Μακεδονία ή FYROM;

Μακεδονία ή FYROM?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 250)
  • Μακεδονία

    Ψήφοι: 23 9.2%
  • FYROM

    Ψήφοι: 34 13.6%
  • Αλλο, χρησιμοποιωντας τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 36 14.4%
  • Δεν εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιησουν τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 146 58.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 4.4%

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
"ο τότε Υπουργός Εξωτερικών τους Edward R. Stetinius Jr δήλωσε στις 26 Δεκεμβρίου 1944: "Η Κυβέρνηση αυτή θεωρεί ότι οποιαδήποτε αναφορά σε "Μακεδονικό Έθνος", "Μακεδονική Πατρίδα" ή "Μακεδονική Εθνική Συνείδηση", είναι αδικαιολόγητη και δημαγωγική, δεν αντιπροσωπεύει εθνική ή πολιτική πραγματικότητα ενώ διαβλέπει στην παρούσα αναβίωσή της πιθανό μανδύα για επιθετικές ενέργειες εναντίον της Ελλάδας. Η επίσημη πολιτική αυτής της Κυβέρνησης είναι να αντιταχθεί σε οιανδήποτε αναβίωση του Μακεδονικού θέματος επειδή σχετίζεται με την Ελλάδα".
https://www.nps.gov/archive/elro/glossary/stettinius-edward.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κι έστω αυτό, αλλά ούτε το 1992, όταν το προτεινόμενο όνομα ήταν το (τέλειο για μένα) Σλαβομακεδονία, προχώρησαν σε σωστές αποφάσεις. Προτίμησαν ένα όνομα με αρχικά, που δε γίνεται επίθετο (και τελικά όλοι σα Μακεδόνες περιγράφονται στο εξωτερικό). Τότε μόνο τον ήλιο της Βεργίνας κατάφεραν να εξασφαλίσουν για την ελληνική πλευρά.

Κι εγώ συμφωνούσα με το όνομα Σλαβομακεδονία, όμως τελευταία στιγμή δεν το αποδέχτηκαν. Η σωστή απόφαση ήταν γι΄ αυτούς, φαντάζομαι πως εννοείς. Πάντως, όπως αποκαλύφθηκε από το κείμενο που δημοσίευσε παραπάνω ο Μπις, το όνομα FYROM η δική μας κυβέρνηση το αποδέχτηκε και το ζήτησε από τους Αμερικανούς. Σωστή απόφαση;


Επίσης μην επηρεάζεστε από τις ακραίες εκφράσεις κάποιων ατόμων, το ότι ένας Σκοπιανός βγήκε με περικεφαλαία και ταμπελάκι "Μέγας Αλέξανδρος" στο στήθος δε σημαίνει ότι όλοι οι γείτονές μας αυτοπροσδιορίζονται σαν απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων.
Αυτή είναι όμως η επίσημη προπαγάνδα της χώρας τους. Όλοι αυτοί οι προπαγανδιστές δήθεν ιστορικοί και λοιποί, δεν είναι μεμονωμένα άτομα. Ας μην ξεχνάμε ότι στη χώρα αυτήν δραστηριοποιείται ο γνωστός Σόρος, ο οποίος την χρηματοδοτεί αφειδώς. Το ίδρυμα του Σόρος, για τη δήθεν συνεργασία των Βαλκανικών λαών, το οποίο εδρεύει στη Θεσσαλονίκη, υποστηρίζει την ίδια προπαγάνδα και μάλιστα μέσα σε βιβλία που κυκλοφορούν στις βιβλιοθήκες των ελληνικών σχολείων. Έχει φτάσει να εγείρει θέμα Βουλγαρικής αλύτρωτης Μακεδονίας. Τι θέλουμε για να γίνουμε πιο καχύποπτοι, να τους δούμε μπροστά στις πόρτες μας; Το μόνο που με καθησυχάζει λίγο, είναι πως δεν δείχνουν να έχουν δύναμη να μας απειλήσουν. Κανείς όμως δεν μπορεί να ξέρει τι θα συμβεί, όταν οι μεγάλες δυνάμεις αποφασίσουν ότι ήρθε η ώρα να υλοποιήσουν σχέδια ευρύτερης αλλαγής συνόρων στην περιοχή.

Τέλος δεν μπορώ να αγνοήσω το ότι είναι αδύνατον να ζητήσεις από ένα λαό, που αυτοαποκαλείται τόσα χρόνια κάπως, να αφήσει αυτό το όνομα. Δε θέλουν, εν γένει, να είναι οι μόνοι Μακεδόνες. Δε θέλουν να φτάσουν στο Αιγαίο, ούτε να αποτελέσει η Θεσσαλονίκη προάστιό τους.
Τους το ζητάς, επειδή αυτό επιβάλει το συμφέρον σου κι επειδή μπορείς να το πραγματοποιήσεις. Αυτοί δεν θα με λυπηθούν, αν τους δώσω την ευκαιρία και το γκολάκι θα μου το βάλουν. Εγώ γιατί πρέπει να είμαι τόόόόσο μεγαλόψυχος; Δηλαδή, αν κάποιος επί χρόνια επιμένει πως πηδάει τη γυναίκα μου, σε βαθμό που να το έχει πιστέψει κιόλας, εγώ δεν μπορώ να του ζητήσω να σταματήσει να το κάνει; Φυσικά, τότε όλη η γειτονιά θα μου έχει φορέσει ήδη κουδούνια, ντα; :P

Βαρέθηκα να παρακολουθώ εθνικιστικές δηλώσεις και "ελληνομακεδονικά" συνθήματα στις παρελάσεις, καιρός να δούμε το θέμα ρεαλιστικά...
Ρεαλιστικά σημαίνει να τους χαρίσουμε ό,τι θέλουν για να ησυχάσουν; Να αναγνωρίζουμε την ύπαρξη μακεδονικής (!!!) μειονότητας στην Ελλάδα; Ας το δουν αυτοί ρεαλιστικά. Ότι δεν μπορούν να επιβάλουν στους γείτονές τους ό,τι τους κατέβει. Εγώ ρεαλιστικά το σκέφτομαι, ότι δεν υπάρχει ανάγκη να υποχωρείς σ' ένα παιχνίδι δύναμης, παρά μόνο όταν δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, γιατί ο αντίπαλος σε αναγκάζει. Όποιος έχει στοιχειώδεις γνώσης στρατηγικής, ακόμη και ποδοσφαίρου, κατανοεί κάτι τέτοιο ως αυτονόητο κανόνα της τακτικής του παιχνιδιού.

Να υποχωρείς χωρίς ιδιαίτερο λόγο δεν είναι καθόλου ρεαλιστικό. Σε τελική ανάλυση, δεν με πολυνοιάζει αν θα πληγωθούν τα αισθήματα των καημένων των Σλαβομακεδόνων (οι οποίοι κατ' ουσίαν είναι Βουλγαρικής καταγωγής), αλλά να μην πληγωθούν τα αισθήματα των δικών μου ανθρώπων.

Δεν ζήσατε την κατοχή των Βουλγάρων στη Μακεδονία κατά το Β' Π.Π και γι' αυτό τα βλέπετε όλα τόσο εύκολα, σε σημείο να μας αποκαλούν κάποιοι (όχι απ' το στέκι) και "Βούλγαρους" για πλάκα. Γνώρισα πολλούς ανθρώπους που τα έζησαν στο πετσί τους. Ο παππούς μου πήγε εξορία γιατί δεν δέχτηκε ν' αλλάξει το επίθετό του σε Βουλγαρικό. Ξέρετε πόσοι αγωνιστές του Μακεδονικού Αγώνα δεν γνώριζαν Ελληνικά, λόγω απαγόρευσης της διδασκαλίας και ομιλίας της γλώσσας στην περιοχή; Έτσι κάπως κατασκευάζονται οι μειονότητες δια της βίας.

Οι Βούλγαροι ποτέ δεν ξέχασαν το όνειρο κατοχής της Θεσσαλονίκης και περί αυτού υπάρχουν μπόλικα ιστορικά δεδομένα, για όποιον θέλει να το ψάξει λίγο. Μήπως τον συνδυασμό της Μεγάλης Αλβανίας, της Μεγάλης Βουλγαρίας και της ψευδομακεδονικής προπαγάνδας θα πρέπει να φοβόμαστε; Ξέρετε ότι κατά τους Βαλκανικούς Πολέμους, η συμφωνία ήταν αρχικά για συγκατοχή της Θεσσαλονίκης από την Ελλάδα και τη Βουλγαρία και πως ο αξιωματικός που παράκουσε τις εντολές του Διαδόχου του θρόνου Κωνσταντίνου και αρχιστράτηγου του ελληνικού στρατού κατά την εκστρατεία, πέρασε από στρατοδικείο; (Ενδιαφέρουσα ιστορία, ίσως την πούμε κάποια στιγμή).

Εύκολο αγαπητό μου Γίδι να είσαι τόσο διαλλακτική, δεν θα καεί το δικό σου σπίτι φαντάζομαι. Όλα φαίνονται απλά από την ουδέτερη Ελβετία, έτσι δεν είναι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.



Στην σελίδα με τον τίτλο Languages of Greece το ethnologue.com υποστηρίζει ότι υπάρχουν στην Ελλάδα οι παρακάτω γλωσσολογικές μειονότητες .....


-Αλβανική αρβανίτικη (150.000) με πηγή άγνωστη.
-Αλβανική Τοσκική (10.000) στην περιοχή της Ηπείρου με πηγή άγνωστη.
-Βουλγαρική (30.000) με πηγή του Ελσίνκι του φιλελεύθερου πολιτευτή Δημητρά (ΕΠΣΕ).
-Βαλκανο-ρομανική (40.000) με πηγή το 1996 Birgit Igla (αγνώστων λοιπών στοιχείων).
-Βλαχο-ρομανική (1.000) με πηγή άγνωστη.
-Μακεδονο-ρομανική (200.000) με πηγή του Ελσίνκι του φιλελεύθερου πολιτευτή Δημητρά (ΕΠΣΕ).
-Ελληνο-ρομανική (3.000) με πηγή άγνωστη.
-Σλαβο-μακεδονική ( 180.180 ) με πηγή μία άπογραφή του 1986 (αγνώστων λοιπών στοιχείων).
-Τούρκικη (128.380) με πηγή το 1976 WA (αγνώστων λοιπών στοιχείων).

Έτσι το σύνολο των γλωσσικών μειονοτήτων φτάνει στο .....733.560 σε σύνολο 10,647,529.

Σε αυτό τον σύνδεσμο το Ethnologue.com μάλιστα έχει αναρτήσει και χάρτη όπου κατά αυτό αντικατοπρίζει την γλωσσολογικό μωσαικό της Ελλάδας.!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ξέχασαν να αναφέρουν τα Τσιπιώτικα, εκεί στα μέρη μου τα μιλάνε πέντε γριούλες.
Εγώ τα καταλαβαίνω αλλά αδυνατώ να τα ομιλήσω :redface:

Πχ. Μπουρίκι τρούπα μαρή = "καλή μου, το μπρίκι εδώ έχει τρυπήσει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...
Εύκολο αγαπητό μου Γίδι να είσαι τόσο διαλλακτική, δεν θα καεί το δικό σου σπίτι φαντάζομαι. Όλα φαίνονται απλά από την ουδέτερη Ελβετία, έτσι δεν είναι; :)

Χάος, συμφωνώ με τα υπόλοιπα λεγόμενά σου και εννοείται δε θέλω να σταματήσει η ελληνική κυβέρνηση να επιδιώκει ένα πιο ανώδυνο όνομα, και για τις δύο πλευρές.
Εννοείται δε νιώθω ήρεμη, όταν βλέπω να περιγράφονται σα "Μακεδόνες" οι γείτονες, τόσο από τους γύρω μου στην Ελβετία, όσο και στα πιο επίσημα διεθνή έγγραφα. Εννοείται δε θέλω να βλέπω εθνικιστικές εκδηλώσεις από τους γείτονες και ισχυρισμούς, ότι στη Θεσσαλονίκη ζουν καταπιεσμένοι Μακεδόνες, ότι η Ελλάδα απαρτίζεται από Αλβανούς, Τούρκους, Μακεδόνες, Βούλγαρους και άντε λίγους Έλληνες, και λοιπά.

Προσπάθησε να διαχωρίσεις το να καταλαβαίνω τη θέση των ανθρώπων που ζουν εκεί και να εκνευρίζομαι με δηλώσεις "Η Μακεδονία είναι και θα είναι μόνο ελληνική" (ναι ρε μεγάλε, ας ήσουν εκεί παλιά, που ξεκίνησε το ζήτημα), από το δέχομαι ό,τι μου πουν οι δίπλα, ας ονομαστούν Μακεδόνες, ας πάρουν και τον ήλιο της Βεργίνας, να μη χαλιόμαστε τσάμπα.

Και πάνω απ' όλα προσπάθησε να καταλάβεις ότι με προσβάλλεις απίστευτα με την ελαφρά αρωματισμένη με ειρωνία τελευταία δήλωσή σου.
Είμαι Ελληνίδα, δουλεύω για την Ελλάδα, δεν πέφτει σε κανέναν λόγος για το πού είμαι και πώς αυτό επηρεάζει την κρίση μου. Την άποψή μου αυτή τη διατύπωσα τώρα που είμαι Ελλάδα, και μην υποτιμάς τόσο τη νοημοσύνη μου, θεωρώντας ότι θα ενημερώνομαι για τα δρώμενα που αφορούν τη χώρα μου από τον ξένο τύπο.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητό Γίδι,

σ' ευχαριστώ που το λες δημόσια και μου δίνεις έτσι την ευκαιρία ν' αποφύγω μια παρεξήγηση.

Δεν υπάρχει καμία ειρωνεία στο παραπάνω μήνυμά μου. Σε καμία περίπτωση μάλιστα δεν είχα σκοπό να σε προσβάλω. Ξέρω ότι οι Έλληνες του εξωτερικού, όπως έχω πει κι άλλη φορά, έχουν ισχυρότερο το συναίσθημα του πατριωτισμού απ' ότι πολλοί από τους γηγενείς.

Ζώντας όμως στο περιβάλλον της Ελβετίας, όπου οι γεωπολιτικές συνθήκες είναι εντελώς διαφορετικές, επειδή το διεθνές κεφάλαιο έχει επιλέξει να αποθηκεύει τον πλούτο του εκεί, ώστε από σύμβαση να μην κινδυνεύει και χρειάζεται μια "ουδέτερη ζώνη", εκεί όπου τέσσερις (αν θυμάμαι καλά) εθνότητες με διαφορετικές γλώσσες συμβιώνουν αρμονικά και ειρηνικά, θεωρώ για σένα φυσιολογικό να βλέπεις τα πράγματα από κείνη τη σκοπιά. Αυτός είναι κι ο λόγος που πολλές φορές οι βορειοευρωπαίοι δεν κατανοούν την κατάσταση που επικρατεί στα Βαλκάνια και γιατί αυτά θεωρούνται ως "η πυριτιδαποθήκη της Ευρώπης". Οι όροι ισότητας και αυτοδιάθεσης μεταξύ των εθνοτήτων, τους οποίους έχεις δει να λειτουργούν στην Κεντρική Ευρώπη, δεν είναι δυστυχώς εφαρμόσιμοι στα Βαλκάνια.

Εδώ οι Μεγάλες Δυνάμεις παίζουν στην σκακιέρα της παγκόσμιας κυριαρχίας, του γεωπολιτικού δόγματος που είναι γνωστό από παλιά ως "Το Ανατολικό Ζήτημα" και οι εθνότητες χρησιμοποιούνται ως προσανάμματα μέσα στο μπαρούτι. Όπλα της πολιτικής τους είναι ο εθνικισμός και η προπαγάνδα. Εδώ και δύο σχεδόν δεκαετίες, είναι φανερό πως τα σχέδιά τους περιλαμβάνουν, για διάφορους λόγους, το αιματοκύλισμα στην περιοχή. Τα είδαμε στη Βοσνία και στην υπόλοιπη Γιουγκοσλαβία. Είδαμε καλύτερα απ' όλα το Κόσσοβο. Είδαμε το Τέτοβο, την αλβανόφωνη περιοχή της Σλαβομακεδονίας, να παίρνει τα όπλα πριν λίγα χρόνια.

Δεν είναι λοιπόν καθόλου περίεργο για κάποιον ν' ανησυχεί. Ιδιαίτερα όταν μένει περίπου στο κέντρο του στόχου. Εμείς εδώ δικαιούμαστε να είμαστε πιο επιφυλακτικοί και να μην θέλουμε να εκχωρήσουμε τα όποια κεκτημένα μας στην περιοχή, δικαιούμαστε να φωνάζουμε και λίγο περισσότερο.

Περισσότερο ήθελα να δείξω, ότι τα λόγια μου δεν παρακινεί ο εθνικισμός, πράγμα επικίνδυνο, όταν αναφέρεσαι σε τέτοια θέματα, αλλά η ανασφάλεια που νιώθουμε όλοι εδώ πέρα και η οποία πολλές φορές παρεξηγείται, ως δήθεν υπερβολική.

Και δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα που ζεις στο εξωτερικό. Εσύ τουλάχιστον δείχνεις μια ευαισθησία κι ασχολείσαι με το ζήτημα. Οι περισσότεροι κάτοικοι της Ν. Ελλάδας, δεν ξέρουν σχεδόν τίποτε για τα ζητήματα της Μακεδονίας. Η Μακεδονία είναι περιοχή των Βαλκανίων, η Ν. Ελλάδα είναι περιοχή της Μεσογειακής Ν. Ευρώπης. Υπάρχουν πράγματα που αν δεν τα έχεις ζήσει, αν δεν έχεις ακούσει τους ίδιους τους ανθρώπους να σου λένε για τη Βουλγάρικη κατοχή, δεν μπορείς να καταλάβεις. Εμείς ερχόμαστε περισσότερο σ' επαφή με Σέρβους, Βούλγαρους και άλλους Βαλκάνιους πληθυσμούς. Συζητάμε μαζί τους, μαθαίνουμε την ατμόσφαιρα.

Ας μην είμαστε τόσο δεκτικοί στα "θέλω" του κάθε αντιπάλου, δεν είμαστε εμείς υπεύθυνοι για τους ανθρώπους που έφαγαν τόσα χρόνια παραμύθι. Τους κατανοώ, όμως αυτό δεν θα κάνει πιο γλυκό το βόλι που θα στρέψουν εναντίον μου, λόγω ακριβώς του φανατισμού τους, σε περίπτωση που εγώ τους δώσω το δικαίωμα.

Σου ζητώ πραγματικά συγνώμη που τα λόγια μου άφηναν περιθώρια παρερμηνείας, οι διαχωρισμοί δε που κάνεις στο υπόλοιπο ποστ σου, μου είναι πλέον σαφείς.

Με εκτίμηση
Χάος...:flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
@bisbirikos
Λες ότι οι μειονότητες φτάνουν τους 700.000, δε θα διαφωνήσω αν ισχύει ή όχι αλλά ένα ξέρω: 1) οι μειονότητες στην Ελλάδα είναι σαφώς μικρότερες (Μουσουλμάνοι και Πομάκοι της Θράκης και μερικοί προσκείμενοι στα Σκόπια aka Σλαβομακεδονία aka Βόρεια Μακεδονία aka Νέα Μακεδονία aka Δημοκρατία της Μακεδονίας aka Μακεδονία). Όλοι αυτοί αν το δούμε ρεαλιστικά δε θα μπορέσουν ποτέ να επιβληθούν πολιτικά-στρατιωτικά στην Ελλάδα. Πιο πιθανό βλέπω να απορροφήσει η Ελλάδα το αδύναμο κράτος τους το οποίο μαστίζεται από τις διεκδικήσεις της μεγάλης Αλβανίας. Αλλά το ζήτημα είναι άλλο: Ότι πιστέυεις ότι οι εθνικιστικές κορώνες τους επαρκούν για να ξεκινήσουν να διεκδικούν εδάφη τα οποία δεν έχουν κανένα δικαίωμα... Ας σταματήσουμε πια να συμπεριφερόμαστε ουτόπικα. Ο γεωγραφικός τους προσδιορισμός δεν είναι παράλογος. έχουν κάθε δικαίωμα να ονομάζονται Μακεδόνες όπως και εσύ έχεις το δικαίωμα να ονομάζεσαι κάτοιχος της Αττικής. Η ελλήνικη κληρονομιά την οποία υποστηρίζεις ότι μας υφαρπάζουν δε τη θεωρώ σοβαρό επιχείρημα για τον εξής λόγο. Για να έχεις διεκδικήσεις (πολιτισμικές και εδαφικές) σε μια χώρα πρέπει να έχεις και πληθυσμό ο οποίος να διακατέχεται από τέτοια αισθήματα και να θεωρείται από της πνευματικές ελίτ σαν τέτοιος. Να ξέρεις ότι χώρις να το έχω ψάξει σε πιστεύω ότι ένας σοβαρός ιστορικός να έχει υποστηρίξει τις απόψεις τους περί καταγωγής τους από τους αρχαίους Μακεδόνες. Ψάξε το αλλά δε νομίζω να ισχύει...

Συγνώμη για το ύφος μου αλλά δεν αντέχω η Ελλάδα να συγκρούεται με την ΕΕ, το ΝΑΤΟ, τις ΗΠΑ και τον ΟΗΕ για ανοησίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χάος μου, δεκτή η συγνώμη, και ευχαριστώ που μου δείχνεις την εκτίμησή σου. Έχω υποστεί κι άλλιες φορές περιφρόνηση της μορφής "έλα, εσείς εκεί στα ασφαλή ξένα", αλλά τουλάχιστον από άτομα που έτσι κι αλλιώς περιφρονούσα κι όχι ανθρώπους με το δικό σου επίπεδο. :)

Κάποια θέματα που αναφέρεις σχετικά με την Ελβετία σηκώνουν πολλή συζήτηση κι έχω πολλά να τους σούρω, αλλά επειδή δεν είναι το θέμα μας κι επειδή δεν άφησα ποτέ το πού μένω και από πού έρχομαι να επηρεάσει την κρίση μου για το οτιδήποτε, ας το προσπεράσουμε.

Κατά τ' άλλα, προσπαθώ εννοείται πάντα να καταλάβω τι ζείτε εσείς εκεί και ποτέ δεν ξεχνάω ότι στην Αθήνα δεν έχουμε καμία τριβή με τέτοια ζητήματα.
Από τη μία όντως δε μου αρέσει η ιδέα του να ισχυρίζονται οι γείτονες ότι στη Βόρειο Ελλάδα ζουν καταπιεσμένοι (Σλαβο)Μακεδόνες.
Από την άλλη όμως, αδυνατώ να συγκρίνω τη σημερινή (αν και πάντα τελευταία και καταϊδρωμένη) Ελλάδα της Ε.Ε. με τη Γιουγκοσλαβία των διχασμών των προηγούμενων δεκαετιών. Δε βλέπω γιατί μία χώρα προστατευμένη από κάποια διεθνή σύμφωνα μπορεί να βρεθεί στην ίδια θέση με το τότε ασαφές μωσαϊκό πληθυσμών. Και πόσο κοντά είναι άραγε ο Μιλόσεβιτς με τους έλληνες πολιτικούς, που αν και αδέξιοι, τουλάχιστον δύσκολα να συγκριθούν με έναν... τέτοιο ηγέτη...

Εξηγήστε μου αν θέλετε τι είναι αυτό που στην ουσία θα φέρει τη Βόρειο Ελλάδα πιο κοντά στο Βαλκανικό της παραλθόν από την ελληνική της ταυτότητα, θα χαρώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&tag=8777&pubid=740395

Άρχισε και ο ψυχολογικός πόλεμος των ΗΠΑ εναντίον μας βεβαίως για την επιλογή του ονόματος ...



Πολιορκία Μπους στην Αθήνα

Ψυχολογικό πόλεμο, κυρίως εναντίον της Ελλάδας, ασκεί τα τελευταία 24ωρα η αμερικανική κυβέρνηση, χρησιμοποιώντας τον ίδιο τον πρόεδρο Τζ. Μπους και τον σύμβουλο Εθνικής Ασφάλειας, Στίβεν Χάντλι, οι οποίοι σε κάθε ευκαιρία υπογραμμίζουν την ανάγκη διεύρυνσης του ΝΑΤΟ, με την αποδοχή των υποψηφιοτήτων της Κροατίας, της Αλβανίας και των Σκοπίων, ενώ ταυτόχρονα δείχνουν να μη λαμβάνουν καθόλου υπ όψιν την απειλή του Κ. Καραμανλή για κατάθεση βέτο.


Την ίδια στιγμή, έχουν εξαπολύσει διπλωματική επίθεση, για να πείσουν Σκόπια και Αθήνα να συνεχίσουν τις διαπραγματεύσεις και να αποδεχθούν την υστάτη, νέα πρόταση του μεσολαβητή, Μ. Νίμιτς, ο οποίος προτίθεται -σε συνεννόηση με τον υφυπουργό Εξωτερικών Νταν Φριντ- να επισκεφθεί την περιοχή, πριν από τη σύνοδο του ΝΑΤΟ. Ο εκπρόσωπος του ΟΗΕ δήλωσε πως αδυνατούσε να επιβεβαιώσει την πληροφορία.

Οι εισηγήσεις

Στο Στέιτ Ντιπάρτμεντ «γίνονται ασκήσεις επί χάρτου», κατά την έκφραση διπλωματικής πηγής και, σύμφωνα με πληροφορίες, οι Αμερικανοί καταλήγουν να στηρίξουν δύο εισηγήσεις, ώστε να επιλέξει ο μεσολαβητής αυτή που θα επιχειρηθεί να επιβληθεί στα μέρη.

* Η πρώτη (και πιθανότερη) ονομασία είναι η «Δημοκρατία της Μακεδονίας - Σκόπια» μεταφρασμένη στα σλαβικά και χωρίς παρένθεση, αλλά παύλα, και
* Η δεύτερη θα περιέχει τη λέξη «Νέα», με πιο πιθανή την ονομασία «Δημοκρατία της Νέας Μακεδονίας», την οποία πιστεύουν ότι δύσκολα θα απορρίψει η Αθήνα.

Διπλωματική πηγή της Ουάσιγκτον ισχυρίστηκε ότι η πρόταση που κατέθεσε ο κ. Νίμιτς -«Δημοκρατία της Μακεδονίας (Σκόπια)»- συζητήθηκε στη συνάντηση του κ. Φριντ με τους υπουργούς Εξωτερικών Ελλάδας και Σκοπίων, χωρίς να ακουστούν ισχυρές αντιρρήσεις. Η πηγή υποστήριξε ότι ο Αμερικανός υφυπουργός έμεινε με την εντύπωση πως η πρόταση θα γινόταν πιο εύκολα αποδεκτή από την Ελλάδα. Επίσης, η πηγή ισχυρίστηκε ότι το τελευταίο διάστημα εγκαταλείφθηκε η «γραμμή» που δόθηκε στον πρέσβη Αδ. Βασιλάκη, τον Νοέμβριο, για μία ονομασία στο εσωτερικό και το εξωτερικό των Σκοπίων.

Η αμερικανική πλευρά είναι έντονα ενοχλημένη από την απόρριψη της πρότασης του κ. Νίμιτς εκ μέρους της Αθήνας, όπως και από τη σπουδή που επιδείχθηκε για να «φορτωθεί» την εισήγηση ο κ. Φριντ. «Δεν υπέβαλα καμία πρόταση», ανέφερε ο Αμερικανός υφυπουργός κατά την επίσκεψή του στο κτίριο της ελληνικής πρεσβείας για να τιμήσει την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821. «Δεν καθοδήγησα τον κ. Νίμιτς, προσπάθησα να βοηθήσω», προσέθεσε. Ομως, το «Εθνος» πληροφορήθηκε ότι ο κ. Φριντ είναι σε συνεχή τηλεφωνική επαφή με τον μεσολαβητή, ο οποίος του απέστειλε την πρόταση πολλές ώρες πριν την καταθέσει στους κ. Βασιλάκη και Δημητρόφ.

Οι επόμενες κινήσεις των Αμερικανών θα είναι καθοριστικές για τη συνέχεια:

Πρώτον: Σύμφωνα με πληροφορίες, η πρώτη εντολή που έφτασε σε όσους ασχολούνται με θέματα ΝΑΤΟ και Ευρώπης είναι να αποφευχθεί πάση θυσία εκτροχιασμός της διαδικασίας της διεύρυνσης. Στο πνεύμα των δηλώσεων του κ. Μπους και του κ. Χάντλι, οι οποίοι θεωρούν δεδομένη την αποστολή πρόσκλησης στην Κροατία, την Αλβανία και τα Σκόπια, οι Αμερικανοί διπλωμάτες θα προσπαθήσουν να απομονώσουν την Ελλάδα και να παρουσιάσουν το βέτο ως αντισυμμαχική ενέργεια.

Δεύτερον: Αποφασίστηκε να δραστηριοποιηθεί ο Τζ. Μπους προσωπικά. Απλά δεν αποφασίστηκε το πότε και το πώς θα δραστηριοποιηθεί. Ο κ. Φριντ πιστεύει πως πρέπει να γίνουν τα τηλεφωνήματα προς την Αθήνα και τα Σκόπια άμεσα. Αλλοι διπλωμάτες, σκεπτόμενοι το προηγούμενο του κυπριακού δημοψηφίσματος, δεν επιθυμούν να εμπλέξουν τον πρόεδρο.

Τρίτον: Τα μέλη της ομάδας του κ. Φριντ πιστεύουν πως πρέπει να τεθούν εκβιαστικά διλήμματα προς τις δύο πλευρές, παρά το γεγονός ότι έχουν πληροφορίες ότι ο κ. Καραμανλής «θα σηκώσει τη σημαία του εθνικισμού»...

ΔΥΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΜΙΖΟΥΝ... ΔΩΡΑ

Μ. ΝΙΜΙΤΣ
Ονόμασε την κόρη του Αλεξάνδρα


Απόφοιτος του Χάρβαρντ της Οξφόρδης και του Κολεγίου Williams, ο μεσολαβητής Μάθιου Νίμιτς εθεωρείτο, μέχρι πρόσφατα, ένας χαμηλών τόνων διπλωμάτης, που έδειχνε σεβασμό στο αντικείμενο της διαπραγμάτευσης και εκτίμηση στους πρωταγωνιστές του. Είναι ένας ευγενικός άνθρωπος, που προσπαθεί να ναι μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας, τα οποία δεν επεδίωξε ποτέ.

Οσοι παρακολούθησαν δηλώσεις του από τα τηλεοπτικά κανάλια, σίγουρα έχουν αντιληφθεί ότι είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από άνετος όταν απαντά στις ερωτήσεις των δημοσιογράφων. Ακολουθεί τη θεωρία «τα πολλά λόγια είναι φτώχεια», και η αλήθεια είναι ότι χρειάστηκε παρέμβαση από υψηλόβαθμο αξιωματούχο των Ηνωμένων Εθνών για να αποδεχθεί να συνομιλεί με τους εκπροσώπους των ΜΜΕ.

Οι τελευταίες εξελίξεις ανάγκασαν διπλωμάτες και δημοσιογράφους να αλλάξουν γνώμη για τον μειλίχιο διπλωμάτη. Η απόφασή του να εξαπατήσει τους αντιπροσώπους της Ελλάδας και των Σκοπίων και να τους διαβεβαιώσει ότι δεν θα υποβάλει προτάσεις, έδειξε κάκιστο χαρακτήρα, ακόμα και αν αποδεχθεί κανείς ότι η έκπληξη είναι το άλφα και το ωμέγα της μοντέρνας διπλωματίας.

Το τελευταίο διάστημα επέλεξε να γίνει ουραγός της Ουάσιγκτον, αν και ο ρόλος του είναι εντελώς διαφορετικός. Είναι ένας ανεξάρτητος μεσολαβητής που δεν πρέπει να εξυπηρετεί κανέναν, πόσω μάλλον την κυβέρνηση του Τζορτζ Μπους. Αξίζει να σημειωθεί πως ονόμασε την κόρη του Αλεξάνδρα (!) και ότι για τις υπηρεσίες που προσφέρει πληρώνεται ένα δολάριο τον χρόνο.

ΝΤ. ΦΡΙΝΤ
Ο «αρχιτέκτων» του Κοσόβου


Ο Αμερικανός υφυπουργός Εξωτερικών, Ντάνιελ Φριντ, είναι διπλωμάτης καριέρας. Πέρασε από τα πιο σημαντικά κλιμάκια του Συμβουλίου Εθνικής Ασφάλειας (NSC) και του Στέιτ Ντιπάρτμεντ και σήμερα είναι ένας εκ των ολίγων που «κατασκευάζουν» πολιτική. Τον χαρακτηρίζει η πίστη στα στρατηγικά συμφέροντα των Ηνωμένων Πολιτειών και έχει αναμειχθεί στις διαδικασίες για τις πιο δύσκολες αποφάσεις του σημερινού προέδρου Τζορτζ Μπους.

Ως μέλος του NSC, υποστήριξε τον πόλεμο εναντίον του Σαντάμ Χουσεϊν και ανήκει στην ομάδα αυτών που επέβαλαν την εισβολή στο Ιράκ. Εχει ευθύνη και για τη νέα κατάσταση στο Κοσσυφοπέδιο, την ανεξαρτησία του οποίου υποστήριξε με πάθος. Μάλιστα, για να επιτύχει την απόσχιση της σερβικής επαρχίας έφτασε μέχρι τον Λευκό Οίκο, όπου σε διάστημα μισής ώρας έπεισε τον πρόεδρο Τζορτζ Μπους ότι η ανεξαρτησία του Κοσσυφοπεδίου είναι η μόνη λύση. Οι αντίπαλοί του στο αμερικανικό υπουργείο Εξωτερικών υποστηρίζουν ότι από την ημέρα της κήρυξης της ανεξαρτησίας έχασε τον ύπνο του.

Πρωτοστάτησε και στην τιμωρία των Ελληνοκυπρίων επειδή είχαν το... θράσος να απορρίψουν το σχέδιο του Κόφι Ανάν, και μαζί με τον σημερινό βοηθό γενικό γραμματέα του ΟΗΕ, Λιν Πάσκοε, είχαν εμπνευσθεί τη θεωρία των... κεραμιδιών! Η φράση ότι «θα πέφτουν κεραμίδια στα κεφάλια» (των Ελληνοκυπρίων) θα μείνει για πάντα στη διεθνή διπλωματική ιστορία ως η πλέον απαράδεκτη πράξη εναντίον ενός λαού που έλαβε τις αποφάσεις του με δημοκρατικές διαδικασίες.

Είναι απόφοιτος των Πανεπιστημίων Κορνέλ και Κολούμπια και ζει στην Ουάσιγκτον με τη σύζυγό του Ολγα και τις κόρες του, Χάνα και Σόφι.

ΣΚΟΠΙΑ
Τη Δευτέρα αποφασίζουν


Με έναν τακτικό ελιγμό, με σκοπό να «σιγουρέψει» τη διατήρηση της τελευταίας πρότασης Νίμιτς που είναι ευνοϊκή για τα συμφέροντα της χώρας του αλλά και για να φέρει σε ακόμη πιο δύσκολη θέση την Αθήνα, ο Σκοπιανός υπ. Εξωτερικών Α. Μιλοσόσκι δήλωσε αργά χθες το απόγευμα ότι η πρόταση θεωρείται τελική και θα συνεδριάσει η Βουλή προκειμένου να διαμορφώσει τη θέση της χώρας έναντι της πρότασης.

Με την κίνηση αυτή, περιπλέκεται ακόμη περισσότερο το αδιέξοδο, καθώς, εκτός των άλλων, εάν η σκοπιανή Βουλή αποδεχθεί την πρόταση, κλείνει η πόρτα για περαιτέρω διαπραγματεύσεις και αλλαγές επί των προτάσεων Νίμιτς.

ΟΥΑΣΙΓΚΤΟΝ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΙΓΝΑΤΙΟΥ

ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΚΑΙ Ο... ΡΑΜΣΦΕΛΝΤ
Παρέμβαση Ράις για πίεση προς την Ελλάδα


Μετά τον πρόεδρο Μπους, τη σκυτάλη των πιέσεων προς την Αθήνα για το Σκοπιανό πήρε η υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ Κοντολίζα Ράις, που σε μια ιδιαίτερα σκληρή δήλωσή της καλεί ουσιαστικά την Ελλάδα να μη θέσει βέτο στην ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ.

Σε δήλωσή της στην εφημερίδα Washington Times η Αμερικανίδα υπουργός δηλώνει ότι «θα ήταν κρίμα αν κάτι που έχει σχέση με την αρχαιότητα στεκόταν εμπόδιο σε αυτό που νομίζω ότι είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα για τη Μακεδονία.... Η είσοδος της Αλβανίας, της Κροατίας και της Μακεδονίας στο ΝΑΤΟ θα ήταν σταθεροποιητικός παράγοντας στα Βαλκάνια σε μια στιγμή που είναι απαραίτητο. Και οι χώρες αυτές απέδειξαν την άξια τους..»

Στο μπαράζ των αμερικανικών δηλώσεων πρέπει να προστεθεί και το άρθρο του Ντόναλντ Ράμσφελντ, πρώην υπουργού Αμυνας της κυβέρνησης Μπους και κορυφαίου παράγοντα των νεοσυντηρητικών στην εφημερίδα Wall Street Journal, που τονίζει ότι «το μέλλον και η αξιοπιστία της υπερατλαντικής Συμμαχίας είναι πολύ σημαντικά ώστε να παρεμποδίζονται από ασήμαντες διαφορές σχετικά με συμβολισμούς ή από εκφοβιστικές τακτικές, που ταιριάζουν στον προηγούμενο αιώνα..». Εντύπωση προκαλεί όμως το γεγονός ότι τη στιγμή της κορύφωσης της διπλωματικής μάχης, η υπουργός Εξωτερικών Ντ. Μπακογιάννη σε συνέντευξή της στην Frankfurter Allgemeine Zeitung ανατρέπει τη διαπραγματευτική θέση της χώρας για επιδίωξη λύσης σύνθετης ονομασίας με «γεωγραφικό προσδιορισμό» και απαντώντας σε ερώτηση δηλώνει ότι προτάσεις του κ. Νίμιτς όπως «Ανω Μακεδονία» ή «Νέα Μακεδονία» μπορεί να αποτελέσουν «βάση για συνομιλίες».

Ν. ΜΕΛΕΤΗΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
H Ευρώπη είναι ο μεγάλος εχθρός της Αμέρικα. Η Γιουκοσλαβία ελπίζουν οι αμερικάνοι, να είναι ο Δούρειος Ίππος τους. Το σκοπιανό είναι φυσικά ένα πρόσχημα. Δεν υπάρχει σκοπιανό ζήτημα. Γιατί αν τόσο τους κόπτει να λέγονται μακεδόνες, γιατί δεν ενώνονται τότε με την μητέρα Μακεδονία και την Ελλάδα; (αυτό κι αν θα είναι ανατροπή στην σκακιέρα και στο παιχνίδι των αμερικανών στηνπεριοχή μας!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατί αν τόσο τους κόπτει να λέγονται μακεδόνες, γιατί δεν ενώνονται τότε με την μητέρα Μακεδονία και την Ελλάδα;

Έχει πλάκα το πως όλες οι αντιμαχόμενες πλευρές ανασύρουν φυλετικά επιχειρήματα για τον διαχωρισμό.

Προσωπικά, δεν θα με πείραζε να ενωθούμε - ακόμα σκέφτομαι εκείνο το καλόκαίρι του 2003 και την Σβετ, τις μακριές μπλεγμένες ξανθές της μπούκλες, το πάλλευκο δέρμα της, τις απαλές καμπύλες του κορμιού της κάτω από τις μακριές φούστες, τη γλυκειά φωνούλα της, τα τεράστια μπράτσα του αρραβωνιαστικού της... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τα σχέδια για Κεντροβαλκανική Μακεδονική Δημοκρατία, ανεξάρτητη της Ελλάδας, με τμήμα της Θράκης να ανήκει σε μια "Ευρωπαϊκή Τουρκία", όχι ολόκληρη τη σημερινή και τμήμα της Ηπείρου (η δήθεν Τσαμουριά) ως τμήμα της "Μεγάλης Αλβανίας", είναι πολύ παλιά. Οι UCKάδες οργανώνονται. Η περιοχή αποτελεί πέρασμα για τεράστιες ποσότητες οπίου, ενώ το μεγαλύτερο "εργοστάσιο" ηρωίνης βρίσκεται στα Σκόπια. Αυτό το λέω για να δείξω πως οι συμμορίες έχουν άφθονη χρηματοδότηση για ν' αγοράσουν όπλα και οι μυστικές υπηρεσίες έχουν τεράστια κεφάλαια για να εξαγοράσουν τον οποιοδήποτε. Εύκολα μπορείς να φτιάξεις τις ομάδες των "αλύτρωτων" και "καταπιεσμένων".

Ποιος θέλει να πιστεύει πως με όλα αυτά που έχουν συμβεί στα Βαλκάνια, όλα είναι καλά και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας; Δεν πρέπει με τίποτε να αναγνωρίσουμε "Μακεδονική μειονότητα" στην Ελλάδα, για να πάρουμε ένα όνομα που έτσι κι αλλιώς δεν μας ικανοποιεί. Αυτό μπορεί ν' αποτελέσει πάτημα για ανατροπές στην περιοχή.

Τώρα αν είμαστε μέλος της Ε.Ε κλπ; Είμαστε επίσης μέλος του ΝΑΤΟ και απειλούμαστε από μέλος του ίδιου συνασπισμού, την Τουρκία, συνδεδεμένο μάλιστα μέλος της Ε.Ε, σε βαθμό που να είμαστε η χώρα με τις μακράν μεγαλύτερες αμυντικές δαπάνες, απ' όλες τις χώρες της Ευρώπης. Αυτό έχει συντελέσει σημαντικά στο χαμηλό βιωτικό επίπεδο των Ελλήνων σε σχέση με τους άλλους λαούς της Ευρώπης. Ουσιαστική σύγκλιση μας υποσχέθηκαν, τρομάρα τους!!!

Η Ε.Ε δεν δέχτηκε να εγγυηθεί τα σύνορά μας, ούτε έναντι της Τουρκίας, ενώ έσπευσαν όλοι μαζί να "βοηθήσουν" τους καημένους Κοσσοβάρους Αλβανούς, όταν οι "κακοί" Σέρβοι τους καταπίεζαν. Λες κι αν απειληθούν τα σύνορά μας δεν θα καταπιεστούν ή εξοντωθούν άνθρωποι, άρα δεν θα έπρεπε να τους "βοηθήσουν".

Επίσης, η θέση μας ως μέλους του ΝΑΤΟ δεν απέτρεψε τους Αμερικανούς να βοηθήσουν στην κατάληψη της Κύπρου από τους Τούρκους. Μάλιστα, είναι γνωστό ότι οι Αμερικάνικες Βάσεις στην Ελλάδα έκαναν παρεμβολές στις δικές μας τηλεπικοινωνίες. Δηλαδή, όταν οι Μεγάλες Δυνάμεις έχουν κάποιο συμφέρον, δεν τους σταματά το ότι είμαστε "σύμμαχοί" τους.

Υποτίθετο πως η ένταξη της Κύπρου στην Ε.Ε ήταν σπουδαία επιτυχία, για χάρη της οποίας εμείς μπήκαμε στο Ευρώ και υπερψηφίσαμε το Ευροσύνταγμα χωρίς δημοψήφισμα, γιατί θα μας έλυνε λέει αυτομάτως το Κυπριακό πρόβλημα. Είδατε τι σχέδιο ήθελαν να μας επιβάλουν στην Κύπρο, το οποίο απέρριψε ο Κυπριακός λαός. Μάλιστα, σήμερα διαβάζουμε στο ποστ του Μπίσμπι ότι ο Κυπριακός λαός υφίσταται "αντίποινα" διότι είχε το θράσος να αρνηθεί τα σχέδιά τους. "Καταταχτείτε μας λέγανε, ανακαταταχτείτε μας λέγανε...", όπως λένε και οι δαρμένοι Ρωμαίοι στα Αστερίξ...:P

Οι ίδιοι άνθρωποι που προχώρησαν στην παράνομη ανακήρυξη της ανεξαρτησίας του Κοσσόβου, βιάζονται να αποδώσουν το κατά τ' άλλα "επουσιώδες" όνομα στα Σκόπια. Αν είναι λοιπόν τόσο επουσιώδες, γιατί δεν μας το δίνουν εμάς να τελειώνουμε, να σταματήσουμε να γκρινιάζουμε και να προχωρήσουν οι "Δημοκρατικές Διαδικασίες" κανονικά; Τα Σκόπια θα ήταν γεωπολιτικά χρήσιμος σύμμαχος του ΝΑΤΟ, είτε με αυτό το όνομα, είτε με κάποιο άλλο. Γιατί λοιπόν το ΝΑΤΟ περίμενε τόσα χρόνια προκειμένου να επιβάλουν κάποιοι αυτό το όνομα, αντί να κλείσουν το θέμα εν τη γεννέσει του; Μήπως επειδή το όνομα είναι ιδιαίτερα ουσιώδες για να εξυπηρετηθούν τα σχέδιά τους; Ρωτώ τώρα εγώ, σκεφτείτε το...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Απίστευτη πρόκληση στα Σκόπια εναντίον της Ελλάδας

Απίστευτη πρόκληση στα Σκόπια εναντίον της χώρας μας. Την Κυριακή αναρτήθηκε σε πολλά σημεία της πρωτεύουσας της ΠΓΔΜ αφίσα στην οποία παρουσιάζεται η ελληνική σημαία και στη θέση του σταυρού εμφανίζεται το ναζιστικό σύμβολο, η σβάστικα.

Η απαράδεκτη αυτή αφίσα προαναγγέλλει έκθεση φωτογραφίας ενός ακραίου καλλιτέχνη στο πολιτιστικό κέντρο των Σκοπίων από τις 3 Απριλίου έως τις 3 Μαΐου. Στην αφίσα εμφανίζονται σκοπιανοί πρόσφυγες που υποστηρίζουν ότι εκδιώχθηκαν από την Ελλάδα κατά την εποχή του εμφυλίου.
Έντονα αντέδρασε το ελληνικό υπουργείο Εξωτερικών που κάνει λόγο για ενέργεια που προσβάλει τα εθνικά σύμβολα της Ελλάδας και παραβίαση της ενδιάμεσης συμφωνίας Ελλάδας- ΠΓΔΜ. Διάβημα διαμαρτυρίας επέδωσε η Αθήνα στο υπουργείο Εξωτερικών της ΠΓΔΜ ζητώντας την άμεση απόσυρση αφίσας.

«Η απαράδεκτη αφίσα που εκδόθηκε με ιδιωτική πρωτοβουλία και αναρτήθηκε σε δρόμους των Σκοπίων, προσβάλλει ευθέως το εθνικό σύμβολο της χώρας μας και τον αγώνα της εναντίον του φασισμού και του ναζισμού» δήλωσε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών, Γιώργος Κουμουτσάκος.

«Το γεγονός αυτό αποδεικνύει πόσο μεγάλος λάθος κάνουν όλοι εκείνοι που επενδύουν στον εθνικισμό και τη μισαλλοδοξία. Επιβεβαιώνει, για μία ακόμα φορά, την ορθότητα της ελληνικής θέσης ότι απαραίτητη προϋπόθεση για την οικοδόμηση σχέσεων συμμαχίας και αλληλεγγύης είναι ο έμπρακτος σεβασμός των σχέσεων καλής γειτονίας μεταξύ χωρών και λαών» πρόσθεσε.

«Η πρέσβης της Ελλάδας στην ΠΓΔΜ, κ. Αλεξάνδρα Παπαδοπούλου, έλαβε οδηγίες για την πραγματοποίηση εντός της ημέρας, έντονου διαβήματος διαμαρτυρίας στο υπουργείο Εξωτερικών της γειτονικής χώρας και με το αίτημα της άμεσης απόσυρσης της εν λόγω αφίσας» κατέληξε ο κ. Κουμουτσάκος.


Η πολιτική ηγεσία των Σκοπίων δεν έχει προχωρήσει σε κάποιο σχόλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αν ήταν κρατική η "διαφήμιση" πράγματι πρόκειται για τεράστια πρόκληση και χρήζει καλό χειρισμό στον ανάλογο τόνο (το ίδιο ισχύει και αν το κράτος τους γενικά συνεισφέρει σε αυτή την εκδήλωση). Αν πάλι δεν ισχύει κάτι από αυτά, το περιστατικό αυτό το κατατάσσω στην ίδια κατηγορία με τις αφίσες του Τζίμη με σφυροδρέπανα, με την Παναγία κλώσα, με τον εθνικό ύμνο και τον αυνανισμό και γενικά όλα αυτά (τα εγχώρια) που έγιναν θέμα για "προσβολή εθνικού συμβόλου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Βασικά εμένα μου μοιάζει να έχει πέσει photoshop. :worry:
Η πάνω και η δεξιά μεριά του πλαισίου φαίνονται ψεύτικες. Θα μπορούσε να είναι προβοκάτσια...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αληθινό είναι, το έδειξαν και οι ειδήσεις σήμερα. Αλλά συμφωνώ με το Μάριο. Σε ιδιωτικό επίπεδο έκαναν κι οι "δικοί" μας χειρότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν το δίξανε και σε video τότε το παίρνω πίσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Παραγνωρίζετε φυσικά το γεγονός, ότι ο Πανούσης δεν διακωμωδούσε τα σύμβολα άλλων κρατών, αλλά τα δικά μας. Αν το έκανε για την Τουρκική σημαία, η ελληνική κυβέρνηση θα είχε την υποχρέωση, έναντι της γείτονος, να το απαγορεύσει!! Το τι διάβημα θα είχε κάνει δε η Τουρκία δεν λέγεται. Επίσης, ο Πανούσης είναι σατιρικός κι έχει σκοπό να καυτηριάσει τα κατά τη γνώμη του κακώς κείμενα της χώρας μας. Αυτό που βλέπετε, έχει σκοπό να δείξει πόσο κακοί είναι οι Έλληνες καταπιεστές του λαού του κι είναι πολύ διαφορετικό.

Τα αλυτρωτικά εδάφια του συντάγματος των Σκοπίων δεν τα σχολιάζετε. Αναρωτιέμαι τι θα ήθελε τελικά ο φίλος Μοναχός για να πειστεί ότι κάτι τρέχει. Φίλε, λυπάμαι που σου το λέω, αλλά κάνεις σαν έναν που πέφτει από τον εκατοστό όροφο ενός κτηρίου. Πέφτει πέντε ορόφους και λέει: "Μέχρι εδώ καλά". Πέφτει άλλους πέντε και λέει: "Ε, δεν πάθαμε και τίποτε". Όταν όμως το έδαφος έρθει κοντά, η σύγκρουση είναι αναπόφευκτη. Τελικά σημασία δεν έχει η πτώση αλλά η σύγκρουση (από την ταινία "Το Μίσος").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.


Μια εικόνα χίλιες λέξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top