Πρέπει να δηλώνουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις;

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αποφάσισα να αναρτήσω το θέμα αυτο με αφορμή άλλη συζήτηση για το άν πρέπει ή δεν πρέπει να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι

Προφανώς η ερώτηση δεν απασχολεί τους στρέιτ. Λένε: αφου ολοι ξέρουν ότι είμαι στρέιτ. Ομως στην ουσία δε είναι ερώτημα μόνο για τους γκέυ. Οι οποίοι υποτιθέμενα μόνοι έχουν το διλημα να το αποκαλυψουν ή όχι.

Αν οι γκέυ πιστεύουν, για τους όποιους λόγους που θα παρουσιαστουν, ότι ΔΕΝ πρέπει να δηλώνουν ότι είναι γκέυ, θα είναι κατα τους υπόλοιπους με τους οποίους έρχονται σε συναναστροφή, στρέιτ. Αν είναι πολλοί, τότε πολλοί φαινομενικά στρέιτ, στην ουσία θα δρούν και θα σκέφτονται σαν γκέυ.

Αυτό μπορεί να δημιουργήσει πολυεπίπεδες συνέπειες, και στον κόσμο των στρέιτ. Οπότε η ερώτηση αυτή δεν αφορά μονο τους γκέυ νομίζω αλλα μας αφορά όλους. Προσωπικά, για να το θέσω εκ των προτέρων, χωρίς να θέλω να επιρρεάσω κανέναν, θεωρώ ότι πρέπει με κάθε τρόπο οι ομοφυλόφιλοι να αισθανθούν ελεύθεροι να δηλώσουν τις προτιμήσεις τους ωστε να το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αυτό μπορεί να δημιουργήσει πολυεπίπεδες συνέπειες, και στον κόσμο των στρέιτ. .

εγώ δεν καταλαβαίνω ποιός είναι ο κόσμος των στρέιτ. Εγώ ήξερα ότι στον κόσμο ζουν άνθρωποι. Υπάρχουν και άλλοι παράλληλοι κόσμοι; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
εγώ δεν καταλαβαίνω ποιός είναι ο κόσμος των στρέιτ. Εγώ ήξερα ότι στον κόσμο ζουν άνθρωποι. Υπάρχουν και άλλοι παράλληλοι κόσμοι; :confused:

ε δεν υπάρχουν παράλληλοι κοσμοι; Όλος ο κόσμος είναι γεμάτος παράλληλους κόσμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Αν οι γκέυ πιστεύουν, για τους όποιους λόγους που θα παρουσιαστουν, ότι ΔΕΝ πρέπει να δηλώνουν ότι είναι γκέυ, θα είναι κατα τους υπόλοιπους με τους οποίους έρχονται σε συναναστροφή, στρέιτ. Αν είναι πολλοί, τότε πολλοί φαινομενικά στρέιτ, στην ουσία θα δρούν και θα σκέφτονται σαν γκέυ.
Αυτό το κομμάτι δεν πολυκατάλαβα. :hmm: Τι ακριβώς εννοείς ότι θα σκέφτονται και θα δρουν σαν gay; Και τι συνέπειες θα έχει στο "str8 κόσμο"; :hmm:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ε δεν υπάρχουν παράλληλοι κοσμοι; Όλος ο κόσμος είναι γεμάτος παράλληλους κόσμους
whateva...

και γιατί αυτοί οι παράλληλοι κόσμοι είναι αλληλοσυγκρουόμενοι? Και ο ένας "απειλή" για τον άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αυτό το κομμάτι δεν πολυκατάλαβα. :hmm: Τι ακριβώς εννοείς ότι θα σκέφτονται και θα δρουν σαν gay; Και τι συνέπειες θα έχει στο "str8 κόσμο"; :hmm:-petros

Ενας στρέιτ συζητα με κάποιον άλλλο στρέιτ φιλο του για κάποιο αισθηματικο του δίλημα. Η κοπέλα του είναι καλή ή είναι σκυλα;

Ο στρέιτ ο άλλος ομως είναι γκέυ και ερωτευμενος με τον πρώτο στρέιτ. Συμβουλεύει λοιπόν ανάλογα τον στρέιτ φίλο του ωστε να χωρίσει και ύστερα πάνω στην ερωτική απόγοήτευση να τον ... παρηγορήσει, προσβλέποντας σε μία τυχον ευνοική εξέλιξη....

Είναι ένα απο τα πολλά σενάρια όπου το να μήν γνωρίζεις τί πραγματικά ΕΙΝΑΙ ο άλλος μπορεί αν δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
whateva...

και γιατί αυτοί οι παράλληλοι κόσμοι είναι αλληλοσυγκρουόμενοι? Και ο ένας "απειλή" για τον άλλο;

Αν δεν πιστεύεις ότι η ακρίβεια της πληροφοριας είναι σημαντική για οτιδήπότε τότε τί να συζητάμε; Η απόκρυψη διαφέρει πολύ απο το ψέμα; Το να φύγεις απο το Σύνταγμα για να πάς στην Ομόνοια και να καταλήξεις στον Αγ. Στέφανο σύμφωνα με τις πληροφορίες κάποιων δεν πειράζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν και δεν το πιασα το παράδειγμα (ίσως φταίει ότι δεν ξέρω και κατά που πέφτει ο αγ. στέφανος :redface:), οκ... Μάλλον έχεις δίκιο...

εγώ δίπλα μου βλέπω ανθρώπους και όχι "γκέι", "λεσβίες", "γκόμενες με πολλούς εραστές", "γκόμενες με λίγους εραστές" κτλ οπότε όντως μάλλον τζάμπα προσπαθώ να καταλάβω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Ενας στρέιτ συζητα με κάποιον άλλλο στρέιτ φιλο του για κάποιο αισθηματικο του δίλημα. Η κοπέλα του είναι καλή ή είναι σκυλα;

Ο στρέιτ ο άλλος ομως είναι γκέυ και ερωτευμενος με τον πρώτο στρέιτ. Συμβουλεύει λοιπόν ανάλογα τον στρέιτ φίλο του ωστε να χωρίσει και ύστερα πάνω στην ερωτική απόγοήτευση να τον ... παρηγορήσει, προσβλέποντας σε μία τυχον ευνοική εξέλιξη....

Είναι ένα απο τα πολλά σενάρια όπου το να μήν γνωρίζεις τί πραγματικά ΕΙΝΑΙ ο άλλος μπορεί αν δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα
Καλά με την ίδια λογική και ένα αγόρι μπορεί να συμβουλεύει με τον ίδιο τρόπο μια φίλη του λεσβία με την οποία είναι ερωτευμένος. :P

Μου φαίνονται λίγο παιδικά σενάρια αυτά. Σαφώς και όταν πρόκειται για φιλία μεταξύ ατόμων, πρέπει να λέγονται κάτι τέτοια. :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ενας στρέιτ συζητα με κάποιον άλλλο στρέιτ φιλο του για κάποιο αισθηματικο του δίλημα. Η κοπέλα του είναι καλή ή είναι σκυλα;

Ο στρέιτ ο άλλος ομως είναι γκέυ και ερωτευμενος με τον πρώτο στρέιτ. Συμβουλεύει λοιπόν ανάλογα τον στρέιτ φίλο του ωστε να χωρίσει και ύστερα πάνω στην ερωτική απόγοήτευση να τον ... παρηγορήσει, προσβλέποντας σε μία τυχον ευνοική εξέλιξη....

Είναι ένα απο τα πολλά σενάρια όπου το να μήν γνωρίζεις τί πραγματικά ΕΙΝΑΙ ο άλλος μπορεί αν δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα

εμενα σορρυ αλλα με το παραδειγμα σου δε με επεισες..
μιλησες για επιδρασεις που εχει αυτο στην κοινωνια..
το μεγαλο προβλημα (οπως ειπες) ειναι αυτο? το αν θα σε κανει ο στρειτ κατ εσε φιλος σου να χωρισεις? δε νομιζω.. πες μου αν θες λοιπον.. πιια ειναι τα σημαντικα προβληματα που προκυπτουν αν καποιος δε δηλωνει τις σεξουαλικες του προτιμησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αν και δεν το πιασα το παράδειγμα (ίσως φταίει ότι δεν ξέρω και κατά που πέφτει ο αγ. στέφανος :redface:), οκ... Μάλλον έχεις δίκιο...

εγώ δίπλα μου βλέπω ανθρώπους και όχι "γκέι", "λεσβίες", "γκόμενες με πολλούς εραστές", "γκόμενες με λίγους εραστές" κτλ οπότε όντως μάλλον τζάμπα προσπαθώ να καταλάβω :)

εσυ λοιπόν δίπλα σου βλέπεις, πόδια, αυτοκίνητα, φούστες παντελόνια, λεφτά, και τέλος πάντων μόνο ότι φαίνεται; κι αυτο σου αρκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Καλά με την ίδια λογική και ένα αγόρι μπορεί να συμβουλεύει με τον ίδιο τρόπο μια φίλη του λεσβία με την οποία είναι ερωτευμένος. :P

Μου φαίνονται λίγο παιδικά σενάρια αυτά. Σαφώς και όταν πρόκειται για φιλία μεταξύ ατόμων, πρέπει να λέγονται κάτι τέτοια. :) -petros

Στις φιλίες κατα τον αγαπητό πέτρο πρεπει να είναι γνωστές οι σεξουαλικές προτιμήσεις. συμφωνούν κι άλλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εσυ λοιπόν δίπλα σου βλέπεις, πόδια, αυτοκίνητα, φούστες παντελόνια, λεφτά, και τέλος πάντων μόνο ότι φαίνεται; κι αυτο σου αρκεί;
όχι... βλεπω καλοπροαίρετους ανθρώπους, κακοπροαίρετους ανθρώπους, φιλελευθερούς ή όχι, συζητήσιμους ή όχι κτλ...

Οι σεξουαλικές προτιμήσεις κάποιου που είχα απέναντι μου έφτασαν να με ενδιαφέρουν μόνο εφόσον είχα αποφασίσει ότι θέλω να τον βάλω στο κρεββάτι μου. ΠΡΙΝ από αυτό το σημείο με άφηναν παγερά αδιάφορη.

Και στην τελική. Εσύ πιστεύεις το αντίθερο από μένα. Γιατί δυσκολεύεσαι τόσο να δεχτείς ότι ΔΕΝ το σκέφτονται όλοι έτσι; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
:whistle: σε ρωτησα κατι.. αλλα ακομα περιμενω απαντηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τι σημασία έχει αν ο άλλος είναι gay οr st8?
Την ίδια γη μοιραζόμαστε όλοι, και θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί σε αυτό. Υπάρχουν πολλά σοβαρότερα προβλήματα που θα πρέπει να μας απασχολούν. Το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του, είναι αποκλειστικά δική του υπόθεση και δεν ενδιαφέρει κανέναν άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
όχι... βλεπω καλοπροαίρετους ανθρώπους, κακοπροαίρετους ανθρώπους, φιλελευθερούς ή όχι, συζητήσιμους ή όχι κτλ...

εγώ δηλαδη αν εβλεπα κακοπροαίρετο καποιον που θέλει να με πηδήξει (ομως δεν μου το λέει μέχρι να με φέρει στα νερά του) δεν θα το έκανα επειδή είμαι στρέιτ; Ούτε θα τον έβρισκα πιθανότατα καλοπροαιρετο για τον ίδιο λογο αν ήμουν γκέυ; Τα ίδια πράγματα λέμε αλλα εσύ αρνεισαι να μπείς στην ουσία;
Υποστηρίζεις οτι η σεξουαλική προτίμηση δεν έχει σημασία κοινωνική, δεν έχει σημασία στις διαπροσωπικές σχέσεις δεν έχει σημασία όπως και αν συμβαίνει σε οποιουσδήποτε ! Οκ αν το πιστεύεις έτσι όμως δεν καταλαβαινω τότε γιατί συμμετέχεις στη συζήτηση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ενας στρέιτ συζητα με κάποιον άλλλο στρέιτ φιλο του για κάποιο αισθηματικο του δίλημα. Η κοπέλα του είναι καλή ή είναι σκυλα;

Ο στρέιτ ο άλλος ομως είναι γκέυ και ερωτευμενος με τον πρώτο στρέιτ. Συμβουλεύει λοιπόν ανάλογα τον στρέιτ φίλο του ωστε να χωρίσει και ύστερα πάνω στην ερωτική απόγοήτευση να τον ... παρηγορήσει, προσβλέποντας σε μία τυχον ευνοική εξέλιξη....

Είναι ένα απο τα πολλά σενάρια όπου το να μήν γνωρίζεις τί πραγματικά ΕΙΝΑΙ ο άλλος μπορεί αν δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα

Μα τι λες τωρα? Αυτο που περιγραφεις μπορει να συμβει μεταξυ στρειτ αντρων, επισης, επειδη ο δευτερος μπορει να γουσταρει την πρωην γκομενα του πρωτου...μεταξυ ενος στρειτ αντρα και μια στρειτ γυναικας, οπου η δευτερη αποβλεπει σε μια σχεση μαζι του κ.ο.κ.:/:
Συγχεεις καταστασεις και πραγματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
μιλησες για επιδρασεις που εχει αυτο στην κοινωνια..
το μεγαλο προβλημα (οπως ειπες) ειναι αυτο? το αν θα σε κανει ο στρειτ κατ εσε φιλος σου να χωρισεις? δε νομιζω.. πες μου αν θες λοιπον.. πιια ειναι τα σημαντικα προβληματα που προκυπτουν αν καποιος δε δηλωνει τις σεξουαλικες του προτιμησεις?

μικρά μικρά προβληματα σαν κι αυτά που απαξιείς, επι δεκάδες χιλιάδες φορές.... με την ίδια ρίζα. Την απόκρυψη της σεξουαλικής προτίμησης.

Μα τι λες τωρα? Αυτο που περιγραφεις μπορει να συμβει μεταξυ στρειτ αντρων, επισης, επειδη ο δευτερος μπορει να γουσταρει την πρωην γκομενα του πρωτου...μεταξυ ενος στρειτ αντρα και μια στρειτ γυναικας, οπου η δευτερη αποβλεπει σε μια σχεση μαζι του κ.ο.κ.:/: Συγχεεις καταστασεις και πραγματα....

... και πάλι αφορά το ψέμα και τις διαστρεβλώσεις που αυτο προκαλεί. Εδώ ασχολούμαστε απλά με το συγκεκριμένο ψέμα-απόκρυψη-τακτική απόκρυψης, γι'αυτό προσπάθησε να μείνεις εντός θέματος

Το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του, είναι αποκλειστικά δική του υπόθεση και δεν ενδιαφέρει κανέναν άλλον.

αν ο τονυ μπλερ και ο τζωρτζ μπους (λέμε τώρα ενα παράδειγμα) ειναι εραστές, είναι δική τους υπόθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
μικρά μικρά προβληματα σαν κι αυτά που απαξιείς, επι δεκάδες χιλιάδες φορές.... με την ίδια ρίζα. Την απόκρυψη της σεξουαλικής προτίμησης.
ok, έστω ότι ο φίλος της υπόθεσης έχει ξεκαθαρίσει στον άλλο του απογοητευμένο φίλο ότι είναι gay. Και; ok, δήλωσε τη σεξουαλική του προτίμηση, τι αλλάζει από 'κει και ύστερα;



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
δεν κανεις τιποτα παραπανω απο το να γενικολογεις και να παραθετεις αστοχα παραδειγματα.
by the way.. δεν πηρα απαντηση στο ερωτημα μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top