Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της έκτρωσης μόνο σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα υγείας που να απειλεί την μητέρα ή το έμβρυο. Αν όχι είμαι κατά και το θεωρώ δολοφονία.

ακριβώς.
και έπειτα πώς μπορείς να σκοτώσεις μια ζωή που μεγαλώνει μέσα σου,που έχει τα γονίδιά σου,που η ύπαρξή του οφείλεται σε εσένα και στον σύντροφό σου;
πως ζεί μία γυναίκα ειδικά,μετά από αυτό;
όταν ξέρεις ότι το παιδί αυτό εάν ερχόταν στον κόσμο θα υπέφερε ή/και θα ζούσε ελάχιστα,στην ουσία το σώζεις και σώζεις και τον εαυτό σου από έναν ακόμη χειρότερο αποχωρισμό.
άλλα μία απόλυτα υγιή ζωή πως μπορείς να τη σκοτώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ακριβώς.
και έπειτα πώς μπορείς να σκοτώσεις μια ζωή που μεγαλώνει μέσα σου,που έχει τα γονίδιά σου,που η ύπαρξή του οφείλεται σε εσένα και στον σύντροφό σου;
πως ζεί μία γυναίκα ειδικά,μετά από αυτό;
όταν ξέρεις ότι το παιδί αυτό εάν ερχόταν στον κόσμο θα υπέφερε ή/και θα ζούσε ελάχιστα,στην ουσία το σώζεις και σώζεις και τον εαυτό σου από έναν ακόμη χειρότερο αποχωρισμό.
άλλα μία απόλυτα υγιή ζωή πως μπορείς να τη σκοτώσεις;
Πραγματικά λυπητερό το γεγονός ότι γίνονται τόσες πολλές εκτρώσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Πραγματικά λυπητερό το γεγονός ότι γίνονται τόσες πολλές εκτρώσεις..

Οταν ο κοσμος δε ξερει πως να πηδιεται και σε τι ηλικιες να το κανεις τι περιμενεις να γινεται .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οταν ο κοσμος δε ξερει πως να πηδιεται και σε τι ηλικιες να το κανεις τι περιμενεις να γινεται .
Είπα ότι είναι ένα λυπηρό γεγονός.
Εννοείται ότι κατά κύριο λόγο οφείλεται σε ελλιπή ενημέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Είπα ότι είναι ένα λυπηρό γεγονός.
Εννοείται ότι κατά κύριο λόγο οφείλεται σε ελλιπή ενημέρωση.

λυπηρο ναι , αλλα δε το λες και ελλιπης ενημερωση . εγω απο την το γυμνασιο θυμαμαι μας λεγανε με τις ωρες για μεθοδους αντισυλληψης κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Είμαι κατά της έκτρωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Σιγουρα ειμαι κατα της εκτρωσης ομως τη δικαιολογω απολυτα σε περιπτωση οπου η γυναικα (το κοριτσι) επεσε θυμα βιασμου και φυσικα οταν υπαρξει καποιο σοβαρο θεμα υγειας...
Δε δικαιολογω ομως πολλες συνομιληκες μου που "κατα τυχη" εμειναν εγκυες και κανουν εκτρωση...Νομιζω οτι ειναι χρεος της να ωριμασεικαι να φερει στον κοσμο αυτο το παιδι....Εστω βρε αδερφε να το δωσει για υοθεσια...οχι ομως να το σκοτωσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ντάξει μερικοί είστε τέρμα απόλυτοι και μιλάτε εκ του ασφαλούς.
Λάθη και ατυχήματα μπορεί να γίνουν και χωρίς να το θες. Μήπως να μη κάνει και κανένας σεξ μέχρι να είναι έτοιμος για παιδί, μιας και καμία μέθοδος δε προσφέρει 100% αντσύλληψη;


Τι λέτε δηλαδή; Μια 16χρονη ή 20χρονη ή οποιαδήποτε, να παρατήσει το σχολείο, τις σπουδές της, τη ζωή της για να μεγαλώσει ένα παιδί που δε το ήθελε εξ' αρχής; Να καταδικαστούν οι ζωές τους από ένα λάθος;
Από τη στιγμή που η κοπέλα/γυναίκα αποφασίζει να κάνει έκτρωση είναι δικαίωμά της και δε πρέπει να κατακρίνεται, είναι η ζωή της και θα κάνει αυτό που θέλει με τη ζωή της και το σώμα της, δε θα τιμωρηθούν 2 ζωές για μια απροσεξία της στιγμής, και προφανώς είναι λογικό να προτιμήσεις τη ζωή σου από ένα κύτταρο.
Shit happens, δε θα τους κρεμάσουμε κιόλας.

φυσικά όταν αυτό προκύπτει από γκαντεμιά και όχι ως μέθοδος αντισύλληψης που το χρησιμοποιούν μερικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
άλλα μία απόλυτα υγιή ζωή πως μπορείς να τη σκοτώσεις;

Καλα , και τα αρνακια και τα χοιρινα που τρως απολυτα υγιη ζωη ειναι ,αλλα δε βλεπω να σε ενοχλει.Και στο σταδιο αυτο , ή νοητικη ικανοτητα του χοιρινου ειναι μεγαλυτερη απο του εμβρυου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καμια μεθοδος αντισυλληψης δεν σε καλυπτει 100%!Μιλουσα με μια μητερα τις προαλλες και μου ειπε οτι και τα δυο της τα παιδια τα συνελαβε ενω χρησιμοποιουσαν με τον αντρα της προφυλακτικο!Τα αντισυλληπτικα επισης δεν μπορεις να τα παιρνεις εφ οσου ζωης!Ενα καλοκαιρι που ειχα καθυστερηση(συμβαινει λογω ζεστης συχνα), πηρα τηλεφωνο εντρομη τον γυναικολογο μου και μου ειπε να κανω τεστ εγκυμοσυνης ακομα και αν δεν ειχα κανενα "ατυχημα" με το προφυλακτικο γιατι απλα "πολλα συμβαινουν κοριτσι μου" :eek: (μεχρι να το δω αρνητικο παιζει να μου ασπρισαν καποιες τουφες)!Τις περιπτωσεις βιασμου δεν τις συζηταω καν,ποιος θα υποχρεωσει ενα νεαρο κοριτσι να μεγαλωσει ενα παιδι (που το μεγαλωμα ενος παιδιου δεν σταματει ποτε) επειδη καποιος,που δεν βρισκω καν λογια να τον χαρακτηρισω, ασελγησε πανω της?Πως θα νιωθει η ιδια για αυτο το πλασμα?... Η καθε γυναικα εχει δικαιωμα να κανει ο,τι θελει στο σωμα της, αποψεις οπως "τι θα πει η κοινωνια/η εκκλησια" δεν βοηθησαν ποτε κανεναν. Αν μια γυναικα δεν ειναι ετοιμη για μια τοσο μεγαλη αλλαγη στη ζωη της, με τι δυναμη θα δωσει στο παιδακι ολα οσα του χρειαζονται? Οι υιοθεσια και η αναδοχη ειναι μεγαλες συζητησεις...Παντως στις περιπτωσεις των εκτρωσεων, η γυναικεια ψυχολογια ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ απο ενοχες!Ενοχες που δημιουργουνται απο τις προκαταληψεις ολων αυτων που μιλανε "εκ του ασφαλους"! Η μητροτητα θα πρεπει να ειναι μια συνειδητη επιλογη και μια δεσμευση αγαπης και φροντιδας, οχι ενα "ελα μωρε, δεν ηθελα να το ριξω"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν κάνω λάθος το λεγόμενο “χάπι της επόμενης ημέρας“ δεν εμποδίζει τη δημιουργία εμβρύου ενώ έχει προηγηθεί σύλληψη; Αν ναι τότε γιατί να προχωράει η εγκυμοσύνη και να οδηγείται η γυναίκα στην έκτρωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Γιατί δε καταλαβαίνεις πάντα ότι ''κάτι'' έγινε για να το προλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Και επίσης το χάπι της επόμενης ημέρας αν δεν κάνω λάθος μπορεί να χρησιμοποιείται max 2 φορές τον χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Και επίσης το χάπι της επόμενης ημέρας αν δεν κάνω λάθος μπορεί να χρησιμοποιείται max 2 φορές τον χρόνο

Εγώ ξέρω για μια φορά στη ζωή μας....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
να γεννησει η κοπελα κι αμα δεν μπορει να το κρατησει ή δεν το θελει,μπορει να το δωσει για υιοθεσια.
ειναι μια ψυχουλα,δεν καταλαβαινω γιατι να μη δωσει χαρα σε αλλους γονεις και να ζησει κιολας..
ΚΑΤΑ της εκτρωσης 100%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ ξέρω για μια φορά στη ζωή μας....:confused:
Και εγώ έτσι έχω ακούσει. Και ότι γενικά είναι επικίνδηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Αυτό το θέμα είναι πολύ λεπτό και η απόφαση δίκοπο μαχαίρι. Δε θα θελα ποτέ μα ποτέ να βρεθώ σε τέτοια θέση. Πιστεύω θα τρελαινόμουν. :/:
Κι ενώ στη σύλληψη συμμετέχουν κι οι δύο, το βάρος αυτής της απόφασης πέφτει συνήθως εξ ολοκλήρου στη γυναίκα. Ειδικά αν η σχέση είναι στην αρχή της ή δεν είναι σοβαρή κι ο άλλος είναι στην κοσμάρα του ... τέρμα ζόρικο.
Πιστεύω πως αν μου συνέβαινε μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, το πιθανότερο είναι πια να το κρατούσα γιατί δε θα άντεχα το βάρος του να σκοτώσω μία ψυχή μέσα μου. :/: Κι από κει θα ξεκινούσε ένας γολγοθάς βέβαια, αλλά τα πράγματα στη ζωή δεν έρχονται πάντα όπως τα θέλουμε.
Δεν το εύχομαι σε καμία κοπέλα να μπει σε τέτοιο δίλημμα γιατί όποια κι αν είναι η απόφασή της, θα έχει μεγάλο κόστος σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καμια μεθοδος αντισυλληψης δεν σε καλυπτει 100%!Μιλουσα με μια μητερα τις προαλλες και μου ειπε οτι και τα δυο της τα παιδια τα συνελαβε ενω χρησιμοποιουσαν με τον αντρα της προφυλακτικο!

Πώς έγινε αυτό?Μήπως δεν το χρησιμοποιούσαν σωστά?(Πρέπει να το φοράς από την αρχή κτλ).Το προφυλακτικό εμποδίζει το σπέρμα να περάσει στον κόλπο και είναι 100 τοις εκατό ασφαλές όταν χρησιμοποιείται σωστά.Οι μόνες περιπτώσεις να προκύψει εγκυμοσύνη ειναι να σπάσει,να βγει,να μη τοποθετηθεί από την αρχή.Επίσης, η σωστή χρήση προφυλακτικού σε συνδυασμό με την μέθοδο της διακεκομμένης συνουσίας και τον έλεγχο του προφυλακτικου μετά για τυχόν φθορές νομίζω είναι 1000 τα εκατό ασφαλής.:)
Σχετικά με την έκτρωση σε μερικές περιπτώσεις είμαι υπέρ -όπως στην περίπτωση που μια γυναίκα μείνει εγκυος μετά από βιασμό.Όταν όμως πρόκειται για λάθος που έχει ως συνέπεια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη καλό είναι να γίνεται μια προσπάθεια από το ζευγάρι και τον κοινωνικό τους περίγυρο,καθώς και τις υπηρεσίες πρόνοιας (ιδιαίτερα στις νεαρές ηλικίες) για στήριξη,ώστε να μην καταφύγουν στην έκτρωση.Βέβαια αν οι γονείς θεωρούν και μετά από όλα αυτά οτι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να μπορέσουν να μεγαλώσει σωστά αυτό το παιδί να προχωρούν στην εκτρωση.Με άλλα λόγια η έκτρωση πρέπει να αποτελεί την έσχατη λύση και όχι την πρώτη σκέψη σε τέτοιες περιπτώσεις, σύμφωνα πάντα με τη δική μου άποψη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Παντως αν η δικια μου κοπελα μεινει εγκυος τοτε τον τελευταιο λογο θα τον εχει αυτη.
Οτι και να αποφασισει (δηλαδη αν θα το κρατησει ή αν θα το ριξει) εγω θα ειμαι διπλα της:)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανατολή

Νεοφερμένος

Η ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Είμαι εντελώς κατά αυτών, αλλά μπορώ να το δεχτώ σε ορισμένες ειδικές περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top