με εκείνον της ταφής, ανεξαρτήτως επιφυλάξεων ή και αντιρρήσεων της Εκκλησίας, δεν μπορεί παρά να είναι ένας γενικής ισχύος νόμος, ένας νόμος που θα ισχύει για όλους, ανεξαρτήτως των όποιων θρησκευτικών πεποιθήσεων καθενός.

Απο https://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14644&m=B60&aa=2

(λεγοντας τα προφανηγια...σχεδον ολους!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι εγώ βρήκα αυτό:

Η καύση των νεκρών (συνέχεια)
Γεώργιος Σαρηγιαννίδης
https://anatheorisi.org/?p=69

Χωρίς να αρνούμαι ότι η υπερψήφιση της τροπολογίας που μερικώς νομιμοποιεί την καύση των νεκρών αποτελεί νομοθετική ρύθμιση προς τη σωστή κατεύθυνση (οφείλουμε και συγχαρητήρια στον κ. Ν. Γεωργιάδη και τους συναδέλφους του), αναφέρω τα παρακάτω:

Το 1999, ο Αρχιεπίσκοπος κ. Χριστόδουλος δήλωνε:

«Εξ επόψεως συνταγματικής δύναται να υπάρχει δυνατότητα επιλογής από τους πολίτες, της δυνητικής και όχι υποχρεωτικής, καύσεως, ιδιαίτερα μάλιστα εις τους εξ αυτών αθέους, αιρετικούς, ετεροδόξους ή αλλοθρήσκους, τους αδιαφόρους και αποκομμένους από την Εκκλησία. Η επιλογή αυτή δεν δύναται να ισχύσει και για τα πιστά μέλη της Εκκλησίας, διότι δεν νοείται ένας πιστός Χριστιανός και μέλος της Ορθοδόξου Εκκλησίας, να διακηρύττει ότι αποδέχεται την διδασκαλία της Εκκλησίας, εξαιρουμένου του συγκεκριμένου σημείου.»


Η κυβέρνηση, συνεπής στην άποψή της περί διακριτών ρόλων εκκλησιάς και πολιτείας, έρχεται 7 χρόνια μετά να νομιμοποιήσει την καύση των νεκρών με τέτοιο τρόπο, ώστε να ικανοποιείται πλήρως η ηγεσία της εκκλησίας στην αξίωσή της να επιβάλει τις θεολογικές της απόψεις στο σύνολο των Ελλήνων πολιτών.

Είναι σαφές ότι πολίτες που είναι (επίσημα) Χριστιανοί Ορθόδοξοι εξαιρούνται των ρυθμίσεων της τροπολογίας. Αυτό που δεν είναι σαφές είναι το αν θα απαιτείται δήλωση του θρησκεύματος σε περίπτωση που κάποιος πολίτης δηλώσει την επιθυμία του να καεί και αν αυτό θα έρχεται σε σύγκρουση με τις υπάρχουσες διατάξεις περί προστασίας των προσωπικών του δεδομένων. Αινιγματική μου φαίνεται και η δήλωση του υπουργού Εσωτερικών κ. Παυλόπουλου μετά την ψήφιση της τροπολογίας: «…θα υπάρξουν όλες οι εγγυήσεις, ώστε η ελευθερία που παρέχεται πλέον να μην αποτελέσει και αντικείμενο εκμετάλλευσης».

Εφ όσον στην ταυτότητά μας γράφει Χ.Ο. τι νόημα θα έχει να μας "ρωτάνε"? :hmm:
Εν μέρη, κάποιος που ακολουθεί το χριστιανικό δόγμα δεν θα προτιμήσει την καύση εκ πεποιθήσεως. Από την άλλη, ο άθεος που θα επιλέξει την καύση θα έχει τρόπο να "αποδείξει" πως είναι άθεος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top