Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

stiliandreas

Νεοφερμένος

Ο stiliandreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το θέμα είναι οτι το εχει παρει αποφαση κι εγω δεν ειμαι με τιποτα ετοιμος για ενα παιδι και ετσι οπως ειναι τα πραγματα οικονομικα και επισης προσεχα συνεχως...μονο μια φορα θυμαμαι οτι ειχαμε ατυχημα αλλα ειχε περιοδο μετα κανονικα . Δεν θελω και εγω ενα παιδι απο μια κοπελα που δεν θελω να την βλεπω καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανδρεας1991

Νεοφερμένος

Ο Ανδρεας1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Το θέμα είναι οτι το εχει παρει αποφαση κι εγω δεν ειμαι με τιποτα ετοιμος για ενα παιδι και ετσι οπως ειναι τα πραγματα οικονομικα και επισης προσεχα συνεχως...μονο μια φορα θυμαμαι οτι ειχαμε ατυχημα αλλα ειχε περιοδο μετα κανονικα . Δεν θελω και εγω ενα παιδι απο μια κοπελα που δεν θελω να την βλεπω καν.

Κοιτα μπορει να εχεις δικαιο οταν λες οτι δεν εισαι ετοιμος, αλλα το γεγονος οτι μπορει να μην θες να βλεπεις την κοπελα δεν σημαινει οτι αυτο πρεπει να επειρεαζει τα αισθηματα σου για το μωρο. Τωρα αφου αποφασισε να το κρατησει (και για μενα μπραβο της) πιστευω οτι πρεπει να την στηριξεις... καλο θα ηταν να ζητησεις και τεστ πατροτητας αφου λες οτι προσεχες για να εισαι σιγουρος. Ξερω οτι ειμαστε στην Ελλαδα και ειμαστε πολλα χρονια πισω αλλα το γεγονος οτι εμεινε η κοπελα εγγυος δεν σημαινει οτι πρεπει και να παντρευτειτε... θεωρω οτι αν το παιδι ειναι δικο σου( χωρις να σε προσβαλλω) πρεπει να το αναγνωρισεις, να σταθεις στην κοπελα και φυσικα και στο παιδι που θα χρειαστει εναν πατερα, ασχετα το τι θα κανεις με την κοπελα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το θέμα είναι οτι το εχει παρει αποφαση κι εγω δεν ειμαι με τιποτα ετοιμος για ενα παιδι και ετσι οπως ειναι τα πραγματα οικονομικα και επισης προσεχα συνεχως...μονο μια φορα θυμαμαι οτι ειχαμε ατυχημα αλλα ειχε περιοδο μετα κανονικα . Δεν θελω και εγω ενα παιδι απο μια κοπελα που δεν θελω να την βλεπω καν.

Ωραια, απο την στιγμη που δεν θελεις το παιδι, το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι απλα να την παρεις ενα τηλεφωνο να της πεις πως το ξερεις και πως αν χρειαστει τιποτα θα εισαι διπλα της. Λογικα, αν εχετε τοσο ασχημες σχεσεις δεν θα θελει και τιποτα παραπανω απο εσενα.

ο εγωισμός είναι αυτός που θα δώσει αξία στην ιδιότητα του πατέρα για να πει ότι "ξες κάτι αυτό είναι και δικό μου άρα..." ενώ στην πραγματικότητα η συνεισφορά του είναι ελάχιστη.

τα περί ηθικής τα αφήνω στην κρίση του καθενός

Υπαρχουν και αυτοι που δεν σκεφτονται τις ζωες των υπολιπων με βαση το εγω τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stiliandreas

Νεοφερμένος

Ο stiliandreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χιλια συγνωμη το διατιπωσα λαθος...εννοουσα οτι το εχει παρει αποφαση να το ριξει γιατι και αυτη εινα παρα πολυ δυσκολα οικονομικα αλλα και ξερει οτι δεν θελω να την ξαναδω...απλα αισθανομαι λιγο ασχημα και θα επρεπε να μου το χει πει και η ιδια απο μονη της, ειμαι σε δυσκολη θεση γιατι η κοπελια που μου το ειπε μου το εμπιστεθτηκε και να μην της κανω κουβεντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σφεντονας

Νεοφερμένος

Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Αρκετες γυναικες (δυστυχως η ευτυχως) ειναι αναγκασμενες να κανουν εκτρωση. Οι μονες επιπτωσεις μπορει να ειναι ψυχολογικες. Σκεφτειτε πως στην Τουρκια ο γυναικειος πληθυσμος ξεσηκωθηκε εναντια στο νομο που ελεγε οχι στις εκτρωσεις. Ακομα και η Χρυση Αυγη εχει πει πως οι εκτρωσεις ειναι εγκλημα κατα της φυλης, δηλαδη -συμφωνα με αυτους- οι γυναικες οι οποιες ειναι ανεργες η χαμηλομισθες θα ειναι αναγκασμενες η να ζησουν την απολυτη οικογενειακη εξαθλιωση η να κανουν παρανομη εκτρωση με εντελως πρωτογονα μεσα, ακομα κι αν υπαρχει ο κινδυνος να χασουν την ιδια τους την ζωη. Οποτε ναι στις εκτρωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανδρεας1991

Νεοφερμένος

Ο Ανδρεας1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μια ερωτηση; Στο θεμα της θανατικης ποινης σχεδον ολοι απαντησαν οτι δεν εχει κανενας δικαιωμα να αφαιρει την ζωη ενος αλλου( ακομα και του χειροτερου βαρυποινιτη) αλλα στο θεμα της εκτρωσης παρα πολλα ατομα ειναι υπερ. Φοβερο δεν ειναι; οταν μιλαμε για κατι που δεν μας αγγιζει(θανατικη ποινη) ειμαστε ανθρωπιστες και ολα μελι γαλα, οταν ομως μιλαμε για κατι που μπορει να μας συμβει τοτε τα πραγματα αλλαζουν ( να μεγαλωσει το μωρο μεσα στην φτωχεια; οχι να το σκοτωσουμε γιατι απλα ειναι εμβρυο ακομα οποτε δεν θα το καταλαβει). Λιγο ντροπη! Και μην ακουω για οικονομικο προβλημα γιατι ο ανθρωπος εχει μαθει να ζει με πολλα και εκει ειναι το προβλημα( δεν μιλαω για αστεγους κτλ.). Μιλαω γι αυτους που εχουν οικονομικο προβλημα και ομως συνεχιζουν να ξοδευουν χρηματα σε ανουσια πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μια ερωτηση; Στο θεμα της θανατικης ποινης σχεδον ολοι απαντησαν οτι δεν εχει κανενας δικαιωμα να αφαιρει την ζωη ενος αλλου( ακομα και του χειροτερου βαρυποινιτη) αλλα στο θεμα της εκτρωσης παρα πολλα ατομα ειναι υπερ. Φοβερο δεν ειναι; οταν μιλαμε για κατι που δεν μας αγγιζει(θανατικη ποινη) ειμαστε ανθρωπιστες και ολα μελι γαλα, οταν ομως μιλαμε για κατι που μπορει να μας συμβει τοτε τα πραγματα αλλαζουν ( να μεγαλωσει το μωρο μεσα στην φτωχεια; οχι να το σκοτωσουμε γιατι απλα ειναι εμβρυο ακομα οποτε δεν θα το καταλαβει). Λιγο ντροπη!

Η διαφορα ειναι στον ορισμο της ζωης...! Ενας ανθρωπος που εχει καταδηκαστει, προφανος ειναι ζωντανος. Ενα εμβρυο, χωρις αισθησεις, χωρις σκεψη, χωρις συνηδηση, για εμενα δεν εχει ζωη... Δεν ειναι ζωντανο ων!
Με την δικη σου λογικη και τα σπερματοζωαρια που πανε στραφη ειναι μια δολοφονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανδρεας1991

Νεοφερμένος

Ο Ανδρεας1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Η διαφορα ειναι στον ορισμο της ζωης...! Ενας ανθρωπος που εχει καταδηκαστει, προφανος ειναι ζωντανος. Ενα εμβρυο, χωρις αισθησεις, χωρις σκεψη, χωρις συνηδηση, για εμενα δεν εχει ζωη... Δεν ειναι ζωντανο ων!
Με την δικη σου λογικη και τα σπερματοζωαρια που πανε στραφη ειναι μια δολοφονια!

Αυτο με τα σπερματοζωαρια ειναι ακυρο γιατι απο ολα τα εκατομμυρια που παραγουμε <<εκεινη την ωρα>> ενα θα τεκνοποιησει, και τα σπερματοζωαρια δεν εχουν ακομα μορφη και ουτε θα παρουν αν δεν βρουν ωαρια( δεν χρειαζεται να συνεχισω ελπιζω να καταλαβαινεις οτι ο ισχυρισμος σου ειναι λαθος). Για το θεμα με την συνηδηση και τις αισθησεις που λες εχεις δικιο, ακομη δεν εχει, ομως αν δεν κανεις εκτρωση θα εχει και συνηδηση και ζωη και σκεψη.... Και θα σου πω γιατι δεν μου αρεσει η εννοια της εκτρωσης. Γιατι η λογικη της ειναι οτι δεν μας αρεσει και οτι δεν θελουμε το πεταμε. και ενα παραδειγμα τελευταιο....

Ξυπνας στο σπιτι σου, και βγαινεις εξω. Μολις ανοιγεις την πορτα βλεπεις ενα μικρο σπουργιτι αβοηθητο. Εισαι πολυ φτωχος και ξερεις οτι για να το φροντισεις πρεπει να περιωρισεις πολλα πραγματα, ομως αποφασιζεις να το κρατησεις. Συναντας τεραστιες δυσκολιες στην πορεια και στην ανατροφη του, ομως προσπαθεις και τα καταφερνεις. Και στο τελος οταν το σπουργιτι μεγαλωνει αρκετα, το βλεπεις να ανοιγει τα φτερα του και να πεταει και απλα εισαι ευτυχισμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μα το ιδιο ακριβως ισχυει... ενα ωαριο που εχει ενωθει με ενα σπερματοζωαριο δεν εχει ζωη, ουτε το σπερματοζωαριο εχει ζωη. Και τα δυο ομως εχουν εν δυναμη ζωη.
Αν βαλεις προφυλακτικο αφαιρεις την δυνατοτιτα απο το σπερματοζωαριο (και ο ωαριο που θα αποβαλει ο οργανισμος μετα το τελος του κυκλου), και αν κανεις εκτρωση αφαιρεις την δυνατοτιτα απο την ενωση αυτων των δυο. Το σταδιο στο οποιο παρεμβενεις αλλαζει, οχι η ουσια.

Το σπουργιτι ειναι ηδη ζωντανο, οποτε δεν ειναι το ιδιο και δεν συγκρινετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Λοιπόν ,κι εγώ είμαι κατά της έκτρωσης.Πρόκειται για μια ζωή , μας αρέσει είτε όχι. Δεν είναι σπερματοζωάριο είναι έμβρυο ,έχει ψυχή.
Είναι μια ζωή που εξαρτάται αποκλειστικά απο εσένα κι εσύ την πληγώνεις. Αν είχαμε οπτική επαφή με το έμβρυο ,θα το σκοτώναμε; Όχι .Γιατί η καθεμιά θα έβλεπε το παιδί της , όχι κάτι που επιλέγει να πιστεύει ότι είναι ασήμαντο.
Ό,τι δεν μπορούμε να δούμε ,δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει .
Κατα τη διάρκεια της έκτρωσης ,το έμβρυο προσπαθεί να αμυνθεί .τραβιέται προς το εσωτερικό της μήτρας . Αλλά δεν μπορεί να το αποφύγει ,κομματιάζεται...
Ειδικά αν είναι 5 μηνών ,έχει τις αισθήσεις του αναπτυγμένες .Υπάρχουν περιπτώσεις που έμβρυα μεγαλύτερα των 5 μηνών ήταν ζωντανά μετά την έκτρωση και τα πνίγουν με τον ομφάλιο λώρο.
Η έκτρωση βέβαια προκαλεί προβλήματα και στην γυναίκα όπως μολύνσεις,αδυναμία τεκνοποίησης και κατάθλιψη.
Ας γίνουμε πιο υπεύθυνοι αλλιώς ας δεχόμαστε τις συνέπειες των πράξεών μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απο το βιβλιο "τα 195 πραγματα που δεν θελουν να γνωριζετε", του Τομας Αμπερκορν

Η εκστραρεια οτι τα εμβρυα νιωθουν πονο ειναι αβασιμη

Εδω και πολλα χρονια, η διεθνης εκστρατεια των πολεμιων των εκτρωσεων υποστηριζει οτι απο την εισοστη εβδομαδα της κυησης τα εμβρυα νιωθουν πονο. Στις Ηνωμενες Πολιτειες, για παραδειγμα, το Κογκρεσο προτιθεται να υποχρεωσει τους γιατρους να ενημερωνουν σχετικα τις γυναικες που επιθυμουν να διακοψουν την κυηση, και να τους προτεινουν ναρκωση του εμβρυου. Οι Γερουσιαστες του Αρκανσας και της Τζορτζια υπερψηφισαν την προταση, ενω το παραδειγμα τους σκεφτονται να ακολουθησουν και αλες πολιτειες.
Η προταση να ναρκωνεται το εμβρυο εχει αποτελεσει θεμα προβληματισμου οσον αφορα και τις ενδομητριες επεμβασεις.
Ωστοσο, η αποψη οτι το εμβρυο νιωθει πονο ειναι αβασιμη.Ειναι αληθεια οτι παλιοτερες ερευνες υποστιριζαν πως το εμβρυο αποτραβιοταν πισω τρομαγμενο οταν εβλεπε ενεσεις, κι εκανε μορφασμους κατα τη διαρκεια υποτιθεμενα επωδυνων επεμβασεων, Ωστοσο, οι ιδιες αντιδρασεις παρατηρηθηκαν και σε εγκεφαλικα νεκρους ενηλικους οπως και σε εμβρυα με ανγκεφαλια, τα οποια δεν ειχαν δηλαδη αισθητιριακο φλοιο. Τα νευρικα κυκλωματα του εμβρυου που του επιτρεπουν να αισθανεται πονο δεν αναπτυσονται παρα μονο μετα την εικοστη ενατη εβδομαδα της κυησης. ΑΚομη και τοτε ομως, το εμβρυο ειναι βυθισμενο σε υπνο βαθυ χαρη σε μια ορμονη με αναισθητικη δραση η οποια βρισκεται στον πλακουνται, την πρεγενολονη.
Επιπλεον, η εγχυση καποια αναισθητικης ουσιας οπως η μορφινη θα μπορουσε να εχει καταστροφικες επιπτωσεις σστο εμβρυο στο οποιο σκεφτομαστε να κανουμε επεμβαση.
Η προαναφερθεισα εκστρατεια λοιπον βασιζεται σε λανθασμενες υποθεσεις και, οσον αγορα, τουλαχιστον, τις Ηνωμενες Πολιτειες, καθοδηγειται αποκλειστικα απο ιδεολογικους σκοπους.

Λοιπόν ,κι εγώ είμαι κατά της έκτρωσης.Πρόκειται για μια ζωή , μας αρέσει είτε όχι. Δεν είναι σπερματοζωάριο είναι έμβρυο ,έχει ψυχή.
Είναι μια ζωή που εξαρτάται αποκλειστικά απο εσένα κι εσύ την πληγώνεις. Αν είχαμε οπτική επαφή με το έμβρυο ,θα το σκοτώναμε; Όχι .Γιατί η καθεμιά θα έβλεπε το παιδί της , όχι κάτι που επιλέγει να πιστεύει ότι είναι ασήμαντο.
Ό,τι δεν μπορούμε να δούμε ,δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει .
Κατα τη διάρκεια της έκτρωσης ,το έμβρυο προσπαθεί να αμυνθεί .τραβιέται προς το εσωτερικό της μήτρας . Αλλά δεν μπορεί να το αποφύγει ,κομματιάζεται...
Ειδικά αν είναι 5 μηνών ,έχει τις αισθήσεις του αναπτυγμένες .Υπάρχουν περιπτώσεις που έμβρυα μεγαλύτερα των 5 μηνών ήταν ζωντανά μετά την έκτρωση και τα πνίγουν με τον ομφάλιο λώρο.
Η έκτρωση βέβαια προκαλεί προβλήματα και στην γυναίκα όπως μολύνσεις,αδυναμία τεκνοποίησης και κατάθλιψη.
Ας γίνουμε πιο υπεύθυνοι αλλιώς ας δεχόμαστε τις συνέπειες των πράξεών μας.



Ελπιζω να σου απανταει επαρκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=GMlW0QM13pE

και ο υπέρηχος επίσης
2:53 και μετά

Όσο για τον Άμπερκορν ήταν δημοσιογράφος,όχι κανένας διακεκριμένος επιστήμονας.Ο καθένας μπορεί να γράψει ένα βιβλίο και να πει ότι τον βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Έκτρωση νομικά επιτρέπεται απ' όσο ξέρω μέχρι και την 12η εβδομάδα. Πέραν τούτου επιτρέπεται μόνο αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι υγείας του εμβρύου ή της μητέρας που δεν επιτρέπουν την συνέχιση της κύησης. Συνεχίστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fullface213

Νεοφερμένος

Η fullface213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
λοιπόν εγώ έχω να πω ότι ειμαι κατά της εκτρωσης γιατί είναι πολύ κακό αυτό το πράγμα επειδή αφαιρείς τη ζωή ενός ανθρώπου τώρα θα μου πείτε ότι μέσα στη κοιλια δεν είναι άνθρωπος όμως κάνετε λάθος γιατι ειναι λες και σκοτώσεις ένα παιδί βασικά σκοτώνεις ένα παιδί εγώ έχω να πω ότι η μάνα μου έκανε 5 παιδιά κι με μια αποβολή κι τα 2 μου αδελφια τα έχω μεγαλώσει εγώ κι ξερω πως ειναι. εγώ σχετικα ειμαι σε μικρή ηλικία κι άμα μου τύχαινε κάτι τέτοιο ειναι "σιγουρο" ότι δεν θα έκανα έκτρωση γιατι το θεωρώ αμαρτία μεγάλη. έχω να πω πριν κάνετε μια έκτρωση "σκεφτείτε το " ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
λοιπόν εγώ έχω να πω ότι ειμαι κατά της εκτρωσης γιατί είναι πολύ κακό αυτό το πράγμα επειδή αφαιρείς τη ζωή ενός ανθρώπου τώρα θα μου πείτε ότι μέσα στη κοιλια δεν είναι άνθρωπος όμως κάνετε λάθος γιατι ειναι λες και σκοτώσεις ένα παιδί βασικά σκοτώνεις ένα παιδί εγώ έχω να πω ότι η μάνα μου έκανε 5 παιδιά κι με μια αποβολή κι τα 2 μου αδελφια τα έχω μεγαλώσει εγώ κι ξερω πως ειναι. εγώ σχετικα ειμαι σε μικρή ηλικία κι άμα μου τύχαινε κάτι τέτοιο ειναι "σιγουρο" ότι δεν θα έκανα έκτρωση γιατι το θεωρώ αμαρτία μεγάλη. έχω να πω πριν κάνετε μια έκτρωση "σκεφτείτε το " ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!

επι του θεματος: υπαρχει ενα ωραιο βιντεο που αξιζει να το δει κανεις https://www.youtube.com/watch?v=xEZYOUZqOz8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aleχrapak

Νεοφερμένος

Ο aleχrapak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Προσωπικά, είμαι κατά των εκτρώσεων. Έτσι, μια ζωή χάνεται, δολοφονείται. Η γυναίκα ή -σε πολλές περιπτώσεις η έφηβη- που θα μείνει έγκυος λόγω..."λάθους" να μάθει ότι...τα λάθη πληρώνονται. Η στιγμιαία ηλιθιότητα αυτών δεν θα χρησιμοποιηθεί ως αιτία για δολοφονία μιας ζωής. Βέβαια, είμαι υπέρ των εκτρώσεων σε περιπτώσεις βιασμού, ή κατάχρησης γυναίκας ανίκανης να αντισταθεί σε σεξουαλικό βιασμό, αποπλάνηση, καθώς και σε περιπτώσεις αιμομιξίας. Βέβαια, σε αυτήν την κατηγορία των "υπέρ" μπαίνουν και τα νεογνά που αποδεδειγμένα θα έχουν προβλήματα ανίκανα να αντιμετωπιστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δεν μπορείς να απαντήσεις με ένα υπέρ ή ένα κατά, σε ένα τόσο μεγάλο θέμα. Το θέμα της έκτρωσης θα πρέπει να εξετάζεται πάντα κατά περίπτωση. Αυτό που δεν δικαιολογώ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ είναι να γίνεται κατ' επανάληψη ως μέτρο αντισύλληψης. Γνωρίζω γυναίκα που έχει φτάσει τις 7.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Η γυναίκα ή -σε πολλές περιπτώσεις η έφηβη- που θα μείνει έγκυος λόγω..."λάθους" να μάθει ότι...τα λάθη πληρώνονται.

Να την πληρώσει το παιδί το πήδημα της μάνας του! :devil:

Ωραία τα λες. Για πες κι άλλα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της έκτρωσης μόνο σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα υγείας που να απειλεί την μητέρα ή το έμβρυο. Αν όχι είμαι κατά και το θεωρώ δολοφονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Κάπου είχα δει ένα βίντεο με μια γυναίκα η οποία είχε επιζήσει μετά απο την διαδικασία της έκτρωσης που υποβλήθηκε η μητέρα της.
Σκληρά φάρμακα, δηλητήρια και δεν κατάφεραν να επιφέρουν τον θάνατο του εμβρύου, με αποτέλεσμα να κάνει εκστρατεία για να ενημερώσει τον κόσμο.
Ναι, ήταν απο τις ποιο συγκλονιστικές στιγμές που μπορώ να θυμάμαι, αυτό το βίντεο.
Η έκτρωση, αποτελεί έγκλημα.
Η σωστή ενημέρωση είναι κάτι το ασύλληπτο... αγνοεί παντελώς το αποτέλεσμα της, αυτή - ός που το πράττει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top