Ρατσισμός κατά των Αλβανών: Ποιος φταίει;

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μια απο τις καλύτερες μου φίλες είναι Αλβανίδα. Ειναι το πιο υπέροχο άτομο που έχω γνωρίσει ποτε και η οικογένεια της ειναι πολυ καλοί ανθρωποι που δουλεύουν σκληρά. Είδα και άλλες "φίλες" μου, Ελληνίδες, που φερθηκαν όσο πιο άσχημα γινόταν. Γενικά, ο ρατσισμός ειναι ο,τι πιο απαισιο υπάρχει. Και δυστυχώς βλέπουμε μικρά παιδιά να εχουν ρατσιστικές συμπεριφορές και να λένε πράγματα όπως αυτο που ανεφερες, και συχνά δεν αναγνωρίζουν οτι αυτο που κανουν ειναι κακό.

Επισης η κοπελα που ανεφερα ηταν/ ειναι (?) καλη μου φιλη. Για την οικογενεια της δεν εχω λογια! Οσο και για την αδερφη της που την σχολιαζουν στο χωριο... Αρνητικα βεβαια...Γιατι δεν πιστευουν πως μπορεσε να βγαλει 15.000 μορια μια αλβανιδα που ηρθε στο ελληνικο σχολειο οταν πηγαινε 3η γυμνασιου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Επισης η κοπελα που ανεφερα ηταν/ ειναι (?) καλη μου φιλη. Για την οικογενεια της δεν εχω λογια! Οσο και για την αδερφη της που την σχολιαζουν στο χωριο... Αρνητικα βεβαια...Γιατι δεν πιστευουν πως μπορεσε να βγαλει 15.000 μορια μια αλβανιδα που ηρθε στο ελληνικο σχολειο οταν πηγαινε 3η γυμνασιου....

και αυτο ειναι το χειροτερο απ'ολα...το οτι δεν μπορουμε να δεχτουμε οτι ενα "αλβανακι" που ειναι κατωτερο μας ειχε καλυτερη επιδοση απο τα καμαρια μας στο σχολειο!!!ποσες φορες δεν εχουν ξεσηκωθει ολοκληρες πολεις επειδη ενα αλβανακι θα σηκωσει την ενδοξη ελληνικη σημαια (οταν βεβαια το ειχε σηκωσει ενα παιδι απο την αγγλια νιωθαμε και υπερηφανοι)??εγω παντως θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που οι γονεις μου με στειλανε στο σχολειο που φοιτησα και που συνυπηρχαμε αρμονικα παιδια απο ολες τις χωρες...και μεσω των φιλων μου μπορεσα να γνωρισω τοσους υπεροχους πολιτισμους!!!αυτο το σχολειο εμενα μου προσεφερε παρα πολλα...και ηταν αυτο που με βοηθησε να απαλλαγω απο προκαταληψεις που ειχα υιοθετησει απο την κοινωνια!!! για το λυκειο μου βεβαια δεν θα μπορουσα να πω το ιδιο...αφου ακομα και ο θρησκευτικος μας εξεφραζε ανοιχτα τις ρατσιστικες του αντιληψεις!!εγω προσωπικα λυπαμαι παρα πολυ τους ρατσιστες γιατι δεν μπορουνα δουν ποσο ομορφος ειναι ο κοσμος μας!! δυστυχως τα μυαλα τους πια δεν μπορουμε να τα αλλαξουμε!!!! το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μαθουμε στα παιδια μας να ξεχωριζουν το καλο απο το κακο και το δικαιο απο το αδικο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Επισης η κοπελα που ανεφερα ηταν/ ειναι (?) καλη μου φιλη. Για την οικογενεια της δεν εχω λογια! Οσο και για την αδερφη της που την σχολιαζουν στο χωριο... Αρνητικα βεβαια...Γιατι δεν πιστευουν πως μπορεσε να βγαλει 15.000 μορια μια αλβανιδα που ηρθε στο ελληνικο σχολειο οταν πηγαινε 3η γυμνασιου....

Πλακα με κανεις? Εδω δεν μπορουν να δεχτουν οτι μια Αλβανιδα εβγαλε 19.200 μορια και περασε ιατρικη. Συνεβη στον τοπο μου και ακουστηκε πως με... ατιμια τα επιασε αυτα τα μορια. Μονο που κατι τετοιο δεν συμβαινει γιατι η κοπελα ηταν αριστη απο το δημοτικο ακομη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πριν κατηγορήσετε τους Έλληνες για ρατσισμό προς...τους αλλοδαπούς (Αλβανούς, Πακιστανούς,...κ.α.) σκεφτείτε μόνοι σας (αυτογνωσία) πόσο ρατσιστές είστε στους συνανθρώπους σας. Δεν διαχωρίζω φυλετικά. Διαχωρίζω ανθρώπους και μη ανθρώπους. Το θέμα θα έπρεπε πιο σωστά να λέει «Ρατσισμός κατά Ανθρώπων».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Και μου λεει:'' μην ανοιξεις τον φακελο με ονομα μεμορις'' ξερετε τι ειχε ο φακελος; Αλβανικα τραγουδια... [/U][/B]Νομιζε πως αν τα ανοιξω θα γελασω... Θα κοροιδεψω [/I]


Εδώ υπάρχει ρατσισμός στην Ελληνική παραδοσιακή μουσική. Πριν κάποιες δεκαετίες θεωρείτο «οπισθοδρομικός» όποιος δεν άκουγε το εμπορικό μουσικό ρεύμα της εποχής του π.χ. Bealtles, Doors, Clapton,...κ.α. και αντιθέτως, προτιμούσε λόγω βιωμάτων, να ακούσει κλαρίνα. Ο μουσικός πολιτισμός της Στερεάς Ελλάδος, της Μακεδονίας, της Ηπείρου ...που έχει συνοδεία κλαρίνου, είχε περάσει σε κοινωνική δυσμένεια από τους "νέους" και τους "πασοκομοντέρνους" της Αλλαγής. Άντε πες στους συμμαθητές (=γενιές facebook) ότι ακούς και Ελληνική παραδοσιακή μουσική. Μπήκες αμέσως στη black list που δεν ακούς depeche mode ή Στέλλα Καλλή. Δεν υπάρχει μόνο ρατσισμός για την Αλβανική μουσική, αλλά και εγχώριος, ντόπιος. Οι προοδευτικοί Ελληνάρες που ξεπέρασαν στη χαζομάρα και στον καταναλωτισμό και τους Αμερικάνους, έχουν ταυτίσει την Αλβανική μουσική με κάτι "βλάχικο" (αν και οι βλάχοι αποτέλεσαν πολιτισμικό στοιχείο της Ελληνικής παράδοσης ιδιαίτερα στα χωριά της Πίνδου). Γι' αυτό η κοπέλα αισθάνθηκε μειονεκτικά απέναντί σου. Είναι τουλάχιστον γελοίο να ντρέπεται κάποιος για την μουσική του κληρονομιά, ταυτότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Graves

Νεοφερμένος

Ο Graves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Είμαι από Αλβανία,ζω Ελλάδα εδώ και 11 χρόνια τώρα είμαι 16 χρονών,δηλαδή ήρθα από τα 5.Η μητέρα μου έχει τα ίδια χρόνια και αυτή,ενώ ο πατέρας μου ήρθε το 1993 ή το '94.Τις πρώτες φορές ερχόταν παράνομα και δουλεύε παράνομα.Αλλά όλο αυτό γινόταν επειδή τότε στην Αλβανία δεν μπορούσες να φύγεις από την χώρα λόγω του Χότζα.Από το '99 ο πατέρας μου είναι νόμιμος και τα τελευταία 2 χρόνια έχουμε κάνει αίτηση για ελληνική ταυτότητα.Αλλά,τίποτα,ακόμα και σε εμένα και στην αδερφή μου(που έχει γεννηθεί εδώ),ούτε σε εμάς δεν έχουν δώσει.
Από την πρώτη στιγμή που ήρθα Ελλάδα έπεσα θύμα ρατσισμού ειδικά τον πρώτο χρόνο που δεν ήξερα καν να μιλάω.Στην 1η δημοτικού ακόμα και οι μεγαλύτεροι ερχόντουσαν κορόιδευαν ενώ στο τμήμα μου συνέχεια με πείραζαν.
Δεν είχα κάποιο πρόβλημα καθώς η μαμά μου μου έλεγε πως αυτά θα περάσουν και είναι για λίγο καιρό.Και έτσι από την 2α δημοτικού που έμαθα να μιλάω καλά,άρχισα να κάνω παρέα με όλα τα παιδιά του τμήματος και μου φαιρόντουσαν όλοι άψογα.Εντάξει υπήρχαν εξεραίσεις και από το τμήμα μου και από τα άλλα,αλλά δεν με πείραζε.Έτσι κύλησε όλο το δημοτικό.
Στο γυμνάσιο άλλαξαν κάπως τα πράγματα,καθώς τότε ήταν η άνοδος της χρυσής αυγής.Αλλά πάλι δεν ασχολήθηκα με κανέναν και ας έλεγαν ότι θέλουν.Στο γυμνάσιο κατάλαβα πως οι περισσότεροι συμπατριώτες μου είναι ανόητοι και δημιουργούν συνέχεια προβλήματα και εδώ και 2-3 χρόνια έχω αρχίσει να καταλαβαίνω τον Ελληνικό λαό και την συμπεριφορά τους απέναντι στους Αλβανούς.Γιατί;Γιατί με τις δικές τους βλακείες(κλέβουν,καβγάδες με μικρότερους κυρίως χωρίς λόγω,δημιουργούν προβλήματα γενικά)αλλάζει και η δικιά μου εικόνα χωρίς να έχω κάνει τίποτα!Για αυτό και όταν με βρίζουν για την εθνικότητα δεν λέω τίποτα,γιατί έχουν δίκιο.Ξέρω ότι αυτά που λένε δεν ισχύουν για εμένα ή για την οικογένεια μου και για αυτό δεν αντιδράω.Αλλά όντως ισχύουν,θα έλεγα για το 70-80%..
Ακόμα και στο ποδόσφαιρο έχω δεχθεί ρατσισμό.Δεν ήμουν "ταλέντο" όταν είχα γραφτεί στην ομάδα μου έπαιζα 10 λεπτά στο τέλος.Δούλεψα σκληρά για 5 χρόνια και ξεπέρασα αυτούς που τους θεωρούσαν ταλέντά.Έχω ακούσει πολλούς γονείς από τα άλλα παιδιά,να μιλάνε άσχημα για εμένα αλλά δεν με νοιάζει καθόλου.Έχω δει πολλούς να γλύφονται στον προπονητή,αλλά πάλι δεν με νοιάζει.Δουλεύω σκληρά στις προπονήσεις και μόνος μου και τώρα έχω κερδίσει την εμπιστοσύνη των προπονητών και της διοίκησης και με έβαλαν και αρχηγό σε ομάδα Νέων Β εθνικής από μικρή ηλικία.:clapup:
Ορισμένοι προσπαθούν να με απομονώσουν κυριώς από την παρέα μου(αυτοί δεν ήταν στην παρέα αλλά μπήκαν),μου φέρονται άσχημα χωρίς να έχω κάνει κάτι.Αλλά όπως είπα δεν ασχολούμαι.Μόνο μια φορά που ένας είχε γίνει πολύ ενοχλητικός πήγα να τον βαρέσω,και τελικά την γλίτωσε μια με κλοτσιά :whistle: .. Αλλά εντάξει αυτός γενικά μου σπάει τα νεύρα από το δημοτικό φαίνοταν ότι είχε πρόβλημα μαζί μου..
Είδα κάποιον πάνω που είπε για σπιταρόνες κλπ στην Αλβανία.Δεν μπορώ να πω,έχουμε μεγάλο σπίτι γύρω στα 110 τ.μ. αλλά,προτιμώ την Ελλάδα και τους Έλληνες και ας μένω σε σπίτι μισό από το δικό μου..Αν πάτε στην Αλβανία θα καταλάβετε γιατί το λέω αυτό.Απόλυτο χάος.Μόνο στα Τίρανα έχουν καλυτερέψει τα πράγματα.
Προσωπικά εγώ νιώθω Έλληνας όπως οι γονείς μου και η αδερφή μου.Αγαπώ την Ελλάδα και είμαι ευτυχισμένος που μένω στην Ελλάδα.Ασχέτως που τώρα έχουν γίνει όλα άνω κάτω με την σημερινή κυβέρνηση.Όπως τα περισσότερα Ελληνόπουλα έχουν όνειρα και φιλοδοξίες για το μέλλον έτσι έχω και εγώ.Και εγώ και η οικογένεια μου προσπαθούμε για το καλύτερο κυρίως για την αδερφή μου και εμένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristina24

Νεοφερμένος

Η Tina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως ειμαστε πολυ σκληρος λαος απεναντι στους αλβανους!Τι εννοω???οτι αν καποιος γνωριζε μια Ιταλιδα/ο θα κοπανιοταν απο χαρα ενω αν τον πλησιαζε ενας Αλβανος θα ειχε βγαλει τα συμπερασματα του χωρις καν να τον γνωρισει και θα απομακρυνοτανε απο εκεινον!για αυτο οι Αλβανοι ειναι ρατσιστες!ειναι απολυτως λογικο!το 80% της χωρας μας τους αντιπαθει οσο δεν παει!!ενω αυτοι ειναι εδω απλως για να δουλεψουν!και μεσα στην καθημερινοτητα τους δεχονται ρατσιστηκα κ προσβλητικα σχολια για την εθνικοτητα τους!Μακαρι να μην χωριζαμε τους ανθρωπους σε κατηγοριες...εχω γνωρισει Ελληνες φασιστες..αλλα και Αλβανους καθως πρεπει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γνωρίζουμε όμως το ποινικό μητρώο των μεταναστών που δεχόμαστε Χριστίνα; Γιατί ωραία και καλά τα θεωρητικά σχόλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γνωρίζουμε όμως το ποινικό μητρώο των μεταναστών που δεχόμαστε Χριστίνα; Γιατί ωραία και καλά τα θεωρητικά σχόλια.
Το ότι δεν το ξέρεις δεν σε επιτρέπει να φέρεσαι σαν μαλάκας και απολίτιστος σε όποιον είναι Αλβανικής ή άλλης καταγωγής που εσένα δεν σε κάθεται καλά; Δεν πάει σε σένα αυτό γενική είναι η παρατήρηση στο σχόλιο γιατί το έχω ακούσει και από αλλού. Όπως είπε και η κοπέλα πιο πάνω αν κάποιος ήταν Ιταλός δεν θα είχες θέμα γιατί έτσι έμαθες αλλά αν ήταν Αλβανός μακριά μη μας μολύνει την Ελλάδα. Σόρρυ αλλά με τις προκαταλήψεις μεσαίωνα δεν τα πάω πολύ καλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στους Αλβανους εχει βγει το ονομα. Και δεν εχει βγει τυχαια. Ναι σαφως υπαρχουν και σωστοι Αλβανοι, τιμιοι, δουλευταραδες που προσπαθουν να τα φερουν βολτα υπο αντιξοες συνθηκες, εχω δει και Αλβανους που προκοψαν πραγματικα και πλεον ειναι ανετοι οικονομικα. Οταν ομως το 90% των κλεμμενων αυτοκινητων απο την Ευρωπη το βρισκουν στην Αλβανια, μετα απορρειτε γιατι εχει βγει ονομα στους Αλβανους; Και δεν το εχουν βγαλει μονο οι Ελληνες, το ιδιο λενε και οι Ιταλοι, το ιδιο και οι Βρετανοι και οσοι λαοι ειχαν Αλβανους μεταναστες. Ναι, αρνητικο το τσουβαλιασμα αλλα δεν ξυπνησαν ενα ωραιο πρωι οι Ελληνες ή οι Ιταλοι και λενε: Α απο σημερα θα ειμαστε ρατσιστες με τους Αλβανους.

Εμενα αυτο που με ενοχλει σε αρκετους Αλβανους που κατα περιοδους εχουμε ερθει σε επαφη (κυριως μαστορες, καθαριστριες κλπ) ειναι οτι δειχνουν αχαριστια προς την Ελλαδα και τους Ελληνες. Αρκετοι εχουν μια εντυπωση: και τι νομιζετε οτι εχετε καλυτερο στην Ελλαδα; Μια χαρα ειναι η Αλβανια. Αν δεν σ αρεσει δρομο. Simple as that. Παντως για να ειμαι δικαιος το ιδιο φαινομενο το εχω παρατηρησει και με Ελληνες της Γερμανιας. Τη χωρα που σου δινει ψωμι πρεπει να την σεβεσαι, οχι να την περνας απο τον κωλο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν έχει σημασία αν είναι Αλβανός ή Έλληνας ή ότι στο διάολο είναι, μη βάζετε ταμπέλες και ετικέτες σε όλους....
Οποιοσδήποτε φέρεται είτε ρατσιστικά είτε και υποτιμητικά προς τη χώρα που τον φιλοξενεί είναι άξιος γιουχαίσματος και αυτό ισχύει ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ και για Αλβανούς και για Ιταλούς και για Αφρικανούς και για ΟΛΟΥΣΣΣ.. Ακούς εκεί ''ξέρουμε το ποινικό μητρώο του ξένου μετανάστη που μπαίνει στη χώρα;;;;''...γιατί του Έλληνα που μένει στο δίπλα διαμέρισμα από σένα το ξέρεις;;; Βάζουμε ταμπέλες και πορευόμαστε... Προκατειλλημένοι ως το κόκκαλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Η ταμπελοποίηση που επικρατέι είναι τουλάχιστον απαραδεκτη! Τι πάει να πει είσαι Έλληνας είσαι Αλβανός είσαι Κινέζος είσαι Τούρκος; Ανθρωπος δεν είσαι εξάλλου; Βγαίνει τώρα ο κάθε πατέρας και λέει γιατί στο σχολειο του γιού του σημαιοφόρος ήταν Αλβανος, ε ας ηταν άξιος ο γιος σου ρε φίλε, και όχι μόνο εκει, ισχύει και στην εργασία αυτό.Όπου ο Έλληνας το βρίσκει υποτιμητικό να δουλέψει στην οικοδομή, ενώ ο μεταναστης όχι μόνο θα δουλέψει σαν το σκυλί για πενταροδεκάρες, αλλά θα σου πει και ευχαριστώ! Ακόμα για την δουλειά, μια κοπέλα από Σλοβενία που μένει στην περιοχή μου ( απόφοιτος νομικής) πήγε σε ένα δικηγορικό γραφείο να κάνει την πρακτική της, και ο δικηγόρος, όχι μόνο την έδιωξε αλλα την εβρισε και απο πάνω, και ο μαλάκας έβγαλε βρώμα ότι η κοπέλα του ζήτησε εργασία με άσεμνο τρόπο. Άλλο ενα παράδειγμα ειναι ένας 'έγχρωμος συμμαθητής μου, ο οποιος δεν τολμά να βγει από το σπίτι του λόγω των κακών σχολιων που δέχεται απο τους άλλους! Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μίσος για τους αλλοεθνείς, γιατί ναι, για μίσος πρόκειται! Η παρακάτω φωτογραφία νομίζω λέει πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
καλείται ο φίλος graves να καταθέσει και το ποινικό του μητρώο, για να είναι και νπβ σιγουρος :P
φχαρ'στώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εμενα αυτο που με ενοχλει σε αρκετους Αλβανους που κατα περιοδους εχουμε ερθει σε επαφη (κυριως μαστορες, καθαριστριες κλπ) ειναι οτι δειχνουν αχαριστια προς την Ελλαδα και τους Ελληνες. Αρκετοι εχουν μια εντυπωση: και τι νομιζετε οτι εχετε καλυτερο στην Ελλαδα; Μια χαρα ειναι η Αλβανια. Αν δεν σ αρεσει δρομο. Simple as that. Παντως για να ειμαι δικαιος το ιδιο φαινομενο το εχω παρατηρησει και με Ελληνες της Γερμανιας. Τη χωρα που σου δινει ψωμι πρεπει να την σεβεσαι, οχι να την περνας απο τον κωλο σου.

Ναι, αυτό ισχύει. Μου έχουν πει όμως άτομα που είναι από την Αλβανία ότι η Ελλάδα είναι παράδεισος σε σχέση με εκεί και ότι οι Αλβανοί είναι ρατσιστές και με τους ίδιους τους Αλβανούς που έχουν μεταναστεύσει. Αν δηλαδή κάποιος φύγει για Ελλάδα,θα τον σχολιάσουν, αν γυρίσει πίσω στην Αλβανία πάλι θα τον σχολιάσουν και θα τον θεωρούν Έλληνα. Και γενικά, ειδικά για παιδιά που έχουν μεγαλώσει στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο να γυρίσουν πίσω, αφού έχουν εντελώς διαφορετική νοοτροπία εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι, αυτό ισχύει. Μου έχουν πει όμως άτομα που είναι από την Αλβανία ότι η Ελλάδα είναι παράδεισος σε σχέση με εκεί και ότι οι Αλβανοί είναι ρατσιστές και με τους ίδιους τους Αλβανούς που έχουν μεταναστεύσει. Αν δηλαδή κάποιος φύγει για Ελλάδα,θα τον σχολιάσουν, αν γυρίσει πίσω στην Αλβανία πάλι θα τον σχολιάσουν και θα τον θεωρούν Έλληνα. Και γενικά, ειδικά για παιδιά που έχουν μεγαλώσει στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο να γυρίσουν πίσω, αφού έχουν εντελώς διαφορετική νοοτροπία εκεί.
Ναι αυτό ακριβώς. Και εγώ που έχω φίλη από Αλβανία με έχει πει ότι εκεί τους θεωρούν ξένους γιατί μετανάστευσαν ή κάτι τέτοιο. Αλλά ντάξυ δεν είναι τίποτα έχω ακούσει αρκετούς Έλληνες ας πούμε να σχολιάζουν άλλους που έχουν μεταναστεύσει στο εξωτερικό. Και εμείς τις ίδιες μαλακίες λέμε ώρες ώρες δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το προβλημα με τους Ελληνες που δεν δεχονται ευκολα ξενους στην κοινωνια ειναι οτι η Ελλαδα δεν εχει σημαντικες μειονοτητες, φυλετικες ή γλωσσικες. Το 92% του πληθυσμου ειναι Ελληνες και μιλαει Ελληνικα ως μητρικη γλωσσα. Και αυτο το 2011. Οταν ηρθαν οι πρωτοι μεταναστες το ποσοστο των Ελληνων ηταν κοντα στο 100%. Μια τετοια ομογενης κοινωνια ειναι εξ αρχης δυσκολο να δεχτει ξενους. Υπαρχουν πολεις στο εξωτερικο που το 30 ή το 40% του πληθυσμου εχει ριζες σε αλλη χωρα (δλδ τουλαχιστον ενα γονιο). Οι Ελληνες πολυ απλα δεν ειχαν μαθει να συμβιωνουν με ξενους. Και αυτο το επιδεινωσε το γεγονος πως οι μεταναστες που ερχοντουσαν την δεκαετια του 90 ηταν σε εξαθλιωμενη κατασταση και επειδη η πεινα ειναι ασχημος συμβουλος, εγιναν αρκετα εγκληματα. Οποτε ο μεσος Ελληναρας, που εχει μια αγαπη στα στερεοτυπα και την ταμπελοποιηση, τους εκανε στο περιθωριο. Εκτος βεβαια απο την περιπτωση που τους φωναζε να του φτιαξουν τα υδραυλικα, να του καθαρισουν το σπιτι, να του προσεχουν τα παιδια και να του μαζεψουν τις ελιες, γιατι εκει οι Αλβανοι ηταν χρησιμοι και κανενας Ελληνας δεν καταδεχοταν να κανει δουλεια που δεν συμπεριλαμβανει γραφειο, εταιρικο κινητο, εταιρικο αυτοκινητο και επαγγελματικα ταξιδια στο Λονδινο και τη Φρανκφουρτη.

Για να δειτε ομως οτι στερεοτυπα για τους Αλβανους δεν υπαρχουν μονο στην Ελλαδα, βρειτε και δειτε το 3ο επεισοδιο της 16ης σεζον Top Gear. Περα απο το αν τους θεωρειτε καφρους, ανωριμους, σνομπ Εγγλεζους κλπ, ειναι χρησιμο και να δειτε πλανα απο την Αλβανια αλλα και να ακουσετε την αποψη που εχουν για τους Αλβανους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Η ταμπελοποίηση που επικρατέι είναι τουλάχιστον απαραδεκτη! Τι πάει να πει είσαι Έλληνας είσαι Αλβανός είσαι Κινέζος είσαι Τούρκος; Ανθρωπος δεν είσαι εξάλλου;

:clapup:Εύγε! Έχεις απόλυτο δίκιο! Πόθεν τεκμαίρει η ανωτερότητα μιας φυλής έναντι της άλλης; Πολύ απλά: η άποψη περί ανωτερότητας ή κατωτερότητας μιας φυλής είναι ανεδαφική και αστήρικτη. Οι Αλβανοί είναι άνθρωποι, όπως κι εμείς και δεν υστερούν σε κάτι έναντι υμών. Κάθε φυλή είναι διαφορετική από την άλλη ως προς τα πολιτισμικά της στοιχεία. Από άποψης ανθρώπινης οντότητας δεν υπάρχουν διαφορές. Όλοι οι άνθρωποι -λίγο πολύ- έχουμε τις ίδιες ανάγκες και κυρίως κάθε άνθρωπος έχει την προσωπική του αξία, απ' όπου κι αν κατάγεται.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....
Προσωπικά εγώ νιώθω Έλληνας όπως οι γονείς μου και η αδερφή μου.Αγαπώ την Ελλάδα και είμαι ευτυχισμένος που μένω στην Ελλάδα.Ασχέτως που τώρα έχουν γίνει όλα άνω κάτω με την σημερινή κυβέρνηση.Όπως τα περισσότερα Ελληνόπουλα έχουν όνειρα και φιλοδοξίες για το μέλλον έτσι έχω και εγώ.Και εγώ και η οικογένεια μου προσπαθούμε για το καλύτερο κυρίως για την αδερφή μου και εμένα..

Αδελφέ, νομίζω, ότι αποκαλύπτεις την απάντηση στην ερώτηση, "πως επέζησε ο ελληνισμός, τόσες χιλιάδες χρόνια". Χάρις ακριβώς σ' αυτό το " νίωσιμο". Γιατί Έλληνας κανείς γίνεται, δεν γεννιέται, από τα χρόνια ακόμη, που δεν υπήρχαν Έλληνες, αλλά μόνον "βάρβαροι". Εξάλλου, αν ποτέ τη βαρβαρότητα την αποκαλούσαμε "ελληνισμό", τότε άνθρωποι σαν τους "χρυσαυγήτες", θα είχαν δίκιο, σε ό,τι κάνουν κι ό,τι λένε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Αυτό που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι πολλοι Αλβανοί ενω εχουν έρθει στην Ελλαδα, τους έδωσαν δουλεια να εχουν να φανε βρίζουν και τους Έλληνες και την Ελλαδα. Φυσικα αυτο δεν ισχυει για ολους αρκετούς ακουω που ειναι ετσι και απορώ κιολας. Αν ειναι για να βρίζουν την Ελλαδα γιατι μενουν ακομα εδω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αυτό που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι πολλοι Αλβανοί ενω εχουν έρθει στην Ελλαδα, τους έδωσαν δουλεια να εχουν να φανε βρίζουν και τους Έλληνες και την Ελλαδα. Φυσικα αυτο δεν ισχυει για ολους αρκετούς ακουω που ειναι ετσι και απορώ κιολας. Αν ειναι για να βρίζουν την Ελλαδα γιατι μενουν ακομα εδω?
Ξέρω γω γιατί έχουν δουλειά; :P Κοίτα σίγουρα δεν το κάνουν όλοι αυτό. Και να μη μας πιάνει εμάς τρέλα γιατί έχω ακούσει αρκετούς Έλληνες που ζουν στη Γερμανία να λένε λόγια για τους Γερμανούς ότι δεν τους χονεύουν κτλ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top