Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
ναι και οποιος στο στελνει τεσπα! Μηπως προτημεις τον πελαργο;

Seriously?
Και το λοιπόν, δεν το στέλνει ο Θεός ή ο Διάολος, το πήδημα το φέρνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Menoula

Νεοφερμένος

Η Menoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ειναι φονος..αλλα παντα υπαρχει κ αυτο το ''εξαρταται'' και καπως αλλαζουν τα πραγματα.
Λεω λοιπον και εγω εξαρταται και καθαριζω. Χα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ειναι φονος..αλλα παντα υπαρχει κ αυτο το ''εξαρταται'' και καπως αλλαζουν τα πραγματα.
Λεω λοιπον και εγω εξαρταται και καθαριζω. Χα.

ε οχι καλη μου! Δεν ηθελες δεν προσεχες; Σιγουρα το παιδι δεν ηλθε απο μονο του! Δεν ειναι σωστος δρομος η εκτρωση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
ε οχι καλη μου! Δεν ηθελες δεν προσεχες; Σιγουρα το παιδι δεν ηλθε απο μονο του! Δεν ειναι σωστος δρομος η εκτρωση....

Καταρχάς, από τώρα που είσαι μικρή, προσπάθησε να μην είσαι απόλυτη. Κανείς δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια, ειδικά σε αμφιλεγόμενα υποκειμενικά θέματα στα οποία δεν υπάρχει σωστή και λάθος άποψη.

Όσο για την έκτρωση, ναι, θεωρώ ότι δεν μπορείς να απαντήσεις με ένα "υπέρ" ή "κατά". Εξαρτάται. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις τόσο απλές, όπως για παράδειγμα η περίπτωση βιασμού ή αιμομιξίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας σταματήσουμε όλοι να είμαστε τόσο απόλυτοι καθώς στη ζωή δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Τον αν θα κάνει μαι γυναίκα έκτρωση είναι καθαρά θέμα του ζευγαριού και δε πέφτει λόγος σε κανέναν παραέξω. Τονίζω του ζευγαριού γιατί είναι θέμα και των δύο και όχι μόνο τις κοπέλας.

Όπως δεν είναι ο σωστό ο άντρας να λακίζει σε μια τέτοια περίπτωση και να παρατάει την κοπέλα μόνη να βγάλει το φίδι απ'την τρύπα, το ίδιο λάθος για μένα είναι να λέει και η κοπέλα, στο σώμα μου είναι και θα κάνω ότι εγώ θέλω χωρίς να υπολογίζει τι θέλει και ο άντρας.

Προσωπικά δεν είμαι υπέρ της έκτρωσης καθώς ελοχεύει πολλούς κινδύνους για τη γυναίκα. Κάπου διάβασα ότι καταπονεί το σώμα το ίδιο με τρεις γέννες, δεν ξέρω αν αληθεύει. Είμαι σύμφωνος βέβαια σε περιπτώσεις όπου κινδυνεύει η ζωή της γυναίκας ή που το παιδί θα γεννηθεί με κάποια σοβαρή ασθένεια και πρόκειται να πεθάνει ας πούμε λίγα χρόνια μετά.

Παρόλα αυτά ένα ζευγάρι που καταλήγει στην έκτρωση δεν θα πρέπει να κρίνεται από κανένα και να στιγματίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Δεν ειναι δυνατον να παίρνουμε μια ζωή μόνο και μόνο επειδή δεν το είχαμε σχεδιάσει.Μόνο για πολυ σοβαρους λογους που μπορει να ειναι καποιο προβλημα της μαμας/μπαμπα που δεν θελουμε να μεταφερθει στο πάιδι . Και μαρια μπορει να το χω παρεξηγησει εγω αλλα θεωρεις το παιδι μια ''τιμωρια'' για τον μπαμπα και την μαμα επειδη δεν πρόσεξαν;Μπορει να σας φανω υπεβολικη,μπορει και οχι, αλλα ολα τα παιδια ειναι δωρο,δεν ξερω ποιος το δινει πάντως οι γονεις που το παιρνουν ειναι τρισευτυχισμενοι. Οι φίλοι μπορει να πουν ναι στην εκτρωση ρωτηστε ομως μερικους γονεις,όχι απαραίτητα δικους σας και αμα ακουστε κατι τετοιο τρυπηστε μου τη μυτη τα παντα σουρωτηρι καντε με. Σκεφτειτε οτι γυναικες που δεν μπορουν να κανουν παιδια πληρωνουν πριν καν τη κυηση(παρενθετη μητερα κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν ειναι δυνατον να παίρνουμε μια ζωή μόνο και μόνο επειδή δεν το είχαμε σχεδιάσει.Μόνο για πολυ σοβαρους λογους που μπορει να ειναι καποιο προβλημα της μαμας/μπαμπα που δεν θελουμε να μεταφερθει στο πάιδι . Και μαρια μπορει να το χω παρεξηγησει εγω αλλα θεωρεις το παιδι μια ''τιμωρια'' για τον μπαμπα και την μαμα επειδη δεν πρόσεξαν;Μπορει να σας φανω υπεβολικη,μπορει και οχι, αλλα ολα τα παιδια ειναι δωρο,δεν ξερω ποιος το δινει πάντως οι γονεις που το παιρνουν ειναι τρισευτυχισμενοι. Οι φίλοι μπορει να πουν ναι στην εκτρωση ρωτηστε ομως μερικους γονεις,όχι απαραίτητα δικους σας και αμα ακουστε κατι τετοιο τρυπηστε μου τη μυτη τα παντα σουρωτηρι καντε με. Σκεφτειτε οτι γυναικες που δεν μπορουν να κανουν παιδια πληρωνουν πριν καν τη κυηση(παρενθετη μητερα κλπ).

Ναι ρε συ ( σορρυ για το ρε) αν οπως λες τα παιδια ειναι ευτυχία ποιος ο λογος να κανεις εκτρωση; Αν δεν θες παιδι εγω λεω να προσεχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απο το βιβλιο "τα 195 πραγματα που δεν θελουν να γνωριζετε", του Τομας Αμπερκορν

Η εκστραρεια οτι τα εμβρυα νιωθουν πονο ειναι αβασιμη

Εδω και πολλα χρονια, η διεθνης εκστρατεια των πολεμιων των εκτρωσεων υποστηριζει οτι απο την εισοστη εβδομαδα της κυησης τα εμβρυα νιωθουν πονο. Στις Ηνωμενες Πολιτειες, για παραδειγμα, το Κογκρεσο προτιθεται να υποχρεωσει τους γιατρους να ενημερωνουν σχετικα τις γυναικες που επιθυμουν να διακοψουν την κυηση, και να τους προτεινουν ναρκωση του εμβρυου. Οι Γερουσιαστες του Αρκανσας και της Τζορτζια υπερψηφισαν την προταση, ενω το παραδειγμα τους σκεφτονται να ακολουθησουν και αλες πολιτειες.
Η προταση να ναρκωνεται το εμβρυο εχει αποτελεσει θεμα προβληματισμου οσον αφορα και τις ενδομητριες επεμβασεις.
Ωστοσο, η αποψη οτι το εμβρυο νιωθει πονο ειναι αβασιμη.Ειναι αληθεια οτι παλιοτερες ερευνες υποστιριζαν πως το εμβρυο αποτραβιοταν πισω τρομαγμενο οταν εβλεπε ενεσεις, κι εκανε μορφασμους κατα τη διαρκεια υποτιθεμενα επωδυνων επεμβασεων, Ωστοσο, οι ιδιες αντιδρασεις παρατηρηθηκαν και σε εγκεφαλικα νεκρους ενηλικους οπως και σε εμβρυα με ανγκεφαλια, τα οποια δεν ειχαν δηλαδη αισθητιριακο φλοιο. Τα νευρικα κυκλωματα του εμβρυου που του επιτρεπουν να αισθανεται πονο δεν αναπτυσονται παρα μονο μετα την εικοστη ενατη εβδομαδα της κυησης. ΑΚομη και τοτε ομως, το εμβρυο ειναι βυθισμενο σε υπνο βαθυ χαρη σε μια ορμονη με αναισθητικη δραση η οποια βρισκεται στον πλακουνται, την πρεγενολονη.
Επιπλεον, η εγχυση καποια αναισθητικης ουσιας οπως η μορφινη θα μπορουσε να εχει καταστροφικες επιπτωσεις σστο εμβρυο στο οποιο σκεφτομαστε να κανουμε επεμβαση.
Η προαναφερθεισα εκστρατεια λοιπον βασιζεται σε λανθασμενες υποθεσεις και, οσον αγορα, τουλαχιστον, τις Ηνωμενες Πολιτειες, καθοδηγειται αποκλειστικα απο ιδεολογικους σκοπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stiliandreas

Νεοφερμένος

Ο stiliandreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Να σας κανω μια ερωτηση?? αν εχουμε χωρισει για καποιο λογο και μετα εμαθα απο μια φιλη της οτι ειναι εγκυος αλλα δεν μου το χει πει η ιδια και θα κανει εκτρωση... τι να κανω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Να σας κανω μια ερωτηση?? αν εχουμε χωρισει για καποιο λογο και μετα εμαθα απο μια φιλη της οτι ειναι εγκυος αλλα δεν μου το χει πει η ιδια και θα κανει εκτρωση... τι να κανω???

εσύ τι θέλεις να κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανδρεας1991

Νεοφερμένος

Ο Ανδρεας1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
οχι οχι οχι οχι και παλι οχι.... ειναι απο τα λιγα θεματα στα οποια ειμαι καθετος.... δεν υπαρχει περιπτωση να ζητησω ποτε απο κοπελα να κανει εκτρωση
1) γιατι ειμαι 21 χρονων και ειλικρινα πρεπει να μαθω να αναλαμβανω τις ευθυνες μου. Δεν μου φταιει σε κατι το εμβρυο αν εγω δεν ειχα την στοιχειωδη λογικη να παρω προφυλαξη.
2) γιατι ειναι αδιανοητο να ζησω με τετοιο βαρος μεσα μου, οτι δηλαδη ενας ανθρωπος δεν θα γεννηθει ποτε επειδη εγω ειμαι ανευθυνος και ασυνειδητος.
3) σε περιπτωση που ειχα παρει προφυλαξεις και τα σχετικα και ειχαμε ατυχημα, τοτε θα το επαιρνα αποφαση... εξαλλου ρε παιδια δεν ειναι και τοσο τρομερο ενα μωρακι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να σας κανω μια ερωτηση?? αν εχουμε χωρισει για καποιο λογο και μετα εμαθα απο μια φιλη της οτι ειναι εγκυος αλλα δεν μου το χει πει η ιδια και θα κανει εκτρωση... τι να κανω???

Πρωτων, μπορεις να εισαι σιγουρος οτι εμεινε εγκυος απο εσενα;
Παρτην ενα τηλεφωνο, πες τις πως το εμαθες και κανονισε να βρεθειτε και να μιλισετε. Αν εισαι υπερ του να γινει η εκτρωση, οφειλεις να την στιριξεις εαν το χρειαστει και να εισαι διπλα της. Αν παλι οχι, πρεπει να το συζητησετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
βασικά αν θέλει να κάνει έκτρωση δεν του πέφτει λόγος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν ειναι αυτος ο πατερας φυσικα και του πευτει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δικός της είναι το σώμα ό,τι θέλει κάνει. Αν ο κύριος θέλει παιδί να πάει να βρει καμιά που να θέλει επίσης. ή μήπως δε μας επιτρέπει ο εγωισμός μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Σε τέτοια κρίσιμα ζητήματα προτιμώ να κρατάω λιτή στάση... Η άμβλωση σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο για το σώμα και την υγεία της μητέρας και προφανώς για το (άτυχο) έμβρυο αλλά θεωρώ πως ορισμένες φορές επιβάλλεται η ανθρώπινη παρέμβαση στη φυσική ροή των πραγμάτων... για κάποιους ένα μωρό φέρνει χαρά αλλά μπορεί να καταστρέψει τη ζωή κάποιων άλλων... Γι'αυτό και σε περιπτώσεις βιασμού τίθεμαι υπέρ της άμβλωσης... σε συλλήψεις εξαιτίας αμέλειας κλίνω περισσότερο στο να το σκεφτεί σοβαρά μήπως το κρατήσει η μητέρα. Επίσης εννοείται δεν υποστηρίζω καθόλου τον τοκετό κατά τη διάρκεια της εφηβικής ηλικίας... αλλά και πάλι σέβομαι απόλυτα το δικαίωμα της κάθε γυναίκας να κάνει ό,τι θέλει με το σώμα της, της ανήκει άλλωστε. Και δεν μπορώ να ακούω άλλο αυτές τις ψευτοανθρωπιστικές μπούρδες πως και καλά σκοτώνεις μια ψυχή...Bullshit... πολύ συχνά το μωρό δεν έχει καν διαμορφωθεί ακόμα ώστε να θεωρηθεί ανθρώπινο πλάσμα... και αν πρόκειται να προκαλέσει πόνο και δυστυχία στη μαμά του, καλύτερα από κει που ήρθε... Τέλος, διαφωνώ κάθετα με την έκτρωση σε προχωρημένα στάδια εγκυμοσύνης γιατί διατρέχεις μεγάλο κίνδυνο στην υγεία και ίσως επηρεαστεί και η γονιμοποιητική σου ικανότητα, γεγονός που δεν είναι παίξε γέλασε. Χμμ.. αυτά εν ολίγοις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δικός της είναι το σώμα ό,τι θέλει κάνει. Αν ο κύριος θέλει παιδί να πάει να βρει καμιά που να θέλει επίσης. ή μήπως δε μας επιτρέπει ο εγωισμός μας;

Τι σχεση εχει ο εγωΐσμος; Εκτος απο το σωμα τις γυναικας μιλαμε και για ενα παιδι, πιος μπορει να απαγορευσει σε καποιων να θελει να ζησει το παιδι του; Πως δινουμε το δικαιωμα στις γυναικες να λενε "δικο μου ειναι το σωμα μου" και να κρατανε ενα παιδι με τον πατερα απων σε καθε φαση, αλλα δεν δινουμε το δικαιωμα σε εναν πατερα να μεγαλωσει ενα παιδι αν δεν το επιθυμει αυτο το παιδι η μανα;
Η ισσοτιτα που εν τελη δημιουργει μεγαλητερη ανισσοτιτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ο εγωισμός είναι αυτός που θα δώσει αξία στην ιδιότητα του πατέρα για να πει ότι "ξες κάτι αυτό είναι και δικό μου άρα..." ενώ στην πραγματικότητα η συνεισφορά του είναι ελάχιστη.

τα περί ηθικής τα αφήνω στην κρίση του καθενός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανδρεας1991

Νεοφερμένος

Ο Ανδρεας1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
δηλαδη μας λες οτι επειδη το εμβρυο δεν εχει παρει ακομη ανθρωπινη υποσταση δεν αφερεις ανθρωπινη ζωη; και ενταξει σε περιπτωσεις βιασμου εκει ναι παω πασο.... αλλα απο αμελεια; ειλικρινα συγνωμη αλλα θεωρω οτι ο ανθρωπος θα σκεφτει πολλες δικαιολογιες για να πεισει τον εαυτο του οτι αυτο που κανει ειναι σωστο.... και δεν το βλεπω απο ανθρωπιστικη πλευρα, απλα το βλεπω ως μια ζωη που δεν της δινεται το δικαιωμα να ζησει.

Y.Σ. το σχολιο μου απευθυνεται στην dalian, απλα δεν πατησα απαντηση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top